Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#549) Tütüm


Tütüm
aktív tag

Én 25 leszek vénülök:D ja basszgitárral még nem próbáltam igaz véresre pengetett ujjal én csak sima szólóra mondtam. Ha testet akartok akkor minimum éger,hárs leyen de legjobb kőris vagy mahagóni,nemcsak az számít miylen kemény hangtanilag léyneges hogy miylen.Éger/hárs az semleges szal hangszedővel lehet variálni. Bocs ha hüylén írok csak 7 korsó sör után írok:D

(#1111) Niquis válasza Bero (#1110) üzenetére


Niquis
aktív tag

Valóban, a humbucker pickup, az aktív elektronika meg a mahagóni test odateszi magát.:) Még azt is bírom, amikor erősítés nélkül, csak ülök a gitárral az ölemben, és az E húr berezget engem is :D Good vibes:) Mielőbbi örömzenélést neked is! ;)

[Szerkesztve]

"És ha helyzet van, akkor mindig lépni kell. Ha olyan a helyzet."

(#1482) Spirit válasza Kobe (#1481) üzenetére


Spirit
őstag

Köszi a hozzászólást.Azóta megtaláltam a Coda hangszerboltot, asszem oda fogok betévedni, mert legalább 10 típust is találtam ebben az árfekvésben.
Ebben az árfekvésben milyen márkákat kellene néznem?Mert a nagyobb márkák alsó kategóriás cuccai úgy hallottam, még a ''noname''-eknél is gyengébbek.Ebből mi igaz?
Ami a Codában említésre méltó:
Fender DG-5 BLK 29900.-
Harley Benton HBD120BK EQ 24900.-
Ezek vannak is raktáron, és a nevük is ismerősen cseng. :D
Van még néhány szép darab, de a nevük számomra nem túl bizalomgerjesztő, és túl olcsónak is találom:
Cort AD850 29900.-(ez ugyan nem olcsó,csak nem is hallottam még róla)
East 6200C BK 19000.-
Marris D220N 28900.-
Squier Western gitár szett 22900.-

Szal ők lennének.Ami említésre méltó még,hogy a Harley Bentonhoz az van írva,hogy ''HBD120 aktív elektronikával'', tehát gondolom elektro-akusztikus, a Marrishoz meg van leírás is röviden:''Laminált mahagóni hátlap, káva, fedlap. Tömör mahagóni nyak, rózsafa fogólap.... ''

Ezek alapján nálam a Fender(a név miatt), és a Harley(név+elektro) lenne befutó, de kíváncsi vagyok Ti melyiket választanátok.

(#1901) s.e.n.k.i.


s.e.n.k.i.
csendes tag

Hello

megtetszett egy Vintage V99 és V100 sorozat ebből a v99(nem köll nagyon a mahagóni)
mindenhol mondták hogy tök jó és hogy a Epiknél is jobban szól (?) szal veszek is egyet december környékén ájjajjaj nem is mondtam 53000 pénz (persze kezdésre kell és ez elfogadható nem kell valami extra jó) szal veszek majd egyet és azért ''izgulok'' mert mindíg az jár a fejemben hogy addigra felemelhetik az árát ?! ez lehetséges ???

mondjátok hogy nem!!!!!!!!!!!!! mármint arra hogy persze egy 5-ös belefér csak egy 10-20ezres nem

[Szerkesztve]

Slash & Tankcsapda Forever!!!!!! ROCK!!!!!!!!

(#1904) Kobe válasza s.e.n.k.i. (#1901) üzenetére


Kobe
veterán

ilyen kategóriában mindenképp használtcuccot kell venni....az ami újonnan 53 rugó, használtba 60ér egy kategóriával jobbat találsz sztem, és őszintén szólva én ilyen vintage cuccról még nemhallottam, elég vásári darab szaga van....amik jönnek fel gitárok és olcsóak még, azok az SX ek....60 rugóér olyan mapletopos mahagóni cuccot kapsz h kezdőként a 10 ujjadat nyalod meg, volt már rá példa hogy valaki a Gibson SG je mellé keresett SX SG Standardet másodmotyónak ökörködésre

(#2006) HavocS válasza AmunRa (#2005) üzenetére


HavocS
senior tag

Persze, hogy nem kell, csak vannak olyan dolgok, amikből a jó minőségű az önmagában kerül annyiba, mint egy olcsó gitár.

http://hangszeraruhaz.hu/images/egit/cortevlz4bks.jpg

Mahagóni test • csavarozott juhar nyak • rózsafa fogólap • 22 érintő • EMG HZ H4 hangszedő • Tonepros lic. híd • testen áthaladó húrozás • 2 hangerő, 1 hangszín • 3-állású kapcsoló • selyemfényű fekete

Ez nagyon baba, 80-ért ezt venném. Mahagóni test, EMG hangszedő! Volt szerencsém kipróbálni a szeptemberi Hangfoglaláson.

Ja, Boss AC3 meg jóság, de annyiért megveszel egy Zoom G2-es multit, abban is van acoustic simulator, és nem rossz ám az se. Mindjárt csinálok hangmintát.

[Szerkesztve]

(#2189) Bero


Bero
aktív tag

Sziasztok!
Sűrgősen eladó az alig 2 hete vásárolt Cort EVL K-4.
Az eladás oka egyteln dolog: nem illik hozzám.
Őrülten jó hangja van, ezt az EMG pickupok garntálják.

Mahagóni test, jávor nyak, rózsafa fogólap, 2db EMG-HZ humbucker H4, Floyd Rse rendzsrű teljesen pontos tremoló. Gyönyörű matt festés, szép berakások, pontos összeszerelés, mivel az Ibanez gyártójától van.
Ajándék Elixir húrral, Cort hevederrel, 2(!) év garanciával!

Szerk.: Jah, link persze: [link]

[Szerkesztve]

(#2194) Hatebreed30 válasza Hack3er (#2192) üzenetére


Hatebreed30
csendes tag

Én kezdőm és még most is megvan egy 4 húros Ibanez GSR200 aktív elektrónika, iszonyat kényelmes nyak. Hogy milyen fa a test megnem mondom, eléggé mahagóni beütése van szép mélye van, de nem az az iszonyatos dörmögős. Gyári hangszerdője iszonyat jelet ad le az aktív elektrónikának köszönhetően. A gyári húrok iszonyat szarok rajta. Azt azonnal lehet is cserélni. Nameg egy alap beállítás nem árt neki. Nyak szöge, húrtávolság. Szóval az alapok. Ami már talán kicsit jobb hozzáértést is igányel: a test és a nyak közé ahol csavarozva van mahagóni lapkár tenni és kicsiszolni az illesztéseket olyan mintha egy másik gitár lenne az ember kezében. Hangszerdőcserével és amiket leírtam beállításokkal igazi 100k fölötti értékű gitárt lehet belőle kihozni!

60k körül van azthiszem most újonnan. A másik szerintem iszonyat jól néz ki. :)

(#2236) Bero válasza amdk7 (#2235) üzenetére


Bero
aktív tag

Nem rossz cucc amit kinéztél, mégis lehetnek jobb vételek.
(Mondjuk azt sem értem miért drágább ez a cucc 20 ezerrel, ha a csak a kombóban van külömbség, ott is csak 5 watt: [link])
Na szóval nekem van egy ilyen GRX-140-em és nagyon jól teljesít. Szerintem jobban lehetne az ízlésedre szabni a gitárt, mondjuk jó Vintage márkájú gitárok már vannak 50-60 körül (ráadásul mahagóni testtel), egy kisseb kombó meg tegyük fel Peavey Backstage, az azért jó.

