Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) ViZion válasza twollah1976 (#1) üzenetére


ViZion
félisten

+1
ehhez annyit tennék hozzá -ha a munkatársaim olvassák- hogy természetesen ebéd utáni "kajakóma" állapotában nem alszom, csak transzcendentálisan, a testemből kilépve dolgozok. :K Ha mégis elszunnyadnék elbambulnék, az csak a kék izésugárzás hiánya miatt van, rossz a kalibrálás... :B

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#3) Narxis válasza twollah1976 (#1) üzenetére


Narxis
nagyúr

Én is tableten youtube-os videókon is elalszom ha álmos vagyok. Neki szoktam támasztani az ágy melletti falnak, néha pont ebből a célból.

Mondjuk idősebbek lehet nincsenek ehhez hozzászokva és nekik tényleg elég ez a fény, hogy alvászavarokat okozzon.

Thanos was right.

(#4) kakuk.tamas


kakuk.tamas
addikt

Zalaegerszegen már lecserélték minden hol (legalábbis amerre én járok, már le van), de sok helyen rémálom, mivel a bicikliútra, járdára egy cseppnyi fény se jut...

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#5) wwenigma


wwenigma
Jómunkásember

A HPS lampak energiahatékonysaga jelenleg megegyezik a LED-del [link] (pontosabban rosszabb volt a LED-é, 2013-ban) , cserébe annak sokkal kevésbé szórtabb a fénye, azaz több kell belőle ugyanakkora terület bevilagitasara. De sokkal szebb hajnal kettőkor a környék, az tény. Izé, mégse szebb, mert 1:1-be cserélik és retek sötét van néhol... :D

[ Szerkesztve ]

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#6) ViZion válasza wwenigma (#5) üzenetére


ViZion
félisten

gondolom erre van pályázat... Valaki meg pont vett pár konténer ledet, ennyi. Majd megszereted. :DDD

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#7) janos1988


janos1988
addikt

Jól látom, hogy még az éjszakai égbolt és fényesebben ragyog tőle? Kicsit túl fotoshoppolták.

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#8) #06658560


#06658560
törölt tag

Hogy én mennyire utálom a kékes fényeket, a hideg fehéret! Szinte fáj tőle a szemem, fejem.

(#9) Kékes525


Kékes525
félisten

Magyar LED lámpatestekkel újult meg Ostoros és Gomba közvilágítása

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#10) BlackPriest


BlackPriest
őstag

vajon csökkentek az adóterhek a megspórolt lóvéval arányosan? ;] az ott lakók eddig nem sötétítettek be éjszakára? egyáltalán elvilágít a házakig, ha ez ilyen marha koncentrált fényt ad?

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#11) -szp- válasza janos1988 (#7) üzenetére


-szp-
aktív tag

Elvileg nincs rajtuk utómunka, csak hosszú záridő, direkt rákérdeztem

<!-- Hello tourist on the right side, hello tourist on the left side -->

(#12) lajosba51 válasza kakuk.tamas (#4) üzenetére


lajosba51
csendes tag

Budaörsön is ez a helyzet, az út jobb lett, viszont a járdán, a fák alatt konkrétan nem látok... a második képnégyesből a felső kettő jól szemlélteti az előtte-utána állapotot: a régi lámpával sokkal jobban látszik a fasor (és alatta a járda), míg a led annyira fókuszált (pedig állítólag állítható a vetítési képe), hogy csak az útra jut belőle.

(#13) Feketelaszlo válasza wwenigma (#5) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Az szokott még gyönyörű lenni, hogy arréb raknak egy-egy oszlopot és a világítást nem igazítják át rajta, így éjszaka az árokpart kerül díszkivilágítás alá, az utca meg vaksötét marad. No meg mintha a képen is lenne egy oszlop, amire ránött a fa, így a lombkoronája pompás fényárban úszik (örülhetnek a rajta élő madarak/mókusok/rovarok), az aszfaltra viszont már csak az árnyéka jut. A kép alapján persze ilyen fényárnál még ez sem olyan zavaró, de olyan mellékutcákban, ahol amúgyis a 10 méter fény - 25 méter sötétség sorminta uralkodik elég kellemetlen, ha egy-egy (amúgyis halovány fényű) lámpa kimarad.

