Nagyon sok a túlsúlyos ember

Már eddig is feltűnt a jelenség, de minap egy McDon egészséges ételeket forgalmazó gyorsétterembe ( ;] ) betérve elgondolkodtam, míg vártam a szendvicsemet. Körbenézve azt vettem észre, hogy bár a vendégek java része fiatal (közel van hozzá egy középsuli és egy gimnázium is), mégis kimondottan sok a túlsúlyos. A kövérség érdekes utat járt be, mert az emberiség történelme során a túlsúly alapvetően a gazdagok ismérve volt. Hiszen ők ehettek annyit, amennyit csak akartak és amit csak akartak. A köszvényt se nagyon ismerték a jobbágyok. Aztán jött a városodás és a tömegtermelés, egyre kisebb gondot okozott a fejlettebb országokban az éhezés/alultápláltság. Persze időszakosan visszatért (világháborúk idején), de alapvetően még a szocialista országokban is jóformán eltűnt. Igen ám, de átbillent a dolog hamarosan, ráadásul meglepó (?) módon nem csak a gazdagokra volt jellemző a túlsúly. Sőt, inkább a gazdagok közt lett egyre kevesebb az elhízott és a szegényebbek lettek pufik.
Igazából rendkívül egyszerű oka van ennek alapvetően: a nem megfelelő táplálkozás. Sajnos a cukorral és egyéb könnyen emészthető szénhidráttal folyamatos hullámvasúton van a szervezet az inzulinszint ingadozása miatt, amiből az egyszeri ember csak annyit érzékel, hogy: "most ettem és már megint éhes vagyok!?" Mi olcsó manapság? A péktermékek, péksütemények - ugye ezek szinte kizárólag szénhidrátokból állnak. A gyengébb minőségű felvágottak és virslik (pl. a párizsinak min. 40% hústartalommal kell csak bírnia) - ezek tele vannak mindenféle töltelékanyaggal. A sör - ugye mondani se kell, hogy hízlal és sokan kajálás helyett is isszák... Az édességek java része is megint csak szénhidrát. És végül sajnos a gyümölcsök (bár ezek jó része sajnos már nem olcsó) is nem elhanyagolható szénhidrát-tartalommal bírnak. Tehát gyakorlatilag aki nem nagyon tud válogatni a minőségi élelmiszerek közül, az csupa rossz hatású kajával fogja tömni magát és a családját.
Persze a rendszeres mozgás hiánya sem tesz jót az emberek jelentős részének, de alapvetően az étrenden kéne változtatni. Szerintetek van kiút, vagy még durvább lesz a helyzet?

