Hirdetés

MSI 990FXA-GD80 bemutató

Tuning minden szinten

OC GENIE II

Gyári profilt használó tuning lehetőség. Az alaplapon található gomb (szoftveresen is aktiválható) megnyomása után egy sablon profil erőltet rá a processzorra amit aztán beton stabilan tart is. Elméletileg.

Intel platformnál ez így tiszta sor is de nem AMD FX esetén, vagy legalábbis nagyon nem úgy ahogy annak kéne viselkednie.
Bekapcsolás után pikk-pakk teszi is a dolgát, gondoltam hasonlóan fog működni mint Intel lapok esetén. Beállít 4200Mhz-t a processzornak, feszültségek terén a biztonságos határértéket adja majd meg és memóriákat a legalacsonyabb szorzóra teszi.

Windowsban látom 4400Mhz-n van a az FX6100-m.Megörültem hogy na ez már elég tisztességes gyári tuning. Ráengedtem egy cinebench-t majd megdöbbenve véltem felfedezni hogy igen alacsony pontszámot produkált a 4400Mhz-s órajelhez képest. Ekkor jött a fény az alagút végén.
Mert bár jól mutat a 4,4ghz de nem megy annyin a valós órajel 3700Mhz csak nem kapcsolja ki az APM-t és a TurboCore-t. Így pedig szégyenteljes 400Mhz-t emel az egészen.

Hirdetés

Persze tuning ez is, a Bulldozer AMD-k meg nevetnek ezen. Viszont ha jobban belegondolunk ebbe a lapba a Sempron 140 -tól a Phenom II x2 550-n át egészen az FX 8150 ig bármilyen processzor mehet bele. Így kellet ezt megcsinálni, univerzálisra. Magán véleményem hogy utca bruttó hatvanezer forintos alaplapba nyolc ezer forintos procit gyári tuningoltatni... az a "ezt nem ér" szintet karcolja.

Manuális tuning.

Hétköznapokra, lég vagy vízhűtés alá nagyon jól belehet állítani a masinánkat. Mivel ilyen hűtés mellett amúgy sem adunk irdatlan magas feszültségeket ezért például a processzor feszültségét nagyon nagyon aprólékosan tudjuk beállítani 1.5v ig.
De ugyan így a memóriáknál vagy az NB-nél is ki tudunk centizni mindent. Feszültség mérésre nincs úgy lehetőség mint mondjuk a V-Check el ellátott MSI lapoknál így nem tudtam megfelelően monitorozni a feszültség ingadozását.

CPU-Z szerint figyelve, egy kicsit felé ad az uEFI-ben beállítottnak.
A dropp ami a terheletlen és a terheléses érték között van nagyjából 0,020-0,025v. Ez bőven jó, ezt az értéket tartja is végig.

Mivel nem műszerrel kimért adatokról beszélünk így szentírásnak azért ne vegyük.
Aki szeretné műszerrel kimérve is látni mi-mit kap éppen, a forrasztó pákához kell hogy nyúljon, nem lehetetlen megcsinálni de garancia vesztéssel jár! [link]

Ha valaki elakadna csináltam némi segédletet hogy hogyan érheti el a 4500Mht-t

Extrém tuning.

Voltak kétségeim a processzorral kapcsolatban. Léghűtéssel nem tűnt acélosnak az FX 6100. De azért belevágtam, lesz ami lesz alapon.
A GD80-t remekül lehet szigetelni a fázisok között és a foglalat körül alig van kitüremkedés.Erre nem lehet panasz.

Első nekifutásra 6 szálon hagytam cpu-t, így sem ment ugyan rosszul, túlmutatva az előre jelzésemen, de 1 maggal már hozta a tiszteségeset.
A lap teszt közben elég stabil volt, jól bírta mind a hideget mind a magasabb feszültségértékeket is.

A LoadLine hiánya és a korábban léghűtéssel jelentkező effekt miszerint az EFI-ben beállított CPU Vcore-t sem adta ki kellően. 1.5v felett már kevesebbet állít be. Nem kizárt hogy befogható lett volna az Amerikai kolléga 7744Mhz-s rekordja ha tudok még feszültséget emelni.
Valamit hagyni kell legközelebbre is.

Maximum CPU órajel 4th
7471.03Mhz

SuperPI 1M 2nd
11sec 813ms

SuperPI 32M 1st
12min 13sec 484ms

Pifast 3rd
21.94 sec

Wprime 32M 3rd
7 sec

Rövid videó erről

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt