Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#3853) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

A nem konkrétan szakmai kérdéseknek nyitottam egy külön megbeszélős topikot, ide minden belefér és nem töri szét az itteni folyamatos eszmecserét.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3854) Danivagyok válasza philoxenia (#3853) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Fúúúú vazzzzze! Itt van moderátor? :Y :R

Hívtak.... :D

[ Módosította: philoxenia ]

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#3855) zolikaDB


zolikaDB
veterán

A nagy meretu es meretpontos aluminium lapokat milyen eljarassal allitjak elo? (mondjuk 1000*800, 30mm vastag, melynek turese legalabb 0.05mm-en belul van?) Vakuumasztal es szegmenskoszoru speci koronggal?

(#3856) gyoris válasza zolikaDB (#3855) üzenetére


gyoris
csendes tag

Ahogy bontod kifelé ugy vetemedik az alú.Mi is csináltunk szivólapnak valót.Nagyon durván elvetemedik a kibontás végére.KB 5mm.Szerintem jobban jársz ha ráhagyást hagyol mindkét oldalt. :U

(#3857) gyoris


gyoris
csendes tag

Eltünt a mai hozzászólásom!!!! :F

A nem a munkával kapcsolatos megbeszélnivalókat a másik topikba kérjük.... :)

Módosítottam a topik címét is, hogy egyértelműbb legyen.... ;)

[ Módosította: philoxenia ]

(#3858) zolikaDB válasza gyoris (#3856) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nekem az a bajom, h kapok egy ekkora lemezt és síkoljam fel 27-esre, és legyen a párhuzamosság 0.03mm-en belül, mert kidobólap lesz. Rengeteg szívás van vele, és csak azért kérdem, mert amúgy gyártanak és forgalmaznak méretpontos lapokat. (pl Amari)
Csak az érdekelt volna, hogyan állítják elő! Egyébként ~40mm vastagságtól felfelé nem tapasztaltam ilyen vetemedést, se "puha", se keményebb (Certal) aluknál.

(#3859) gyoris válasza zolikaDB (#3858) üzenetére


gyoris
csendes tag

Nekünk a vizvágó késziti elő méretráhagyással 2mm oldalanként .Nem a lapmarásnál gondoltam a vetemedést hanem amikor 30mm vastagságu 20mm mélyen üregeket marsz és 5mm vállak maradnak merevitőként.Csak körbekonturozással lehet 0.03 megcsinálni vagy köszörült ütközőkkel

(#3860) Danivagyok válasza zolikaDB (#3855) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Szerintem a siker titka az egyenletes leszorítóerő a teljes felületen, azaz vákuumasztal, amellett maximális hőelvonás (vízbefojtás jó volna, de a normál emulzió nem a legjobb aluhoz), és spec. alumaró.
Nameg egy gép ami egyébként tud 1000x800-on belül mondjuk 2 századot :DD

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#3861) zolikaDB válasza Danivagyok (#3860) üzenetére


zolikaDB
veterán

Pont erre gondoltam :D

[ Szerkesztve ]

(#3862) kpityu2 válasza philoxenia (#3853) üzenetére


kpityu2
őstag

Ez a topik meg fog halni, ha nem lehet időnként kitérőket tenni. Szerintem. Amúgy is, miféle folyamatos eszmecserét? :D
Ja, igen. Ma martam egy edzett betétet, D4r0.4-es maró, 7000-es fordulat, 0.1mm-es Z fogás, 30 perc alatt ment le. Ki akar róla beszélgetni?

