Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Angel1981


Angel1981
veterán

Szép munka! :R
Arról viszont nem írnak, hogy ezzel a módszerrel áttörhető-e a jelenlegi határnak számító 11 nm?

[ Szerkesztve ]

(#2) M@cika


M@cika
őstag

Tudja az Intel, mikor kell az ilyen híreket nyilvánosságra hozni. Amikor "mindenki" a Bulldozert várja. :-) A teljesítménnyel ezek után biztosan nem lesz gond -leszámítva a P4-eket anno- már hosszú évek óta nincs. Ha az ár is olyasmi lesz, mint a Sandy, akkor csak győzzük kihasználni a tudását. Én nagyon jó helyzetben vagyok, mert egy vasam nincs gépfejlesztésre, szóval időm, mint a tenger kivárni a fejlesztéseket.

Nasit a kis fehér medvének!

(#3) rudi válasza Angel1981 (#1) üzenetére


rudi
nagyúr

Az tuti, hogy egy kis csiszolással 14 nm-re át lehet tenni ezt a 3D dolgot, és akkor van még 3-4 évük kieszelni a 11 nm-t.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#4) smkb


smkb
őstag

Másik cikkben szerepel, hogy ezzel a technológiával 22nm-en kétszerese lesz a tranzisztorsűrűség a jelenlegi 32nm-esükhöz képest, valamint hogy a bejelentéskor demózták is a procikat egy notebook, desktop és szerverkivitelben... komoly....

(#5) Segal


Segal
veterán

Na igen az időzités hogy pont a Computex és E3 elött leplezik ezt le nem véletlen...
Mindenesetre egyre meggyözőbb az Ivy annak ellenére is ezt mondom hogy kb 10 éve AMD szív dobog a gépembe de könnyen elképzelhetőnek találom hogy ez jövő év elején megváltozhat.
itt egy videó is a dologról

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#6) MPowerPH válasza smkb (#4) üzenetére


MPowerPH
félisten

Uh, az azért elég komoly. :U

Don't Tread On Me

(#7) Zerdal


Zerdal
tag

Hát nem tudodm. De szerintem ezeket FET nek kellene hívni. Vagy én emlékszem rosszúl a tanulmányaimra. Mert ugye a FET nek van source-a gate-je és drain-je! Mert a tranzisztoroknál ugye kollektor, bázis, emitter van!
Kíváncsian várom mi lesz ebből?

[ Szerkesztve ]

"Bízz Istenben és tartsd szárazon a puskaport!" Oliver Cromwell || PSN ID: Zer0DMG83

(#8) banhammer


banhammer
veterán

Remélhetőleg ennek köszönhetően tovább gyorsul az Ivy Bridge.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#9) Angel1981 válasza rudi (#3) üzenetére


Angel1981
veterán

Igen, ez igaz lehet.
Az új gyáruk Nevadában képes lesz 14 nm-re (bár a 22 után 16 fog jönni elvileg), tehát addig meg van oldva dolog.
Azonban úgy tudom, hogy míg kísérleti 16 nm gyártósorok már több éve vannak, addig 11 nm-es megoldásból még "tech demó" sem volt.
(Vagyis még tranzisztor prototípus sem.)
Végül is mindegy, majd meglátjuk, hová fejlődünk. ;)

(#10) Depression


Depression
veterán

Hihetetlen. Én egy q6600-zal még mindig teljesen elégedetten úgy leragadtam, hogy már meg sem tudnám számolni, hogy mennyi generációt, és csíkszélességet ugrok át. És mégis akkora kereslet van a jobbnál-jobb procikra, hogy az intel folyamatosan új bevételi rekordokat döntöget.
Mindenesetre jó olvasni, hogy révbe ért végre egy olyan technológia, ami jelentősen változtat az eddigi megoldásokon.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#11) stevve válasza rudi (#3) üzenetére


stevve
nagyúr

Durva... lassan eljutunk a 10 nm alá. :Y

(#12) cszn


cszn
őstag

Ha mással nem a gyártástechnológiával mindig keresztbe tud tenni az intel az AMD-nek. Nem csömmi. :)

