Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48651) Ribi


Ribi
nagyúr

12V előállításához keresek valami kapcoslást, és úgy tűnik egy sima lm338 valszeg nem bírná a nagy áramot hosszú távon.
Ilyen kapcsolás elég sok helyen szerepel.
Viszont kismillió féle ellenállás van itt ott bekötve.
lm117 doksijában lm195 van, aminek a kimenetén van egy 0,1ohm ellenállás és a bemeneten semmi.
Ha 1 tranzisztort akarok csak bekötni, akkor hova milyen ellenállást kellene kötni?
R3-nál is itt 0.1 ohm van, de máshol meg 2, vagy 10, vagy megint a doksiban 22 ohm van.
Hova mekkorát kellene tenni?

[ Szerkesztve ]

(#48652) mezis válasza Tubi2 (#48650) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen a sorba kapcsolt Li akkumulátorokat illik cellánként tölteni, a töltést (hőmérsékletet is) kontrollálni. Különben könnyen tűzijáték lehet belőle.
A leírások alapján úgy tűnik, ezek az áramkörök pontosan erre valók. (A töltés szabályozást is végzik.)

mezis

(#48653) Tubi2 válasza mezis (#48652) üzenetére


Tubi2
senior tag

Mert én meg úgy értelmezem, csak a túltöltéstől védenek. Ebay-en nem is igen találok több cellás töltőelektronikát csak protection board mindenből. Egycellás van halomra, de azzal meg minden töltéskor szét kéne szedni a pakkot. (lehet ez lesz...)

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#48654) PHM válasza PHM (#48649) üzenetére


PHM
addikt

Annyiban módosult dolog, hogy a pillanatnyi átfolyást kellene mérni.
Programozható fordulatszámmérő modul lenne az ideális, de ilyet
nem találtam.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#48655) Kernel válasza Ribi (#48651) üzenetére


Kernel
nagyúr

A párhuzamosított tranzisztorok az áramtűrést növelik, illetve a disszipálható teljesítményt. Ha egy is elbírja, akkor nyilván egy is elég.

A soros ellenállásnak más a szerepe ennél a megoldásnál, mint az LM117 esetében. Utóbbinál az ellenálláson eső feszültség növekedésekor (a 0,7-0,8 V BE-nyitófeszültség fölött) lép működésbe a túláramvédelem.

A linkelt rajznál viszont növekvő áram hatására kezdenek nyitni a párhuzamosított tranzisztorok. Az ellenállás értékével egyrészt azt lehet beszabályozni, hogy a 7812 mekkora tápáramánál legyen a küszöb. De ez inkább egy folyamatos átmenet, és szintén a 0,7-0,8 V-tal kell kalkulálni. A pontos értéket legjobb próbálgatással meghatározni, a szórások miatt.

A stabilizáló hatás úgy jön létre, hogy ha a növekvő áram miatt a párhuzamos tranzisztor "túlnyitna" (vagyis 12 V fölé emelné a kimenetet), ezt a 7812 detektálja, emiatt az általa felvett áramot leszabályozza. Ettől viszont csökken a tranzisztorokat nyitó feszültség, így beáll egy negatív visszacsatolás, stabil állapot.

A 7812 áramát viszont egy ponton leszabályozza az IC belső túláramvédelme is, ennek megfelelően a soros ellenállást úgy kell belőni, hogy a párhuzamos tranzisztorok ne mehessenek tönkre.

Ezek emitterében is vannak külön ellenállások, ami az áram egyenlőbb eloszlását szolgálja, tehát erre nincs szükség, ha csak egy van.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48656) Kernel válasza Tubi2 (#48650) üzenetére


Kernel
nagyúr

12,6 V-os Li-ion töltőre van szükség, a védőelektronikát pedig úgy kell felfogni, mint például egy laptopnál.

Az akku belsejébe van integrálva a védelem, két pólusán lehet levenni az áramot, de ugyanazon a két ponton kell tölteni is.

Az eBayen feltüntetett "charger" szavak megtévesztők, a védőpanel nem töltőelektronika. Még csak nem is balanszer. Lehet látni itt-ott balanszert is, de azon hűtőbordás tranzisztorok is vannak, hogy el tudja fűteni a különbözetet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48657) Tubi2 válasza Kernel (#48656) üzenetére


Tubi2
senior tag

Köszi a választ!

Tehát ha megveszem a panelt azzal kész az akkupakk, de kell egy töltő nekem, ami az áramgenerátor szerepét fogja betölteni? Vagy vegyem meg és figyeljem, kontollálja-e a felvett áramot?

