Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#951) Thusor válasza freemanone (#950) üzenetére


Thusor
őstag

Köszi a linket. Ez csak WD-re vonatkozik? Mondjuk ha Seagate Barracuda Green-t vennék akkor azzal minden állítgatás nélkül is jól működne?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#952) freemanone válasza Thusor (#951) üzenetére


freemanone
őstag

igen, WD green-ekre és még azokra amik az intellipark-ot használják. Seagate-ből nyugodtan nézhetsz green-t is, a barracuda nagyon sok ennek a NAS-nak teljesegyéni teljesítményben. De ez egyéni preferencia kérdése.

(#953) Thusor válasza freemanone (#952) üzenetére


Thusor
őstag

Természetesen nem sima barracudára gondoltam, hanem a green verzióját. Ez csak 5900 rpm-es, és ez is parkolópályára áll ha nem használják. Gondolom ilyen lenne ideális?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#954) freemanone válasza Thusor (#953) üzenetére


freemanone
őstag

persze az tök rendben van, csak a wd grenek és még 1-2 ami intelli parkot használ 8sec-enként parkolja a vinyó fejet ami viszont nem a legjobb.

(#955) HUNited


HUNited
senior tag

Sziasztok. Egy ilyen nas van a cégnél (tudom otthoni, de kicsi cég vagyunk)

Lehet a kérdésemről volt már szó, de nem tudok most hirtelen 1000 hsz-t visszaolvasni.

Van rá valami módszer, hogy valami okosabb linuxot lehessen rá telepíteni, és gyakorlatilag "szerverként" használni? Tehát parancssorból, ssh-n keresztül, bármilyen linuxos szolgáltatást feltelepítve?

(#956) HUNited


HUNited
senior tag

a tzx fájlokat mivel lehet telepíteni?

root@BIGITAR:/ffp/additional# funpkg -i glib2-2.30.2-arm-0.txz

gzip: stdin: not in gzip format
tar: Child returned status 1
tar: Error is not recoverable: exiting now
FATAL: glib2-2.30.2-arm-0.txz: Failed to unpack package

root@BIGITAR:/ffp/additional# funpkg -i mc-4.8.1-arm-0.txz

gzip: stdin: not in gzip format
tar: Child returned status 1
tar: Error is not recoverable: exiting now
FATAL: mc-4.8.1-arm-0.txz: Failed to unpack package
root@BIGITAR:/ffp/additional#

Az összes progi ebben a txz formátumban van...

(#957) Laca 012 válasza HUNited (#955) üzenetére


Laca 012
őstag

(#958) HUNited


HUNited
senior tag

köszi, közben ez már tegnap felkerült, 0.7 -es verzió, látom a progikat is, illetve alter módon telepíteni is sikerült (mc-t és hozzá kapcsolódót):

tar Jxvf file.txz parancsal, de ez után még manuálisan be kell másolni a fájlokat a helyükre.

Nem igaz, hogy ez a telepítős parancs nem működik...

(#959) xrvman


xrvman
őstag

Ezzel a NAS-al meg tudom csinálni valahogy, hogy kívülről, de nem FTP vel el tudjam érni a NAS-t, mintha helyi hálón lennék?

(#960) Tuib válasza xrvman (#959) üzenetére


Tuib
aktív tag

Szia!

NFS-en vagy SMB-n lehet elérni, NFS-nél a 2049-es portot, smb-nél 139 vagy 445 portot kell forwardolni a nagyvilág felé. Ilyen DLNA vagy upnp dolgot nem igazán tudok.

Vagy SSH-n keresztül lehet még scp-zni. Esetleg VPN-t használni.

Tuib

''A szeretet az, amikor anyu látja aput a mosdóban és szerinte apu nem is gusztustalan.''

(#961) Goatman


Goatman
aktív tag

Hello!

