Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#4501) kpityu2 válasza Kutyauto (#4499) üzenetére


kpityu2
őstag

Vigyázz, mert az Artcam egy speciális részére koncentrál a CNC megmunkálásnak. A reliefmarás közelebb van a nyomtatáshoz, mint az ipari CNC megmunkáláshoz. Az iparban, hacsak nem szerszámkészítő céghez kerülsz, inkább egyszerűbb dolgokat kell csinálni. Úgy értem, hogy a geometria egyszerűbb, de a megvalósítás bonyolultabb. :D

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4502) mitulabattyi


mitulabattyi
aktív tag

Üdv!
Kifutásmentes menetet kellene vágonom egy heidenhain manualplus 4110-vezérlésű esztergával. Sehol nem találok infót ezzel kapcsolatban, megoldható-e egyáltalán?!

(#4503) blasko92 válasza Phülöp (#4500) üzenetére


blasko92
őstag

Termelő üzemben sajnos kevés amit a suliban tanítanak. Főleg a forgácsolásról. Ugye az elmélet elég messze van a gyakorlattól. "de a könyvben..."

(#4504) blasko92 válasza Phülöp (#4500) üzenetére


blasko92
őstag

Termelő üzemben sajnos kevés amit a suliban tanítanak. Főleg a forgácsolásról. Ugye az elmélet elég messze van a gyakorlattól. "de a könyvben..."

(#4505) Kutyauto


Kutyauto
csendes tag

Köszi a hozzászólásokat... Közben olvasgattam visszafelé is a topicból, persze csak úgy kivonatosan. Elgondolkozom még a dolgokon, mindennap 8-10 órán át határidőre csinálni ezt, lehet hogy nem ugyanaz a feeling, mint amit a hobbyzás nyújtott...
Azt már látom, hogy ezek az iskolák is nagyjából pont olyanok mint a többi... ad egy papírt, aztán majd a műhelyben 1-2 év alatt megtanulod a lényeget. Mondjuk a garázsban 8-10 eurós szerszámokat törtem, iparban meg gondolom magasabb a kezdők kártékonysági rátája :-)
Egyelőre úgy érzem hosszabb távon inkább feküdne nekem a tervezés, talán legérdemesebb volna valamelyik komolyabb tervező szoftverben elmélyedni... bár ezen a területen gondolom sokkal több nyelvtudás is kell, mint "végrehajtóként".

(#4506) pumesz83


pumesz83
csendes tag

hi!nekem olyan prog kellene pc-re, hgy mazaCam, és hurco ultimax for pc
privbe vki írjon valami okosat,hogy honnan lehet beszerezni
thx

"minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat!" a Witcher kupon már elment.... sorry!

(#4507) zolikaDB válasza pumesz83 (#4506) üzenetére


zolikaDB
veterán

Hurco tuti nincs, esetleg Winmax, Mazakkal meg nem találkoztam eddig.

(#4508) Ghandi


Ghandi
aktív tag

Ismeri valaki az MCad és a WinCam programokat?
Eég régi programok,talán még win 2000- re irták.A hozzá való LTP portos hardverkulcshoz keklene nekem olyan driver amivel megy XP SP3 alatt.Ez igy most csak SP2-ig müködik,SP3 feltelepitésénél már nen használható a gyári driver és sehol sem találok olyat amivel müködne.HASP a kulcs,Aladdin driver-t kér.

Elmélet és gyakorlat közt nincs különbség elméletben

(#4509) BÁ Nutrition


BÁ Nutrition
addikt

az egyik gépkönyvben olvastam hogy a revfejeken lehetőleg minél jobban osszuk el a szerszámokat kiegyensúlyozottság szempontjából, különben károsodhatnak.

melóhelyen viszont több gép is úgy megy hetek óta hogy 1-4ig fel van töltve a tár és csapatják orrbaszájba.. van valós esélye hogy ettől osszebaxódik valami?

a gépkönyv még azt említi hogyha termelékenységi okokból mégis egymás mellé szeretnénk rakni a kevés számú szerszámot akkor az ellenkező oldalra helyezzünk be pl üresverkcajgtartókat

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4510) zolikaDB válasza BÁ Nutrition (#4509) üzenetére


zolikaDB
veterán

Egy kiegyensúlyozatlan, nagy tömegű marószerszám is okozhat kárt, ha forog. Ha forgástesten egyenőtlenül osztasz el súlyokat, és az forog, akkor a tengelyt sem egyforma mértékben éri terhelés. Más dolog, hogy ezt egy gépgyártó hogyan kompenzálja/oldja meg. Nem dolgoztam soha esztergán, de mivel a revolverfej szerepe fontos, gondolom nem fog emiatt 2 hét alatt széthullani.

