Hirdetés

2024. június 13., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47051) estikornel


estikornel
tag

Sziasztok!

Elsősorban Kernelnek írnám: LM317 és egyébről lemondtam, a jelenlegi elektrotech. tudásommal nem merek belevágni a műszerkedésbe, így kicsit még húzom a dolgot. Honnan tudok rendelni kompletten LM2596-os buck convertert? Erről lenne ugye szó, ahogy említettem négy ventilátorhoz legfeljebb. Ezeket elég volna molex 12 voltról párhuzamosan kapcsolni és kész is?

(#47052) Kernel válasza estikornel (#47051) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha eBay-ről nem tudsz rendelni, akkor szokott lenni a Vaterán is például.

Rá lehet kötni természetesen 4 db-ot is a 12V-ra, kimenetekre pedig a ventilátort.

Ha külön potmétert szeretnél hozzá, akkor a rajta lévő trimmert ki lehet forrasztani, bekötni helyette 4,7k vagy 3,3k értékű potmétert.

Rákötöttem egy átlagos tápventilátort, max 11,35 V-ra ment fel, ekkor 3 kΩ ellenállás volt mérhető. 4,7 kΩ trimmerrel kellően finoman tudtam szabályozni a fordulatot.

De próbáltam úgy is, hogy párhuzamosan kötöttem a potméterrel egy 8,2 kΩ ellenállást, így végállásban pont elérte a maximumot.

Tehát ez csak ennyi:

Most kapcsoltam, miután eleve 10k trimmer van a panelon, ezért lehet úgyis, hogy benne marad az eredeti trimmer, azzal párhuzamosan ráforrasztani a külső potmétert (mehet a két szélső pontjára).

Utána a trimmer egyszerűen beszabályozható a maximális feszültség elérésére.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47053) estikornel válasza Kernel (#47052) üzenetére


estikornel
tag

Tehát a 10k-s trimmerre ha párhuzamosan forrasztok egy 4.7k-s potmétert, akkor azzal azt érem el, hogy maximum 12 voltig tudom állítani a kimenetet? (Úgy, hogy előzetesen beállítottam csavarhúzóval a trimmert 12 voltig, mert ahogy olvastam kb 30 volt kimenetet bír. Továbbá vaterás oldal szerint 1A felett, már hűteni kell az IC-t, erre lesz szükségem? Úgy tudom 0.05A kell a ventilátoraimnak, szerintem nem megy fel akkorára 12 volton sem.

(#47054) Kernel válasza estikornel (#47053) üzenetére


Kernel
nagyúr

12V nem lesz, csak kb. 11,35, de az épp elég.

Ventilátora válogatja, 200 mA körül kezdődnek általában, az nem tudja megizzasztani, de nem tudom, milyet akarsz rákötni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47055) dave0825


dave0825
őstag

Nem tudom, hogy tudtok-e segíteni, de azért teszek egy próbát. Arduino-ra kötöttem egy IR vevőt, és a soros porton tökéletesen tudom is figyelni, hogy mikor megnyomok a távirányítón egy gombot, akkor milyen hexa értéket ad vissza. Azonban előfordul, hogy más random hexa számot kapok vissza. Próbáltam 2 másik infrával, ugyanez, másik távirányítóval ugyanez. Ezt a videót látva jött az ötlet, össze is raktam, viszont a kondit kihagytam, mert se itt, se itt nem használtak benne, így gondoltam nem fontos. Lehetséges, hogy emiatt van a random hexa érték bedobálása?

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47056) Kernel válasza dave0825 (#47055) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez ilyen sajnos, a soros porton keresztül ez a fajta megoldás nem tesz lehetővé pontos kiolvasást, néha hibázik.

Olyasmit olvastam régebben, hogy a processzor pillanatnyi terhelése függvényében van valami frekvenciaingadozás, ami hibát okoz a porton.

Ami tény, hogy nekem is hibázott néha, ámbár tudtam használni egy ideig (amellett, hogy bosszantó is volt), míg hozzájutottam egy USB-vevőhöz, ami egy rossz tuner tartozéka volt, de teljesen független, HID-kompatibilis billentyűzetként viselkedik, billentyűkombinációkat is ad, így közvetlenül konfigurálható lejátszóprogramhoz vagy bármihez. Ez viszont évek óta teszi a dolgát. (Természetesen az eredeti kínai fajta gombelemes távszabályzó jeleit egy normális taníthatóba áttéve használom.)