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#3863) nchelp válasza kpityu2 (#3862) üzenetére


nchelp
tag

Akarsz róla beszélni? :DD nekem elmondhatod...

ja, jut eszembe: Bromedeusz kollega (Viktor) tud esztergányos állást bajor földre.

nchelp

(#3864) Petie válasza zolikaDB (#3861) üzenetére


Petie
veterán

mi ci... (ja ezt nem lehet), kisebbségi módon be szoktuk zsírozni az asztalt hogy letapadjon a lap ha síkot marunk :) nincs vákum asztal és így oldjuk meg :D
illetve többször forgatva simítást meg egy lapkával :)

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3865) zolikaDB válasza kpityu2 (#3862) üzenetére


zolikaDB
veterán

Egesz szep informaciobazis halmozodott fel kozel 4000 hsz alatt, uh csak ellesz valahogy a jovoben. ->>>
Petie: koszonom :R
Mi az, h 30 perc alatt ment le? A program vagy a maro ele?
Plusz:
- betet kemenysege?
- alakzat?
- megmunkalasi melyseg, felulet kiterjedese?
- maro tipusa, fogak szama, gyartoja, bevonat tipusa, elszalag hossza, befogo tipusa/kialakitasa + elotolas?
- osszes simitasi rahagyas melysegben/oldalankent?
- gep tipusa/kialakitasa?
- hutes?
Ezek nelkul nehez a temahoz hozzaszolni! Uh meg a dicseret varat magara!
Koszi Szabi, remelem egymast erik a levelek a postafiokodban :D

[ Szerkesztve ]

(#3866) nchelp válasza zolikaDB (#3865) üzenetére


nchelp
tag

nem, ilyenkor, mikor infó van, nagy a csönd. Majd pár hét múlva...

nchelp

(#3867) kpityu2 válasza zolikaDB (#3865) üzenetére


kpityu2
őstag

-program: 30 perc
-élettartam: a következőre még biztos jó lesz.
- betét: 55 HRC
- alakzat: zseb, ferde falú szigetekkel
- térfogat: 30 x 30 x 3(z) mm
- maró: Fraisa keményfém, TIALN bevonat, élszalag 3 mm, zsugorbefogó, előtolás 0.03mm/fog, vágósebesség 120m/min.
- simítási ráhagyás 0.1mm egységesen
-gép: Röders 3 tengely
- hűtés: hideglevegő

:P

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#3868) zolikaDB válasza nchelp (#3866) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ó na, olyan vagy....
Petie: de azért csak oldalszorítózzátok valahogy???

(#3869) Petie válasza zolikaDB (#3868) üzenetére


Petie
veterán

ja hát ja, azért le van szorítva :D bár nekünk annyiban más hogy mi nagy alutáblából "vágunk" (marunk) ki tárcsákat és az le van spankózva négy sarokban, plusz bekenve a tábla alja.

de ha oldalról szorítasz sztem akkor is jó kell hogy legyen, mert akkor ugye nem mozog oldal irányba, a krém meg nem engedi felkapni az asztalról.

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3870) zolikaDB válasza kpityu2 (#3867) üzenetére


zolikaDB
veterán

Na, ez már valami! :) Milyen a Röders? (tudom, idióta kérdés, nade mégis. Legendás a név, de alig ismerjük.) Főként mire használjátok, hogyan, miként programozzátok, mennyi idős, mennyire pontos, milyen különlegességei/extrái vannak? (önmagában, mint Rödersnek, és külön, mint plusz felszerelés)
Petie: őszintén - még sohasem tépte fel semmimet az oldalszorítóból semmi. Ált. olyan maróval dolgozok, ami nyomja lefelé, ezért sem olyan necces a dolog. Csak 30mm alatt már bajos, főleg nagyobb táblánál.
Mondjuk ezzel nincs sok gond, mert főként acélból csinálok szerszámokat, de most beesett egy Certal garnitúra, és elég szép méretes. Múlt hét szerda óta 7db lap, meg 4 db csésze/betét. (1096x696-tól 896x896-os formátumig)

(#3871) Petie válasza zolikaDB (#3870) üzenetére


Petie
veterán

szép kis darabok :D
de ha oldalról szorítasz akkor nem lesz domború, felpúposítja egy kicsit a lapot :F
zsír mondjuk letapasztja.
mennyi van rajta hagyva? tesztelj egy 2-2mm-s forgatással ha enged annyit

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3872) zolikaDB válasza Petie (#3871) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ó, már túlvagyok a sikamikán, mondom nemnagyon van gondom ezzel. Plusz ügyes kis szerszámkészítők kezébe kerülnek vissza a lapok.
36-46-76mm-esek voltak a nagyobbak, azok nem görbültek az oldalszorítótól, lemezzel, meg órával is megnéztem, majd megmértem a kész darabot, 0.01-0.04mm között volt az eltérés több, mint 1000mm-en.

