Google Pixel 6: téged meggyőzött?

Újabb év, újabb Pixel... Jó kamera, jó hardver, jó szoftver? Mit nyújt számunkra a Google 649 euróért?

Bevezető

Hivatalosan 2021. október 19-én – magyar idő szerint este 7 órakor – mutatta be a Google a Pixel telefonok új generációját a Pixel 6-ot és a Pixel 6 Prót.

A bemutatást megelőzően eléggé ügyes marketing stratégiával valamint az aprólékosan szivárgó információkkal sikerült az új Pixelek körül megteremteni egy olyan felfokozott várakozást a leendő felhasználók körében, hogy akik szerették volna előrendelni az új készüléküket, azok az első 2 órában csak az összeomló Google Store webáruházakkal előtt várakozva tudták ezt megtenni. Hozzá kell tenni, hogy összesen csak 8 országban tette elérhetővé a Google a 6-os szériát és, bár a Nikkei Asia információ szerint a korábbi évben leszállított darabszámokat most duplázták, így is hamar elfogytak a készletek. Emellett a fórumokon a leendő felhasználók több hibát is jeleztek, amivel az előrendelések során találkoztak – pl. duplán beterhelt bankkártyák, visszadobott rendelések, egyre csak növekvő szállítási idők. A készletek is hamar kifogytak, és a Pro verzió esetén pár nap után már csak várólista fogadta a leendő vásárlót.

[Google Pixel 6]

A Pixel 6 széria esetében több változással fogunk találkozni. Az első, hogy a korábbi 3 éves szoftveres támogatás helyett már 5 évet fogunk kapni – ám ne örüljünk ennek annyira. Az kétségtelen, hogy androidos vonalon – a cikk írásakor – ez a leghosszabb elérhető támogatás, de ez az 5 év nem jelent 5 főverziót. A főverziók száma maradt ugyanúgy 3, mint a korábbi Pixel telefonok esetében, egyedül a biztonsági frissítések ugrottak 3-ról 5 évre. Az androidos gyártókat ha megnézzük, akkor a (meghatározott modellek esetében) a Samsung, a OnePlus és a Vivo ad még 3 főverziót, de maximum 4 évnyi biztonsági frissítéseket nyújtanak mellé.

[Pixel 6 sajtó videó]

A második változás, hogy a Google elszakadt a Qualcommtól, és a Samsunggal karöltve saját processzort szerelt a készülékeibe. Az új Tensor chip annyiban előre lépés, hogy amíg a korábbi 5-ös szériában „csak” egy középkategóriás lapkát használtak, addig most már újra a felső ligába léptek.

[Google Tensor]

Hirdetés

Doboz, külső

Környezettudatosságra hivatkozva a Pixel 6-os dobozában már nem fogunk töltőfejet találni. A tartozéklistát áttekintve kapunk még egy USB-C to USB-C típusú adatkábel, egy normál USB adaptert, egy minimalista felhasználói kézikönyvet és egy SIM-tűt. Nincs 3,5 milliméteres jack adapter és Type-C fülhallgató sem. A kontinensünkön egyáltalán nem forgalmazott 5A volt az utolsó Pixel, ahol még tettek töltőt a csomagba. Mostanában mindenki arra hivatkozik, hogy úgyis van otthon töltőnk, használjuk azt, ne dobjuk ki, csökkentsünk a karbon-lábnyomunkat. A külön megvásárolható 30 wattos Pixel gyorstöltő pedig 30 euró, ami szerintem teljesen felesleges, ha tényleg nincs otthon egy régebbi töltő akkor ne vegyétek meg.

[Google Pixel 6 doboz]

A készülék az USB-PD 3.0 PPS töltést részesíti előnyben vezetéken keresztül maximum 30 wattal. Itt azonban a 30 wattos teljesítmény nem feltétlenül állja meg a helyét. Az Android Authority oldal tesztelte a gyári töltő mellett más töltőkkel, és egyiknél se értek el 22 wattnál nagyobb teljesítményt.

Én is elvégeztem pár mérést, és 3 különböző töltőt használva a teszt időszak alatt, mivel kíváncsi voltam, hogy a 4614 mAh-s akkumulátort mennyi idő alatt lehet ténylegesen feltölteni. Az első egy Samsung 'Adaptive Fast Charging' 15 wattos töltő volt, amivel a leggyászosabb eredményt értem el. Több, mint 3 óra kellett a 0-ról 100 százalékra töltésig. A második töltő egy 18 wattos ’Turbo Power’ Motorola töltő, aminek már elég volt 2 és fél óra. Harmadik versenyzőm egy 30 wattos OnePlus ’Wrap Charge’ volt, amivel körülbelül 3 óra alatt érhető el a 100 százalékos töltöttség. Itt azért ne felejtsük el, hogy fontos az is, hogy az adott töltő támogatja-e a Google által használt szabványokat.

Emellett vezeték nélküli töltővel is tudjuk tölteni a telefont maximum 21 Watt-tal és a hátlapra elhelyezett – vezeték nélküli töltést támogató – eszközöket az Akkumegosztás opcióval vissza is tudjuk tölteni. Itt beállítható, hogy a telefon maximum hány százalékos töltöttségi szintjéig engedje a töltés átadását más eszközök részére.

[Akkumegosztás]

A telefon hátlapi borításának nem a tavaly alkalmazott „bio-resint”, hanem újra üveglapot alkalmaztak, mégpedig a „jól csúszik” fajtából. Ha tok nélkül szeretnénk használni, akkor én mindenképpen javaslok egy matt vagy bármilyen texturált „skin” vagyis hátlapi matrica felhelyezését. Az összeszerelés példás, a telefon masszívnak tűnik, és a mostani szériában nem fordult elő az előző generáció egyes példányain megfigyelhető „gap issue” jelenség sem.

[a doboz tartalma]

A hátlapon eléggé hangsúlyosra sikerült a kameraszigetnek már alig-alig nevezhető kamerasáv. Egy előnye van ennek a kialakításnak – nevezetesen nem billeg a telefon az asztalon, hiszen az stabilan megtámasztja teljes szélességben a készüléket. A harmadik lényeges változás a kameraszenzor esetében figyelhető meg. Több évnyi Sony IMX363 használat után most a Samsung GN1-es szenzorát építették be a Pixel 6-osokba. A második lencse egy ultraszelés modul, ami viszont nem a korábbi 16 megapixeles egység, hanem egy 12 megapixeles lencse. A kamerasávon helyett kapott még 1-2 szenzor, a vaku és egy mikrofon is. A szokásos, jól használható és megbízható hátlapi fizikai ujjlenyomat olvasót ne keressük, az most a kijelző alá költözött.

[Pixel 6]

A fizikai méreteket tekintve egy 158,6 x 74,8 x 8,9 mm-es méretű készüléket kapunk, ami a kamerasávnál még kb. 2-3 milliméterrel vastagabb. A készülék súlya 207 gramm, a súlyelosztása jó, nem „fejnehéz” a készülék. Az előlapon egy viszonylag vastag káva szegélyezi a 6,4 colos 1080×2400 pixeles, 20:9 képarányú 411 ppi-s HDR 10+ támogatottságú AMOLED kijelzőt.

A panel csak 90 Hz-es képfrissítést tud. A „Smooth Display” funkció bekapcsolásával a készülék a megjelenített tartalomnak megfelelően maga dönti el, hogy mikor emeli 60Hz-ről 90 Hz-re a képfrissítést. A Pro verzió széles tartományban változó képfrissítésű LTPO paneljét nem kapta meg a kistesó, így csak ez a két mód van. A kijelző adaptív módban maximum 843 nit körüli fényerővel rendelkezik. Erős őszi napsütésben a kijelző jól látható, a betekintési szögek jók. Az előlapra a Corning-féle Gorilla Glass Victus üveglapka került, hátulra pedig Gorilla Glass 6.

