Hirdetés

Ügyfélkapu plusz

A lehető legegyszerűbb regisztrációs módszer!

- Kell egy akármilyen okostelefon vagy tablet (régi használt is jó, sim kártya nélkül is, de wifivel)
- Telepítsük a Google Authenticator appot a store-ból. (a többi mind bonyolultabb)
- Szokásos módon PC-n weben ügyfélkapuval belépve igényeljük meg az ügyfélkapu+ t [link]
- Google Authenticatort megnyitva olvassuk be a Qr kódot (ha nem olvassa be akkor gépeljük be azon kulcsot amit kiír, azt írjuk le pappírra is). Lépjünk be ahogy a weblap kéri (a törlőkódot is írjuk le papírra). Kész.
- Bejelentkezés: Ügyfélkapu+, Felhasználónév + eddigi jelszó, következő oldalon Felhasználónév (szürkén) + Azonosító (= 6 jegyű szám az authenticator ból)
____________________________

- könyvelők ügyfelei ügyfélkapu+ ra (is) regisztráljanak!
- aki DÁP appra regisztrált, az a authenticátoros belépést csak 2025 év végéig használhatja! [link]
- a kód exportálható, pl a könyvelőnknek személyesen Qr kóddal átadható (ha a hivatalos meghatalmazás túl bonyolult). A könyvelő a nevünket adja meg a kódnévhez (a soktucatnyi más ember neve mellé). Exportálni csak pin-el (vagy ujjlenyomattal stb) lezárható eszközről lehet! Importálni nem a főablakban levő ➕️ gombal kell, hanem a lenti képeken látható importálással.
- Kódot törölni balrahúzással lehet
- Jobbra húzással a kód neve módosítható
- saját eszközeink közt Google fiókkal szinkronizálódik a kulcs (ha kikapcsoljuk a szinkront akkor a többi telefonról törlődik!)

DVD Video lemez mentése fileba

Egy nagyon régifajta DVD film mentési módot ismertetnék veletek - képekben.
1.) DVD Shrink programmal a DVD Video lemez tartalmát lementjük fileba:

A Program ajánlott beállításai:

Installáljuk a legújabb Xvid codec-et [kép] [link]
2.) Nyissuk meg a legnagyobb lementett .vob filet (a filmet) a VirtialDubMod programmal amin ezen dolgokat állítsuk be:
[link] (ez az alapértelmezés)

A DVD lemezeken a film általában interlaced (ezt a mediainfo programmal ellenőrizhető a vob alapján) formátumú, ezért átkódoláskor is érdemes ezt választani. Ha nem vágtok ki a filmből alul-felül sorokat akkor nem lesz gond. Aki akar kipróbálhatja a 2lépcsős kódolást, ez kicsit tovább tart. Ekkor ~1800kbps a javasolt bitsebesség.

Helyreállítási partíció létrehozása (javítása)

Helyreállítási partíció törlésekor (ha ilyesmit akarunk) előtte kapcsoljuk ki a helyreállítási partíció használatát admin parancssorban a reagentc /disable parancsal.

Teljesen új Helyreállítási partíció (winRE) létrehozása:
Kiindulás: a 800MB helyre akarunk tenni egy winRE partíciót

új egyszerű kötet, ntfs filerendszerre formázva, legyen valami betüjele is (ideiglenesen)
Másoljuk rá a C meghajtónkon található rejtett winre.wim filet az új partíció \Recovery\WindowsRE\ könyvtárba. Ezután a betüjel már elvehető tőle, nincs rá szükség.

Admin parancssort nyissunk. diskpart

a sel_disk és sel_part parancsnál ügyeljünk hogy azon sorszámot válasszátok ami nálatok van, ne azt ami nálam. Ez fontos. A többi parancs mindenkinél egységes.
Ha a partíciós sorrend nálatok nem 1234, hanem pl 1423 akkor javaslok egy shift+kikapcsolást majd bekapcsolást hogy helyreálljon a rend.

Biztonságos internetezés beállítása nyílt wifi hotspot(ok) használatához

1.- MitM támadás ellen: Https oldalak használata. Böngésző bal felső részében mindig figyeljünk a "kapcsolat biztonságos" jelre. A biztonsági frissítések mindig fel legyenek téve. (túl öreg androidot ne használjunk)

2.- DNS hamisítás és DNS lehallgatás ellen: a telefon beállításaiban (beállítások/kapcsolatok/egyéb) kapcsoljuk be a "Privát DNS" funkciót.

