Hirdetés

2024. június 8., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) shtml


shtml
őstag

Ezt az írást eredetileg pár hónapja tettem fel, de néhány nagyon buta és rosszindulatú hozzászólás miatt nem egészen egy nap elteltével leszedtem. Sajnos ilyen hozzászólók ill. hozzászólások most is megjelenhetnek, ám időközben belenyugodtam, hogy éppúgy nem lehet tenni ellenük, ahogy az árvíz vagy a jégeső ellen sem.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#2) #19617792 válasza shtml (#1) üzenetére


#19617792
törölt tag

Remek írás! :C

Csak egy apró hiba:
"E2180 TDP-je 35 watt"
Tudomásom szerint, az Intel 65W-ban határozta meg a 65nm-es Pentium Dual-Core E2180 TDP-jét, és ez nem maximális fogyasztás, hanem egy "átlag" fogyasztás, vagy valami ilyesmi.

Milyen számítógépház az ami az írásban szerepel? Tetszetős. :)

(#3) malwy


malwy
senior tag

Hát a cicád naon ari .

Tudom nem kezdünk mondatot hát-tal de most nem érdekel, mivel magának a cikknek az értékeléséhez is fáradt vagyok :S
Majd máskor:D

(#4) ELP2 válasza shtml (#1) üzenetére


ELP2
csendes tag

Legalább már erről is tudunk valami konkrétat, és nem ötletelünk a levegőbe.
Köszi az írást, erre lehet hivatkozni bármikor.

(#5) bigz válasza shtml (#1) üzenetére


bigz
tag

Szerintem erre eleg lett volna egy hozzaszolas. Gondolom, pont az ilyen kommentek miatt szedted le a cikket. No offense, csupan arra gondoltam, hogy ha egy valaszban leirod, hogy szerinted letezik, mert te megmerted, de nem jelentos, akkor nem szol bele a sok hozzam hasonlo suttyo, hogy hol tevedsz meg hol nem. Az iromany egyebkent erdekes, en azert osszegyujtottem volna egy bekezdesbe, hogy mi es miert nem pontos a teszben, mert igy vegig errol van szo, es a vegere lejon egy kozepiskolas fizikalecke, ahol mindent legures terben, surlodas nelkul szamoltunk. A jelenseg puszta meglete kicsit hatterbe szorul, aztan egyszercsak kimondatik - az utolso mondat elott mar erosen sasoltam, hogy akkor mit is akarsz kihozni. Aranyos a macske.

I <3 Razer Mantis Control.

(#6) commanDOS


commanDOS
senior tag

Akkor ezért vot olvasás közben végig ez a dejavu érzésem. Bakker ezt mintha már olvastam volna a logouton, áh, hülye vagyok, de emlékszem a képekre is, meg szószerint erre a szövegre.. Áh az nem lehet.
De az első post-tól megnyugodtam, mégsem keresem fel az orvosom :DDD

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#7) sz0k3e_ válasza shtml (#1) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

Na végre ezt is el tudtam olvasni, a múltkor túl gyorsan lekaptad, akkor nem láttam :B
Amúgy igen, az E2180 intel szerinti TDP-je 65W, ami egyfajta átlagot jelent, everest szerint pedig:
Tipikus teljesítmény felvétel 65 W
Maximális teljesítmény felvétel 99.4 W

szal nagyjából 100W alapjáraton, alapfeszültségen, teljes terhelésen.

Azért kíváncsi volnék mennyivel másabb eredmény jönne ki, ha vennél egy "hulladék" 1000ft-os 300as tápot, és azt meg lehetne vagdosni, és akkor átfolyó áramot nézni rajta :U

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#8) spirit007 válasza shtml (#1) üzenetére


spirit007
senior tag

Megvan ! A macsekról volt ismerős az írás :)
Szép cicc.

