Napokban a hardveraprót böngészve:
Hirdetés
Mikor beröffen az IGP
Javában méricskélem különböző alkalmazások hardverkihasználását. Ma a Divinity: Original Sin címet viselő játék volt terítéken, és elég érdekes eredmények születtek. Most csak egy apróbb, ám annál tanulságosabb részletet osztanék meg veletek.
Történt ugyanis, hogy a játék még nem lett hozzárendelve a "Nagy Teljesítmény" profilhoz a Radeon Pro beállításai között, következésképp az integrált GPU-n indult el. Továbbá azt kell még megjegyezzem, a játék menürendszere 3D-s háttér előtt foglal helyet, tehát az aktuális grafikai beállításoknak megfelelő látványban van részünk. Ez azt is jelenti, hogy már a menüben tisztességes terhelést kap az aktuális GPU. Fel is pörgött 1.3Ghz-re a HD4600-as mind a két shader tömbje, a maga 10-10 Execution Unit-jával. És bekajálta a 47W-os TDP majdnem felét.
Számítógépünk titkos élete, avagy adatvizualizáció adatfetisisztáknak
Az érkező és már megérkezett Ryzen processzorok szinte minden kapcsolódó fórumban újból lángra lobbantották az eddig csak parázsló diskurzust a 4-6-8-16 szál kihasználtságáról. Rendkívül érdekesnek tartom ezt a témát és kíváncsiságom méricskélésre sarkall. Nagyjából végig gondoltam mit, mivel és hogyan lenne érdemes mérni, illetve milyen formában kerülhetnének publikálásra a mérési eredmények. Ebben a bejegyzésben ezt szeretném ismertetni és vitára bocsájtani.
A mérések célja a különböző alkalmazások erőforrás kihasználásának ábrázolása adott hardveren. Nem célom messzemenő következtetések levonása a hardver képességeit illetően. Azon már rég túl vagyok, tekintve hogy másfél éve használom ezt a gépet. Engem a mintázatok érdekelnek, a hardveren lejátszódó folyamatok. Milyen paraméterek mellett zajlik le egy játék elindítása? Hogy néz ki, amikor fut egy játék, és amikor kilépek egy játékból? Kismillió teszt foglalkozik a játékosok többsége számára fontos egzakt eredményekkel, melyek csúcsán ott űl az FPS szám, mint a hardver teljesítményének alfája és omegája. Könnyen emészthető, mint tőmondat az óriásplakáton. Ezek mind fontos eredmények, de engem legalább annyira érdekelne az adott rendszer időben lezajló viselkedése. Ennek mérése és ábrázolása meglehetősen időigényes és nem is mindig van látványos eredménye, a publikálás terjedelmességéről nem is beszélve. Ezért abszolút megértem miért nem foglalkozik ezzel a tesztelők többsége. De ha már magamnak amúgy is megcsinálom, akár közzé is tehetném az eredményeket. Hogy érthető legyen miről is beszélek, lássuk a mivel, hogyan és milyen formában pontokat.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
5
Fujitron: A gépek házadása
Tesztek
December közepén folytatódik színes, magyarul beszélő teleregényünk. Aki lemaradt volna az előző részről, itt megtekintheti az ismétlést. Nem is nyújtanánk tovább a tésztát, inkább csapjunk is bele a lecsóba. Néhány teszt erejéig működőképessé drótoztuk az alaplapot, monitort, merevlemezt. Célunk a ventilátor-vezérlő feszültség / hőmérséklet jelleggörbéjének kiderítése volt. Rendkívül szofisztikált mérőállomásunk félelmetesen érzékeny, a legkisebb légmozgás is hatással van az eredményre. Ha kimozdul a kis drót-darabka a csatlakozóból, nem mér a multiméter.
Az ionágyút csak dísznek raktuk oda.
Első és legfontosabb konklúzió, hogy ventilátor nélkül nem indul el a rendszer. Bekapcsolás után a BIOS felpörgeti a ventilátort, és amennyiben nem érkeznek a ventilátor felől fordulatszám jelző impulzusok, nem indul el a bootolás, és leállítja magát a rendszer. Teljesen korrekt biztonsági protokoll, nincs is vele semmi gond. Viszont felírhatjuk a fontos teendők listájára: mindenképp biztosítani kell valamilyen visszajelzést az alaplap számára.
Fujitron Genesis
A kezdetek
Nagyapám az a fajta ember volt, aki minden műszaki cikket megpróbált megjavítani. Bár rendkívül érdeklődő és műszakilag képzett volt az öreg, sajnos gyakorló alkoholista is. Halála után indokolatlan mennyiségű műszaki hulladék maradt a pinceműhelyében. Ennek lomtalanítása során akadtam rá Ercsire. Leánykori nevén Daytron RCS-4020, egy koreai gyártmányú kazettalejátszóval ellátott AM/FM rádiómagnó.