Járna valamilyen előnyökkel, ha a NAS-on tárolt filmeket helyi hálózaton, WiFi-vel ellátott PC-n nem sima hálózati megosztásból nyitnám meg, hanem a NAS UPnP Media Server funkciójának használatával, arra alkalmas szoftverrel nyitnám meg?

Üdv.

92 pirospont a régi Hardveraprón: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Goatman

(#962) xrvman válasza Goatman (#961) üzenetére


xrvman
őstag

én pl így használom helyi hálózati megosztással, mindent lát és nem korlátozódik a szabvány "DLNA" hoz

(#963) rihi1


rihi1
tag

Sziasztok!
hogyan tudok másolni,áthelyezni nason belül??
ha sz. gépen nyitom meg a mappákat,olyan mintha laptopon keresztül másolna!
nagyon lassú igy,és feleslegesen terheli a wifi hálózatomat.
köszi

(#964) freemanone válasza rihi1 (#963) üzenetére


freemanone
őstag

SSH-n keresztül, konzolból biztosan, más ötletem nincs.

(#965) glugi válasza rihi1 (#963) üzenetére


glugi
aktív tag

vagy pl csatolni a Volume mappát hálózati meghajtóként és total commanderben áthelyezés

(#966) freemanone válasza glugi (#965) üzenetére


freemanone
őstag

az nem fog menni.... próbáld ki egy kellően méretes file-al, ha nem hiszed. ráadásul pont ezt írja ő is, hogy ez így a gépen keresztül történik. mindegy, hogy milyen programmal teszed ezt. lehet az űrkommander is. konkrét áthelyezést csak lokálisan a lemezhez hozzáférő oprendszer tud megtenni, ezért is írtam, hogy SSH-n becsattog és mint egy linuxon parancssorból mozgatja a fileokat. egész pontosan ez megy végbe amikor megnyomod az F6-ot a commanderen: olvasás, C meghajtóra írás, majd onnan új helyre visszaírás és a végén az ideiglenes fileok törlése.

(#967) glugi válasza freemanone (#966) üzenetére


glugi
aktív tag

így csinálom az áthelyezéseket nas-on belül, azért írtam.
egyébként igen, ssh és pl mc is megoldás, én ezt használom.

[ Szerkesztve ]

(#968) freemanone válasza glugi (#967) üzenetére


freemanone
őstag

működik ez így igaz, de mondjuk pár 10 gigánál már durván megérzed amíg elvégzi a műveletet, főleg ha ahoz vagy szokva, hogy ez mérettől függetlenül, lemezen belül 0,1sec.

(#969) glugi válasza freemanone (#968) üzenetére


glugi
aktív tag

10-20 gigás fájlokat szoktam áthelyezni, 1-2 mp alatt megvan, plusz nekem kényelmesebb a konzolnál (a családtagokról nem is beszélve). lényeg a lényeg, ez is 1 megoldás, ha áthelyezésről van szó.

(#970) Laca 012 válasza freemanone (#966) üzenetére


Laca 012
őstag

Vagy ha Total Commander-hez van szokva az ember, akkor SSH-n felteszi a Midnight Commandert és ugyan ott van.. ( mc nevű csomag) Ha esetleg egerezni is akarsz alatta akkor meg felteszed a gpm nevű csomagot is.. :C

[ Szerkesztve ]

(#971) freemanone válasza glugi (#969) üzenetére


freemanone
őstag

öhmm khmm izé :B lemezen belül valóban átteszi zokszó nélkül, rosszul emlékeztem! :D :R
viszont lemezek között meg MC ahogy Laca 012 is írja és akkor nem terheli a saját hálózatát és a laptopot sem.

(#972) glugi válasza freemanone (#971) üzenetére


glugi
aktív tag

így-így :R

(#973) rihi1


rihi1
tag

kezdem megkedvelni ezt a kis NAS-t!
hogy tudom távolról webes felületről elérni?
a routert már sikerült elérnem,de innen hogyan tovább?
köszi
Ui.nem vagyok egy számítógép zseni.