(#3873) Petie válasza zolikaDB (#3872) üzenetére


Petie
veterán

jaah :)) azt hittem épp folyamatban vagy :B
na az zsírocska akkor :)
hurcon martad?

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3874) zolikaDB válasza Petie (#3873) üzenetére


zolikaDB
veterán

TERMÉSZETESEN! :C A 64-esen. Rengeteg melóm van, alig győzöm, és nem öröm az alu, mert hamar megvan, de sokszor fordítom, daru nincs, targonca, rajta kötél, lábrács elhúz (nem is lábrács, hanem inkább dobogó, ui magasépítésű a gép), ráakaszt, levesz, raklapra rá, fordít, emel, vissza, szorít, ugyanez mégegyszer, esetleg harmadjára is, majd megemel, köszörült pogácsa alá, spanik átvariál, indikál, bemér, ha kell új szerszámokat berak, progiírás, cca 1óra futás, nagy lapnál több, kiesztergálás, és ha van benne valami, ami még több extra időt igényel, azt megíratom CAM-el, megszerkesztem, betöltöm, futtatom, lap fordítás, marás, saroktörés túloldalról.
Fárasztó, na. Bár a formák se lesznek jobbak, 150-180mm mélyen zárósík, hosszú pilicka-szerszámok, ejj!
De örülök, h üzenetek a szerszámosok, h tetszik a munkám, jók lettek az eddigi darabok, és jön a köv. adag.

[ Szerkesztve ]

(#3875) Petie válasza zolikaDB (#3874) üzenetére


Petie
veterán

zsír :) hát ja itt is vannak ilyen megoldások, bár jó hogy van daru a nagy gép fölött :)
az dejó hogy elismerik a munkádat, ez tök jó érzés.. itt nálunk semmi ilyen nincs...f**zfejek...

tényleg a 64essel tudsz asztalig lemenni toronnyal? bár ahogy olvasom Te is pogácsára teszed fel :D
mi hurconk nem tud asztalig lemenni, szóval satu vagy köszörült pogácsa akkor ahogy nálad is. jó lenne ha lehetne asztalon is dolgozni

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3876) zolikaDB válasza Petie (#3875) üzenetére


zolikaDB
veterán

Sajnos nem lehet. 6-os Weldon és benne szimpla 6-os maró már nem ér le. Amikor a gép Hatvanból idekerült, jött vele rengeteg befogó. Itt láttam először olyanokat, h 20-as Weldonban köszörült 20-as csap, benne 6H7-es furat - magyarul hosszabbító a 6-os marónak. Ill. rengeteg hosszú befogó. Fenti okok miatt van a saroktörőm is hosszú koronás befogóban.
Venni kéne egyszer egy VMX84-et, aztán váltásban elsifitelnénk rajta a lapocskákat :)
Én elégedett vagyok az Ultimax-szal, olyan melókat, amiket a többiek eddig írattak CAM-el HDH-ra, mind megírom magamnak. Szeretem a fasza kis koordinátatranszformációkat, a tükrözési megoldást, van pár apróság, ami zavar, nade tökéletes gép nemnagyon létezik.
(ilyen pl, h a furatpozíciókat nem lehet kimásolni, Winmaxnál azt hiszem igen)

(#3877) Petie válasza zolikaDB (#3876) üzenetére


Petie
veterán

eza hosszabbítós okosságot nálunk is alkalmazzák :) bár nem nálam a hurcon, hanem szerszámlapoknál amikor nagyon mélyen kellene dolgozni és nincs olyan hosszú vékony szerszám :)
én is csípem ultimaxot, nagyon is. :) engem csak a gép maga zavar :D csak a vezérlés jó :D

