Bevezető
Az alapfogalmak, rövidítések magyarázatai itt megtalálhatóak.
Termékinfó
Idén májusban jelent meg az első generációs, fehér Ninox Venator, ami közel sem volt tökéletes. Hemzsegett az apróbb hibáktól, amik összeadódva megfosztották az ajánlott minősítéstől az egeret. A Ninox projekt vezetője, bst azonban figyelt a visszajelzésekre és hamar be is harangozta, hogy jönni fog egy javított verzió. Ez nemrég meg is érkezett, én pedig leteszteltem. Néhány részt egy az egyben átmásoltam az előző cikkből, lévén nem sok minden változott az ott írtakhoz képest.
Külső
Csomagolás
Nem túl csicsás: kis műanyag ablakkal ellátott kartondobozt kapunk, amely tartalmazza az egeret, egy extra szett talpat és a leírást.
Külső
Egyszerű, szimmetrikus forma, a bal oldalon két oldalgombbal, azaz jobbkezesek számára lesz csak ideális. A burkolat OEM modell, ugyanezt használja pl. a Motospeed V40 is (a belsejük azonban totál különbözik).
A forma nagyon hasonlít a Zowie ZA13-hoz, annál azonban hangyányit laposabb a legfelső része, viszont a gombok nem süllyednek le annyira az elején.
Anyaghasználat, összeszerelés
A teteje matt felületkezelést kapott, ami véleményem szerint nagyon kellemes tapintású, ellenben borzasztóan gyűjti az ujjlenyomatokat. Engem mondjuk ez egyáltalán nem zavar, lévén nem nézegetem az egeret, hanem fogdosom.
Az oldala nincs lekezelve, lyukacsos szerkezetű, textúrázott műanyag. Nálam nem különösebben csúszkált, pedig izzadós a kezem. Néhányan viszont panaszkodtak rá, hogy szerintük nem a legjobb megoldás, és jobb lenne valami gumiréteget rávinni. Tipp: eBay-en lehet kapni nagyon olcsón grip tape-et, amit a gördeszkákra szoktak rakni. Ezt felapplikálva máris megszűnik minden csúszóssággal kapcsolatos probléma.
80 grammos tömegével a könnyűsúlyú kategóriában versenyzik, viszont a súlyeloszlása kissé a hátulja fele orientálódik.
A fehér verzió az összeszerelési minőségben bukott el a leginkább, összevissza recsegett-ropogott, lötyögött, stb. Ezeket a hibákat az új kiadásban nem véltem felfedezni. Az egeret erősen megrázva hallottam némi zörgést, aztán rájöttem, hogy a kábel törésgátló gumiharangja tud egy kicsit mozogni a burkolat elejénél. Azt lefogva semmi hangja nem volt.
Világítás
A világítást a profilmenüben tudjuk beállítani, erről bővebben később. Effektusokra nincs lehetőség, a fény simán statikus, de elég sokféle szín között variálhatunk, nem az alábbi három az összes.
Összehasonlító képek
Gombok, talpak, kábel
Gombok
Ez az a rész, ahol szintén elhasalt az előd, de nagymértékű javuláson esett át némi Rolling Stones után.
A két főgomb kellemes nyomásponttal bír, könnyebbek a klikkek, mint akármelyik Zowie, Nixeus, vagy Dream Machines által eddig kiadott rágcsálón. A kapcsolásért 50 millió kattintásra tervezett, kék pöckös Omron D2FC-F-K kapcsolók vannak (ez persze nem garancia arra, hogy ki is bírják a nominális élettartamot, általában hamarabb elhaláloznak).
A bal gombom tökéletes, de a jobbra már jutott egy emberes adag holtjáték. Szerencsére semmi nincs, amit némi szigetelőszalaggal és/vagy egy kis hajlítgatással ne lehetne megoldani. Ehhez azonban szét kell szedni az egeret, ami természetesen garanciavesztéssel jár.
Sajnos jellemző elég sok post-travel is, azaz a gombokat a kapcsolás után tovább lehet nyomni. Clickspam játékoknál ez nem biztos, hogy olyan kedvező lesz.
Itt most leírom újra, amit már rengetegszer leírtam az elmúlt hónapokban. A minőség-ellenőrzési sztenderdek olyan szinten leestek az összes perifériagyártó vállalatnál, hogy az valami katasztrófa. Egyszerűen túl random az egész, nem tudhatni, hogy mikor fogunk ki lötyögő görgős, recsegő burkolatú, rázkódó szenzorlencsés, vagy akármilyen más apró hibával rendelkező egeret. Sajnos ezzel nem lehet mit kezdeni, ha nagyon zavarja a felhasználót, akkor vissza kell küldeni, vagy szétszedni és házilag barkácsolni megoldást.
A görgő nagyon jó lett, nincs játék két fokozat között, mint a fehér változatnál, valamint a kicsit túl határozottan járó TTC encoder is le lett váltva egy könnyebben járóra (melynek gyártója az F-Switch). A fokozatok így is kellemesen elkülönülnek egymástól, nem olvadnak egybe. Véleményem szerint ez a megoldás böngészésre és játékra is ideális.
