Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55751) #71562240


#71562240
törölt tag

A hangszínszabályzók a hifi hőskorában viszonylag természetszerűek voltak, céljuk a hangberendezések durva elektronikai és a zeneszobák durva akusztikai hibáinak látszólagos kompenzálása, illetve a hallgatóközönség zömére jellemző durva ízlésbeli hibák meglovagolása volt. Aztán a hifi felnőtté érett, kiküszöbölte azokat a hibákat, amelyeket látszólag kompenzálni tud a hangszínszabályzó, ekkor a hangszínszabályzók a hifisták szemében a bottal se piszkálnám kategóriába kerültek, jó okkal. A hifista kénytelen-kelletlen tudomásul veszi, ha a készülékén (erősítő, hangdoboz) hangszínszabályzó van, de enyhén szólva is nem örül ennek, és ha kiiktatható, kiiktatja. Kevés kivétel lehet esetleg a high-end magasságokban, bizonyos speciális módszerek tekintetében, de nagyon kivétel az ilyesmi ott is.
Ez Isten igéje. Ámen.

[ Szerkesztve ]

(#55752) EQMontoya válasza andorra (#55741) üzenetére


EQMontoya
veterán

Véleményem szerint elég nagy a baj, ha egy rendes hifinél EQ-hoz nyúlna bárki... :)

[ Szerkesztve ]

Same rules apply!

(#55753) Crinos


Crinos
tag

Üdv!

Remélem jó helyre írok. Ha nem akkor vki irányítson a megfelelő helyre plox!!! :B

Hozzá jutottam egy Meridian hangcucc összeállításhoz, de nem akar megszólalni :D
Nem igazán értek ezekhez a dolgokhoz. Olyan emberkére lenne szükségem aki vágja ezeket.... :R

A lényeg, hogy adott egy Meridian DSP5000-es hangfalpár, egy Meridian 562-es vezérlő, egy Meridian 504-es rádió, illetve egy Meridian 500-as CD lejátszó egység. Megvan a távvezérlő, a rádióhoz az antenna egység is. Tehát komlpett.Nagyon patent állapotban, őseim hozták az USA-ból.
Szóval 110 Voltos az egész hóbelebanc. Amit biztosan tudok, hogy 2-3 darab kábel hiányzik. A Comm csatikon össze tudom kötni az egységeket egymással, viszont a hangfalakhoz nem találtam meg azt amivel a vezérlőre kötném....

Esetleg valami tipp, hogy merre lehetne kábeleket beszerezni, vagy ha valakit netalántán érdekel a dolog, még lehet meg is válnék tőle. Szeretném elsősorban felhasználni.

Ha jól olvastam, van egy kábel ami a vezérlőből a Master hangfalba megy, majd onnan egy ugyanolyan kábellel a masterből át kell menni a slave-be. Na ez a kábel hiányzik. Az egyik fele 5 lábas, kerek csatlakozó amiben félkör alakban vannak a lábak, illetve a másik is 5 lábas de itt más az elrendezés...(talán DIN240 a csati? :)

Illetve a DSP5000-es valószínű el is lett "programozva".

Na szóval ha valaki jártas a dologban, és lenne türelme, illetve lenne olyan kedves, szívesen venném a segítségét, telefonon, vagy akár személyesen is.

Székesfehérvártól 30km-re vagyok.

Köszi előre is!!!! :R

Crinos az állat..... battletag: Crinos#2304

(#55754) deicide válasza EQMontoya (#55752) üzenetére


deicide
veterán

NAD-on is van Bass/Treble, de alapvető bűn lenne a Tone Defeat-et kikapcsolni. :)

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#55755) ozzy711 válasza EQMontoya (#55752) üzenetére


ozzy711
őstag

Nem a hi-fi-vel van sokszor a baj, inkább a felvételek minőségével. Az általam preferált rock zenénél ez hatványozottan érvényes. Pl. jó pár régebbi Black Sabbath lemeznél a lábdob hangja botrányosan halk a többi hangszerhez képest, de pl a Paranoid albumnál meg kiesek a fotelból ugyanazon beállításoknál akkora a mély többlet. De ez is már lerágott csont. Mindenki azzal főz ami van neki, lényeg a zene szerete.