(#9) Lars


Lars
őstag

Az írás hasznos köszönjük szépen, a cica meg nagyon aranyos :)
Képet is köszönjük róla :)

(#10) alex89 válasza #19617792 (#2) üzenetére


alex89
senior tag

első ránézésre azt mondom ,hogy egy Sharkoon Rebel 9 value/economy

Gratula, jó kis írás :R

''A bolygó működése során kritikus hiba lépett fel. Az ember.exe file súlyosan sérült. A rendszer leáll. Próbáljon meg egy újabb evolúciót.''

(#11) rybank


rybank
senior tag

butaság volt leszedni, köszönöm :R , nekem segített! :C

(#12) Realradical


Realradical
őstag

Nekem ez az írás semmiben nem segített, de igényes darab és érdekes :D

Things that try to look like things often do look more like things than things

(#13) agressiv válasza bigz (#5) üzenetére


agressiv
addikt

Ne csak a pofád járjon, hogy te "hogy csináltad volna meg" hanem csináld meg okoska!!

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#14) Flame_ válasza alex89 (#10) üzenetére


Flame_
tag

Az oldallap látványának hiányában a Value/Economy kérdés valóban eldönthetetlen számomra, de magam is Sharkoon 9-es tulaj vagyok, úgyhogy bizton állíthatom én is, hogy ez az :) Katt.

Bár kobakom szegényes tartalma miatt nem tudom megítélni szakmailag, de számomra érdekes volt, köszönöm. Érdeklődve figyelem mi lesz belőle kommentek szintjén.

(#15) Lenry


Lenry
félisten

de szép macskád van :C

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#16) rybank válasza Flame_ (#14) üzenetére


rybank
senior tag

:) már alakul is :)), nekem is tetszik a cica :K

[ Szerkesztve ]

(#17) Stiky


Stiky
senior tag

Okés a cikk! :C


Ha szétkapom a gépem és valamit bütykörészek benne a mi macskánk is ugyan így figyeli mi történik. Infókat gyűjt, hogy később feltudják használni a nagyszabású tervükben, miszerint világuralomra fognak törni.
;]

~ http://pancakespeedy.tumblr.com/ ~

(#18) #19617792 válasza Stiky (#17) üzenetére


#19617792
törölt tag

Jaja, vissza akarnak vágni az egereknek (mivel azok már 2:0-ra vezetnek a bádogkutyussal...), és ehhez tanulmányozzák az emberi technológiákat! :DDD

(#19) kts88


kts88
senior tag

Szerintem egy remek írás volt, jöhetnek még ilyenek.
Megpróbálhatnád megmérni a vezeték ellenállását, hogy konkrét áramértékek legyenek. Csak egy bikás generátor kell hozzá :DDD

(#20) shtml


shtml
őstag

(#19) kts88:
Azt hiszem, 200 ohmig mér a műszer, 3 és fél digites. Azzal semmiképp nem tudtam volna megmérni a vezetékszakasz milliohm nagyságrendű ellenállását.

(#14) Flame_:
(#10) alex89:
Igen, Sharkoon Rebel 9 Economy. A képen látható, hogy kettő is van belőle, mert nekem nagyon tetszik a ház és a tartalék gépnek is vettem egyet.

(#7) sz0k3e_:
A hulladék táp nekem is megfordult a fejemben, de még egy mérés erejéig sem bíznám rá a gépet, az ördög soha nem alszik alapon.

(#5) bigz:
Bevallom, az eredeti megjelenéskor csak szakmailag buta hozzászólások voltak, de te most azokat is sikerrel überelted. :) Azért szép, hogy van önkritikád, remélem, idővel értelmes hozzászólásokra is futja erődből. Van egy érzésem, hogy nem vagy te akkora suttyó, mint amilyennek most mutattad magad.

