Hirdetés

INGYENES Clone és Backup-Restore alkalmazások tesztje [2024]

Bevezetés

A korábbi tesztem óta -szinte hihetetlen- eltelt 12 év... :DDD :(((
Akkoriban Windows 7 + HDD + SATA SSD volt a jellemző konfiguráció (küszöbön állt a Windows 8 megjelenése), napjainkban azonban már Windows 11 + NVMe SSD-k korát éljük, szóval úgy gondoltam -meg, hogy most volt egy kis szabadidőm- itt az ideje egy újabb tesztnek.
Ez a teszt az ingyenes klónozó- és mentő-visszaállító alkalmazásokat veszi górcső alá, mert egyszerűen kíváncsi voltam, hogy a 12 évvel ezelőtti teszt lehangoló eredményeihez képest, van-e valami pozitív változás ill. mire képesek/alkalmasak az ingyenes szoftverek ebben a kategóriában, napjainkban.
Az alapvető cél az volt, hogy kiderítsem melyik szoftverrel lehet, a lehető legegyszerűbben egy működő OS-ről rendszermentést készíteni (és csak arról), amiből biztosan vissza lehet állítani működő rendszert egy másik meghajtóra (meghibásodott a rendszermeghajtó, új meghajtó lett véve stb.), előnyben részesítve a mentés-visszaállítás funkciót, hisz a klónozással/migrálással ellentétben itt lesz egy fizikai mentés, amiből bármikor-bármire visszaállítható a rendszer. Természetesen, ha az adott szoftver támogatta a klónozás/migrálás stb. funkciót, akkor ezt is teszteltem.

Office 2019 Pro Plus Custom Installer By Fire/SOUL/CD

Az Office 2019 Pro Plus (továbbiakban O2019PP) telepítő kérdés nélkül az összes program-összetevőt telepíti, holott a legtöbb felhasználónak nincs szüksége az összesre, hisz nem használja azokat (Pl. Outlook, Access stb).
A program ebben nyújt segítséget, azaz lehetőséged van csak azokat a program-összetevőket telepíteni, amit használsz is, ezen felül azt az anomáliát is megoldja, hogy 64 bites operációs rendszer alá, a 64 bites program-összetevők települjenek.

Pár alapvető információ a program használata előtt.

1. A program, a programon belül elérhető letöltési helyekről származó O2019PP lemezképpekkel lett tesztelve és ezekkel kifogástalanul működik. (Teljesen új, tiszta Windows 10 Pro x64 telepítést alkalmaztam, teljesen le lett takarítva a HDD, majd újraparticionálva, így értelem szerűen Office-t sem látott a rendszer).
Beállítások | Kiválasztottak települnek | Telepítő végig fut | Adatvédelem | O2019PP települt

SSDOK - SSD Informations Tool by FSCD

### Mindig a legújabb verziót használjátok és csak az azzal készített riportot küldjetek ###

Riport küldése
# SSDOK-ban, használd a Create Report File gombot, majd az így elkészült fájlt küld el E-mail-ben
# Az E-mali tárgy mezőjében tüntessétek fel, hogy SSDOK
# Pár szóban írjátok le a hibát
# Írd meg az SSD pontos típusát (ne csak a modellszámot), hanem pl Sandisk Extreme II mSata stb stb
# Ha a S.M.A.R.T értékekkel lenne gond(rosszul számolja az írt/olvasott adatmennyiséget stb) vagy nem szerepel a S.M.A.R.T adatbázisban az SSD-tek, akkor más ismert információs alkalmazással is nézzétek meg és csatoljatok képet a -vélhetően- helyes érték(ek)ről.
# Csak riportot küldjetek erre a címre: firesoulcd@gmail.com

Adatvédelem
# Az SSDOK automatikusan nem küld el semmilyen információt a felhasználó tudta- és beleegyezése nélkül
# Egyetlen információ küldhető(opcionális), egy bizonyos Report állomány
# A Report állomány semmilyen hardver-, szoftver-, vagy felhasználó azonosítására alkalmas infót nem tartalmaz. Azon információk, amelyek alkalmasak egyedi azonosításra, azok megjelenítése szintén opcionális, azaz a felhasználó kezelheti(pl. meghajtó Serial Number, World Wide Name), azonban megjelenítéstől függetlenül, a Report állományba nem kerül bele.

Windows 7 - UEFI Install

Sok megkeresést kaptam ebben a témakörben, sok problémáról, kellemetlenségről stb számoltak/számolnak be felhasználók.
Bejegyzésem a problémamentes telepítésben nyújt segítséget. A leírt módszer független, hogy melyik alaplap milyen verziójú UEFI támogatottsággal rendelkezik, és attól is, hogy milyen EFI Shell verzióval rendelkezik, illetve pendrive-os telepítő révén, az a jelenség is kizárásra kerül, hogy miért nem látszik UEFI meghajtóként egy-egy adott eszköz(pl tipikusan DVD lemezek).

Fontos!
W7 esetén csak akkor kötelező az UEFI install, amennyiben a rendszernek szánt meghajtód kapacitása nagyobb, mint 2,2TB. Ha ez nem áll fenn, akkor nincs szükség UEFI install-ra, maradjatok a hagyományos telepítésnél.

