Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szaszlaci

    addikt

    válasz BluEyes #3 üzenetére

    "Legjobb lenne ha törölnéd minél előbb."

    Próbáltam, de nem engedi. :(

    Sajnáljuk, a cikk túlzottan friss, a törlés nem engedélyezett.
    Hátralévő idő 21 óra 19 perc 34 másodperc

    Tegyek feljelentést? :F

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz andor80 #26 üzenetére

    Ironikus első találat. Projekció és kognitív disszonancia, ugye? :)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Snowy_owl #44 üzenetére

    A "digitális" jel is analóg módon kerül átvitelre/tárolásra, a lényeg, hogy vissza tudjuk-e állítani az eredeti állapotot. Mivel van jitter korrekció, hibajavítás stb., a válasz igen.
    ("Digitális" jel, felső rész.)

    Amikor valaki hallja pl. a fordítva bekötött kábelt, akkor a tudata vagy az agya elhiteti vele, és tényleg hallani fogja. Csak ez nem az eszköztől függ, és nem lehet vele 10/10 vaktesztet csinálni.
    (Saját tapasztalat.)

    bkercso
    "DAC alá még hatékkonyabb az órajelgenerátor kvarcának mikrofóniás érzékenysége miatt."
    "Bajnokpityu fórumtársék csináltak is ilyen mérést és látszott a fáziszajspektrumon, ahogy átsétálnak a szobán."

    Nem gondolnám, hogy mikor valaki áttrappol a szobán, aközben számít, hogy ez milyen hatással van a kvarc térbeli dimenzióira. :)

    "És minden bizonnyal a hangfalkábel mikrofóniája ... arra is sokan érzékenyek."
    Nem látok összefüggést a kettő között.
    De ha lenne is, ugyan az, mint az előbb.
    Ja és 10/10 vakteszt az erre érzékenyektől. :)

    "még nem láttam, hogy mérnék.
    J-teszt lenne az egyik legegyszerűbb: DAC kimenetén mérni a jitter hatását"

    Biztosan mérték, de még a tervezési fázisban, ahol igazi problémákon dolgoznak. :)
    De azért van, aki megtette, ez lett a végkövetkeztetés:
    "az átviteli jitter miatt bithibás felvételt hallunk, akkor pattogó hangot fogunk hallani, de semmiképpen sem olyan formában hallunk bithibát, hogy a hegedű hangja kevésbé élettel telt"

    "a kommunikáció jitterét (fáziszaját) csökkenti, így abból kevesebb jut át a DAC jitterszűrőjén. nehéz elhinni, hogy számít, de USB-nél határozottan hallani, hogy igen."
    Ilyen értelmezésben még nem hallottam "jitterszűrőről". :)
    USB átvitelnél tudtommal nincs hibajavítás, ezért ott valóban lehetne hallani, de az megint csak pattogás.

    "A hifisek ezeket hallják - pl. a kábelszigetelés és a kábelvezeték anyagát"
    Nem, a hifisek NEM hallják. Csak azt hiszik, hogy hallják. :)

    "a digitális jelből most analóg lesz, és hát ugye a digit jel analóg módon zajosodik, szóval noha a zaja számítógépben nem számít, audioban viszont beleszól az idődoménba"
    Noha zajosodik stb., a cél még mindig az eredeti digitális állapot visszaállítása, az pedig lehetséges és valóban működik is, olcsó eszközökkel.
    Amint ez megtörtént, az analóg jel tétrehozása már nem függ attól, hogyan került oda a digitális jel.
    Biztosan leírja Dabadab az ötven forintos coax kábellel tapasztaltakat. :)

    "Meghallani au USB host órajelánek zaját is."
    Az inkább valami hiba lesz, ha azt tényleg hallani.

    "Eddig egyszer tapasztaltam amúgy egy RCA-kábel hangjának irányfüggését"
    Ha ez igaz, és nem csak elképzelted – ami teljesen hétköznapi jelenség volna – akkor annak más egyéb oka kell legyen. Ezt meg kell tudnod mérni.

    Többiek
    Csak semmi izgalom, egy pillanatig se gondoltam komolyan, hogy törlöm a bejegyzést. ;)

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #66 üzenetére

    Amikor a szobán valaki áttrappol, akkor szerintem nem fog számítani, hogy emiatt mennyit változik a zene a lépések kvarcoszcillátorra gyakorolt hatása miatt. :) Erre céloztam.