Egyébként én a WinLIRC programmal használtam a házi készítésű soros porti vevőt:

http://gbpvr.com/pmwiki/pmwiki.php/Hardware/WinLirc

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47057) dave0825 válasza Kernel (#47056) üzenetére


dave0825
őstag

A kiolvasás nem is lényeg, csak arra kellett, hogy tudjam, hogy a programba milyen hexa kódot kell írnom, hogy egy bizonyos programrészlet fusson le, ha megnyomom azt a gombot a távirányítón. Tehát nem ott van a baj, hanem ha az egyik random számra állítok be pl. egy led-fölvillanást, akkor nyomkodom a távirányító gombját mint egy félőrült, és egyszer csak bevillan, majd megint hosszas nyomogatás után újra. Tehát a random szám, amit ad, azt nem a soros portra egy rossz kiírás, hanem azt veszi az infra. Remélem érthetően írtam. :B

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47058) Kernel válasza dave0825 (#47057) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy a lényeg, adott gomb lenyomására nem mindig ugyanaz a hexa érték jelent meg a WinLIRC-ben sem, amit még befolyásolt az alkalmazott távszabályzó is. Egyikkel stabilabb volt, másikkal össze-vissza bizonytalankodott.

Végül az univerzális távszabályzó kódjai között kerestem olyat, amivel elfogadhatóan működött.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47059) dave0825 válasza Kernel (#47058) üzenetére


dave0825
őstag

Értem. Amúgy ilyesmit fogok csinálni, csak magyarul, és tükörrel, tehát csak azok a betűk látszanának, amik világítanak. A videón a csávó 1:50 körül állogatja az órát, én azt szeretném megcsinálni távirányítóval, úgyhogy ha mondjuk perc állítás közben olyan hexa kód jön egy gombnyomáskor, aminek nincs a programban semmilyen funkciója, akkor csak úgy fog tűnni, hogy nem érzékelt egy gombnyomást (távirányítóknál ez amúgy is bevett szokás :DDD). Úgyhogy nem nagy probléma, csak meg szerettem volna tudni, hogy mitől lehet, azt hittem, hogy a kondi hiánya miatt van. Egyébként az mire szolgál, ha anélkül is működik?
Mondjuk még az is lehet, hogy maradnak a sima gombok az oldalán a távirányítás helyett, ahogy eredetileg terveztem (hacsak más ötlet nem jut eszembe), vagy érintősre csinálom én is (bár egy tükörnél az meg nem szép, ha össze van tapizva).

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47060) totya694


totya694
őstag

Üdv!

Keresek 43mm-nél nem magasabb 2x18~24V~ 160W-os toroid trafót.A mellékelt képen csak az illusztráció kedvérért raktak a leendő helyére egy 120W körüli toroidot.

Előre is köszi :R :R :R

Üdv:Attila

(#47061) Kernel válasza dave0825 (#47059) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha erre gondolsz, működhet épen kondenzátor nélkül is, de én próbáltam a 7805 bemenetére is kondit tenni, nem befolyásolt semmit.

A TSOP szériának van több tagja, különböző vivőfrekvenciákra aktív sávszűrőt tartalmaz. Abból is próbáltam többfélét, de nem lett jobb.

Az infravevőt rá lehet kötni egyébként az alaplap IrDA portjára is, ami elektromos szempontból teljesen kompatibilis. 5V tápot biztosít, az Rx bemenet pedig pont illeszkedik az infravevő nyitott kollektoros kimenetéhez, így semmi más alkatrész nem szükséges.

Volt valami szoftveres trükközés, hogy az IrDA virtuális COM3 portként jelenjen meg a Windowsban, utána máris kezelhető volt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47062) szoke12


szoke12
őstag

Sziasztok!
Micro-hdmi-ből hol tudom kinyerni a hangot? hanyas lábakon van?

