Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) 7


7
addikt

Marginális megjegyzés, de azért kapcsolódik:

A linkelt ekonyvolvaso blogbejegyzést olvasva fogalmazódott meg bennem az, hogy, bár könyvkiadóra valóban szükség van olyan formában, mint ahogy azt ők is pedzegetik, sajnálatos módon rendszeresen elém kerül (és például most is a kezem ügyében van 2-3) olyan könyv, aminél hiába a kiadó, hemzsegtek a nyelvhelyességi, helyesírási és fogalmazási és fordítási hibáktól -- olyannyira, hogy egyes mondatokat, bekezdéseket töbsször is újra kellett olvasnom, hogy kisilabizáljam, mi is az értelme, illetve mi akarhatott az lenni eredetileg.

Kell a kiadó, igen, viszont egyre kevésbé függenek tőlük az írók, mivel a terjesztés megoldható másképp is. Viszont ha a könyvpiacon továbbra is azt látom, hogy egyes kiadók gondozása olyan, mintha nem is lenne, akkor valóban hülye leszek felárat fizetni a nem létező jobb minőségért.

(#2) dajkopali válasza 7 (#1) üzenetére


dajkopali
addikt

hát, sztem erre jó a piac: a cím után rögtön a kiadót nézem, én csak olyan kiadótól vásárolok könyvet (főként ha valamiféle drágább cuccról van szó), amit már ismerek, akikről tudom, hogy jók

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#3) 7 válasza dajkopali (#2) üzenetére


7
addikt

Sajnos a mostani 2-3 könyvnél nemigen volt választási lehetőség, mert elég szűkös a választék abból a témakörből, amit boncolgatnak.

De hogy jobb nevű kiadóra is példát hozzak: lelkesen gyűjtöm Agatha Christie könyveit, és azt tapasztalom, hogy ott is becsúszik néhány egészen szerencsétlenül korrektúrázott könyv, pedig majd' mind az Európától van.

[ Szerkesztve ]

(#4) Erasmus válasza dajkopali (#2) üzenetére


Erasmus
őstag

de ahogy a neten is, úgy a könyvek esetében is a tartalomkészítés intézményességének széthullása a trend. a digitalizálással számos olyan tartalom-előállítási és főleg terjesztési technika, fortély, ami korábban külön szakmák privilégiuma volt, bárki által többé-kevésbé elsajátítható készséggé vált. az ezzel járó mennyiségi robbanással törvényszerűen jár együtt a minőség hígulása.

én is értékelem a színvonalasan összerakott könyveket, lapokat. szeretem a bibliofil kiadásokat vagy pl. a hvg-t olvasni, de bazz: napi szinten mégis az indexet nézem – amit aztán tényleg nem lehet túlzott igényességgel megvádolni – meg különféle blogok rss-eire vagyok feliratkozva. én most azt mondom: sajnos, de hozzá fogunk szokni az igénytelenebbül szerkesztett, összeszedett tartalomhoz, cserébe viszont az érdeklődésünkhöz szorosabban illeszkedő tartalmakat kapunk.

ami probléma, a gyorsan szélesedő kínálatban megtalálni a minőségi anyagokat, egyáltalán: megtalálni bármit is. ez a neten is nehéz, az app store-okban is, és az lesz a privát kiadású könyveknél is, ahol a kiadó neve alapján nem tudsz tájékozódni.

[ Módosította: dajkopali ]

(#5) moma válasza 7 (#1) üzenetére


moma
őstag

szerintem az a gond, hogy drága a szöveg ellenőrzése, ezért sok könnyebb műfajú könyvnél, ahol tulajdonképpen tök mindegy, nem is csinálják meg. az ebook formátum erre is jó lenne, hogy kiadják ebben a bugos verzióban, aztán ha jönnek a bugriportok folyamatosan javítják :DDD amúgy én láttam már olyan szak jellegű könyvet, ahol szinte minden(!) oldalon volt 3-4 elütés. mintha valaki papírról gépelte volna be és ahogy sikerült úgy maradt.

we all deserve a bit of luck.

