Előszó és források
Ma már gyakran olyan készülékekre használjuk ezt a kifejezést, amelyek sztereó hangot hoznak létre.
A kettőnél több hangsugárzót már nem tartom hifinek...annak szerintem két darab hangsugárzóból kell állnia.
Mi a cél? A legtöbb hifista szerintem egyetért velem, hogy ha becsukjuk a szemünket, érezzük ott magunkat egy koncerten, hangversenyteremben vagy szimplán az előadót oda tudjuk képzelni a hálószobánkba, nappalinkba.
Mindenki a tiszta hangot keresi, amihez nem tesz hozzá és el se vesz semmi…
Ezt próbáljuk kergetni, saját ízlésünket hozzáadva, több-kevesebb sikerrel…
A hang előállításához szükség van egy forrásanyagra, egy lejátszóra, egy erősítőre és hangsugárzókra.
Jelforrások – lejátszók:
CD lejátszó:
A legelterjedtebb forrásanyag az audio CD (compact disc). 1979-ben fejlesztette ki Philips és a Sony. 1982-ben került kereskedelmi forgalomba. Később terjedt el. Ma már kijelenthetjük, hogy a fő hanghordozó, de már erősen csökken egyeduralma az internet világában, illetve le is taszította a trónról. (gondoljunk csak bele, mennyivel kevesebb CD eladás kell most egy aranylemezes előadónak, mint húsz éve)
Tehát hangberendezésünk alap jelforrásaként kell egy CD lejátszó.
A CD egy digitális jelforrás, amit lézerrel olvasunk le. De miután itt még digitális jelfolyamunk lesz, szükség lesz egy digitális-analóg átalakítóra (innentől a rövidítését fogom használni: DAC). Ezen keresztül már olyan jel jön ki a lejátszónkból, hogy az erősítő fel tudja erősíteni és hangsugárzókon keresztül megszólal a zene. :)
De ez azért annyira nem egyszerű…
Az adott CD-lejátszó hangját rengeteg minden befolyásolja…
A futómű minősége, a kiolvasófej minősége, a felhasznált anyagok minősége és nem utolsósorban a DAC minősége, de még a készülékház anyaga is.
Mi is a futómű? A CD lemezünk, ha betesszük a lejátszóba, a tálca becsukódása után felpörög, ezt a pörgő mozgást létrehozó egységet hívjuk futóműnek. A kiolvasófej megint egy fontos szempont… de erről oldalakon keresztül lehetne írni.
Már sokan hallottak külső DAC-ról. Mit is takar az elnevezés? A komolyabb CD-lejátszók rendelkeznek digitális csatlakozóval (koax vagy optikai kimenet), az analóg RCA bal-jobb páron felül. Erre a digitális kimenetre kötnek rá egy külső digitális-analóg átalakítót, és úgy kerül analóg formátumban az erősítőbe a jel.
DAC lehet a lejátszónkban, kívül, ill. az erősítőbe is beépítve, ez utóbbi elég ritka a sztereó erősítőknél, inkább a házimozi erősítőkben elterjedt.
Magnódeck:
A jó öreg kompakt kazetta, a mai harmincas korosztály és idősebb olvasóim ezen nőttek fel…
Szalagos megoldás, teljesen analóg, felvételre is alkalmas…
Egy jó minőségű magnódecket régen aranyárban mértek, most már fillérekért hozzá lehet jutni.
DCC:
A digitális kazetta egyik fajtája, nem terjedt el, ritka lejátszók, inkább gyűjtők veszik…
Mini Disc (MD):
Sony fejlesztése, digitális forrás anyag… szintén nem terjedt el.
Tuner:
A jó öreg rádió, a mai itthoni készülékek zöme analóg. Nagyon sokan hallgatják, ha nem is otthon, akkor inkább autóban. Már hallani sajnos a híreket, hogy digitális adásra akarnak átállni Magyarországon, a TV-adáshoz hasonlóan.
Analóg lemezlejátszó:
Formátum legelterjedtebb neve: hanglemez.
A hanglemez hanganyag tárolására és kiolvasására szolgáló analóg adathordozó. Lapos korong, amely általában mindkét oldalán tartalmaz műsoranyagot, tehát mindkét oldalán a lemez szélétől a közepe felé spirális barázda indul, a barázdából pedig az úgynevezett hangszedő (pick-up) olvassa ki a hangot. (idézet: Wikipédia, átfogalmazva)
A XX. század fő hanghordozója, volt egy időszak, mikor hanyatlott a CD-nek köszönhetően, de még most elég szűk réteg használja. Kevés hangfelvétel jelenik meg analóg lemezen.
Új jelforrások:
Ma már nem mehetünk el szó nélkül az új jelforrások mellett, mint a PC vagy laptop, ill. médialejátszó.
Sokan használják. Vagy a számítógép hangkártyájára kötik egyből az erősítőjüket vagy külső DAC-ot kötve a digitális kimenetre.
A komolyabb médialejátszók elég jó minőségű DAC-ot tartalmaznak.
Nos, megvan a jelünk, ezt fel kellene erősíteni, hogy a hangsugárzók hangot tudjanak létrehozni.
Erre szükség van egy erősítőre.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!