Hirdetés

iTunes 11 – továbbfejlesztett iCloud és új iOS 6 támogatás

A 9to5Mac forrásai szerint az Apple belső körében kiadta fejlesztésre az iTunes legújabb, nagyobb volumenű frissítését, az iTunes 11-et. A 11-es kiadás immáron a legfontosabb munkálatok egyikévé vált, amely a külső megjelelésen egyelőre nem csiszol, hanem inkább a „motorháztető” alatti dolgokra fókuszál. Ennek ellenére az Apple a feladatokat különféle csoportokra bontotta, amely azért mégis előrevetíthet néhány vizuális módosítást.

Az igazi érdekesség viszont abban áll, hogy az iTunes 11 már támogatni fogja az iOS hatodik generációját is. Ezzel az az eddig megszokott trend fog minden bizonnyal érvényesülni, hogy az iTunes legújabb verziója a szintén legújabb iOS megjelenésével egyidejűleg kerül kiadásra. Természetesen ez még nem vehető készpénznek, hiszen bizonyos források szerint az is lehetséges, hogy az Apple előbb egy 10.x-es verziószámú iTunes-zal fog előrukkolni, amely már szintén iOS 6 támogatással lesz felvértezve.

Az iTunes-zal kapcsolatos hír még, hogy az iTunes 11 nemcsak szimplán egy új verziót takar, hanem egyúttal egy iTunes Store és App Store ráncfelvarrást is, melyet alátámaszt az, hogy az Apple idén vásárolta fel a Chomp nevezetű vállalatot, hogy segítsen a fejlesztésben. Sőt, egyes pletykák szerint a Chomp már olyannyira része ennek a projektnek, hogy magát az iTunes alkalmazást és az online boltot már át is szabták mind külsőleg, mind belsőleg.

Gyorsabb iPhone, 1GB RAM, iPod Touch 5.1?

Az idei; 2012-es évben egy iOS készülék, nevezetesen az iPad paletta új generációja már megjelent, így most már két iOS szerkezetre terelődik a figyelem, méghozzá az iPhone és az iPod vonalra. Ugyan még messze van a megjelenésük, de néhány dolog azért már várható, mint biztos újítás.

Az új iPhone prototípusai egyelőre a hírek szerint a régi iPhone 4/4S házban kerülnek tesztelésre. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy még egyszer ellövi az Apple ezt a kinézetet, hanem azt, hogy így könnyebben tudja figyelemfelkeltés nélkül vizsgálni a belső komponensek működését.

Az első érdekes kérdés a processzor. Amióta az iPad a piacon van, azóta az iPhone nagyjából ugyanazt a belső összeállítást kapja meg, annyi különbséggel, hogy alacsonyabban pörög a processzor. Itt jön a nagy kérdés, hogy vajon az A5X CPU átkerül-e az új iPhone-ba? Valami újítás kell, szóval a kérdésre a válasz minden valószínűség szerint igen, de a 4 GPU mag, valamint az A5X ereje a harmadik generációs iPadbe azért került, mert egy megnégyszerezett kijelzőt kell meghajtania. Ami kérdéses, az az új iPhone kijelzőmérete, amin talán nem változtat az Apple, de legalábbis kicsi az esély arra, hogy 4”-nál nagyobb lesz a kijelző mérete. Így viszont felesleges lenne ekkora erő, ráadásul nem is fér túlzottan nagyobb akkumulátor az iPhone házába, hogy ettől a konfigurációtól ne merüljön lényegesen jobban. A legesélyesebb az – mint ahogy eddig -, hogy egy kicsit alacsonyabbra veszik az A5X órajelét. Az biztos, hogy valamilyen formában az utóbbi lehetőség fog megvalósulni, főleg a tekintetben, hogy az Apple egy hordozható „játékgépet” is lát az iPhone-ban. A másik biztos dolog, hogy immáron 1GB RAM kerül a készülékbe, vagy a mai elvárások miatt, vagy az új iOS megfelelő futtatása végett.

Itt a várva-várt iPad dokkoló, billentyűzet?

A japán Mocotakara blogoldalán számolt be az új „notebook dokkolóról”, amely bár a notebook kifejezést használja, egyértelműen egy iPadhez használható billentyűzet dokkolót jelent.

A dokkolóban elhelyeztek egy lítium-polimer akkumulátort, amely lehetővé teszi az iPad használat közben történő töltését is. Bár a megoldás nem annyira kiforrott, mint pl. az ASUS Transformer esetében - mivel a csatlakozás ugyan Bluetoothon keresztül megy, de a töltési módszer nem túl esztétikus, valamint egy egérpad is teljesebbé tenné az eszközt -, de kétségtelen, hogy a dokk az eddigi talán legjobb megoldásnak bizonyulhat.

Vajon mi hiányzik még a „törésmentes” iOS-hez?