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3878) zolikaDB válasza Petie (#3877) üzenetére


zolikaDB
veterán

Mi zavar a gépben?
Nem mondom, h lányos pír futja el arcom, de elönt egy jó érzés, amikor máshol, és/vagy videón, youtube-on felbukkan egy VMX-es Hurco. Ugyanúgy csattan a szerszámváltó, ugyanolyan hanggal szisszen a levegő, ugyanolyan hangja van, amikor gyorsul a motor, minden VMX64 ugyanolyan zörejjel susog gyorsjáratban. F.sza, nekem tetszik, h ilyen "egyengépek".
A műhelyben van HDH 355, 407, 530, 530iTNC, 620. Mind más márkájú, bár 3 tengelyes. Biztos van 10 gomb mindegyiken, ami eltér/nincs a másiktól/on. Az iTNC-n és a sima 530-ason ha megnyomod a piros (stop) gombot, máshogy reagálnak, utóbbin nem, előbbin kell orsóindítás ha folytatni akarod, és a többi, hadd ne soroljam. Ez persze gyártóspecifikus és jelentéktelen. De akkoris... :)) Ha odamégy egy Hurcohoz, teljesen ugyanaz mind, még a Winmax gombkiosztása is egyezik az Ultimax-szal.

(#3879) Petie válasza zolikaDB (#3878) üzenetére


Petie
veterán

azt hiszem 2007ben hozták oda a gépet azóta már 2szer volt x tengely csapágy csere.
belső hűtésjeladó szarik be állandóan, eltömődés hibával, még tisztítás után is. szóval a jeladó most le van kötve :D
szerszámváltó néha megáll ahogy megfogja a két szerszámot és kézzel kell megcsinálni a váltást, pötyögve. kicsit idegesítő amikor régebben majdnem minden szerszámcserénél el kellett játszani. főleg belső hűtés használat után/utáni napokban szokta ezt csinálni a kis ganéj :D
tegnap is megállt egyszer emiatt. illetve volt hogy fogásban állt meg, az más hiba. ATC nincs a refponton :F amikor dolgozom :D köze hozzá? nemtom :D
forgácskihordó nem csigás ahogy az újabbakban van, hanem még a láncos és folyamatosan viszi vissza a forgácsot a hűtővízbe, szóval 2-3 havonta ki kell lapátolni mert a tartály felét elfoglalja a forgács.
tavaly óta valahol ereszt hátul a szánkenő olaj vezetéke, egy tartály 2 max 3 hét alatt kiürül. kb 3szor szóltam, leszarják. :D

amúgy jó, én is szeretem, de ezek a dolgok lehetnének jobbak :))

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3880) zolikaDB válasza Petie (#3879) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ezek is 2007-esek, de ezek szerint ez az évjárat nem szerencsés.
Hála Istennek csapágyazni nem kellett egyiket sem, mindamellett, h a nagyot nem kímélem.
Ezen nem, de a kicsin van gond a belső hűtés jeladójával, igaz, mióta friss emulzióval lett feltöltve, és kipucolva mindene, azóta jó. Nála még az ágymosó berendezés szarik be x havonta, hiába kapcsolom, nem jön egy csepp víz sem, akkor a szivattyúkat kell megpiszkálni, majd megkérdezem, mit is csinálnak vele.
Szerszámváltó ugyanezt csinálja, de kizárólag a kis gépen, a nagyon kb félévente egyszer.
A tartályokon van szűrő, úh ilyen gond nincs, a 64-esen papírtekercs óvja, de nem is kerül sok forgács rá. Igaz, nekem vmi spéci cumóm van, 1000L, Knoll. Mindkettő láncos, sajnos a kihordó és a gépágy között van kb 40-50mm hely ez utóbbin, és itt passzírozza át magát akár egy 20kilós síkoló-forgács is :D A kicsi jobb kialakítású.
A nagygépen 2 tartály van, nem tudom, mi lett az egyikkel, kb 2 hónap alatt ürül, addig a másik 3x...
Elvagyok ezekkel a dolgokkal, mivel a 64-esen vagyok javarészt, azon meg mondom, max a forgácskihordó akad meg.
JA IGEN: VILÁGÍTÁS! A kicsiben egy sem, a nagyban már csak egy ég. Milyen cső kell bele? 110V-os? A lakatos hozott vmi fénytechnikai boltból, és ott olyan dumával engedték el, h nincs külön 110-es, hanem mindegyikben van átalakító, és ha beteszed, érzékeli és működni fog. DE NEM... Patront sem adtak másikat... Vagy az öreget nézték hülyének, vagy tényleg így van, vagy a géppel van vmi, de amikor ma telibefúrtam, sötét is volt, meg tiszta víz minden, vakon melózni meg utálok, mire mondtam főnököm, h kerít egy villanyászt!