[ Szerkesztve ]

(#14) xmaas


xmaas
őstag

Semmivel se jobb mint a regi de legalabb valaki megint jo penzt csinalt a palyazattal amibol valakik zsebrevagtak legalabb a felet

(#15) rudi válasza Narxis (#3) üzenetére


rudi
nagyúr

Épp a napokban voltam egy Hoya előadáson, ahol konkrétan mértek is "blúlájtot". Normál napfényen, délelőtt 10-kor volt 40 egység, full fényerős iPad (asszem Air 1 volt) 80 egység volt. Feles fényerős iPad meg ilyen 50 körüli. Túl vagyon ez is misztifikálva.

[ Szerkesztve ]

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#16) toth_janika


toth_janika
őstag

Hehe! Ostoros... :D Éveket éltem mellette :DDD Egyik legjobb barátom most is Ostoroson él... Soha nem hittem volna, hogy Ostorost egyszer a PH-n fogom látni :DDD

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#17) djculture


djculture
félisten

Ezerszer jobb a régi nátriumlámpák fénye mint ez a ledes fosadék.

(#19) twollah1976 válasza rudi (#15) üzenetére


twollah1976
őstag

Valamivel paráztatni kell az embereket.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#20) gerii


gerii
addikt

Jó lenne ez a LED közvilágításnak, csak melegebb tónusú kellene, és kicsit jobban szórt fényű. Ez így szemirritáló, és túl koncentrált. A sofőrök remélhetőleg amúgy sem a városon áthajtva alszanak el :P
+ Aki szereti a (téli) esti fényeket, sétálást, főleg havas időben azzal most kicsesztek sajnos :)

(#21) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Ezek villognak, vagy folyamatos a fényük?

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#22) azbest válasza Narxis (#3) üzenetére


azbest
félisten

"Neki szoktam támasztani az ágy melletti falnak, néha pont ebből a célból."

Én erre ilyen tartót használok [link]

(#23) llaszlo


llaszlo
veterán

Az állat meg a vadvilágot mégjobban összezavarja. Kell ez naná.

(#24) Narxis válasza azbest (#22) üzenetére


Narxis
nagyúr

Nem rossz de ezt csak az éjjeli szekrény felőli oldalra tudom rakni(bár ott is neki támasztom a szekrénynek mert pont egy tabletnyival magasabb és kettővel szélesebb), másik oldalon falnak tudom csak támasztani ha épp azon az oldalamon kényelmesebb a fekvés. Meg van valami ilyesmim a Moga Pro Power kontrolleremhez is.

De ennyi pénzért ez nem rossz főleg, hogy ha jól látom akkor állítható a dőlési szög.

Thanos was right.

(#25) wolfman


wolfman
veterán

Gyulán lakom, itt már tavaj ki lett cserèlve a közvilágìtás 80%-a, de lehet több. Először baromi furcsa volt mert sokkal világosabb a fènye mint a règieknek, ellenben koncentráltabb, igen. De a legfurcsább hogy a (pontosan nem tudom) 12 led miatt mindennek 12 árnyèka van picit eltolva egymástól. :)
Szerintem szerethető meg fejlődik ez is majd idővel.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#26) bkercso válasza wwenigma (#5) üzenetére


bkercso
nagyúr

Az optikai hatásfok sem mindegy. Sajnos itt is a horizontot világítják a lámpák (látjuk a fényes pontot még a messze lévő lámpáknál is), ami nem csak pazarlás, de a fényszennyezést is főleg ez okozza (mert ezek a fénysugarak haladnak hosszan sűrű légkörben, fölfelé gyorsan ritkul a légkör).
Tetézve azzal, hogy a magasabb színhőmérséklet még nagyobb fényszennyezést okoz, mivel a kékebb fény jobban szóródik.
A LED pontszerű, így jól optikázható, ennyi előnye mindenképp van.

Én a hetediken lakon, és simán látom az alattunk 45°-os irányban elhelyezkedő lámpák fényes pontját is. Világítják is szépen a házak falát - és az ablakokat! :(

+ Aki szereti a (téli) esti fényeket, sétálást, főleg havas időben azzal most kicsesztek sajnos
Ez a másik. Nagyon hangulatos a sárga, monokróm! :)

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#27) galocza válasza kakuk.tamas (#4) üzenetére


galocza
aktív tag

+ mire végigmész a göcseji úton, kifolyik a szemed...

(#28) hugo chávez


hugo chávez
aktív tag

A hidegfehér fény valami hihetetlenül zavarja a szemem. Alig bírom nyitva tartani és nagyon fáraszt.

"sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

(#29) bkercso válasza hugo chávez (#28) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez szerintem a nagy kontraszt miatt lehet. Egyszer az albérletben a galéria alatti sötét teret véletlenül túlvilágítottam, és napokig fájt a fejem tőle, mire rájöttem.

Az a baj, hogy íróasztal mögül születnek az újítások, nincs még kellő tapasztalatunk a LED-ről (vagy csak nem használjuk).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#30) hugo chávez válasza bkercso (#29) üzenetére


hugo chávez
aktív tag

Lehet. De nekem kínszenvedés. A fénycsövekkel/kompakt fénycsövekkel is meggyűlt a bajom...

Szerencsére vannak már melegfehér ledek is. Csak hát, a hidegfehér terjedt el jobban. "Jó az is a ...-nak" alapon, gondolom. Egyébként nagy rajongója vagyok a led-technológiának, meg pláne a QD-LED-nek.

"sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

(#31) radi8tor válasza hugo chávez (#30) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kültérre hideg fehér jobb. Beltérre viszont meleg fehér.
A hideg fehér színhőmérséklete közelebb van a Napéhoz.

⭐ Stella

(#32) hugo chávez válasza radi8tor (#31) üzenetére


hugo chávez
aktív tag

Nyilván személyes preferencia kérdése is (én a déli napsütést sem csipázom nagyon, nekem túl vakító), de szerintem kültéren sem annyira jó az, amikor alapból sötét van már, a szem is próbál alkalmazkodni ehhez, aztán meg kapja az "éles" hidegfehér fényt néhány forrásból, miközben meg, ha nem a fényforrások által bevilágított területre néz, akkor szintén sötétet lát...

"sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

(#33) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Hát csak becsúszott egy "LED égők" is... de mindegy...

Ha én elmegyek és előttem (csere előtt) valaki (vagy én) fotózza a képeket, felírom minden adatát (fehéregyensúly, színhőmérséklet, meg az alapok), majd csere, és 365 év után ugyanabban a percben ugyanazokkal a beállításokkal ugyanazzal a géppel lövi az "utána" képet, akkor el fogom hinni amit látok mert így nekem "csak marketing"...

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#34) bkercso válasza hugo chávez (#32) üzenetére


bkercso
nagyúr

A hidegfehérnek jobb a hatásfoka. Ugyanis minél pirosabb a fény, annál kisebb a foton energiája, vagyis annál több energia veszik el a fényporban (amik ugye úgy működnek, hogy 1 nagyobb energiájú fotonból 1 kisebb energiájút konvertálnak, sohasem többet). A gazdasági megfontolások mellett meg sajnos harmadlagos a felhasználói elégedettség egy köztéri projektnél.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#35) Rickazoid


Rickazoid
addikt

Ideje lenne országosan kötelezni a szinte narancssárga lámpák száműzését jóféle hideg-fehér LED-ekre. Amíg nem volt jobb, érthető miért terjed el, de manapság indokolatlan nem váltani. A közvilágítás nem azért van, hogy dizájnos legyen és gyertyafény hangulatot utánozzon, hanem hogy az éjszakai láthatóság a lehetőségekhez képest a legjobban közelítsen a nappali (tehát nem napnyugtai) láthatósághoz.

Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

(#36) ViZion válasza Rickazoid (#35) üzenetére


ViZion
félisten

Én úgy tudom, h pl. télen, ködben jobb a sárgás fény... de majd télen kiderül. :K

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#37) Cathfaern válasza wwenigma (#5) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

+1
Szombathelyen is lecserélték egy utcában LED-esre az égőket, előtte is sötét utca volt, azóta szinte semmit se látni (autóval se).

(#38) Eastman válasza ledgeri (#33) üzenetére


Eastman
őstag

Ki? :)

All: Hideg!

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#39) rudi válasza bkercso (#29) üzenetére


rudi
nagyúr

Igen a túlkontraszt az egy jó nagy para a LED-nél. Ugyanis a kékes fény erősebb kontrasztképző, ahová odavilágít, ott jó fényes és kontrasztos minden, ahová meg nem, olyan sötétet kapsz, hogy az átmenettől megveszel. Alapvetően ilyesmiket illene használni (persze, ezen is elkülönül 8 szegmens, tükörrel jobb meg még drágább lenne), csak éppen ezek drágábbak mint a "körbevilágító" 12 LED-es sz@rságok, amiket sok helyen betesznek a "havercégesek".

