Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Zoz


Zoz
őstag

1 gigabit, az nem 128 megabyte? Vagy már itt is csalnak? :) Mindenesetre nem valami sok...
És flash mint gyors? Ez nekem újdonság :) Legalábbis a ma kapható flash cuccok (Pen drive, memóriakártyák) messze vannak a vinyó sebességtől...
A másik meg az, hogy hány újraírást bír ki?

[Szerkesztve]

(#2) L3zl13 válasza Zoz (#1) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Múltkor volt egy hír a NAND flash memóriákról. Amelyek mind írás, mind olvasás terén többszörösét tudják a manapság elterjedt NOR flash chippeknek.
Bővebben: link

[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#4) erdoke válasza Kalandor (#3) üzenetére


erdoke
titán

A mai notikban is engedélyezhető a HDD sűrű leállítása, nem vészes a felpörgési idő, különösen a 4200 rpm-es kategóriában.

A legjobb aláírás a héten

(#5) Hun'reeth


Hun'reeth
őstag

Tulajdonképpen egyáltalán nem tűnik olyan nagy dolognak hiszen csak annyi történik, hogy a jelenlegi 2-8 MB puffer gyorsabb lesz ill. 128 MB-ra nő. :F Átlagos használat során ez nem hoz igazi többletet. Itt inkább az energiatakarékosságra mennének rá de ha olyan adathoz akarok férni ami a lemezen van (azaz nincs a NAND chipben) ugyanott vagyok mint régen. Vagy nem?
Az is érdekelne, hogy milyen csatolóval látják majd el ezeket? Gondolom SATA-II

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#6) Lars válasza Hun'reeth (#5) üzenetére


Lars
őstag

'' ha olyan adathoz akarok férni ami a lemezen van (azaz nincs a NAND chipben) ugyanott vagyok mint régen ''
Még ott sem vagy mint régen, mert fel kell pörögni a lemezeknek, és addig nincs semmilyen adat.
Vagy addig zenélni fog mint a telefonközpontok ??? :D
Nekem egyenlőre egy olyan dolognak tűnik, ami bizonyos esetekben jó de álltalában nagyon lassító tényező. Ez is olyan dolog lesz, amit DISABLED-re kell majd rakni a BIOS-ban :(

(#8) Kinder


Kinder
senior tag

és ez sok le/felpörgés a hdd-k élettartamát hogyan befolyásolja?


[Szerkesztve]

(#9) LordX válasza Zoz (#1) üzenetére


LordX
veterán

Ez nekem gyanús. A memóriachipek mindig kettőhatvány méretűek voltak, úgyhogy szerintem az nem gigabit, hanem gibibit, azaz valóban 128MiB a méret..

(#10) janpotocki válasza LordX (#9) üzenetére


janpotocki
senior tag

igazatok van, félig decimálisban számoltam

(#11) Sanya válasza Kinder (#8) üzenetére


Sanya
nagyúr

nem tesz jót neki. de ők tudják

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#12) Lars válasza Kinder (#8) üzenetére


Lars
őstag

Garancia időt kihúzza, utánna meg a te problémád. :(

(#13) micro


micro
addikt

És a Win virtuális memóriája elfér 128 MB-on?

Klaviatúra, képernyő, EGÉR!, meg az a doboz, tudod a gép LELKE..

(#14) atus33 válasza L3zl13 (#2) üzenetére


atus33
tag

Zoz nem az írási / olvasási sebességre utalt, hanem arra, hogy hányszor írható / olvasható a flash. (Az írási ciklusok számáról szoktát írni, hogy véges, 10 000 - től 1 000 000 -ig hallottam.) Ha ennek is korlátos az írása, akkor lehet, hogy power usereknek nem annyira lesz alkalmas, pl. adatbázisok üzemeltetése hamar kimerítheti a max. írási mennyiséget.

Ha viszont írási puffernek nem is használják, csak a gyakran olvasott blokkok tárolására, az is már sokkal reszponzívabb működést eredményez. Legalábbis gondolom ha a merevlemez leggyakrabban használt 128 megája 100 MB/sec sebességgel, < 1 ms seek idővel olvasható lenne ma, akkor jóval gyorsabbnak éreznénk a rendszert.

[Szerkesztve]

. o O o .

(#15) velizare


velizare
nagyúr

mennyire megbízhatóak ezek a flash memók?

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#16) L3zl13 válasza atus33 (#14) üzenetére


L3zl13
nagyúr

''És flash mint gyors? Ez nekem újdonság Legalábbis a ma kapható flash cuccok (Pen drive, memóriakártyák) messze vannak a vinyó sebességtől...''

Szvsz a sebességre utalt. :DDD

Aki hülye, haljon meg!

