Hirdetés

MediaTek mod, avagy a "másképp" droid

Számos gyártó, és szabvány állt be az Android mögé, ám kevés annyira különleges, mint az MTK rendszerei.

A MediaTek rövid története

Ahhoz, hogy megértsük, hogy az Android találkozása ezekkel az eszközökkel miért is teszi különccé az MTK processzorokat, elsőre tekintsük át, alapvetően mivel is foglalkozott és foglalkozik a cég, a kezdetektől, egészen napjainkig!

A MediaTek közvetlen elődje az United Microelectronics Corporation, vagy röviden UMC egy tajvani mikroelektronikai kutatási és fejlesztési részleg volt, melyet 1997. május 28-án alakítottak át a most ismert név és a jelenlegi irányvonal alá.

Napjainkban Tajvan legnagyobb microchip gyártója. Termékkínálatuk egyaránt kiterjed a nagy felbontású digitális tévék, a vezeték nélküli eszközök, optikai hálózatok és tárolók, valamint a mobil kommunikáció széles spektrumára.

2001. június 23-án már a tajvani tőzsdén is bejegyzett márkanév volt "2454"-es kódnéven, ami igen nagy teljesítmény az akkor csupán 4 éves fennállást figyelembe véve.


Az mt1389de MTK chip egy asztali DVD-lejátszóban

Az igazán nagy áttörésre azonban egészen 2004-ig várni kellett, ugyanis erre az évre datálható az első MTK processzoros telefonok megjelenése, ami széles körben is ismerté tette végre a nevet. A siker titka valószínűleg az lehet, hogy ezekben a készülékekben találkozik a kedvező ár, a csúcstechnika és a rideg valóság egymással: egy olyan világban tervezték őket, ahol elavult a négy magos processzor, de élénken él az igény az analóg tévék vételére.

Hirdetés

Az első MTK telefon már viselte azokat jegyeket, amik azóta védjeggyé váltak: a két kártyás, MT6235 processzorral felszerelt, qwerty gombsoros és analóg tévévevőt is felvonultató Star C6000-es nem okozott ugyan komoly fejtörést a konkurenciának, ám megalapozta a jelen cikk "résztvevőinek" létjogosultságát.


A Star C6000

Nem sokkal később ezt a modellt és az MT6235-öt leváltotta az első "Android-képes" MT6516-os MTK modell, a ctone t01, és a milliónyi klón...

Balra át! Alapozó

Az MTK modellek "fő gondja" az, hogy az Android körüli részekhez a gyártó makacs módon ragaszkodik. Ezzel egy időben kötődik a Windows mellé, ami azt hozza magával, hogy az alapvetően Linux alapú rendszer mellé társított kiszolgálók a Windows kizárólagos támogatását élvezik teljes körben.

A gond tehát az, hogy még a romot elkészíthetjük a Linuxon - sőt, többnyire csak a Linuxon készíthetjük el -, addig a készülék lelkivilága innen egy bevehetetlen erődítmény. Az Android részek még csak kezelhetőek az ADB porton keresztül, ám az ezt kiszolgáló driverek, loaderek és egyéb részek megkívánják, hogy behatóbban megismerkedjünk a Windowsszal is.

Fontos fogalmak, amiket még idő előtt meg kell ismernünk:

ROM, rendszer: Alapvetően maga az Android, ami nagyjából két img (boot és system.img) fájl, vagy egy zip telepítő.

Frimware: A teljes NAND flash tartalma, amiben az Androidot kiszolgáló területek is benne vannak. Bootloader stb...

Recovery: Egy egyedi binárissal összekapcsolt kernel, az zip fájlok flashelésére használatos, illetve a custom verziókkal készíthetünk mentést az alap rendszerről és a beállításainkról.

NVRAM vagy NVM: Non-volatile memory, vagyis csak olvasható és elvben nem írható memória terület. Többek között itt lakik a hálózati zár, ha ritka esetben van, és az IMEI számok, MAC címek, RF kalibrációk.

Preloader: A bekapcsolás pillanatában betöltött program. Ez kezdi meg a boot folyamatot. Ha megsérül, akkor a készülék elveszti az USB kapcsolatát, otthon már nem lesz menthető.

DSP_BL: Ez a második bootloader. Ez már tölti a többi részt is, nem csak az alapvető beállításokat. Összevonták a későbbi modellekben az elsővel.