(#6) 7 válasza moma (#5) üzenetére


7
addikt

Egyrészt ne legyen drága, elvárom az olvasható és érthető minőséget, másrészt a 2-3 könyv, amit emlegettem, a Google történetével és szerkezetével foglalkozik (igaz, populárisabb formában), szóval nem is igazán a ponyva kategória.

(#7) dajkopali válasza Erasmus (#4) üzenetére


dajkopali
addikt

"a könyvek esetében is a tartalomkészítés intézményességének széthullása a trend"
jogos, ezt nekem aztán igazán tudnom kéne :)
"de hozzá fogunk szokni az igénytelenebbül szerkesztett, összeszedett tartalomhoz, cserébe viszont az érdeklődésünkhöz szorosabban illeszkedő tartalmakat kapunk"
ez is jogos, valójában már hozzá is szoktunk
ám abban kételkednék, hogy az érdeklődésünkhöz szorosabban illeszkedő tartalmakat kapunk - pontosabban, nem igazán értem, mire gondolsz
a másik pedig az, hogy a végére is reflektáljak, hogy sztem már az is trend, hogy létrejöjjön a széthullóban lévő intézményrendszer helyett egy másik. ez nyilván egészen más lesz, mint a korábbi, de a "minőségbiztosítás" nagyon nagy bajban van, ezt már sokan érzik, újfajta hitelesítő mechanizmusokra van szükség - talán az lesz, hogy - a papírkultúrával ellentétben - nem előzetes szűrés, minősítés lesz, melyet a szakma végez el, hanem utólagos (hogy ezt ki, kik végzik el, azt ne kérdezd - még :) )

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#8) julius666


julius666
addikt

Azt sokan elfelejtik a "rohamosan eső minőség"-től való rettegés közben, hogy az újfajta technológia újfajta lehetőségeket is hordoz, pl. a közvetlen visszajelzés lehetőségét. Technológiailag semmi akadálya nem lenne, hogy az olvasó felhasználó kijelölhesse a problémás részeket. Sőt, akár még egy Wikipédia-szerű rendszert is ki lehetne építeni ahol aki a mű árát kifizette (ingyenes művek esetén mindenki) bele is szerkeszthessen, a szerző pedig "moderátorként" áldását adhatja/elvetheti a módosítást, így végül az bekerülhetne a mások által is látható, kész műbe.

De mindamellett az az író is vessen magára aki nem képes egy Word helyesírás-ellenőrzőt használni. Az olyan ne írjon inkább egyszerűen.

És ezek még csak nem is nagyon elrugaszkodott ötletek, a lehetőségek határa a csillagos ég. Csak esetleg el lehetne kezdeni gondolkozni és nem az elveszett "papír illaton" sírni.

Egyébkét ajánlom mindenkinek aki számára a nyomtatott verzió egyfajta "minőséget" jelent a Mesterséges Intelligencia modern megközelítésben című könyvet, gyönyörű, kemény fedeles kiadás, aztán tele van alig értelmezhető magyartalan mondatokkal, van hogy a mondat a közepén félbeszakad felsorolásnál, kimarad az alany/állítmány, máshogy folytatódik mint elkezdődött, stb. És 8000 JMF volt.

(#9) 7 válasza julius666 (#8) üzenetére


7
addikt

A topicban nem arról volt szó, hogy hogy a nyomtatott kiadványok már attól jobbak lennének, hogy papíron vannak. Senki nem hozott fel papírszagot és egyebeket, az egy másik topik volt Stallmannal meg az elektromos könyvekkel.

A kiadó felelősségéről és dolgáról viszont igen, és ennek tükrében érintettük a minőségbiztosítást.

Még egy gyors észrevétel:
"De mindamellett az az író is vessen magára aki nem képes egy Word helyesírás-ellenőrzőt használni. Az olyan ne írjon inkább egyszerűen."

A Word még a helyesírási hibákat sem szűri helyesen, a nyelvhelyességi, fogalmazási, illetve ténybeli problémákról nem is beszélve. Többek közt erre jó a kiadó, ha normálisan végzi a dolgát és nem csak a terjesztésre fókuszál.