(#3881) Petie válasza zolikaDB (#3880) üzenetére


Petie
veterán

pfúúú nemtom milyen cső megy bele, de nekünk mindig villanyászok hozzák és cserélik, és mindig égnek. majd megnézem hogy látok-e valami feliratot rajtuk és akkor leadom az infót :D

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3882) zolikaDB válasza Petie (#3881) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ó, gondoltam, h ez így nem jó. Hátha talál valami villanyszerelőt, aki éppoly szívesen keresi a fázist, mint a féldecit reggel a szatyorban... :DDD

(#3883) nchelp válasza Petie (#3879) üzenetére


nchelp
tag

Két-három hét?? Kolléga, Kondia 4 nap alatt beszopja a 3 litert, ha folyamatosan tudom hajtani...

ATC: Baluf koszos, vagy zavarja a vibráció, ami azt jelenti, hogy éppencsak a megfelelő pontra van állítva.

nchelp

(#3884) zolikaDB válasza nchelp (#3883) üzenetére


zolikaDB
veterán

B640-ből a ganét is kihajtottam, míg kint voltam 2x csurgattam tele a szánkenő tartályt...

(#3885) SirTom válasza nchelp (#3883) üzenetére


SirTom
tag

ma kérdeztem, hogy ugyan, hol kell feltölteni olajat a Selca-ba, kaptam a választ, hogy ezt zsírozni kell, de azt már elfelejtette kollega, hogy hol, olyan régen csinálta :B ennyibe is maradtunk, azért majd körbenézem jobban, hátha megoldom ezt a misztikus rejtélyt :D

Még soha nem találkoztam Hurcoval, olyan lehet számomra, mint az Iphone mobilok közt(ugyanonnan is jön), ugyanaz a hardver, ugyanaz a szoftware.
Mig a HDH, meg olyan mint az Android, amit meg minden sz...rra ráraknak, aztán nincs is két egyforma. Összevissza pancserkodnak a gépgyártók a sok opció közt azt se tudják mit,hogy konfiguráljanak, így aztán tényleg meg kell szokni, hogy is reagál a HDH az adott gépen. A Selca céget(olasz vezérlő) meg a HDH felvásárolta, csak mint érdekességet megemlítem.

Nincs más hátra mint előre

(#3886) Petie válasza nchelp (#3883) üzenetére


Petie
veterán

jó de ez látványosan csepegteti és nem a gépbe, hanem a gép mellé :D már van egy külön tartály amibe felfogom, hogy ne a gép környéke legyen tiszta olaj. bár lehet el kéne vennem hogy folyjon szanaszét és akkor talán észreveszik hogy valami nincs rendben :D

ATC: hurco szervíz mikor volt kint akkor olyasmit mondtak hogy nagy a nyomás a főorsóban :F és azért nem engedi el, hogy nehogy kilője a szerszámot, úgy emlékszem ezt mondták :D ez mondjuk az a jelenség amikor megáll a szerszámcserélő kar szerszámcsere közben, Te most a másik hibámra mondtad a javaslatot?