Természetesen működésképtelenül, darabokra szedve, de meglehetősen jó állapotban vegetált egy műanyag zacskóba csomagolva. Valahol tudat alatt beindulhatott az örökölt gányolási hajlam és az évek alatt felgyülemlett modderwannabe ösztön, így Ercsi megúszta az első körös rostálást. Magam is meglepődtem mennyire felizgatott, befészkelte magát gondolataim közé krómozott íveivel és csinos alakjával. A nap végén reménykedve vettem elő ismét, hogy lemérve főbb méreteit eldönthessem további sorsát. ~350x190 mm alapterület, ~77 mm használható belmagasság. Wunderschön, egy Mini-ITX (170x170 mm) alaplap pont beleférhet! Így hát Ercsi eddigi lakhelyét egy sokkal komfortosabb, csukható ajtajú szekrény második emeleti polcára cserélte. Természetesen csak miután részt vett egy profi divatfotózáson.
Transcend JetFlash 760 USB 3.0
Szintetikus tesztek
Egy pendrive (és a rajta tárolt adatok) elvesztése felett érzett keserűséget semmi sem csillapítja jobban, mint egy új eszköz vásárlása. Az elvárások adottak; legyen minél gyorsabb és minél nagyobb kapacitású, a kialakítása ne kupakos legyen, és mindezt tudja maximum 5000 forintért.
Némi utánajárás és tájékozódás után jutottam el a Transcend JetFlash pendrive család egyik itthon még nem kapható tagjához, a JetFlash 760-hoz, annak is a 16GB-os változatához. A képességeiről a gyártó honlapján egy olvasásra megadott „up to” 70 MB/s-os értéken kívül más információ nem szerepel. A nemzetközi e-piactéren szereplő, 4500 forint körüli ár fényében ezt első körben egyszerű marketingfogásnak is tekinthetjük. Én azonban bizalmat szavaztam a ketyerének, így a megrendelés után pontosan egy héttel kézhez is kaptam. És most szeretnék újabb viszonyítási pontot adni mindazoknak, akik pendrive vásárlása előtt állnak, és a „Megéri-e USB 3.0-ás pendrive-ot venni?” kérdésre választ keresve bújják a net bugyrait.
Cooltek Timaios - Made in Germany?
Egyszer volt, hol nem volt...
?
Hejj de nehéz elkezdeni! Már vagy fél órája bambulom a monitort, és egymás után törlöm az első mondatok sokaságát. Pedig a történet egyszerű. Érezvén az idő múlását, ábrándból elhatározássá vált a számítógép cseréje. Valószínűleg nem kell elmesélnem azt a várakozással teli izgalmat, amit egy új konfiguráció összeállítása jelent.
Sorra számba véve, mi kell még, eljutottam a ház kérdéséig. Kell? Kell. A (most már) régi konfiguráció egyáltalán nem kerül majd kidobásra, hiszen abszolúte működőképes, a még az első generációs kétmagos Athlonra épülő rendszer. Na meg ha már olyan rendszert akarok összerakni, ami ismét megszolgálja az idejét, illenék egy a "kor követelményeinek" megfelelő kuckóban elszállásolni. Elkezdtem hát átnyálazni a kínálatot.
Néhány szempont adott volt. Férjen bele az anyagi keretbe, ne legyen teleaggatva mindenféle fröccsöntött műanyag látványelemekkel, és az előlapi csatlakozók vagy a ház tetején, vagy az előlap felső negyedében helyezkedjenek el. Ennek megfelelően ahol csak lehetett, az ár volt az első, amit a szűrési feltételek között beállítottam. 15 ezer jóféle magyar forintban gondolkodtam, ezért maximum 20 ezer forintig néztem a kínálatot, hátha valamelyik versenyző olyat domborít, amiért érdemes még egy kicsit spórolni. A potenciális jelöltek között eleinte volt Thermaltake, Sharkoon, NZXT, és Cooler Master. Ahogy megismerkedtem a modern számítógépházakkal, még néhány szempont felkerült a listára, úgy mint a kábelek elvezetéséhez elhelyezett kivágások az alaplaptartó tálcán és az előlapi USB 3.0 csatlakozó megléte. Itt már eléggé leszűkült a választható kuckók száma. Illetve el kellett gondolkodnom néhány dolgon. Tényleg jó az ha annyira lukacsos egy ház, mint mondjuk a Thermaltake Element T? Sajnos életterem nem kifejezetten steril, ellenben igen poros. Illetve, mivel az év jó két harmadát kollégiumban töltöm, biztos jó az, ha a ház tetején is vannak szellőzőnyílások? Persze az ember nem tartja a teli poharát a gép tetején, de hát történhetnek balesetek.
Hirdetés




- Napelem
- Témázgatunk, témázgatunk!? ... avagy mutasd az Android homescreened!
- Adatmentés - HDD - SSD - Flash
- Parkside szerszám kibeszélő
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- HDD probléma (nem adatmentés)
- Milyen cserélhető objektíves gépet?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- A Windows 11 lett az úr az asztali PC-k piacán
- Nintendo Switch 2
- További aktív témák...