(#4511) Phülöp válasza zolikaDB (#4510) üzenetére


Phülöp
addikt

Én anno dolgoztam olyan szecskán (horizontál maró), ami nagy átmérőn forgatta a szerszámtárat, és bizony ha vmelyik nagyobb szerszámmal szemben nem volt súlyozva, letiltott a getszibe. Elég koros gép volt, de ettől függetlenül biztos vagyok benne, hogy nem tesz jót a kiegyensúlyozatlan szerszámelosztás.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#4512) BÁ Nutrition válasza Phülöp (#4511) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

egy dupla tárcsamarós szerszám ami esetleg nagy lehet :F
kb80as átmérő és 2-3 közötti vastag

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4513) _BM_ válasza zolikaDB (#4510) üzenetére


_BM_
senior tag

Szerintem nem az "ütés" miatt ajánlják a kiegyensúlyozott terhelést, hanem a pontos reteszelés érdekében. A mai korszerű revolverek sem forognak többet 300 /percnél. de még lehet, hogy sokat mondtam.
Félreválthat a revolver, ha extrém egyenlőtlenül van felszerszámozva, különösen akkor, amikor már "kivan" a szerkezet. Ha mondjuk csak két szerszám van használva, és egymás mellé van szerelve (a mellékidő csökkentése miatt), akkor az átellenes oldalra is ajánlott szerelni két hasonló súlyú befogót. Vagy ha egy 12 férőhelyes revolveren hat szerszámot használnak, akkor minden másodikba érdemes szerelni őket. De mindez függ a revolver méretétől is. Pilicka revolvereknél és relatíve nehéz szerszámoknál fokozódhat a jelentősége a kiegyensúlyozásnak.

[ Szerkesztve ]

(#4514) zolikaDB válasza BÁ Nutrition (#4512) üzenetére


zolikaDB
veterán

Az nem nagy szerszám, eleve pl. marógépeknél fel van írva a tárra, h max hány mm hosszú és hány kg súlyú szerszámokat lehet betenni. A Hurconál ki lehet választani, h 80-nál kisebbek vagy nagyobb szerszámot is akarsz a tárba tenni. Ha igen, akkor felezi a kapacitást és minden másodikba enged tenni. És mivel random elven működik a váltója, nem is tudod kijátszani.

(#4515) BÁ Nutrition válasza zolikaDB (#4514) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

szerintem jóval nehezebb befogóval együtt mint egy leszúró.
a gépkönyvben ajánlják hogy kiegyensúlyozott legyen a revfej, csak kíváncsi voltam van-e valami idevágó tapasztalat esetleg.
a cégnél "baxnak" rá. legalábbis azt mondták ilyenről még nem hallottak :)
mondtam nekik azért megpróbálok utánnakérdezni :R

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4516) zolikaDB válasza BÁ Nutrition (#4515) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nálunk az esztergán amúgy sincs központban a revolver, a kollega úgy irosgatja fel, h mennyivel kell tologatni.
De én marógépről beszéltem. Ott fűrésztárcsa van, tárcsamaró van, de leszúró nincs :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4517) _BM_ válasza BÁ Nutrition (#4515) üzenetére


_BM_
senior tag

Ha frankón működik a revolver féloldalas terheléssel, akkor valóban nem kell vele foglalkozni.

(#4518) BÁ Nutrition válasza zolikaDB (#4516) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

nincs hát, azt mindig be kell mérni. sőt ha hülyén van a revfej és kifelé állnak a tartók akkor a fúrókat is órázni kell minden szereléskor.

