Programok és az uEFI
Szoftveresen nincs valami hihetetlen mennyiségű alkalmazás áradatunk. Jobban végig gondolva épp a kellő mennyiségű.
MSI Control Center
A gyári tuning program illetve feszültség és hőmérséklet monitorozó. Semmi változás nincs az Intel lapoknál használtéval. Persze létezik AMD alá más hasonló program pl az AMD OverDrive.
Gyakorlatilag minden feszültség értéket módosíthatunk Windows alól, illetve a referencia órajelet és a szorzót is módosíthatjuk. A legutolsó MHz- elérése érdekében bizony hasznos lesz, az az lenne ha a maximum referencia órajel nem lenne limites 250Mhz-nél szoftveresen.
Amennyiben nem szeretnénk az OC Genie gombjának megnyomásához bemászni a házba, szoftveresen is aktiválhatjuk itt.
MSI Live Update 5
Minden programot, BIOS-t egy kattintással tudunk frissíteni. Nem vagyok ennek a híve.
Super Charger
Gyorsabb feltöltést tesz lehetővé USB-n keresztül pl az IPOD számára.
THX TruStudio PRO
Hangszíneket tudjuk személyre szabni.
uEFI
Szinte egy és ugyan mint az Inteles lapoknál. Ez nem is gond. Jól néz ki és jól is használható. F12 -vel képernyő menteskét készíthetünk pendrivera amit aztán közkincsé tehetünk hogy mások könnyebben hangolhassák be rendszerüket. No és persze hogy a cikk olvasásához ne keljen monitorból vissza vakuzott képekből kiszedni az információt.
Hirdetés
Vannak azért problémák:
Kicsit lassú. Ha meg akarok változtatni egy értéket és belelépnék egy almenübe várni kell. Nem sokat ugyan de várni kell. Hasonló nyavalya volt P67 lapoknál is ami Z68-nál eltűnt. Ez aki egyszer beállítja a masináját és úgy hagyja a világ végig azt nem zavarja majd. Hosszadalmas használat után meg meglehet/kell szokni.
Ez egyébként még nem lenne oly idegesítő csak akkor amikkor a cpu feszültséget kell módosítani. Mert mondjuk be akarok állítani egy 1.45v-t akkor vagy nyomom a "+" gombot és egy örökkévalóságig nyomva tartom vagy belépve az egér görgővel letekerem odáig aztán rákattintva adom meg. De ez így elég sokáig tart mivel nagyon aprólékos léptékben emelhetjük őket (ami egyébként jó dolog ha 24/7 re tesztelünk). Könnyebb lenne ha manuálisan beírhatnám az értékeket. Sajnos erre nincs lehetőség.
Ezen két dolgot leszámítva minden nagyszerű és használható.
Settings
Némi információt tudhatunk meg a System Status menüpont alatt. Az Advanced nél a állíthatjuk be a RAID-t a ventilátorok fordulatát, letilthatjuk többek között a LAN csatlakozót vagy a hangkártyát is.
Bootban értelemszérűlég hogy milyen sorrendben nézze át a rádugott meghajtókat.
OC
A lelke az egésznek ez. Van itt minden, kellően részletes de mégis átlátható.
Egy apróság sokat dobna az egyszerűbb felhasználók számára. Ha valahogy fel lenne tüntetve az egyes feszültségek alap értéke. Ez hiányzik.
Néhány opció csak akkor válik láthatóvá ha megfelelő cpu van benne, FX szériánál megjelenik a turbo core Phenomoknál a core activator.
Mint az már ismert FX processzorok esetében az APM funkciót ki kell kapcsolni hogy beállított feszültség terhelés hatására se csökkenjen le. Ez a funkció ugyan is processzor fogyasztását figyeli és ha az meghalad egy értéket lejjebb veszi az órajelet, ezáltal elmarad a várt teljesítmény növekedés.
A többi gyártó deszkáinál ez külön menüből vezérelhető, MSI-nél nem. Ezt kikapcsolni úgy tudjuk ha a turbo core funkciót Disabled-re tesszük, így egyúttal kikapcsolja az APM-t is, legalább biztos nem hagyjuk ki ennek a funkciónak a letiltását.
Feszültségekben van bőven mit állítani. A megszokott értékeken kívül lehet pár ismeretlen is CPU DDR PHY Voltage, DDR VTT Votlage stb. Nincs "normal" opció és mint ahogyan azt fentebb említettem az alap értéket sem írja sehol így nehéz meghatározni hogy pontosan mit is kéne beállítani, "auto" értékeken hagyni pedig nem mindig célszerű a dolgokat.
Nem nehéz ettől függetlenül az alapfeszültségeket kitalálni, Windows alól Control Center II monitorozza és az alapján később már tudni fogjuk.
Természetesen hozhatunk létre profilokat és további funkciókat tiltatunk le az OC menü alján.
ECO:
Energiagazdálkodás funkciók a minél kisebb energia felvétel érdekében és így persze a föld megmentésében is vagy inkább a villanyszámla lejjebb szorításában. Még a memóriák fázisinak szabályzásba is beleszólhatunk. Pazar.
Utilities:
A lényeges innen az M-Falsh amivel uEFI-t frissíthetjük.
Security:
Jelszavazhatjuk a rendszert, ez mondjuk elég egyértelmű is.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!