Az iDevice felhasználók körében mindig nagy kérdés volt az ún. Jailbreak használata. Sok előnye, sok hátránya van a használatának, ám felvetődik a kérdés, hogy vajon mikor lenne az iOS annyira jó, hogy szinte mindenki elfelejthetné a készüléke „feltörését”?

Az iOS 4-gyel megjelent az a régóta várt – minden más okostelefon szoftveres adottságában addigra már jóideje szolgáló – szolgáltatás, amelyet multitaskingnak neveznek. Ezzel az Apple egy új irányba lépett el, hiszen az iOS kezdett végre olyan testet ölteni, amely az éles kritikákat egyre jobban hallgattatta el.

Az iOS 5-tel még több hasznos – többnyire Jailbreakből átvett – funkció jelent meg. Az értesítési rendszer mindig sarkalatos pontja volt a negatív véleményeknek, hiszen az alkalmazások futtatása közben egy bejövő email, sms, az egész folyamat megállítását eredményezte, ezzel rontva a felhasználói élményt. Az új iOS-ben a redőnyös módszer került bevezetésre, amely véleményem szerint – ugyan nem feltétlenül eredeti ötlet – igazán jól sikerült, kivételesen nem az Apple találta ezt fel, viszont tökéletesítette. Természetesen ez sem hibátlan, mivel az nagyon zavaró benne, hogy pl. az iPhone-on egy Youtube videó nézése közben a tekerés helyett sokszor a redőnyt akarja lehúzni a telefon, így megállítja a videót és felesleges időt vesz el. Ennek ellenére a lehúzással viszont újabb beépített megoldást találhatunk, hiszen az időjárás és a tőzsde már közvetlenül az értesítések pontból ellenőrizhető, amely sok embernek fontos lehet.

Apple A5X versus Nvidia Tegra 3

Az Apple-től Phil Schiller marketingigazgató az „új iPad” leleplezésekor tett egy merész kijelentést, miszerint az új A5X processzor akár négyszer gyorsabb grafikus megoldást kínál az Nvidia konkurens Tegra 3 megoldásánál.
Emellett a saját termékükhöz, az iPad 2-höz is hasonlította az új processzort, miszerint az iPad 2 A5-ös CPU-jához mérve is kétszeres sebességnövekedés tapasztalható. A bemutató után nem sokkal az nVidia is megszólalt az ügyben, és erős szkepticizmussal fogadta a kijelentést.

Ennek ellenére eddig egy előzetes teljesítménymérés azt mutatta, hogy az A5X valóban jóval gyorsabb a Tegra 3-nál. Vajon helytálló ez a mérési eredmény?

Nos, különböző eredmények születettek. Az IGN első tesztje azt mutatta, hogy az A5 erősebb mind az A5X-nél, mind a Tegra 3-nál. Hogyan történhet ez? Mielőtt bárki a kommentekhez ugrana, figyelembe kell venni, hogy az A5X-nek egy négyszeresére növelt felbontású iPadet kell „meghajtania”, szemben akár a Tegra 3-mal, akár az A5-tel. Ebből az következik, hogy az A5X csak akkor mutatja meg a foga fehérjét, ha nem egy retina kijelzős készülékben nézzük, de azonos körülmények között ténylegesen klasszisokkal jobbnak mutatkozik az említett processzoroknál. De nézzük a tényeket.

Teszt! Az A5X tényleg négyszer gyorsabb a Tegra 3-nál?

Az Apple-től Phil Schiller marketingigazgató az „új iPad” leleplezésekor tett egy merész kijelentést, miszerint az új A5X processzor akár négyszer gyorsabb grafikus megoldást kínál az Nvidia konkurens Tegra 3 megoldásánál. Emellett a saját termékükhöz, az iPad 2-höz is hasonlította az új processzort, miszerint az iPad 2 A5-ös CPU-jához mérve is kétszeres sebességnövekedés tapasztalható. A bemutató után nem sokkal az NVidia is megszólalt az ügyben, és erős szkepticizmussal fogadta a kijelentést. Ennek ellenére eddig egy előzetes teljesítménymérés azt mutatta, hogy az A5X valóban jóval gyorsabb a Tegra 3-nál. Vajon helytálló ez a mérési eredmény?

Nos, különböző eredmények születettek. Az IGN első tesztje azt mutatta, hogy az A5 erősebb mind az A5X-nél, mind a Tegra 3-nál. Hogyan történhet ez? Mielőtt bárki a kommentekhez ugrana, figyelembe kell venni, hogy az A5X-nek egy négyszeresére növelt felbontású iPadet kell „meghajtania”, szemben akár a Tegra 3-mal, akár az A5-tel. Ebből az következik, hogy az A5X csak akkor mutatja meg a foga fehérjét, ha nem egy retina kijelzős készülékben nézzük, de azonos körülmények között ténylegesen klasszisokkal jobbnak mutatkozik az említett processzoroknál. De nézzük a tényeket.