[ Szerkesztve ]

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#40) MongolZ válasza Rickazoid (#35) üzenetére


MongolZ
addikt

Abszolút nem egyértelmű a led előnye.

Igen, koncentráltabb a fény, ami egyrészről azt jelenti, hogy jóval kevesebb a fényszennyezés, másrésztől beállítható szóráskép kellene, ami valamiért nem történik meg... gondolom a fix led az sokkal olcsóbb.
A hideg/meleg kérdés nagyon személyfüggő, tapasztalataim szerint hideg fénynél nem lehet tartósan dolgozni, olvasni, egyértelműen jobb a meleg. A nátrium lámpák azért nagyon jók, mert teljesen elütnek mindentől, a fehér autólámpáktól, a sárga indextől, a piros féktől, stb, télen, hóban is megfelelően látható, stb. Továbbá a kék színű fény olyan hullámhosszon terjed, amelyet az emberi szem nem képes rendesen feldolgozni, homályosan látja, emiatt idegesíti. (Nekem sajnos kék számlapos autóm van, eszméletlen zavaró volt az első néhány évben, mára nagy nehezen megszoktam.)
Az éjszakai világítás nem azért van, hogy nappali fényviszonyokat teremtsen, hanem azért, hogy elégséges megvilágítást adjon a vezetéshez. Hatalmas különbség.
A LED lm/W-ban kifejezve abszolút nem rendelkezik egyértelmű előnnyel, viszont a koncentráltsága miatt jobb választás - helyi világításnak. Nem véletlen, hogy olyan helyeken, ahol magasról, nagy távolságról kell jönnie a fénynek, nagyon, nagyon nehezen állnak át a LED-re, és alkalmazzák tovább a nátriumgőz/indukciós lámpákat.

Itthon meg érdemes megemlíteni, hogy OV veje kapott ajándékba/megvásárolt egy LED gyártó céget, ami miatt hirtelen "rádöbbent" néhány önkormányzat, hogy az az elemzés, mely szerint nincs értelme áttérni a LED-es közvilágításra, teljesen idejétmúlt és készítettek egy újat... nem sokra rá meg meg is valósították...

[ Szerkesztve ]

(#41) Dr.FantastiK


Dr.FantastiK
őstag

megint nem volt mire kolteni a zsetont. :(((

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#42) dugesz77


dugesz77
őstag

Én a Budaörs lakótelepen élek. Itt is ki lett cserélve az összes utcai lámpa ledesre. Nekem ami egyből feltűnt,hogy jóval kisebb lett a fényszennyezettség. A régi sárgás nátriumgőz égőkkel szerelt átlátszó burás sétálóutcai lámpák 360 fokban világítottak. Sötétítés nélkül szinte számomra kibírhatatlan volt az esti kivilágítás. A tizedik emeletig be volt világítva az összes ház. Most ez nagyon pozitív irányba változott. A közút megvilágítás már egy kicsit érdekesebb. Pont olyan mint amikor először megláttam a lágymányosi híd tükrös megvilágítását. Igazándiból minden látható csak a fény máshogy oszlik el. Engem nem zavar csak telibe nem szabad belenézni mert akkor nagyon vakít. Vagy inkább úgy mondanám hamar megszokható a fénye.
Dr.FantastiK
Igazándiból nem pénz kérdése. Nálunk úgy volt pályáztatás,hogy mindent a világítás technikai cég állt előre(beszerelés,engedélyezés,karbantartás,új lámpatestek). Budaörs most 12 évig a régi magasabb számlát fizeti a cégnek amiből kijön a törlesztés+ az alacsonyabb áramszámla díja.

[ Szerkesztve ]

