Hirdetés

2024. június 13., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47251) sanzi89


sanzi89
addikt

Tudnátok ajánlani egy megbízható, pontos multimétert? Most egy 3k-s kínai csodám van, és szeretnék venni egy fejlettebb, pontosabb műszert. Árat nem írok, nem tudom mi volna az az árkategória, amire otthoni/hobbi felhasználásra érdemes beszerezni és érdemben jobb, mint a fenti kínai műszer - amivel egyébként eddig semmi gondom nem volt.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#47252) darvinya válasza sanzi89 (#47251) üzenetére


darvinya
titán

Otthoni/hobbi célra ez is elég.

Ha már komolyabb kell, akkor 25000Ft alatt nem igazán van.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47253) mezis válasza szabifotos (#47247) üzenetére


mezis
nagyúr

Egy zárt műanyag dobozból elég nehéz kicsempészni a meleget.
Alumínium esetén a "hőcserélő" adott.....

mezis

(#47254) Zewa


Zewa
senior tag

Sziasztok!

Túra előtt 1 nappal megállt a Li-ion töltőm. Nem sokat konyítok a témához de bízva a távgyógyítás erejében és mivel sok más lehetőségem nincs így megkérdezem; Mennyire valószínű hogy ez a töltő kuka?
Ráengedve a 230V-t rendeltetésszerűen világít a piros LED de a kimenő oldali feszültség 0. (16.8V-nak kéne lenni). Ameddig még működött töltés közben égett a kék LED, illetve akkor is ha rádugva maradt akkupack de a hálózati kábelt már kihúztam. :F

:R

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#47255) Kernel válasza Zewa (#47254) üzenetére


Kernel
nagyúr

Sarkán van egy nagyobb méretű, de kis értékű ellenállás, a pozitív kimenettel sorosan, az lehet elvileg az áramfigyelő. Rá kell mérni, nincs-e megszakadva.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47256) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Egy régi kazettás JVC KS-FX480R autórádióba szeretnék egy aux jack bemenetet beleépíteni.

A hátulja így néz ki, csak, hogy a csatlakozók látszódjanak.

-Nincs mellé CD-changerem, így gondolom nem tudom a CD-changerről jövő bemenet helyére bekókányolni a jack-et, mivel a kütyüvel el kellene hitetni, hogy valóban van egy hivatalos eszköz azon a csatlakozón, ami talán nehz feladat is lehet. (Valamint a CD-lejátszóra elméleti síkon nagyobb szükség lehet, mint a kazettás semmire sem jó részre)

-Járható út a kazettának az előerősítője után bekötni a végerősítő elé a jacket? *Ekkor egy kibelezett, szalagmentesített, kamu-kazettát azért beraknék a lejátszóba, hogy elkezdje lejátszani a semmit, ami helyett a bekötött jack szólna, ha kazettát "hallgatnék".

Ilyet csinált már valaki sikerrel? Vagy inkább egy sima 12V-os, párdolláros, kínai B osztályú erősítő panelt mókoljak be valahova (A wattvarázslás nem érdekel, 10W általában elég kell legyen minden értelmes felhasználásra :D ) és abba kössem be a kocsi hangszóróit? Ez már nagyobb mekkmesterkedéssel járna szerintem.

-Semmi szükségem új rádióra, ha erre tudok jacket mókolni, mert minden zene mobilon van, ez már jó minőségő mese lenne így. :) Plusz a buhera jobban tetszene és a szeméttől való megmentése a kütyünek.

Köszi

[ Szerkesztve ]

(#47257) Zewa válasza Kernel (#47255) üzenetére


Zewa
senior tag

Köszönöm a tippet, valóban a ledek mellett a két db 1K-s ellenállások szakadtak. Gondolod hogy ezek cseréje orvosolhatja a problémát? :F

[ Szerkesztve ]

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#47258) ACAB95


ACAB95
tag

Üdv
Kiszeretném cserélni a kocsim belső világítását Ledesre. Azt tudom hogy a ledek egyen áramra működnek, de nekem olyan kellene amit csak simán a régi helyére berakok (plug and play) átalakító nélkül. Melyek ezek a fajta égők? Előre is köszönöm!

"Ami nem öl meg, az megerősít."

(#47259) Kernel válasza Zewa (#47257) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mondjuk én nem arra gondoltam, de azt kiforrasztva kellene ellenőrizni, mert így megtévesztő lehet.

Saroknál a 0R1 vagyis 0,1 ohmos áramfigyelőt érdemes megnézni, ami mellesleg nem a pozitív kimenettel van sorba, csak először nem láttam tisztán:

A puffer negatív felé megy, ami kézenfekvőbb is, miután így szokták megoldani:

Csak ez már egy tükrözött és feljavított kép, miután így fórumon keresztül a tükörképen lehet jobban látni, hogy mi merre van.