MBR: Master Boot Record. Ez ismerős lehet. Ez az első partíció információkat tartalmazó rész. Többnyire a merevlemezeken találhatjuk meg, itt azonban a flash IC-be költözött párja lakik.

EBR1, EBR2: Extended Boot Record(ok). Az MBR-hez hasonló, szintén a partíciós felosztásért felelős részek.

UBOOT: Alacsony szintű driver információkat tartalmazó partíció, melyeket az uboot.bin vagy újabban az lk.bin tárol. Alapvetően 3 dolog miatt fontos nekünk: a két kamera és a kijelző drivere itt lakik, illetve az lk.bin kezeli az akku kiolvasást is bizonyos esetekben.

LOGO: A rendszer előtt megjelenő képecske, bináris formátumban találjuk meg a tartalmát a logo.bin fájlban.

SEC_RO: Ez a secro.img tárhelye, ami egy ext4-es partíció. Tartalmát illetően 4 darab fájl kerül ide, szerepük referencia híján sajnos homályba vész:

AC_REGION
AND_SECURE_RO
SECURE_RO
S_SECRO_SFL.ini

Egyetlen ismert dolog, hogy a kernelhez tartoznak és ők olvassák vissza az NVRAM tartalmát.

Scatter file: A scatter fájl egy bittérkép. Megmondja a Flashtoolnak, hogy merre vannak a partíciós mezők és azok mekkorák. A Flashtool a lemezképeket ez alapján írja majd fel a memória megfelelő területeibe.

Dumchar file: Ez nagyjából az android.fstab párja, szintén a mountpoint felosztásokat felsorolva, miként a android.fstab is tette. A proc könyvtár alatt bújik meg. Az újabb modellekben partinfo néven találhatjuk meg.

Az üzemmódok:

Az MTK CPU külső kommunikációs szabványai eltérnek a klasszikus "bootloader (download) - rom - recovery" formátumtól. Elhagyják a bootloader (download) módot és helyette a preloader nevű betöltő rutint használják. Ez a gyakorlatban két dolgot jelent: felszabadul a gomb, amire a készülék bootloader módba kerülne és nem megy a fastboot. Cserébe kapunk egy factory mód nevű kis eszközt sok készüléken, ami amolyan gyors teszt és van alatta egy futó ADB mód is. Az újabb típusokban visszatértek a bootloader indításhoz, de a fastboot még elég kezdetlegesen kezeli ezeket az eszközöket.


A factory mód felülete

A most leírt gombkombinációk készülékenként eltérőek lehetnek, számos gyártó letiltja sajnos őket. A leíráshoz a Star N8000 jbl2-es modellt használom most.

Factory mód: akku ki, vissza, Hang LE nyomva tartása mellett bekapcsolás.

Recovery mód: akku ki, vissza, Hang FEL nyomva tartása mellett bekapcsolás. A kis elhasalt robotnál a "Back" gomb egy pillanatra. Custom recovery alatt az utolsó lépés kimaradhat.

VCOM preloader mód: akku ki, akku vissza, semmit sem nyomsz. Csak akkor fog menni, ha fut a Flashtool (Hogy mi az, arról később!), másképp hamarosan betölti a preloader az akkutöltő kódsort és csak tölti a telót.

DA mód: Download Access vagy más leírásokban Download Assistant, megint máshol Download Agent mód. Ide mi nem tudjuk átkapcsolni a készüléket, erre csak a megfelelő alkalmazások képesek. Ebben a módban a teljes flash írható/olvasható. Fontos dolog, hogy innen kikapcsooásra, újraindításra sincs lehetőség, csak az akkit kivéve. Unibody ház esetén ez is felejthető.

Az alapfogalmak után ismerjük meg most, milyen alkalmazások állnak a szolgálatunkban, ha történetesen mi is egy MTK készüléket választottunk és a lelkébe kívánunk "gázolni"! (Például, hogy készítsünk hozzá egy magyar romot, ami ezeken nem túl gyakori.)

Az SP_Flashtool

A cikk ezen része a 3.xx verzióhoz készült!

Az egyik, ha nem a legfontosabb szoftver, amit erre a platformra írtak. Lényegében minden területet újra lehet vele írni, ami a készülékben elérhető, ha a megfelelő scatter fájl megvan.

Lássuk, miként használható!