(#55756) EQMontoya válasza ozzy711 (#55755) üzenetére


EQMontoya
veterán

Ez teljesen jogos, én is sokat ilyet hallgatok, és tapasztalom ezt. Ugyanakkor szarból nem lehet várat főzni, ha EQ-val próbál utánanyúlni az ember, attól nem lesz sokkal jobb, csak máshogy szar.

Same rules apply!

(#55757) MasterMark


MasterMark
titán

HTA-30-at szeretnék csináltatni.
Honnan lehet kiindulni? Leírások, dokumentáció hol található?
Esetleg bármi ötlet?
:R

Switch Tax

(#55758) lajthabalazs válasza EQMontoya (#55756) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Pontosan mit csinál egyébként az EQ? Megnéztem a L pad-ot, ahogy javasoltad, az igazából annyit tud, hogy ellenállást köt sorosan-párhuzamosan a hangszóróhoz, és így az eredő ellenállás megtartása mellett tudja szabályozni, hogy mekkora feszültség essen a hangszórón. A digitális EQ megint egyszerű, mert ott lehet a jellel játszani. De mit csinál az erősítő equalizere, amitől ennyire nem szeretitek? Az alapelvével van gond, vagy az implementációval?

(#55757) MasterMark
Google nekem ezt dobta :)

[ Szerkesztve ]

(#55759) ozzy711 válasza EQMontoya (#55756) üzenetére


ozzy711
őstag

Persze, megtehetném azt is, hogy pl. csak a Tubular Bells II-t hallgatom, ( számomra referencia volt a megjelenésekor ) de az uncsi lenne egy idő után. :U

(#55760) ozzy711 válasza MasterMark (#55757) üzenetére


ozzy711
őstag

Úgy emlékszem Speedfire kolléga régebben benne volt egy ilyen projektben, illetve talán Doriannak is van egy.
Egyébként a Hang&Technika 3. kiadásában részletes leírást találhatsz. ( ha kell beszkennelem ) Csak nem kedvet kaptály a DIY-hoz? ;]

[ Szerkesztve ]

(#55761) Colos1


Colos1
őstag

Nem akarok trollkodni, DE ;]

Mindenki ördögtől valónak tartja az EQ -t.

Mi a helyzet a bakelitlemezzel? Aminek vágás előtt EQ -val jelentősen módosítják a hangját, majd lejátszáskor, a phono fokozatban lévő másik EQ -val visszaállítják? ;]

Tudom, hogy ez miért kell, de tulajdonképpen itt is ugyanolyan EQ -t használnak. Vagy nem? :U

(#55758) lajthabalazs: Az a gond vele, hogy nem csak ellenállat van benne, hanem kondi és/vagy tekercsek is, ami miatt picit fordíthatja a fázist, magyarul időben eltolja egymástól a különböző frekvenciákat, valamint a kondi/tekercs/ellenállás akkor jó a hangútban, ha minél kevesebb van belőle.

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#55762) #71562240 válasza MasterMark (#55757) üzenetére


#71562240
törölt tag

Lentebb beillesztem az "eredeti" Hang & Technika cikk szkenjét, ez volt a kiindulópontja az ehhez kapcsolódó DIY mozgalomnak, amiből aztán sokféle HT A30 verzió nőtt ki. A mozgalmat címzett topikokban megtalálod például a hobbielektronika.hu-n, az audiodiyers.hu-n..., ahol találsz hozzá szaktekintélyeket is, akik szoktak ilyeneket készíteni.

(#55763) krichd1 válasza Colos1 (#55761) üzenetére


krichd1
addikt

EQ-k között azért hatalmas különbségek vannak, nem szabad egy kalap alá venni az összeset.