Egy gépfejlesztés kálváriája

Több, mint 4,5 éve szolgált nálam hibátlanul egy Phenom II X2 560, két feloldott maggal X4 B60-ként. Ugyan a legtöbb játékhoz elég volt a GTX660 és 8 giga RAM mellé, de azt vettem észre, hogy a legújabb autószimulátorok már inkább CPU-limitesek.
Régi vágyam volt egy i5-ös rendszer, mert az i3-at azért kevésnek találtam (na meg ugye a 2 mag-4 mag mizéria egyes címeknél), az i7 feleslegesen sok, az FX-8xxx-ek pedig sokat esznek és nem is igazán olcsóbbak az Inteleknél. Most úgy alakult a helyzet, hogy rászántam magam a cserére. Na igen, de milyen i5 legyen? Új vagy használt? Hamar az utóbbi mellett döntöttem, nekem nem ér meg 50+ ezret egy processzor, amihez aztán még 20-25 egy normális mobo. Oké, akkor használt. Na de melyik? Sandy? Ivy? Haswell? Haswell refresh? Az árakat is elnézve az Ivy mellett döntöttem. Múlt pénteken (10.09.) szántam rá magam a vásárlásra és még aznak be is zsebeltem egy i5-3550-et 34 ezer Ft-ért. Nekem nem kell a fejlettebb IGP, a teljesítménye meg bőven elegendő. A többi Ivy kb 40 körül volt, ez jó vételnek tűnt.
Oké, akkor nézzünk hozzá egy alaplapot. Itt először újban gondolkodtam, kb 15 ezerért láttam is többet, de ezekben egytől egyig csak 2 memória foglalat volt, nekem pedig 4 db 2 gigás modulom van és nem akarok cserélni 2x4-re. Akkor megint a használt...
Másnap délelőtt beszereztem egy Gigabyte PH67-DS3-B3-at 12 ezerért. Ugyan ez még a Sandy-khez készült, de BIOS-frissítéssel az Ivy-kat is simán fogadja. Erről azonban elfelejtettem megkérdezni az eladót, később ez hibának bizonyult. Hazamegyek, kiszedem a régi rendszert, bepakolom az újat, minden kábel a helyén, bekapcs. Semmi. Hm... A power gomb csatiját megfordítom, semmi. Tehát még a ventik sem pörögtek fel, pedig a VGA például jelezte a zöld ledjével, hogy kap áramot. Akárhogy próbáltam a gombokat bekötni, egyikre se kapcsolt be a gép. Mi a fene lehet ez? Felhívom az alaplap eladóját, hogy frissítette-e a BIOS-t? Hát, több ilyet árult, némelyiken igen, a többin nem, nem tudja, hogy ez épp melyik. Jó. Azért akkor is valaminek történnie kéne a géppel, ha bekapcsolom, nem? Estére feladtam, barátnőm (aki hardverügyi analfabéta) azt javasolta, hogy szedjem ki a házból az alaplapot és rakjam össze kint újra az egészet. Másnap reggel így cselekedtem és lőn, beindult. Persze kép nem jött elő, de ez már legalább a várt reakció volt, ha nem volt a BIOS frissítve. Na jó, de akkor most hogy frissítsem? Vagy szerezzek egy másik lapot? Nézegetem a hardveraprót, találok egy i5-ös félkonfigot olcsón, 20 perce tették ki. Írok az eladónak, már elvitték előttem. :DDD Na itt berágtam, eldöntöttem, hogy veszek egy Sandy-t, aztán majd meglátom melyik i5-öt tartom meg. Sikerült is délután 29 ezerért egy i5-2400-at vennem.
Összeraktam (még mindig egy kartondobozon) megint a rendszert és hopp! Bebootolt. Meglepetésemre a Windows 7 is egész hamar felállt, pedig azt hittem, hogy lehal ettől a cserétől. Gyorsan megcsináltam a BIOS-frissítést, aztán lefuttattam pár tesztet, meg a hőmérsékleteket is figyeltem. 80 fok 20 fokos szobában (gyári hűtővel)? Ez durva lehet később...
Proci ki, i5-3550 be. Elsőre indul, szuper. Lefuttatom a teszteket, valamivel azért gyorsabb. Nézzük a hőmérsékletet! Fél órás Aida64 stress test után max. 74 fok. Na ezzel már lehet majd valamit kezdeni, nyárra felrakom a Xigmatek Gaiát, most már lusta vagyok. Ez a proci marad bent. Szétszedem a dolgokat, visszarakom a gépházba, összedugok mindent, bekapcs... és ugyan pörögnek a dolgok, de nincs kép. Na neeeeee... Kipróbáltam már mindent a csatikkal és semmi. Kiveszem az alaplapot, a dobozon megint egyből indul. Itt kezdtem egy gyanakodni a ház egyik tartóbakjára (vagy mi a neve?), amire az alaplapot rá kell csavarozni. Az egyik ilyen kis tetüt ugyanis át kellett helyeznem, mert az új lap valamivel magasabb. Na de nem lehetett teljesen becsavarni a kis drágát még harapófogóval sem. Kivettem ezt a nyavalyást, így már csak 5 db tartja a lapot. Elsőre beindult!!! Ekkor már este 9 volt, úgyhogy a tüzetesebb tesztelés már hétfőre maradt.
Szóval tulajdonképp 1,5 napot szívtam egy tartóbak és egy elmulasztott kérdés (BIOS) miatt. Ti NE járjatok így! :)
Köszöntem a figyelmet. :R

Meizu m2 note gyorsteszt

Most szeptemberben arra az elhatározásra jutottam, hogy kell nekem egy kínai telefon. Hogy miért? Az utóbbi fél évben egy LG G3 S-t használtam (ez is lesz majd a referencia a tesztnél), ami ugyan szép volt, meg jópofa a hátsó gombhármas, de a hardver egyre szűkösebbnejk bizonyult, főleg az 1 GB RAM. Eleinte Zopókat meg Doogee-kat nézegettem, illetve a Meizu m2-z, de aztán a kedves fórumozók az m2 note felé tereltek. 5,5", nem lesz az nagy nekem az eddigi 5" után? Végül megbékéltem a dologgal, de ott volt még a XIaomi Redmi 2 Note is. Egy napnyi vívódás után a jelenleg kiforrottabb szoftverrel rendelkező Meizu m2 note mellett döntöttem, amit 09.19-én (szombaton) megrendelve 09.22-én vehettem kézbe az eustock jóvoltából. Nézzük a gyorstesztet!