Bocsánat, nem ragaszkodok az Ebay-hez, csak nem ismerek más lelőhelyet ilyenekhez. :)

[ Szerkesztve ]

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#48658) Lompos48 válasza Ribi (#48651) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az R3 szerepe a tranzisztorok nyitófeszültségének a produkálása. Mivel a 7812 nagyjából 1A leadására képes, akkor az efölötti értékek már 0.7V feszültségesést kell produkáljanak ahhoz, hogy a tranzisztor(ok) kinyithasson/kinyithassanak, étvéve ezáltl a pluszáramot. Az R1, R2, vagy akár több is, negatív áramvisszacsatolás szerepét töltik be, azaz, biztosítják, hogy az említett pluszáram egyformán osztódjon a tranzisztorokok. Ugyanakkor az ezeken képződő feszültségesés levonódik az R3 által "termelt" értékből.
Röviden talán úgy lehetne ezzel partra jutni, hogy a maximális áramból levonjuk az IC 1A-ét, azt osztjuk a tranzisztorok számával. Én az R3-at 0.15 ohm körülire választanám. így az IC maximális árama körül 1A megy az ICn, 9A a tranzisztorokon (egyenként 4.5A). R1, R2-n a feszültségesés 0.45V, R3-n 1.2V. A kettő különbsége 1.5-0.45=0.75.
Ezzel a gondolatmenettel kipróbálható a számítás kisebb áramokra is.

Remélem nem hibáztam. :) Közben @Kernel kollega "lekörözött". Fiatalság-gyorsaság! :))

[ Szerkesztve ]

(#48659) Ribi válasza Kernel (#48655) üzenetére


Ribi
nagyúr

Próbálom felfogni a dolgot :)
Vagyis akkor ha berakok egy masszív tranzisztort ami bír mondjuk 20A-t, akkor nincs szükség semmi ellenállásra? Max 3-4A igény lesz.
És R3-ra se? Vagy az inkább az 7812 áramcsökkentésére van?

(#48660) Kernel válasza Tubi2 (#48657) üzenetére


Kernel
nagyúr

A védőpanel mindig csak a második védelmi lépcső, tehát például amikor 4,2 V-ra tölt a töltő, akkor mondjuk 4,3-nál kell aktiválódni a belső védelemnek.

Hasonló a helyzet a kisütési küszöbnél, amit normális esetben a felhasználó készülék állít be. Ha ez nem sikerülne, utána következik a belső védelem, ami megállítja a kisütést.

Az áramokat is így kell értelmezni.

Ilyen töltőket látni például, ami alkalmas lehet, igény szerint beállítható az áram és feszültség:

http://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_47656-47656.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48661) Ribi válasza Lompos48 (#48658) üzenetére


Ribi
nagyúr

Köszi a számítást, az mindig segít. Bár most még nem igazán látom át, hogy egyáltalán maga a kapcsolás hogy működik, szóval emiatt nem is nagyon értem mi hogy merre.

(#48662) Kernel válasza Ribi (#48659) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az R3-ra mindenképp szükség van, miután fontos eleme a szabályzásnak.

Az R1 és R2 viszont csak a két tranzisztor közötti árameloszlást teszi egyenlőbbé, mivel a szórások miatt nem pont egyformák a BE-nyitófeszültségek.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48663) Ribi válasza Kernel (#48662) üzenetére


Ribi
nagyúr

És tranyó utána nem kell ellenállás sose?
Csak elé?
R3 gondolom minél nagyobb annál kevsébé terhelődik a 7812?
Csak béta függvényében túl kicsi se lehet egy tranyó esetén.

(#48664) Tubi2 válasza Kernel (#48660) üzenetére


Tubi2
senior tag

Van is ilyenem, de véleményem szerint ez lineárisan tölt és tudtommal a lítium cellát sajátosabb módon kéne tölteni. És épp ez a problémám, hogy házilag nem tudom kivitelezni.
Tényleg azt látom a legegyszerűbbnek, hogy külön minden cellát egyilyenre rákötök és úgy töltöm fel őket.

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#48665) Kernel válasza Ribi (#48663) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amikor kimeneten van áramérzékelő ellenállás, az egy másik kapcsolástechnika. Ez meg egy ilyen kapcsolás, ennél így működik.

