Alkalmazások
Alkalmazások
Amint túlvagyunk a beállításokon, jöhet a másik nyakleves, maguk az alkalmazások. Míg 2 évvel ezelőtt az iOS applikációk jobbnak tűntek, mint a robotos társaik, mára az androidos fejlesztések nemhogy beérték, de meg is előzték az iOS-en is megtalálhatóakat. Nyilvánvalóan ez nemcsak az iOS hibája, hanem a fejlesztőké is, de sok esetben maga a rendszer szabhat gátat bizonyos funkciók elérhetőségének. Szubjektív véleményem, hogy magát az AppStore-t mind PC-n, mind a mobil eszközön sokkal rosszabbul építették föl, mint a Google a sajátját. Egyszerűen nehezebb kezelni: a keresés, a keresési eredmények és azok megjelenítése, tagolása sokkal átláthatatlanabb. A releváns találatok nevetségesek, nem jelentenek alternatívát az adott programmal szemben. Olyan érzése támad az embernek, mintha a több millió applikáció nem is lenne igaz, alig pár darab létezne.
A másik, abszolút tényszerű megállapítás: az alkalmazások mérete. Megdöbbentő volt már régebben is számomra, hogy egy-egy alkalmazás miképpen lehet az androidos társának 4-5-szöröse? Amíg Androidon átlagosan néhány megabájtosak a programok, itt. 4-5 megabájttól indulnak. iOS-en teljesen megszokott a 30-100 megás méret, amivel rövid időn belül lehet nullázni a mobilnetet. És ez igaz néha teljesen apró, jelentéktelen kis programocskákra is.
Egyébként itt jegyezném meg azt is, hogy néhány hetes tapasztalatom az, hogy Androidon nem szivárgott ennyire az adat sem. Barátnőm szólt, hogy egy hét alatt lezabálta valami az 500 megáját. És nem használta másképpen, mint a Galaxy S-ét, sőt, talán még kevésbé is, mivel sok szoftverre nem is talált alternatívát. (tehát: Facebook, GMail, póker, meg valami tamagocsi). Nekem 4GB-os csomagom van, így nem vettem észre ezt.
De nézzük akkor az alkalmazásokat!
Hirdetés
Megállapítható, hogy az ingyenesek kb. kétszer annyi, és sokszorosan idegesítő reklámot tartalmaznak. A TuneIn rádió például egy hirdetőtábla, ami mellesleg zenét is szolgáltat. Érdekessége, hogy kilépés után is pörgeti az adatforgalmat, ez jól látható a saját forgalomszámlálóján is. Így számunkra ez felejtős.
Aztán ott a Facebook. Ez már nagyjából ugyanúgy működik, mint a testvére, csak pár apróságban tér el: ilyen a képkezelés, ami itt egyszerűen csak más, nem jobb, nem rosszabb. Nagyobb különbség a hivatkozások kezelése, mivel itt egy saját kis böngészőben nyílnak meg a linkek, amikből lehetőség van átváltani Safari-ra. Androidon ez teljesen más, ott ha rábökünk egy linkre, akkor fölajánlja a linket kezelni tudó alkalmazásokat, hogy válassz belőlük, mivel nyissa meg. Itt lehet később alapértelmezetten is megjelölni egy adott alkalmazást. A másik, számomra fontos eltérés az üzenetkezelés. Míg droidon lehetőség van egy beszélgetés törlésére, addig itt csak archiválni lehet. Ez nagy hiba. Ugyanez igaz a FB Messengerre is. Illetve a fentebb említett, "in app" beállítások sincsenek meg, így nincs lehetőségünk egyedi értesítési hangot, illetve rezgés módot kiválasztani, továbbá az ellenőrzés gyakorisága sem módosítható.
A YouTube kliens is más, legfeltűnőbb hiányossága, hogy nincs HQ gomb, így csak kis felbontásban élvezhetjük a videókat. (Erre létezik patch, ha föltörjük a telefont, illetve van számos alternatív YT kliens, amikkel működik.)
Web böngészőkből is jóval szegényesebb a kínálat. Az általam nagyon kedvelt Dolphin Browser itt még csak a 7-es verziónál tart, és ez meglátszik a tudásán is sajnos. Itt is van Chrome, valamint egy Mercury Browser, ami leginkább a Boat Browser-nek, vagy a Maxthon-nak lehet a párja. Legszomorúbb közös tulajdonságuk, hogy egyikük sem képes automatikusan tördelni az oldalakat. Igaz, erre Androidon is csak a Dolphin képes, de itt nincs egy sem. Ezt tartom jelenleg a legnagyobb problémának az egész iPhone-mizériával kapcsolatban!
Ráadásul szinte semmilyen beállítási-testre szabhatósági lehetőség nincs ezekben a böngészőkben. Ugye az iOS eleve nem támogatja a Flash tartalmak lejátszását. Elvileg a Puffin Browser tudja kezelni, de fizetős és úgy sejtem, hogy eléggé mankós megoldás lehet, így nem próbáltam ki. A HTML5-tel nem lenne gond, de én Desktop módban használom a böngészőket, így folyton be akarja tölteni a Flash-t. Alig néhány oldal intelligens annyira, hogy ne ütközzek ebbe a hiányosságba. A böngészők kapcsán ki lehet jelenteni tehát, hogy az androidos társuk paródiája, konkrétan egy Opera Mini szintjén van az összes. Vagyis még ott sem.
Jó hír viszont, hogy a Google alkalmazásai nagyszerűek! Kicsit komikus ez a tény, de tényleg így van. A legjobban használható applikációkat a Google szállítja az alapvető programok tekintetében. A keresőjében működik a Voice, elérhetők a webes alkalmazásai, mint az Olvasó, a Drive, a Google+ és a többi. De a letölthető alkalmazások is remekül működnek, pont olyan jók, mint Androidon. A GMail kliens messze jobb, mint az iOS beépített levelezője. Elég annyit, hogy tud törölni levelet...
Aztán ott vannak a rendszerszintű szolgáltatások. Komolyan meglepődtem, hogy a LED-et lehet egyáltalán vezérelni, hogy létezik zseblámpa alkalmazás. Hogy miért? Nos, sajnos olyan alapvető dolgokat nem tudtam eddig elérni, hogy USB-s pendrive-ként használjam a telefont. AirDroid-hoz hasonló, WiFi HotSpot-ot kreáló, webes felületen elérhető megoldás van sok, de simán Mass Storage mód nincs. Elvileg az iTunes súgója írja, hogy át lehet váltani tárhely módra, de ezt a gombot nem találtam már meg. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy az adott gépre föl kellene telepíteni egy iTunes-t is...
Ha már szóba került a LED: a kamera a fókuszáláshoz nem használja. Érthetetlen, így gyakorlatilag nincs is értelme a villanónak, mivel az elkészült kép homályos lesz.
A fájlküldés egyik készülékről a másikra már annyira klasszikus példája az iOS rugalmatlanságának, hogy nem is kívánok ennél többet foglalkozni vele. Persze léteznek mindenféle alkalmazások, amik vagy működnek, vagy nem, és leginkább fizetősek. Egyelőre még nem találtam megfelelőt, de ez nem zárja ki, hogy van.
Következő megoldásra váró probléma a hálózatkezelés. Nekem igenis szükségem van arra, hogy a munkahelyem fájlszerverét elérjem WiFi-n. Ez egyelőre úgy tűnik, hogy megoldhatatlan. Létezik több félmegoldás, ami otthoni NAS-ok elérését biztosítja, de abszolút zárt környezetben - és mind fizetős. Ha pl. szeretném telefonon megnézni az egyik sorozat epizódot, vagy lejátszani egy zeneszámot, akkor azt a hálózatot kezelni tudó program saját lejátszójával tudom csak megtenni. Ergo nem képes az iOS fájlrendszerébe áthúzni semmit! Hiába van akármilyen szuper médialejátszó programom, azzal nem fogom tudni megnyitni a fájlt.
