Rövid bemutató - Cybook, Sony, Tolino, txtr Beagle
Cybook Odyssey HD Frontlight
Ránézésre igazi különlegességgel van dolgunk. A kijelző 6"-os Pearl, 1024 x 768-as felbontással. Világítós, és kezeli a könyvtárszerkezetet, ami manapság még nem túl gyakori. A lapozógombjai segítségével könnyű a lapozás, ráadásul a menüben van magyar nyelv. Regisztrálni kötelező, de a procedúra nem túl bonyolult.
Sony PRS-505
Még a régi Vizplex kijelzős (rosszabb kontraszt és lassabb képfrissítés, mint az újabb készülékeknél) könyvolvasó. Cserébe teljesen fémből készült, és egy jó minőségű bőrtok van hozzá. A menüje részletesebb, mint a Kindle-é, tud automatikus listázást cím, szerző és a Calibre-ben beállított Tag-ek alapján.
A menü működését segíti egy billentyűsor a képernyő jobb oldalán. Viszont a lapozógombja sokkal rosszabb, kicsi, csak a jobb oldalon van. Bár az alsó gombjai bizonyos szinten konfigurálhatóak (pl. lapozásra), viszont nem pótolják a bal kezes használatnál a rendes lapozógombokat. A képernyője kevéssé "fehér", mint a Kindle-é, emiatt kisebb a kontraszt.
A lapozás lassabb, teljes képfrissítést csinál mindig (az újabb könyvolvasók csak 5-6 lapozásonként frissítenek), de bőven a vállalható határon belül marad. Nagyon minőségi eszköz annak ellenére, hogy kicsit "elavult", és határozottan érezhető a külső minőségbeli különbség a mostani műanyag készülékekhez képest.
Sony PRS-T1
Ránézésre akár a SonyEricsson Xperia X10-es készülékének a nagy testvére is lehetne. Ez egy régi készülék, de sok helyen még ma is beszerezhető, bár a tudásához képes igen magas áron. Súlyra az egyik legkönnyebb könyvolvasó, mindössze 168g.
A burkolat nagyon masszív, de az előlap nagyon fényes, ezért ha határozottabban ránézünk, az már látszik rajta. A kijelző felbontása viszonylag alacsony (800 x 600 a 6"-on), ennek ellenére kiválóan olvasható még akkor is, ha az apró méretű betűket preferáljuk. A szoftver nagyon egyszerű, de éppen ezért kifejezetten könnyű kezelni.
Sok formátumot támogat, és még zenelejátszó is van benne. Érintőképernyője van, de a fizikai gombokat sem nélkülözi. Ez érthető is, mivel sajnos van olyan funkció, ami csak az érintőképernyő és a gombok együttes használatával érhető el. (Szubjektív, de az egyik legszebb készülék a piacon.)
Tolino Shine
A Tolino Shine létrejöttének története elég érdekes. A német e-könyv kereskedők összeálltak azzal a szándékkal, hogy konkurenciát teremtsenek a Kindle-nek. Ők gyártatják a készüléket, de hiába kedvezőbb az ára a Kindle-nél, nem sikerült komolyabb népszerűséget elérniük az olvasóval.
A nagy felbontású (1024 x 768) kijelző 6"-os Pearl. A világítós érintőkijelző jól olvasható. Rendszeresen érkeznek rá frissítések. A készülékház minőségi anyagból készült, kellemes érzés kézbe venni. A szoftver nagyon egyszerű, a könyveket ömlesztve találjuk meg benne, de természetesen a kereső segítségével nem gond az egyes könyvek megtalálása.
txtr Beagle
Az 5"-os kijelző és a nagyon vékony kialakítás miatt igazán pehelysúlyú olvasó, ami két ceruzaelemmel használható. A navigációra összesen három gomb szolgál, a készülék tudása nagyon korlátozott. Legfeljebb 5 könyvet tartalmazhat egyszerre, amiket a saját szoftverével, kizárólag Bluetooth-on keresztül lehet rájuttatni.
A megjelenítés (betűméret, margó, stb.) az olvasón nem változtatható, azon kizárólag lapozni lehet. Minden lapozás után teljes oldalfrissítés történik, ami a pici kijelzővel kombinálva elég zavaróvá teszi az olvasást. Finoman szólva nem ajánlott, ennyi pénzért sokkal jobb választás is van.
A legjobbak
Hozzáértők szerint ma a piacon kapható két legjobb elektronikus könyvolvasó a Kindle Paperwhite II és a Kobo Aura HD. Természetesen egyértelmű döntés nem született, mert az egyik ebben, a másik abban jobb.
Ami biztos: mindkettő világítós, mindkettő érintőkijelzős, és mindkettő nagyon elegáns megjelenésű. Aki az átlagos méretkategóriában a legjobbat akarja megvenni, bátran válasszon e közül a két könyvolvasó közül.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!