A középső gomb nyomáspontja nagyon jó, nem túl nehéz, de görgetés közben sem lehet véletlenül lenyomni. Az alatta operáló mikrokapcsoló típusára nem tudtam fényt deríteni.
Az oldalgombokat tactile switch-ek működtetik. Láttam már jobbat, de nem vészes a használatuk. Sem holtjátékot, sem számottevő lötyögést nem tapasztaltam.
Talpak, kábel
A gyári talpakon egy védőfólia van, amit használat előtt el kell távolítani. Egy extra szett pacsker is található a csomagban, így egyhamar nem fogunk kifogyni belőle. Azt kell mondjam, hogy nagyon jól csúsznak. Általában egyből cserélem az egereim gyári talpait, de ezt nem biztos, hogy leváltom.
A kábel is jelentős mértékben javult a fehér Venatorhoz képest, jóval hajlékonyabb lett. Most úgy körülbelül gyári Zowie-kábel szinten lehet, bár annál talán egy hangyányit merevebb. A vastagságából még azért lehetne lefaragni. Az anyaga is el van találva, nem kelt túl nagy súrlódást, ha leér az egérpadra.
Az alsó talp alatt található a két csavar, ami az egeret egybetartja. Ezt a talpat nem feltétlenül kell lehámozni, ha szét akarjuk kapni az egeret, elég csak két lyukat bökni rá egy hegyesebb csavarhúzóval. Az alábbi képen látszik, hogy hol is vannak a csavarhelyek pontosan.
Szenzor
Szenzor
PixArt PMW3360, azaz a jelenlegi csúcskategóriát képviselő optikai érzékelő végzi a lekövetést. Nyers, reszponzív, 1:1 track-feel és természetesen normál használat közben abszolút kiakaszthatatlan.
Az előző verzióban volt néhány érdekesség, egy-két poll az Orion-ködig repült, ezek nagy része eltűnt, de néha még előfordulnak. Érdekes jelenség, mindenesetre gyakorlati hátránya abszolút nincs.
400 és 12.000 DPI közti felbontáson használhatjuk az egeret. A polling rate gyárilag 1000 Hz, de választhatunk 500-as értéket is.
A LOD gyárilag kellőképp alacsony, úgy 1 DVD magasságról már nem, vagy csak alig-alig érzékelt szövetpadon. Ennek az állítására is van lehetőségünk a profiloknál.
Tesztek
A teszteket egy KODIAK XXL egérpadon végeztem.
Tilt slam teszt (videó, YouTube)
DPI divergencia:
Kissé magasabbak a mért értékek a névlegeseknél.
Paint-teszt:
Ésszerű értékeken semmiféle jitter-t nem vettem észre, valamint angle snapping sincs jelen.
Input lag mérés:
A kontrollalany egy Logitech G102. Az input lag 2000 DPI-ig 0 ms, utána 6000-ig 3 ms, majd mintha visszaesne 2-re. Érdekes. Persze lehet, hogy mérési hiba, de elég sokszor újramértem minden eredményt, és mindig ezek jöttek ki. Lényeg a lényeg: 2000 DPI fölé nem érdemes menni. Mellesleg ez az eddig tesztelt összes 3360-as szenzorral szerelt egérre jellemző volt.
PCS mérés:
A határ a csillagos ég.
Polling rate mérés:
Stabilan tartja az értékeket, de van néhány nagyobb kiugrás.
Profilok
Az egérhez nincs szoftver, de van beépített profilválasztás funkció hardveresen. A profilok beállításáról van egy hivatalos leírás ezen a linken. Ezt mellesleg megkapjuk nyomtatott formában is az egérrel.
Összegzés, specifikációk
Összegzés
Pro:
- top szenzor
- remek görgetés
- jó kábel
- kiváló gyári talpak
Kontra:
- még mindig előfordulhat némi holtjáték a főgomboknál
- csúszós lehet az oldalsó rész az izzadósabb kezűeknek
Részemről mindenképpen ajánlott. Ahogy fentebb írtam, a QC sajnos nagyon random tud lenni, lehet, hogy tökéletes, hibátlan egeret kapunk, de az is lehet, hogy nem.
Itt igazából csak a főgombok holtjátéka az, amit teljesen eliminálni kéne, de ha nem félünk szétszedni az egeret, akkor ezt magunk is megtehetjük. (Egy-két réteg pici darab szigetelőszalagot kell a burkolat kattintó részére applikálni - ezt én is megtettem, és most tökéletes.)
Az Amazon német oldaláról érdemes megvásárolni, így körülbelül 15-16 ezer forintos áron hozzá lehet jutni. És ne a fehér, hanem a fekete felső burkolatú verziót az említett hibák elkerülése végett.
Van-e versenytársa ebben az árkategóriában? Van, nem is kevés. De ha ilyesmi formájú burkolatra van szükségünk, akkor azt mondom, hogy kiváló választás lehet.
Specifikációk:
Méret: 122 × 62 × 40 mm
Súly: 80 g
Felbontás: 400 - 12.000 DPI
Polling rate: 500 - 1000 Hz
Világítás: többszínű
Driver: nincs
Gombok száma: 5+1
Ezúton is köszönet jár bst-nek (Ninox) a tesztpéldányért, valamint dobragabnak a MouseTester fejlesztéséért és a végtelen mennyiségű szakmai segítségért!