Hirdetés

Összerondítottam a Facebookot

Megkérdezte tőlem, hogy mi jár a fejemben. Úgyhogy elindult a vezérhangya...

"
Azt kérdezi tőlem: mi jár a fejemben. Na jó. Leírom. Fájni fog. Aki nem bírja a savanyút, keserűt, annak ez nem lesz édes.
Sokan a Facebookra járnak tájékozódni. Vagy ha nem is azért, de lépten nyomon találkozhatnak fizetett tartalmakkal, amiket az algoritmus a megfizetett összegért cserébe előre sorol. A megrendelő pedig még statisztikákat is kap, hogy mikor mennyi embert ért el a hirdetése. Részletesen nemre, korra, helyszínre lebontva.
Állítólag a Facebookon normális dolgok vannak. Azért jár ide, mert az M1 így vagy úgy... Ez a bejegyzés nem arról fog szólni, hogy az M1-et minősítsem. Nem rendelkezem hozzá elegendő információval.
Az a helyzet, hogy nagyon sokan ma Magyarországon azt gondolják, hogy az internet annyi, hogy Facebook. Talán egy kis YouTube-al, instával, tiktokkal megfűszerezve. Esetleg ilyen mainstream híroldalak, mint telex, index, HVG és a többiek.
Pedig olyan mocskos cenzúra van mind a Facebookon, mind pedig az előszeretettel használt Google-ben mint a huzat. A többi mainstream oldalt nem is említem. Az agymosást azt lehet tolni korlátlanul. Kínában ha valaki értelmetlen ostobaságot feltöltene a titkokra, büntetést kapna érte. Ez itt elvárás.
A Facebook nevű nyomdafestéket nem tűrő hely lett a hivatalos közlési forma iskolákban, óvodákban, de egy csomó vendéglátó helynek is csak "hivatalos" Facebook oldala van. Hivatalos...(bár az az ő bajuk). Mondhatnám, hogy emiatt idekényszerülnek emberek milliói, de igazából ezt csakis saját maguknak köszönhetik. Volt idő, amikor a web sokkal szabadabb volt, amikor az RSS-nek volt létjogosultsága, a fórumok tömve voltak mint a kocsmák.
Ezek az emberek most itt tömörülnek. Nem mennek át a szomszédba beszélgetni, nem kérdezik meg az utcán, hogy mi a helyzet sőt, gyakran még köszönni is elfelejtenek.
Itt várják a sült galambot, mások beállított képei, bejegyzései alapján szomorkodnak, hogy nekik az nem jár, holott ezek a tartalmak egyértelműen a lehető legjobb oldaláról próbálják bemutatni a rajta szereplőket, pedig nyilvánvalóan senkinek sem úgy telik vagy úgy néz ki az élete, mint amiket az ilyen oldalakon látni lehet róluk.
Az emberek emellett látják a sok ostobaságot is mert az algoritmus úgy van beállítva. A fentiek alapján a Facebook egy nagyon jó hirdetési piac a hirdetők számára. A hirdetők szándékai pedig sokszor nem teljesen tiszták. Akár sorozatos bűncselekmények elkövetésére is alkalmas, de ebbe most jobban nem megyek bele.
Az algoritmus működésére egyik kiváló példa: tavasszal Magyar Péter jött velem szembe percenként 2x, miközben én soha nem kértem, soha nem kerestem, soha nem léptem egy olyan csoportba, vagy egyetlen hozzászólásom alapján sem érdeklődtem iránta a Facebookon vagy a Meta egyéb platformjain. Emellett viszont ami érdekelne, az le van némítva, le van csavarva az algoritmus, automatikusan tartalmakat soha nem hoz, maximum ha kézzel rákeresek az oldalra.