    Ha van egy normális órajelgenerátorom a vevő oldalon, átlag pufferrel, akkor milyen mértékű torzulások keletkeznek a DA konverzió végére? Azok, amik az S/PDIF coax átvitel jeltorzulásaiból következnek.
    Valahogy jó lenne láttatni ezt a változást, mert a hallom meg borzalmasak, azok elég szubjektívek. :) Mondhatni ABX 5/10 kategória.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz CPT.Pirk #85 üzenetére

    Ami egy forgalmas út mellett bejut zaj, szuperablakon. Versus, ami hibát a járművek rezgései okoznak a kvarc oszcillátorban. Jól értem?
    Hmm.. 1000000:1 ? :D

    Úgy tudom, a kis méretű kvarc a tömegéből adódóan nem érzékeny a mozgásra, hanem a hanghullámokra, mint fizikai behatás, ami öszenyomja.
    Sőt, a tárcsa alakú kerámiakondik is érzékenyek a zajra, hisz azok is összenyomódnak, változik a kapacitásuk.
    Sőt, a nem kellően feszesen kialakított induktivitások is.
    Te jó ég, hát hogy én ezekre eddig nem is gondoltam!
    Érik itt egy újabb cikk! :DDD

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz CPT.Pirk #88 üzenetére

    Igen igen, időnként előfordul, hogy hallottam már azokról a dolgokról, amiket említeni szoktál. Sőt, nagyritkán még azt is tudom, mit jelentenek. Vagy azt hiszem, hogy tudom, aztán lehet, azt se tudom, mit nem tudok. A lényeg, hogy van, aki helyettem is elmondja, amiről a többiek szerint tudnom kéne. De néha egészen használható hülyeségeket szoktam kiötölni, amikről aztán úgyis kiderül, hogy más jobban tudja, így már sajnos nem használható.

    Racionális dolgokról meg minek írjak, azt mindig, mindenki jobban tudja. Legfőképp az tudja, aki nem tudja. Inkább írok hülyeségeket, ahhoz úgyis csak az tud hozzátenni, aki tényleg tudja, de ő meg tudja, hogy nincs mit hozzátenni. Kulcs a békés együttéléshez? Hisz mindannyian bolondok vagyunk.

    :)

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #95 üzenetére

    A zene okozta méretváltozás a kvarcoszcillátorban hány százalékos torzítást fog végül eredményezni? Számokat szeretnék látni.
    Ez hány nagyságrenddel kisebb pl. a hangszóró saját torzításához képest? :)

    Jitternél is számokat szeretnék látni.
    Leginkább egy hanghullámot tárolva és spdif áteresztés után ismét digitalizálva. Változik?
    Mert ha nincs bithiba, úgy ilyen összefüggésben nincs értelme semmiféle jitter hibáról beszélni.
    Csak a feldolgozott digitális jel DA átalakításáról, annak hiányosságairól. Ennek végeredményéről különösen szeretnék mérést látni. :)

    Érdekes lenne bekötni egymás után tíz darab
    optikai -> koax -> optikai -> ...
    átalakítót, hogy a végére a tetemes halmozódó jitter hibák hallhatóak-e. Mert ha feldolgozás után épp annyi eltérést mutat a mérés, mint egyetlen SPDIF oda-vissza alakításnál, akkor ilyen módon megintcsak nincs értelme jitter hibáról beszélni.

    Erről a hifista jitterről sokan beszélnek, részmérések és elméletek is vannak, de végső hangjelben lévő torzulás szemléltetését csak nem találom. Legfeljebb 120+++ dB csillapítású részeredményeket. :)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #97 üzenetére

    Megint az van, hogy nincsenek konkrétumok, csak a mindentől függ menden nagyarkánum. :)
    Pedig egyszerű lenne. Lejátszol a számítógépről egyszerre 1 kHz és 20 kHz szinuszt.

    Jó felbontással megméred, mi jön ki a DAC analóg kapcsán. Ebben látszana minden, még a digit jel túlmisztifikált fázishibája is.
    Meg a mínusz 170 – 90 dB közt lévő zaj is, ha ráeresztesz egy spek.analizálást. Ahogy a linkeden ezt meg is tették. :)

    MHz-es tartományról megy a fingreszelés, hogy az a nyíl ott arrébb van-e psec-al. :)

    Ennek ellenére ha te mégis hallod, mert ezt nem vonom kétségbe, akkor ott egész más gond kell legyen.
    Épp úgy, mint mikor a fordítva bekötött IC kábelt is hallottad. ( :) )

    A különböző torzítási formákat ugyan mi definiáljuk, de attól azok még nagyon is különbözőek, és nem "evolúciós hozzászokás", hanem egyszerűen a felezett/duplázott hullámhossz kezdő- és végpontokon egybeeső harmonikus torzítást nem értelmezhetjük klasszikus zajként. Ahogy a nem lin. és intermod. torz.-t igen.