Az SP_Flashtool munkaablaka

Első lépésként szerezzük meg magát a programot, például innen.

Keressük meg azt a romot, amit szeretnénk flashelni. Többnyire nem recovery alól telepíthető verziót fogunk találni, ezért lessünk is bele a zipbe és ha van benne scatter fájl és system.img, akkor tuti kell a Flashtool.

Bontsuk ki valahová a romot!

Kattintsunk az első üres sor melletti "Download Agent" gombra és válasszuk a a Flashtool könyvtárából az "MTK_AllInOne_DA.bin" fájlt! Látszólag semmi sem történik.

Kattintsunk a második sor melletti "Scatter-loading" gombra! Tallózzuk be a romunk melletti fájlt! A lenti fehér mezőben megjelenik a bittérkép, a benne foglalt fájlokkal.

Itt és most rögtön vegyük ki a pipát lenti mezőben a PRELOADER és a DSP_BL mellől! Ezeket, ha csak külön nem írja a rom készítője, hogy muszáj lenne, hagyjuk békén! Ha hibás példányt töltünk fel, azzal azonnal kivégezzük a készüléket és nem lesz második próbára lehetőség!

A következő két sort csak indokolt esetben szükséges kitölteni, többnyire nem lényegesek, az utolsó sort pedig beállítja magától a fenti műveletek után.

Felül az ikonsoron 4 ikont látunk sorban.

Format: amit a neve mutat: formázza az adott területet. Melegen ajánlom, hogy csak a USERDATA vagy a CACHE legyen kiválasztva, ugyanis egy MBR formatnak nem lesz túl szép vége és bizony megengedik bizonyos verziók...

Firmware -> Upgrade: ez egy új gomb volt a hármas verzióban, a korábbi verziókban nem szerepelt. A frissítés során a scatter fájlunk azon partícióit is menti és újraírja, amikhez nem tartozik telepítőcsomag. Átpartícionálás esetén pl. ezek átkerülnek máshová, ilyenkor módosul a PMT blokkszakasz és érthető okoból csak ez az opció fog működni.

Download: ezzel indíthatjuk el a flashelést.

Stop: ezt addig használjuk, még maga a flashelés el nem indul, mert ha közben megállítjuk, akkor vége lesz a történetnek elég hamar...

Közvetlen mellette bújik meg egy olyan funkció, ami szintén új, és a korántsem egyszerű, DA DL All With Check Sum névre kereszteltek. Elvileg azt vizsgálja meg, hogy a letöltött tartalmak, főként a preloader nem sérült-e. Ha a kiolvasás sikeres, akkor nyugtázza a sikeres folyamatot. Ha nem, akkor már mindegy…

A flashelés:

1.: Kapcsoljuk ki a telefont, vegyük ki az akkut, majd tegyük vissza!
2.: Nyomjuk meg a "Download" gombot!
3.: Csatlakoztassuk a telefont, ahogy van. Bekapcsol a VCOM port és települ a driver. Vagy nem... erről kicsit később!
4.: Végigfut egy vörös csík az alsó részen, majd az alatta lévő mezőben elindul egy visszaszámláló, ami alatt a készülék át fog kapcsolni DA módba.
5.: Most egy sárga csíkot látunk, ami jóval lassabban megy előre. Várjunk a végéig!
6.: Középen egy nagy zöld "kör" jelenik meg egy kis ablakban, ami jelzi a sikerünk.

Végeztünk is! Akku ki, vissza, mehet a boot! Kivéve, ha átparticionált készülék "készül". Ez esetben szükség lehet még a CWM alól telepíthető javításokra a romoknál.

A Read back :

Az egyfajta bináris kiolvasás. Használatához válasszuk ki a scatter fájl beállítása után második lapfület fent!

Fent most 3 ikont láthatunk sorban:

Add: létrehoz egy dummy fájlt, ebbe ír majd a mentés.
Remove: Eltávolítja az előző fájlt, ha mégsem szeretnénk használni többé.
Read back:: Megkezdi a kiolvasást.

A használat a következő módon zajlik:

1.: Húzd ki a telefont, akku ki, vissza, majd egyelőre tedd félre valahová!

2.: Nyomd meg az "Add" gombot, majd az alsó mezőben megjelenik egy új sor. Kattints rá duplán!