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#55764) #71562240 válasza lajthabalazs (#55758) üzenetére


#71562240
törölt tag

"A digitális EQ megint egyszerű, mert ott lehet a jellel játszani." Ehhh...

"De mit csinál az erősítő equalizere, amitől ennyire nem szeretitek? Az alapelvével van gond, vagy az implementációval?" Mindegyikkel gond van - természetesen. Egyébként jobbára külön hangszínszabályzó áramkörök útján valósul meg az erősítőben.

(#55761) Colos1:

"Vagy nem?" De.

"Az a gond vele, hogy..." És még azonkívül rengeteg minden gond vele azonkívül, amit leírtál - mármint amellett, hogy önmagában, eleve gond. Akkor is gond lenne, ha lenne valamiféle ideális megvalósítási formája.

[ Szerkesztve ]

(#55765) lajthabalazs válasza #71562240 (#55764) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Most miért "ehh"? Felbontom a hangot frekvenciákra, megigazítom az együtthatókat, aztán összerakom megint.

(#55766) #71562240 válasza lajthabalazs (#55765) üzenetére


#71562240
törölt tag

"Felbontom a hangot frekvenciákra, megigazítom az együtthatókat, aztán összerakom megint." Eeeeeehhhhhhhhhhhhhh...

Hja, csak ennyi az egész?!?!?!
És ez egyszerű?! (Mármint hogyha valóban így működne... - ami persze nem így van.)
És ezt lehet?!
És lehet a jellel játszani?!

Szerk.: Maaaaargit!

[ Szerkesztve ]

(#55767) lajthabalazs válasza #71562240 (#55766) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Immár másodszor adsz hangot nagyon mélyen szántó - akartam írni, hogy véleményednek, de megint nem mondtál semmit.

(#55768) ozzy711 válasza #71562240 (#55764) üzenetére


ozzy711
őstag

Ejjj te eq terminátor ;] Hallottál már komoly rendszerben ( pl. pc alapon -tudom ez már kizáró ok-, de tételezzük fel, hogy van ilyen :D ) eq-t üzem közben? :U Először én is ördögtől valónak hittem ( a 150 hz feletti frekvenciákon most is annak tartom ), de miután rendbe tettem vele a ( az egyébként brutál csillapított, kőzetgyapot még a csillár is ) zenehallgató szobában a 100 Hz alatti mélyeket néhány dB-es állítással, anélkül, hogy az eredeti hangképbe belerondított volna, már más szemmel nézek rá, bár ezt már párszor leírtam. :U

(#55767) lajthabalazs: javaslatom: tanulj meg zenét hallgatni, szerezz sok tapasztalatot, próbálkozz mindenféle beállításokkal, keress egy olyan referencia hangot ( hangzást ), amit szívesen hallanál otthon is, aztán minden jön magától, ne húzgáld ilyen kérdésekkel ( az eq nála szitokszó ( szavacska ) az oroszlán Kammerer bajszát! ;] :)

[ Szerkesztve ]

(#55769) BBéci válasza Tomacko (#55737) üzenetére


BBéci
titán

15 éves sportlövői pályafutásom alatt, olyan ritkán hallottam az elsütőbillentyű megnevezést, hogy két kezemen meg tudom számolni. Fellengzős tudálékosságnak, szakbarbárságnak tartom. A ravasz is butaság, de az már kiirthatatlanul beleivódott a köztudatba. Az angolul beszélőknek nincs efféle "gondjuk" trigger és kész.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#55770) ozzy711 válasza BBéci (#55769) üzenetére


ozzy711
őstag

Közeli ismerősöm rendvédelmis, ott bizony elsütőbillentyű a megnevezése, de ha ravaszt említenek akkor sem elsősorban a róka jut eszükbe róla.

(#55771) lajthabalazs válasza BBéci (#55769) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Én csak négy évet versenyeztem a KSI-ben. Úgy emlékszem hogy az elsütőbillentyűt, lőszert, irányzékot használtuk és nem a ravasz, golyó és célkereszt szavakat. Lehet hogy csak izlés dolga.