(PC-n W10 laptopon az ip tulajdonságoknál szintén megadhatunk egyedi dns-t de az nem biztonságos. Csak win11-ben van ilyen funkció.) Némelyik hotspoton nincs kiengedve ennek tls portja, így 'nincs internet' hibajelzést kapunk (android). Ekkor csak a böngészőbe épített módszer használata marad (mert azt nem tudják letiltani).

Saját szerver beállítás

Saját szerver beállítás otthoni gépünkre. (nem mobilnet)
Például: FTP, Http fileátvitelhez, távoli asztal eléréshez (pl VNC, RD), kamerához, stb

Előtte ellenőrzendő nincs-e szolgáltatói NAT (cgnat) bekapcsolva az előfizetésünkön, mert ha van azt ki kell ügyfélszolgálattal kapcsoltatni.
Így ellenőrzendő: A https://whatismyipaddress.com/ oldal által mutatott ip címünk azonos-e a routerünk által mutatottal? Ha igen akkor minden rendben, nincs cgnat. Ha viszont a routerünk 100-al kezdődő ipcímet mutat [kép] akkor lehet hívni az ügyfélszolgálatot.

Otthoni előfizetőknek ~hetente változó IP címet ad a szolgáltató. Ha ez nem gond akkor ezen IP-t használjuk, ha gond akkor regisztrálhatunk egy free DynDNS címet amit be kell állítani a routerünkbe hogy mindig frissítse az aktuálisra. [kép]

Wake On Lan (WOL) beállítások

Wake On Lan/Wan beállítása (gép-ébresztés távolról) egyszerűen képekben:

Windowsban:
vagy [kép]

Biosban:

Routeren: itt össze kell rendelni az ARP listában az ébresztendő PC lokális IP és MAC címét
(nem elég a DHCP reservaton listában)

HDD bios jelszó

Bios HDD jelszó használatakor lehetőleg csak beűket és számokat adjunk meg jelszónak, se ékezetek se space se különleges karakter ne szerepeljen benne, különben gond adódhat ha más alaplapon akarjuk feloldani.. (pl gép meghibásodás v alaplap csere után)

Tehát van egy 3,5"/2,5" HDD/SSD amit biosban lejelszavaztunk de azóta alaplapot váltottunk és az új lap nem támogatja ezen funkciót de ismerjük a jelszót. Biosban így néz ki: [kép] [kép] Windows lemezkezekőben látszik a mérete de inicializálatlan, HDSentinel be tudja olvasni a Smart adatokat róla [kép] . GParted nem látja, hibát dob. Jelmagyarázat.

Bios beállítások telepítéskor

Pár hasznos beállítás ha valaki már a telepítés legelején elakad:

Post képernyő

Boot menü (itt F11 volt)

Acer laptopokban ezt biosban(F2) először engedélyezni kell (ctrl+S):

Ha előzőleg már mindent elállítgattatok a biosban akkor töltsétek be a default beállításokat (~cmos reset): [kép]

Titkosított levelezés

Ezzel a rövid leírással azoknak kívánok segítséget nyújtani akik szeretnének biztonságosan végponttól végpontig titkosítottan levelezni kötöttségek nélkül bárhol bármivel és bárkivel ingyen. Akár otthoni v iskolai v munkahelyi levelezőrendszert használva amihez nem kell külön (új) mail szolgáltató. A G-Mail hiába reklámoz TLS titkosítást, az csak azt jelenti hogy a google szerveréig titosított az átvitel, de a szerveren már titkosítatlanul van jelen a levél.

Előfeltételek: Biztonságos gép működő vírusirtóval ellátva (pl Defender) és frissítve (win update).
Most a Windows rendszerekre írom le a használatot, de még telefonon is használható e levelezés.

Töltsétek le a következő programot: Gpg4win. Telepítsétek.
Nyissátok meg a Kleopatra-t és menüben New Key Pair; OpenPGP; Nevetek és valós email + jelszóvédelmet bepipálni; speciális; ECDSA+ECDH legyen (Ez korszerűbb mint a RSA, a Protonmail is ezt használja) a többi beállítás maradjon defaulton; ok, ok, biztonsági másolatot elmenthettek valahova (pl másra nem használt pendrivera), ok.