4. oldal
Ha jól számoltam, 49 effekt közül választhatunk. A képen bekarikázottak a leghasznosabbak, persze mindenkit saját ízlése vezet. Általában a túl cifra "kockázásokat", mozaikolásokat csak igen ritkán és mértékkel szabad használni, és érzéssel kell bánni a többivel is, hogy a filmünk ne legyen "csicsásan unalmas", hanem művészien ízléses. Nagy különbség. :-)
Hirdetés
Különösen zavaró lehet, ha egy képnél az effekt is, és az áttünés is azonos, vagy pl nagyon hasonló mozaikos. Tapasztalatom szerint míg a legegyszerűbb áttünések, mint amilyen pl a "fade" is, szinte mindenütt jól mutatnak, addig a meghökkentő, nagyon jópofa áttünéses mozgások gyakori egymásutánja viszont kifejezetten ronthatja az élvezetet. Ajánlatos tehát egy filmen belül csak 1x-2x elsütni a különleges, jó poénokat áttünésként. Az effektek nem ennyire veszélyesek, de azokkal is jó csínján bánni. (Eleinte minden hibát elkövettem én is, onnan tudom...:)Szóval néha erősen vissza kell fognunk magunkat.
Ezek a leggyakrabban használatos effektek:
A következő feladat az áttünések beillesztése.
Talán a már korábban is említett fade a leghasznosabb, legegyszerűbb áttünés, ami szinte bármikor bejön, mert általa finoman, szinte észrevétlenül úszik át az egyik kép a másikba. A többit nem is részletezem, mert ez is ízlés dolga. Egyébként bőven van választék, összesen 63 féle áttűnés közül válogathatunk.
Az áttünések beillesztését persze lehet az effektek előtt is csinálni. Teljesen mindegy a sorrend, illetve attól függ, hogy ki hogy szeret dolgozni. :)
Ha filmet importáltunk, akkor nagyon hasznos művelet lehet a vágás, amit angolul split-nek jelöltek a programban. Ezzel lehet kisebb darabokra szabdalni egy hosszabb videót. Az új, kisebb részeket pedig ugyanúgy kell összeilleszteni a munkaasztalon, mint, ahogy azt már a képeknél láttuk, vagyis a kis videó-részeket ki kell jelölni és megragadva behúzni a "munkaasztal" videó-sávjába. A videó-áttünéseket is a képeknél megszokott módon alkalmazzuk. Az alábbi képen a split-et pirossal bekarikáztam.
Kapcsolódó topik: A Windows Live Movie Makerrel is
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!