Ugyanez igaz a legdrágább Office alkalmazásokra is: csak akkor használhatom, ha támogatják a hálózati elérést is. De egyelőre olyan is alig van, amelyik kezeli a Dropbox-ot. Olyan meg egyáltalán nincs, amelyik képes Dropboxból megnyitni egy jelszóval védett Excel fájlt, és oda el is menteni. Szerintem ez teljesen általános igény. Már aki egy kicsit munkára is használná végszükség esetén a telefonját. Megjegyzem, a Dropbox-ban pont nem munkával kapcsolatos dokumentumot őrzök, hanem teljesen privát .XLS-t. És a legviccesebb, hogy mindez igaz iPad-re is, ami abból a szempontból kritikus, hogy mostanság igen sok üzletember járkál a nevezett tablettel: abba jegyzetel, azon néz meg terveket, táblázatokat, tehát totálisan üzleti felhasználóként használja az Apple egyetlen ilyen (tablet) termékét.
Nézzük a többi alapvető, mindennapi életet befolyásoló dolgot. Először is vegyük a billentyűzetet. Nekem mindig is tetszett, hogy egy ekkora kijelzőn, a viszonylag nagy kezemmel szinte tökéletesen pontosan tudok gépelni. Ezt nagyon jól megoldották az Apple-nél. De itt ki is merült minden jó tulajdonsága a beépített billentyűzetnek. Azaz az egyetlen billentyűzetnek, mivelhogy iOS-on nem cserélhető! Úgy kell használnunk, ahogyan azt valaki elképzelte. Nincs smiley szerkesztő, nem is lehet ilyet egy gombnyomásra beszúrni, nem jelenik meg mindig az országkód végződés választó sem, ahol meg igen, ott meg magyarra állított rendszer esetében sem a .HU az alapértelmezett, hanem a .COM. A hosszan nyomás ideje nem módosítható, a választható ékezetes karakterek sem, szóval elég fapados.
Jó pont, hogy itt is van adatforgalom számláló. Ennek kapcsán rá is kerestem gyorsan egy kicsit okosabb megoldásra, és találtam is számos alkalmazást ennek monitorozására. Most nem is ez a lényeg, hanem ennek kapcsán eszembe jutott, hogy az ilyen rezidens programok vajon tényleg rezidensek? Ugyanis alapból csak egyféleképpen ellenőrizhető, hogy egy program fut-e vagy sem: a feladatkezelő megnyitásával. Félő, hogy ha kilövök egy ilyen alkalmazást, onnantól nem számolja az adatmennyiséget... Ez azóta is sötét folt. Mármint, persze, ki lehet próbálni, de nem vagyok akkor sem biztos abban, hogy megbízható. Ugyanígy egy ébresztőóra alkalmazásnál sem lennék benne biztos, hogy ha kilövöm a taskok közül, reggel ébreszteni fog.
Tovább haladva a rendszer UI rejtelmeiben, nekem nagyon hiányzik a hosszan nyomás lehetősége, mint afféle "jobb klikk". Itt egy SMS-t vagy levelet, híváslista tételt úgy tudok törölni, hogy át kell lépnem szerkesztés módba, majd kijelölni a kívánt elemeket, aztán törlés. Néhány helyen lehetőség van az elemen történő balra húzással is előhozni a piros törlés gombot, de nem mindenhol. Apróság, de megszokást és plusz időt igényel.
Nem úgy a tárcsázó! Sajnos az pofon egyszerűre sikeredett. A numerikus billentyűzetről nem kereshetők prediktív módon a névjegyek, tehát mindenképpen át kell váltanunk a névjegy listára, ha meg akarunk keresni valakit. Itt jobb oldalon ugyanúgy megtalálható a gyorskereső sáv, amivel kezdőbetűnként lehet ugrálni a kontaktok között, de csak az első betűre lehet szűkíteni, a másodikra már nem, ahogyan azt további balra húzással a Samsung telefonokon lehetséges. Mint ahogyan az sem lehetséges, hogy kapásból SMS-t küldjünk az adott személynek, mindenképpen meg kell nyitni a névjegyet. Maguk a névjegyek sem választják külön, hogy a látható adatok mely fiókból is származnak. Ha pl. szerepelnek a céges Exchange adatbázisban, fönt vannak Facebook-on és szerepelnek a GMail névjegyek között is, meg nem mondja senki, hogy az adott információ honnan származik, valamint szerkesztéskor hová is fog elmentődni. Alul azért látszik néha, hogy milyen névjegyek vannak összekapcsolva, de más nem.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!