Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48201) Lompos48 válasza Kernel (#48199) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, ez egy reverzibilis jelenség. A gond csak azzal van, hogy egy p-n átmenet nagyon változatos geometriákban építhető meg/fel. És itt a különbség egy dióda (vagy akár LED) és egy napelem között. Valószínűleg egy 300A-es egyenirányítódióda négyzetcentiméteres felülete már alkalmasabb lenne erre. :)

(#48202) Kernel válasza Salex1 (#48191) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egygombos működtetés megoldható: [link]

Első változat érzékeny a bizonytalan mechanikus érintkezésre, másodiknál ezt már kiküszöbölik, harmadiknál az indulási pozíciót is beállítják (tápfeszültség megjelenésekor reset). Negyedik rajzon ugyanaz 555-tel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48203) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

No megjavult az erősítőm. Én hülye megfeledkeztem róla, hogy az előfok paneljáról van összekötve a kis és a nagy teljesítményű táp földje, mert így brumm mentes az erősítő. Persze az az erősítő panel volt kiszedve a cuccból, amin keresztül ez meg van oldva (és amikor bent volt, akkor sem dugtam rá az átkötőt), így ezért mértem fals értékeket műszerekkel a kis tápnál, és ugyanez volt az oka az erősítők gerjedésének is... :W

Az a galád kis összekötő vezeték meg szépen elsikkadt a többi kábel között. Mindent helyreraktam, most minden frankó. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48204) zeix


zeix
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék egy potmétert kapcsolóval helyettesíteni.
Nekem csak a 2 végállás kellene 0% és 100%.
Meglehet oldani egy ilyen kapcsolóval?

Másik kérdésem. Keresek olyan relét, aminek a (behúzó tekercse) 12V-al működik, de a kapcsolt áram 24V 100A. Van ilyen?
Köszi!

(#48205) Lompos48 válasza zeix (#48204) üzenetére


Lompos48
nagyúr

1. Igen. Egyik pozícióban rövidre zárod a bemenetet, a másikban pedig a jelre kötöd.
2. [link]

(#48206) zeix válasza Lompos48 (#48205) üzenetére


zeix
senior tag

Köszi!

(#48207) Salex1 válasza Kernel (#48202) üzenetére


Salex1
senior tag

Támadt egy ötletem, amihez két relé kell, szerintetek jó?
Bocs a képért, tableten skicceltem gyorsan...

[ Szerkesztve ]

(#48208) Salex1 válasza Salex1 (#48207) üzenetére


Salex1
senior tag

Törölve, mégsem jó.

(#48209) Batman2 válasza Lompos48 (#48196) üzenetére


Batman2
őstag

Sokat sorba kell kötni hozzá, hogy legyen elég feszültség a vezérléshez, az biztos.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#48210) Batman2 válasza Kernel (#48200) üzenetére


Batman2
őstag

Köszönöm !
Nem néztem részletesen végig az adatlapját.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#48211) Batman2 válasza Kernel (#48199) üzenetére


Batman2
őstag

Teljesen letakarva miből keletkezik bármekkora áramfolyás is (feszültség)? :F

Az érdekes azu, hogy a tetőre felszerelt 45W-os napelememen is lehet mérni feszültséget, talán minimális áramerőt sötétben, éjszaka is, pedig nem éri semmi fényforrás, az utcai lámpa fénye sem ! :U

Ez mitől van ? :F
Ilyenkor miből kelektkezik áram ? :F

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#48212) Lompos48 válasza Batman2 (#48211) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha nem egy retúrfeszültség az inverter (akku stb.) felől, akkor lehet akár kozmikus sugárzás. :K

(#48213) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Szerintetek a 10/3 citromsav oldat oldja a lakkot fülhallgató zsinor eréről?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48214) CPT.Pirk válasza darvinya (#48213) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt nem tudom, én le szoktam égetni. Azt hiszem utoljára úgy csináltam, hogy benne kellett hagyni egy kicsit a pákával melegített ónban, aztán az leszedte a lakkot. De csináltam már öngyújtóval is, csak az kicsit kormol.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48215) Lompos48 válasza darvinya (#48213) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Aszpirin + forrasztópáka.

(#48216) minas


minas
aktív tag

Tanácsot kérnék :)
Egy 12V-os lassan forgó kis villanymotorra/forgatómotorra lenne szükségem (kisebb, szappantartó méretű max. fél kilós bemutatótárgy folyamatos forgatásához), ami lehetőleg minél csendesebb. És esetleg be lehet üzemelni órairánynak ellenkező forgásra is.
Hol, milyen lehetőségek vannak?