A cica nevében mindenkinek köszönöm a neki szánt dícséreteket. :)) :C :R

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#21) kts88 válasza shtml (#20) üzenetére


kts88
senior tag

Ha áramgenerátorral áthajtasz a vezetéken néhány ampert, a rajta eső feszt meg tudod mérni, onnan pedig már ki lehet számolni az ellenállását. Vagy másik lehetőség a lakatfogós multi, mert van olyan is ami mér DC-t.
De lehet holnap megpróbálom megmérni egy 30 centis vezetéket.

[ Szerkesztve ]

(#22) Hunter2


Hunter2
addikt

mi az a relatív teljesítmény a táblázatban?

(#23) sz0k3e_ válasza shtml (#20) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

van benne valami :))

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#24) shtml válasza kts88 (#21) üzenetére


shtml
őstag

Még áramgenerátor sem kell hozzá, elég megmérni az átfolyó áramot is a kábeldarabon eső feszültség mellett, mert van két multiméterem. Ehhez ki kell húzni az egyik tűt a 4 tűs dugóból, csak nekem éppen nem volt kéznél másik tűm, amellyel visszacsatlakozhattam volna az áramkörbe. Ezt a mérést elég egyszer elvégezni, utána már úgyis tudom a kábeldarab ellenállását.

Lehet, meg is mérem, ha visszautaztam Budapestre, de még szép itt az idő.:)

(#22) Hunter2:
A relatív teljesítmény egy viszonyszám és csak egy méréssoron (pl. Vcore=1.325V és teljes terhelés) belül célszerű vizsgálni, mert a fogyasztás hőmérsékletfüggésére vagyunk kíváncsiak. Azért relatív, mert a tényleges fogyasztást nem ismerjük, de annyit tudunk, hogy a tényleges fogyasztásértékek pontosan úgy aránylanak egymáshoz, mint a relatív fogyasztásértékek.

Ezek csak hozzávetőleges eredmények, mert nagyobb felbontással kellett volna mérnem a feszültséget (vagyis a fogyasztást) és az sem biztos, hogy ez egész processzormag pontosan olyan meleg volt, mint a CPU belső hőmérő diódája. Ehhez pontosan szabályozható hűtés mellett a fogyasztást mindig állandósult hőmérsékleten kellett volna leolvasni.

De nekem csak az volt a célom, hogy bizonyítsam vagy cáfoljam a CPU-fogyasztás hőmérsékletfüggését, ehhez pedig ezek a mérések is megfeleltek.

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#25) kisninja


kisninja
őstag

Minden elismerésem jó és tanulságos teszt. :K

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#26) nandon


nandon
tag

Köszi az írást! És persze a kísérletet! Igazán frappáns módja ezen elméleti feltevés igazolásának!

RISC86 Power

(#27) ollie


ollie
MODERÁTOR

Nagyon hasznos a teszt. :)
Izoldát meg szivesen elfogadnám, ha nem lennék nagyon allergiás a macskaszőrre. :(

***

(#28) marcias


marcias
őstag

Az a hangfal vhonnan nagyon ismerős... ja, hogy itt van az asztalomon :D

Steam: marcias88

(#29) lyzzard


lyzzard
aktív tag

de a nagyobb hűtés bizonyos fokon nem egyenlő a nagyobb teljesítményfelvétellel? bár azt nem tudom, hogy mekkora teljesítményűek a hűtések, de gondolom azok is fogyasztanak valamennyit.

(#30) Depression


Depression
veterán

Köszi az írást, nem gondoltam volna, hogy ilyen jelentéktelen hőmérsékletingadozás (abszolút értékben) is ekkora különbséget okoz.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#31) mindfreak


mindfreak
őstag

Mindenkinek macskája van vazz? :DDD

(#32) dokar


dokar
addikt

Hali,

Nagyon jó, hogy van egy ilyen írás. :R
Én is írtam erről a dologról a tesztemben itt: Wolfdale teszt: Hő és fogyasztás

Még lehetne egy nagyon érdekes dolgot csinálni, hogy energiamegtakarítás szempontjából melyik a jobb:

A verzió: CPU 65°C-on, ventilátor pedig 1200 RPM-en.
B verzió: CPU 45°C-on, ventilátor pedig 1800 RPM-en.