[Pixel 6 - fekete szélű üvegfólia az előlapon]

Az előlapon fent középen található 1 szolid kameralyuk, ami felett – jól láthatóan – helyezkedik el a beszélgetésekhez használható hangszóró. A Pixel 5-ös kijelző alá került megoldását hál istennek nem erőltették tovább, így a felső hangszóró jól használható, és tisztán érthetőek a hívások is, nincs dobozhang. Ahogy fent utaltam rá, az ujjlenyomat olvasó már a kijelző alá került. Az első nyilvános tesztek alapján sokan elégedetlenkedtek az optikai szenzor teljesítményével, amit viszonylag hamar, az október 28-ai forgalmazás megkezdését követő pár napon belül javítottak. Az ujjlenyomat-olvasó a 6-osok esetében akkor a legjobban megbízható, ha fólia nélkül használjuk a telefont. Sima kijelzővédő fóliákkal kis mértékben romolhat a feloldás hatékonysága, némely üvegfólia esetén pedig már komolyabb problémákba is ütközhetünk. Ha üvegfóliával szeretnénk használni a telefont, javaslom, hogy a fórumokon és az adott termék értékeléseit elolvasva válasszuk a megfelelő típust. Az esetleges lassú feloldásra, vagy többszöri próbálkozásra a Google hivatalos válasza ez lenne: emelt szintű biztonsági algoritmusok.

A készülék jobb oldalán a hangerő szabályozó gombok és felettük egy (a Pixelekre korábban jellemző mindenféle színes árnyalatot mellőző) közönséges fekete bekapcsoló gomb található. A gombok nyomáspontja megfelelő, nem lötyögnek. Az első teszteknél pár youtuber megjegyezte, hogy milyen fura a gombok felcserélése – az azonban a Pixeleken mindig is így volt.

[Felcserélt bekapcsológomb]

A készüléken alul középen található a 3.1-es USB-C csatlakozó, amelyet szimmetrikusan egy mikrofon lyuk valamint egy hangszórórács fog közre. Összesen három darab mikrofonunk van: a második a kameránál, a harmadik pedig a keret bal felső részén kapott helyet. 3,5 milliméteres jack csatlakozót már ne keressünk, itt se kapunk, ahogy az 5-ösnél sem volt már.

[eSim beállítás]

A keret bal oldalán alul található a SIM-tálca, amely csak egy darab nano SIM fogadására alkalmas. Az IP68-as szabványának megfelelő por- és vízállóság adott, amit a tálca gumírozott borításán is láthatunk. A magyar szolgáltatók közül a teszt időpontjában a Telekomnál és a Vodafone-nál lehetséges eSIM előfizetést igényelni. A Pixel 6-ost a teszt időszaka alatt Telekom eSIM-mel és Telenor fizikai simmel duál SIM módban használtam. Hibákat nem tapasztaltam, egyedül azt vettem észre, hogy némelyik eSIM-es hívás befejezését követően statikus zörej volt hallható pár tizedmásodpercre.

Hardver, szoftver

Az S5E9845 kódszámú Tensor processzort a Samsung fejlesztette, közvetlen elődjének az S5E9840-es Exynos 2100-as lapka tekinthető. 2 db Cortex-X1 mag mellett 2 db régi Cortex-A76-os magot használnak, amit még kiegészít 4 db Cortex-A55-ös mag. Az X1-es magok 2,8 GHz-re képesek, a középső klaszter 2,25 GHz-re, a legkisebbeket pedig 1,8 GHz-re skálázták. Az IGP feladatait egy Mali-G78 MP20 látja el.

A teszt kedvéért megnéztem az Injustice 2, a Genshin Impact valamint a Real Racing 3 játékokat, hogy mennyire melegszik a processzor, illetve milyen gyorsan tölt be egy 8 GB RAM-os SD870-es telefonhoz képest. Túlzott mértékű melegedést szerencsére nem tapasztaltam, és a betöltési sebességek is rendben voltak. Komolyabb melegedéssel akkor találkoztam, amikor a 20 wattos vezeték nélküli töltőn wifin keresztül töltöttem le a 13 gigabájtos Genshin Impactet, valamint ezzel a játékkal 15-20 perc után, illetve a 3D mark stressz tesztje során. A legmagasabb grafikai beállítások elérhetőek voltak. A processzor hőmérséklete nálam egyedül a Genshin Impact esetén ment 39,5 fok fölé, a többi játék esetén sem ment 35 fok fölé. Nem melegedési probléma, de itt említeném meg, hogy a Genshin Impactnél a telefon hangszóróján torzak voltak az átvezető videók hangjai. Más játéknál, illetve amúgy általában nem botlottam bele ilyen hanghibába, ezért itt ezt valószínűleg az adott appal való nem teljes kompatibilitás okozhatja.

A telefon teljesítménye érzetre a 870-es Snapdragon szintjén lehet. Mindennapi használat során nem éreztem megtorpanást, az alkalmazások gyorsan nyílnak meg, a memóriát nem üríti ki hamar, nem zárogatja be az alkalmazásokat agresszíven. A szintetikus teszteredmények ezt megerősítették, így a Pixel 6 Tensor chipje nem éri el a Snapdragon 888-s csúcslapka szintjét, de szerencsére olyan mértékű melegedést se produkál, ami a 2 db X1 mag miatt különös. Valószínűleg visszafoghatják a teljesítményt, és a régi A76-os magok is segíthetnek a jobb üzemidő és az alacsonyabb üzemi hőmérséklet elérésében.

[teszteredmények]

A készülék a „stock” Androidnak (nem AOSP) nevezhető Google felületet kapta. Az új Android 12 rendszerverzió található a 6-oson októberi biztonsági csomaggal, ami havonta fog frissülni.

[Rendszer navigáció]

Az alapprogramok mellett a Biztonság, a Hangfelvevő és a Pixel tippek alkalmazásait pakolták fel pluszba. A gyári zene alkalmazás változatlanul a YouTube Music. Az alap Android gyári gesztus alapú navigációja mellett elérhető a rég megszokott 3 gombos navigáció is.

[Csak a Pixel 6-os szérián + Android 12 újdonságai]

Kamera, multimédia

A fő szenzor 1/1.31" colos 50 MP felbontású (12.5 MP 4:1 pixel binninggel), 1.2 μm pixelmérettel, ƒ/1.85 apertúrával és Dual Pixel, valamint fázisdetekciós autófókusszal ellátott, optikailag és elektronikusan stabilizált Samsung GN1. Elvileg 2,5-szer több fényt képes kezelni, mint a korábbi szériákban alkalmazott Sony szenzor.
Az ultraszéles modul egy 12 megapixeles egység f/2.2 apertúrával, 1/2.55" méretben 1,25 µm pixelmérettel, 17mm-en, 114 fokos látószöggel – ami 7 fokkal nagyobb, mint a korábbi Pixel 5-ös esetében alkalmazott lencse, de még így is elmarad az iPhone vagy a Samsung által alkalmazott ultraszéles moduloktól.

Az előlapon 1 kameralyuk van. A lencse egy 8 megapixeles, fix fókuszú, 24 mm, 1.12 µm f/2.0-ás szenzor.

[kamera beállítások]

Alább látható pár kép. Szokásos, jó minőségű végeredményt kapunk a főkamerával készült képek esetén. A 12 megapixeles széles látószögű lencse képei is jónak tűnnek. Érzetre nappal nem látok előrelépést az elkészült képeknél összevetve a korábbi Pixeleken tapasztaltakkal. Ahol inkább érezhető a fejlődés, az a videó minősége.

Képek

Széles látószögű Képek

2-szeres zoom

Maximális 7-szeres zoom

Esti képek

Mozgás - Akciópásztázás, Hosszú expozició

Képek Gyüjtőmappa

[1080p 60fps videó]

[4K 30fps videó]

[4K 30fps videó - széles-normál-digitális 2X]

[4K 60fps videó]

[4K 60fps videó]

A fotók, videók készítésekor nem tapasztalható lényeges melegedés. A kamera jó sebességgel vált a módok között 4K 30 fps felbontásig. 4K 60 fps módban csak a főlencse és a kétszeres digitális nagyítás érhető el. A készülék nem kapott FM-rádiót. Az alap zenelejátszó a YouTube Music. A Google Fotók az alapértelmezett kép- és videó megjelenítő alkalmazás, ahol a legjobb újítás a Varázsradírnak fordított „Magic Eraser” funkció lett.