Léteznek olyan hivatalban lévő legálisan megválasztott képviselők (több is), akik egy az egyben ki van tiltva mindenféle indoklás nélkül. (Ne feledjük, amikor Magyar Péter felbukkant, nem volt hivatalosan sehol, senki által megválasztva) Más országokban nyugodtan be lehet helyettesíteni az ő helyére az ott éppen aktuális személyt. Na ez az igazi agymosás. Az emberek jelentős részének fel sem tűnik. Választásokat közvetlenül, jelentős erőfölénnyel befolyásolják külföldi nagy konglomerátumok (mint a Meta) ezzel országok, népek sorsát, jövőjét megváltoztatva. Ezt alaposan állíthatom: sokszor törvények felett állva. Aki ide jár tájékozódni, az ugyanaz, mintha az M1-et nézné, amire éppen panaszkodik.
Miközben az arcunkba tolt oltári nagy hazugságok, amik tényként vannak beállítva, a legtöbb ember számára elfogadott. Mert a Facebookon látta. Soha nem néznek utána más forrásból. Sokszor féligazságokat hirdetnek, elhallgatnak fontos részinformációkat.
Mondok egy egyszerű példát: a tej élet, erő, egészség. Sok benne a kalcium. Ez igaz.
A kerékpár is akkor. Abban meg sok a vas. Ez is igaz.
Ja, hogy a kerékpárba beletörik a fogad, az A1-es HF tej β-kazein 63. aminosavja meg nem prolin, hanem hisztidin, annak minden járulékos következményével. Nem volt ilyen kérdés a vásárló részéről :)
Sokszor a sorok között érdemes olvasni, sokszor pedig alaposan utánajárni milyen projekt, termék, szolgáltatás vagy személy mögött kik állnak, mi a valódi szándék.
Azt gondolják sokan mind a mai napig, hogy a mesébe illő küzdelem árán megalkotott mrns covid vakcinák kizárólag az emberek életét hivatottak megmenteni és a gyógyszergyárak mint a maszületett bárány.. minden lehetséges lépést megtettek, hogy a lehető leghatékonyabb, a lehető legkevésbé káros és a lehető legkönnyebben hozzáférhető legyen. Egyetlen cél igazán fontos volt, ebben biztosak lehetünk: a gyors és komoly profit szerzés, a befektetők kedvében járás, a gazdasági növekedés.
Prof. Dr. Szebeni János nevéről ki hallott itt? A magyar Facebook 99.999%-a biztosan nem. Erről van szó kérem szépen. Ha valóban értelmes, fontos és hasznos dolgok lennének itt, akkor 1 hónap alatt egy ország az ő nevét ismerte volna meg, nem pedig Magyar Péterét. Hozhattam volna más példát is, de ő tutira eljutott minden magyar Facebookjára, azon keresztül pedig az agyába.
Ki hallott mellette vagy helyette a Facebookon Prof. Dr. Boros G. Lászlóról? Amit az asztalra letett, az nyilvánvalóan Nobel-díjat érdemelne. A deutenomikát már a világon (Európában is) több helyen tanítják. Annak ellenére, hogy a kutató professzor magyar, itthon a nevét szinte senki nem ismeri.
Ki hallott Mester Károlyról, Dr. Schwab Richárdról, Terbe Árminról, Dr. Tóth Lénárdról, Dr. Guseo Andrásról vagy Dr. Váczi Péterről? ...hogy csak a magyar neveket említsem. Prof. Dr. Paul Clayton kinek van meg?
Gondolom Győzike, az Orbán, a Zelenszkij, a Putyin, Azariah, Majka meg a többi bohóc mindenkinek megvan. Erről van itt szó."