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#3887) nchelp válasza Petie (#3886) üzenetére


nchelp
tag

Igen, amikor menet közben problémázik...

Tom, volt szerencsém nekem is zsíros géphez, nem vagyok vele megelégedve...

nchelp

(#3888) ElVisZ


ElVisZ
tag

Sziasztok. Szeretnék megkérni pár segítőkész szakembert, hogy néhanapján azért majd nézzen már át a másik topikba is. Előre is köszönöm. :R

(#3889) zolikaDB válasza nchelp (#3887) üzenetére


zolikaDB
veterán

Szabi: van olyan technológia, amivel tudok 100-120mm mélyen aluban zárósíkot és formafelületet simítani 12-es maróval, úgy, h ne rezonáljon/vibráljon? Acélnál necces nagyon, alut nem olyan gyakran csináltam még így.

(#3890) nchelp válasza zolikaDB (#3889) üzenetére


nchelp
tag

Most milyen tempóval nyomod, és milyen ötvözet?

nchelp

(#3891) SirTom válasza zolikaDB (#3889) üzenetére


SirTom
tag

Jó kis darabot kaptál...
Kiváncsi vagyok Szabi válaszára én csak belekontárkodom :)

Keményfém simítómarót használnék, ha lehet olyat, ami alá van köszörülve,(nem szükséges a 120-as élhossz, az csak növeli a rezonanciát) nem fontos, hogy bevonatos legyen, de ha van, akkor aluhoz valót, éles legyen,és új. Nem ismerem a gépet, és szokásokat felétek. a maximum fordulatot használnám, hűtővizzel megöntözve(anyag függő, mutatja majd a felület úgyis,h kenődik-é).
Ezt szerintem két lépcsőben kell majd besimítani(márha lehetséges jó felülehet hozni)
Nagyolás után hagynék rá 0.4mm-t.Aztán 0.15mm ráhagyásra simítanám be,majd készméretre. fordulat: 13.000/perc, előtolásnak:10.000mm/perc (3élü). mindezt 0.2/0.25-ös Z-irányú léptetés mellett.
Két gép nálunk szépen dolgozik 10K-s fordulatnál(raku anyag),de fölötte már be tud remegni a 20-as keményfém újjmaró(110-es kinyúlással, és 100-as élhosszal), és az sokkal erősebb mint egy 12-es...Ez annak a gépnek a sajátja.Túl soknak tűnik ez a mélység. Mérlegelném a 20-as maróval való simítást, és a 12-essel csak a sarkokat szedném ki, ha a fenti próbálkozás nem hozna megfelelő minőséget.ott már lentebb lehet menni a Z-irányú léptetéssel, akár 5 százados értékekre is ha szükséges,mivel ott csak relative kevés felület van,és így nem tart örökké.

Jó dolog lehet(gépfüggő) ha a simított oldalak nem esnek egybe a tengelyirányokkal, hanem kicsit el van forgatva.

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#3892) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Az anyag Certal. Egyelore szerszam sincs hozza, uh meg lehet varialni. Mivel vannak alakos feluletek is a darabon, jo lenne valami R1-2 koruli torusszal dolgozni. Az elszalag termeszetesen a fogasnal valamivel tobb, de semmikepp nem hosszu.
Max fordulat: 12000 rpm. Amim van: d'andrea erobefogo, wnt hidrobefogo, wnt centro-p befogo (nagy pontossagu, futas 0.005mm-en belul.)
Gondolom, a legjobb lenne egy Roders, zsugorbefogoval.
Egyebkent ebben az anyagban jol szuperal a bevonatos kemenyfem maro is, foleg simitaskor.
Aluhoz kizarolag kemenyfemet hasznalok egyebkent.