['Varázsradír" használat objektumok esetén]

['Varázsradír" használata személyek esetén]

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikáció:

A Pixel 6 elvileg tudja az 5G támogatást, de ezt itt Miskolc környékén Telekomos eSIM-mel nem tudtam kipróbálni, amiben az is közrejátszhatott, hogy a céges előfizetésem nem tartalmazza ezt a szolgáltatást. A készülék támogatja az eSIM-et és a fizikai nano-SIM-et, tehát dual SIM-es, ha a szolgáltatónk is támogatja az eSIM-et, és van ilyen előfizetésünk. Az eSIM használata közben a térerőben nem láttam gyengébb jelet, mint ugyanazon előfizetés fizikai SIM kártyáját használva más telefonban. A telefonálási hangminőség remek. Mindkét oldalon érthető és jól hallható a beszélgetés. Három mikrofon található a készülékben, aktív zajszűrés is van. Az antenna jelerőssége jó. Amire viszont kifejezetten szeretném felhívni a leendő vásárlók figyelmét: a teszt írásakor ahogy az eddig megjelent többi Pixelnél, úgy a 6-os széria esetében sem elérhető a VoLTE és a VoWiFi szolgáltatás. A probléma nem a hazai szolgáltatókkal van, hanem a Google nem tette elérhetővé ezeket a szolgáltatásokat több, olyan országra kiterjedően, ahol hivatalosan nem elérhetőek a Pixelek.

[GPS és szenzorok]

A Bluetooth® 5.2-es, valamint A2DP, LE és aptXHD protokoll is van. A készülék Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Wifi Direct, DLNA, hotspot és Chromecast támogatással is rendelkezik. A pozicionáláskor GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, QZSS és BDS támogatást kapunk. Viszonylag gyors és pontos a helymeghatározás. A C típusú USB csatlakozó 3.1-es, OTG, NFC, gyorsulásmérő, giroszkóp, iránytű és barométer van, hőmérő és infra nincs.

Akkumulátor:

A készülékben egy 4614 mAh teljesítményű akkumulátor van. A tényleges használat monitorozása a gyári akkumulátor statisztika alatt az Android 12 esetén már érdekes, hiszen csak 24-órás ciklusokban hajlandó jelenleg mérni, 2 órás szakaszokkal elválasztva. Külön az alkalmazások menü pont alatt elérhető egy napi képernyőidő is, ami pedig 0:00-tól 24:00-ig méri a képernyőn előtt töltött időt.

Az első merítési ciklusban közel 5 óra kijelző időt hozott az aksi 100 százalékról 8 százalékra merítve. Bár az alábbi képeken az érték kevesebb, de ebben az is közrejátszik, hogy csak a rögzített 2 órás szakasz után vált az érték, tehát nem teljesen pontos. Ebben a használatban voltak Antutu, Geekbench, 3dmark tesztek, jó fél óra fotózás, pár rövid videó, valamivel több mint 1 óra Waze, közel 1 óra Opera, több mint 1 órányi hotspot – ez szívta rendesen az aksit, Netflix 1óra 28 percen keresztül, Bluetooth az óra miatt folyamatosan bekapcsolva, 2 SIM kártyával, 4G adatkapcsolat végig aktív és kb. 35 perc hívás. Ez nem egy átlagos felhasználás, de szerintem 1 nap normál használattal 6 óra körüli kijelző idővel 1 SIM-mel simán abszolválható ekkora aksival az automata képfrissítés mellett. Az éjszakai készenléti idő nálam változó volt. Ha bekapcsolva marad minden wifi, adat, Bluetooth, és 2 SIM működik, akkor lehet, hogy csak 3%-ot veszít 7-8 óra alatt, de lehet, hogy 7%-ot. Amit még észrevettem, hogy 40 százalék alatt picit jobban merül, mint fölötte – ezt betudom az 1 hetes tesztciklusnak, és lehetségesnek tartom, hogy tartósabb használatra lenne szükség, hogy normálisan beálljon a valós fogyasztási statisztika.