(#55772) Colos1 válasza lajthabalazs (#55771) üzenetére


Colos1
őstag

- lövészetvezető: na, kopaszok, hogyan sütjük el a puskát!
- kopasz: Meghúzzuk a ravaszt!
- lövészetvezető: Ravasz a róka! Azt itt nem húzgáljuk! Ha magának attól sül el, az a maga gondja!!!

Az EQ -hoz: okosan használva lehet vele javítani, de többet lehet vele rontani, ha az ember nem figyel. A digitális EQ -val meg az a gond, hogy digitálisan szorozza fel vagy osztja le a jelet, ami rontja a dinamikát. De pl. itt a munkahelyemen simán kivettem vele a Genius HF1255 -ből a dobozhangot, és f@szán szól.

[ Szerkesztve ]

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#55773) krichd1 válasza lajthabalazs (#55758) üzenetére


krichd1
addikt

Például komoly fázishibát. Elcseszheti a tonalitást, felharmonikusokat, térleképezést stb...szub-basszus tartományra már más szabályok érvényesek.

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#55774) Colos1 válasza krichd1 (#55773) üzenetére


Colos1
őstag

Mert a mélyhangoknak nincs irányhatása, és alapvetően "hosszúak" a hangok. Ezért nem tűnik fel egy fázishiba, mint pl. a magasaknál.

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#55775) #71562240 válasza ozzy711 (#55768) üzenetére


#71562240
törölt tag

Sokféle eq-t hallottam már, hardvereset is és szoftvereset is, gagyit is és komolyat is, gagyi rendszerben is és (csakis a teszt kedvéért) komoly rendszerben is. Ezért hivatkoztam arra kivételként, hogy kivételes körülmények között bizonyos kivételes high-end rendszerekben alkalmazott bizonyos kivételes equalizációs megoldás esetleg kivételként netán többet hozhat a réven, mint amennyit veszít a vámon. De olyan nincs, hogy "anélkül, hogy az eredeti hangképbe belerondított volna". Az equalizerek minden fajtája mindenképpen, természetszerűleg több-kevesebb torzítást visz a hangba - mármint azon kívül, hogy megváltoztatja a frekvenciaarányokat. A kiemelés mindenképpen több torzítást, a lefojtás mindenképpen több-kevesebb torzítást okoz - mármint azon kívül hogy...

MÁS
Ha majd elég alaposan kitárgyaltátok az elsütőbillentyű-ravasz problematikát, rátérhetnétek mondjuk a kockásfüzet vagy akár kockásfülű nyúl problematikára is, csak azt ne gondolja senki, hogy ezek bármiféle összefüggésben állanak a hangdoboz-hangfal problematikával.

[ Szerkesztve ]

(#55776) Lompos48 válasza #71562240 (#55775) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...megváltoztatja a frekvenciaarányokat...

Hm! :F

(#55777) #71562240 válasza #71562240 (#55775) üzenetére


#71562240
törölt tag

...megváltoztatja a hangnyomásarányokat a hangfrekvencia függvényében.

(#55778) #84221696 válasza BBéci (#55769) üzenetére


#84221696
törölt tag

Aztán meg megb@sszák a rókát mi? :DDD

Nálunk meg nem használják a slág kifejezést. Marad a tömlő! :D

[ Szerkesztve ]

(#55779) MasterMark válasza #71562240 (#55762) üzenetére


MasterMark
titán

és ozzy711: Köszönöm. :R

Switch Tax

(#55780) Ragadozó


Ragadozó
Ármester

Valaki hallgatott már ilyen erősítőt? Milyen hangja van?