[ Szerkesztve ]

(#10) raszputyin


raszputyin
senior tag

Azért nem mindegy, kinek a névrokona valaki.
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Locke

(#11) Novai


Novai
tag

Szép lassan eljön az az idő, hogy bárkiből híres és gazdag író lehet anélkül, hogy bármilyen köze is lenne a kiadókhoz vagy egyebekhez. :)

(#12) .tnm válasza dajkopali (#7) üzenetére


.tnm
addikt

sztem a minőség(ellenőrzés) meg fogja találni a maga útját, bármilyen tervezett szervezés nélkül is, spontán módon. a mai könnyűzene világát sem lehet megvádolni avval, hogy a nagy kiadók bármiféle biztosítékot jelentenének a zene minőségére (az ezt sokszor elrejtő marketing gépezet minőségére viszont igen), evvel együtt ma is spontán módon bele tud csöppenni az egyszeri felhasználó/vásárló olyan közegbe (ha tetszik, stream-be) ami önszerveződő módon valamilyen nívót képvisel (és persze itt is lehet/lesz/van tematikai, nívószintenkénti csoportosodás)

pl. én sorozatokat nézek [elég sokat], előbb-utóbb kikötöttem egy fórumon, ahol sok ilyen topik van, aztán amikor az felhígult áttértem az egyik (talán legjobb) tematikus blogra, ahonnan új embereket ismertem, akiknek az ajánlataira adok, illetve más sorozatokat is. utóbbiakban előszeretettel használnak fel kezdő (=olcsó) együttesektől zenéket, általában jellemző, hogy mélyebb, színvonalasabb szériákban, hasonló jelzőkkel bírnak a zenék is. megkeresem az adott előadót/számot a youtube-on és az ajánlatok között kapok 1-2 olyan sose hallott előadótól gyöngyszemet (mert már valakik előzőleg spontán "beleprogramozták a youtube-ba", hogy ezek valahol [minőségben] is közel állnak) és így megismerem a kedvenc norvég énekesemet, vagy egy alig-alig ismert SF-i indie együttest, akiket se egy nagyobb lemezboltban, se a zenecsatornákon/rádiókban nem hallanék sose.persze ezek után megtalálom az egyetlen hazai lemezboltot, ahol kapni a cd-jüket és lehet, hogy amint körbenézek a kínálatukban újabb gyöngyszemekre bukkanok majd.

persze ebből egy-egy művészet bírálói, kritikusai mit sem látnak sok esetben; csak azt szűrik le, hogy a mainstream egyre igénytelenebb, a színvonal eddigi fellegvárai (kiadók speciális sorozatú kiadásai, pl.) sorra szűnnek meg/buknak el

[ Szerkesztve ]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#13) osztraksajt


osztraksajt
őstag

Alapvetően valóban az első körös rosta hiánya az ami aggasztó. Az a baj a közösségi szűréssel, hogy jópár ember be kell bukja a könyv árát mire értékelik és valamiről kiderül hogy megvételre érdemtelen. És a nagy tömegből elég nehéz lesz egyre inkább kiemelni a valóban értékes darabokat már csak a nagy sázmok törvénye alapján. is.

Ugyanakkor nem mehetünk el amellett sem, hogy így olyan művek is kiadásra kerülhetnek amik az adott esetben sznob/etikátlan/sógorkomaként-felvett rostáján nem mennek át, vagy csak egyszerűen nem látnak benne elég anyagi fantáziát. Egy szerzőnek elég lehet ha egy specifikus témára épülő könyvét megveszi mondjuk 1000 ember. Ennyiért USA-ban, de még Magyarországon sem nagyon adnak ki nyomtatott könyvet, mert nincs benne akár csak a korrektúra/tördelés/nyomtatás megtérülésének esélye sem.

(#14) ollie


ollie
MODERÁTOR

Elmondom mit tartalmaz a cikkben említett könyv: "Legyél sikeres író, angolul írj, és akkor könnyen eladsz 1 millió példányszámot elektronikusan."