Nagyobb ellenállásnál hamarabb veszi át a terhelést a külső tranzisztor, mégsem lehet bármeddig növelni, mert tekintetbe kell venni a túláramvédelmet is. A maximálisan kialakuló áram ne lehessen több, mint amit a tranzisztor elbír.

Más a helyzet, ha a betápforrásnak is van saját áramkorlátja.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48666) Ribi válasza Kernel (#48665) üzenetére


Ribi
nagyúr

Otthon talán van TIP146, az erre jó, vagy úgy kell összekötni őket mint az lm117 leírásában, ha kevés a béta?

(#48667) Kernel válasza Tubi2 (#48664) üzenetére


Kernel
nagyúr

Be kell állítani pontosan 12,6 V-ra, akkor annál többre nem fogja tölteni. A szükséges CC/CV karakterisztikát biztosítja, ez a címében is szerepel egyébként.

Amikor az akku eléri a végfeszültséget, utána az áramot nem a töltő csökkenti, sokan félreértik ezt. A feszültség marad fix, az akku maga kezd egyre kevesebb áramot felvenni, ahogy telítődik.

Más kérdés, hogy egy idő után illik lekapcsolni róla még ezt a behatárolt feszültséget is, nehogy "túlszívja" magát.

Sok egyszerűbb töltő ezzel nem foglalkozik, csak átvált rajta egy LED, ami jelzi CC-szakasz végét, ezután a felhasználó dolga, hogy lekapcsolja. De ebből nem lesz tragédia, ha eltelik még pár óra a CV-szakaszban is.

(#48666) Ribi

Nem tudom, melyik változatra gondolsz, Darlington-kapcsolásban szorzódik két tranzisztor bétája.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48668) Tubi2 válasza Kernel (#48667) üzenetére


Tubi2
senior tag

Köszönöm szépen!

Rendelek akkor egy hárman védőpanelt, és ezzel fogom tölteni. :)

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#48669) Ribi válasza Kernel (#48667) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ugyanarra az LM195-ösre. Ott komplementerbe van kötve, csak elvileg a collectort kell "előre" kötni.
És a darlingtont ha ugyanúgy Colectorral előre kötöm be, akkor nem teljesen ugyan az lesz a bekötési sorrend.
A kis tranzisztor "előtt" lesz a nagy. Míg az lm195-ös rajzon a kicsi "után" van a nagy.
Bár ahogy nézem neten complementary vs darlingtont, ott is fordítva van és úgy a jó.

[ Szerkesztve ]

(#48670) Lompos48 válasza Ribi (#48669) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A darlingtonnál az R3-t tulképpen a duplájára kell növelni, mert a nyitófeszültség is duplára nő.

Komplementer darlington esetén nem.

[ Szerkesztve ]

(#48671) Kernel válasza Ribi (#48669) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha alábbira gondolsz, maga az elv felhasználható a 7812-höz is, de az LM195 nem egyszerű tranzisztor, hanem IC, ami belső áramkorláttal is el van látva, így a soros ellenállás méretezésénél ezzel a részével nem kell foglalkozni, mert az LM195 gyakorlatilag megvédi magát.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48672) KisTücsök


KisTücsök
addikt

Sziasztok!

Nem biztos, hogy jó helyen járok, de azért hátha tudtok segíteni. Van nekem egy ilyenem. A baj az, hogy a tápja tönkrement. Nem világít a kis zöld led. Pár napja is szarakodott már, valamikor világított, valamikor nem, de most már egyáltalán nem. Van rá esély, hogy valahol tudnék venni egy ilyet, vagy ezzel egyenértékűt?

Ha igen, esetleg tudnátok linkelni pontos típust?

[ Szerkesztve ]

(#48673) Ribi válasza Kernel (#48671) üzenetére


Ribi
nagyúr

Elfelejtettem, amit Lompos is linket, hogy a darlington és a complementary nem teljesen ugyanúgy néz ki.
És ez zavart meg.
Tip145 talán elég nagy, hogy biztos ne süssem meg. Mondom max 3-4A igény lesz. Tip145 valszeg azt elviszi simán.

(#48674) jolti05


jolti05
őstag

Sziasztok!