(#43) pitman


pitman
őstag

Nálunk már nagyjából egy éve lecserélték a közvilágítás egy részét LED-es lámpatestekre. Véleményem szerint alapvetően nem lenne ezekkel baj, ha azt megfelelő tervezés előzte volna meg, és megfelelő kivitelezés követte volna, azonban nagyon úgy néz ki, hogy nem egészen ez történt.
Esetünkben a lámpatesteket egyszerűen lecserélték LED-es változatokra, melynek eredményeként – attól függően, hogy az egyes helyeken milyen teljesítményű és kialakítású lámpafejek kerültek alkalmazásra – hol megfelelő lett a megvilágítás, hogy egész utcák borultak "sötétségbe" a korábbi változathoz képest, hol pedig felemás helyzetek alakultak ki miszerint az úttest megvilágítása megfelelő, azonban a járdán gyakorlatilag nem látni semmit (mivel korábban az utat megvilágító lámpatest szolgáltatta a járda megvilágítását is, melyet a koncentrált fényű LED-es lámpatest nem tud megvalósítani). Vannak olyan utcák is, ahol világos és sötét foltok váltakozása lett az eredmény, ahol a lámpa alatt olyan fény van, hogy azt még soknak is mondaná az ember, de 3-4 métert távolodva már sötétség honol. Bizonyos helyeken a korábban 360 fokban körbe sugárzó lámpatesteket lecserélték egy oldalra világítóakra, melynek eredményeként az épületek közötti park jellegű részekre (bokros, fás területek) este nem szívesen megy be az ember, mert nem lát semmit, olyan sötét lett.
Az kétségtelen, hogy ezeknek az irányított lámpatesteknek a fényszennyezése sokkal kisebb, mely tényleg pozitív, azonban a nem megfelelő tervezés következtében határozottan sötétebb lett a város, különösen azok a területek, ahol a lámpatesteknek nagyobb területet kellene bevilágítania. Ahogy nézem, nagy problémát jelentenek a fák, ugyanis ezek az irányított fényt sokkal jobban megfogják, mint a korábbi szórtabbat és nagyon könnyen okoznak sötét területeket.
Az alkalmazott lámpatestek színe véleményem szerint kissé hideg, bár úgy veszem észre, hogy nem is egyformák, mert vannak kissé és jobban hidegek is. Az előbbieket még elfogadhatónak mondanám, az utóbbiak nem kellemesek. A legnagyobb probléma, hogy ezeket vegyesen is használják: ugyanazon területen mindkét fajtát. Személy szerint egy kicsit melegebb tónus sokkal kellemesebb lenne.
A pontszerű fényforrások miatt az árnyékok nagyon furcsák, négyzetrács-szerű mintákat alkotnak, ami a fák lombozatán, vagy télen az ágak között átszűrődve nagyon természetellenes, különösen szélben, amikor ez a mintázat elkezd mozogni. Ez leginkább a napfogyatkozáskor tapasztalható árnyékokra hasonlít, csak itt a LED-sorok mintázata még furcsábbá teszi.
Összefoglalva, ha megfelelő helyre megfelelő lámpatestet helyeznek el, akkor tökéletes eredményt lehet elérni, azonban ha erre nem fektetnek hangsúlyt vagy más irányelv szerint dolgoznak (pl. spórolás - mind a lámpatestek beszerzési árán, mind pedig az energiatakarékosság erőltetése), akkor a végeredmény felemás vagy rosszabb lehet, mint ami a kiindulási állapot volt. (Itt felszereltek olyan lámpatesteket is belvárosban, amit jó ízléssel maximum egy ipartelepen lehetne használni, mert a kinézete szerint csak oda való lehetne. Illetve a kevésbé frekventált helyeken egyértelműen a fogyasztás csökkentésére mentek rá, melynek eredménye a sötétség lett.)

(#44) MongolZ válasza pitman (#43) üzenetére


MongolZ
addikt

Sajnos abszolút jellemző, amit leírtál.

(#45) Rickazoid válasza MongolZ (#40) üzenetére


Rickazoid
addikt

A hideg-fehér igen messze van a kéktől. A hideg-fehér az a nappali fény, a borús idő fénye, arra mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy nem természetes. Más kérdés, hogy sok hideg-fehérnek nevezett mesterséges fény már a kék hőmérséklet-tartományba nyúlik át a gyakorlatban, de nem a névnek kell hinni, hanem a méréseknek.
A színhőmérséklet kérdése pedig nem személyfüggő itt, ahol nem személyi használatról van szó, hanem közvilágításról.