[akkumulátor statisztika]

Összegzés:

Összességében egy jó telefont kapunk a 649 eurós hivatalos árért cserébe. A korábbi 5-ös Pixel 629 eurón nyitott, és akkor egy jól átgondolt, de kicsit drága középkategóriás készüléket alkottak. Most újra a felső kategóriás ligába léptek a Samsunggal közös fejlesztésű Tensor chipet használva, de az árazással szerencsére ezt nem támasztották alá az alap modell esetében. Az új processzor mellett van IP68-as védelem, vezeték nélküli töltés, jó kamerák, valamint 3 évnyi rendszer- és 5 évnyi biztonsági frissítés.

Azonban pár dolgot meg kell hogy említsek a 6-os szériával kapcsolatban.

1. Az első példányok esetén több fórum esetén is jelezték a zöldülő képernyő problémáját.
A Pro modell esetén kikapcsolt állapotban a bekapcsoló gomb közepes erősségű benyomásával (amikor még nem elég erővel nyomja az ember, hogy bekapcsoljon) különös képernyővillódzás is tapasztalható. Ezen problémák javítását a decemberi frissítésre ígérte a Google.

2. A 30 wattos gyorstöltés nem igazán állja meg a helyét a gyakorlatban.
A telefon eléggé lassan tölthető fel, ami ebben a kategóriában azért eléggé ciki. Tudom, mindenhol van már töltő, és vezeték nélkül is lehet tölteni, akkor mi is ezzel a probléma? Csak annyi, hogy fél áron is találunk már gyorsabb töltést a középkategóriában, de ennyiért 65 Watt-tal egy OnePlus 9 is feltölthető 40 perc alatt, a Xiaomi 11T Prót pedig ne is említsük a 120 wattos töltési lehetőségével.

3. A kijelző alatti optikai ujjlenyomat-olvasó nem volt épp a legjobb választás.
Az első frissítéssel jelentősen javítottak a felismerési hatékonyságén, de ha fóliával szeretnénk használni a telefonunkat, akkor járjunk utána, hogy az adott termék esetén milyenek a felhasználói visszajelzések. Sima fólia esetén még nem találkozhatunk drasztikus romlással, de egyes üvegfóliák felhelyezését követően készüljünk fel a legrosszabbra. Nálam, ha jó pillanata volt az ujjlenyomat-olvasónak, akkor a kétszer-háromszor felvett ujjlenyomat mintámat kegyeskedett beolvasni, és rögtön feloldani a kijelzőt, de inkább az volt a jellemző – 10-ből 6-7 alkalommal –, hogy csak harmadszori próbálkozásra oldotta fel a telefont. Ha sikerül ilyen üvegfóliát választani, akkor még megoldás lehet egy bluetoothos óra, fitnesz tracker, fülhallgató, autó, stb. használata esetén a Beállítások-> Biztonság-> Speciális beállítások-> Smart Lock alatt hozzáadni az adott eszközt a megbízható eszközökhöz, így amikor az nálunk van használatban, akkor nem kell az ujjlenyomat miatt mérgelődnünk.

4. A VoLTE és a VoWifi hiányát is meg kell, hogy említsük.
Ahogy fentebb is utaltam rá, ez nemcsak a mi kis országunkat érinti, de úgy érzem emiatt több lehetséges felhasználó is meggondolja magát, és keres inkább másik készüléket. Eddig a Pixelnél nem voltak elérhetőek ezek a funkciók, és nem tudni meddig kell még várni, amíg a Google végre kibővíti azt a hálózati listát, amin jelenleg egy magyar szolgáltató sem szerepel.

Olyan, hogy tökéletes telefon nem létezik. Olyan, hogy tökéletes kamera szintén nem létezik. Olyan azonban igen, ami a te számodra tökéletes lehet. A Pixel 6 is ilyen telefon lett.

A magam részéről a Pixel 6:

Azóta történt

Előzmények