(#48217) szoke12


szoke12
őstag

Sziasztok! Egy akg hr40-es rádiós mikrofon vevő olyat játszik, hogy ha bekapcsolom a mikrofont, néha bezizeg a hang. De ha kikapcsolom a mikrofont, akkor a jelző ledjei össze-vissza villognak, és a kimenetén nagyon erős torz hangokat ad, folyamatosan recseg. Mi okozhatja ezt?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#48218) darvinya válasza Lompos48 (#48215) üzenetére


darvinya
titán

Gondolom rászórva és ezt égetve?
Vagy ez is oldat?

Más

Minap felraktam töltőre csavarbehajtó akkuját.
Töltő 400mA, akku 1.2A
5½ óra után a töltetség jelzője merült jelzést ad, csavarbehajtó működik, de alig van fordulat.
Gondolom aksi már megadta magát, mert 7+ éves.

(#48214) CPT.Pirk

Eddig így csináltam, csak nem annyira szép.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48219) Lompos48 válasza darvinya (#48218) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tabletta asztalra, drótvéget rá, fentről pákával melegíteni. Orrot félrefordítani, mert az "illata" kellemetlen!

(#48220) hNp88 válasza Lompos48 (#48215) üzenetére


hNp88
aktív tag

szalicil is jó helyette, annak is jó a szaga :DDD

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#48221) darvinya válasza Lompos48 (#48219) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

(#48220) hNp88

Ugyanaz, aszpirin is szalicil sav alapú.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48222) hNp88


hNp88
aktív tag

Lompos48 mester,

lemértem a múltkoriban emlegetett trafót. imígyen néz ki:

a szekunderre 3.6V-t kapcsoltam, így a
piros--kék-sárga közt 130V-t,
piros--sárga közt 1.6V-t,
sárga--kék-sárga közt 130V-t mértem.

ezek tudatában kikövetkeztethető valami ama rejtélyes középső megcsapolásról?

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#48223) Lompos48 válasza hNp88 (#48222) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hm! :F Az első és harmadik mérés között feltételeznék egy, a második méréssel azonos értékű különbséget. Pluszban vagy mínuszban. Abból kiderülne a tekercselés módja és a végeket lehetne pontosan azonosítani. Arra spekulálok, hogy az első mérés lenne a nagyobb, tehát a szálak úgy vannak sorban, mint a rajzon is szokás. Ha ez igez, akkor nagyon valüszínű az ultralineáris "spekula", de bevallom őszintén: nem tudom annál milyen menetarányokat használnak.
Egy dolog tény: becsületes mezei csöves kimenőtrafóra megvan az alkatrészed, ha a középső szálat felejted. A szélsőkből lesz a primér, ahová pedig a kis AC feszültséget kötötted, az megy a hangszóróra.

(#48224) hNp88 válasza Lompos48 (#48223) üzenetére


hNp88
aktív tag

ma csak a csoda kínai DT9025 műszeremmel mértem, holnap megismétlem egy pontosabb műszerrel, hátha egyértelműbbé teszi :B

UL megcsapolás amennyire én tudom, a primer 75%-ánál aktuális.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#48225) mezis válasza darvinya (#48213) üzenetére


mezis
nagyúr

Öngyújtó lángjába egy pillanatra. (Mint a Litze huzalt annak idején.)

mezis

(#48226) Lompos48 válasza hNp88 (#48224) üzenetére


Lompos48
nagyúr

OK. Sajnos az a 25% távolinak tűniik.

(#48227) darvinya válasza mezis (#48225) üzenetére


darvinya
titán

Azzal is csináltam utóbbi időben.
Szeretem be szúrólángos öngyújtót is hozzá,,csak érdekelt miként lehet még.
Pákám vastagabb érhez már kevés volt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48228) Lompos48 válasza darvinya (#48227) üzenetére


Lompos48
nagyúr

2.5 mm átmérőjű dróttal is megfelelő metódus. Nem muszáj a réznek nagyon felhevülnie, elég, ha az aszpirin olvad és felforr.

(#48229) darvinya válasza Lompos48 (#48228) üzenetére


darvinya
titán

Rendben.
Azért gondoltam hátha cirtomsav is oldja, mivel az is sav.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48230) Lompos48 válasza darvinya (#48229) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Meg kell próbálni. Az aszpirin csak a tabletta formája miatt tűnik a legkézenfekvőbbnek.

(#48231) darvinya válasza Lompos48 (#48230) üzenetére


darvinya
titán

Az lesz. :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48232) rita7107 válasza Lompos48 (#48198) üzenetére


rita7107
aktív tag

Tegnap éjszaka kiszereltem teljesen, és a kengyel meghúzása előtt már észre vettem, hogy az egyik "vasmag" (nem tudom a pontos nevét) teljesen szét van esve lemezekre. Hol lehet esetleg ilyent beszerezni? Tudsz ebben segíteni esetleg?
Köszi.