MÁS: hallottatok mar olyat, h nitrogennel gravirozni??? :)

[ Szerkesztve ]

(#3893) SirTom válasza zolikaDB (#3892) üzenetére


SirTom
tag

itt lézeres van, az nem egy alfaja a lézeres gravírnak, mondjuk az a védőgáz,hogy elzárja a zoxigént? :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#3894) zolikaDB válasza SirTom (#3893) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem tudom. Van egy cég, ahonnan lézervágott darabokat rendeltünk, kva sokat, azért lézerest, h pontos legyen a vágás, kis ráhagyással. Mivel a darabok pofára egyformák, pár mm eltérés van köztük, ezért kértük, h vhogy jelöljék meg. (nem értettem magam sem, h az alkoholos filc miért nem jó). Ők ajánlották a pár tized mély nitrogénes gravírt, állításuk szerint hasonlít a mart garavírra.

(#3895) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Valami ilyesmi jól jönne: Seco minimaster

(#3896) batyo85


batyo85
csendes tag

Üdv Szaktársak! Ha már itt az alumarás témánál tartunk nekem is lenne egy szép kis melóm. A munkadarab a következő lenne egy alu öntvény ami úgy néz ki hogy egy átmérő 110-es henger palástján van egy nyelv tulajdonképpen úgy néz ki mint egy cápauszony ,ennek a közepét kellene kimarni 25H9-re a közepe ki van öntve , kb oldalanként van olyan 2-2.5 milliméter. Mindezt 115 mm mélyen. Az öntvény pontos anyagminőségét most nem tudom ezt nézzétek el nekem. Na most kalkuláció szinten van a dolog 1000 fölötti darabszámról beszélünk úgyhogy ez jó pár hónapos meló lenne a cégünknek. A kalkulációt én csinálom darabidő szerszámigény. Igazából ez a kibontás a problémásabb rész a munkadarabon. Én a következőre gondoltam amit kinéztem ide az egy 24.7-es négy élű felcsavarozható lapkás maró természetesen alu lapkákkal hozzá pedig egy keményfém rezgéscsillapittot szár ami enyhén kúpos a legkisebb átmérője 23 a legnagyobb átmérője 24,3 a hossza 100mm plusz a lapkás fej azt hiszem olyan 36mm.
Ezzel már meg tudnám csinálni a 110 mélyen plusz ez a maró már adná a simítási ráhagyást is oldalanként 0.15mm. A nagy szerszámkilógás miatt választottam ezt a tömör keményfém szárat. A simításhoz egy 24.7-ös keményfém marót választottam aminek az élhossza 65 mm a maró alá van köszörülve 125 mm hosszon 24,2-re és 2 élű tehát ezzel be tudnám simítani. Én úgy gondolom hogy a lapkás maróval olyan 400-500-as vágó körül 1.5-2 mm fogásmélységgel és 0.12-0.15 fogankénti előtolással lehetne menni benne. A simítást meg hát olyan 10-15 mm-es fogásmélységekkel vagy ennél nagyobbal csinálnám a vágó 120-130 előtolás foganként olyan 0.08-0.1 . Én ezeket a szerszámokat gondoltam volna első körben de igazából kíváncsi lennék a ti véleményetekre hogyan csinálnátok illetve ajánlanátok e valami más szerszámot vagy technológiát. Ja és a 25H9-es kibontás oldalainak a felületi érdessége Ra 3.2.

(#3897) batyo85 válasza zolikaDB (#3894) üzenetére


batyo85
csendes tag

Nállunk van lézervágó gép és néha gravíroznak is vele némelyik alkatrészbe de ritkán.
Mondjuk nem vagyok otthon a lézeres témában de tudom hogy csinálnak ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#3898) zolikaDB válasza batyo85 (#3896) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nincs előttem a darab, de:
- 25H9-et akarsz nagyolni 24.7-es maróval?
- ilyen hosszon kva nagy hátrány és rezonanciaforrás a 65mm-es élhossz; ha a fogásod pl. 5mm, akkor onnantól már alá is szedném a vágóélt.
- kétélűvel simítani?? én minimum 4 élűvel szoktam. eleve szebb a felület stb stb.
- huzallal nem lenne okosabb ilyen mélyen a 25H9-et kivágni? megmarnátok a kontúrt készre, készüléket a darabhoz, majd vágás.
- arra is figyelj, h érdemes lenne olyan szerszámot nézni, amiben van belső hűtés; ilyen mélyen vhogy el kell távolítani a forgácsot.