[ Szerkesztve ]

(#974) xrvman


xrvman
őstag

Nekem ffp van fent, arra miként tudom feltenni a midnight commandert

(#975) cSuwwi válasza xrvman (#974) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

beírod itt fent a keresőbe (topikon belüli keresés) hogy: mc
és keresel egy szimpatikusat

én is így raktam fel régebben

(#976) cSuwwi válasza rihi1 (#973) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

a routerben a 443-as portot átirányítod a nas ip címére (port forwardinggal)

ha fix ipd van akkor eléred így: https://ipcimed
a 443-as a https portja, így használd ne sima http-vel

ha dinamikus, akkor meg routerben dyndns-t állítasz és azzal éred el

(#977) rihi1 válasza cSuwwi (#976) üzenetére


rihi1
tag


itt nem találom a HTTPS-t
A NAS-ban kell valamit állitani?

dinamikus IP cimem van de beregisztráltam a NO-IP lapra,
rendes cimemm van már.

[ Szerkesztve ]

(#978) cSuwwi válasza rihi1 (#977) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

Az az alsó selector csak a gyakran használt dolgokra egy gyors kiválasztó, nem kell kiválasztanod ott. Beírod felülre hogy 443, alá a nas ipjét, a többi ahogy látom jó.
Ennyi.

Másik netről (mobilnet, szomszéd, szóval nem az otthonidról) nézd meg a https://no-ips cimeddel, menni kell.

Nasban nem kell semmit állítanod.
Nézd meg hogy eléred-e az otthoni hálózatról a https://nasip címmel? Ha bejön, akkor menni fog úgy is.

Amúgy megy a 80-as porttal is, ez a sima http port, a https-t csak a biztonság miatt erőltetem, így nem plain textként utazik a jelszavad a neten. Apróság, de sztem hasznos ha már adott a lehetőség.

[ Szerkesztve ]

(#979) rihi1 válasza cSuwwi (#978) üzenetére


rihi1
tag

köszi a segitséget!
átállitottam portot 443 ra!
a NAS is beengedne a saját ip címével!
a router is beengedne a sajtát ip cimével.
ha a regisztrált .no-ip cimet irom be, akkor is routerbe szeretne belépni!

valószinü ideültetek valaki szakit,mert elég sok időt elcsesztem már,és kezdek elkesedredni!

(#980) Laca 012 válasza rihi1 (#979) üzenetére


Laca 012
őstag

Nem tudom a routerben gyári felületen van-e rá lehetőség, de ha annak a webes felületét átteszed másik portra (pl. 444) akkor tuti a NAS-ra jelentkezik be.. Max belső hálón is úgy éred el a routert, hogy https://192.168.x.x:444 kívülről meg https://valami.no-ip.info:444 ha meg nem írsz utána portot akkor meg a NAS-t éred el..
De ha a NAS-ban könnyebb átírni, akkor ott is átírhatod és akkor azt "forwardolod"..
Most szerintem az a baj, hogy amikor kintről érkezik a kérés a 443-as portról, akkor az a portforward-ig el sem jut, mert "megakad" a router webszerverénél ami kapásból "tolja is ki" rá a webes felületet.. :U

Különben biztonsági szempontból illene mindegyik felületet áttenni más portra.. Lehet nyűgös a címsorba beírogatni a :444, vagy bármi más portot, csak a keresőrobotok általában a szokásos 21, 22, 80, 443, stb. portokat scannelik és ha valahol valami IP-címről választ kapnak, akkor végigcsannelik azon az IP-n az összes portot, hogy hol lehetne bejutni.. Ha meg ezen ráadásul nem is egy sima weblapot, hanem egy admin felületet találnak, az még jobban felizgatja őket.. :O