3.: Újabb ablak fogad, amiben egy nevet adhatsz a mentésednek, ments, majd újabb ablak következik, amiben többféle opció van: felül választhatod ki, hogy hexa vagy decimális számokat használnál, illetve alatta egy a mentés típusát megadó mező található, lejjebb pedig két mező van, az első egy kezdőcím, a második a mentés hossza.

A Read Method beállítási lehetőségei:

Read Page and Spare: Mindent lement egyetlen adatfolyamban.
Read Page Only: Csak addig megy, még adatokat talál, tehát nem menti ki az összes helyet is.
Read Spare Only: Csak addig megy, amíg üres hely van. Véleményem szerint ez egy biztonsági opció, ha esetleg úgy hozná a sors, hogy pont olyan blokkot kell menteni, ami teljesen üres.
Read Page With ECC: ECC hibajavítással menti az adott blokk adattartalmát.

4, Nyisd meg a scatter fájlod valami normális szövegszerkesztővel, pl. a Notepad++-szal! Valami ilyesmit fogsz látni:

PRELOADER 0x0
{
}
DSP_BL 0x40000
{
}
MBR 0x600000
...

A kezdőcím mindig egy 16 bites hexa kulcs, szóval ne tévesszen meg, ha itt kevesebb helyi érték szerepel.

A PRELOADER közvetlen a nullás címen kezdődik, tehát a kezdőcíme:

0x0000000000000000

A hossza pedig egészen a DSP_BL elejéig tart, tehát 0x00040000, mert itt csak 8 bites eltolást vár a program, a változatosság kedvéért.

A DSP_BL: tehát a 0x0000000000040000 címen kezdődik és a 0x0000000000600000-on ér véget, ahol az MBR kezdődik. Hossza a két hexa érték különbsége, szintén 8 bites eltolással megadva:

0x0000000000600000 - 0x0000000000040000 = 0x00000000005C0000 > 0x005C0000

...és így tovább kiszámolva őket egyesével!

Ha végigértünk az egész bittérképen vagy a kívánt blokkokon, akkor tulajdonképpen folytathatjuk a teljes flash tartalmának mentését. A system.img akár több óra is lehet, szóval lehet közben egy étkezési szünetet beiktatni.

Nyomjuk meg a "Read back" gombot, majd miként a flashelés alatt, csatlakoztassuk a készüléket preloader módban és várjuk meg, míg végigmegy a folyamat. A sikeres mentés végét a megszokott kis zöld kör jelzi nekünk.

Ellentétben a korábbi cikkemben említett dd-vel történő mentéstől, itt tényleges stream keletkezik, tehát a dd-vel ellentétben ez a tool nem csomagol simg.be, hanem raw fájlba írja a mentéseket.

A Memory Test:

Ehhez a funkcióhoz nem fűznék különösebb kommentárt. Az oldalsó mezőben válogathatunk, hogy milyen memóriateszteket szeretnénk végrehajtani, a felső nagy "Start" gombbal pedig lefut a teszt egy idő után. A készüléket itt is VCOM preloader módban kell természetesen csatlakoztatni, mintha flashelnénk.

Egy fontos dolog viszont van, amit meg kell jegyezni: Számos teszt törli a flash tartalmát!. A preloadert nem bántja, de üresen tesztel, szóval ha végzett, legyen bármilyen is az eredmény, rögtön flashelhetünk mindent újra.

Munkában a Memory test:

Köszönet a képekért cappa72-nek!

A 5.xx verzió:

Ez a változat lényegesen egyszerűsített a kezelőfelületet megtartva a korábbi verziók funkcionalitását, illetve elérhető végre Linux alatt is!

ITT tudjátok letölteni!

Már csak a scatter fájlt kell kiválasszuk a fenti sorban, illetve a legördülő menüből a nekünk megfelelő lehetőséget.

Linux alatt 3, Windows alatt 4 opció érhető el jelenleg:

Download only: A legtöbbször ezt használjuk, ha nem módosult a partíciós tábla, akkor elég csak egy törlés a blokkokban, majd újraírja őket. Ilyenkor egyesével is válogathatunk, nem kell a komplett csomagot feltennünk. Az MBR, EBR szekciókat nem írja felül, csak ellenőrzi!

Firmware upgrade: Mindent fel fog tölteni és újra particionál, akkor is ha semmi szükség erre. Csak akkor használjuk, ha a "PMT changed" üzenet fogad minket, mert akkor módosult a memóriatérkép és a partíciókat át kell rendezni. Melegen ajánlom mindenkinek, hogy ezt az opciót CSAK biztos forrásból származó romoknál válassza, mert egyrészt preloadert is cserél, másrészt pedig a partíciós tábla módosulása nem megszokott dolog, többnyire arra utal, hogy bizony nem erre a készülékre való romot töltöttünk le. Azt remélem nem kell firtatnunk, mi lesz ha ennek ellenére tovább lépünk...

Formatt All + Download : Megegyezik a download opcióval, de... !!!

VIGYÁZAT!!!

Ez az opció az ÖSSZES tartalmat törli a készülékből, a preloadert is! Azt rögtön visszais írja, azzal nincs gond. Ellenben nincs olyan rom, ami tartalmazna nvram-ot, mivel abban személyes azonosítók vannak. Ha ezt a lehetőséget választod és nincs nvram mentésed, az ÖSSZES azonosítód, beleértve a MAC címeket, a GSM kalibrációt, a touch és akku paramétereket, az IMEI számokat... szóval: MINDEN el fog veszni. Ezek helyreállítása idehaza nem legalizált...

MOTA+STIU Lite: Kiválogatja nekünk azokat a részeket, ami csak a rom. Jópofa, de teljesen haszontalan opció, csak a Windows verzióban szerepelt, már abból is kivették.

Végül egy összefoglaló videó, amin az ötös verzió kezelését élvezheti a kis UMI Zero:

Most hogy a Flashtoolt megismertük, lássuk egyik gyakorlati hasznát, és egy kiegészítő programot, amit mellé lehet használni (Esetleg helyette is, de nem szokás...).

Az SP_MDT

Megjegyzés: Az új platformokon sajnos nem működik! :(

Az SP_MDT egy komplexebbnek tűnő dolog, de igazán csak egy funkcióját fogjuk érdemleges szolgálatba állítani most.

A probléma:

Nincs kijelzés flashelés után és nem működnek a kamerák.

A megoldás:

Vidd a szervizbe a készüléket... helyett: itt az ideje, hogy közelebbről megnézzük a SP_MDT, avagy becsületes nevén az SP MultiPort Flash Download Project alkalmazást!

Töltsük le innen: [link]

Az első indítás után ez a rémisztőnek tűnő ablak fogad minket:

Ellentétben a Flashtoollal, itt, amit beállítunk, az nem veszik el kilépés után.

Kezdjük is meg a program konfigurálását!

1.: Kattintsunk a "File" >> "Open Download Agent File"-ra, majd válasszuk ki a program könyvtárából az "MTK_AllInOne_DA.bin" fájlt!
2.: Kattintsunk a "Factory database" >> "Setup data source"-ra, és válasszuk az "MTK_DATABASE.mdb" fájlt, szintén a program könyvtárából!
3.: Kattintsunk a "Scatter File" gombra és tallózzuk be a már ismert fájlunk a romból!

Aki figyelmes volt az elején, az észrevette ezt a mezőt:

Ilyenkor még elég közlékeny, ám miután beállítottuk a szoftvert, máris kitölti nekünk ezeket a mezőket különféle nevekkel. Érdeklődjünk, és nyomjuk le a pontosan 7 db kérdőjelet megjeleníteni képes gombot!

Elárulom a titkot, amit maga a program is megsúg: a két kamerát és az LCD panelt látjuk modell szerint. A felugró kis ablakban fentről lefelé sorban:

Sub camera: ez az FFC, vagy ha úgy tetszik Front Face Camera, az előlapi darab tehát.
Main camera: Ez a készülék fő kamerája.
LCD: Remélem, ez egyértelmű...

Ha megnyomjuk az unlock gombot, akkor választhatunk a firmware-be kódolt modellek közül. Miután beállítottuk a készülékünknek megfelelőt, nincs is más teendő. Lépjük ki, majd nézzük mi is történt!

Semmi?! Nos, látszólag semmi. Valójában a tool szépen átírta az uboot.bin fájlunk. Ez könnyen megnézhetjük, ha a készítés dátumára pillantunk.

Térjünk vissza a Flashtoolhoz most és a korábban kitárgyalt beállítások után az alsó bittérképen vegyük ki az összes pipát, kivéve az UBOOT mellettit! (Ugye elolvastuk a leírás elejét? Különben irgum-burgum, most már éppen itt az ideje!).