(#13) EkSYS


EkSYS
senior tag

kétlem hogy ezt a technológiát csak 2011-ben lettek volna képesek először megcsinálni.
Csak hát eddig is hagyni kellett hogy a marketing megdolgozzon a pénzéért és az eddigi "töltelékeket" értékesítse

Eki - az eredeti

(#14) Na_Ta válasza Zerdal (#7) üzenetére


Na_Ta
csendes tag

A FET az Földelt Emitteres Tranzisztor. :U

:DD

NT

(#15) blackydan


blackydan
senior tag

Az intel mindig jókor tudja felborzolni a kedélyeket :DD

(#16) vince válasza Zerdal (#7) üzenetére


vince
őstag

A FET is tranzisztor. Field Effect Transistor, magyarul térvezérlésű tranzisztor.

[ Szerkesztve ]

"Ha eredményesen akarunk valakit megcáfolni, bebizonyítva, hogy téved, előbb vizsgáljuk meg, melyik oldaláról szemléli a dolgot, mert arról az oldalról tekintve rendszerint igaza is van." - Blaise Pascal

(#17) rudi válasza EkSYS (#13) üzenetére


rudi
nagyúr

Igen, ebben lehet valami, mert állítólag korábban is volt szó a bevetéséről, de ugye a Core érában eddig nem volt szükség olyan jelentős teljesítménybeli előrelépésre, mint amit a 3D tranzistor ígér. Másik oldalon viszont nélküle a tik-tak most ár elég nehezen lenne tartható - a mérnökök nyetek vele pár évet a marketingesekkel szemben :)

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#18) djula válasza blackydan (#15) üzenetére


djula
aktív tag

Nem, a FET a Field Effect Transistor.

(#19) BalaNce87


BalaNce87
addikt

Poor AMD :( Mindig jókor raknak alájuk :K

(#20) ftc válasza Angel1981 (#1) üzenetére


ftc
nagyúr

Ha a szilikonra gondolsz akkor egyes helyeken rég átléptük azt a bizonyos elméleti határt...

Engem inkább a gyártás ára érdekelne, mert hiába lesz 30%-al gyorsabb ha kb 50%-al drágább lesz az előállítása.
A következő lehetőség a SET tranzisztorok amellyel lemehetünk akár 4nm alá is!

maross- szimulációkon végzik először is meg számolásal a dolgokat

[ Szerkesztve ]

(#21) maross


maross
veterán

Biztos bennem van a hiba, de egy 32nm->22nm valo atallasnal + "10 evig ezen dolgoztunk" forradalmi 3Dsitesnel nem +18%-ot varnek...

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#22) DemonDani válasza ftc (#20) üzenetére


DemonDani
addikt

2-3%ban drágább mintha hagyományosan állítanák elő.

Ennél csak drágább dolgot tudtak volna bevetni, szóval papíron elrettentőbb mint a valóságban

NEM FIZETETT REKLÁM! >>armegoszto.hu<< Folyamatosan friss akciók.

(#23) hibavissza


hibavissza
veterán

nah, megint reszeltek az amd-nek pár évig...legalább lesz olcsó buldozer a csóróknak mint én

(#24) Jofi81 válasza ftc (#20) üzenetére


Jofi81
őstag

Inkább szilícium, nem?

(#25) BiP válasza ftc (#20) üzenetére


BiP
nagyúr

Szilikon? Nem szilícium?

Amúgy az ár tényleg jó kérdés. De gondolom az intel nem fogja nagyon felrúgni a Sandy Bridge-es árképzést. Legalábbis remélem.

(#26) ftc válasza Jofi81 (#24) üzenetére


ftc
nagyúr

az csak mást irtam :D

(#27) B4nd1t4 válasza BalaNce87 (#19) üzenetére


B4nd1t4
tag

Nem vagyok biztos benne, de azért meglepne, ha az AMD nem törte volna eddig a fejét hasonló megoldáson... Max még nem járnak ennyire előre, vagy nem kötik még az orrunkra...
Azért egy olyan cég, mint az Intel vagy az AMD jópár évvel a publikációik előtt járnak technológiában...