    Lezso
    "Főleg, hogy a jobb stúdió hangfalaknak (minimum 400k / pár) is kb mínusz 40-60 dB körül van a (harmonikus) torzítása"
    Nem, azt én kizártnak tartom. :) 30 dB -> 0.1 %, ha jól számolom. Ha ezt tudja a lényeges tartományban, akkor az "ott van".
    Innentől fogva teljesen értelmetlen -120 dB körüli dolgokkal foglalkozni.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz lezso6 #101 üzenetére

    Oké, én is 0.1 % körülit mondtam érdemi tartományra, értelmes terheléssel, mint "ott van" rendszer. Akkor egyről beszélünk. Jó, hogy nem nekem kellett méréseket keresni. :)
    (Sose dB-en néztem a torzítást, hanem %-ban, ezért rontottam el az átszámolást.)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #102 üzenetére

    Továbbra is csak arról beszélsz, hogy te milyon okos vagy, de semmi konkrétum.

    CD 96 dB: "Igazából az nem a zaj, hanem a jel/zaj arány."
    És mégis mi van a 96 dB "alatt"?
    Nem lineáris kvantálású PCM? Hifizésben hol?

    Elmondom, mi a gond.
    Megjelensz itt, és kezded azzal, hogy a hallgatott zene keltette hullámok a kvarcoszcillátor piezokristályát nyomkodva a mikrofónia elvén piezolektromos áramot keltve torzításokat okoznak a zenében. :)
    Persze nem érthetően és egyenesen leírva, csak amolyan "ártatlan" megjegyzésnek álcázva, részletekben.
    Megkérdezem, milyen mértkű a torzítás, nincs válasz. Gondolom még mindig írogatod a nullákat a tizedespont után. :D

    Aztán előjössz, hogy neked volt ám olyan IC kábeled, ami fordítva bekötve máshogy szólt. :DDD Fizikusnak mondod magad, de se mérés, se magyarázat.

    Ezután előhozakodsz az oly misztikus jitterrel, ami persze létező jelenség, csak megint a mértékek. Mérést kérek, de te fizikus létedre azt mondod, ne akarjak számokat, mert ezt megérteni kell, meg hallani. :)
    Szólok, hogy jóval 100 dB alatti értékekről beszélünk, de te az ilyen apróságokkal nem foglalkozol. :)
    Az se érdekel, hogy a CD 96 dB, te megmondod, hogy nem számít, most máshogy kell érteni és kész. :D
    Végül az elmaradhatatlan idézet az Igazság Magazinjából, mert valamire való hifista félember nélküle.

    Nem bírod ki, hogy ne te legyél a legokosabbnak látszó? :N

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #112 üzenetére

    Továbbra is csak általános és ködös féligazságokat hallunk tőled, amik nem is kapcsolódnak a témához. Aki ért ahhoz, amiről beszél, képes egyértelműen, világosan és pontosan megfogalmazni a mondandóját.
    És nem akarja folyton bizonygatni saját magát.

    Megkérdeztem, milyen mértékű a torzítás, válaszod:
    "Nincs, de hallható, ha csillapítod a DAC-ot alátéttel vagy az oszcit rugalmasan felfüggeszted."
    Eddig azt mondtad, hogy torzítás lép fel a kvarzoszcillátor mikrofóniás tulajdonsága miatt a zene ritmusára.
    Most azt mondod, hogy nincs torzítás.
    De azért hallható, hogy mi, az tök mindegy, a lényeg, hogy alá lehet támasztani a DAC-ot rugalmas csodaalátéttel, és az majd megszünteti. :D
    Pont az ilyen eszement hifista babonák apró ellensúlyaként született ez a cikk is.

    Ha valóban értenél hozzá, akkor néhány napos eltéréssel nem mondanál magadnak ellent. Igaz ez a legtöbb Kendermagazinos hiedelemre, amikkel traktálod most már ezt a topikot is.

    Ez meg lehetne a hifisták jelszava:
    Nincs, de hallható!

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz SZKEBE75 #126 üzenetére

    Nem, az eredeti az teljesen komoly. :) Érdemes lehet elolvasni, azóta kiegészült többször, és az imént bekerült több új oldal, reagálva a felmerülő kérdésekre.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák