Hirdetés

ITX-Box - Project LittleBig

Bevezető

Desktop PC piciben, szabványos alkatrészekkel bővíthetően, kompromisszumok nélkül?

A mini-ITX alapokra épülő konfigurációk óhatatlan velejárója bizonyos fokú kompromisszum, így a nyitógondolatként pedzegetett kérdésre már az elején megadható a nemleges válasz. A helyzet azonban korántsem reménytelen, a kérdés is sokkal inkább az, vajon a megkötéseket mennyire lehet kordában tartani, s létezik-e életképes alternatíva kis térfogatban, az asztali gépekre jellemző erények megőrzésével (pl. jó szellőzés és bővíthetőség, csendes működés lehetősége)? Erre kerestem a választ az alábbi casecon projekttel.

...

...

...
További képek az albumban

Na de ne szaladjunk ennyire előre! Egyáltalán mi fán terem a mini-ITX?

A mini-ITX a VIA által még 2001-ben létrehozott, az akkoriban domináns ATX-szel kompatibilis alaplapszabvány kisebb nyákmérettel (170 x 170 mm, szemben az ATX 305 x 244 mm-ével), ami felhasználói szempontból kevesebb bővítési lehetőséget (1db bővítősín az akár 7 helyett) és az alkatrészek zsúfoltabb elrendezését jelenti, ami természetesen a szóba jöhető hűtési megoldásokra is kihatással van (erről majd később). Sokáig csak alacsony fogyasztású és/vagy ipari célú konfigurációkra volt jellemző a használata, ám az elmúlt 2-3 évben fokozatosan egyre erősebb, már a teljesítményorientált otthoni felhasználók igényeit kielégítő modellek is napvilágot láttak, s ma már ott tartunk, hogy a komoly tuning potenciálról sem feltétlenül kell lemondani pusztán a méret miatt. Jól példázza ezt az Asus aktuális üdvöskéje, a P8Z77-I Deluxe.

Az alaplap tehát adott, ám a ház mérete és belső kialakítása szempontjából legalább ilyen fontos a többi elhelyezni kívánt nagyobb, szabványos alkatrész, jelen esetben a VGA, a tápegység és a 3.5"-es merevlemezek. A többi, kisebb és/vagy kiegészítő hardverelem elhelyezése már ennek lesz alárendelve, kitöltve a rendelkezésre álló maradék köbcentiket.

A méretcsökkentés érdekében a következő lépés, hogy megvizsgáljuk mekkora az a legkisebb VGA és tápegység, ami még kielégítő teljesítményt nyújt az asztali gépek esetén józannak számító mércével, s ami a hétköznapi böngészésen, irodai jellegű munkán túl akár az újabb címekkel is lehetőséget biztosít alkalomszerű játékra (legalább közepes beállítások mellett), ha már a Hardcore Gamer-ek territóriumára ilyen megkötések mellett bajos lenne merészkedni.

Bár a gyártók a teljes magas VGA-k kapcsán is kezdik felismerni a miniatürizálási igényeket (Pl. Asus GTX 670 DC Mini), az én horizontomon az ennél is kisebb, úgynevezett low-profile videokártyák (42 mm-rel alacsonyabb maximális nyákmagasság) kerültek előtérbe, hiszen a fogyasztáscsökkentési trendeknek hála mára már olyan erősebbnek mondható GPU-k is gyarapítják a sort, mint a Radeon HD7750, vagy akár a HD7850 (LP kártyák rangsora teljesítmény alapján). A fogyasztás, beszerezhetőség, nyákhossz és a rendelkezésre álló modellválaszték szempontjait mérlegelve a HD7750-re esett a választás, azon belül is az idehaza fellelhető választékból (HIS, Powercolor és Sapphire) a HIS 7750 iCooler 1GB GDDR5 (H775FN1G) lett a befutó, mivel már eleve rendelkezett kellően nagy bordával és lepattintható, könnyen lecserélhető gyári ventilátorokkal ahhoz, hogy helyettük nagyobb, csendesebb házhűtő ventilátorok csapják a szelet a számára.

Most, hogy ismert mekkora VGA-hoz kell idomulni, hajtás után a tápellátás kérdését is górcső alá vehetjük.

Tápellátás

A tápellátás talán a leginkább sarkalatos kérdés a miniatürizáláshoz vezető rögös úton, alapvetően határozza meg a kuckó lehetőségeit a méretre nézve. Egy

ATX (150 x 86 x 140-220 mm)
TFX (85 x 65 x 175 mm)
SFX (125 x 63,5 x 100 mm)

szabványú PSU számottevő térfogatnövekményt okozna, ami nem elfogadható számomra. Márpedig a még ennél is kisebb

FlexATX (81,5 x 40,5 x 150 mm)

szabvány egyből kiesik a benne leledző pinduri ventilátor miatt, hisz nem tenne jót a csendes működésre való törekvésnek. Ilyen szempontból már a TFX-re és SFX-re jellemző 80 x 80 x 15/20 mm-es légkavaró méret sem ideális.

Alternatív lehetőségként a külső AC adapter és belső DC pico/paneltápok párosítása merül fel, de itt különösen hangsúlyos szerepet kap a tény, hogy a gyártók a különböző ágak összesített névleges teljesítménye alapján hivatkoznak a termékeikre, ami könnyen félrevezető lehet annak fényében, hogy a fő fogyasztók (CPU/APU, VGA - illetve a 3.5"-es merevlemez, főleg ha több is van) már jó ideje a 12V-os ágra támaszkodnak, annak terhelhetősége a meghatározó. Azaz hiába 120W-os például ez az itthon is könnyen megvásárolható paneltáp (Leánykori nevén Realan LR1005. Az LR1106 kistestvére.), ha az adatlapjából hamar kitűnik, 12V-on huzamosabb ideig mindössze 4A-es terhelésre hivatott. 48W-ból legfeljebb az integrált APU-s megoldásokat lehet kényelmesen kigazdálkodni 1-2db 2.5"-es meghajtóval (3.5"-esekkel ellentétben ezek az 5V-ot igénylik, valamint eleve kevesebbet fogyasztanak).

Hosszas kutakodás után az alábbi DC tápok és AC adapterek akadtak fenn a rostán, melyek képesek megbirkózni a célkitűzésnek megfelelő (akár ~50-100W a CPU/APU és akár szintén ~50-100W a dVGA részéről) hardverek ellátásával:

Paneltáp:
- Realan LR1106 (12V/10A)

PicoPSU:
- PicoPSU-160-XT (12V/8A)
- PicoPSU-150-XT (12V/8A)
- PicoPSU-90-XLP (12V/5A)

AC adapter:
- Dell DA-2 (220W - 12V/18A)
- Xbox360 tápegysége (203W - 12V/16,5A) (Akad még 175 és 150W-os is)
- STD-12160 (192W - 12V/16A)
- 150W AC-DC adapter (12V/12,5A)
- 150W DC tápegység (12V/12,5A)

Ár, beszerezhetőség, teljesítmény, csatlakozó típusa és a néma működés (Xbox360 tápokban elrejtettek egy pöttöm kis ventilátort, ami a pirinyó lukakon igyekszik némi levegőt keresztülszuszakolni) alapján 3 alkatrészt helyeznék reflektorfénybe:

==================================================================

Realan LR1106: Amennyiben a kiszemelt konfigurációhoz elegendő a 12V-on folyamatosan leadható 120W, úgy jó választás lehet ár/érték alapján. Negyedmagammal rendelve közvetlenül a gyártótól 8000.- Ft-ba került darabja az összes járulékos költséggel együtt. Hátránya a PicoPSU-hoz képest egyrészt, hogy a 24 eres kábelkötegnek is helyet kell találni a házban, másrészt, hogy sajnos nem volt hajlandó együttműködni a kiszemelt AC adapterrel, a DA-2-essel. Ez utóbbi miatt nálam sajnos ez is kiesett, helyette lett közel dupla áron a 160-XT.
(Update: Vélhetően hamarabb lépett működésbe a(z alaplapi?) védelem, minthogy áram alá helyezve stabilizálódott volna a Dell DA-2-es 12V-ja. A PicoPSU-160-XT már eleve billenőkapcsolóval került összerakásra és akkor még nem sejtettem, hogy ennek hiánya lehetett a gond. Azóta sajnos nem adódott lehetőség ellenőrizni, de gyanús, hogy ezzel is működne.)

==================================================================

PicoPSU-160-XT: Előnye, hogy különösen helytakarékos, illetve a DA-2-es ellen sincs semmi kifogása. Cserébe igencsak borsos az árfekvése és 12V-on tartósan valamivel kevesebb, 8A leadására hivatott.

==================================================================

Dell DA-2: A legjobb ár/érték arányú választás a szememben, köszönhetően a reális árfekvésnek, illetve a fellelhető és elterjedt 12V-os adapterek közül legerősebb mivoltának. Hab a tortán a csatlakozó, ami az alaplapoknál és tápegységeknél megszokott Molex Mini-Fit Jr. Igaz, a kerekített és a szögletes minták szekvenciája eltérő a szabványos 8pin-estől, de erre is van megoldás (Lásd alant!).


(Nem mellesleg remek lábmelegítő)

==================================================================

Tehát kipipálható a tápellátás is, a PicoPSU-160-XT és a Dell DA-2 lett a befutó. Igen ám, de a 12V-on 8A az még mindig csak 96W! És itt jön a csavar. A processzor tápellátásáért felelős alaplapi P4-es (+12V) csatlakozó közvetlen az AC adapterből kapja a szuflát, kikerülve a pico/paneltápot - mint szűk keresztmetszetet -, ezért is esett a választás kifejezetten 12V-ot stabilan nyújtó adapterre. S mivel egyébként is készíteni kell egy köztes adapterkábelt, a két hardverelem eredeti csatlakozóit nem szükséges bántani.
A PicoPSU-nak így mindössze az alaplapi alkatrészek, a merevlemezek és a PCI-Express foglalaton keresztül a külön tápcsatlakozót nélkülöző (azaz kevesebb, mint 75W-ot fogyasztó) HD7750 ellátásával kell megbirkóznia. Míg a processzornál nincs ilyen megkötés, az a 220W fennmaradó részéből gazdálkodhat, azaz elvileg akár egy ~100W körüli példány is 'kényelmesen' belefér.

Szerencsére az átvariált sorminta fellelhető szabványos Molex Mini-Fit Jr csatlakozón (a nagyobb, 12-24pin-eseken), ahogy azt az alábbi kép szemlélteti:

Zölddel jelöltem a 16pin-est, mert ennél esik pontosan középre a kis dudor, hogy a DA-2-es csatlakozó biztonsági pöcke beleakadhasson. Ezt választottam, hogy a felesleg lefaragásával a ház hátlapjára elkészítsem belőle az illeszkedő 8pin-es csatlakozót. Könnyen beszerezhető.

A DA-2 csatlakozó kiosztása: 1-es nincs bekötve; 2-4-ig +12V; 5-ös Remote; 6-8-ig GND. Ebből nálam két +12V-os vezeték megy az alaplap P4-es csatlakozójához, egy +12V-os vezeték a PicoPSU-ba (ugyanolyan P4-es csatival), míg a Remote érintkező egy billenőkapcsoló közbeiktatásával lett földelve. Az látható a ház hátlapján, a sarokban, az eredetileg másfajta csatlakozónak kialakított kör alakú lukat kitöltendő.

A szükséges hosszúságú vezetékek elkészítéséhez két lehetőség kínálkozott:
- Megfelelő krimpelőfogó, tüskesor és tetszőleges hosszúságú vezetékek beszerzése.
- Meglévő, érintkezőkkel már felszerelt kábelköteg (pl. táphosszabító) felhasználásával méretre vágás és forrasztgatás.
A költséghatékonyság jegyében utóbbit választottam.

Hűtés

Vízhűtés a méretbeli kötöttségek okán nem jöhetett szóba. Nem mintha valaha is felmerült volna a kitűzött célok között, csak gondoltam tisztázom az elején, ha már erről érdeklődő kérdés is elcsattant a Veletech 2013-on.

Eredendően az alacsony profilú videokártya az irányadó a processzorra helyezhető hűtő magasságára nézve, tehát olyasmi, lapos, de széles, főleg HTPC-kbe szánt példányt kellett keresni, mint az alábbi képeken látható. És persze szempont, hogy a ventilátor is elférjen rajta a burkolat alatt.


(Bal szélen: forgalomba nem került Noctua prototípus; Jobb szélen: Scythe Kozuti)

A hőcsöves léghűtők már annyira elterjedtek, hogy ilyen kisebb méretben is szélesnek nevezhető a kínálat, azonban érdemes rögtön két csoportra osztani őket aszerint, hogy elférnek-e PCI-Express sín közeli CPU foglalat esetén (jellemző az Inteles mini-ITX lapokra), vagy sem. Előbbi esetben a VGA felé 2-3mm-nél jobban nem lóghatnak ki a processzor gyártója által megszabott úgynevezett 'keep out zone'-ból (mindent egybevetve hozzávetőlegesen maximum 52-53mm-t jelent a processzor középvonalától számítva), különben hozzádörgölőznének a VGA nyákjához, rossz esetben akár zárlatot is okozva.
Vagy kisebb, szimmetrikus hűtőnek kell lennie, ami többféleképpen forgatva is elfér, vagy olyan nagyobb, aszimmetrikusnak, aminek van legalább egy oldala, ami nem lóg túl (Ez mellesleg ugyanúgy igaz a nagyobb mini-ITX házakban elférő magas toronyhűtőkre is. Azokból sem olyan gyér a választék, mint azt elsőre gondolná az ember.). Szubjektív megítélésem szerint említésre érdemes hűtők a teljesség igénye nélkül:

CPU közeli PCI-E sínnel is kompatibilis hűtők:
- Silverstone NT06-Pro (140 x 139 x 82 mm ventivel)
- Thermalright AXP-140 (145 x 147 x 70.2 mm venti nélkül) (Kifutott termék)
- Cryorig C1 (144,5 x 140 x 74 mm ventivel, anélkül 61 mm)
- Thermalright AXP-200 (153 x 140 x 73 mm ventivel, anélkül 60 mm) (AXP-140 utódja)
- Raijintek Pallas (153 x 150 x 68 mm ventivel, anélkül 55 mm)
- Jonsbo HP-625 (138 x 123 x 77 mm ventivel, anélkül 50 mm)
- be quiet! Shadow Rock LP (134 x 122 x 75.4 mm ventivel, anélkül 50,4 mm)
- Nexus LOW-7000 (138 x 123 x 70.3 mm ventivel, anélkül 50 mm)
- Thermaltake ISGC-400 (152,5 x 126 x 101 mm ventivel, anélkül ~78 mm *)
- Thermaltake Flexi (150,2 x 126 x 92 mm ventivel, anélkül ~69 mm *)
- ID-Cooling IS-65 (125 x 120 x 65 mm venti nélkül)
- Phanteks PH-TC12LS (119,5 x 104 x 73,5 mm ventivel, anélkül 48,5 mm)
- Reeven Steropes (125 x 129 x 60 mm ventivel, anélkül 48 mm)
- Prolimatech Samuel 17 (121 x 120 x 45 mm venti nélkül)
- Xigmatek Janus (120 x 110 x 60 mm ventivel, anélkül 45 mm)
- Thermalright AXP-100 (121 x 105 mm x 58 mm ventivel, anélkül 44 mm)
- Alpenföhn Panorama (111 x 105 x 66 mm, venti nélkül 51 mm)
- Scythe Shuriken (105 x 116 x 64 mm ventivel, anélkül 55 mm *)
- Scythe Samurai ZZ (94 x 122 x 94 mm ventivel, anélkül 69 mm *)
- Cooler Master Geminii S (124 x 120.8 x 88 mm ventivel, anélkül 63 mm)
- Glacialtech Igloo 5761 (128 x 96 x 90 mm ventivel, anélkül 65 mm)
- Xigmatek Cobra (131 x 92 x 102 mm ventivel, anélkül 75 mm. *)
- CoolerMaster Vortex Plus (116 x 100 x 84 mm ventivel, anélkül 59 mm)
- Reeven Arcziel (95 x 121.5 x 86.5 mm ventivel, anélkül ~60 mm *)
- Reeven Brontes (105 x 114 x 59 mm ventivel, anélkül 47 mm)
- Thermaltake ISGC-100 (124 x 96 x 70 mm ventivel, anélkül ~47 mm *)
- Xigmatek Durin (92 x 120 x 65 mm ventivel, anélkül 45 mm)
- Cooler Master Vortex 211Q (102.4 x 96.4 x 58 mm ventivel)
- Gelid SlimHero (131 x 123 x 59 mm ventivel, anélkül 43 mm)
- Silverstone AR06 (105 x 92 x 58 mm ventivel, anélkül 43 mm)
- ID-Cooling IS-50 (122 x 120 x 57 mm ventivel, anélkül 42 mm)
- DeepCool Gamer Storm Gabriel (120 x 120 x 60 mm ventivel, anélkül 40 mm)
- ID-Cooling IS-60 (125 x 120 x 55 mm ventivel, anélkül 40 mm)
- Scythe Kozuti (110 x 103 x 40 mm)
- Titan TTC-NK95 (118 x 110 x 67 mm ventivel, anélkül 40 mm)
- Cryorig C7 (97 x 97 x 47 mm ventivel, anélkül 32 mm)
- Titan TTC-NC25 (106 x 95 x 46 mm ventivel, anélkül 30.5 mm)
- Titan TTC-NC35 (106 x 95 x 46 mm ventivel, anélkül 30.5 mm)
- Evercool HPL 815 (106 x 95 x 45 mm ventivel, anélkül 30 mm)
- Xigmatek Praeton (104 x 93 x 45 mm ventivel, anélkül 30 mm)
- ID-Cooling IS-40 (101 x 93 x 45 mm ventivel, anélkül 30 mm)
- Alpenföhn Silvretta (100 x 93 x 45 mm ventivel, anélkül 30 mm)
- DeepCool HTPC-200 (90 x 97,5 x 47 mm ventivel, anélkül 29 mm *)
- ID-Cooling IS-40 Pro (101 x 94 x 44 mm ventivel, anélkül 29 mm)
- Raijintek Zelos (94 x 93 x 44 mm ventivel, anélkül 29 mm)
- Thermolab LP53 (100 x 94 x 53 mm ventivel, anélkül ~25 mm *)
- Noctua NH-L9a (114 x 92 x 37 mm ventivel, anélkül 23 mm) (AMD-hez)
- Noctua NH-L9i (95 x 95 x 37 mm ventivel, anélkül 23 mm) (Intel-hez)
- Silverstone AR05 (104 x 92 x ~37 mm ventivel, anélkül ~22 mm)
- Jonsbo HP-400 (103 x 92 x 36 mm ventivel, anélkül 21 mm)
- Thermaltake SlimX3 (92 x 99 x 36 mm ventivel, anélkül ~23 mm *) (Intel-hez)
- Jonsbo HP-200 (103 x 92 x 34 mm ventivel, anélkül 19 mm)
- Scythe Kodati (82,5 x 95 x 34 mm)
- Reeven Vanxie (98 x 80 x 34 mm ventivel, anélkül 22 mm *)
- Thermolab ITX30 (100 x 94 x 30 mm ventivel, anélkül 23 mm *)
- Silverstone AR04 (104 x 95 x 23 mm ventivel)

Túllógó hűtők távolabbi CPU-hoz:
- Silverstone NT06-E (149 x 123 x 82 mm ventivel)
- Noctua NH-L12 (150 x 128 x 93 mm ventivel, anélkül 66 mm)
- CoolerMaster GeminII M4 (137 x 122 x 59 mm ventivel, anélkül 44 mm)
- Akasa Nero LX (120 x 120 x 59 mm ventivel, anélkül 44 mm)
- Akasa Nero LX 2 (120 x 120 x 57 mm ventivel, anélkül 42 mm)
- Scythe Big Shuriken 2 (135 x 125 x 58 mm ventivel, anélkül 48 mm *)

* A ventilátor alja nem a hűtő tetejénél van.

(Lista frissítve: 2017.07.18)

Első pillantásra szembeötlik, hogy reménytelennek aligha nevezhető a helyzet. :)

Nem véletlenül kerültek feltüntetésre a magasságok ventilátor nélkül is, ugyanis függetlenül a hűtő alapterületétől és a gyárilag mellékelt ventilátortól én mindenképp nagyobb, 120/140mm-esben gondolkodtam. Jó ideig nem volt bizonyos, hogy az elterjedt vastagságú példányok is el fognak férni, ezért kutakodtam kicsit alternatívák után. Jó tudni, hogy ilyenek is vannak:

180mm:
- Silverstone FM182 (180 x 180 x 18 mm)
- Silverstone FW181 (180 x 180 x 18 mm)

140mm:
- Thermalright TY-147 és TY-141 (152 x 140 x 26,5 mm)
- Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14 (140 x 140 x 15 mm)
- Silverstone FW141 (140 x 140 x 15 mm)
- Raijintek Aeolus α (140 x 150 x 13 mm)
- Thermalright TY-14013 és TY-14013R (150 x 140 x 13 mm)
- Cryorig XT140 (140 x 140 x 13 mm)

120mm:
- DeepCool Gamer Storm 120 (120 x 120 x 20 mm)
- Yate Loon D12SL-12C (120 x 120 x 20 mm)
- Gelid Slim 12 (120 x 120 x 16 mm)
- Cooler Master XtraFlo 120 Slim (120 x 120 x 15 mm)
- ID-Cooling NO-12015 (120 x 120 x 15 mm)
- Prolimatech Ultra Sleek Vortex 12 (120 x 120 x 15 mm)
- Silverstone FN123 (120 x 120 x 15 mm)
- Silverstone FW121 (120 x 120 x 15 mm)
- Scythe Slip Stream 120mm Slim (120 x 120 x 12 mm)

(Frissítve: 2015.06.04)

Megemlítendő még az is, hogy az Intel CPU foglalatok rögzítőfuratai négyzet sarkain, egyenlő távolságra találhatók, ezzel szemben az AMD-nél téglalap sarkain, egyenlőtlen távolságra. Következésképp az Intelre felszerelt hűtőket 90 fokonként el lehet forgatni, míg az AMD esetében csak 180 fokonként. Főleg aszimmetrikus hűtőknél érdemes erre odafigyelni.

Hosszas mérlegelés után elsősorban az alábbi, 40-45mm közötti hűtőket vettem célkeresztbe:

==================================================================

Thermalright AXP-100: Talán a legkomolyabb a 3 kiszemelt közül. Bizonyos, hogy magasabb hőtermelésű processzort is hűsen tartana, mint amivel jelenleg rendelkezem (Intel I3-530) és a lecserélhető, mozgatható ventilátorrögzítő keret is praktikus. A baj az, hogy egyszerűen drága, ennyit nem szándékoztam ilyesmire költeni.


(Asus P8Z77-I Deluxe)

==================================================================

Prolimatech Samuel 17: Ez is komolyabb hűtő benyomását kelti a Kozuti-nál és szintén rendelkezik 120mm-es venti számára rögzítőkerettel, de az ára sajnos szintén túlmutat a fájdalomküszöbömön.


(Gigabyte GA-H67N-USB3)

==================================================================

Scythe Kozuti: Végül a győztes az egészséges kompromisszum. Kedvező az árfekvése (pláne hogy sikerült szerezni egyet hardverapróról), a hűtés hatékonyságának kérdése meg amúgy sem volt annyira kiélezett, hogy a tervezett nagy ventilátorral ne felelne meg. 40mm-es magassága ideális ahhoz, hogy ~25mm vastagságú is kényelmesen elférjen rajta a rendelkezésre álló 71mm-ben. Apró üröm az örömben, hogy
- a Gigabyte H55N-USB3-ra felszerelve a hőcsöve szinte hozzáér a memória hűtőlemezeihez (1mm-nél biztos nincs több közöttük);
- a VGA nyákja mellett éppen csak elfér;
- az alulra túlzottan kitüremkedő felfogatócsavarok miatt az alaplap alatti 3.5"-es merevlemez 4db gumigyűrűs csavarjából egyet nélkülözni kellett a rögzítéshez.

Mindenesetre a beszerelése megoldhatónak bizonyult, nem okozott olyan komplikációt, amire ne lett volna megoldás.


(Gigabyte GA-H67N-USB3)

==================================================================

Essen néhány szó az oldalsó ventilátorokról is: Eredetileg a Scythe Kaze Jyu Slim 100 mm-esét (100 x 100 x 12 mm) terveztem munkába állítani, de neten utánaolvasva az ember vagy csendet, vagy érdemi légáramot várhat tőle, a kettő együtt nem megy. Javaslatra és főleg ár/érték aránya miatt az Arctic Cooling F9 PWM-nél (92 x 92 x 25 mm) kötöttem ki. A HIS 7750 iCooler LP bordája mellett az ilyen 25mm vastag is elfér. Részben az általa megszabott fekete-fehér színvilágnak is köszönhető, hogy a nagyobbik légkavaró a szintén fekete-fehér Thermalright TY-147 lett.
Mókás, hogy a 2db F9-es néhány hét eltéréssel és másik boltból történő vásárlása elég volt ahhoz, hogy más szériából származzanak, eltérő matricákkal...


(Hmm, valahonnan ismerős...)

Térszervezés

Őszintén szólva hozzám közelebb áll a 3D modellek 'összekattintgatása' és a velük történő virtuális legózás, mintsem a szó szoros értelmében vett modding, ezért eleve hosszas tervezgetés, a lehetséges szerteágazó variációk tanulmányozása előzte meg a kivitelezési munkákat. Azt is töredelmesen bevallom, hogy eredendően nem modding projektnek indult, sokkal inkább hiánypótló, gyáriakra hajazó házikó megvalósításának, szakemberek segítségére hagyatkozva. Nos, nem teljesen így alakult.

A kezdeti, 2010 év végi lassú megvalósulási iramot erős visszaesés követte, s hosszú (években mérhető) hónapokkal később született meg az elhatározás, hogy a holtpontról elmozdulás érdekében befejezem én magam, ha törik, ha szakad. Ekkor az alu vastaglemezből manuális maróval (értsd: kézzel tekergetős. Nem CNC.) kiforgácsolt elő- és hátlapot (harmada az eredeti tömböknek); az esztergával merőleges végűre munkált, két négyzetrúdból készült hosszanti főtartót; s a többek közt alaplapi távtartócsavaroknak otthont adó 3db, zártszelvényből képzett tartóelemet tudhattam a kezeim közt, amik a marós ismerős munkáját dicsérik.

......

Minden mást a saját, korlátozott szerszámparkommal (kézi fúró/fémfűrész/reszelők) voltam kénytelen megalkotni, döntően ultramaratoni reszeléssel és csiszolással. Igen, a kicsi, érme nagyságú, szabályos kör alakú lemezkét is, ami a billenőkapcsolót hivatott stabilan rögzíteni. Kivételt a hátlapon a 2.5"-es merevlemezek számára elhelyezett 4 furat képez, azt Bari műhelyében ejthettem meg. Ezúton is köszönet érte!

Talán az elő-, hátlapon és négyzetrudakon kívül nincs is olyan részeleme a háznak, amit ne kellett volna minimum kétszer elkészíteni, hogy kiküszöböljem a korábbi példányok tökéletlenségeit. Pl. az U-alakba hajtott tetőlemezből a 4. lett a végleges, illetve néhány olyan belső rögzítőelem is új verziót kapott, amit a korábbiak esetében lehetőségem nyílt Bari gépparkjával részben, vagy egészben megmunkálni.

A furatok kiképzéséhez már egy állványos fúró is maga lett volna a megváltás, ehelyett alkalmam nyílt megtapasztalni, hogy kézi fúrógéppel alumíniumban furatokat, süllyesztéseket precízen, szépen kialakítani finoman fogalmazva is komoly kihívás. A fúró előszeretettel mászott el nemkívánatos irányba, vagy rezonált be süllyesztés esetén, látványos mintákat eredményezve szabályos kráter helyett. Lemezhajlító alkalmatosság hiányában is maradt a jó öreg satu, plusz a kellően hosszú alumínium profilok a befogáshoz és a kézi hajlítás erejének egyenletes eloszlatásához. Mondhatni nem véletlenül van 4db U-alakú tetőlemezem +/-1mm-es szórással az élhajtások közti tervezett távolságnál :). De elég a drámából, lássuk milyen megkötések vezettek a végleges alkatrész-elrendezéshez!

Az alaplap, videokártya, procihűtő hármasa ugye adott, és az is világos, hogy a 140mm-es prociventi érvényesüléséhez annak szabad szellőzését is biztosítani kell. Ezt sajnos rengeteg piacon fellelhető kis méretű ház esetében nem tartották fontos szempontnak gyártóik, s a szellőzés útjában alakították ki a merevlemez(ek) rögzítési lehetőségét.

Ritka, de akad néhány üdítő kivétel. E három példány ilyen szempontból mindenképp példamutató:

==================================================================

Antec ISK110 VESA: Perforált lemez majdnem az egész oldala és a maximum 2db 2.5"-es merevlemezt az alaplap túloldalára lehet rögzíteni. Hátránya, hogy a hűtőmagasságra nézve erősen korlátos, nem fogad LP bővítőkártyát és a mellékelt DC táp / AC adapter kombináció sem hagy túl sok mozgásteret alkatrészválasztásnál.

==================================================================

Loop LP-301: Előny-hátrány ugyanaz, azzal a különbséggel, hogy itt a második 2.5"-es merevlemez helyett slim ODD-nek alakítottak ki helyet az alaplap alatt.

==================================================================

Morex T3500: A második 2.5"-es meghajtó helyett szintén slim ODD fogadására van felkészítve az alaplap alatti tálca.

==================================================================

Viszont egyik sem fogad 3.5"-es merevlemezt, vagy low-profile bővítőkártyát és az alapanyaguk sem alumínium.

A következő kérdés tehát, hova kerüljön nagy HDD?

A fedlap alá, vagy bal oldalra a szellőzés miatt nem célszerű helyezni - mi több jobb oldalra sem -, a hátlapon pedig a csatlakozók dominálnak. Ellenben kézenfekvő az alaplap alatti régió, elvégre a 102mm széles 3.5"-es és a 70mm széles 2.5"-es meghajtó egymás mellett - köztük valamennyi távolsággal - sem sokkal nagyobb, mint a 170mm-es mini-ITX alaplap. Ez mintegy 30mm magasságnövekményt jelent a házra nézve (amiben 2.5"-es meghajtó kettő is elfér), így a teljes házmagasság meghaladja a 120mm-t, azaz adja magát, hogy 3.5"-es meghajtó élére állítva is befér valahova az alaplap mellé. Kizárásos alapon az előlap mögé.

További egybeesés, hogy a 170mm-es alaplapból a bővítőkártya széltében mintegy ~15mm-t sajátít ki magának, a maradék ~155mm-be a 146mm hosszú nagy merevlemez pont passzol, s a SATA csatlakozóit is lehet úgy pozicionálni, hogy a kábelei a bővítőkártya síkját a nyák alatt keresztezzék, lehetővé téve, hogy egy hosszabb nyák akár a merevlemez mellett teljesen az előlapig elnyújtózzon, összesen akár 205mm-t kitöltve (citromsárgára színeztem a lehetséges túlnyúlást). A száraz leírást leöblítendő néhány vizuális segédlet:

......

......

......

......
További képek az albumban

Bár a kihasználatlan köbcentik vadászata egy meglehetősen kompakt, a zsúfoltság határait feszegető alkatrész-elrendezésben öltött testet, a képekből egyúttal az is leszűrhető, hogy az oldalsó 92mm-es ventilátorok a VGA passzív bordáján túl az alaplap alá száműzött merevlemezek szellőzését is szavatolják. A túlmelegedés veszélye nem fenyeget. Ez részben igaz az előlap mögötti HDD-re is azzal a különbséggel, hogy annál a SATA kábelek miatti megkötés okán az elektronika felőli oldal az előlap irányába néz, esetében a légáram valamivel kevésbé hatékony.

Részletmegoldások

A lehetőleg minél kisebb méretű bekapcsoló és reset gombok, illetve a konstrukcióba illeszkedő előlapi kivezetések beszerzése is kutakodást igényelt. Előbbinél elektronikai boltokban elterjedt, utóbbinál PC bontóban fellelt megoldásnál sikerült megállapodni. Esélyes, hogy ebben az életben pont ugyanilyennel USB3-as kivitelben már nem nyílik alkalmam találkozni, így a ház megmarad USB2-esnek. Na nem mintha az alaplap hátlapi kivezetéseihez olyan messzire kellene nyújtózkodni. :)

...

Kifejezetten gumigyűrűs rögzítésre termett HDD csavarok hiányában az évek alatt felhalmozott csavargyűjteményemből igyekeztem minél hosszabb menethosszal bíró, hagyományos HDD csavarokat (6-32 UNC menetű) válogatni, melyek már éppen átérik az elektronikai boltokban kapható kábelátvezető gumigyűrűt, amolyan T*sco-gazdaságos megoldásként.

Csavarból különben is számtalan féle rejtőzik a házban, mert sok helyen az utolsó mm is számít, azaz nem mindegy milyen és mekkora fejjel, vagy menethosszal rendelkeznek. Pl. az aljlemez 4 csavarja közül is az egyik a szokásosnál rövidebb, mert a hosszanti négyzetrúdnak az átmenő menetes furatán a másik oldalról másik, hosszabb csavarral osztoznak. A megmunkálási igény minimalizálására tett törekvés többek közt itt is tetten érhető.

A gumigyűrűs felfogatás kifejezetten szükséges, mert a ház bár nagyon masszív, a pőrén, csillapítás nélkül rögzített merevlemez rezgéseit felerősíti. Az előlapi HDD hely ennek megfelelően utólag került átalakításra. Szerencsére ez is megoldhatónak bizonyult komolyabb beavatkozás nélkül, az eredetileg 2mm-es rögzítőlemezek 1mm vastagra cserélésével, s az is jól jött, hogy eleve ráhagyással méreteztem. Lényeg, hogy a gumigyűrűk tökéletesen ellátják a feladatukat, már csak a seek hangot kell minimalizálnom a jelenlegi 7200 RPM-es HDD-k csendesebb, 5400 RPM-esre cserélésével, lévén a rendszerként használatos SSD mellett már kevésbé hangsúlyos a merevlemez sebessége.

Burkolatként eredetileg 2mm vastagsággal számoltam, de a perforált lemez rögzítésére végül az 1mm vastag alu lemez és a szintén 1mm vastag acél perforált lemez kombinációja eredményezett jó megoldást, következésképp fúrógéppel képzett süllyesztett furatok helyett préselt süllyesztést kapott a csavarok számára.
A megmunkálás ideje alatt a szellőzőnyílásokkal kikönnyített vékony alu lemezzel meggyűlt a bajom, nagyon sérülékenynek bizonyult, minden satuba való befogáshoz valamilyen masszívabb alu darabot használtam merevítésnek, hogy a reszelés során fellépő erőhatások ne okozzanak maradandó deformációt. Lehettem bármilyen óvatos, két véletlen elhajlást így is ki kellett egyengetnem. A perforált lemez hozzáragasztása után már szó sem volt gyengeségről, az acél bőséges merevítést nyújt.