Illetve szeretnék csinálni egy olyan áramkört, hogy 4 db AA-s akksiról menjen egy eszköz, és legyen egy töltője is. az eszköz folyamatosan az akksikat használja, de ha be van dugva a 230-ba a töltő rész, akkor az akksikat tölti vissza. Ezt mennyire nehéz összehozni? Mi kell hozzá?

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#47063) dave0825 válasza Kernel (#47061) üzenetére


dave0825
őstag

Nem arra gondoltam. :B Erre a videóra, mert ettől jött az ötlet, csak a kondit kihagytam, ezért gondoltam, hogy amiatt lehet a random hexa kód(ok) megjelenése.

Ezek vannak ráírva az infrára:
Az adatlapja alapján 56kHz-es frekvencián működik. Ez számít valamit az én esetemben?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47064) Kernel válasza dave0825 (#47063) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tápszűrőkondit tesz az 5V-ra, problémák esetén én is kipróbálnám, hogy javít-e valamit. Nekem mondjuk nem jött be.

Hogy milyen vivőfrekvenciát használ az adott távszabályzó, azt így nem lehet tudni, elvileg játszhatna szerepet. De én próbáltam úgy is, hogy TV-ből bontott infravevőhöz a saját távszabályzóját, az sem adott 100 % pontosságot, a soros porton, vagy épp az IrDa-n sem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47065) Kernel válasza szoke12 (#47062) üzenetére


Kernel
nagyúr

HDMI-kábelen kép és hang egy közös adatfolyamban halad, 4 érpáron.

4 érpár csak azért van, hogy bővüljön az átvihető sávszélesség, épp mint a LAN-kábelen is.

Legegyszerűbb töltési megoldás AA-akkura soros ellenálláson keresztül rátölteni. De lehet belőle gond is, ha kontakthiba miatt megszakad az érintkezés, az ellenálláson keresztül túlfeszültséget kaphat a készülék. Ez ellen lehet alkalmazni valamilyen védelmet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47066) dave0825 válasza Kernel (#47064) üzenetére


dave0825
őstag

Értem, kösz szépen. Akkor szerintem marad az, amit följebb írtam, hogy max. néha kihagy 1 gombnyomást, legalábbis csak úgy fog tűnni használat közben.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47067) fpeter84 válasza szoke12 (#47062) üzenetére


fpeter84
senior tag

Ahogy Kernel írta, egy adatfolyamként megy a hang és kép, nem lehet csak úgy egyszerűen kivenni belőle, célhardver kell hozzá - ami már nem is olyan drága móka ha nem csúcshifi célra kell: [link]

(#47068) szoke12 válasza fpeter84 (#47067) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm a válaszokat!

Igazából vettem egy ilyesmi átalakítót, csak az a baj vele, hogy nincs rajta hang kimenet. (microHDMI-ről alakít át vga-ra) És nem tudom hol kéne megcsapolni, hogy kijöjjön a hang :)

Kernel:
Az akksis dolognál az a baj, hogy nekem ez így még bonyolult. Ha pl tudsz linkelni egy kapcsolási rajzot, abból már lehet el tudok indulni, de így nem tudom, miből mekkora kell :(

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#47069) szoke12 válasza fpeter84 (#47067) üzenetére


szoke12
őstag

No, gondoltam egy merészet, és szétkaptam az átalakítót. Úgy látom, ki van rajzolva benne a lehetősg az audióra is, csak nincsenek ráforrasztva dolgok. A hdmi ground-jára ráforrasztottam egy fülhallgatót, a másik vezetéket pedig hozzáérintettem a forrasztásokhoz, és bár zavarosan, de szól a hang az egyiken :DDD

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#47070) Ribi válasza totya694 (#47060) üzenetére


Ribi
nagyúr

2x24V 160W-os 45 magas van HQban, ami a legközelebb van hozzá.

(#47071) Kernel válasza szoke12 (#47068) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ehhez nem nagyon kell rajz, az adott körülmények és igények függvényében lehet kísérletezni, de rajzoltam egy példát.

4 db soros akku esetén valószínűleg rá lehet tenni védelemnek egy ZY5.6 diódát, mivel ezek az akkuk a töltés végére 1,4V körüli értéken állnak meg, így nagyjából belefér.

Ha adott egy 12V-os tápforrás, akkor 68Ω 2W ellenállás kb. 100 mA töltőáramot hoz létre a vége felé (elején többet). 2W-os ellenállás akár az egész 12 V-ot is elbírná, zárlat esetén.