BM: egyenlőre jól működnek, de nem régi gépek és az érdekelne hogy lehet-e bajuk. gépkönyv csak írja vmiért

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4519) _BM_ válasza BÁ Nutrition (#4518) üzenetére


_BM_
senior tag

Nézd, ha mindegyik szerszámhelyre azonos tömegű befogó van szerelve, akkor a szerszámváltás pillanatában jóval kisebb erőnek van kitéve a reteszelő mechanika. Ezáltal később jelentkezik kopás és elállítódás az alkatrészekben. Hogy ez a gyakorlatban mikor nyilvánul meg félreváltásban, "kiakadásban", az gépfüggő. Ha saját tulajdonomban lenne esztergagép, akkor tutira figyelnék rá. Ha másé a gép, és heti gyakorisággal karamboloznak a géppel, akkor tökmindegy.

[ Szerkesztve ]

(#4520) Spawn


Spawn
csendes tag

Sziasztok!Olyan embereket keresek akik már legalább 10 éve benne vannak a ESZTERGÁLYOS szakmában igazi vén rókák több fajta megmunkálású gépen dolgoztak technológusok vagy programozok tényleg rutinból tudják a dolgokat ismerik a szerszámokat és az anyagokat megmunkálási technológiákat.Hajlandók lennének néha tanácsukkal segiteni felmerülő problémámra tanácsot adni tapasztalataikat megosztani velem.Email cimem: spawn@invitel.hu
Köszönöm előre is aki ir.

(#4521) BÁ Nutrition válasza Spawn (#4520) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

miért nem osztod meg őket itt? akkor másnak is hasznára lehetne :U

BM: na még egy kis plusz info a tegnapi kérdéshez
egy műszakban ~1000 db megy le, napi 3 műszak, 5 nap alatt 15000
1 hónap alatt 60-70000x csinálja ezt meg a gép. ráadásul 3 is folyamatosan tolja
mert k*rva sok a megrendelés a darabból

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4522) Phülöp válasza BÁ Nutrition (#4521) üzenetére


Phülöp
addikt

miért nem osztod meg őket itt? akkor másnak is hasznára lehetne

:R

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#4523) _BM_ válasza BÁ Nutrition (#4521) üzenetére


_BM_
senior tag

Ez a kérdés a revolverfej kiegyensúlyozására vonatkozik?
Nem vagyok szakértő, de egy szaftos karambol biztosan rongál annyit a revolveren, mint három év folyamatos működés kiegyensúlyozatlanul. Ha hónapokon keresztül ugyanaz a munka megy, akkor érdemes elosztani a terhelést (akár a darabidő rovására). Ha minden nap másra kell átállni, akkor nem éri meg.

[ Szerkesztve ]

(#4524) blasko92 válasza _BM_ (#4513) üzenetére


blasko92
őstag

Érdekes. Én is gondoltam már erre a kiegyensúlyozatlan problémára.

Viszont a revfej csapágyazásam amúgy sem kis terhelésnek van kitéve, és annyira nem is forog gyorsan, hogy nagy legyen a centrifugális erő.

Nálunk is elég egyenlőtlenül vannak elosztva a szerszámok.

(#4520) Spawn ahogy BÁ Nutrition is mondja, nyugodtan oszd meg itt :) Nekem is hasznomra lehetne pár dolog.

[ Szerkesztve ]

(#4525) kpityu2


kpityu2
őstag

Óccsóé kéne a nohau. :D

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4526) zolikaDB válasza kpityu2 (#4525) üzenetére


zolikaDB
veterán

???

(#4527) Danivagyok válasza zolikaDB (#4526) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Azt akarja mondani, hogy nohaut!
Izé... rehau !
knohau !
feladomafrancessenbele.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#4528) _BM_ válasza Danivagyok (#4527) üzenetére


_BM_
senior tag

Csak noha-bor van ingyé

(#4529) kpityu2 válasza zolikaDB (#4526) üzenetére


kpityu2
őstag

know-how :D

" A know-how angol kifejezés, magyarul annyit jelent: tudni hogyan.
Olyan gazdasági, műszaki és szervezési ismeret, tapasztalat, amely a gyakorlatban felhasználható, hozzáférése korlátozott."