Én azt mondom, ha kívülről is el akarja érni a dolgait az ember, akkor kapásból a router gyári firmware-e helyett tegyen fel valami OpenWRT, DDWrt, stb. használható normálisat és a szokásos portokat kapásból rejtse el a külvilág elől. Ezeknél a firmware-eknél ráadásul egy egyszerű script-el meg lehet oldani egy bruteforce-attack elleni védelmet, ezzel ha ugyan arról az IP-ről valahányszor (pl.3szor) próbálkoztak a nyitott porton, de nem tudtak belépni, akkor azt az IP címet ki is lehet tiltani valamennyi időre, hogy ne lehessen folyamatosan buzerálni.. :K

Nekem anno FTP szerver üzemelt, aztán nem tudtam miért lassú a 80/25-ös DIGI netem még böngészésre is.. :F
Kiderült Dubai-ból, meg Kínából próbálták naponta többször, több órán keresztül feltörni az FTP-m jelszavát (Szerencsére nem szokásos felhasználónév és nem gyenge jelszó volt, mert akkor simán be is jutottak volna) de az durva, hogy még a böngészést is belassította olyan intenzíven pörgették a jelszófeltörő robotjukat.. :Y
Szóval nem árt kicsit belemélyedni ezekbe, vagy ha tényleg van egy szaki ismerősöd, akkor azzal beállíttatni rendesen.. :K

(#981) cSuwwi válasza Laca 012 (#980) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

ftp-nél nálam alap, hogy csak .hu tartományból enged kapcsolódni (vagy magyar ip tartományból) + fail2ban-al 3 rossz próbálkozás után 15 perc ipban.
tényleg durva ha ez megfogott :)

erre nem gondoltam hogy a router is megy 443-on, nekem is tplink van, de nem csinálja, igaz cserélve lett a firmware

[ Szerkesztve ]

(#982) freemanone válasza cSuwwi (#981) üzenetére


freemanone
őstag

a router bactatása net felől alapértelmezésben ki van kapcsolva és külön lehet engedélyezni. gyári és nyílt fw-k esetében is.

(#983) Thusor


Thusor
őstag

Valaki tud arról valami infót, hogy a D-link dns-325 1,2 GHz-el és 256MB rammal mennyire terhelhető a transmission programmal? Tehát mennyi aktív torrent futhat egyszerre, mennyit bír fel-és letölteni, valamint mennyi aktív peer kapcsolatot bír torrentenként?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#984) HUNited


HUNited
senior tag

Sziasztok!

Olyan gondom van, hogy az időzített S.M.A.R.T. futtatásánál az egyik HDD-re fail üzenetet küldött.

Scandisc szerint minden rendben.

Azt szeretném megtudni, hogy mi lehet a baja a cuccnak, mert a teszt után csak ennyit közöl (ezt is e-mailben):

============================================
A SMART Test Was Performed On The Following Hard Drive At 10:39:1 On 2-July-2012.

Device Model: SAMSUNG HD155UI
Serial Number: S2HEJ1CB301207
Size: 1,500G

The Result Of The Test Is: Fail

Sincerely,
Your BIGITAR
============================================

Mi módon tudnám meg hogy mi baja a merevlemeznek, mivel még garanciális, és RAID1-be van kötve egy ikertesójával. Szóval az adatok biztonsága fontos lenne, most ha jól értelmezem, csupán egy lemezem üzemel, mielőtt baj lenne, szeretném kijavítani - cserélni a hibás példányt.

(#985) cSuwwi válasza HUNited (#984) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

Kiveszed a rossz lemezt, berakod egy asztaliba, megnézed HDD Sentinel-el mi a gond. Ha nincs gond, akkor vissza a nasba, majd resynceli magát ha tényleg raid1-ed van. Addig is tudod használni a nast.