Ha az akkunál az érintkezés megszakad, a Z-dióda önmagában is elbírja a 100 mA áramot, feszültséget bekorlátozza:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47072) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Egy hozzáértő segítségét szeretném kérni. A motorkerékpáromra kéne rátennem egy szivargyújtó aljzatot, hogy a gps-t tudjam tölteni. A gps végülis a telefonom lesz, aminek 1A-as szivargyújtós töltője van. Valaki lenne olyan rendes és megnézné a kapcsolási rajzokon - amiket ide feltettem - , hogy az első világítás különálló helyzetjelzőjére ráköthetném-e? Ugye itt az 1A-es terhelés a kérdés, ami biztos ,hogy 1A és nem 700mA pl. :U

Nem akarom tönkretenni a gépet, viszont jelentősen megkönnyítené a dolgom, mert a másik variáció az akkura kötés, de onnan elég macerás előrekábelezni.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47073) Kernel válasza V.Stryker (#47072) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az európai verziót néztem, ahol egy 10 A-os biztosítékon, majd a világítás- és gyújtáskapcsolón keresztül halad az áram a helyzetjelzőre (plusz hátsó és rendszám).

Az aljzatot mindenképp egy 1A-os biztosítékon keresztül illik bekötni (akkor is, ha akkura tennéd), így elvileg nem lehetne gond, hiszen például a kapcsolóknak és vezetékeknek egy izzó vagy foglalat zárlatát is el kell bírnia, a 10 A-os biztosíték kiolvadásáig.

Egyébként ha 5V / 1A a töltő, az betápoldalon kevesebbet vesz fel, amennyiben PWM-szabályzós.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47074) fpeter84 válasza V.Stryker (#47072) üzenetére


fpeter84
senior tag

Ilyen rázkódó rezgő környezetben én nem bíznék a szivargyújtó csatlakozójában, fixre kötném a dolgokat + egy kapcsoló elé. Esetleg a meglévő töltőt is szét lehet pattintani - akkor kiderül hogy mennyire tisztességes a bele, egyik másik nagyon hitvány tud lenni - vagy egy ilyen modult elrejteni valami vízhatlan helyen / dobozban, és fixen ráforrasztani egy megfelelő puhaságú microusb kábelt. Eszköztől függően lehet nem elég a levegőben lógva hagyni a fehér és zöld (USB D+, D-) vezetékeket - ha nem megy akkor van amelyiknél valamelyik ágat földre, tápra kell húzni vagy ellenállással összekötni őket - ha van ilyen kívánsága akkor azt valószínűleg neten meg is lehet találni... Elé ahogy Kernel írta mindenképpen kell egy biztosíték, meg ajánlott egy főkapcsoló...

(#47075) V.Stryker válasza Kernel (#47073) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Még nincs meg sem a foglalat , se a szivargyújtós szerkezet, így bármilyet vehetek ésszerű keretek között. Azt sem tudom még hol vegyem. :U

fpeter84: Ennyire nem akarom megbonyolítani. Egyrészt nem szokott gond lenni megfelelő rögzítés mellett, hogy kontakthiba lenne.Másrészt pedig a szivargyújtós aljzat kell máshová is... pl. matracot kompresszorral felfújni. ;]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#47076) csabyka666 válasza tornas (#47018) üzenetére


csabyka666
addikt

Bocsi, hogy csak most reagálok - működik az alaplap, köszi mégegyszer a gyors választ a kondikkal kapcsolatban! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47077) erikke17


erikke17
őstag

Üdv.

Egy ismerős vett egy új fűnyírót, neki előtte egy Bosch Rotak 36Li volt anno 500euróért vette. Ez egy Li-Ion 36V 2.6Ah akkus fűnyíró volt. 4 év alatt elfáradtak a cellák egy töltéssel megy max 5 percet, egyébként tökéletesen működik.
A pótakku 100 euró, ami nem épp olcsó. Mondta h kell vigyem el ha nem akkor kidobja.

Az jutott eszembe mi lenne ha megfognék 3db 12V-os 2.3Ah vagy 1.2Ah akkut összefűzném őket és mehet a móka. Igy tördék árból meglenne és még tovább is menne, eredetileg is 45 percet el ment egy töltéssel.