Megérkezett a *nagyonerős neT... a problémákkal együtt

VárTam már ezt a napot, de minek :D

Rezes hálózatunkat lecserélték kisebb-nagyobb bökkenők után optikára. A szolgáltató előző routere (pontosabban HGW-je) nem volt egy nagy technika. Elkezdtem beállítani rajta a fix ip-ket (illetve a DHCP fenntartást) és akkor derült ki, hogy maximum csak 10 db címet lehet fixen konfigurálni. Sebaj, gondoltam megvárom az új technológiát.

Jött is az új eszköz Sagemcom F@st 5670 formájában. Elsőre ígéretesnek tűnt. 5 db gigás LAN port, illetve egyik 2,5 Gb/s. AX-es wifi: 2,4 GHz-en 1800 Mbps, 5 GHz-en 7200 Mbps. Próbáljuk meg konfigurálni.
Meglepődtem, hogy a WiFi milyen részletesen konfigurálható. Kezdetnek adtam egy új jelszót a hálózatnak WPA3-al. Jó pont, hogy a TX teljesítmény is szabályozható. Kezdetnek próbáljunk egy 50%-ot. Mindenkinek jobb (lenne), ha egymást nem zavarjuk a szomszédokkal. Nyilván nem működik. Bármit állítok, elmentem, visszaugrik 100%-ra. Következő lehetőség: állítsunk csatornát. 2,4 GHz-en odébb kellene tenni, mert az általa használt csatornán sokan vannak viszonylag erős jellel. Átállítom, elmentem... semmi hatása. Lefagy, nem csinál semmit, újraindul... meghaladta a tudását. De akkor miért van ilyen opció is? :(
Haladjunk.. 5 GHz-en is csatornát kellene váltani, mert a közvetlen szomszédom pont ugyanezen a csatin lóg, az összes többi full üres. Állíthatok bármit, egyesével végignéztem az összeset, sehol nem marad meg. Mindig visszaugrik az eredetire. No komment.

Mobil térerősség szenvedéstörténetem I.

Azért gondoltam, hogy leírom, mert hátha járt hasonlóképpen valaki és talán részmegoldásokból tudunk összehozni valami normális megoldást együtt. Vagy csak szimplán tanulságos esetként. Lesz benne sok olyan információ, amit valószínűleg közületek már sokan ismernek. Nagyon nem akarok belemélyedni a technikai részletekbe, de van ahol sikerült. Ha valahol pontatlan vagyok, jelezzétek és javítom.

A helyzet nagyjából ott kezdődött, hogy elköltöztünk. Előtte szolgáltatónál is dolgoztam néhány évet, sokat jártam az országot és voltak tapasztalataim a mobilhálózatokkal, követtem is a témát. Aztán volt egy pár év passzivitás, mert más erült a fókuszba az új munkahelyen, de most újra elő kellett szedni néhány dolgot.

A "kezdetek kezdetén" a Vodánál volt előfizetésem, mert vidéken laktunk a Balaton mellett. Nem igazán volt életképes vezetékes internet szolgáltatás, nagyon lassan épült ki. Még most is csak 10 Mbps a maximum ami kábelen elmegy, a wifis szolgáltatás pedig több sebből vérzik. Bár az optika már lassan 1 évtizede kiépült az önkormányzatokhoz, és nagyjából másfél éve látszólag kész a lakossági optikai hálózat is a településen, de nincs hozzéférés, nincs róla infó melyik szolgáltatóé (lesz) csak feltételezések vannak. Ebbe jobban nem mennék bele, mert nem erről szól az írás.

Új motor keresés és forgalomba helyezés - hol van még karácsony :)

Régen írtam már ide, akkor is a mobilos projekttel kapcsolatban.

Mostanában nem volt időm rá a gyerek, kertesház, betegség kombó miatt. Átgondoltam többször is a projektet. 2 út látszik körvonalazódni. Vagy bonyolítom a sztorit, de akkor a főbb paraméterek maradnak, kevesebb a meglepi lehetősége és valószínűleg a fogyasztása is optimálisabb lesz; vagy újratervezem a hardvert, ami magával hozza, hogy a szoftver egy jó részét is újra kell írni. Egyébként is lesznek hardveres változtatások de majd erről lehet írok külön. Most tegyük félre, mert a motor a lényeg. Itt a jó idő :)

Túlságosan is...

Szóval régóta motorozgatok. Úgy 10 éves korom óta. Eleinte így illegálba, aztán félig-meddig szürke zónában de most teljesen szabályosan akarok mindent csinálni.
Nagyjából a szokásos lépcsőfokok megvoltak, hogy babetta, simson, puch, MZ, mindenféle robogók a suzukitól a peugeotig. Utóbbi már necces volt, mert 2 ütemű 100 köbcentis speedfight 2 volt (peugeot 306 edition). Gyönyörű volt és hibátlan a működése is. A simson swalbeemat vitte el egy német gyűjtő és ezt adta helyette. Egy darabig járkáltam vele vidéken, de amikor úgy alakult, hogy a megyeszékhelyre járok dolgozni, akkor átgondoltam a dolgokat. Mivel a 100-as mocival 50-esként jártam, ha valami komolyabb balhé lenne akkor esélyes, hogy én (is) megszívom. Ez 10 éve volt, akkoriban ha létezett is A1B, akkor nem hallottam róla. Nagymotor jogsira akkor még nem voltam jogosult, a korlátozottnak meg nem láttam értelmét. Végül az lett, hogy eladtam a motort. De nagyon hiányzott :)

Építsünk mobiltelefont - III. rész. Tápegység

Próbapanelen elég messzire jutottam. Működik a kijelző, tudtam hívást indítani, kéri a pin kódot, ha megadom tovább lép, működik az akku töltöttség kijelzés, billentyűzet, stb..