Flasheljünk! Ha minden igaz, pár másodperc múlva láthatjuk a kis zöld körünket, majd bekapcsol a telefon és az akku töltés kijelzését láthatjuk...vagy egy hófehér képernyőt, ha nem jót állítottunk be. Ilyenkor kezdhetjük újra, sajnos.

Ha sikerrel jártunk húzzuk ki a készüléket, kapcsoljuk be, és nézzük meg a kamerákat is. Opcionális: factory mód alatt válasszuk ki az "Item test" menüben a Sub Camera vagy a Main Camera pontot és láthatjuk esetleg, ha a rom a hibás, nem a firmware, mert itt biztosan működnek, ha jól vannak beállítva.

Láthatjuk továbbá, hogy a szoftver lehetőségei ennél jóval bőségesebbek, ám nem hiszem, hogy bárkinek is szüksége lenne az ipari környezetben használható funkciókra, szóval a többi beállítást hagyjuk békén szépen! ;)

Lassan mindent megismerünk, amit kezdésképpen látnunk kell, ha moddolni szeretnénk az MTK-s modellünk, kivéve pont azt, amit akkor kell használnunk, ha történetesen semmink sincs még. Pl. nincs scatter fájlunk. Lássuk tehát a jelen cikk utolsó résztvevőjét, az MTKDroidTools nevű alkalmazást!

Friss!

Az újabb modellekben az uboot.bin-t átkeresztelték lk.bin-re (little kernel > lk) és ez a tool már nem szükséges, mert a kernel magától megkeresi nekünk azt a drivert, amit az eszköz kér. Ezzel ez a program az új platformokon szökségtelen lett.

Az MTKDroidTools

A záróakkordunk kicsit más hangot üt meg, mint komoly elődei. Ez a kis program egy orosz fejlesztés és nem kíván a nagyok nyakára lépni, csupán alapvető hiányosságaikat egészíti ki.

Az MTKDroidTools letölthető innen: [link]

Fő feladata 4 területre korlátozódik, de van más is a tarsolyában. Lehet vele rootolni, backupot készíteni, valamint scatter fájlt generálni a Flashtool mellé. (Emlékezzünk: ezzel és a Read Back opcióval mindent kimenthetünk a készülékből az utolsó byte-ig!) Illetve képes kicserélni az IMEI számokat!

Figyelem! Ez utóbbi idehaza még akkor is illegális, ha tudjuk, hogy a gyárit írjuk vissza! Nyilván nem jelent veszélyt, ha így használjuk, de a tisztánlátás végett nem árt megemlíteni!

Használatához kivételesen ne VCOM preloader módban kezdjünk hozzá, mert a Factory mód ADB portját használja.

Tehát tegyük a készüléket Factory módba, ha eddig nem tettük volna, várjuk meg, míg az ADB drivere települ.

A csatlakozás után számos aktív, és inaktív gombot láthatunk az első fülön is, attól függően, hogy éppen milyen fázisban van a készülék. (van root, nincs root stb...)

Lássuk ezeket sorban!

A bal oldalon a készülék adatai listázódnak, közvetlen alatta pedig az "info to clipboard" gomb kecsegtet egy funkcióval: ha az adatokat be szeretnénk pl. ide szúrni, a nevéhez hűen a vágólapra másol.

Jobbra mellette egy ennél fontosabb gomb található, ami a "Blocks Map" nevet viseli. Nyomjuk is meg most!

Ez a képet látjuk:

Egyrészt innen puskázhatunk a Flashtool Read Back funkciójához, mert kiszámolja a hosszakat a "Size" oszlopban, másrészt a "Create scatter file" igen kellemes lehetőség, ha nem akarunk magunk írni egyet kézzel... Ha már van scatter fájlunk, akkor a "Return" gombbal, vagy az ablak lemészárlása bezárása után visszatérhetünk a további opciókhoz.

Közvetlen az előző gombunk felett bújik meg a "Replace IMEI". Ha éppen nem inaktív, mint nálam, akkor lenyomva egy kis popup ablakban két mezőben megadhatjuk az IMEI számainkat, ha azok esetleg elmásztak volna.