Adott egy asztali dvd-lejátszó, egyáltalán nem ad ki hangot. A tápáramkörben van egy enyhén puklis kondi (50V - 680uF), de nem értek hozzá annyira, hogy azt mondjam: jamm, biztos ezért nincs hang. Rádió, dvd, usb-s hanganyag, semmi a kimeneten.
Gondoltam megnézem a hangkeltőket, de nem tudom, hogy lehet a bordát leoperálni az alaplapról.
Ha tudnátok adni bármilyen jellegű tanácsod, tippet, azt megköszönöm! :)

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#48675) Kernel válasza KisTücsök (#48672) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tipikusan 2x2 A-es általában minden külső HDD táp: [link]

Itt a csatlakozók között lehet még válogatni, vagy átkötni a régi kábelt az új tápra.

De én előbb szétszedném valahogy, 1 db kondenzátor szokta ezt a hibát okozni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48676) mezis válasza jolti05 (#48674) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Azt az elkót és a párját mindenképp cseréld ki. Semennyire nem lehet púposodás.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#48677) alablama


alablama
csendes tag

adott egy akkumulátoros csavarozó, ami 12 voltos NiCd akkuval működött. Na most ez az akku már halott...
Arra gondoltam Li ion akkukat veszek bele, ( a helyére találtam is méretben, teljesítményben megfelelőt, ami elférne)
de ha 3 db az 10,8 V tehát kevés, ha 4, akkor 14,4V..az meg sok..
A töltése az megoldott lenne, az nem gond.
Arra gondoltam . ha pl 3 diódát (5-6A -os) sorba kötök rá, még az irányváltó és kapcsoló előtt és így kötöm be a Li ion akksit, akkor azon esni fog kb 3x0,6 voltot, akkor marad kb 12,8 volt.. az már elég lenne neki..
Vagy ez halott ötlet teljesen?

(#48678) jolti05 válasza mezis (#48676) üzenetére


jolti05
őstag

Köszönöm a választ! Ők a hangra lehetnek hatással?

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#48679) mezis válasza jolti05 (#48678) üzenetére


mezis
nagyúr

Tápegység fontos elemei. Bármire lehetnek hatással. Lehetőleg Low ESR típusút használj, mert úgy tűnik kapcsoló üzemű a táp.

mezis

(#48680) And válasza alablama (#48677) üzenetére


And
veterán

Én kipróbálnám négy Li-ion cellával, abból kiindulva, hogy utóbbi névleges feszültsége (3,7V-os cellákkal számolva 14,8V) és a fullra töltött 12V-os - tehát 10 cellás - NiCd akkutelep induló feszültsége nem nagyon tér el. A diódák felesleges energiapazarlók lehetnek, ha lítium-ionnal normálisan megy.

(#48681) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Üdv!

Tud valaki olyan kütyüt ajánlani, amivel android NFC-vel képet, (adatot) USB-n át tudok tenni számítógépre?
Android telefon NFC -> USB-s NFC olvasó -> PC fájlfogadás (vagy küldés)

[ Szerkesztve ]

(#48682) mezis válasza alablama (#48677) üzenetére


mezis
nagyúr

Szerintem vidáman működne "védő diódák" nélkül is. Az a 10 db NiCD akku feltöltött állapotban a 14V közelében lehetett.
De az Li akkukkal ne számíts az eredeti nyomatékra.

mezis

(#48683) alablama válasza mezis (#48682) üzenetére


alablama
csendes tag

Miért ne számítsak hasonlo nyomatékra?
Elvileg a Li ion akksik kapacitása névlegesen 2x akkora, mint ami benne volt NiCd .
Van egy másik LI ion akkus csavarozom , az 10,8 voltos és amire én használom arra megfelelő ( nem iparszerű felhasználás)
csak unom már hogy a NiCd akkus régit hiába töltöm fel, 15 csavar behajtása után megfárad :D

szerk: én is gondoltam arra, hogy talán nem is kellene oda semmi, de nálam hozzáértőbbek véleményére is kíváncsi voltam..

[ Szerkesztve ]

(#48684) And válasza alablama (#48683) üzenetére


And
veterán

Természetesen van megfelelő jellemzőkkel bíró (az adott feladatra leginkább alacsony belső ellenállás kell) lítium-ion akku, mert az, hogy Li-ion, még azonos cellaméretben is meglehetősen tág kategória. Védelemmel vagy anélkül (a védőáramkör plusz belső ellenállást jelent, ezért a direkt nagy áramú típusokban nincs is ilyesmi), normálistól az agyon hamisítottig mindenfajta minőségben található lítium-ion.