Alamuszi Nyuszi nagyot ugrik... :)

(#28) D1Rect válasza BalaNce87 (#19) üzenetére


D1Rect
félisten

Inkább:
"Thx AMD! :R "

(az amd nélkül vagy 15 évig még nem látnád ezt a technológiát)

(#29) kts88


kts88
senior tag

Szép teljesítmény.
De kiváncsi vagyok ez az elrendezés mennyire növeli a parazita kapacitásokat, ezáltal mennyire lassítja a kapcsolási folyamatokat.
A teljesítményelektronikában jelentős tud lenni, itt viszont nem tudom, így jó lenne ha valaki fel tudna világosítani.

(#30) Zerdal válasza vince (#16) üzenetére


Zerdal
tag

Igaz. Az is tranzisztor de miért nem lehet úgy hívni, ha egyszer van rá egyezményes név.

"Bízz Istenben és tartsd szárazon a puskaport!" Oliver Cromwell || PSN ID: Zer0DMG83

(#31) Pug válasza BiP (#25) üzenetére


Pug
veterán

angolul silicon :D

(#32) BiP válasza B4nd1t4 (#27) üzenetére


BiP
nagyúr

Arra lennék még kíváncsi, hogy hogy is áll az Intel-Amd keresztlicensz szerződés?
Tart még? Ha akarná, az AMD is használhatná ezt?

(#31) Pug: hát ja. De magyarul a table sem tábla.
A szilikon az meg silicone, és az az 1 betű nagyon nem mindegy. (lásd még sit vagy shit :) )
Persze nincs ebből semmi gáz, mindenki értette, mit szeretett volna.

[ Szerkesztve ]

(#33) Pusztitusz válasza B4nd1t4 (#27) üzenetére


Pusztitusz
tag

Na ez a tipikus AMD megnyilvánulás, de unalmas mert sok-sok éve csak ezt hallani, majda fenom majdafenomkettő, majdabuldózer, lesz itt majdabuldózerkettő is.

El kellene fogadni, hogy az amd a szegényemberprocesszora marad, amúgy az Intel most 2 év alatt annyit költ csak fejlesztésre mint amennyit az amd ér atistul procistul. (ami nem rossz mert kell az olcsó procc, DE mostanában a hőn emlegetett ár/értékben is az Intel van toppon)

My god has a hammer, your god was nailed to a cross. Any questions?

(#34) smkb válasza BiP (#32) üzenetére


smkb
őstag

Nem hiszem, mivel az AMD-nek nincs gyártósora, ilyen típusú licensszel nem sokat tudna kezdeni. A Global Foundries-nak kellene tudnia ezt a technológiát, ahhoz, hogy az AMD ehhez tervezhesse a procikat.

[ Szerkesztve ]

(#35) Paul119 válasza Pusztitusz (#33) üzenetére


Paul119
addikt

ott a pont :K

Megnéztem volna Sámsont, ha nem rockernek nevelik, Rapperként a gettóban kopaszon mivel dicsekedik

(#36) cellpeti


cellpeti
veterán

pont ezt akartam írni. Hogy hol van az AMD? :U

Tigris, tigris, csóvafény...

(#37) kpal válasza Paul119 (#35) üzenetére


kpal
veterán

forever

(#38) Angel1981 válasza ftc (#20) üzenetére


Angel1981
veterán

Azt írtam "jelenlegi határ".
Tudom, hogy a múltban már többször volt egy adott csíkszélesség határpontnak titulálva, és mégis megdőlt a dolog.

Egyébként meg a szilikon tekintetében inkább a "felső határok" dőljenek! :D

[ Szerkesztve ]

(#39) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Én egy kicsit a cikket és nem a hírt kommentálnám meg pár pontban:

Moore törvénye ... az utóbbi években már nehéznek tűnt a betartása, de mindig jött valamilyen technológiai újítás, amivel sikerült tartani az ütemet...