(#17) atus33 válasza L3zl13 (#16) üzenetére


atus33
tag

Legalábbis az a rész, hogy ''hány újraírást bír ki'' (#1), biztos, hogy nem a sebességről szól. Olvasd el a #2-ben belinkelt cikket, az áll benne, hogy arról a fajta flashről 108 mega / sec sebességgel lehet olvasni. Ez azért nem rossz, például jobb, mint az összes asztali vinyó olvasási sebessége. Az írási sebessége tényleg lassabb, csak 10 mega / sec.

De a flashban nem is a szekvenciális olvasási sebesség a szép, hanem az, hogy nincsen benne mechanika, így a seek time < 1 ms, esetenként <<<< 1 ms. Az asztali winyóknál >10 ms, tipikusan 15 ms körüli.

Van itt egy olyan tényező, ami a hagyományos cache növelésének útjába áll. Ha túl nagy a cache, áramkimaradás esetén a winyónak esetleg nincs ideje kiírni a tartalmát a hordozóra. Flash esetén ez nem probléma, legközelebbi induláskor majd kiírja.

[Szerkesztve]

. o O o .

(#18) fanatic


fanatic
aktív tag

A winchi élettartama folyamatos működés esetén értendő.
A motornak viszont egyáltalán nem tesz jót az állandó felpörgés!

Mi az? -Kicsi,zöld és háromszög alakú??? -Kicsi zöld háromszög :D

(#19) TeeJay


TeeJay
félisten

hát ez a felpörgetés leállás se egy jó hír.

meg gondolom ha hirtelen kellene 200-300mega adat úgyis el kéne indulni a vinyónak mert a pufferből nem nagyon tudná előbányászni.

hát nem tudom majd meglássuk lesz e egyáltalán valami haszna
nemde?:))

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#20) atus33 válasza TeeJay (#19) üzenetére


atus33
tag

A notebook winyókat sok-sok újraindulás ciklusra tervezik.

Itt egy frankó link; az egész cikksorozat nagyon érdekes: Bővebben: link

Ha valakinek fontos a takarékos fogyasztás, még mindig jobban jár egy olyan winyóval, amelyik a 128 leggyakrabban használt megához nem kell felpörögjön, mint egy hagyományossal :)

. o O o .

(#21) NOP


NOP
csendes tag

Én csak azt nem értem, hogy ha az írási ciklusok száma limitált a flashnél, de a buffer méretének növelése ellen csak az áramkimaradás esetén fellépő adatvesztés kockázatát lehet felhozni, akkor miért nem tesznek a vinyókba mondjuk 128 MB DRAM cache-t, amiből olvasáshoz 128 MB használható, íráshoz meg csak 8 MB?

Akkor minden jó lenne, és senki sem szívna, mert az átlag user számára szerintem az olvasás gyakrabban lesz szűk keresztmetszet, mint az írás.

MOV di, forum; MOV si, text; REP MOVSB; NOP;

(#22) NOP


NOP
csendes tag

Bár mondjuk akkor már majdnem ott vagyunk, mintha az OS csinálna mondjuk egy 128 MB-os olvasási cache-t a rendszer memóriából. Több giga RAM mellett ez nem is lenne hülyeség. : )

MOV di, forum; MOV si, text; REP MOVSB; NOP;

(#23) L3zl13 válasza atus33 (#17) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Köszi. De én linkeltem be. Mégpedig válaszként a sebesség kérdésre. Ennyi.
Az újraírhatóságról egy szót nem szóltam.
Csak akkor lehet válaszolni egy hozzászólásra, ha minden kérdésre vaálaszolok, vagy mi? Nem értem miért kell belekötni.
Kérdezte a sebességet, én meg segítettem neki, ennyi.

Aki hülye, haljon meg!

(#24) BiP


BiP
nagyúr

Vagy miert nem lehet azt, hogy nem allitja le a vinyot, hanem visszavesz a fordulatbol.
Akkor hamarabb fel tudna porogni, ha kell rola adat, es a fogyasztas igy is csokkenne.

(#25) Panther válasza NOP (#22) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Vagy olvasáshoz 128 MB DRAM cache, íráshoz 128 MB flash cache :D

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#26) atus33 válasza L3zl13 (#23) üzenetére


atus33
tag

Sorry, elnéztem! A kérdés a sebességre és az írásszámra is vonatkozott, és természetesen OK ha valaki csak az egyikre válaszol!

. o O o .

(#27) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

A korszerű flash memóriák már milliós nagyságrendben írhatók, és nagyságrendnyivel megbízhatóbban tárolják az adatokat, mint a vinyók.

Az a véleményem, hogy ezeket a vinyókat hordozható eszközökbe szánják, nem asztaliba.
Az asztali vinyók folyadékcsapágyainak nagyon nem tesz jót a folyamatos felpörgés-leállás. Ez komolyabb szempont, mint az energia-takarékosság.

A Microsoft meg azért kell, hogy az oprendszerét úgy módosítsa, hogy a windows nem statikus fájljait ezentúl a flash memóriába tegye, ill. a swap is ide kerüljön (hogy fér el? :) ), aztán a legutóbb szerkesztett doksi is itt legyen letárolva, és csak ha másikat nyitsz helyette, a legrégebbi állományt akkor írja ki a lemezre.
Stb.