Bár én arra tippelek, hogy ventilátor fordulatszámának emelése több kakaóba kerül, mint a CPU hőmérsékletének emelkedéséből bekövetkező fogyasztásemelkedés.

(#31) mindfreak: nekem tengerimalacaim vannak és a macskákat nem szeretem :B

[ Szerkesztve ]

extra - SEXRay

(#33) DuplaZso


DuplaZso
aktív tag

Abnormális nevű, gyönyörű, fiatal cicuka ! :DDD Ott van a szeren ! Enyéim is ilyenek, mindig segítőkészek, ha valamit matatok. :))

Köszönjük az írást ! Elgondolkodtató.

(#34) raszputyin


raszputyin
senior tag

Nemcsak szakmailag, de nyelvileg is nagyon igényes írás, gratulálok! :-)

(#35) shtml válasza dokar (#32) üzenetére


shtml
őstag

Szép, alapos írás, valamiért elkerülte a figyelmemet, amikor megjelent, de most pótoltam. Hidd el, nem tőled vettem az ötletet, mert ez a mostani írásom eredetileg június 16-án jelent meg, csak másnap töröltem.

(#33) DuplaZso:
Szerintem is gyönyörű, ha nem is annyira fiatal. A kép készítésekor már 20-21 hónapos volt, csak valamiért - szerintem a gyerekkori éhezések miatt - ilyen pici maradt. Tavalyelőtt decemberben, 2-3 hónaposan, szó szerint csont-bőrré soványodva és a súlyos tüdőgyulladástól is nagyon legyengülve került hozzánk. De nagyon szívós kis jószág volt, az állatorvos is becsületesen kezelte, így aztán nálunk szépen kikupálódott.

Miért abnormális a neve? Cilu, Cirmi meg hasonló sok van, Izolda nem annyira. :)

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#36) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

szép és jó írás, viszont elgondolkozik az ember, hogy mi lehet az oka a magasabb hőmérséglet melletti magasabb fogyasztásnak.

délután asszem elő is kapom a fizika/elektronika könyveimet.

cica meg cép... jóltartást nagyon meghálálják:) nekünk is van négy -két magyar kommersz házi fekete és két norvég kommersz házi cirmos extraszőrös... azaz Dormi, Mazsi, Sötét aka Bátor Szőr Robin és Világos... és mind leány-:)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#37) ELP2 válasza proci985 (#36) üzenetére


ELP2
csendes tag

Az okozhatja az áram növekedését, hogy a hőmérséklet növekedésével csökken a MOS-FET-ek csatorna ellenállása. Mikor a CMOS kapu 0-ról 1-re vált, vagy vissza, mind a pluszra, mind a mínuszra kötött FET egy pillanatra egyszerre vezet, "zárlat" keletkezik, ami magasabb hőmérsékletnél nagyobb áramot jelent.
Továbbá nyílván a magasabb hőmérsékletnél az elektronok is mozgékonyabbak, több szökik meg a vezetőkből. Nő a szivárgási áram.

(#38) sz0k3e_ válasza dokar (#32) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

Az eredeti tesztben azt hozták ki, hogy ventivel jobb, kevesebb a fogyasztás mint nélküle, bár ott drasztikusabb volt a hőkülönbség. Ha ezt a tesztet is nézzük, akkor itt 44 -> 71'C között 5,5% különbség volt, ha ~100W-nak vesszük a CPU fogyasztását akkor ez + ~5,5W, míg egy venti általában 1-2W-ot eszik, szal ha nagyon szőrszálhasogató akarnék lenni, akkor 1200rpm -> 1800rpm biztos hogy kevesebb plusz fogyasztást eredményezne, szal az én tippem az pont a fordítottja lenne:)
De itt már nagyon pici fogyasztásokról beszélünk a teljes rendszerhez képest, úgyhogy igazából szerintem ilyen szinten már a csend fontosabb, maradhat az 1200rpm :DD