De ez így is csak tipp, lehet még sokféle hibája, mérni kell, lekövetni. 8 lábú IC adatlapját is kikeresni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47260) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Kicsit tanácstalan vagyok, mert nem tudom mire vélni. A műszer váltó áramon méri a feszt, de egyen irányítás után is. :F
Rendes trafón tökéletesen működik az egyen irányítás, de a mágnes zárat működtető kapucsengőnél nem.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47261) fpeter84 válasza ACAB95 (#47258) üzenetére


fpeter84
senior tag

Ennyi infóból mégis hogyan tudnánk segíteni? Nézd végig hogy most mik vannak benne, fotózd/mérd le, kitaláljuk a nevüket és utána lehet túrni az ebay-t. Sokféle van, van ami azonnal kiég, van ami bírja sokáig, van amelyiknek rettentő korlátozott/irányított a fénye és semmit nem fogsz vele látni, van sok lehetőség :)

Én a jóval erősebb fényű LED COB modulok mellett tettem le a voksom, de ezeknek a meghajtása is macerásabb a teljesítményük miatt, valamint úgy kell legózni hogy hová melyik méretet lehet éppen beépíteni, nem csak beteker-működik...

Eléggé félbemaradt a projekt - előbbre a hideg, most a meleg, közben meg a sok munka miatt, de idővel a végére jutok talán. Mindenesetre pár modul már fél éve teszi a dolgát kifogástalanul, nem égtek ki, sötétedtek vagy olvasztottak maguk körül műanyagot...

(#47262) Lompos48 válasza darvinya (#47260) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...de egyen irányítás után is.

Ha nincs szűrés, akkor természetes, elvégre egy (egyutasnál) 50Hz-es vagy (kétutasnál, hídnál) 100Hz-es pulzáló feszültség.

(#47263) Samus válasza ACAB95 (#47258) üzenetére


Samus
addikt

Az autó beltér világítása a régieknél Szofita izzós (egy egy hosszú rúd szerű izzó, a rúd hossza a méret, milliméterben), vagy T5/T10 (W5W), ezek picik, és úgy dugod be a helyére őket, mint egy biztosítékot. Ezek a legelterjedtebbek, de ha dobsz egy fényképet az izzóról, megmondják, milyen. Vannak készen, a régi helyére berakhatóak (P&P, ahogy írtad is), nem kell panelokból építkezni.

Nálunk elég drága (a kínai árakhoz képest), de eBay/Aliexpress-ről fillérekért rendelhető, érdemes is sokat venni, mert szeretnek elpusztulni (a forrasztás elenged, LED túlmelegszik, stb., olcsóak, na, nagy a hibaszázalék). Vannak márkásak is (Osram is gyárt ilyet), de annak is megkérik az árát.

Fényképezd le, amit ki akarsz cserélni, mondd meg, hogy tudsz-e külföldről rendelni, ha nem, akkor is megveheted, mert mint mondtam, nálunk is van.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#47264) kjani18 válasza szabifotos (#47245) üzenetére


kjani18
őstag

Válogass, 1000 féle van. A fémtetőt használhatod mindjárt a hűtéshez, de találsz szögletes műanyag dobozokat is a guglival, annak kell csinálni fém tetőt...

Találtam ilyet is, bár a laposabb üvegekből csináltam eddig. Azokon nem látszik, hogy befőttes üvegek...

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#47265) szabifotos válasza kjani18 (#47264) üzenetére


szabifotos
senior tag

hmm... Nem is rossz ötlet. :) Egyedi és olcsó megoldás. Köszi :R

De én 10W-os power ledek-ből képzeltem. Annak szerintem kicsi lesz egy befőttesüveg-tetőnyi hűtőfelület. Bár attól még mehet bele picike ventilátor, akár... :D Na majd még kitalálom.

(#47266) darvinya válasza Lompos48 (#47262) üzenetére


darvinya
titán

Akkor rakjak 100uF kondit egyen irányítás után?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47267) Lompos48 válasza darvinya (#47266) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Legalább. Ugyan nem tudom a zár igényeli-e, de ha valami elektronika is van, annak "jól jönne".

(#47268) ACAB95 válasza Samus (#47263) üzenetére


ACAB95
tag

Nincs kedvem szétszedni, de ha jól emlékszem pontosan ezek mennek bele... innen szoktam rendelni ha valami [link]
Helyzetjelző lámpát szeretném használni nappali világításnak, itt szlovákiában engedélyezett.

Utastér világítás
[link]

Helyzetjelző
[link]

"Ami nem öl meg, az megerősít."