(#2275) Niquis


Niquis
aktív tag

Szia alien_! Kicsit megváltozott a hangszerpiac az utóbbi időben, pár dologban szerintem érdemes átértékelni a status quót. Amire gondolok:
- Stagg konkrétan nemtom milyen, és lusta vagyok harmony-centralon utánanézni, viszont egyetértenék Printszkrínnel abban, hogy akkor az előződhöz hasonló gitárt válassz, ha azt szeretted (gondolom a metálromboló nagyon ki akar már futni:) ) -> Stagg sztornó
- ezt az LTD-t gyorsan elfelejteném, agathisból van, és ráadásul még drága is (statusquo). Plusz saját tapasztalat, hogy ami ltd-t fogtam, egynek sem volt túl kényelmes a nyaka.
- Ibanez: megint a statusquo, elég drágának tartom, ahhoz képest, hogy indonéz gyártmány, ezek az Ibik, nos megvan az esélye, hogy csalódást okozzanak, ha az eredeti RG széria hangjára vársz.
- X V-AMP kicsit elavult, próbálj egy Zoom G2.1u-t vagy akár egy Digitech RP80 és felfelé, ezeknek jobb hangjuk van. De legalább próbálgasd ki őket, melyik tetszik legjobban.

Azok a márkák, amik miatt átértékelendő, hogy mit érdemes megvenni, azok jelenleg az SX, az AXL, és talán még az Invasion is. Mivel ezek _baromi_ olcsók, megvan az esély, hogy kifogsz egy kevésbé jól sikerült darabot. Mindig kipróbálni, mindig fülre hagyatkozni. Ezek a gitárok azért jók, mert normális fákból vannak (éger, kőris, mahagóni), a kidolgozásuk általában több mint megfelelő, és sok esetben a pickupjaik sem rosszak.
Ezek után szentelj egy kis figyelmet ezeknek: [link] (Invasion-ök) - különösen az EG-970, EG-950, EG-620, EG-710-eknek és EG-820SBS típusoknak
[link] (SX-ek) - különösen az SX-SEG1, PSEG-1 és SEG1-PG-knek.
[link] (AXL-ök)

Most szerintem egy jó hangszert kell kifognod, amit kézbevéve érzel, hogy nem esik szét egy-két év múlva, a hangrendszered többi részét később érdemes bővíteni. Remélem hasznos lesz ez a kis szösszenet.;)

"És ha helyzet van, akkor mindig lépni kell. Ha olyan a helyzet."

(#2742) AND1


AND1
őstag

Na csak belinkelem a gyönyörűségem.

- full mahagóni
- egybenyak
- emg81
- 27" menzúra
- G#-re hangolva
- falat bont...

Stef Carpenter (deftones) signiture gitár. ESP ltd SC607B

[ Szerkesztve ]

Egy régi PH-s.

(#3001) cucka válasza alien_ (#3000) üzenetére


cucka
addikt

Köszi a választ.
Gitárválasztásnál nem tudom, mennyire tudom egyáltalán eldönteni, hogy kényelmes-e az adott gitár, mivel ugye nem tudok egyáltalán gitározni. Mire kell odafigyelni?
Lehet, hogy most hülyeséget mondok, de metálhoz nem jobb a dupla hangszedő? Stratocaster-en ha jól láttam 3 sima hangszedő van, az mennyire tud metálul megszólalni? :)
Erősítőben megint tanácstalan vagyok. A probléma, hogy nálaunk elég vékonyak a falak, és a szomszéd szobában nem feltétlenül tartanák jó ötletnek, hogy gitározok :) . Láttam, vannak ilyen zsebpiszok méretű, cserébe igen márkás 1-2W-os kombók (pl. marshall és fender gyártanak ilyeneket), érdemes ilyesmiben gondolkozni? Természetesen később vennék majd valami combosabbat, de az első lépésekhez hangerőben nekem bőven elég, ha én hallom, mit játszok. (Főleg, hogy nagyon sokszor fejhallgatóval nyomnám amúgy is). Aggodalmam oka, hogy hallottam már 15W-os kombót panelszobában és annak a hangerőnek a negyede is túl sok lenne a szomszédoknak/lakótársaknak. Ráadásul ezeket a zebkombókat 10 ezer körül árulják, tehát az elején több pénz jutna gitárra.

Az árkategóriát egyébként teljesen jól lőtted be. Eddig a Squier mellett a Cort gitárokról olvastam jókat ebben az árkategóriában, ezekről esetleg valami tapasztalat/vélemény? Pl. ez itt leírás alapján tetszetős, mert mégiscsak mahagóniból van, 2 dupla pickup-al amelyek tudnak simaként is működni, ráadásul kinézetre is tetszetős. Persze ettől még lehet, hogy egy nagy szar, de hátha tud valaki valami kézzelfoghatóbbat erről a hangszerről.

Tudom, a legjobb lenne kipróbálni/meghallgatni, de mivel semmilyen tapasztalatom nincs ezen a téren, szeretném kiokosítani kicsit magam vásárlás előtt.

[ Szerkesztve ]

(#3002) alien_ válasza cucka (#3001) üzenetére


alien_
őstag

Legjobb lenne egy tapasztaltabb emberrel nyakadba venni a várost gitárvadászni. Sry, elsiklottam az felett, hogy metal-t akarsz nyomni, a kettő dupla zajszűrős pickup tényleg jobb a súlyos riffekhez. A linkelt gitár teljesen jónak tűnik, máshol is szépeket írnak róla, de ha lehet, próbáld ki élőben, bár 3 napon belül vissza is küldheted, ha valamiért mégsem jönne be. Kényelem szempontjából sok múlik a hídon, és a jobb kezed alatti bevágáson, a nyakvastagságon, de erre nincs recept, csak a próba =) Viszont azt tartsd szem előtt, hogy a mahagóni gitár sokkal nehezebb, mint például egy Strat. Az összes Les Paul is dög nehéz (mahagóni mind), bár abban némileg több az anyag.

Erősítő: Szerintem a 15watt-os kategória simán jó otthoni gyakorlásra, ennél kissebb (még normális) erősítők 10watt körül vannak még. Ezek biztos jók, de nem próbáltam őket, utána kéne járni.. Ezekkel a zseberősítőkkel kapcs eléggé szkeptikus vagyok, már csak a beépített effekt miatt is akkor már inkább +10-15k-ért egy normálisat, azokat sem kötelező maxon üvöltetni :) Egy Cube 15 -öt próbáltam múlt héten, az nagyon rendben van, viszonylag normális belső torzítással, de előbb utóbb úgyis kell pedál/multieffekt, de nagyon az elején szvsz még felesleges erre költeni, ez olyan, hogy majd kialakul.. Esetleg hosszab távra egy ilyenre érdemes beinvesztálni, ha már jobban megy a dolog.

Elég szimpi.

Becsületesen bevallom, én perpill sajnáltam a pénzt erősítőre, effektre.. Fogtam a gitárt, és rádugtam a PC-mre.. Hangkártyámban van ASIO 2 támogatás, szóval nem késik, pl. Amplitube2-vel elég jó effekteket össze lehet hozni, bár néha kell vele szöszmötölni, de én teljesen elégedett vagyok vele. Szomszédok egyébként sem értékelnének egy csöves Marshall-t :D

[ Szerkesztve ]

Swarm is coming.

(#3004) alien_ válasza cucka (#3003) üzenetére


alien_
őstag

Egy Epiphone Les Paul-om van, engem abszolút nem zavar a súlya, csak azért írtam, hogy majd ne lepődj meg, mert a mahagóni testű gitárok nehezebbek, mint a nagy átlag.
Egy 10eFt-os minierősítőből nem valószínű, hogy normális effektet ki tudsz csikarni* (már ha van benne, nem tudom, konkrétan mit néztél ki), hiába van ráírva hogy Marshall, egy tök alap BOSS pedál is dupla ennyibe kerül, ez nem véletlen.. Szerintem a legolcsóbbat, legkisebb kategóriát semmiből sem érdemes megvenni, mert hamar megtalálod a cucc korlátait. Én egy Roland Cube 15X-et vennék (25 000 Ft), ha pici erősítő kéne olcsón, mert hosszabb távon ki fog szolgálni.

Swarm is coming.