Ez szerintetek mennyire lenne járható út? :)

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47078) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv!

Egy furcsa kérdésem lenne, ami részben elektronikai csak. A kertünk tele van spanyolcsigákkal. Undorító csúszómászók, felzabálnak mindent. Már sok mindent kipróbáltunk, de igazán hatékony sajnos módszert nem találtunk. Kínomban arra gondoltam, mi lenne, ha egy 12V 55Ah-s autóakksi két pólusát egy-egy szondán keresztül levezetném a földbe? Szerintetek érzékelnének ebből valamit a dögök? Vagy netán jobb lenne egy villanypásztorhoz hasonló szerkezet, többtízezer volttal, ami mondjuk másodpercenként íveket húzna a földre?

Ha teljesen buta az ötlet, azt is írjátok meg, de totál tanácstalan vagyok, mivel lehetne előzni ezeket a dögöket. :W

Ötlet, vélemény....bármi? :F

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47079) norbert1998 válasza erikke17 (#47077) üzenetére


norbert1998
veterán

Szerintem menne, elvileg annak az aksija is így, cellákból van összetéve. Te esetedben pedig a cellák 3 csoportba lennének osztva, ennyi. Szerintem.

(#47080) fraba válasza csabyka666 (#47078) üzenetére


fraba
aktív tag

hívj meg pár franciát vadkempingezni a kertedbe :D

(#47081) csabyka666 válasza fraba (#47080) üzenetére


csabyka666
addikt

Ja, lassan az lesz. :DDD

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47082) csabyka666 válasza csabyka666 (#47078) üzenetére


csabyka666
addikt

Basszus, most olvasom, milyen hibásan írtam...ejj...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47083) mezis válasza csabyka666 (#47078) üzenetére


mezis
nagyúr

[link]:

" Létezik biológiai fegyver is, az Indonéziában tojástermelésre kinevelt "indiai" futókacsa (Anas platyrhynchos f. domestica), ami megeszi a spanyolcsigát. Nyugat-Európában sok ilyen kacsát tartanak, és bérbe adják a csiga elleni védekezésre. Hazánkban honos természetes ellenségei a béka, a gyík, a fogoly, a fácán, a vakond, a sün.

Élhetünk a biológiai védekezés nyújtotta lehetőségekkel is. Kíméljük a házatlan csigákat pusztító állatokat, pl.:

futóbogarak, elsősorban futrinkafélék,
bábrablók, barna- és zöldvarangy, ásóbéka, tarajos gőte és lábatlan gyík,
természetes ellenség lehet a fogoly, fácán és a vakondok is.
"

mezis

(#47084) norbert1998 válasza fraba (#47080) üzenetére


norbert1998
veterán

:C :R

(#47085) csabyka666 válasza mezis (#47083) üzenetére


csabyka666
addikt

A futókacsát én is hallottam, állítólag jó, de ettől valami "egyszerűbb" kéne. A többi felsorolt állat lehet, hogy megeszi, de csak minimálisat, nekünk kellene kb 100 család sün. :D

Na, de félre az offot, működik, amit írtam? Elektronikai szemmel... :)

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47086) erikke17 válasza norbert1998 (#47079) üzenetére


erikke17
őstag

Na az nagyszerű.

Még egy problémát kellene megoldani, mégpedig a töltés.

A gyári töltője elromlott (állítólag) a fűnyírónak, aztán kapott egy másikat valami elektroszaki csinálta meg úgy. Ha jól nézem valami ilyesmi lehet: [36V 12Ah] (több kép is van ott)

De most ez Li-Ion töltő lehet vagy csak egy sima DC 36V megy ki belőle majd a töltésvezérlő az akkuban lehet benne?
Valami komoly elektronika lehet az akkuban mert van rakta kijelző ami mutatja töltöttséget...
Ezzel egyszerűen tudnám a 3 akkut tölteni...