(#48685) mezis válasza alablama (#48683) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem sikerült 10 db AA méretű "ceruza" NiMH akkut (2Aó) foglalatostól beszuszakolni az eredeti "kövérebb" akkuk helyére, így nem kellett töltőt cserélni.

mezis

(#48686) darvinya válasza Hujikolp (#48681) üzenetére


darvinya
titán

NFC-n nincs adatforgalom, az csatorna bekapcsolás segéd.
pl: BT, v. WiFi.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#48687) Ribi válasza Kernel (#48671) üzenetére


Ribi
nagyúr

Na mostan én leszimuláltam a cuccost és nem értettem, hogy miért akkor kell nagyobb ellenállást rakni, ha darlingtont kötök a rendszer elé és nem sina tranyót?
lm117-et raktam 12V-ra belőve, elé egy tip145-öt (egybe PNP darlington), ekkor 1 ohm esetén 0.3V és 0.3A megy át rajta, a többi pedig a tranyón.
Ha kicserélem mondjuk 2n2955-re (szimulátorban a bétája elvileg nagy), akkor az ellenállást 2ohmra kell venni, hogy megint csak 0.3A essen rajta.
Illetve ezen azt nem teljesen értem, hogy a tranzisztor bázisa és emittere között 0.6V-nak kellene lennie nem? De az első esetben ugye annyi esik, mint az ellenálláson, vagyis 0.3V. Sőt, darlington esetén 1.2V kellene.
Hogy most a szimuláció mond hülyeséget, vagy valamit nagyon nem értek :F

(#48688) jolti05 válasza mezis (#48679) üzenetére


jolti05
őstag

Köszi!
Hétfőn veszek kettőt, aztán kicserélem és kipróbálom a lejátszót. Hátha.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#48689) Tubi2 válasza jolti05 (#48688) üzenetére


Tubi2
senior tag

Analógon nincs hang vagy optikain sem? Én megnézném, optikain jön-e ki hang ( ha van rajta). Akkor már egy közelebbi támpont lenne, hogy a DAC részen lehet a gond.

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#48690) jolti05 válasza Tubi2 (#48689) üzenetére


jolti05
őstag

Nincs optikai hangkimenete!

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#48691) Lompos48 válasza Ribi (#48687) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kissé zavaros amit írsz. Jó lenne, ha a szimulációról csinálnál bár egy PrintScreen fotót és beszúrnád.

Addig is:

...ha darlingtont kötök a rendszer elé ...

A darlington nem lehet előtte, csak az ICvel párhuzamosan.

1 ohm esetén 0.3V és 0.3A megy át rajta, a többi pedig a tranyón.

A 0.3V nem tudja a tranzisztort - legyen az bármilyen - vezetésre kényszeríteni. Nem elég. Maximum ha germánium tranzisztort használnál. 0.3V esetén az egész áramnak az ICn kell keresztülfolynia.

...akkor az ellenállást 2ohmra kell venni, hogy megint csak 0.3A essen rajta.

Esetleg voltról beszélhetünk, de ugyanakkora áram, feszültségesés csak azonos ellenállás esetén mérhető Állítja ezt a jó öreg Ohm.

Egy szimpla tranzisztor megnyitáságoz FELTÉTLENÜK kell a 0.6V, mert ennyim a minimális VBE feszültség egy szilícium tranzisztor esetében, nagyjából ugyanaz, mint egy dióda nyitó irányú polatitással bekötve. Darlington esetén ez természetesen dupla, mert 2 p-n átmenet követi egymást. Ez nem érvényes a tegnapi komplementer darlingtonra, ahol egyetle átmenet van, de olyan nem létezik egyetlen tokban, azt kettőből kell összegépészkedni.

(#48692) Kernel válasza Ribi (#48687) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha kicserélem mondjuk 2n2955-re (szimulátorban a bétája elvileg nagy), akkor az ellenállást 2ohmra kell venni, hogy megint csak 0.3A essen rajta.

2 ohmra kell venni, hogy 0,3 A esetén 0,6 V essen rajta, ennyi szükséges a tranzisztor nyitásához. De a gyakorlatban többre is szükség lehet: [link]

Vagy:

Darlington elvileg nem szükséges, mivel itt nem okoz gondot a szükséges bázisáram előállítása, hiszen több száz mA nagyságrendű forrásáramról van szó. De egy rajzot találtam, ezen például 22 ohm szerepel: [link]

22 ohm azzal jár, hogy az LM317 minimális áramra van igénybe véve.