(#47269) darvinya válasza Lompos48 (#47267) üzenetére


darvinya
titán

Egy elektromágnes van benne.

Holnap megcsinálom a módosítás.

Köszönöm

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47270) pezsooo


pezsooo
csendes tag

[link]
Vélemény?

(#47271) kjani18 válasza pezsooo (#47270) üzenetére


kjani18
őstag

[link]

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#47272) klac


klac
aktív tag

Aképen a bekeretezett alkatrésznek mi a neve ?
Fém kör alakú tokban két kerámia között valami ... 3 mm az átmérője 1,5 mm vastag , 2 lábbal
Köszönöm a választ.

[ Szerkesztve ]

(#47273) Lompos48 válasza klac (#47272) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha ez egy óra, akkor valószínűleg egy buzzer.

(#47274) And válasza klac (#47272) üzenetére


And
veterán

Esetleg egy trimmer kondenzátor a kvarc / időalap pontos beállításához.

(#47275) kjani18 válasza Lompos48 (#47273) üzenetére


kjani18
őstag

Szerintem a mellette lévő nagy alkatrész lesz a buzzer, a kicsi mintha valami trimmer féle lenne, de jobb kép kellene hozzá.

Elkéstem. Próbálj meg jobb képet...

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#47276) Kernel válasza klac (#47272) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem vehető ki rendesen, még akkor sem, ha feljavítom a képet:

De valószínűleg a rezgőkvarc finomhangolására szolgáló trimmerkondenzátor. Miután ott van a közelében, ezért is kézenfekvő.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47277) Lompos48 válasza kjani18 (#47275) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze hogy. Én, bénán, a nyíl kiindulását figyeltem, meg aztán a buzzer "uralja" a képet. :W

(#47278) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

nyák tervező kollégáknak talán érdemes lehet ránézni erre.

altium ingyenes verzió, kissé herélt, de első blikkre összességében jónak néz ki. egyelőre még béta.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47279) Gyula84 válasza FireKeeper (#47278) üzenetére


Gyula84
veterán

pont tegnap szedtem le eevblog-ról lestem :)

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#47280) FireKeeper válasza Gyula84 (#47279) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

jah én is ott láttam először :)
jó a csávó amúgy :D

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47281) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv urak!

Van arra valami esély, hogy kitaláljuk, milyen alkatrész pottyanhatott le a képen látható nVidia GeForce 8400GS típusú videokártyáról? SMD alkatrész, oké, de milyen? :) (Nagyíthatók a képek.)


###

Nem tudom, összefügg-e ezzel, de a D-SUB kimeneten semmi képet nem ad, a DVI-on igen, viszont a fehérből rózsaszín lesz. Nem pöttyöz, nem csíkoz, viszont rózsaszínes a kép...valamelyik összetevő (talán a zöld?) hiányzik. :(
A többi alkatrész szemre rendben van.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47282) FireKeeper válasza csabyka666 (#47281) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

az üres PAD alapján sztem a jóisten se fogja megmondani neked hogy az mi. sztem kondi, de lehet ellenállás vagy dióda is... viszont nem csak az alkatrész fajtáját kéne tudni hanem az értékét/típusát is. próbálj meg körbekérdezni fórumokon h valaki fotózza be/mérje le, hátha.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47283) Samus


Samus
addikt

Érdeklődnék.
Az albérletben, ahol vagyok, jó régi villanytűzhely van, szerintem még "gyári". A tömb úgy 30 éve épülhetett, és elvileg csak villanytűzhely használható benne.

Namost, a jelenlegi tűzhely (régi vasmagos) valami borzalmasan gyenge, vennék helyette egy újat, kerámia főzőlappal, kombinált sütővel. A kérdésem, hogy mire számítsak, hogy tudnám használni a jelenlegi kiépítésben az új tűzhelyet?

Ami van: 25A főbiztosíték. A tűzhelynek külön 3 pólusú kismegszakítója van, amire 10A van írva. Ez megszakítónként 10A?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#47284) Kernel válasza csabyka666 (#47281) üzenetére


Kernel
nagyúr

Magasabb mérete miatt kondenzátorok szoktak inkább letörni, ami lehet hidegítő vagy csatoló. Magam részéről rátennék 100 nF kerámiakondit, legtöbb esetben ártani nem lehet egy ilyen próbával.

Vannak olyan gerjedésgátló kondenzátorok, aminek a hiánya nem is mindig vehető észre a működésben.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47285) llaszlo


llaszlo
veterán

Ismeri valaki ezt a multimetert? Most "örököltem" és nem tudom pontosan, hogy mi hogyan működik benne.
kép

(#47286) csabyka666 válasza FireKeeper (#47282) üzenetére


csabyka666
addikt

Ettől tartottam én is. De valaki leszedné a kártyájáról, hogy kimérje? :U Szerintem nem...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47287) csabyka666 válasza Kernel (#47284) üzenetére


csabyka666
addikt

És ha mondjuk kondi volt, akkor amiatt lehet, hogy elment az egyik szín? Bár szerintem már a kérdés is rossz, honnan lehetne azt megmondani így?!