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4530) BÁ Nutrition válasza kpityu2 (#4529) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

az nóháu :)
nem csoda ha nem ércsük elsőre az akszentedet :)

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4531) Spawn


Spawn
csendes tag

Sziasztok van egy 3 átmérőjű furat 14.0mm hosszan átmérőben +/-0.01 türés hogy csináltátok h ebbe még benne legyen a köralakban is h ne legyen ovális a furat

[ Szerkesztve ]

(#4532) Danivagyok válasza Spawn (#4531) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Ágyúfúró jó lesz ide, ha van rá idő. Nemrég volt valami hasonló fúrós történet.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#4533) Spawn


Spawn
csendes tag

11smnpb be

(#4534) zolikaDB válasza Spawn (#4531) üzenetére


zolikaDB
veterán

Gép, anyag?
Amúgy dörzsár. De pl POM-ban sima 3-as HSS fúró. 14mm nem vészes egyáltalán.

[ Szerkesztve ]

(#4535) Danivagyok


Danivagyok
csendes tag

De hamár knowhow:
Nekem viszont nincs elég időm, de muszályból meg kell csináljak egy 200db-os sorozatot, és már most a hideg kiráz tőle. Nem szoktam ilyen darabolós melót csinálni, nem is tudom hogy kell ezt gazdaságosan megoldani. A feladat eccerű mint a szeg, 17x26x126 (derékszögű!!) kocekákat kell marni 30x30 C45 szálanyagból. Gondolom a leggyorsabb, ha ledarabolva oldalanként engedem át az összeset, nem?
Ja, csak egy satum van, és egy 50-es nyolcszöglapkás jongen a legdurvább amit neki tudok ereszteni.
Gyártósok, ezt hogy szoktátok?

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#4536) kpityu2 válasza BÁ Nutrition (#4530) üzenetére


kpityu2
őstag

Bocs, én a józsefvárosi angolt nyomom. :D

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4537) zolikaDB válasza Danivagyok (#4535) üzenetére


zolikaDB
veterán

"Gondolom a leggyorsabb, ha ledarabolva oldalanként engedem át az összeset, nem?" -> ???
Levágod 128-ra, be a satuba, síkmarás, körbeütöd, saroktör, majd fordít, síkol, kész.

(#4538) Phülöp válasza zolikaDB (#4537) üzenetére


Phülöp
addikt

Én a 17-es méretet 2* forgatnám, mert "kardosodik".

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#4539) Danivagyok válasza zolikaDB (#4537) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Hát nem is tudom. Nem gyorsabb, meg szebb a négy hosszú oldalon síkolni? Körbeütni a rövid oldalon még oké, de a hosszún csak a satuig tudom ugye. Átfordítva, másik nullpontból újraoldalazva meg tutira csíkos lesz nem?

Iguana* Ez meg a másik. Lehet kipróbálom, hogy állítva felszabom 20-ra a szalagfűrésszel.
Elvégre az ollós osztályú hulladék jobban fizet mint a forgács :DDD

[ Szerkesztve ]

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#4540) SirTom válasza Danivagyok (#4539) üzenetére


SirTom
tag

csatlakozom Zolihoz,

első felfogás:
-síkmarás
-profil nagyolása (0.1mm ráhagyással) a nyolcszög lapkással.
-12-es keményfém ujjmaró 26x126 kontur besimítása

második felfogás: -
megfordítod satuban, és vastagságot készremarod mondjuk 19mm-re,és megnézed mennyire vetemedett el, ha szerencséd van nem vetemedett, de erre kicsi az esély. Nem vagyok ellenséged, nem javaslom az oldalankénti síkmarást,de próbáld ki azzal a módszerrel is, hátha. Sztem akkor a vetemedés miatt, egy darabot vagy 6-7-8 szor kellene forgatnod mire elfogadható lesz.....

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#4541) zolikaDB válasza SirTom (#4540) üzenetére


zolikaDB
veterán

Jav: korbeutni nagyoloval, azt a nyolcszoglapkast csak sikolni max. Nem mondanam, h olyan brutalisan vetmedik. Ezert kell a nagyjat lesikolni, korbeutni, es ha 47-esen martad, akkor olyan 3.5mm marad alul, es azt megint lesikolod. Jo ez a forgatasos modszer, csak szaporatlan.