A kábelek harisnyázására részemről első alkalommal került sor, van is még hova fejlődni. Csak egyféle méretű volt fellelhető itthon, talán a képeken is látszik, hogy a vékonyabb kábelek vékonyabb harisnyáért kiáltanak, de a verseny előtt az ilyen részletekre már sajnos nem jutott elegendő idő. Majd egy következő körben orvosolom a problémát, de most egy darabig nem szándékozom újból atomjaira szedni a masinát.

Kissé keserű szájízt hagy az emberben, hogy a PicoPSU-hoz az arcpirító árfekvés ellenére csak 1db SATA és HDD tápcsatlakozóval felvértezett kábelt mellékelnek, holott a nyákján egy másodiknak is van csatlakozó. Külön felárért persze beszerezhető. Más kérdés, hogy meglévő elosztókábelt átalakítva kreáltam a házba hosszban jobban illeszkedőt, de ezt akkor is fontosnak tartom kihangsúlyozni.

Sokáig úgy volt fekete lesz a ház színe, ám csupán a végén, az eloxálással foglalkozó cégnél derült ki, hogy ehhez nem volt ideális választás a vastaglemezt (elő- és hátlap) vékony alumíniummal (alj- és tetőlemez) vegyesen alkalmazni az eltérő ötvözetek miatt. Előbbi szilíciumtartalma nem csak a vékony lemeztől, de a feketétől is eltérő színárnyalatot eredményez. Kompromisszumként be kellett érnem a natúr eloxxal.

És arról is tegyünk említést, hogy kezdetben slim ODD elhelyezése is a terv részét képezte, ami az alaplap alatt lett volna megtalálható, variálható módon:
(A) ODD + 2db 2.5"-es meghajtó + paneltáp, vagy
(B) 3.5"-es HDD + paneltáp kombinációban.

Az időközben megváltozott igények alapján ez végül okafogyottá vált, helyette jobbnak láttam fixen 1db 3.5"-es és 2db 2.5"-es meghajtóhely kialakítását.

A ház végleges specifikációja:

- 220 x 225 x 125 mm (6,2l)
- mini-ITX / mini-DTX alaplap
- Low-profile VGA (dual slot)
- 2db 3.5"-es + 2db 2.5"-es merevlemez (Opcionálisan egy 3. 3.5"-es a VGA és a 92mm-es ventik helyén. NAS mód.)
- 2db 92 x 92 x 25 mm-es oldalsó ventilátor (HIS HD7750 LP bordája mellett ilyen vastag is elfér)
- CPU hűtő maximális magassága: 71 mm, akár 120/140 mm-es ventilátorral (Pl. Scythe Kozuti-n)
- picoPSU-160-XT + 220W-os Dell DA-2 AC adapter

Záró gondolatok

Már a rendezvény előtt sejthető volt és utóbb megerősítést nyert, hogy eleve szembementem a forgalommal (és nem csak e rendhagyó ismertetővel) azáltal, hogy a lehetőségekhez mérten letisztult, gyári benyomást keltő ház elkészítésére adtam a fejem. A látványos, megvilágított, nagyobb méretű, sokszor részleteiben is alaposan kidolgozott többi mod jobban vonzotta az avatatlan szemeket, s a pöttöm kis házikóm egyszerűen elveszett a többi árnyékában. Gyakran visszatérő ráeszmélésnek bizonyult a szemlélők részéről, hogy a porpi007 által közös asztalon kiállított Kocka Ház nem ugyanazon résztvevő másik munkája, hanem bizony két külön indulóról van szó. :)


(Épp a zsűrit untatom)

A tapasztalatok ismeretében ha most kellene felkészülni, mindenképp vinnék monitort, amin valamilyen előre összeállított prezentáció mutogatható, netalán maga a 3D modell forogna, mert egyszerűen szükség lett volna rá. Nem véletlen külön szakma a marketing.

Ettől függetlenül nagyon jól éreztem magam, és örülök, hogy részt vehettem a családias hangulatú rendezvényen, kellemes élményként marad meg az emlékezetemben. Bár szívesen venném, kevéssé esélyes, hogy részemről belátható időn belül lesz legközelebb, egy időre most kiéltem a házkészítési ambícióim. De hát ki tudja mit hoz a jövő?! :)

Ezúton is szeretném megköszönni a rendezők erőfeszítéseit és szervezőmunkáját a színvonalas programmal kapcsolatban és gratulálok a többi moddernek az időt és elszántságot nem kímélő alkotásaikhoz, remélem ők is legalább annyi örömöt leltek a projektjeikben, mint én az enyémben! :)

Képalbumok:
- ITX-Box - 3D v1.2
- ITX-Box - Project LittleBig
- Veletech 2013

Azóta történt