Külső, dizájn

A doboz kimondottan szép és igényes, fülhallgatót viszont nem kapunk - de nem is baj, ezek általában nem jók. Gyárilag angol töltőfejet kapunk, de én a doboz mellé kaptam átalakítót is, köszönet érte. Maga a készülék... nagy, nagyon nagy. Kezembe vettem, megtapogattam - és már nem is tűnt annyira vészesnek (150,9 mm magas - ez majdnem egy centivel kevesebb, mint pl. az iPhone 6 Plus magassága). Az oldalsó kávák elég kicsik, ez hellyel-közzel még az egykezes használatot is lehetővé teszi. Én egy szürke változatot vettem, ennek matt műanyag a háta, ami nem annyira stabil a kézben, mint a gumírozottabb hátlapok, de jobb, mint a zongoralakkosak. A telefon eléggé egyben van, nyomorgatásra nem ad ki semmilyen hangot, viszont a hátlap alatt van egy pici légrés középtájt, kocogtatásra tompán puffan. Na de ki szokta kopogtatni a telefonja hátsó felét, ugyebár... A dizájn szerintem szemből kicsit Samsung Galaxy Note-os, főleg a fizikai (és egyben kapacitív) gombbal, de az összkép eléggé egyedi. Szép, hogy a hátlap ráhajlik az oldalakra, és szemből is látszik a hátsó szín a kereteknél. A 3,5-es jack csatlakozó felül, a külső hangszóró és az USB-csatlakozó pedig alul található. Bal oldalon van a power és a hangerőállító gombok (nem lötyög egyik sem, a Home szintén nem), jobbon pedig a SIM-tálca. Vagy két SIM, vagy egy és egy SD-kártya mehet bele, a kipattintáshoz szükséges (egyébként dizájnos kinézetű) tűt a dobozban találjuk meg. Ja, igen, a súlya nagyon kellemes, szerintem nem nehezebb, mint az LG volt a lényegesen nagyobb készülékház ellenére.

Kínai telefonok - melyiket vegyem?

Na kérem, a helyzet a következő. Fél éve van a birtokomban egy LG G3 S. Alapvetően egy jó telefon, de az 1 giga RAM és a Snapdragon 400 chipset kezd számomra szűkös lenni. Jó lenne feljebb váltani, de nincs kedvem 100 ezret fizetni egy A brand középkategóriás cuccáért, mikor Kínából max. fele ennyiért is be lehet szerzeni valami jót. A problémám csak az, hogy maximum 50 ezret szánok a telefonra (ha ÁFÁ-val kicsit több, az még belefér) és több jónak látszó készüléket is láttam, ezért segítséget kérek a választáshoz.

A kitételeim a következők voltak:
5" kijelző, vagy nagyon max. 5,2". Ezzel ki is esett a jelöltek kétharmada. :D
HD vagy FHD
2 GB RAM, de ha 3, annál jobb - ebből nem engedek.
A chipsetekből MT6735 (nem P) HD-hez, MT6752 vagy MT6753 FHD-hez lenne az ideális szerintem.
Ha lehet, ne másolt formatervvel bírjon. Nem akarok iPhone-hasonmást.
Az akksi minél nagyobb legyen, 2500 mAh körül már egészen jó.

Játékvásárlás és értékelés - 2013

Az alábbi iromány célja kettős:
1. Magamnak összesíteni a dolgokat, illetve mi érte meg és mi nem.
2. Összevetni a ti adataitokkal, amit remélem kommentként megosztotok majd. :)

Általános tudnivalók a számokhoz: mindegyik játék PC-s (illetve bundle-ös játékoknál lehet Android is a platform, nem választom külön ezúttal); a steames kártyák eladásából származó játékvásárlásoknál 0, vagy valamilyen csökkent érték fog szerepelni, ezen ne lepődjetek meg; ha egy 4-packet vagy bundle-t szétosztottunk, akkor a számomra fennmaradó összeget tüntetem fel.

Mivel könnyebb is volt összesíteni így, forrásra lesz lebontva a lista.

Akkor lássuk (zárójelben a játszott órák száma, dlc-knél nyilván nincs szám és a kártyás futtatást sem veszem bele):

AMAZON

THQ Medley 12 USD 0 óra/szétosztogattam
Victoria II dlc 4 USD
Bioshock Infinite 10 USD 0 óra
Plentiful Paradox Package 8 USD 9 óra
The Walking Dead: 400 days 1,25 USD
DLC Quest 1 USD 2 óra
Cities in Motion 2 DLC 1,25 USD

Én és az Android (1. rész)

Ezt az írást több részesre tervezem, a cél az, hogy bemutassa, egy laikus hogyan szokja meg napjaink legjobban terjedő mobil operációs rendszerét, milyen benyomások érik, stb.

Tegnap vettem az új telefonomat, talán jelenleg a legjobb ár/érték mutatóval rendelkező androidos masinát, a ZTE Blade-et. Elöljáróban annyit kell tudni rólam, hogy sosem izgultam rá nagyon a telefonokra. 10 év alatt ez a 6., de ebből 2 tönkrement, egyet elloptak, úgyhogy ha rajtam múlik, két évet minimum kibír nálam egy jószág. Az előző gépezet egy SE K800i volt, imádtam. Gyors, rendkívül jó a menüje, a multimédiás képességei, a fényképezője, minden. Nem is dobom ki vagy adom el, tartaléknak jó lesz, meg hát jobb is a fényképezője, mint a ZTE-nek, de erről majd később.

Tehát ZTE Blade. Megmondom őszintén, először tavaly év végén hallottam erről a cégről, de a tesztek, illetve egy tulaj ismerős szépen lassan meggyőztek, hogy ez a készülék kell nekem. SE Xperia X8-on gondolkodtam a SE-s múltam miatt, de a kijelző mérete, és az 1.6-os Android eltántorított tőle. Na de nézzük a részleteket.