(#986) HUNited válasza cSuwwi (#985) üzenetére


HUNited
senior tag

Ez gáz? (amúgy hdsentinel minden szempontból jónak látja)

(#987) cSuwwi válasza HUNited (#986) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

hát nem túl biztató az tény
ilyen hibát még nem láttam
ha a smart adatok jók, az annyit jelent hogy a lemez felülete jó
de ha kvázi leszakad az olvasófej, akkor nem sokat fogsz vele érni

én megpróbálnám gariztatni, hátha beveszik, csak mondani kell mi a hiba, mert smart adatokat fognak elsőre nézni, és visszadobják ha jó
ha meg nem akkor ha nem zavar, vissza a nasba, ha igen akkor vegyél másikat ezt meg add el aprón, de jelezd a hibát (ne csessz ki mással)

esetleg egy winyós topikba tedd be a képeket és kérdezz rá, másnak mi a véleménye erről. lehet hogy jó még így is...

ez a szakvéleményem :)

[ Szerkesztve ]

(#988) HUNited válasza cSuwwi (#987) üzenetére


HUNited
senior tag

Ráeresztettem egy teljes felület ellenőrzést, és hát bebizonyosodott hogy hibás:

2012.07.03. 15:35:41 Szekvenciális teszt, Lemez: [1] 1397 GB SAMSUNG HD155UI [S2HEJ1CB301207] [Olvasás]
2012.07.03. 15:59:03 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358244656
2012.07.03. 15:59:09 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358244656
2012.07.03. 15:59:15 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358244656
2012.07.03. 15:59:20 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358245656
2012.07.03. 15:59:26 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358245656
2012.07.03. 15:59:31 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358245656
2012.07.03. 15:59:35 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358248656
2012.07.03. 15:59:36 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358248656
2012.07.03. 15:59:41 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358248656
2012.07.03. 16:00:03 ! Hiba: 1117 I/O eszközhiba miatt nem lehetett a kérést végrehajtani., Szektor: 358249656
2012.07.03. 16:00:09 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358249656
2012.07.03. 16:00:21 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358249656
2012.07.03. 16:00:27 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358252656
2012.07.03. 16:00:34 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358252656
2012.07.03. 16:00:41 ! Hiba: 23 Adathiba (CRC), Szektor: 358252656
2012.07.03. 19:21:00 Teszt kész

(#989) cSuwwi válasza HUNited (#988) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

1 bad sectorral nem hiszem hogy visszavennék, de ha gariztatni akarod "generálj" még párat, csak ne legyen külsérelmi nyom :D

(#990) Stankee


Stankee
csendes tag

Üdv, igyekeztem átolvasni a topikot, sok kérdésre kaptam is választ, viszont a legégetőbbre nem: ha én megvenném ezt a NAS-t és két olyan vinyót tennék bele amik most a gépemben vannak és televannak adatokkal (film, sorozat, zene, játékok), akkor ennek a két 1-1 terrás hddnek a tartalma megőrizhető lenne? Vagy kötelező formázni a NAS beállításánál?

(#991) Alex91 válasza Stankee (#990) üzenetére


Alex91
félisten

Format.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#992) cSuwwi válasza Stankee (#990) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

Ha nem ext2/3/4 a fájlrendszer rajta akkor formázni fogod, mert a nason egy alap linux van, nem fogja kezelni az ntfs/fat32-es winyóidat.

(#993) Claude Leon válasza cSuwwi (#992) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Nem pont ezért.
Hanem, mert flashmemóriában csak a legalapabb rutiok vannak arra, hogy feltepíthesd a rendszert a vinyóra.
Ezt pedig bármilyen filerendszer esetén "törléssel" (partícionálás, formázás) kezdi majd a nas, "jobb" esetben, "rosszabb" esetben csak üresre települ.

(#994) cSuwwi válasza Claude Leon (#993) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

Ez mondjuk igaz, a beállításokat a winyón tárolja, mindenképpen hozzányúl.
De egy ext2/3/4-esre particionált winyót feltételezve, és tudva miket módosít szerintem raid nélkül beüzemelhető lenne a nasban.

