Zárszó
Miután összeválogattuk gépünk alkatrészeit, valahol meg is kell vennünk. Célszerű egy helyről beszerezni a dolgokat, sőt, összerakást is kérni, így biztosan minden rendben lesz az új géppel.
Processzorokra a legtöbb bolt csak 1 év helyszíni garanciát vállal, próbáljunk meg olyan helyen vásárolni, ahol többet adnak rá. Tápegységek esetében megérhet +1-2k-t a hosszabb garancia, én pl 5 év garanciával vásároltam a CX400-at, szerencsém volt, másnap ugyanabban a boltban már 3 év garanciával adták.
Azt javaslom, hardverekhez kevésbé értő vásárló mindenképpen keresse fel vásárlás előtt a "Milyen asztali gépet vegyek?" topikot az elképzelésével, hátha olcsóbb alternatívát tudunk neki mutatni, vagy esetleg jobbat. Több szem többet lát :-)
Összeszerelés:
Elsőként szereljük be házunkba a tápegységet, majd stand-up csavarokat, melyek az alaplap lábai lesznek. Pattintsuk be az alaplap I/O paneljét, majd szereljük be a merevlemezeket és optikai meghajtókat. Ha több merevlemezünk van, kis kihagyással szereljük, a megfelelő szellőzés érdekében.
Most jön az alaplap beszerelése. Helyezzük a lapot a stand-up-okra, majd csavarral rögzítsük. Fontos, hogy nem kell nagyon meghúzni a csavarokat.
Pattintsuk helyükre a memória modulokat, azonos színűbe az azonos kitben vásárolt ramokat, Intelnél nem egymás mellé kell rakni a memóriákat, hanem az elsőt az elsőbe, de a másodikat már a harmadik foglalatba.
Következzen a processzor. Itt legyünk nagyon óvatosak, nehogy letörjünk egy lábat is, ha AMD processzorunk van. Tegyük a helyére, rögzítsük a kerettel/leszorítóval, majd kenjünk egy nagyon kevés pasztát rá, melyet pengével vagy bankkártyával oszlassunk szépen el a felületen (ha gyári hűtőt használunk, azon alapból van paszta).
Ha ezzel végeztünk, rögzítsük a processzor hűtőt az alaplap kiskönyvében leírtak szerint.
Ezután következhet a videokártya és egyéb bővítőkártyák beszerelése. Nincs más dolgunk, mint a megfelelő slotba illeszteni a kártyát, majd csavarral rögzíteni a házhoz.
Ha ezekkel végeztünk, kössük be a kábeleket, kezdjük a tápkábelekkel. Egy nagy széles (ATX) és egy kisebb (12V) megy az alaplapba, a videokártyába általában egy vagy két PCI-e hat tűs csatlakozó való.
Kössük be a ventilátorokat, valamint a bekapcsoló, USB, és front-audio, e-sata kivezetéseket, kössük össze merevlemezeinket és DVD írónkat az alaplappal és a táppal, majd szereljük vissza a ház oldallapját.
Kapcsoljuk be a gépet. Ha villog a monitor/sípol a pc speaker, valamit rosszul csináltunk.
Ne szereljünk kötött pulloverben, tönkretehetjük az alkatrészeket. Kezünket rendszeresen süssük ki fémen, mondjuk a házon.
Hol vásároljunk?
Használjunk ár-összehasonlító oldalakat, nehogy átverjenek a helyi boltban. Ha vidéken lakunk, nem muszáj a helyi boltban jóval drágábban megvenni a gépet, inkább rendeljünk nagyobb boltokból Budapestről, a kiszállítás általában nem sokkal több, mint 2-3ezer forint.
Köszönet
Köszönetemet szeretném kifejezni a "Milyen asztali gépet vegyek?" topik frontembereinek, továbbá a tápos, winchesteres, házas topik oszlopos tagjainak