A fő ablak jobb alsó sarkában 3 további opció kapott helyet:

Root: Rootolhatunk vele, mi mást is jelentene... Figyeljük az információs ablakot felette! A legtöbb készüléknél többször is újraindítja a rendszert a folyamat alatt és kiemelve figyelmeztet, hogy a bekapcsolás milyen módban történjen meg. Tehát, ha az kéri, hogy Factory mód legyen aktív az újraindítás után, akkor tapadjunk a megfelelő gombra!

ADB Terminal: A klasszikus parancssori ADB-t hívja meg. Különösebb kommentárt nem fűznék hozzá most.

Reboot: Újraindítja a készüléket ROM módban, tehát be fog bootolni, ha ezt megnyomjuk és nem Factory módba lép vissza!

Váltsunk át a másik lapfülre, itt van bőven lehetőség...

Lássuk a fontosabbakat (...és amiket sikerült megfejteni) sorban!

Backup: Nyilvánvalóan arra szolgál, mit a neve sugall. Le fogja menteni az egész flasht, csupán órák kérdése... kivéve, ha mellette kivesszük a piát a "Backup user data and cache" opció mellól, amivel ezek kihagyására utasítjuk.

Itt láthatunk még egy "Leave Flashtool files on SD card" mezőt, ami arra való, hogy az SD kártyára is elmenti a biztonsági mentésünk. Figyeljünk, hogy legyen elég hely!

A fenti lehetőségek alatt 3 kisebb gomb kapott helyet.

SuperUser: Elindítja a készüléken a SuperUsert és jogokat kér magának. Amennyiben nincs fent, akkor fel is tudja telepíteni, a busybox-szal együtt.
Build.prop: A nevezett fájl szerkesztését takarja, vigyázzunk, mert néhány verzió orosz nyelvet állít be alapként!
Delete China: A nevével és a fordítással ellentétben nem Kínát fogjuk megsemmisíteni, csupán arra való, hogy a csak Kínában használatos (esetlegesen adathalász) alkalmazásokat kiszedje automatikusan a rendszerünk alól.

Amik lejjebb találhatóak, azokon a funkciókon viszont a nálam tapasztaltabb modder kollégák is fennakadnak, szóval itt csak azokat emelném ki, amiket biztosan ismerünk és tudjuk mire való, ezzel egy időben várom természetesen a konstruktív hozzászólásokat, megbeszéljük őket!

Ami biztos:

A "To prepare blocks for Flashtool": "Átkonvertálja" az itt készült biztonsági mentésünket a Flashtool alatt használható formátumba.

A "To unpack yaffs2 the section": Képes a yaffs2-es lemezképeket kibontani. Mint korábban írtam, szerencsére már kezd kihalni a formátum, de ha mégis ilyen system.img-nk lenne, akkor jól jöhet.

A "To create updates for modified recovery": Sajnos ezt jelenleg nem sikerült beüzemelni és a tool csak orosz hibaüzenettel szórakoztatott minket...

Mint láthatjuk ilyenkor a "Root" gombunk alul nem látszik: feltételezi a program, hogy úgy jöttünk ide nyilván...

Mint láthatjuk, a 3 program elég széles területet átfog, de nem mindent old meg helyettünk. Számos más eszközre is szükségünk lehet. Ám mindez mit sem ér, ha hiányoznak a driverek és nem látja a gép a készüléket...

A driverek, avagy a pokol 8. bugyra...

Igen, a beszédes belcím nem véletlen. Sajnos az MTK platform ugyanis annyira szerteágazó lett, főként a rengeteg erre építő névtelen gyártó miatt, hogy képtelenség közös driveres támogatást várni hozzájuk.

Tekintsük hát át, mégis mit vár tőlünk az adott készülék...

VCOM/DA driver: Ez a legfontosabb és egyben a legnehezebben telepíthető. Ha végre találtunk egyet, amit hajlandó telepíteni a gép, akkor utána összetehetjük a két kezünket...

Mindenesetre a legtöbb modder, ahogy jó magam is, a manuális telepítést preferálja, szóval lássuk, mit lehet egy ilyen csomaggal kezdeni! (A leírás Windows XP mellé készült, a Windows frissebb verzióin nem garantálható ugyanis az alkalmazások működése, bár valószínűleg a Windows 7 automatikusan megoldaná ezt a problémát...)