Ez úgy hangzik, mintha egy parlament által megszavazott, kötelező törvényről lenne szó. Pedig nem az. Ez "mindössze" egy profécia, amit aztán az idő folyamán az élet igazolt. A mérnökök nem azért verejtékeznek, hogy határidőre teljesítsék a törvény által diktáltakat. A technológia, piac elvárásai, a technikai kihívás és siker élménye motiválja kreatív agyukat.

A 3D elnevezés is túlzásnak tűnik kissé. Tulajdonképpen az ősrégi planár technológia sem volt azért 2D-s. Igaz arrafelé haladunk az ábrákon látható "falak" emelésével.

Aki figyelt annak idején a fizikaórákon tudja, egy tranzisztor hatásfokának, teljesítményének legjelentősebb meghatározója éppen a zárás minősége, hogy nyitott kapunál, bekapcsolt állapotban minél nagyobb, zárt kapunál, kikapcsolt állapotban pedig minél kisebb áram folyjon át rajta. Felülnézetből ez a paraméter az integrált áramkör fogyasztását határozza meg.

A szilícium bevezetése után sikerült annyira letornászni a visszáramokat (az a reziduális áram, ami a zárt struktúrán belül mégiscsak folydogál) a nA-es szintek alá, hogy ebból a szemszögből hatásfokról értelmetlen. A teljesítmény szót pedig használjuk klasszikus értelemben (ugye a jó öreg Watt), és mondjunk/írjunk inkább teljesítőképességet ebben a kontextusban. A fogyasztást leginkább a vezető/nyitott elemek végzik, meg valami a kapcsolás ideje alatt, amire még visszatérek.

Természetesen a jelenlegi egy síkú vezetős (planáris) tranzisztorokkal is elérhető lenne a 22 nm, de az Intel elemzése szerint ez a jelenlegi technológia mellett lényegesen megdrágítaná a gyártást, ráadásul az új, háromdimenziós verzió kapcsolási paraméterei jobbak.

Igaz, megdrágítaná... az előző, nagyobb léptékű technológiához képest. De nem szabad elfelejteni, hogy a 22 nm-es technológia, legyen az planár vagy 3D, egyformán megköveteli a fotolitográfiás eljárásokat (ezek feszegetik jórészt a fizika határait), mert azokat a struktúrákat ki kell aztán alakítani maratással, kristálynöveléssel, ionimplantációval vagy az öreg diffúzióval.

Kapcsolási paraméterek? Na igen! Itt lehet nagy a hozadék. A fogyasztás jórésze bizony a fel- és lefutó frontokon/éleken történik, amikor a kapcsolóelem, már vezet, feszültsége ellenben még nem a bekapcsolt elemé, hanem egy változó érték (0 és 1 között futkározó). Ehhez még hozzáadódik a cikkben említett kapu késleltetés, ami ugyancsak a fogyasztást szaporítja. Ezekről a grafika mindent elmond.

Az Intel nagy érdeme, hogy születése óta elől jár a technológiák fejlesztésében, hála az alapító Gordon E. Moore, Andy Groove (ugye, Gróf András) szellemiségének.

Visszatérve a 3D-hez. Évtizedek óta várom az igazi 3D-s integrált áramköröket, ahol csak úgy hemzseg réteg réteg hátán.

Bocs a hosszú szövegért, de fél életet töltöttem félvezetők társaságában.

[ Szerkesztve ]

(#40) DMG válasza Pusztitusz (#33) üzenetére


DMG
senior tag

Erre lehetne írni, hogy ez meg tipikus Intel megnyílvánulás.

A tényekben mellesleg teljesen igazad van, a Buldozert azért még ne temessük. Meg azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az AMD más irányt vett. Én egyéb iránt mind a két táborba be-be teszem a lábam, szóval ilyen színes sztereo szemüvegem van. :) De bízom benne,h og yaz AMD fog még azért villantani, a versenynek akkor is jót tenne, ha valaki az Intel híve.

(#39) Lompos48:

Minden tisztelettel meghajolok tudásod elött, de azért a "teljesítmény" szó használatába belekötni, az már túlzás kicsit.