(#48233) hzsolee


hzsolee
őstag

Üdv!
Egy kis segítséget kérnék egy alkatrész beazonosításával kapcsolatban.
Adott egy 3 fázisú motorral egybeépített inverter (1,5 KW Danfoss FCM 315)
A nyákról gyakorlatilag leolvadt egy alkatrész, amit én a panel felirata alapján ellenállásnak gondolnék. Sajnos magán az alkatrészen nem sok minden olvasható mert ráolvadt egy szigetelő műanyag lap. Amennyi el lehet belőle olvasni az ennyi (a fel nem ismerhető karakterek helyére ? tettem): HVR AC1??1 ?0? 89434??
Van még 7 ilyen motor de sajnos nem tudom megnézi ezt az alkatrészt mert annyira össze van forrasztva, hogy ez nem járható út. Tehát akkor ez ellenállás lehet, milyen irányban induljak?

További kérdésem, hogy a beöntött alkatrészek kibontása csak véséssel bontható, vagy érdemes esetleg melegíteni? Mert van 4 kondi is ami be van öntve, de halottak...

A segítséget előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#48234) Lompos48 válasza rita7107 (#48232) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Talán egy fotón jobban látszana, hogy mi a gond...

(#48235) #68216320


#68216320
törölt tag

Valakinek esetleg van BRG 3810A Data Recorder magnó kapcsolási rajza?
kép

(#48236) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenkinek!

Nem egészen elektronika, de talán ahhoz (is) kapcsolódik pl villanyszerelés ürügyén - szóval szükségem lenne a véleményetekre.

Ma a Lidl-ben láttam egy ilyen fúró- és vésőgépet.

A márkát nem ismerem, sose hallottam róla, ezért kérdezlek benneteket, van-e valami tapasztalatotok ezzel a géppel? Nem ipari célra kellene 0-24-ben, viszont munkaeszköznek venném - foglalkozok egyszerűbb PC-hálózatok kiépítésével is (vezetékes és vezetéknélküli egyaránt), oda kellene egy ilyen gép falikonzol felfúrására, falat illetve födémet átütni, és hasonló tevékenységekre.
Azért mondom, hogy nem ipari célra, mert gyakorlatilag egy pár lyukról lenne szó munkánként, viszont egy kis kézifúrót nem akarok nyektetni a betonfödémmel, és igazából a téglafallal sem.

Hallottam már több embertől, hogy ezek a "noname" lidlis cuccok egész jól bírják. Mondjuk ez az 1500W nem tudom, mire elég, egy valamire való Kress vagy Makita fúrógép van ekkora teljesítményű.
Adnak rá 3 év garit, persze kérdés, hogy mire vonatkozik, gondolom arra nem, hogy széthajtom egy hónap alatt, de hozzátartozik a dologhoz, hogy igényes vagyok a szerszámaimra, nem dobálom, karbantartom, portalanítom őket minden nagyobb munka után.

Szerintetek? Érdemes foglalkozni ezzel, vagy inkább vegyek a bolhapiacon egy igazi(!) Makita, Bosch...stb. gépet?

Gondolom a hsz-ből lejön, hogy nem akarok százezreket áldozni egy márkás gépre. :B

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#48237) Goose-T


Goose-T
veterán

Sziasztok!

Keresek olyan budapesti szakembert, aki elvállalná az Onkyo TX-8211 típusú erősítőm újrakondizását. Az a problémám vele, hogy nagyon eltérően szól a két oldala: az egyiket mintha V alakban ekvalizálták volna, a másik pedig pont az ellenkezője. Nagyon régóta megvan már, ráférne biztos egy frissítés az elkókra. Itt van némi leírás németül egy ilyen erősítő újrakondizásáról, ha segít valamit.

Konkrét ajánlatok jöhetnek privátban, tanácsok pedig a topikba!

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#48238) darvinya válasza csabyka666 (#48236) üzenetére


darvinya
titán

Ha leírása igaz, ami az újságban van, akkor nem rossz gép.
Amire neked kell bőven elég, de garanciát olvasd el mire vonatkozik.
Ha használatra utaló fúró/űtő mélységre is kitérnek, akkor azt neked kell tudni bevállalod és belefér ahova használod.
Vagy használati utasításban van róla írás.

Önmagában 1500W elég sok.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48239) sampe


sampe
aktív tag

Sziasztok!

Az alábbi kérdésben szeretném a segítségeteket kérni:

Helyettesíthető-e 3 lábú 4mhz-s kerámia rezonátor 2 lábú 4 mhz-s kristály rezonátorral?
Egy fúrógép fordulatszám szabályzóját szeretném javítani, az egész panel epoxy gyantával volt beöntve amit kibányásztam, sajnos a bányászat közben a fent említett alkatrész bánta a kárát. PIC16C716 04I/SO ic mellé van bekötve ha ez nektek mond valamit.

Köszönöm!