(#3096) Ragnar_ válasza cucka (#3091) üzenetére


Ragnar_
addikt

Amit írtam nem teljesen igaz, :) a LP is teljesen tömör , csak a test vastagabb , mint általában a lapgitároké, és van még egy faragott juhar réteg a mahagóni rétegen általában a legtöbb modelnél. De a hangszín az igaz , teltebben szól egy LP pl. egy SG - hez képest. Te milyen gyártmányt láttál vagy próbáltál ?

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#3149) cucka válasza kaoszpapja (#3148) üzenetére


cucka
addikt

Hát nem tudom, én inkább használnék egy normális minőségű gitárt, amit esetleg később tuningolok. Test faanyaga, nyak minősége sokat számíthat. Ha rossz a hangszer nyaka, akkor hiába veszed meg bele a legdrágább lebegő hidat meg pickupokat, attól nem lesz jó gitár.
szereléssel együtt kb 74.000 és megkapom azt a floyd rose-t ami egy 100k-es vorsonban van, meg egy olyan pu-t amit Kirk Hammet is használ.
2x ezer forintos floyd szintén elég gyanúsan hangzik, a 100k-s Vorson meg főleg. (Ugye gitároknál a Vorson-t a hulladék szinonímájaként használják az okosok :) ) Tényleg, satus nyerget is veszel rá?
Ennyi pénzért lehet venni normális mahagóniból készült gitárokat. Igaz, amit én vennék, az kizárólag fix hidas, nekem valahogy nem jön be, amikor a tremolókarral vinnyogtatják a hangszert. (És főleg nem hiányzik a sok szívás a floyd rose-al. Fix hídnál pikkpakk megvan a hangolás, floydnál azért el kell szöszölni az ilyesmivel).

(#3158) Tomek25


Tomek25
újonc

Eladó Cort M200 WS villanygityó, 1 éves zsír állapotban! Ugyanitt Zoom G1-es pedál szintén eladó
Price: 38 000 Ft a gityóért, de amúgy hívj és megegyezünk!

* Konstrukció: csavarozott nyak
* Menzúra: 24.75" (629 mm)
* Test: mahagóni
* Nyak: juhar
* Fogólap: rózsafa
* Berakás: fehér pont
* Hangszedõ: Power Sound: PSLPB(-P)-II (H-H)
* Elektronika: hangerõ, hangszin, 3-állású kapcsoló
* Hardver szín: króm
* Híd: Tune-o-matic bridge,rögzitett húrláb
* Kulcs: Die cast
* Bund: 22 Large (2.7mm)
* Szín: selyemfényû dió (WS: walnut satin)
Tel:70-677-7877

(#3563) kaoszpapja válasza R1200GS (#3562) üzenetére


kaoszpapja
aktív tag

igazából nem tudom, hogy hangzásban mi a külömbség az előfokcsöves és a teljesen tranzisztoros erősítő között, mert nem hallottam még két olyan erősítőtt ami ugyanegyforma, de az egyik előfokcsöves és a másik nem, de annyi biztos, hogy amiket próbáltam ott mindíg jobban szólt az előfokcsöves. az én marshall-om is előfokcsöves és nagyon durca :D. a cort-ot a gyári emg h4-es hangszedőkkel használom és tökéletesen megvagyok vele elégedve nagyon profi cucc. überkényelmes ragasztott nyak, mahagóni test, emg-k és pontos floyd. egy bajom van vele, mint minden floyd-os gitárral, hogy sokáig tart a hangolás. én 30k-tól 150k-ig csak cort-ban gondolkodnék. minden cort gitár minőségi darab. amiket felsoroltál, mind verhetetlen ár/érték arányú profin összerekott hangszer.

(#3644) X2N válasza tzimash (#3643) üzenetére


X2N
senior tag

A k2 Floyd rose-os és agathis-ból van a teste, míg a kx5 hárs testű és fix húrlábas.Metálhoz leginkább mahagóni-ból készült gitárokat szoktak használni valami nagy jelet kiadó EMG pickuppal.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3647) cucka válasza tzimash (#3645) üzenetére


cucka
addikt

De, jó metálra, a floyd miatt nem olyan jó vétel a k2, ilyen árkategóriában egy fix hidas gitárral jobban jársz.

(#3644) X2N
Metálhoz leginkább mahagóni-ból készült gitárokat szoktak használni valami nagy jelet kiadó EMG pickuppal.
Igen, de 40 ezres árkategóriában a mahagóni test sem annyira elterjedt, az aktív EMG hangszedők meg aztán főleg meglehetősen ritkák ennyi pénzért. :) (Amúgy meglepően sok brutálmetál gitáros használ passzív hangszedőket)

(#3648) X2N válasza cucka (#3647) üzenetére


X2N
senior tag

Hát a mahagóni egyre csak fogy ezért csinálják már az új gitárokat agathis-ból. Szerencsére az aktív hangszedőknél annyira nem számít a test anyaga, mint passzív pickup esetében. Szerintetek érdemes beletenni egy Dimazio X2N-et egy Ibanez SAS36FM-be? Gitártanáromnak egy Air Norton-ja van és ő azt mondja hogy sokkal karakteresebben szól vele a gitár.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3773) Szten Márs válasza Daweee (#3772) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Azért az M600-nál habos jávor fedlap van a mahagóni testen, nem csak magában a mahagóni, plusz jobb pickupok, szóval csak-csak jobban jár vele az ember. A dohányos sunburst szín mondjuk nekem is nagyon bejön, amilyen az M520 is...

(#3869) Szten Márs válasza cucka (#3868) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Hát igen, ez a "szinte teljesen megegyezik a Seymur Duncannel" szöveg elég kemény :)

A Z42-nek amúgy mahagóni teste van, az EVL Z2-nek meg agathis, szóval ebben még jobb is a Z42, na meg ott tudjuk a hangszedők márkáját is.

(#3870) cucka válasza Szten Márs (#3869) üzenetére


cucka
addikt

A Z42-nek amúgy mahagóni teste van, az EVL Z2-nek meg agathis, szóval ebben még jobb is a Z42
Elvileg az aghatisal sincs semmi probléma, csak alacsony a presztízse. Meg nyilván nem gondolom, hogy a félmillás gibson meg az én Z42-esem mahagóni teste egyenértékű lenne hangzás szempontjából.
Szerintem ezen a szinten lényegtelen, hogy aghatis-ból készült-e a gitár vagy más fából. Persze, ne legyen rétegelt lemezből.

na meg ott tudjuk a hangszedők márkáját is.
Igen, a Z42-eseket a világhírű EG4LP típusú hangszedőkkel szerelik :D

(#3878) Szten Márs válasza Alurion (#3877) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nehéz kérdés, nagyon hasonlónak tűnik a kettő. Mindkettő full laminált, fenyő fedlappal, valamilyen mahagóni hát és oldallapokkal. A fogólap és a nyak anyaga más - a Cortnak mahagóni a nyaka is, a Fendernek nato, de (állítólag) a nato amúgy is eléggé hasonlít a mahagónihoz, szóval még ez sem hiszem, hogy túl nagy különbséget jelentene.

Egy valami azonban nekem mindig is piszkálta és piszkálja a fantáziámat:
Ugyanolyan anyagokból épített, papíron ugyanazt tudó gitárok vannak más típusjelzéssel és más-más árral több márkánál is.

A full laminált Cortok: AD810 - AD850 - AD870 -> ezek elvileg mind ugyanazt tudják, de az AD 870 a legmagasabb sorszámú és legdrágább modell, a legfelső az abszolút belépőszintű full-laminált sorozatból.

A full laminált Fenderek:
CD-60 - CD-100 - CD110 -> szintén ugyanaz a helyzet, bár itt legalább a fogólap más, de ennyi. A CD-60 a legkisebb tagja a sorozatnak.