1, Menjünk a Vezérlőpultra!
2, Váltsunk klasszikus nézetbe! (bal oldalt)
3, Válasszuk a Hardver hozzáadása ikont, majd az "Igen, már csatlakoztattam a hardvert!" lehetőséget.
4, Görgessük le a listát a legaljára, majd válasszuk ki az "Új hardver hozzáadása" pontot!
5, Válasszuk a "Telepítse a hardvereszközt, amit listából...." lehetőséget!
6, Keressük meg a "Portok (COM és LPT)" lehetőséget a listában, válasszuk ki!
7, Válasszuk a "MediaTek Inc" lehetőséget a bal listában, a jobban pedig a "Preloader USB VCOM port" lehetőséget, ha van ilyen. Lépjük tovább a telepítés befejezéséhez.
8, Nyomjuk le a "saját lemez" gombot, ha nem találtuk meg a fenti eszközt és tallózzuk be a driverünket. Várjunk, míg települ, és készen is vagyunk, a VCOM és a DA driverek egy csomagban vannak.

Kapcsoljuk át a telefont Factory módba, és várjuk meg, míg a gép felismeri. Találhat egy CDC serial eszközt, ehhez sajnos nem találtam még drivert, szerintem nem is elérhető, ám nekünk ez most nem is fontos igazán, ugyanis vele egyidőben talál egy MTxxXX phone nevű másik eszközt is. Pl MT65xx az MTK65-ös sorozatú processzorok mellé.

Nos, a név megtévesztő lehet, de ide bizony az Android USB drivere kell. Hogy melyik? Ezt a kérdést az dönti el, hogy éppen ki is az USB chip gyártója. Jó receptem nincs, ugyanis még Linux alatt sem találtam egyértelmű utalást, pláne úgy, hogy: települt a driverem nagy nehezen: "Akkor most kapcsoljuk be a készüléket és a menü alól keressük meg az "USB hibakeresés" lehetőséget." Logikus lenne, hogy ugyan az a driver való ehhez az ADB-hez is. Hát nem... Nem feltétlenül ugyanaz, mert lehet, hogy másik portazonosító van a kernelben ilyenkor, mint Factory mód alatt.

Marad a keresgélés... Én a Star N8000 jbl2-es mellett feladtam és egy okos kis programhoz folyamodtam. DriverMax. A kis progi egy ingyenes regisztráció után két drivert letölt nekünk naponta ingyen. Nagyon komoly adatbázisuk van, ugyanis szinte még semmin sem akadt fent, és mindent megeszik. (Bár a CDC-be beletört a bicskája...). Érdemes vele egy próbát tenni, hisz nem kerül semmibe.

Összefoglaló, köszönetnyilvánítás

A leírásból, remélem, mindenki számára világossá vált a cím értelme, és hogy miért tartom magam távol a Windowstól és vele egy időben az MTK platformtól is. Pedig, ha nem kell moddolni, igen kellemes jószágok kerülnek innen elő. Példaként említeném meg a ZTE v970-es készüléket, ami a Grand X In-em nagytesója és nem sok panasz van rá, az öcsikével ellenben...

Remélem, senkinek nem szegtem kedvét, sőt, éppen ellenkezőleg: remélem, átláthatóbb lett a cikk által ezeknek az eszközöknek a különös kapcsolata az Androiddal és a Windowsszal, és nem idegenkedve néz majd ezután rájuk az ilyen készülékre beruházó tulaj. Ez a legjobban hackelhető Android platform, és egyben a legkevésbé is: mivel a millió gyártótól érkező modelleket lehetetlen dokumentálni, és Kínában nem divat a forráskód.

Külön szeretném megköszönni ezúttal oroszlan12-nek, akinek a készüléke egy hetet töltött nálam "tesztalanyként", mire újra teljes értékűvé sikerült tenni, illetve cappa72-nek, akinek a segítsége nélkül csak pislogtam pár részen, mint a sült hal. A remek blogjában még részletesebben kifejtve is megtalálhattok egy-egy témát, sok-sok képpel és kiegészítéssel, amik a cikk amúgy sem kis hossza miatt ide már nem fértek be.

Moddolásra fel, éljenek az "echte csájnafon"-ok!

Sziasztok!

Azóta történt

  • K-Touch Nibiru Mars One H1 teszt

    Mivel ez a teszt eddig hozzászólásként szerepelt, úgy éreztem, megérdemelne egy külön cikket itt a Logouton. Best Buy telefon 50 ezerért.

Előzmények