[ Szerkesztve ]

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47087) Lompos48 válasza csabyka666 (#47085) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem: 12V mondjuk 2m távolságra beszúrva, ha nedves a föld, 60mV/cm "lépésfeszültséget" produkál(hat). Ha a csiga keresztbe kapja, az lehet 120mV körül, hosszába pedig mondjuk 400mV. Lehet ragozni... :))

(#47088) Kernel válasza erikke17 (#47086) üzenetére


Kernel
nagyúr

36V Li-ion kerékpártöltő, több rajz is található róla, kisebb eltérésekkel. Bizonyára 10 cellás telep, a névleges feszültség 36V, töltési végfeszültség 44,5V, tartófeszültség 41,5V.

A végfeszültség eléréséig 1,6A árammal tölt, a LED ekkor vált át pirosról zöldre.

Más esetekben cellánként 4,2V a csúcs, de úgy látszik, itt többet engednek meg. Az akkuba csak védelmi és balanszer áramkört szoktak beépíteni, nem töltőt.

Ha ráteszel 30 db soros Ni-Cd akkut (30*1,2 = 36), a töltő abba is elkezd 1,6A-t tolni, míg eléri a 44,5V-ot, ami cellánként 1,48V-nak felel meg.

Ehhez azt kellene tudni, hogy a Ni-Cd kapocsfeszültsége töltés közben mennyire szokott felmenni, ez függ a töltőáramtól, belsőellenállástól. Elképzelhető, hogy nem áll messze tűréshatártól, ezt ki lehetne mérni a felhasználni kívánt Ni-Cd akku normál töltése során, hogy akkor mennyire áll be.

Én is töltöttem már 3 cellás Ni-Cd zseblámpát 4,2V Li-ion töltővel, épp megfelelő paramétereket tapasztaltam. Ott is a végén egy LED átváltott zöldre, minden korrektnek tűnt.

Te eseted ennek épp a tízszerese lenne: 3 cella --> 30 cella, csak itt 42V helyett valamivel feljebb megy. Viszont az 1,6A töltőáram túl sok egy 1,2 Ah kapacitású akkuhoz képest. Ha 1,6 Ah lenne, akkor lenne 1C gyorstöltés.

2,3 Ah akkuhoz jobban illene ekkora töltőáram, ami persze még így is gyorstöltésnek számítana, viszont itt van egy védelmi áramkör is, ami a végén bekorlátoz.

Vagy másik lehetőség a szokásos C/10 áramot ráküldeni legalább 15 óráig és el van intézve.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47089) csabyka666 válasza Lompos48 (#47087) üzenetére


csabyka666
addikt

Jójó, de igazából az érdekelne, hogy az akksit tönkreteheti-e, illetve az Ah mennyire számít így, hogy a földbe dugom a szondát?

Plusz az is érdekelne, hogy az áram csak egyenes vonalban megy a 2 szonda között, vagy azért terít egy kicsit?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47090) Lompos48 válasza csabyka666 (#47089) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az áram arra fog "folyni", amerre kisebb ellenállást lát. Ezért az egyenes vonalban értelmetlen. Hogy mekkora áram, azt a föld (talaj) ellenállása határozza meg. Az Ah kapacitást jelent, azaz, mennyi ideig tudja "hajtani" azt az áramot, amit a látott ellenállás és az akku feszültsége határoz meg Ohm törvénye alapján.

(#47091) csabyka666 válasza Lompos48 (#47090) üzenetére


csabyka666
addikt

Értem, kicsit buta volt a kérdés. :B

És egy olyan megoldás létezhet, hogy egy, vagy több nagy kapacitású kondenzátort feltöltök az akksiról,és azt sütöm rá a földre (vagy épp a csigára)? Itt most tényleg a megvalósítás érdekel, szóval ne jöjjenek itt nekem a zöldek a hülyeségükkel!
A lényeg: tudok-e ívet húzatni kb 5 centiről a földre? Lehetőleg olcsón megépíthető kapcsolásra gondolok, pl. kondenzátoraim vannak bontott tápokból.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47092) dudika10 válasza csabyka666 (#47091) üzenetére


dudika10
veterán

A levegő átütési szilárdsága 20-22kV/cm ...