Mi teszi tehát az egyik modellt jobbá, mint a másikat, ha ugyanazok papíron? Talán semmi, csak marketing - de ez, akármennyire nem vagyunk esetlegesen jó véleménnyel a különféle nagy cégekről, gyártókról, nekem kevéssé tűnik valószerűnek, én a magam részéről elvetném. Akkor marad az anyagok megválogatása, a kidolgozás minősége, hasonló dolgok, amik a felszín alatt vannak.

A Fender CD-60 a Fender kínálatában a low-low-low end, a kínálat legaljának a legalja. A Cort AD-870 a Cort igaz legalapabb sorozatának, de legalább a felső tagja. Ez csak egy apró észrevétel, de szerintem meggondolandó. Meg az is, hogy hasonló minőségű modellek a Fender kínálatában (most így gyors ránézésre) kb. másfélszer annyiba kerülnek, mint a Cortnál. Én ezek miatt a bizonytalan, de azért határozottan ott motoszkáló gondolatok miatt az AD-870-et venném, de ez csak az én véleményem.

Amúgy ha van még egy kis pénzed, akkor vegyél egy Cort Earth 70-est: a legolcsóbb modell, legalábbis azok közül, amiket találtam, aminek tömör fedlapja van és nem egy minden ízében laminált izé. Ha kicsit hosszabb távra tervezed az akusztikus gitárodat, ezt a pár ezrest nagyon érdemes még rádobnod. (Egyébként nekem is ilyen gitárom van, és igencsak szeretem. Egy kölcsönbe kapott Stagg SW-203-al kezdtem gitározni tanulni, jó ideig csak azon az egyen volt alkalmam játszani. De most, hogy meghallgatom egymás mellett a kettőt, valami döbbenetes a különbség - szó szerint döbbenetes. A Stagg-nak olyan szinten fedett hangzása van az Earth 70 mellett, olyan szinten olyan, mintha egy teknő alól szólna, hogy hihetetlen - szóval van különbség.

[ Szerkesztve ]

(#3958) Szten Márs válasza Daweee (#3957) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igen, ezen a hírneves dolgon én is röhögtem egyet :D
Amúgy igencsak kíváncsi lennék egy ilyen gitárra élőben. Majd ha esetleg nyáron arrafelé járok a Balatonnál, lehet beugrok hozzájuk, ugye ott lehet élőben kipróbálni őket. Sok jó véleményt hallani róluk, de ezek szinte kivétel nélkül maximálisan laikusoktól származnak, akiknek ez az első találkozásuk gitárral, szóval erősen megkérdőjelezhetőek. Ami azt illeti nem kicsit vagyok szkeptikus, a 12 ezer forintos "mahagóni oldal és hátlapos" akusztikus, meg a 17 ezer forintos Stratocaster nem lendít azon, hogy bízzam a cégben.

Ja igen, azóta találtam egy újabb gyöngyszemet. Epic fail fordítás: Indián vörös cédrus Ez egy veszélyes fafajta lehet, mert lenyilaz mindenkit, aki játszani akar rajta :DDD
(Ugye angolul indian red cedar, tehát indiai vörös cédrus, de az indiait kapásból lefordították indiánra)

(#4597) Szten Márs válasza sti10p (#4596) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Csak szerintem gyanússá tette, hogy eddig mindenhol úgy írtad ;)

Amúgy ha világos színű gitárt szeretnél a sitka fenyő tető nem biztos, hogy a legjobb választás, mert bár relative elég világos, nem a legvilágosabb fenyőfajta, amiből gitártetőt készítenek, plusz idővel, ahogy érik, szépen elkezd sárgulni.

Ha javasolhatok még egy gitárt megfontolásra, és ha eddig felmennél árban: Ashton OM-35. Engelmann fenyő teteje van, ami a legvilágosabb fájú fenyőféle, ráadásul ez nem is egy dreadnought gitár, hanem egy OM formájú - ami közelebb áll a klasszikus gitárok kinézetéhez, valamint ezen sincs koptató. A fogólap nem rózsafa, hanem ébenfa, ami sötétebb, mint a rózsafa fogólap a Corton. A hát és oldal pedig indiai rózsafa, ami kissé szintén sötétebb, mint a mahagóni, amiből a Cort háta és oldala készül. Szóval csak a tető lesz világosabb, hogy ez mennyire tetszik, ízlés kérdése. Úgy összességében a forma és a felhasznált fafajták miatt ujjal pengetésre jobb gitár, mint a Cort, sikálásra meg talán a Cortot javasolnám inkább.
Én meggondolnám, mert ez egy remek gitár, ami tuti megéri az árát - bár gyárilag 12-es húrok vannak rajta, de azt hiszem az a legkevesebb.

[ Szerkesztve ]

(#4633) Hollowdrums


Hollowdrums
újonc

Üdv!

Van egy fix húrlábas gitárom amivel semmi baj nincsen,(HB-HBS200) csak szeretnék mellé egy tremolós gitárt is.
Tapasztalatom a tremolókkal kapcsolatban 0, így aztán szeretném a véleményeteket kérni.
Két gitárt néztem ki.

Ibanez RG350DX WH.
114.900 Ft

* Nyak típus: Wizard II nyak
* Test:hárs
* Bund:Jumbo fret
* Híd:Edge III
* Nyaki hangszedő:INF3(H)
* Középső hangszedő:INFS3(S)
* Hídi hangszedő:INF4 (H)

Ibanez S320 WK.
109.900 Ft

* Nyak típus: WizardII nyak
* Test: mahagóni
* Bund: Jumbo fret
* Híd: ZR Tremolo híd w/ZPS2
* Nyaki hangszedő: INF1 (H)
* Hídi hangszedő: INF2 (H)

Többet nem nagyon tudok erre kiadni, ilyesmi kategóriában kell gondolkoznom.
A válaszokat előre is köszönöm. ((Szerintem ZR))

(#4638) X2N válasza Hollowdrums (#4637) üzenetére


X2N
senior tag

Milyen erősítőt használsz?
S320 jobbnak tűnik mert mahagóni, az meg jobban fekszik rockzenére, a ZR-ről meg azt olvastam hogy nincs benne kés ami bekophatna, ezért strapabíróbb mint az Edge3. A hangszedőt úgy értettem h lehet hogy az S320-ban kicsit zajosabbak a hangszedők.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#4763) Szten Márs válasza Daweee (#4762) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Bár nem vagyok az elektromos gitárok nagymestere, de valóban én is úgy érzem, hogy a hangot erősen befolyásolhatja a test rezgése, illetve befolyásolja is, az elektromosoknál is. A Les Pauloknak sem hiába van akkora dög nagy mahagóni teste, sok mahagónitestű gitárra sem véletlen tesznek jávor fedlapot - legalábbis én így gondolnám...

(#4837) BemAnyó válasza stepe (#4835) üzenetére


BemAnyó
senior tag

én kipróbálnám mind 3 at elötte,

ibi: full mahagony test nyak fenyő fedlap és rózsafa fogólap

cort: tök ugyan ez

yamaha: egy mahagónihoz nagyon hasonló fél délamerikai mora fa test (olcsóbb de nem biztos hogy rosszabb), a többi az kb u.a.,

pont olyan részleteken lesznek a nagy különbségek amit csak akkor látsz/érzel ha kipróbálod, pl nyak komfortja, ami eléggé szubjektív dolog, minőségileg tuti egyikkel se jársz rosszul,

(#4838) Szten Márs válasza stepe (#4835) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

No, én kiegészíteném BemApo eszmefuttatását, mert nem ugyanaz a három, illetve a kettő, ha a mahagóni testűeket nézzük. Olyan specifikációval, hogy mahagóni oldal és hát, fenyő fedlap, rózsafa fogólap és híd, lehet kapni gitárt 15 ezer körül (pl Uniwell), 600ezer körül (pl Taylor), vagy egy millió felett (R.Taylor, McPherson). Specifikációra ránéz az ember, ugyanazt látja, de nagyon nem ugyanaz. Természetesen ilyen extrém eltérés itt nincs, de azért vannak lényegi különbségek így is.

Az egyik legfontosabb része a gitárnak a fedlapja, angolul néha szokták soundboardnak hívni, ez az elnevezés nem véletlen. A fedlap anyaga, minősége igen erősen meghatározza a gitár hangzását. A fenyő itt minden esetben sitka-luc lesz az eddig említett gitároknál, de a Cortnál tömör, tehát valódi fa, míg a másik kettőnél rétegelt lemez. A rétegelt lemez pedig alapból nem fog olyan hangzást adni, mint egy tömör fából készült fedlapos gitár - alapból roszabb lesz nála - ráadásul rétegelt lemezeknél az ún. ageing, a fa beérése sem igazán figyelhető meg - ez a folyamat azt jelenti, hogy ahogy öregszik a gitár (és közben persze sokat használod), egyre gazdagabb lesz a hangja, sitka fenyőnél tipikusan a mélyebb tartományok felé "nyit". Ilyenre rétegelt fedlapnál hiába vársz. Ezen kívül az egész minősége, a merevítés kialakítása is fontos, ráadásul ez utóbbi szintén nagyban befolyásolja a hangot. Szóval ne tévesszen meg senkit az, ha két gitárnál ugyanazt látja a specifikációban, az semmit nem jelent.

Az árkategóriában én egyrészt valóban a Cort Earth 70-et ajánlanám, másrészt a dreadnought gitárfazon talán jól néz ki, de nem a legkényelmesebb. Jobb lábra fektetve, főleg a kezdetekkor jóval kényelmetlenebb, mint sok más gitárforma, így, ha nem ragaszkodsz ehhez a formához, lehet válogatni kényelmesebbeket. A hangzást befolyásolja természetesen a forma is, de ez egy komplex dolog. Ha alternatív formákat akarsz, akkor két OM formájú gitárt tudok ajánlani a dreadnought helyett, az egyik a Samick OM5 (abszolút ajánlom), a másik pedig... hopp, most látom a másiknak felment az ára, vagy én emlékeztem rosszul rá, mindenesetre, ha már kikerestem belinkelem Ashton OM-35
Ennek a teteje nem sitka, hanem engelmann-fenyő, ami kevésbé csilingelő, inkább kissé vastagabb, húsosabb hangzást ad, valahol félúton a vöröscédrus és a sitka-fenyő között. Kézzel pengetésre pl remek gitár ez.

Amúgy a legtöbb akusztikus gitár nyaka 1 11/16" vastagságú, de relative sok 1 3/4"-es van, ami érezhetően vastagabb, és vannak 1 13/16" és 1 7/8"-osak is. Ezeket nehéz kishazánkban beszerezni, az 1 3/4"-es viszont pont jó, ha a szokásosnál vastagabb nyakú fémhúrosra vágysz. Üröm az örömben, hogy 100ezer alatt - legalábbis fejből nem tudok olyan gitárt, aminek ilyen nyaka lenne. Ettől függetlenül lehet, hogy találhatsz a megcélzott árkategóriádban is ilyet, természetesen nem ismerem az összes gitárt, amit Magyarországon lehet kapni.

[ Szerkesztve ]

(#5160) Szten Márs válasza Psychonaut (#5159) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mondjuk a Special II az egy kalap tudjátok mi, legalábbis az alapján, amiket olvasgattam róla... meg amúgy is, elég elképzelni azt, hogy az Epiphone legolcsóbb, leggagyibb modellje, ebből már sejthetjük :DDD
Szóval ha már Les Paul, akkor egy kis gyűjtögetés még...

Szer: most megnéztem a specifikációkat, mert már nem emlékeztem rá, érdemes rápillantani: [link]
"Laminált jávor/éger test".... na ez aztán Les Paul életérzés ;]
Meg egyáltalán mi az, hogy éger/jávor? Akkor most melyik? Vagy mindkettő, szendvicsben? Már ez nagyon gagyinak hangzik, és tényleg sűrűségre is teljesen más, mint a mahagóni, ami ugye a Les Paulok anyaga, így az életérzés is elmarad a kanyarban...

[ Szerkesztve ]

(#5161) Daweee válasza alienpapa (#5158) üzenetére


Daweee
őstag

Stílus kérdése, de az Epit én sem tudom ajánlani, amennyibe a KX5 kerül, abból épp kijön mondjuk egy Vintage V99, ami ugyan szintén nem mahagóni, illetve a nyaka is csavarozott, de ezeken kívül megegyezik a V100-zal, ami egy kivételesen jó alternatíva Les Paulra, (különösen a hasonló árkategóriájú Epiket figyelembe véve) de hogyha esetleg belefér a keretbe, mindenképp érdemes a nagyobb tesót venni, olyan 15-20K-val fáj többe a V100, de abszolút hozza a Les Paul feelinget, ragasztott nyak, full maha, a Wilkinson hangszedők szólnak mint az ágyú, és ránézni is rohadt jól tud esni :D

Hogy Les Paul vagy Superstrat? Ez az amit nem tudunk helyetted eldönteni, a Les Paul egy célszerszám a klasszikus, kemény rockra, nehéz és kényelmetlen dög, viszont a hangja mindenért kárpótol, a Cort pedig könnyebb, kényelmesebb, jobb tekerős futamokat játszani, a felsőbb régiók (17. bund fölött) is jobban elérhetők, a hangja pedig más, modernebb, de a legjobb ha meghallgatod mindkettőt egymás után, akár youtubeon, de az igazi egy hangszerboltban, azonos körülmények között, akkor a játszhatóságukat is összevetheted.

(Egy elégedett V100 tulaj :D )

[ Szerkesztve ]

(#5168) Szten Márs válasza Daweee (#5167) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mondjuk én pont a tisztáit imádom a Les Paulnak, szóval számomra ott a lényeg :B
Amúgy fura, mert úgy emlékszem, hogy az igazi, mittudomén '60 körüli Les Paulok tömör mahagónik voltak, jávor top nélkül. Az is, amin Knoplfer játszik, és amiből ez jön ki. Bár lehet rosszul emlékszem :F Mindenesetre most is sok Gibsonnál teljesen hiányzik a jávor top. Szóval nem tudom mennyire kell az az autentikus hangzáshoz. Mindenesetre igen, persze, a jávor jót tesz a magasaknak, a papírforma szerint.

(#5453) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Szóval hanszerboltos tapasztalataim, boltokra lebontva, egyelőre csak három bolttal, mert a fémhúrosokat itt néztem/hallgattam. (Szerk: A nylonosokról is írok majd egy másik hsz-ben, de egyelőre ennyiben is elfáradtam :DDD )

A mezzofortéban próbáltam sok gitárt, konkrétan ezek:
Cort AD-880, Cort Earth 70 (ott helyben össze tudtam a többivel hasonlítani a hangját), Cort SFX-JE, Cort AS-E5, Washburn WD-7, Washburn WD-5, és egy 200 ezer feletti Yamaha, elnézést, a nevére nem emlékszem, de így utólag keresgélve a Mezzoforte oldalán, valószínűleg Yamaha LS 16-II lesz az, az ár meg forma alapján.

A Cort AD-880 a rétegelt fedlapos Cortok csúcsa, gyönyörű berakásokkal, egy szépen kialakított hangszer, viszont megpengetve, majd megpengetve a mellette lévő Earth-70-et, egyértelmű volt, hogy bizony, nem véletlen ajánlok mindenkinek tömör fedlapos gitárt... hallható volt a különbség. Ezen felbuzdulva átmentem a Washburnokhoz, amik a Corthoz hasonlóan igen jó áron kínálják a tömör fedlapos gitárjaikat... és nem voltak jók. Igazából, mivel ez egy részben szubjektív dolog, nem szeretnék erősen fogalmazni, de részemről borzalmasak voltak. Objektíven annyit tudnék mondani, hogy szörnyen fedett a hangzásuk, szép, kifejezett magas hangok teljesen hiányoznak, a basszus szörnyen túlsúlyozott, ráadásul nem is szép, hanem olyan, mintha a budiból szólna egy mélyláda, nem is tudom az angolok úgy mondanák talán, hogy boomy, de nem biztos, hogy ez a helyes kifejezés. Egyszerűen egy kiegyensúlyozatlan, rossz hang jött ki belőlük. Hát igen, a tömör anyag sem minden, úgy tűnik nem feltétlen jelent szebbet/jobbat, a rétegelt Cort AD-880 hangzása jóval kiegyenlítettebb, szebb volt.