Mindamellett kockázatos az áramkör használata, a túláramvédelem hiánya vagy bizonytalan beállíthatósága miatt. Ha viszont tönkremegy, ezek a tranzisztorok mindig CE-zárlatba szoktak menni, vagyis a teljes feszültséget ráküldi a táplált áramkörre és tönkreteszi azt is. Ezért én ebben a formában nem is használnám.

Sokkal korrektebb az LM195/395 alkalmazása, miután az integrált védelemmel rendelkezik:

http://www.hqelektronika.hu/hu/product/lm395t

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48693) Ribi válasza Lompos48 (#48691) üzenetére


Ribi
nagyúr

Bocs, sejtettem, hogy kicsit zavaros lesz.
Párhuzamosan van vele természetesen.
Engem is az zavar, hogy az ellenálláson csak 0.3V esik. és emellett 0.3A folyik.
És amikor nem darlington, hanem sima tranzisztor van ott, akkor 2x akkora ellenállás kell, hogy 0.3A follyon.
és emellett persze 2x akkora fesz esik. Ezek kb értékek, mert tegnap már későn babráltam ezeket.
Majd kipróbálom, hogy ha 2 külön tranzisztort rakok oda akkor mit történik.
Pont emiatt nem értettem az egészet, hogy pont darlington esetén volt kisebb a fesz esés. Pont fordítva kellett volna lennie. Emiatt gyanakszom, hogy valami bug van a rendszerben.

Most gyorsan megrajzoltam LTspice-ban, és ott rendesen működik.
1 tranyó esetén kb 0,9V, 2 esetén 1.8V esik az ellenálláson.
Akkor valami bug van a másik progiban.
Mondjuk most 2 tranyót raktam össze, kipróbálom másik progiban 2 tranyóval hátha.

Ennek az lm195-nek is igen siralmas a hőátadása. TO3-at meg nem tudok értelmesen felcsavarozni.
Akkor valszeg marad az 1 tranzisztor.

[ Szerkesztve ]

(#48694) Lompos48 válasza Ribi (#48693) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Rendben! :K

Akkor valszeg marad az 1 tranzisztor.

Az nem gond ha egyedül van és működik, de nagyon figyelj oda a melegedésére - ha igen, bordát neki - mert másképp könnyen beválhat a @Kernel apokaliptikus jóslata.

Ha gondolod, nem ördögtől való és elképzelhető ennél a PNP-s "bővítésnél" is túláramvédelem.

(#48695) Ribi válasza Lompos48 (#48694) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hát remélem, hogy ilyen nem lesz.
Esetleg ha berakok egy biztosítékot, valami 3-4A-est, annak lehet esélye, vagy úgyis a fesz fog kinyírni mindent még viszonylag kevés áram mellett?

Asszem keresni kell valami méretesebb power tranyót. Esetleg ötletek?
Nem TO3-ast.
Tip36?

[ Szerkesztve ]

(#48696) Lompos48 válasza Ribi (#48695) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Esetleg ha berakok egy biztosítékot, valami 3-4A-est, annak lehet esélye...

Csak aránylag "lassúbb" jelenségeknél. A félvezető halála rettenetesen gyorsan következik be (utánaolvasható a "hot spots in semiconductors" keresésével). A feszültség nem nyírja ki a tranzisztort, csak ha nincs jól megválasztva. A táplált elektronika kinyírása annak saját védelmétől függ(het)

Darlingtonban pl. Darlington transistor TIP146 TO3P,

Egyebet lehet pl. innen válogatni.

[ Szerkesztve ]

(#48697) minas


minas
aktív tag

Tudja valaki, hogy mi a különbség az 1NO1NC és a 2NO2NC kapcsolási szisztéma között egy ON/OFF típusú nyomógombnál?

(#48698) Lompos48 válasza minas (#48697) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az első egy, a második két áramkört képes kapcsolgatni.

(#48699) minas válasza Lompos48 (#48698) üzenetére


minas
aktív tag

Köszönöm.

(#48700) Speedhs


Speedhs
őstag

Sziasztok!

Van egy ventilátor szabályzóm, amit ps3 fan-hoz használok, szerencsére jól működik igaz, megfelelő hűtés mellett. s478-as nagy aluborda hűti a NEC d882 p61 tranzisztort.
Bocsi a minőségért, de a
videón látszik kb a lényeg.

A lényeg, hogy szeretnék egy másik ps3-hoz is ilyen szabályzót készíteni, vagy venni.., de nem tudom, hogy milyen tranzisztor kellene a p61-es NEC helyett.

A ps3 venti kb 12v 2A-3A-os és PWM vezérelt.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.