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz, azt tegnap kellett volna.

(#41) B4nd1t4 válasza Pusztitusz (#33) üzenetére


B4nd1t4
tag

"Na ez a tipikus AMD megnyilvánulás"...
Mért lenne? Nem azt mondtam, hogy debezzegmajedezmegaz... szerintem a Bulldozer sem fogja tudni felvenni a versenyt nemhogy az Ivy, de még a Sandy-vel sem...

Azt tartottam volna furcsának, hogy egy olyan cég mint pl az AMD, nem dolgozna/dolgozott volna valamilyen áttörésen az elmúlt években... Most hogy sikerült-e neki is valamit kiötleni, vagy sem,az más kérdés...

Alamuszi Nyuszi nagyot ugrik... :)

(#42) kts88 válasza Zerdal (#30) üzenetére


kts88
senior tag

A logikádat követve akkor meg minden hagyományos tranzisztor elé ki kellene írni a bipoláris szót . Rengeteg tranzisztor fajta van már, így szerintem fölösleges kiírni. Főleg, hogy könnyen eltéveszthető, mert millió változat van amik apró technológiai eltéréseket mutatnak. Csak a MOSFET-en belül: U-MOS, V-MOS, HEXFET stb. És szerintem az olvasók 99,9%-át nem is érdekli, hogy milyen van benne (engem sem, pedig gyakorlatilag villamosmérnök vagyok csak még az államvizsga kell)

(#43) DMG válasza B4nd1t4 (#41) üzenetére


DMG
senior tag

Egyéb irányt, apró megjegyzés.

Ami az AMD-t illeti, mintha sokkal inkább fektetnének energiát a grafikai oldalbe, mint nyers erőbe, ez azért előbb utóbb a játékos oldalon feléjük hajtja a vizet. Nagy szerveres környezetben meg az Intel már úgyis lefedte a piacot, mindenbe Intel proci kerül. Még azok a nagy cégek is intel procit vesznek vezérlőnek, akik eddig saját procit gyártottak erre a célra.

Szóval szerintem ami az Intel AMD harcot illeti, inkább azt mondanám, hogy távolodik a két szemlélet, mint azt, hogy az AMD lemarad.

Amit ma megtehetsz, azt tegnap kellett volna.

(#44) B4nd1t4 válasza DMG (#43) üzenetére


B4nd1t4
tag

True...

Alamuszi Nyuszi nagyot ugrik... :)

(#45) shabbarulez válasza Angel1981 (#1) üzenetére


shabbarulez
őstag

Olyan nincs igazán hogy "jelenlegi határ", ezeket mindig csak kitalálják "okos" újságírók vagy fórum hozzászólók, aztán elkezdenek teljedni, mint általában a hülyeség.

A félvezető technológiák fejlődése elég jól behatárolható szakaszokra oszlik, az alkalmazandó technológiákról pedig már elég korai fázisban elkezdenek publikálni. Pl. a TriGate tranzisztorokról is anno 2002 óta publikál az Intel, végigjárták a fejlődés különböző fázisait, míg 2007-re elértek a HKMG-s változathoz. Utána el is kezdték az ezen alapuló processzor fejlesztés, más különben nem jutottak volna el 2011 végére a tömeggyártható termékig.

Az Intel ugyanígy publikál már 2005 óta a III-V félvezetőkön alapuló Quantum Well Field Effect tranzisztorokról, amely bevezetését anno a következő évtized második felére datálták. Itt is végigjárták ugyanazokat a szamárlétrákat, mint amiket a TriGate-tel. Volt belőle először feszített szilíciumos, majd HKMG-s, majd tavaly már TriGate-es változat, ezeket is évről-évre folyamatosan publikálták. Gyaníthatóan már itt is megindult a konkrét processzor fejlesztés, hogy 4 év múlva 10nm-en ebből is konkrét, tömeggyártható termék készülhessen.