Amúgy azt néztétek hogy idle 33 -> 42'C -nál is megvan a +5,5% ? :Y

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#39) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

A cikk műszaki színvonala hozza a tőled megszokott szintet! És valóban, ELP2 válaszával összhangban állítom, hogy elméletileg is ennek kellett kijönni. A szivárgási áram, jól mondja a kolléga. Viszont az átkapcsolási tranzienst kizárnám, itt tíz-százmilliós nagyságrendű tranzisztorról van szó, szinkron kapuzva kapnak órajelet. Olyan áramlökések lennének, ha nem kompenzálnák ezt ki, hogy az hihetetlen.

Viszont megérzésed nem csal, az ok valóban a szennyezett szilícium, mint félvezető ellenállásának csökkenése a hőmérséklet növekedtével. Egy integrált áramkörben, tehát CPU-ban is vannak szép számmal lehúzó és felhúzó ellenállások. Ezeket az integrálhatóság érdekében miből is készítik? Poliszilíciumból, magán a chipen alakítják ki. Ezek együttes ellenálláscsökkenése okozza a fogyasztási többletet, karöltve a szivárgási árammal.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#40) ELP2 válasza 04ahgy (#39) üzenetére


ELP2
csendes tag

Ez az átkapcsolási tranziens létezik a CMOS kapuknál, a működésükből fakad. Azért tettem idézőjelbe a "zárlat" szót, mert valójában csak áramnövekedésről van szó. (nagyságrendileg egy 1mA-rel terhelhető kapu ekkor kb. 2mA körülvesz fel - TTL áramköröknél valóban zárlat alakult ki anno.)
Ezt a táprángatást szüntetik meg a CPU hordozólapjára forrasztott kondikkal.
De azt (részünkről) valóban találgatni lehet csak, hogy ez az áramnövekedésből 1, vagy X% -ot ad. Sztem több szót nem érdemes pazarolni rá ezért.
Valószínű nagyrészt a szivárgási áram a döntő. Erről valahol mintha azt olvastam volna, hogy a CPU teljes áramfelvételének 50%-áért felelős. (Mai kis csíkszélességű CPU-knál)

(#41) proci985 válasza ELP2 (#40) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

hm, köszönöm a válaszokat, új dolgot tanultam ma is.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#42) kts88 válasza shtml (#24) üzenetére


kts88
senior tag

Már megmértem :DDD
Egy P4 tápcsatiról származó 45 centis darab ellenállása nekem 11,18mOhm-ra jött ki.
Ehez áthajtottam rajta 7,15A-t és 80mV fesz esett rajta.
Ha ezekből az értékekből indulok ki akkor nagyon kevesett evett a procid, mindössze 30W-ot a legrosszabb esetben is :F .
De szerintem neked a vezeték vesztesége kisebb lesz, vagy máshonnan is kap egy kis kraftot, mert ez egy elég hihetetlen adat.

(#43) Senki9876


Senki9876
tag

Jó a cikk :C .
A macskád meg nagyon aranyos :DD

"Nem törődöm azzal, hogy az emberek nem ismernek, azzal törődöm, hogy nem ismerem az embereket." Kung Fu-Ce

(#44) Kantorpe válasza mindfreak (#31) üzenetére


Kantorpe
tag

Meg szep, a macska elszorakoztatja magat, ha unatkozik, nem igenyel annyira allando torodest mint egy kutya.

Jelzem itt a ket klasszikus hazikedvencet veszem osszehasonlitasra, szoval infos egyedeknek a macska sokkal jobb valasztas.

Szerintem.

Minden élő megöregszik, minden tulajdon elenyészik...