***

(#15) dajkopali válasza ollie (#14) üzenetére


dajkopali
addikt

valószínűleg :)

(itt egyébként lehetne alkalmazni a klasszikus poént, a könyvben csak egyetlen szó szerepelne: Így. :) )

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#16) bigz válasza .tnm (#12) üzenetére


bigz
tag

Ez egy erdekes tema, foleg, mivel a zene is emlitesre kerult :: ma kb az nem ad ki zenet, aki nem akar. A promocio minden eddiginel egyszerubb, foleg, hogy kvazi studio minosegben tudunk felvenni egy egyszerubb asztali gepen is par tizezer forint befektetessel. Ennek ellenere nem erzem, hogy felhigult volna a zenei piac (termeszetesen sok a nehezen ertekelheto munka, de ez egyfelol izles dolga, masfelol nem a terjesztesen es a mennyisegen mulik, hanem a zenei oktatason/egyeni igyenyeken stb...). Ha nagy a "zaj", es tobb a zenekar, kialakul egy igazi piac, amivel a megujulni keptelen kiegett eloadok jogdijeloszto szervezetekbe tomorulve tudjak csak magukat eltartani (remelhetoleg korlatozott ideig), viszont szamos uj es udvozolt jelenseg uti fel a fejet, ket pelda a sok kozul ::

Big Jeff
Big Jeff egy legenda, amolyan helyi celeb Bristolban. Nem tudom, mibol el, egy biztos, mindket kezet boritjak a belepo szalagok, es minden koncerten es fesztivalon ott van, akar egyszerre tobb helyen is ( :F ). Eleg feltuno figura (kezdve azzal, hogy tobb, mint 2m magas, habar a kacsa nem tartozek), van, hogy csak egy konkret elozenekarra marad, tombol, azutan vagtazik tovabb. Az egeszbol a lenyeg, hogy Big Jeff "tudja", mi a jo buli. Lehet, hogy olyan zeneket szeret, amik kozul te csak a negyedet ismered es a tizedet vagy hajlando meghallgatni, de ha elmesz egy koncertre, es Big Jeff jelen van, akkor a koncert jo lesz. A srac egy fajta garancia az igenyes fellepesekre, es ezaltal egy passziv hangado es velemenyformalo alakja a zenei tarsadalomnak. Ha megnez egy elozenekart, azokbol altalaban lesz valaki.

The Killers
Egy kollegam elment megnezni a The Killerst egy A38 meretu helyen Bristolban. 50 ember tombolt korulotte, es eleg jo bulit csinaltak. A kovetkezo alkalommal Glastonburyben latta oket - ugyanugy az elso sorbol, ezuttal 50000 ember tarsasagaban. A ket koncert kozott 7 honap telt el. Az eleg keves.

Egy igazan igenyes munka ki fog tunni a tobbi kozul, es lesz ugyan egy salak az egesz piac aljan, de folotte ottmarad az osszes ertelkelendo alkotas. Legyen szo tartalomrol vagy formarol, zenerol vagy konyvrol, az igeny hatarozza meg, hogy ki lesz sikeres, es ki nem, es akar divatbol fordul valaki a mainstreamtol a kevesbe felkapottak iranyaba, akar rendelkezik egy kialakult izlesvilaggal, es azon belul keres neki tetszo anyagot, mindenkeppen lesz mibol valogatnia, es pontosan a fentebb emlitett ketoldalu kommunikacio, a visszajelzesek miatt meg is fogja talalni a szamara megfelelot.

[ Szerkesztve ]

I <3 Razer Mantis Control.

(#17) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

nem tudom, mi a gondotok...
a kiadó nem mondja meg ezentúl, hogy kit szeress, mert nincs kiadó? ez tök jó.
majd a letöltési darabszám ugyanúgy megoldja, mintha lájkolnád.
meg fellendül a könyvolvasó blogok forgalma, abból is kinőhet igényes iránymutatás és akkor nem egy kiadó fog dönteni, hanem független közösségek.

ezentúl nem azt olvasod, amit a kiadó vezetője szeret, hanem azt, amit az általad megbecsült olvasói közösség javasol.

szerintem ez teljesen rendben van így.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#18) Neil Watts


Neil Watts
veterán

A keprol ez jutott eszembe :Y

Cikk beli kep VS. ez

(#19) domi007


domi007
őstag

Vicces, hogy J K Rowling nincsezek között, pedig pont az eKönyv-robbanás előtt tuti ő volt a legkeresettebb :)

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#20) WonderCSabo válasza domi007 (#19) üzenetére


WonderCSabo
félisten

A legjobban kereső, inkább. :)

