Hálózat, Virtual Switch Manager
A virtuális gépünk készen áll a megmérettetésekre. Ahhoz, hogy frissíteni tudjuk, vagy csatlakoztatni egyéb virtuális vagy fizikai számítógépekhez, szükségünk van minimum egy hálózati kapcsolatra. A hálózat beállításának lehetőségeit most a teljesség igénye nélkül de azért valamelyest megpróbálom leírni.
Ha megnyitjuk a Hyper-V -t akkor a jobb oldali menüben találjuk a Virtual Switch Manager-t.
Vegyünk egy egyszerű példát, mégpedig azt, hogy a virtuális gépünket nem használjuk másra csak szoftverek tesztelésére, esetleg fejlesztésére és emiatt szükségünk van egy gépre amit bármikor tönkretehetünk anélkül, hogy ez komolyabb kiesést okozhatna a munkafolyamatokban. Akár percek alatt visszaállhatunk a hiba előtti állapotra, duplikálhatjuk a virtuális gépeinket párhuzamos tesztelés céljából stb. Ehhez nincs másra szükség csak egy hálózati kapcsolatra amely olyan hozzáférésekkel rendelkezik mint bármelyik másik számítógépünk a hálózaton. Saját IP címet kap a router-től, eltudja érni a hálózati share-eket, printereket másnéven a hálózati erőforrásokat.
Virtual Switch létrehozása:
A bal oldali listában mivel még nincs egyetlen Virtual Switch sem konfigurálva, alapból a "New virtual network switch" opció lesz kiválasztva.
Vegyük sorra a lehetőségeket, név szerint: External, Internal, Private virtual switch
External: Feltétele, hogy rendelkeznünk kell fizikailag minimum egy hálózati kártyával (Ez azért többnyire nem lehet akadály). Ezzel a beállítással minden egyes virtuális gép (amelyhez ezt a Switch-et rendeltük) a kiválasztott hálózati kártyán keresztül fog csatlakozni a hálózathoz és közvetlenül e kártyán keresztül bonyolítja a forgalmat. Szinte minden Hyper-V hálózattal foglalkozó cikkben megemlítésre kerül, így én sem szeretném elhanyagolni, hogy a beállításnál lehetőségünk van a hálózati adapter használatából kizárni a gazdagépet. Így viszont szükség van egy második hálózati interface-re ahhoz, hogy a gazdagép is a halózathoz csatlakozhasson. Amennyiben persze erre szükség van. De ami igazán fontos! Amikor létrehozunk egy Virtual Switch-et, akkor az új beállítások alkalmzása miatt a kiválasztott interface összes kapcsolata megszakad. Ha nem DHCP-vel kapja az interface az IP címet és netán távolról konfiguráljuk a Hyper-V-t akkor egy laza mozdulattal kizárhatjuk magunkat a szerverről mert a statikus beállítások törlődnek. És akkor lehet hívogatni az éppen a server környezetében tartózkodó "Terinénit" a takarítót / portást / kertészt, hogy ugyan már nyomja meg egyenként a gombokat amiket diktálunk, és életbevágóan fontos, hogy ne hibázzon...
-Mit lát most a monitoron Teri néni?
-Azmiaz fiacskám?
-A színes TV ott a számítógép teremben.
-Jaaa azon.. Port látok édes fiam, vastagon!
Internal: A virtuális gépeinket tudjuk hálózatba kapcsolni, anélkül, hogy elérnék a külső hálózatot. A virtuális gépek a gazda géppel képesek kommunikálni, de a külső hálózat elérésére (alap esetben..) nincs lehetőség
Private: Itt már a gazdagépet is kizárjuk a hálózatból, csak a virtuális gépek érhetik el egymást.
Lehetne még sokat írni az External, Internal és Private Virtual Switch tulajdonságokról, de ezt majd egy külön erre kihegyezett cikkben szeretném megtenni. Első telepítésnél és gyakorolgatásnál, bízom benne, hogy elégséges az információ a döntéshez.
Tahát akkor én most az "External"-t fogom választani és akkor klikk a "Create Virtual Switch" gombra.
A következő ablakban elsőként a Virtual Switch nevét tudjuk megadni. Majd a "Connection type" mezőben tudjuk hozzárendelni a kívánt hálózati interface-t.
Ha kiválasztottuk és az OK-ra klikkelünk akkor is feldobja a már említett figyelmeztetést, hogy megfog szakadni a hálózati kapcsolat a kiválasztott eszközön. Ha értjük, tudjuk mit csinálunk akkor klikk "Yes".
Ezzel létre is hoztuk a virtuális gépünknek szánt virtuális switch-et. Már csak csatlakoztatni kell az eszközt a virtuális gépünkhöz.
Menjünk a Hyper-V Manager kezdő képernyőjére és a virtuális gépek listájában vállasszuk ki a gépünket melyet szeretnénk most a hálózatba kapcsolni. Jobb klikk a gépen és "Settings".
Ha megnyílt a virtuális gép beállító menü, akkor a bal oldali listában a "Network Adapter" -re kattintva nyithatjuk meg a hálózati csatlakozásokra vonatkozó ablakot. Majd itt a "Virtual switch" alatti legördülő menüből, válasszuk ki a létrehozott, az én esetemben "logout" nevű "Virtual Switch"-et. Érdemes megemlíteni, hogy egy virtuális gép "Virtual Switch" -hez való kapcsolása egyaránt lehetséges ki és bekapcsolt virtuális gép esetén is. Ellenben ha hozzászeretnénk adni (vagy törölni) egy "Network Adapter"-t a virtuális géphez, akkor már le kell állítani a gépet. A helyzet nagyjából olyan mint egy valódi gép esetében.
És ezzel valójában el is érkeztünk a kitűzött célunkhoz. Ha elindítjuk a virtuális gépünket akkor kiderül, hogy minden működik e a tervek szerint.
Mindenkinek kellemes virtuális élményeket kívánok :)
Aztán ne kíméljetek a kritikákkal...