(#45) PeppErKorN


PeppErKorN
tag

Tetszik az írás, kiválóan igazolja az elméletet. Mint az előzőekből látható, egy sor újabb kérdés is felvetődött, érdeklődve várom a további eredményeket.
Gratulálok! :C

--K--N--R--

(#46) kagyula


kagyula
aktív tag

És a gpu-k vajon hogy viselkednek? Ott a hőmérséklet különbség és a fogyasztás is nagyobb. Lehet hogy már nem pár wattról lenne szó? :F

Legyen minden, sokszor.

(#47) BioNiCMaN


BioNiCMaN
addikt

Kérdés: A FSP300-60GLS-t kaptad szét? :B

Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

(#48) ollie válasza mindfreak (#31) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nem, nekem feleségem. :D

***

(#49) kagyula válasza ollie (#48) üzenetére


kagyula
aktív tag

Mi? A macska? :F
Piros szíves robotember, + macska feleség, kíváncsi leszek az utódaitokra :DDD

Legyen minden, sokszor.

(#50) shtml válasza BioNiCMaN (#47) üzenetére


shtml
őstag

Igen, azt. Bár új és garanciális, szerencsére nem volt címkével lezárva, a forrasztás meg nem feltűnő, mert a tápok úgyis kézi forrasztással készülnek.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#51) ELP2 válasza shtml (#50) üzenetére


ELP2
csendes tag

Még utólag is megcsinálhatod, hogy a 12V-os ágra ráteszel egy ismert terhelést, megméred a mV-ot, és máris megvan a mV/A.

(#52) didyman


didyman
őstag

Durva :)
:R

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#53) didyman válasza shtml (#50) üzenetére


didyman
őstag

Öhm, gépivel, de az FSP eme modelljét előszeretettel pöcsölik meg gyárilag, így elég sok érdekes dolog előfordul benne. Sajnos az egész tápot jellemzően hullámoztatják, és mivel a kábelezés, illetve az easycon jellegű megfejtések óhatatlan mechanikai terhelést rónak rájuk, van is elég baj emiatt.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#54) didyman válasza agressiv (#13) üzenetére


didyman
őstag

A következő ilyen hozzászólással keresd meg a dühöngőt. Mivel az előző kiadás is belehullott ebbe, ezért az itt jelentkező eltérő hangvételt kiemelten fogom szankcionálni, legyen szíves ezt mindenki tudomásul venni.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#55) didyman válasza dokar (#32) üzenetére


didyman
őstag

Egy CPU hűtése 2-3W maximum fordulatom, tehát ennél a CPU-nál érdemesebb aktív hűteni.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#56) didyman válasza ELP2 (#40) üzenetére


didyman
őstag

Azok a kapacitások méretükből fakadóan lennének elégtelenek meghatározó nagyságú, ilyen áramlökések lenyelésére, Valahol folytattunk erről parázs vitát, hogy ezek az átkapcsolási események vajon mennyit számítanak. Nincs konkrét, mért adat. Az egész kulcsa az, hogy időegység alatt mekkora részt vesz ki a kapu életéből ez a tranziens esemény, hiszen minél "szebb" a kapu működése, annál kisebb lesz az átmeneti esemény ideje viszonylagosan. A zárlat meg érdekes megfogalmazás olyan helyen, ahol 1,x V-on 30-50A-ek csorognak el. Egy-egy ilyen FET csatornaellenállása ugyanis a CPU által ekkor képviselt "látszólagos" értékhez képest több nagyságrenddel nagyobb (szerencsére), de nyilván itt sok eszközről beszélünk (melyek helye és a hozzájuk vezető huzalozások miatt elvileg nem tudnak relatív "egyszerre" nyitni-zárni, de ennek hatását is ki kéne számolni egyszer, vélhetően továbbra is zárójeles rész marad). Ami viszont a tranziensnél vélhetően jobban számít, az az egyes fokozatok által adott impedanciára meghajtott következő fokozat. Egy CPU-n kívüli, relatív hosszú memóriavezeték meghajtása párszáz MHz-en igen tekintélyes áramot fog elvinni és ez a belső adatforgalomra is igaz.
A szivárgási áram lesz az egyik fő tettes, a másik a cache működése és aztán a technológiai apróságok meg egyéb tényezők is beugranak, szóval érdekes téma.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#57) shtml válasza didyman (#55) üzenetére