Nem nagyon tudom elképzelni, hogy asztali gépben jó legyen valamire ez a technológia.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#28) LordX válasza NOP (#22) üzenetére


LordX
veterán

És melyik az az OS, amelyik NEM csinálja ezt? DOS? ;] Jah, nem, már az is csinálta, legalább is volt már hozzá olyan sys fájl (most megnemmondom, mi volt a neve)

Szóval nyugodj csak meg, ez létezik, és használják :)

(#29) mr_ricsi válasza LordX (#28) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''most megnemmondom, mi volt a neve''

smartdrv.exe

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#30) PapaMaci


PapaMaci
őstag

De ez miért uj? Ezen azt hittem már tul vagyunk!
Bővebben: link

...mint az közismert...

(#31) Bgs válasza PapaMaci (#30) üzenetére


Bgs
senior tag

A linknel tisztan flash drive-ok vannak, olyanok valoban leteznek sok-sok eve. Mar 5 eve is lattam beloluk 20GB UW SCSI verziot :)

Bgs Kek modolt farmer, SMP bicska, spam taszito ing, integralt karora, personal firewall gatya, antisztatikus zokni, 5 sec alatt rebootolhato cipo.

(#32) PapaMaci válasza Bgs (#31) üzenetére


PapaMaci
őstag

Pontosan ezért merült fel bennem a kérdés, hogy mi ebben az ujdonság. Esetleg nem lenne még takarékosabb egy ilyen ''lemez''?
Amugy solid state disk- re egy rakat gyártot kidobott a gugli, tehát foglalkoznak vele többen, igy fejlödik a technologia.

...mint az közismert...

(#33) NOP válasza LordX (#28) üzenetére


NOP
csendes tag

Tudom, hogy az OS is cachel. Csupán abban nem vagyok biztos, hogy egy átlag XP egy átlag Tuskó gazdaságos számítógép 256 MB RAM-jából 128 MB-t e nemes áldozna fel. : )

Összességében csak azt akartam mondani, hogy jobb ötlet lenne +128 MB rendszermemóriát tenni a gépbe, mint +128 WB dedikált vinyó cachet.

Ja, meg hogy ha egyszer a közeljövőben lesz 1-2 GB RAM-om, akkor majd megkeresem, hogy lehet ekkorára felpiszkálni az OS-ben a cachet. :)

MOV di, forum; MOV si, text; REP MOVSB; NOP;

(#34) LordX válasza NOP (#33) üzenetére


LordX
veterán

CTRL+ALT+DEL -> teljesítmény -> Fizikai memória -> Rendszergyorsítótár.

Ez a cache mérete. Nálam 1G memória mellett most 530 000 - 540 000 között van, tehát több, mint felét használja éppen e célra.

(#35) PapaMaci válasza PapaMaci (#30) üzenetére


PapaMaci
őstag

Még mindig nem értem, miért nem a ''solid state disk'' technologiára hajtanak rá?

...mint az közismert...

(#36) Basmacskin válasza mr_ricsi (#27) üzenetére


Basmacskin
aktív tag

Windows be

indításnál windows be
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
Virtuális memó létrehoz:
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
Virtuális memó felét kiírja mágnesre, hogy elinduljon a wörd:
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
Közbe a far cry-t elindítod, szegényke 512 swapot csinál.
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
Windows lefagy. Újraindít.
pörgés be, flashből mágnesre ráír, vinyó ki.
Windwos elindult megint, start menüre rákattintás:
pörgés be, mondom be... CSATT. Füst. Széttégett allul egy IC, végigszenesedett a motor alatt az összes kivezetés.

Vagy épp atáp fingik ki elpőbb a be/ki procedúrától... Szvsz nagyon beteg egy ember volt aki ilyen hülyeséget kitalált.

--- Geri vagyok ---

(#37) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

Az ilyen vinyók támogatása először a Longhornban lesz benne:

''Izgalmas, elsősorban a noteszgépek fogyasztásának csökkentését célzó újítás a flashmemória-alapú „merevlemezek” támogatása''

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#38) Loha


Loha
veterán

Ezzel az egész elképzeléssel az a áz, hogy egy vinyó sem szereti ha sokat felpörög és leáll...
Ez kb olyan mint a repülőgépeknek a fel és leszállás, ami pedig a legmegerőltetőbb a szerkezetnek...

(#39) mr_ricsi válasza Basmacskin (#36) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Szvsz nagyon beteg egy ember volt aki ilyen hülyeséget kitalált.''

Ha a M$ a longhornban végre normálisan megcsinálja a memóriavezérlést, akkor nem kell annyit swapelni, és máris nem beteg ötlet.

Pl. az XP és a 2K képes 714MB szabad memóriánál kiírni, hogy kevés a virtuális memória, és megnöveli a méretét.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.