Keresnék képet neten, de mindegyiknek csak a hasát fotózzák.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47288) FireKeeper válasza csabyka666 (#47286) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

sztem akár a panelen is rá lehet mérni, de am nem egy nagy cucc leszedni, rámérni aztán visszaforrasztani, az mondjuk más kérdés hogy valszeg senki nem fog nekiállni :(

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47289) csabyka666 válasza FireKeeper (#47288) üzenetére


csabyka666
addikt

Inkább utóbbi. :(

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47290) darvinya válasza Samus (#47283) üzenetére


darvinya
titán

Fázisonként lehet csak biztosítani.
Mindig az 1 fázist írják, de ha 1 fázis fogad és ezt hidalja szét, akkor is annyi.

Ha tudod cseréld a vezetéket, mert ilyen idősen már akad elfáradt szigetelés rajta.
Helyi biztosítékot meg is szüntetheted, inkább rácsatlakozható dobozt raknék(de ez a következő tűzhely adja meg milyen legyen).

(#47267) Lompos48

Most jut eszembe, hogy graetz-t csináltam rá.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47291) PHM válasza csabyka666 (#47289) üzenetére


PHM
addikt

Az mindenesetre segíthet, ha valaki lefotózza
egy ugyanilyen kártya nyáklapját.
Az meg egyenesen főnyeremény lenne, ha felirat is volna rajta.
(Mármint az ominózus alkatrészen.)

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#47292) FireKeeper válasza PHM (#47291) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

kondin nem szokott lenni, ellenálláson van, csak ugye marha apró, szóval nehéz leolvasni képről.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47293) mezis válasza llaszlo (#47285) üzenetére


mezis
nagyúr

[link], [link]

mezis

(#47294) ACAB95


ACAB95
tag

Üdv
Szeretném kicserélni a helyzetjelzőimet ledre. Eredetileg ugyanilyen foglalatú 5wattos égő megy bele. Gond nélkül világítana, nem pislákolna? Előre is köszönöm

[link]
[link]

"Ami nem öl meg, az megerősít."

(#47295) mezis válasza ACAB95 (#47294) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Nekem a helyzetjelző lámpájára közvetlenül sugároz a tompított izzó. Talán 2 órán keresztül is bírta egy "első generációs" LED-es világító test. A hagyományos izzó évekig....
(A LED-ek a forszírozott üzemmód miatt igénylik a megfelelő hűtést. Fűtést meg talán Alaszkában sem kérnek.)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#47296) klac válasza Kernel (#47276) üzenetére


klac
aktív tag

Köszönöm a választ, igen trimmer lehet, vagy kondenzátor, vagy potenciométer.
Meggyőztél, logikus a magyarázat, eszmefuttatás.
A nyák túloldaláról tört le mikor kivettem a burkolatból, vagy már előtte is le volt esve, törve, más alkatrész ezen kívül nem is volt azon az oldalon, a helye viszont ezen pontokon volt.
De itt jobb helye van, csak kár hogy ez sem működik.
Belső visszapillantó és benne a digitális kijelzős óra.
Zizegés van, meg csillingelő hangocskák, mint egy lágy muzsikálás mikor áram alá helyezem (12V 55AH - os akkura), de kijelző nem megy.

[ Szerkesztve ]

(#47297) llaszlo válasza mezis (#47293) üzenetére


llaszlo
veterán

Kösz ezt én is megtaláltam. Viszont sajnos nem mindent értek, hogy hogyan működik rajta. Jó lenne, hogyha lenne valami használati utasítás szerű vagy valaki tudná, hogy pontosan hogyan működik.

(#47298) Kernel válasza klac (#47296) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kvarcoszcillátornál trimmerkondi szokott lenni, az áramkör egyébként működhet nélküle is, legfeljebb nem pontosan.

Oszcilloszkóppal lehet ellenőrizni, hogy rezeg-e egyáltalán.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47299) csabyka666 válasza PHM (#47291) üzenetére


csabyka666
addikt

Igen, az jó lenne, de erre sajna nem sok esély van, mert ezt a típust is sokféle nyákkal szerelték.

Az enyémen nincs semmi felirat, akkor kondi lehetett?

Más: hogy lehet megállapítani egy SMD kondiról a polaritást?

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47300) FireKeeper válasza csabyka666 (#47299) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

azoknál amiknek olyan a layoutja, nincs polaritás.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.