A Cort Earth 70-hez visszamentem, majd megpengettem utána a nagyon drága Yamahát, ami mellesleg full tömör anyagokból volt, nem csak a fedlap, de az oldal és hát is, majd a szintén full tömör Cort AS-E5-öt is kipróbáltam. Régebben gondolkoztam sokat, hogy fene, de jó lett volna 100+ ezret költeni fémhúros gitárra, és csorgattam a nyálam ezekre a full tömör csodákra... igazából nagy különbséget vártam, de nem jött a nagy különbség. Kidolgozás minőségében, hanglyuk körüli berakás, binding, ilyesmi, persze hatalmas a különbség, de hangban... persze, hallható, nyilván... plusz a rózsafának kicsit más a hangkarakterisztikája, mint a mahagóninak, ez is hallható valamennyire, de nem volt meg a hűűűűhaaaa érzés, bőven nem. Egyszerűen nem érzem, hogy annyira nagyon jobb lenne. A Yamaháról csak annyit, hogy egyáltalán nem győzött meg arról, hogy a Cort AS-E5-nél másfélszer drágább hangszerről van szó, és több, mint 70 ezer Ft van közöttük. Mind hangban, mind kidolgozási minőségben nagyon jól párban voltak. Valószínűleg csak a név teszi nem kicsit drágábbá. A Cort Earth 70, meg a Yamaha között viszont ötszörös árkülönbség van és azt kell mondjam, bőven nincs arányban a tudás az árral, ez az árkülönbség egész egyszerűen nagyon nem érné meg. Így összességében tehát a Yamaha volt a nap csalódása. Ha valaki nagyon tömör fából készült gitárt szeretne, a Cort olcsóbban kínál ugyanolyan minőséget. Nem fanság, egyszerűen a fülem ezt mondta. Mindenesetre az összes gitárt és az árukat egybevetve azt kellett megállapítanom, hogy egész elképesztően jó gitár az ez Eart-70. Tudom hazabeszélés, de ez van, ezt hallottam :)
Hopp, amit kifelejtettem és ami talán kicsit eloszlatja a Cort-fanság látszatát: A Cort SFX-JE. Egyszerűen vékonyan szólt, nem volt benne semmi mélység... mondhatni cincogott. Bob Taylor, a Taylor guitar egyik alapítója és névadója, néha válaszol olvasói/rajongói/vásárlói kérdésekre, tőle kérdezték meg egyszer, hogy rendelésre gyártana-e ébenfa fedlapos gitárt, és azt válaszolta, hogy ugyan elméletben nincs akadálya, de nem ajánlja, túl denz az a fa ahhoz, hogy gitárfedlap legyen belőle, szerinte nem szólna szépen. Azt hiszem, igaza volt, ezt itt lehetett hallani...

Az Eldorádóban kipróbált hangszerek:
Cort SFX-10, Dowina J555, Epiphone Hummingbird, Furch S40, Ibanez AEL20E.

Először a Cort SFX-10-et próbáltam, tetszett, szép hangja volt, kényelmes volt, bejött a formája, jó gitár. Ennyi pénzért persze lehet is :) Átmentem az Epiphone Hummingbird-hez, összeszerelés... hát max közepes, hanglyukba belenézve érdekes látvány volt, de mindegy, pengessük meg... semmi extra, kissé fedett hang, de elmegy.... ennyi pénzért nem ezt várná az ember. De hát tudjuk, hogy a Hummingbird, az Gibson :) Jött az Ibanez AEL20E, ami viszont hatalmas meglepetés volt. Egyszerűen élettelen volt, nem úgy, mint amikor már nagyon sokat nyúzok egy húrkészletet (mert ez is közrejátszhatna, persze, hogy régi húrok voltak rajta), de egyszerűen olyan volt, mintha nem akarna rezegni az a fedlap, nem éreztem, hogy él a kezemben... döglött volt, nincs rá jobb szó. Hatalmas csalódás, nem gondoltam volna. Kipróbáltam a Dowinát, jó gitár, tetszik a Jumbo forma, na ez a gitár élt, szép, vastag hangja volt, karakteres, hiába a cédrus, meg a jumbo forma, a basszus nem uralkodott el olyan zavaróan, mint a Washburnoknál (meg amúgy is jóval szebben szólt)... viszont nagyon vastag volt a nyaka, kényelmetlen. Ha valaki szereti felülről átnyúlva hüvelykujjal fojtani a nem használt húrokat, itt nehéz dolga lesz, de ezen kívül is zavart a vastag nyak, kár érte. És végül jött a Furch S40... és egész különleges élmény volt... egyszerűen olyan volt, mintha az összes eddigi gitár, amit kézbe vettem, valami béna játékszer lett volna. Nagy szavak, de ez a helyzet, egészen más ligában játszik. Nem is nagyon lehet leírni, ki kell próbálni, ilyen egyszerű... egyszerűen egy egészen más világ, mint az összes többi itt felsorolt.

Később (ezt majd a nylonosoknál úgyis leírom majd) elmentem a Stageshopba, náluk hatalmas választéka van a Furch gitároknak, érdemes oda ellátogatni :K Itt nem sorolnék fel típusokat, csak annyit, hogy a cédrus fedlap/mahagóni oldal/hát, jumbo testbe oltva volt számomra a legkarakteresebb, leginkább az én ízlésemhez illő hangú - mellesleg pont ilyet próbáltam az Eldorádóban... mindenesetre a többi Furch sem okoz csalódást. Még egy szó róluk: bár van hagyományos, 1 11/16"-es nyakszélességű gitárjuk bőven, az említett Furch és még jópár másik 1 3/4"-os, tehát szélesebb nyakkal rendelkezik és számomra jóval kényelmesebb volt ez a nyakszélesség. Főleg fingerstlye-hoz, ott nagyon érezni ezt a kis különbséget is. Persze ez nyilván erősen szubjektív.

[ Szerkesztve ]

(#5516) Szten Márs válasza MAC72 (#5515) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nagyon szívesen :)
Valószínűleg ebben az életkorban valóban a kisebb húrtávolság kedvezőbb, kényelmesebb, viszont ettől még a menzúrahossz, a bundok távolsága ugyanakkora a kisebb nyakszélességű Fenderen is - erre megoldás a 3/4-es gitár. Ha találtok valami zenesulit, tényleg érdemes rákérdezni, hogy ilyen testmagasság mellett feltétlen kell-e még a kisebb méret. Érzésre nehéz megítélni... el tudom képzelni azt is, hogy simán menne már az egészessel, meg azt is, hogy jobb lenne egy kisebbel. Azt is lehet csinálni, hogy felhívtok pár zenesulit, nem csak a környéketeken, hanem amit találtok neten, akár pestit, vagy bármilyet, hogy melyikben mit mondanak erre, szerintem ennyit megér. (Vagy emailen körbekérdeztek párat, úgy lehet kényelmesebb.)
Annyit még hozzátennék, hogy a feles, háromnegyedes gitárok arra valóak és arra tervezik őket, hogy a gyerekek elvannak velük pár évig, amíg kinövik, és annyi... nem kell, hogy egy életre, vagy akár csak hosszabb távra kitartsanak, és nekem gyanús, hogy ez bizony meglátszódhat az anyaghasználaton, minőségen. Sőt, az anyagok összeválogatásán meg is látszódik, ahogy így nézegetem neten ezeket a kis gitárokat.