Nálunk úgy megy a dolog, h általában készül egy prototípus, azt elküldjük, és ha jó, mehet a szériagyártás.
Plusz: behívsz egy Secos/WNT-s/Iscar-os, vagy akármilyen kereskedőt, megmutatod neki, h ez a feladat, árulnak-e szerszámot. Az rámond vmit, és ha van hozzá, akkor próbára elhozza. Paraméterek be a gépbe, mehet a marás. Ha jó, akkor meg lehet venni, és indul a szériagyártás, ha nem, akkor tovább okoskodtok.
Egyedi szerszámokat a Walter készít, és ha egyedi/különleges igényeid vannak, akkor kimegy pár srác, felmérik a terepet és legyártatják neked a cumót. Ha kell, tudok telefonszámot adni.

(#3899) batyo85 válasza zolikaDB (#3898) üzenetére


batyo85
csendes tag

Azért gondoltam volna 24.7-es maróra mert akkor az oldalankénti simítási ráhagyás már adott lenne. A szerszám belső hűtéses.
A simító marónak meg valóban kevés a 2 él még keresgélek hátha találok valami jobb megoldást. Amúgy csináltam már ezt a melót csak akkor egy huszas 3 élű lapkás maróval. De a rezonancia elég nagy volt bár igaz nyomtam is neki rendesen. Ezért gondoltam a 24.7 es maróra meg a keményfém rezgéscsilapítot szárra.
Abban igazad van hogy ilyenkor jó lenne hogyha kijönének és megbeszélnénk esetleg egyedi szerszámot csinálni hozzá de sajnos ez az idő hiányában és a főnököm hozzáállása miatt nem nagyon lehetséges már igy is b@szogat hogy mikor leszek kész a szerszámigénnyel. A szikra meg kilőve ugyanis az nincs.
Ja és a forgács távozik mert ez nem egy zárt kibontás hanem mindkét oldalon nyitott.
És oldalanként 2-2.5 mm van benne tehát a maró nem telibe vinne.

[ Szerkesztve ]

(#3900) nchelp válasza zolikaDB (#3892) üzenetére


nchelp
tag

Tom egész finoman ráérzett pár dologra, igen, két lépcsőben érdemes simítani.

Főleg azért, mert tórusszal kell dolgoznod, ami drasztikusan megnöveli a dolgozó él hosszát a szerszám sarkainál. Készsimításnak ne hagyj rá másfél tizednél többet, és fontos, hogy a vágás szélessége lehetőleg ne érje el a maró átmérőjének felét. Ha ez megvan, elvileg lehetne forgatni, mint barom, de én azt gondolnám, hogy akkor rezegni fog erősen, és olyan lesz a felület, mint a tavaszi szántás, 3-4000 fölé nem vinném a fordulatot. Hajlok erősen, hogy az alacsonyabb értéket javasoljam.
Vizet bőven neki, mert akármilyen ötvözet, a homlokélre felragad, és megkeni magát. Rosszabb esetben eltömíti az éleket, és tóruszos vaddisznóként túrni fog :D Most az alsó síkról beszéltem, ha lesz ilyen. Ha már csak a sarokrádiusz dolgozik, ott lehet neki adagolni, sőt kell is, 7-8000 körül adj neki, és akkor nem ér rá "bekagylózni" a felületet. Élenként 3 század körül szerintem szeretni fogod.

Szerintem hidro teljesen jó lesz simogatni. A kisúlyozottsága miatt jót tesz a rezonáns hajlamoknak.

nchelp

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.