(#21) domi007 válasza WonderCSabo (#20) üzenetére


domi007
őstag

Szerintem a példányszáma is igen jelentős volt, de akkor mondhatnék egy Agatha Christie-t pl. :K
Nála azt hiszem a példányszám-vita fel sem merülhet. ;]

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#22) donjohnson válasza Neil Watts (#18) üzenetére


donjohnson
addikt

+1 :DDD

ThinkPad P51 | ThinkPad X250 | http://www.youtube.com/watch?v=Hp6UjOL0s2Q

(#23) andras87


andras87
tag

Ki gondolta volna hogy ilyen sikeresek lesznek az e-könyvek? Ráadásul az "e-olvasó" is csak egy nagy lehúzás szerintem ugyanis még filmet se lehet rajta lejátszani ha jól tudom... Akkor már inkább a nyomtatott könyv!

Üdv: András [ NVIDIA™ FAN ] | Ha több pirosad van, mint nekem, akkor előre utalok!

(#24) 7 válasza andras87 (#23) üzenetére


7
addikt

Az e-readerek pont azért nem alkalmasak mozgóképek megjelenítésére, mert az e-papír lényege az, hogy közel ugyanolyan képet adjon, mintha papírra nyomtatott szöveget olvasnál -- erre pedig jelenleg csak ilyen korlátozásokkal van lehetőség. Ilyen erővel a könyveket is lehúzhatod, mert ugyanúgy nem lehet rajtuk filmet nézni. :U

[ Szerkesztve ]

(#25) Kronos3000


Kronos3000
senior tag

Egy hétig volt nálam kölcsön egy olvasó,azért kértem,hogy kipróbáljam,mert gondolkodtam a vásárlásán.Nem tudtam megszokni,hiányzott a könyvel kapcsolatos tennivaló,lapozás,stb...hogy az ujjamat benne felejtve behajtsam,elgondolkodjak...folyton az akkun járt az eszem,meg hogy vigyázzak rá,mert "drága"kütyü...Nos én eléggé kütyü mániás vagyok,de ez még jó darabig biztosan kimarad az életemből,bármennyire is sajnálom a fákat... :R

Wasabi...

(#26) 7 válasza Kronos3000 (#25) üzenetére


7
addikt

Egy Kindle huszonvalahányezer (persze még ez is drága magyar szemmel, de egyébként a baráti árú olvasók között van), az akku miatt meg nem kell félni az e-papíros megoldásoknál, mert csak a képváltáshoz (vagy lapozáshoz, ha úgy tetszik) kell szufla, de egy statikus képet lényegében bármeddig láthatsz. Ebből adódóan a két töltés közötti időtartam hetekben mérhető (vagy akár lapozásban), ha csak könyvolvasásra használod.

[ Szerkesztve ]

(#27) essexboy válasza bigz (#16) üzenetére


essexboy
HARDVERAPRÓD

Hasonlóan gondolom én is, aki rossz minőségű könyvet ír, annak a könyvét nem fogják venni. Az emberek (vevők) határozzák meg, hogy milyen minőségűek legyenek a könyvek.

essexboy

(#28) simonzé


simonzé
addikt

Ilyen névvel nem nagy kunszt. John Locke... Elég ha csak a Lost rajongók tizede megveszi, máris többmillióról beszélünk...

I don't fit in. I fit out.

(#29) andras87 válasza 7 (#24) üzenetére


andras87
tag

de egy könyv tizedannyiba kerül és nem para ha leejted... :)

Üdv: András [ NVIDIA™ FAN ] | Ha több pirosad van, mint nekem, akkor előre utalok!

(#30) Degeczi válasza andras87 (#29) üzenetére


Degeczi
nagyúr

ezért használ mindenki vmilyen tokot az e-könyvhöz: abban a fogása is stabilabb, és védi is, ha netán történne vmi

és pl. egy több ezer Ft-os könyvet nem szívesen viszel strandra, ahol összekoszolódhat, vizes lehet, míg e-könyvolvasóhoz 500 Ft-ért is vehetsz vízhatlan tokot, amivel ez nem gond

ráadásul a teljes könyvtárad ott lehet veled - kisebb méretben, mint egyetlen fizikai könyv

egyértelműen ez a jövő

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.