Ha egészes méretű gitárokat néztek: a linkelt Fender és a Cort között a legérdemibb különbség a nyak szélessége. Ha a könnyűzene felé akar tendálódni a lányod, akkor könnyen lehet, hogy később fémhúros gitárt akar majd, vagy/és akár elektromosat, ahol a húrtávolságok eleve kisebbek, a nyak eleve keskenyebb, ez esetben előnyösebb a Fender annyiban, hogy megfelelőbb húrtávolságokat szokik meg, megfelelőbb húrtávolságok rögzülnek az izommemóriában. Mondjuk hozzáteszem, ez nem egy elsődleges szempont, mert át lehet állni és át lehet szokni nylonosról fémesre, nem olyan nagyon nagy dolog, csak ha már lehet olyat csinálni, hogy nem kell akár csak egy rövid kényelmetlenségen, átszoktatáson túl lenni, akkor miért ne? :) Szóval ezt a szempontot venném figyelembe, plusz azt, hogy a kisebb kézhez jobban passzol a keskeny fogólap, így a Fendert mondanám inkább nyerőbbnek. Anyaghasználatban, kidolgozásban olyan egetverő különbségek nincsenek, bár, azért a mahagóni hátú/oldalú Cort valamivel csak-csak jobb. Ettől függetlenül ne számíts túl gazdag hangra, teljesen rétegelt lemezekből készített gitárok ezek, ezért a pénzért, elfogadhatóan szólnak, de nem több. Vannak rétegelt hársfából készült gitárok (pl Valenciának, Staggnak), na azokra már nem feltétlen mondom azt, hogy elfogadhatóan szólnak, keményen dobozhangjuk tud lenni, a fent ajánlott gitároknak legalább dobozhangjuk nincs :)

Húrmagasságra nem lesz különbség. A klasszikus gitároknak amúgy nem olyan alacsony a húrmagasságuk, az a helyzet... ha alacsony húrmagasságú nylonhúros gitárt akar az ember, akkor flamenco gitárt kell vennie, de ebben az árkategóriában azt nem nagyon lehet venni. Pár hete 50ezerért láttam egy igen jó hangú és brutálisan kényelmes flamenco gitárt, az egyik pesti üzletben, ami nagyon jó árat jelent, de hát ez így is a duplája az általatok megcélzottnak, gondolom erősen felejtős. (Ráadásul flamenco gitárból nem is tudok keskeny nyakúról, ezek pont olyan szélesek, mint a szabvány klasszikusgitár-nyakak.)

Én azt mondom, hogy a mezzofortétól (hangszeraruhaz.hu) nyugodtan megrendelheted neten is a hangszert, nagyon korrekt bolt, nem hiszem, hogy bármi baj lesz velük. Mondanám, hogy esetleg fel lehetne menni, és kipróbálni a gitárokat személyesen, meg akkor meg tudnátok nézni a méreteket, de sem a megcélzott Fender, sem 3/4-es gitárok nem nagyon szoktak lenni raktáron. Ha gondoljátok, persze rájuk lehet telefonálni. A hangszerdiszkontot nem ismerem, úgyhogy róluk nem tudok nyilatkozni.

[ Szerkesztve ]

(#5548) Atticus85 válasza Szten Márs (#5547) üzenetére


Atticus85
tag

Válaszolsz majd előző kérdéseimre is légyszives.Amúgy mindenki a mahagónit ajánlotta nekem.Nem tudom miben mi a különbség,de biztos lényeges szempont.Köszi előre is az előző kérdéseimre is.

(#5551) matyi94


matyi94
senior tag

Nekem egyébként egy ilyen gitárom van, nagyon kényelmes mahagóni test, keskeny jávor nyak, könnyű játszhatóság jellemzi, mivel sztrató fazon megvan benne az a harapósság, de a mahagóni test miatt kicsit testesebb a hangja. A hámbákörön meg lehet állatkodni, ugyanakkor finom jazzt is gyönyörűen lehet rajta játszani. Kb. 50000 Ft.-os árát figyelembe véve a különbözetet ha hozzáteszed a mustanghoz, már tudsz venni egy Bugera v22-est ami egy csöves kombó sokkal szebb hanggal és bőven elegendő klubkoncertekhez is.

Legyen szép napod!

(#5555) X2N válasza Atticus85 (#5554) üzenetére


X2N
senior tag

Ki kell próbálni hogy neked mennyire kényelmes, és elgondolkodni megéri-e neked azt használni ha kényelmetlen. Ennek a Les Paul-nak köze nincs a Les Paul hangzáshoz, ha LP hangzás kell akkor Vintage v-100-ast kell venni és kicserélni a hangszedőket Gibsonra, vagy Seymour Duncan-ra. Minden márkának vannak jobban és rosszabbul sikerült szériái, van ami 2x annyiba kerül mégse szól olyan jól, nekem van egy 8 éves Ibanez GRX-170, és egy 1éves Ibanez SAS-36FM gitárom. Az utóbbi mahagóni/jávor több alja van mint a másiknak de ez nem jelenti azt hogy jobb csak más. Mindkét gitárt használom nem szól rosszabbul a régi sem, nálam nincs hosszabb hangkitartása a ragasztott nyaknak mint a csavarozottnak, viszont ragasztott nyakúval kényelmesebb játszani.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#5557) X2N válasza Atticus85 (#5556) üzenetére


X2N
senior tag

Ilyen zenékhez főleg aktív hangszedő pl emg81, seymour duncan blackout vagy passzív hangszedős, (Seymour Duncan SH-6) gitár kell valami normális fixhidas tremolóval, aktívnál a fa kevésbé számít, passzívnál mahagóni fa testű kell h súlyosan szóljon. Főleg Drop-os hangolások miatt nem érdemes rövidebb menzúrájú gitárokat (gibson SG, LP) használni mert nem fogja megtartani a húrt. Ezt a videót érdemes megtekinteni: [link]

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#5606) Atticus85 válasza matyi94 (#5605) üzenetére


Atticus85
tag

Hát én végig olvasom mindegyiket,milyen hangszedők,milyen faanyagból van,a menzúrát,fogólap,nyak,stb.
Ezekkel nemsokra megyek,mert azt írják,minden faanyaggal másabbul szól a gitár,nincs olyan hogy rossz faanyag,a hangszedők se mondanak sok mindent,csak,hogy inkább Humbucker hangszedők legyenek rajta,mint single coilt.
Ezért is kérek itt véleményeket,mert nem megyek sokmindenre a képek és az írások alapján.De ahogy elnézem nekem mahagóni faanyagú gitárra lesz szükségem a kívánt hangzás elérése érdékebn,tudom,hogy ez csak az egy tényező a sok közül,de az,hogy mahagóni,és humbucker hangszedők legyenek rajta,így már könnyebb szűkíteni a kört,de jövőhéten úgyis bemegyek egy hangszerboltba és kipróbálom a V-100-as Vintage-t,meg a Cort KX-5-öt,és hátha előrébb leszek vele.Csöves kombót meg ki az aki készít,illetve hol találok használtan olcsót?

(#5625) Atticus85


Atticus85
tag

Értem.Most a gitár választással a 22-es csapdájába kerültem (Vintage V100-as,és a Cort KX-5 ös gitárokkal.) Valami az egyikbe van,a másikba meg nincs meg,de nekem mind két tulajdonságnak meg kéne lenni egy gitárban az általam kívánt zenei hangzáshoz.

Említetted,hogy az általam belinkelt súlyosan szóló zenékhez mahagóni fatestű kell,hogy legyen a gitár,hogy súlyosan szóljon.Ez a Vintage V100-as mellett szól,mert a Cort KX-5ös-nek hárs az anyaga.

De azt is említetted,hogy ehez a zenéhez a Drop hangolások miatt hosszabb menzúrájú gitár kell.Na ez pedig a Cort KX-5-ös mellett szól,mert a KX5-ös menzúrája 25.5" (648 mm)
míg a Vintage V100-as menzúrája csak 628 mm.

Na most kerültem bele a 22-es csapdájába,mert V-100-as egyáltalán nincs hosszabb menzúrával,a Cortok pedig nem mahagóniból készülnek.
Most akkor melyik a lényegesebb szempont?Melyiket válasszam akkor,mert csak 1 gitárt veszek,nem kettőt.Melyiket ajánlanátok ezek után?

[ Szerkesztve ]

(#5628) X2N válasza Atticus85 (#5625) üzenetére


X2N
senior tag

A hárs nem rossz, csak más, kevesebb alja van, Ibanezeknél a test abból van. Ha hangszedőt teszel bele akkor fontos tudni, hogy ne olyan hangszedőt tegyél bele ami a közepet és a magasakat túlerősíti, mahagóniba mivel több az alja, olyan hangszedőt kell tenni ami nem erősíti túl a mélyeket, mert akkor kásás lesz a hang.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#5658) Szten Márs válasza Stafni (#5657) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Biztos KX5-öt akartál írni, meg K4-et? Nagyon nem egy kategória a kettő, semmilyen téren... Árban is jóval felette van az EVL K4 a KX5-nek. Esetleg a KX-1Q-val lenne érdemes összehasonlítani, árban azzal kb. egy kategória.

Amúgy a KX5-höz képest szinte csak különbség van :D Tökmás hangszedők, tremolós híd a fix híd helyett, mahagóniból készült test a hársfa helyett.... és ez mind lényeges különbség.
Ami a hidat illeti: ha használni akarod a tremolót... hát, akkor feljebb érdemes nézelődni árban. Ha nem akarod használni a tremolót, akkor meg érdemesebb fix hidas gitárt nézni, ha super-strato forma kell, akkor pl az előbb említett KX-1Q-t, vagy ha az EVL sorozat tetszik, akkor pl az EVL Z4-et, ami csak testformára különbözik az EVL K4-től, na meg abban, hogy fix híddal rendelkezik, tremolós helyett.
(Ja igen, kis kiegészítés: van tremolós KX5 is, de az elég felejtős.)

Ami a hangszedőt illeti: az EMG HZ H4, ami az EVL K4-ben meg Z4-ben van, egy baromi jó hangszedő, talán az EMG legjobb passzív hangszedője, jóval magasabb árkategóriájú gitárban is láttam már, simán veri a KX5 hangszedőit - bár ez el is várható, ciki lenne a Cortnak, ha ennyivel több pénzért nem lenne jobb az EVL 4-es sorozat....

Szubjetkív vélemény: az EVL-ek pozíciójelző berakásai, meg a fej nyak felőli részén található díszítései szerintem elég komolytalanul néznek ki, de kinek mi tetszik :)

[ Szerkesztve ]

(#5685) Womb válasza Atticus85 (#5682) üzenetére


Womb
senior tag

Az Ibanez Hársból készült gitárjai, leginkább a homogén, kiegyenlített hangjuk miatt, és a szuperstrat (RG, RGA stb...) forma miatt elterjedt keményebb zenére.
(Meg persze a reklámok)
Ugyanez igaz a Jacksonra, ESP-LTD-re is, csak azok inkább a közép tónus felé hajló égert részesítik előnyben, ami megint csak hálás szólógitár szand, rokkra.
A pickup, nem túl jelentős százalékban szól bele a hangba, de azért persze a szerepe vitathatatlan, jó hang eléréséhez.
Ha modern metalt játszol, akkor a seggig hangolás miatt, egy kevésbé erőteljes, inkább közepes kimeneti jelű, középfrekikben gazdag pickup a nyerő. Ilyen pld a Lundgreen M100, vagy a Bare Knuckle Nailbomb-Warpig, stb...
Ha klasszikus metalt, rokkot játszol, ott a nagy jelűtől kezdve, a moderált kimeneti jelűig, az aktív hangszedőkig akár, minden elképzelhető. Ez csakis az ízlésedtől függ. ugyanez igaz lehet akár a jazzra is, mert ott aztán nincs határ.
Blúznál, klasszikus rokknál szokás visszafogott jelű pickup-ot választani, de ezek csak max iránymutatóak
A sokféle pickup azért van, hogy a freki arányokat különböző módon és erősségben adják vissza nekünk, játék közben.
Én pld. Bill Lawrence LX500-ast használok, mert a mahagóni hangját modernebb felfogásban, tehát nem dörmögősen, röfögősen meleg hanggal adja, hanem inkább kopogósabb, durvább formában. A juhar nyak adta gyors, magas tónusát nagyon jól közvetíti, frankó felharmónikusokkal.
Slash lp-je lassabb, röfögősebb, mocskosabb hang, igazi rakendroll, de régen egy hamisítatlan metál gitárral, B.C Rich-el nyomta. Persze tök hasonlóan szólt a kezében az is, mint a mostani baltái.

(#5718) Womb válasza X2N (#5716) üzenetére


Womb
senior tag

Miért kell "stúdiós" felvétel?
Mit árul el nekünk a stúdiós felvétel? Semmit.
Leülsz, meghallgatod natúr, meghallgatot erősítővel, és mindent elmond magáról a gitár.

Az a harci helyzet, hogy az a V100, amit hirdetnek, valóban jó ár/minőségnek számít a kategóriájában, de az a bizonyos limitált Epi standard, bizony jobb egy jó utcahosszal.
Régi koreai gyártás, minőségibb mahagóni fa, és a jávor top, ami bizony nem photoflame, meg furnér, nagyságrendekkel főlé a V100 fölé emeli.
Nem csak dörmög, hanem csilingel is, meg orrosan röfög, ha kell.
Persze nem Gibson, de már erősen megközelíti a hasonszőrű japán kopikat.

Az 50wattot, gondolom csövesben értetted.
Amúgy jól szóltál :)

szerk: Ööö... egy kicsit kioktatónak hathat az írásom, nem annak szántam ám :R

[ Szerkesztve ]

(#5754) Atticus85


Atticus85
tag

Most nézem csak,hogy milyen minőségi anyagok alkotják a Schecter gitárokat,ha már a kínai gitárokkal vigyázni kell,mert úgy tudom a Schecter amerikában készül.

Ez egy összehasonlítás az Omen 6-os és az Omen 6 Extreme között

A "sima" Omen teste basswood, jávor nyakkal, rózsafa fogólappal, pont berakásokkal, míg az Extreme mahagóni testű, jávor toppal, jávor nyakkal és rózsa fogólappal, valamint "vector" elnevezésű (V) berakások vannak a nyakán. (Eléggé hízelgő leírás :) )

(#5794) Womb válasza Atticus85 (#5793) üzenetére


Womb
senior tag

Furcsa kérdéseid vannak, Atticus :)
Semmit nem vesztesz az SG-vel, kapsz egy karaktert.
Az SG-vel kapsz egy teljesen mahagóni gitárt, jellemzően rózsa fogólappal. Mély, nyers, igazi mocskos, orros rakendroll szand. Nagyot üt, viszont nincsenek meg benne azok a szép kerek magasak, mint az LP-ben. Ezt most nem hátrányként írtam.
Szerintem baszott kényelmes gitár (egy Gibson standard-et volt szerencsém hosszabb ideig próbálgatni).
Amilyen ronda, olyan kényelmes. Kurva jó a nyaka, nagyon alacsony az action, kényelmes az alkarnak a test.
Szólóknál, felső fekvésben kicsit zavarhat a szarv (szűk).
Csak a mocskos "paraszt" hangzása miatt nem vettem még SG-t, mert nekem kell a csilingelő magas.

[ Szerkesztve ]

(#5797) Womb válasza X2N (#5796) üzenetére


Womb
senior tag

Minden tiszteletem a Tiéd, de gondolod, hogy annak a csavarozott nyakú, hársfa testű ltd-nek (vagy annak a szegény epinek) bármi köze is van az SG-hez?
Tégy próbát egy igazi SG-vel :K
Agresszív középtartományt Nálad az éger-juhar kombi adhatta, ez nem a mahagóni sajátja.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.