shtml
őstag

Annál is inkább, mert a ventilátor többnyire úgyis jár és kisebb fordulaton is fogyaszt - ezt pedig ki kell vonni a max. fordulatszámon mért fogyasztásból. Így pedig még inkább az jön ki, hogy érdemesebb jobban hűteni, ha a zaj még elfogadható szinten marad.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#58) shtml válasza didyman (#53) üzenetére


shtml
őstag

Nem vagyok nagyon otthon a tápok dolgában, kérlek, magyarázd el ezeket részletesebben:

előszeretettel pöcsölik meg gyárilag, így elég sok érdekes dolog előfordul benne

easycon jellegű megfejtések

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#59) ELP2 válasza didyman (#56) üzenetére


ELP2
csendes tag

Azok a kapacitások méretükből fakadóan lennének elégtelenek meghatározó nagyságú, ilyen áramlökések lenyelésére
Nem értek veled egyet: A chip teljes kapacitása néhány 100 pF/cm2*. Ezzel szemben a túloldalra tucat szám beforrasztott kondenzátorok kapacitása egyenként is 10-100nF, ami több nagyságrenddel nagyobb értéket ad, mint a chip parazita kapacitásai, ezért függetlenül attól, hogy 50A-nyi áramokról van szó, nagyon is számít, mivel a frekvencia is több 100MHz.
A kapunk az órajelhez szinkronizálva billegnek....persze vannak részek, amik le vannak kapcsolva, van amelyik csak minden n-edik órajelre billen, de akkor is szinkronizálva, egyszerre jelenik meg a terhelés a táp-ágban.
Nem találom a linket, de még a P4-es időben volt valahol itt egy CPU teszt, amiben az író is felhívta a figyelmet arra, hogy a bemutatott tuning procit külsőre az különbözteti meg a mezeitől, hogy jóval több kondi van alul.

[Tankönyv az alkatrészgyártásról.]
*Amit fent írtam néhány 100pf/cm2 arra vonatkozik, ha a Si felületen szándékosan csak kondikat alakítanánk ki -nem vékonyréteg kondit-, viszont itt parazita kapacitásokról van szó, vagyis az érték még jóval kisebb....106. oldal.

(#60) ELP2 válasza ELP2 (#59) üzenetére


ELP2
csendes tag

Bocs, csak azoknak írom, akik esetleg erre úgy reagálnának: dehát ott vannak az 1500uF-os kondik a CPU tápján: Azok ELKÓK, lassúak. Ahol számít a nagyfrekis működés, ott minden kapcsolásban forrasztanak mellé egy 100nF-os kerámia kondit is. (olyat, mint amilyennel a CPU-t is tele pakolják.)
Az Elkók lassúságát a hosszú bevezető lábak, és a feltekercselt fegyverzetek okozzák. (induktivitás). De méginkább a dielektrikum, aminek a molekulái lassan fordulnak be a polarizáció irányába. Lehet egy egyszerű kísérletet végezni: feltöltesz egy 1-2000uF-os (vagy ha lehet, még nagyobb) kondit, majd csavarhúzóval kisütöd. Jó nagyot szikrázik. Vársz, nem töltöd fel újra, majd 1 perc múlva újra csavarhúzóval kisütöd: megint szikrázik....és esetleg harmadszor is megpróbálhatod. Nem tudja az energiáját gyorsan leadni (felvenni se). Ezért lassú ilyen célra.
A CPU-nál 0,1nS-nál is rövidebb áramlökéseket kell felvenni másodpercenként akár 3 milliárdszor, ilyen célra teljesen alkalmatlanok az elkók.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.