(#4542) SirTom válasza zolikaDB (#4541) üzenetére


SirTom
tag

sztem a nyolcszög lapka nem rossz választás a profilhoz sem, mivel van kb 13mm extra anyag vastagságban, az épp elég, hogy mélyebbre menjen a profilozo program olyan 3-4 mm-el, és még mindig marad 6-7mm megfogásra, ilyen síkmarók nagyon jól teljesítenek profilozásnál, erősek, lehet tolni nekik, és nagy fogásokat is bírják.
Nem tudjuk milyen szerszámok vannak még, ilyen 25-ös három lapkás marófejek is jók lehetnek profilt nagyolni, de azok meg a a kis átmérőjük miatt közel sem olyan erősek mint az az 50-es fej, így lehet csak 1 v 1.5mm-ert bírnak fogásmélységben.

Mondjuk ez az én "szokásom", hogy 50-es váltólapkás marófejjel néha profilozok is, bírják a fogást, bírják az előtolást, nem remeg be. satu legyen ami megfogja a darabot. Valamivel nagyolni kell a darabot, és ha már benn van a főorsóba, és forog is, hát miért ne :)

Nincs más hátra mint előre

(#4543) zolikaDB válasza SirTom (#4542) üzenetére


zolikaDB
veterán

Igen, 50-52-es fejekkel (Eckmesserkopf) én is profilozok, ha 100-120 mélyen kell lemenni. De ilyen 10-40mm mélységig nagyon jó a D10-18-as nagyolómaró is, igaz, sima négyélű is megfelel, ha nincs sok keresztirányban.

(#4544) Spawn


Spawn
csendes tag

Hosszautomata cnc.Hát dörzsáral nálunk is jó volt de eszi nagyon őket.furoval is tudnánk tartani a 0,01 ot de most még a köralakot is kell tartani igy plusz azzal is csökkent a türés

(#4545) _BM_ válasza Spawn (#4544) üzenetére


_BM_
senior tag

Hosszesztergán szorosra kell állítani a vezetőperselyt, hogy ne tudjon kalimpálni az anyag.

(#4546) _BM_ válasza Spawn (#4544) üzenetére


_BM_
senior tag

Hosszesztergán nem lehet tökéletesen megszorítani a nyersanyagot, mert ideális esetben is pár mikront kóvályog a perselyben (különben megszorulna), a tényleges szorítás meg 300-400 mm-rel hátrébb történik. Ennek megfelelően nehéz tűrt furatot csinálni rajta. A hagyományos csigafúró minden irányban dobálja az anyagot, a dörzsár meg követi azt.
Megoldás lehet egy olyan ágyúfúró, amely kifelé (X-irányba) tolja az anyagot, vagy fúrás közben átmérőt esztergálni az anyagon (esetleg majdnem leszúrni). Persze ez a gép felépítésétől függ.

Miyen gép, fostalicska Diamond? ;]

[ Szerkesztve ]

(#4547) TESCO-Zsömle


TESCO-Zsömle
félisten

Ahoy!

Budapest és környékén keresnék CNC-st, aki el tudná vállalni egy ilyen blokknak a műanyag elemét. (Acetal-t kaptam, plexi kéne)

Alapanyagot és mintadarabot biztosítanék, ha nagyon kell, talán még CAD is összejöhet.

Lehetőleg minél olcsóbban szeretnék kijönni.

Előre is köszönöm. :R

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#4548) zolikaDB válasza TESCO-Zsömle (#4547) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem tudom, h olcsóbban kijön-e, mintha boltban vennéd...

(#4549) TESCO-Zsömle válasza zolikaDB (#4548) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Csak a műanyag részt sosem lehetett boltba venni, és már a blokkot se lehet, mert vagy fél éve kivonták a gyártásból.

Igazából ajánlatokat várok, aztán eldől, hogy melyik nyer...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#4550) szokes válasza TESCO-Zsömle (#4547) üzenetére


szokes
csendes tag

elvileg kivitelezhető a dolog, de szerintem egy darabnál nem biztos hogy olcsóbb mintha megveszed az eredetit, habár ha van cad file akkor lehet. 8mm-e plexink van éppen

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.