"A bosszú a legédesebb gyönyör a dugás mellett" 2Pac // Ha elfelejtenék PÜ-re válaszolni, írj emlékeztetőt nyugodtan, ember vagyok én is.

(#48240) Lompos48 válasza sampe (#48239) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Adatlap 53. oldal.

(#48241) sampe válasza Lompos48 (#48240) üzenetére


sampe
aktív tag

Köszönöm!
Ha jól értelmezem nem lehet helyettesíteni, mivel az ic beprogramozása ezt nem teszi lehetővé?
Ebből következik következő kérdés: Ha nem pont ugyanattól a gyártótól származik a rezonátor, de ugyan úgy 4mhz-s, attól még gond nélkül működhet az áramkör rendeltetésszerűen?

[ Szerkesztve ]

"A bosszú a legédesebb gyönyör a dugás mellett" 2Pac // Ha elfelejtenék PÜ-re válaszolni, írj emlékeztetőt nyugodtan, ember vagyok én is.

(#48242) And válasza sampe (#48241) üzenetére


And
veterán

Szerintem nem jól értelmezed. Nincs külön 'kerámia' meg 'kvarc' oszcillátortípus, van normál (XT) meg nagy sebességű (HS) kvarcoszcillátor, ráadásul a 4 MHz határeset, mivel az előbbiek közül mindkét konfigurációval mennie kell, mindegy hogy kristály vagy kerámia (mod: kvarcnál a középső lábat kihagyod, az valószínűleg a Vss / GND-potenciálra volt kötve). Ráadásul a típusjelben a -04 a maximális órajelre vonatkozik MHz-ben, tehát annál a HS-oszcillátor eleve nem játszik, XT-vel is megy 4 MHz-ig.
A gyártó nem számít, esetleg a rezonancia mászhat el minimális mértékben (ez az egyik oldali terhelőkapacitás módosításával vagy trimmer-kondenzátorra cserélésével orvosolható, ha számít, de az adott alkalmazásban, egy fúrógépnél ez teljesen valószínűtlen).

[ Szerkesztve ]

(#48243) sampe válasza And (#48242) üzenetére


sampe
aktív tag

A már említett áramkör, a bekarikázott részre kerülne a rezonátor.

"A bosszú a legédesebb gyönyör a dugás mellett" 2Pac // Ha elfelejtenék PÜ-re válaszolni, írj emlékeztetőt nyugodtan, ember vagyok én is.

(#48244) csabyka666 válasza darvinya (#48238) üzenetére


csabyka666
addikt

Na ezért kérdeztem, mert én nem tudom ezeket. Köszi a választ, utánajárok ezeknek a garis feltételeknek! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#48245) Bull Boss


Bull Boss
senior tag

Sziasztok! Egy 12V 5W-os izzót kb mennyi ideig tudnék üzemeltetni egy 12V7A-os akksiról? Köszi előre is :R

(#48246) PHM válasza Bull Boss (#48245) üzenetére


PHM
addikt

Ideális esetben kicsivel több, mint 16 óráig.
De ez függ az akku állapotától és feltöltöttségétől.
Egy 2W-os ledes világító testtel ennél sokkal jobb értéket kapnál,
és a fényerő is több lenne valamelyest.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#48247) csabyka666 válasza Bull Boss (#48245) üzenetére


csabyka666
addikt

0,41A-t fogyaszt az izzó, de fogyasszon 0,5A-t, abban benne van minden, így 14 órán keresztül tudod használni - ha az akksi tényleg akkora kapacitású.

MOD: lassú voltam. :)

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#48248) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Van egy HP NX6325 laptopom amit univerzális töltővel használok régóta. (15-20V 5A) Ha rámérek multival akkor 20V körüli értéket kapok. Ahogy nézegettem a gyári töltője 18.5V. Hogyan működhet 20V-ról? Magától beállítja az elektronika? Van egy harmadik belső ere is, amin kisebb a fesz. Ez játszhat szerepet a feszültség beállításában?

A másik ebből következő kérdés: Egy HP 625 géphez használható-e ez a töltő. Ennek is 18.5V-os a gyári töltője. Ha tennék rá egy ilyen DC csatit akkor ez a gép működne vele? Nem akarom megölni szegényt, a nagyobb feszültségről való táplálással.

[ Szerkesztve ]

(#48249) szabifotos válasza szabifotos (#48248) üzenetére


szabifotos
senior tag

Lejárt a szerk. idő....

Pontosan 19.5V mérhető a csatlakozón. Akkor az az 1V már nem jelent gondot ezek szerint? Ha az nx6325 működik akkor a 625 is fog? :F Ilyenkor mindig eléggé fosok, ezért inkább kérdezek... azért mégiscsak egy laptop.

(#48250) fero02 válasza szabifotos (#48249) üzenetére


fero02
veterán

Gondolom terhelés nélkül mérted ezt az értéket...azért magasabb.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.