Hirdetés

Házhűtő ventilátor - kicsit másképp

Ma éjszaka mindent szakszerűen csináltam. Megvártam a 11 órát, kinyitottam az ablakot, kereszthuzatot csináltam. Hajnali fél hatkor felkeltem, hogy becsukjak mindent - de még reggel nyolckor is kint volt hidegebb. Az éjszaka meg sem mozdult a levegő.

Tudtam, hogy radikális lépéseket kell tennem. Már régóta be kellett volna szereznem néhány ventilátort, hogy akkor se kelljen nyitott ajtóval járatnom a média centert, ha XBoxozni támad kedvem, és nyáron a router is kicsit melegebb, mint kellene. A közeli számtechboltokban eléggé leapadtak a készletek, de a Rufusznál bőségesen elérhető volt az Arctic F12-ese, így ebből szereztem be, közben útba ejtettem a sarki elektronikai boltot a szerelvényekért: kapcsoló, ventilátor-aljzat. Tápból mindig van itthon néhány elfekvőben, és bontott faanyag is volt itthon bőven. Így kezdetét is vehette a szerelés. Specifikáció szerint óránként 1260 köbméter levegőt mozgat meg, remélem, holnap reggel friss levegőre ébredek. Azt hiszem, a képekhez nem kell magyarázat.

KY 040 rotary encoder illesztése Arduino Pro Micro -hoz

Rutinus ebay felhasználóként miután megrendeltem a Arduino Leonardo Pro Micro-t (igazából csak Pro Micro, de ugyanaz az Atmega32U4-es vezérlő van rajta, mint a Leonardo-n, és így könnyebben megtalálja a felhasználó), félretettem a billentyűzet-projektet egy hónapra. Nagy meglepetésemre három hét alatt kihozták a kontrollert. Így múlt héten csütörtökön össze is raktam egy minimális kapcsolást hogy kipróbáljam a chipet és a hivatalos könyvtárakat. Egy analóg pöcögtetőt és egy rotary encoder-t használtam Előbbit a kurzor mozgatására, utóbbit a görgőeseményekhez, és a gombhoz (bár az analóg stick-kel is lehetne kattintani).

Tervezés, újratervezés

Érdekes kihívást jelentett ez a gép. Az egyik oldalon a notebook RAM-ok és a külső táp, a fektetett SATA portok miatt adott volt a lehetőség egy 5-6 cm vastag gépház építésére, az ITX-közeli méretszabvánnyal egy csinos kis gépet lehetett volna összerakni belőle. Viszont az asztali processzor hűtéséről is gondoskodni kellett. Még a leglaposabb CPU hűtők is jelentősen megnövelték volna a vastagságot, és a videokártya hűtők közül nem találtam olyat, ami nem ütközik valamelyik alkatrésszel, így esett végül a választás - anyagi megfontolásokat is figyelembe véve - a korábban bemutatott Zalman hűtőre.

A ház még így sem lett volna feltétlenül vastag. Az ilyen kialakítású hűtőknél sokat lehet nyerni azzal, ha a processzorhűtő egyben házhűtőként is funkcionál, közvetlenül a külvilágból szívja be a levegőt, és ha ezáltal kicsit melegebb levegőt is fúj le a bordákról terhelés alatt, a többi alkatrész még mindig jobb körülmények közt fog üzemelni, mint a legtöbb mini PC házban. A felszínre kerülő ventillátor egyszerre előny és hátrány a tervezésnél. Kötöttséget ad, de beépítve a formavilágba egy látványos eleme lehet a háznak. Ugyan a hűtő nem tartalmazott LED-eket, de az áttetsző lapát meghálálja az utólagos világítást. Az első terveimben egyszerű téglatesttel próbálkoztam, de nem voltam elégedett az eredménnyel. Kísérleteztem falra rögzíthető és talpon álló formákkal is, de egyikkel sem voltam igazán elégedett.

Terminál - a hardver

A gép hardverét a kényszer szülte, gombhoz a kabátot. A céges laptopban nagyobbra cseréltem a memóriát. Eladni nem lehetett a modulokat, mert nem az enyémek, ott pihent hát 2x2GB SODIM DDR3 a fiókban, ami az akkori memóriaárak mellett megengedhetetlen volt! Így amikor megláttam egy IQ67i hirdetést, rögtön tudtam, hogy ez nekem szól. Akkor még nem sejtettem, hogy mibe keveredtem, 6300Ft egy alaplapért, 8000Ft egy G1620-asért, merevlemez, CPU hűtő mindig van itthon, már csak egy táp kell, és készen is vagyunk.

Később kiderült, hogy a külső tápcsatlakozóhoz lehetetlen tápegységet találni. Aztán mire találtam csatlakozót, jöttek fontosabb dolgok. Most vettem elő újra a projektet, mert kezdett zavarni, hogy csak teszem jobbra-balra az alaplapot, meg elkezdődött a nyár, és nyáron mindig megjön az ember kedve a moddoláshoz. Az első lépés a hűtés biztosítása volt. Ugyan a foglalat LGA1155-ös, de a furatok márkás géphez méltóan semmilyen szabványhoz nem illeszkednek. Az LGA stock hűtőket nagyon bántani kellett volna, a VGA hűtő, ami itthon volt szintén nem illeszkedett szépen, így további beszerzés vált szükségessé. A legolcsóbb univerzális hűtőre esett a választás, egy Zalman CNPS590F-re.