Egyébként az új technológiák bevezetésének üteme is elég szabályszerűnek mutatkozik, ahogy a Tick-Tack fejlesztési modell is a jó ütemezhetőségről szól. Anno 2003-ban vezették be a feszített szilícium technológiát, 2007-ben a HKMG-t, most 2011-ben a TriGate-et, 2015-ben 10nm-en nagy valószínűsségel kijelenthető hogy a III-V tranzisztorok jönnek majd. Egy két gyártástechnológiát átívelő, 4 éves fejlesztési ciklus itt is jól tetten érhető. 10 és 7nm-en a III-V tranzisztorok jók lesznek, ahogy a TriGate is 22, 14-re. Aztán hogy 5nm-től milyen új dolog jön majd, az még nagyon távoli, de idővel az is kiderül majd folyamatos technológiai publikációkból.

(#46) Devid_81 válasza cellpeti (#36) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Hagyjad má őket, épp a 4D-s tranyót forrasztják.
Nekik nem elég a 3D! :DDD

Hát izé így laikus ésszel, szemmel kevesebbet fogtam fel belőle mint kellene, az biztos, hogy ha ez működik akkor azonos csíkszélesség mellett duplázódik a tranyók száma, de ezzel együtt a hőtermelés is emelkedik, akkor lesz pici de nagyot pukkanó proci? :)

...

(#47) smkb válasza B4nd1t4 (#41) üzenetére


smkb
őstag

Az AMD nem félvezetőgyártó, így valszeg ilyenen nem dolgoznak. Ők kész technológiákhoz kell hogy alkalmazkodjanak, mivel bérgyártóknál gyártatnak, akik ezer más ügyfelet is ki kell ,hogy szolgáljanak.. Intel a saját gyárainak köszönhetően saját érdekeihez tudja igazítani a gyártástechnológia irányát.

(#48) B4nd1t4 válasza smkb (#47) üzenetére


B4nd1t4
tag

Az azért elég csúnya lenne, ha így lenne.

Attól, hogy az AMD-nek nincs félvezető gyára, a kutatásban szerintem azért ott vannak. Szépen is nézne ki a procigyártás, ha arra várnának, hogy valaki kitaláljon valami újat, amit majd ők is használhatnak... Ők meg csak annyit csinálnának, hogy plusz pár lábat ráforrasztanak az aktuális lapkára...

A gyártástechnológia és a legyártandó innováció nem egy és ugyanaz...

Alamuszi Nyuszi nagyot ugrik... :)

(#49) #16939776


#16939776
törölt tag

mielőtt mindekki lemond az AMD-ről... tmsc szerintem nemsokára rendelkezni fog a technológia implementálásához szükséges hardverekkel, ismeretanyaggal. Mire "szükség lesz" a 22nm-re addigra AMD is tud ebben gondolkodni. Nincs itt veszve semmi ;)

mire "olcsó" lesz ez a technológia addigra el fog telni néhány év :)

(#50) Pusztitusz válasza DMG (#40) üzenetére


Pusztitusz
tag

Ja mert én vagyok a tipikus Intel fan 955BE procival :DDD

(#41) B4nd1t4 Mért lenne? Nem azt mondtam, hogy debezzegmajedezmegaz...

Te nem, de eggyesek itt ordítva nyomatták a mindenverő boldózer mantrát (nem írok neveket mindenki tudja kikről van szó), aztán csendesen egy ideje átmentek a "nembajhakicsitlassabb merugyseazszámít" " nembajhagyenge de jóavégéája" stílusba.
Most pedig ez kezdődik : #43) DMG Szóval szerintem ami az Intel AMD harcot illeti, inkább azt mondanám, hogy távolodik a két szemlélet, mint azt, hogy az AMD lemarad.

Ha pedig mindehhez hozzátesszük, hogy minden új piacról lekésnek vagy 3/5 év késéssel akarnak "betörni" akkor a megcélzott irány kapcsolatban van a béka hátsó részével. Amióta fejlesztik a bult semmit se mutattak belőle, vagy amit igen az gyenge ... erre jön az Intel és nemcsak bejelenti hanem demózza az új cuccot.

My god has a hammer, your god was nailed to a cross. Any questions?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.