Marantz Pm4001 OSE

Mozgó autójavító szolgálat - autóvillamosság, autószerelés

(#55781) ozzy711


ozzy711
őstag

Ki is legyen itt a Topikgazda, ki is legyen? :U ;]

(#55782) #71562240 válasza ozzy711 (#55781) üzenetére


#71562240
törölt tag

Gondolom, sok víz lefolyik addig a Dunán, mire ez a kis topik belekerül abba a rendszerbe, már ha majd meg is valósul az a rendszer a mostani néhány kísérlet alapján.

(#55783) ozzy711 válasza #71562240 (#55782) üzenetére


ozzy711
őstag

Csak elgondolkodtam, ki van itt legtöbbet, ki kommentel legtöbbet, állandóan képben van stb. :U

(#55784) KisTücsök


KisTücsök
addikt

(#55785) lajthabalazs válasza KisTücsök (#55784) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

A gyártó oldalán bőséges felvilágosítást lehet találni a működési elvéről. A hatás pedig objektíven mérhető, többek közt: "measured increases of approximately three horsepower at the rear wheels of a variety of cars". Ha ezt megvennéd, tudok ajánlani hozzá színben passzoló CD visszatekerőt, igaz, az kicsit drágább lesz.

Amúgy ha valaki meg akarja védeni az eszközeit minden külső sugárzástól, tegye a mikróba. Meglepően jól árnyékolja az elektromágneses hullámokat.

[ Szerkesztve ]

(#55786) nobeige válasza #71562240 (#55775) üzenetére


nobeige
tag

" Az equalizerek minden fajtája mindenképpen, természetszerűleg több-kevesebb torzítást visz a hangba - mármint azon kívül, hogy megváltoztatja a frekvenciaarányokat. A kiemelés mindenképpen több torzítást, a lefojtás mindenképpen több-kevesebb torzítást okoz - mármint azon kívül hogy..."

A lemezjátszó hangszedője megváltoztatja, a hangsugárzó megváltoztatja, a szoba megváltoztatja, az agyunk megváltoztatja (egyenlő hangosság), stb...
Ja, és a direkt rosszul csinált kábel megváltoztatja, a félreértett funkciójú, hangsugárzó impedanciától függő EQ-ként működő (csöves) erősítő megváltoztatja...

Pont a szerencsétlen hangszínszabályozóval van probléma?

(#55787) krichd1 válasza KisTücsök (#55784) üzenetére


krichd1
addikt

Erősíti a hitet. ;]

(#55786) nobeige: Nem, mindennel probléma van.

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#55790) BBéci válasza KisTücsök (#55784) üzenetére


BBéci
titán

Több változatát próbáltam, még a tépőzáras szalaggal tápkábelre rögzíthetőt is, és egyértelműen meggyőzött, hogy hasznos. Csak azok fikázzák, akik soha a büdös életben nem láttak közelről Shaktit.
Természetesen megfelelő minőségű, felbontóképességű rendszer kell ahhoz, hogy hallható legyen a kövek jótékony hatása.

(#55789) ozzy711
Liszi a világért sem hagyna ki egyetlen alkalmat sem, amikor valamit, amit nem ismer, gúnyolni lehet. :(((

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#55796) lajthabalazs válasza BBéci (#55790) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Ha nem az EMI-re fognák, akár még hihető is lenne. De EMI ellen a legbiztosabb ellenszer a zárt fém doboz. Alacsony frekvenciáknál vastag falu és acél, magas frekvenciáknál (100MHz-ek) akár egy vékony film is. Nem véletlen, hogy a HiFi eszközöket ilyenben tartják.

A kábelvédelemnél vicces, hogy egy 3m-es kábel 10cm-ét leárnyékolják, és azt mondják, az védi az egészet. A vezetéken folyó áram zajszűrése egy másik dolog lenne, de ahhoz nem elég a tépőzáras távgyógyítás.

De már sokszor bebizonyosodott itt a fórumon, hogy a HiFi nem a jobb hangminőségre való törekvés, hanem a jobb hangérzetre való törekvés tudománya. És ha valakinek 35e Ft-os müanyag öntvények kellenek ahhoz hogy jobbnak hallja a rendszerét, akkor vegye azt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.