A megoldás keresése
Az utóbbi időben sokat kutattam az interneten, külföldi és belföldi fórumokon egyaránt, hogy megtaláljam végre azt a hangeszközt, amivel maradéktalanul élvezhetném a zenehallgatást.
Hangeszköz alatt azt a láncszemet értem, ami eddig talán a leggyengébb volt a láncban: Audigy 2 helyett valami.
Végiggondoltam többször is azt, hogy milyen forrásról lenne a legjobb, legpraktikusabb és időtálló a zenehallgatás, így számításba jött több asztali CD lejátszó, SACD, Hangkártya, és DAC (Digital->Analog Converter) is.
Az árára is húztam egy limitet: max. 30.000Ft.
Manapság egyre jobban kezdenek terjedni a CD formátumnál (44,1Khz 16bit) nagyobb felbontású és bitmélységű zenék (DVD-A, Vinyl rip, stb.), és a legtöbbünk ezeket talán számítógépen tárolja.
Ezért maradt a legpraktikusabb megoldásnak vagy egy félprofi hangkártya, vagy egy DAC beszerzése, mivel ezeket minden különösebb probléma nélkül használni tudjuk a már megszokott zenelejátszó szoftverünkkel.
Egy DAC jó választás lehet azoknak, akik rendelkeznek digitális kimenettel a meglévő hangkártyájukon.
Ezeknek általában Optikai és Koaxiális bemenetük is van, így nagyobb eséllyel csatlakoztathatóak PC-re.
Csakhogy ne legyen olyan könnyű az életünk, nem fenékig tejföl a digitális élet sem :)
Két ellenségünk van: a Jitter és az órajel pontossága.
Jitter: Ha digitális audiojelet viszünk át optikai vagy koaxikális kábelen, felléphet az úgynevezett jitter (= vibráció). Optikán keresztül ez az érték nagyobb(rosszabb) de koaxiális kimeneten is jelen van, és így a hangminőség nagyban függ attól, hogy milyen minőségű például maga a hangkártya digitális része.
Az órajel stabilitásának gyengesége is okozhat hangminőségbeli romlást.
Hangkártyából létezik két fajta: belső és külső.
Ekkor eljutottam egy belső hangkártyához, ami nagyon kicsi jitterrel dolgozik és pontos órajellel. ESI Juli@
Viszont a belső hangkártyákat sújtja a PC-k kapcsolóüzemű tápja, ami egy PC-ben könnyen zajossá tud válni (amit természetesen nem feltétlenül hallunk meg).
Persze ez a digitális kimenetet nem nagyon érinti, de így kell még egy digitális jelet fogadó DAC, viszont a kettő együtt már sokba kerülne.
Külső hangkártyából is létezik olyan, amelyik a tápellátást a szintén zajos USB-n keresztül kapja. És van olyan, aminek saját tápja van.
Ez a cikk egy ilyen, a számítógépházon kívül elhelyezhető hangkártyáról szól, aminek saját beépített tápegysége van.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!