(#995) Claude Leon válasza cSuwwi (#994) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Ja, ha kézzel felrakod, akkor o.k.
De azok nem beállítások, hanem komplett rendszer, épp hogy a beállításokat tartja flashben.

Mutass nekem egy linuxost, aki nem a win-es programjával telepítette a NAS-át, hanem direktbe megoldotta.

szerk:
Ja, hogy csak a 2. vinyóról van szó, külön. A 320-as csak EXT-ben nyomja?
(A 313-as az 1-es firmekkel NTFS, a 2-essel EXT volt.)

[ Szerkesztve ]

(#996) cSuwwi válasza Claude Leon (#995) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

Az vele baj, hogy csak a saját beállításait tárolja flashben.
Én a nast szerverbackupra is használom, és írnom kellett egy scriptet, hogy induláskor az ffp-n keresztül futtassa le, ami létrehozza az usereket, bepakolja magát a cronba, etc.

(#997) Stankee válasza Alex91 (#991) üzenetére


Stankee
csendes tag

köszi a gyors választ :) ellenben a válasz elkeserített

(#998) DonCosta


DonCosta
tag

Sziasztok!

Nemrég olvastam egy cikket amelyben a D-link DNS 320L -t említették. Sokmindent nem tudtam meg az újdonságról ezért a a D-Link honlapján is rákerestem és ezt találtam.

Ha jól látom nagyjából ugyan az a hardver mint a mi 320-asunk, legfeljebb a szoftveres cucc(firmware?) különbözik. Kérdésem az, hogy szerintetek ez a "felhős fícsör" mi lehet, a marketinges szép hangzáson túl, és lehet-e valami értelme neki? Persze ha tényleg valami hasznos dolog akkor ha esetleg a mi DNS-320-asunkra felmenne a firmvere... na de már túl sok a "ha". :)

Kíváncsi vagyok ki mit tud az említett cuccról. :R

Üdv: DonCosta

[ Szerkesztve ]

(#999) killyourlust


killyourlust
csendes tag

A következő történt ma: van egy új 320-asom, ami már viszonylag jól működik pár nap szenvedős állítgatás után. Ma egy külső vinyómról (WD MyBook) akartam átmásolni rá adatokat, hogy arról felszabadítsak helyet. Ígyhát USB-n csatlakoztattam, fel is pörgött szépen, villogott a NAS kék lámpája pár percig.
Próbáltam keresgélni linux alatt, hogy hova mount-olja a külső meghajtót, találtam is egy logikus mappát, de üres volt. Próbáltam keresgélni, aztán feladtam.
Miután ezek után csatlakoztattam a külső vinyót a laptopomhoz, kiderült, hogy MINDEN adat eltűnt róla. A filmek nyilván nem fájnak annyira, mint rengeteg régi kép. :O

Most szenvedek recovery progikkal, de gondoltam hátha valakinek van ötlete, hogy egyrészt miért tűnik úgy, hogy formázta a NAS a vinyót, másrészt hogyan lehetne visszaállítani az adatokat. (NAS-hoz csatlakoztatás után egyébként nem kérdezett semmit, ahol bután rányomhattam volna, hogy formázza meg, tehát magától csinálta, és csak az NTFS partíciót.)
Köszi a segítséget!

(#1000) rolywrx válasza killyourlust (#999) üzenetére


rolywrx
tag

Együttérzésem. Nálam is ez történt tavasszal egy 2 Tb-os WD-vel. Nem tudtam visszállítani a particiót. Az egyik recovery program kb. a file rendszer 8%-át vissza tudta állítani. Ez volt az utolsó napja nálam. Ez a 320-as egy zsákutca. Elcseszett, alultervezett hűtésével, a gyárilag nulla szolgáltatáskínálattal és a nem létező supporttal együtt a Dlink részéről. Olcsó, de ez az összes előnye. Aki linux guru az élvezi, h folyamatosan fejleszthető. De ha csak használni szeretnéd, mint user, akkor túl sok a hibája.

RolyWRX

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.