"Az éjszakai világítás nem azért van, hogy nappali fényviszonyokat teremtsen"
Egyrészt én nem ezt írtam, hanem ezt:
"A közvilágítás nem azért van, hogy dizájnos legyen és gyertyafény hangulatot utánozzon, hanem hogy az éjszakai láthatóság a lehetőségekhez képest a legjobban közelítsen a nappali (tehát nem napnyugtai) láthatósághoz."
Hatalmas különbség.
Másrészt nagyon nem igaz, hogy vezetéshez van. Arra ott vannak a járművek lámpái, a közvilágítás pont hogy a gyalogosok számára készült, nekik kell látni közlekedéskor, illetve őket kell látni a járműveknek. Emellett aztán számtalan nem közlekedési felhasználása van. Az sem véletlen, hogy egy nem túl barátságos helyen a legtöbb ember ódzkodik éjszaka egy narancssárga fénnyel átitatott helytől. Az egyszerűen elrejti az alakokat és drasztikusan megváltoztatja a színeket. Minél gyengébb a láthatóság, illetve minél félrevezetőbb a látott fény, annál kisebb a közbiztonság, holott a közvilágítás legfontosabb célja pont annak javítása. Szóval ha van eszköz, amivel tovább fokozható, miért kéne kampányolni ellene? Mert a rosszul megválasztott, már valóban kékes megvilágítás fárasztja a szemet hosszú távon? Mert egyeseknek a sárga jobban tetszik? Ezek nem érvek.

Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

(#46) #06658560 válasza Rickazoid (#45) üzenetére


#06658560
törölt tag

"A színhőmérséklet kérdése pedig nem személyfüggő itt, ahol nem személyi használatról van szó, hanem közvilágításról."

Nem személyfüggő a színe, ellenben annak megítélése, hogy melyik megvilágítás a jó, már személyfüggő. Nekem speciel a sárgás fények kellemesebbek a szememnek, a hideg forrásokat nem szeretem, sehol. Közvilágításban sem.

(#47) dugesz77 válasza MongolZ (#40) üzenetére


dugesz77
őstag

Én direkt rákérdeztem a szerelő embereknél akik a cserét végezték. 100W -os nátriumgőz lámpákat 36W-os ledre cserélték. Van azért előnye a LED-nek fogyasztás terén. Persze nem ugyanazt a lument világítja a led mint a nátriumgőz de én örülök az irányítottabb fénynek. Feleslegesen le szórja a fény+elfecsérelt Wattokat.

(#48) fordfairlane válasza pitman (#43) üzenetére


fordfairlane
veterán

Véleményem szerint alapvetően nem lenne ezekkel baj, ha azt megfelelő tervezés előzte volna meg, és megfelelő kivitelezés követte volna, azonban nagyon úgy néz ki, hogy nem egészen ez történt.

Nagyjából azt spórolták meg, hogy új lámpaoszlopokat kelljen telepíteni. Sok helyen spórolnak ezzel, mivel ez már tényleg nagyon költséges, jellemzően a meglévő oszlopokat használják fel. Ott, ahol eleve ezekkel a ledes lámpatestekkel tervezik a világítási rendszert, általában jobban szoktak sikerülni.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#49) wwenigma válasza dugesz77 (#47) üzenetére


wwenigma
Jómunkásember

Harmadát vilagitja es harmadát fogyasztja. 2-3x több kellene belole a normalis közvilagitashoz... Nem latom a rációt. :U

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#50) cskamacska válasza Rickazoid (#35) üzenetére


cskamacska
addikt

Pláne ha azok a lámpák csak félgőzzel üzemelnek és tényleg naplementét szimulálnak velük.. pártutasításra. :U

Tavaly év elején még bizton állíthatom, hogy (viszonylag, már ahol :DDD ) tisztességes volt nálunk a közvilágítás, Pestre menet semmit nem lehetett észrevenni, talán még jobb is volt itt. Ehhez képest tavaly év végére látványosan veszítettek a lámpák fényerejükből, a főúton haladva Pest után a városhatáron túl mintha az ember egy eldugott kis mellékutcába fordult volna, látványosan gyengén, narancs fénnyel égtek a lámpáink az egész városban. Aztán ki gondolta volna, év elején a város hirtelen nyert egy pályázaton, felújítják a rettenetes állapotban heverő közvilágítást vadonatúj csilivili LED lámpatestekre. A kivitelező cég természetesen adott volt. ;]
A munkával nyárra végeztek, de nem mindenhol lehet ennek örülni. A főutak viszonylag normálisan néznek ki, azzal nincs komoly gond. De a mellékutak a kevesebb szórt fény miatt sötétebbek lettek, van ahol a járdán teljesen sötét van, az út közepén kell járni, és a sötét-reflektorfény váltások is kifejezetten zavaróak és megerőltetik a szemet.

tl;dr: 240 millió forint elment arra, hogy a főutakon kvázi ne legyen változás, talán kis javulás legyen, a mellékutakon viszont rosszabb legyen a helyzet. :(

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.