Rendkívül gyorsan terjed az iOS 5.1

Az iOS eszközöket használók mindig híresek voltak arról, hogy más rendszerek használóival ellentétben gyorsan frissítettek a legújabb szoftverre, ám az eddigiekhez képest az iOS 5.1 elterjedése még szembetűnőbb.

Az univerzális – iPaddel és iPhone-nal is kompatibilis – Audiobooks alkotója, David Smith készített egy statisztikát, hogy a programját milyen szoftververzióval rendelkező készülékre töltik le. A vizsgálatot a heti 100.000 letöltés alapján készítette. Ha az összes iOS-t használó eszközt figyelembe vesszük, akkor az arány a következőképpen alakul.

Tisztán látható, hogy az iOS 5.1 2012. március 7-én történt megjelenése óta bizony már a felhasználók 61%-nál a legújabb rendszer van telepítve, de az összes eszköz 80%-a a legújabb 5-ös szoftver valamelyikén fut. A fentiek valamelyikét nem támogató, régebbi iPhone-ok és iPodok adják a maradék 19%-ot.
Még szembetűnőbb a különbség, ha csak az ötödik generációs szoftvert nézzük, hiszen itt már a felhasználók 77%-a iOS 5.1-et használ.

Van-e létjogosultsága egy 5″ vagy 7″-es Apple terméknek?

Az utóbbi 1-2 évben többször is felmerült a kérdés, vajon az Apple elő fog-e rukkolni egy iPhone és iPad közötti átmenetet képező eszközzel. Köztudott, hogy a Samsung a minap jelentette be, hogy a Galaxy Note eladásai – mely 5,3″-es kijelzővel jeleskedik – átlépte az 5 milliós határt, ami valljuk be, meglepő, de szép teljesítmény.

Az Apple vajon lép-e erre valamint, vagy egyáltalán kellene-e lépnie? A régóta húzódó találgatások már előrevetítettek egy lehetséges iPad mini táblagépet, méghozzá egy 7.85″-et. Valamely forrás ezt a második negyedévre teszi 2012-ben, van, amelyik jövő évre harangozza be. De nézzük meg, hogy vajon egy 7.85″-es iPad mininek, vagy egy 5″-es iOS eszköznek lenne nagyobb haszna vagy tere a piacon?!

Az 5″-es modell kiadása két dolog miatt is kissé a valóságtól elrugaszkodott ötlet. Egyrészt, az Apple-re nem jellemző, hogy ennyire eltérne a saját üzletpolitikájától, másrészt viszont az 5″-es kijelző mind felbontásban, mind alkalmazkodásban bonyodalmakat okozna. Ahhoz, hogy a “Retina” felbontás megmaradjon, teljesen eltérő szorzókat kellene használni a képfelbontást illetően a most megszokottól, ami megnehezítené az applikációk fejlesztőinek munkáját, és a kompatibilitás könnyedségét.

Apple iPhone 4 vs. iPhone 4S (Megéri a csere, vagy mégsem? Esetleg várjak iPhone 5-re?)

Abból a megfontolásból írom ezt a bejegyzést, hogy segítsek dönteni azoknak, akik vacillálnak, leváltsák-e az iPhone 4-es készüléküket iPhone 4S-re. Vagy régebbi modellről vajon melyikre lenne érdemesebb váltani? Fontos megjegyezni, hogy nekem nem csak volt iPhone 4-em, hanem most is van itthon még egy, vagyis szemtől szembe is megcsináltam a teszteket közöttük. Lényeges még, hogy mindkettő telefonon iOS 5.0.1 fut, semmi jailbreak vagy más módosítás nincs, nem szeretem szennyezni szegényt.

Egy szubjektív gondolattal kezdeném, hiszen sok kritika érte a külsőt, hogy a fém keret módosításán kívül semmi változás nem történt. Én epekedve vártam a bejelentést, majd néztem online közvetítést, és először nagyot csalódtam, mikor nem lett a várva várt iPhone 5-ös telefon (legalábbis nem az, amit elképzeltünk).

De elgondolkodtam. Azon kívül, hogy leejteni több mint halálos az iPhone 4/4S modelleket az üveg miatt, mégis a hővezetés és minőség szempontjából fantasztikus, és nekem a kinézete is nagyon tetszik. A legjobb pedig a Facetime, vagy fotózás, Skype-olás esetén az, hogy a telefonnak van egy sima oldala, amire fel lehet állítani, így megkönnyítve az említett funkciók használatát.
Az iPhone 5-ben valószínűleg ez nem lesz meg. A fém hátlap ki tudja (ha az lesz), mennyire karcolódik, mennyire melegszik fel (főleg az új iPad „heat-gate” problémáját nézve), így most kicsit szkeptikus vagyok.