Láttam már egyszerű megoldást, de nem tudom, hogy működik-e.
A lényege annyi volt, hogy két egymás melletti dróttal kell körbevenni a védendő területet úgy, hogy a csiga mindenképpen át kelljen másszon egyszerre a két dróton. A két drótra rákötöd az akkut és kész. Ha jön a csiga, záródik az áramkör a csigán keresztül.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#47093) Ribi válasza Kernel (#47001) üzenetére


Ribi
nagyúr

No további fejlemény, hogy kiszedtem 2 tranzisztort, egyik jónak tűnik, a másik (Tip30) meg félig.
Vagyis mértem dióda állásban lábak közötti nem tudom mit és pnp átmenetek vagy mik jól 720 körül mutattak, viszont valamiért tranziszotor Hfe mérő állásban nem mutatott rá semmit.
Hogy lehet biztosan megbizonyosodni, hogy a tranzisztor jól működik? Illetve hogy a 2sk170 jól működik, illetve, hogy az IRF9540 jó? Mert most már darabokra szedem az egészet. Nemrég csak a döglött állapotban ment, vagyis 0,8V-t adott ki, tranyó csere után megint kiadott valamennyi feszt, de megint ott volt MHz körüli szinusz jellegű zaj a kimeneten. Ráaggattam a TIP30-ra kondit, de semmit nem segített, biztos valami más is elszállt.

(#47094) Kernel válasza Ribi (#47093) üzenetére


Kernel
nagyúr

Bétamérő szokott mérni alacsony bétákat is, de ha így is kétség merülne fel, akkor próbakapcsolásba lehetne tenni, bázist egy trimmerrel szabályozni.

JFET-nek van az áramgenerátoros működése, ami tesztcélokra is használható:

MOSFET meg olyan, hogy ha mérés közben ellenállásmérővel S-G között feltöltöm, azt megtartja (miután feszültségvezérelt). A feltöltés polaritásától függően, D-S között zárlatra kapcsol vagy szakadásra.

Ha az S-G lábat zárom, D-S között szakadásnak kell előállni.

Nagyon ritka eset, hogy egy ilyen félvezető az alapteszteken átmegy, de üzemi körülmények között mégis hibát produkál. Például zajos, gerjed, szakadozik. Mindamellett előfordulhat.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47095) Lompos48 válasza Kernel (#47094) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha az S-G lábat zárom, D-S között szakadásnak kell előállni.

Nem éppen. :Y Ilyenkor az adatlapban megadott IDSS áram folyik át a JFET-en, amit a csatornaellenállása határoz meg.

(#47096) Kernel válasza Lompos48 (#47095) üzenetére


Kernel
nagyúr

JFET-en igen, de a hozzászólás másik felében már a MOSFET-nél tartottam.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47097) Ribi válasza Lompos48 (#47095) üzenetére


Ribi
nagyúr

No akkor most mi?
2sk170-et Idss-re bemérem, azt már kellett párat, tranzisztornál mondjuk megnézem a HFe értéket illetve a pn átmeneteket és ha mindre mutat valamit akkor kb jók. Marad az IRF9540. Azt hogy tudom megnézni, hogy jól működik-e?
IRFnél ha jól látom párszáz mikro ampereket írnak Idss-re. Azt macera lesz kimérni.

ui.: mosfetnél a DS között van védő dióda. Az okozhat gondot méricskélés szempontjából?

[ Szerkesztve ]

(#47098) Lompos48 válasza Ribi (#47097) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A D-S dióda (ha van) ugyanúgy mérhető, mint mármilyen p-n átmenet.

Ahhoz, hogy az IRF tesztelése biztos eredményt adjon, kell egy egyszerű mérőáramkört összerakni, majd az adatlap 3. oldalán a Fig.1 jelleggörbe alapján polarizálni és mérni. Egyszerű kizárólag műszeres mérés nem lehetséges.

(#47096) Kernel Igaz! :K

[ Szerkesztve ]

(#47099) Ribi válasza Lompos48 (#47098) üzenetére


Ribi
nagyúr

És milyen áramkört kell összerakni neki? :B

De először biztos megnézem Kernel módszerét mit mutat. :R

[ Szerkesztve ]

(#47100) Lompos48 válasza Ribi (#47099) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Drain táp, terhelőellenállás (görbéből kiválasztott áramhoz igazítva), Gate táp ugyanúgy a görbe alapján. Utána műszer beiktatva oda, ahol/amit mérni akarsz.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.