1. Az UEFI/EFI-ről általánosságban, a témához kapcsolódó információk

# Nem minden alaplap rendelkezik UEFI/EFI támogatottsággal, amelyek igen, ott az alapvető különbség, hogy támogatják az ún. GPT partícióstílust használó eszközökről a rendszerindítást. Itt rögtön egy félreértést zárjunk is ki. Szinte minden esetben úgy van meghatározva az UEFI, hogy a 2,2TB-nál(2TiB) nagyobb kapacitású eszközökről lehet rendszert indítani. Ezt sokan úgy értelmezik/értelmezték, hogy egy pl 500GB-os HDD-re nem is lehet UEFI-ben telepíteni. Nos: erről szó sincs!
A Windows OS-ek 3 partícióstílust ismernek
- MBR - korlátja, hogy 2,2TB-nál(2TiB) nagyobb partíciót nem kezel, azaz pl ha egy 3TB-os HDD-n MBR partícióstílust alkalmazol, akkor hiába 3TB-os a HDD, csak 2,2TB-ot fogsz tudni használni
- GPT - Ez a partícióstílus megengedi, hogy a partíciók mérete nagyobb legyen, mint 2,2TB
- RAW - Érvényes partícióstílust nem tartalmazó partíció, ilyenkor adatmentő alkalmazások avagy partíció helyreállító programok használat szükséges, magyarul nem jó, ha ilyennel találkozol. ;]
Tehát: A partícióstílus a lényeg, nem a HDD kapacitása.

Windows 7 költöztetése HDD-ről SSD-re - Klónozó alkalmazások tesztje

Bevezetés

Napjainkban az SSD meghajtók már természetes elemei hordozható- vagy asztali konfigurációnknak, folyamatosan egyre többen és többen vásárolnak SSD meghajtót -elsősorban- rendszermeghajtónak. A vásárlást követően 2 lehetőség van. Az egyik, hogy az SSD-re egy szűz telepítést végzünk. Sokan viszont szeretnék a jól belakott rendszerüket valamilyen módon áthelyezni az SSD-re, hogy ne kelljen mindent nulláról újra feltelepíteni, frissíteni, konfigurálni stb. Itt jön képbe a második lehetőség, azaz erre a feladatra szakosodott alkalmazásokkal átköltöztetjük HDD-ről SSD-re a rendszerünket. Ez eddig nagyon egyszerűnek és kézenfekvőnek tűnik, és lehet, hogy felmerült bennetek, hogy akkor miért is volt szükség erre a tesztre?

Egyrészt azért, mert nagyon gyakran felmerül ez a kérdés a topikokban("milyen szoftvert javasoltok ehhez?" stb, stb), másrészt meg azért, mert gyakran a javasolt szoftverrel mégsem sikerül a felhasználónak a művelet és újra kérdezi(k), hogy Ő(k) csinált(ak) valamit rosszul, vagy miért nem lett jó a költöztetés, miért nem indul a rendszer stb...

Windows 7 telepítés más szemszögből avagy BI OS or not to BI OS

Ebben a bejegyzésben megpróbálom röviden bemutatni, hogy célszerű telepíteni egy adott OS-t, a BIOS beállításoktól (minden SATA port AHCI-re állítva és engedélyezve) az SSD üzembe helyezéséig, kitérve pl. az AHCI driver-ek buktatóira stb, természetesen a teljesség igénye nélkül.
Vista óta igen melegen ajánlott a SATA AHCI üzemmód, mert csak ebben az üzemmódban érhető el az NCQ, melynek köszönhető a 4KQD32 szegmensben mért magas eredmények, valamint az AHCI üzemmód speciális energiavezérlési funkciókat és energiatakarékossági sémákat is támogat, amelyet a W7 ki is tud használni.(gyakori jelenség, hogy SATA IDE módban telepített W7 alatt, nem lehet alvásba/hibernálásba tenni a gépet avagy onnan nem ébred fel a rendszer, stb.) Nem csak SSD, hanem HDD-k esetében is jótékony hatása van/lehet, mert egyes HDD-k lényegesen lassabb SEQ olvasás/írás eredményeket produkálnak SATA IDE módban.

A szituáció adott, azaz megvetted az SSD-t és arra Windows 7 OS-t szeretnél feltelepíteni úgy, hogy az SSD a gyártó által megadott sebességeket hozza és a TRIM szolgáltatás is működjön.

Windows 7 "x86 és x64 az egyben" telepítő készítése

A feladat elvégzéséhez az alábbiakra van szükség

# Windows 7 x86 telepítőlemez vagy lemezkép (ISO)
# Windows 7 x64 telepítőlemez vagy lemezkép (ISO)
# ISO Editor UltraISO | PowerISO | MagicISO (a leírásban az UltraISO-t szerepeltetem)
Keretprogram letöltés: W7_x86_x64_Utilities.zip
CRC32: 15454CD7
MD5: 53cddf2102911423fe5df7711c3bd208
SHA1: 4d7dff2ae930e0146af8feeeca225227e95f2443
jelszó: fscd

1. Töltsd le valamelyik ISO Editor és telepítsd fel. (a leírásban az UltraISO-t szerepeltetem)

2. Töltsd le a W7_x86_x64_Utilities.zip keretprogramot és tömörítsd ki egy mappába. A legbelső mappa neve FSCD_Specs, ezen belül pedig 2 fájl található, az egyik az imagex.exe (WAIK része), a másik pedig egy általam készített batchfájl, _make_by_fscd.bat néven.

HUCIS - Magyar nyelvi csomag telepítő, Comodo Internet Security 3.12 vagy újabb változatokhoz

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Formátum: Winrar
Letöltés: [link]
Jelszó: by_fscd
CRC32: 6555F9F7
MD5: e3c64e427620b82d19975a4d733894c4
SHA1: cd9b38c05b92f5164393776129f8a2b4a2230b12
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SP2/SP3 integrálása XP Home SP1 telepítőbe NLite segítségével (UltraSpeed Video)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Formátum: Winrar/AVI(TSCC Codec) TSCC Codec letöltése
Letöltés: [link]
Jelszó: fire_sp_integralas
SHA1: 7ab9e4652d80e0b424e2c44bd3d9d5f6cf71c7d4
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------