De azért erősen alpha 1 állapotban van még a dolog.
Belerecseg a mikrofonba kicsit, a hangszóróba nagyon a modem. Elméletileg erre majd lesz áramköri szűrő megoldás ha addig jutok.

Épp ma hozta meg a postás a végleges kijelzőt. Kíváncsi leszek rá.

A napokban elkezdtem összerakni a tápegység kapcsolási rajzát. Elméletileg ma elkészült a végleges.
TP4056 lesz a töltésvezérlő. Lehet kapni készen ilyen modulokat, rendeltem is de végül úgy döntöttem, hogy megcsinálom a PCB-t és megpróbálok mindent ráforrasztani. Próbálok olyan alkatrészeket felhasználni, amiket még otthon magam rá tudok gyógyítani a lapra.

Itt a végleges kapcsolás:

Emellé a vezérlő mellé még szoktak tenni körítést, amit én is megtettem. Dokumentációt lehet róla találni a neten. A lényege annyi, hogy a TP4056 nem képes érzékelni a töltés végén a letörést (C/10) ha fogyasztó van csatlakoztatva az akkura töltés közben. Itt jön képbe a PMOSFET, ami az ábrán is látható. Annyi a feladata, hogy érzékeli ha a töltő csatlakoztatva van és olyankor direktben onnan hajtja meg az áramkört, az akkut pedig leválasztja a terhelésről és olyankor az kizárólag csak töltődik.

Építsünk mobiltelefont - II. rész kiegészítés

Változik a lábkiosztás, mert

A0: szabad // teszt láb + ideiglenes
A1: gombsor (digitális módban)
A2: gombsor (digitális módban)
A3: gombsor (digitális módban)
A4-A5: SDA, SCL (I2C lábak)... flash, kijelző, digital potmeter, stb...
A6: gombsor (digitális módban)
A7: gombsor analóg bemenete

D0: RX (hardveres)
D1: TX (hardveres)
D2: sleep interrupt key, ez lesz a bekapcsoló gomb + valószínűleg a képernyőt is ezzel fogom kikapcsolni.
D3: RX1 (szoftveres) - ez még függőben marad, lásd lent
D4: TX1 (szoftveres) - ez még függőben marad, lásd lent
D5: Mivel PWM-es, így billentyűzet háttérvilágításra tökéletes lesz
D6: SZABAD (PWM) - SIM800L sleep interrupt ? -> sim800L reset
D7: fenntartom arra a célra, ha esetleg kellene egy "mini tápegységet csinálni", a perifiriáknak, modulokanak tápot adni de leginkább elvenni kikapcsolás után - bár így a SIM800 modulban lévő RTC nem tudom hogy fog működni. Lehet, hogy kelleni fog külön RTC modul vagy meg kell oldanom az automatikus időszinronizálást minden egyes bekapcsolásnál. Meglátjuk. Úgy tűnik nem lesz rá szükség.
D8: Töltés érzékelés
D9: SZABAD (PWM) - SIM800L csengetés szenzor
D10-13: SPI, ICSP

Megkaptam a Sputnik V-t

Nem tudom, hogy ki hogy van vele, de megkaptam tegnap a Suptnik V vakcinát. Eleinte még azt is mondtam, hogy lehetséges, hogy nem is kaptam semmit mert olyan szépen beadták :)

Viszont estére belázasodtam. Horror volt az éjszaka. Folyamatosan ki vagyok száradva, izzadok mint a fene, a fejem majd szét szakad úgy hasogat. Ez a legnagyobb gond amúgy a rettentő fejfájás. :O A pultusom 120, vérnyomás oké. Tiszta víz volt hajnalra a takaró. Az a baj, hogy nem sok erőm van és sokszor szédülök is.
Hajnalban vettem be egy kis paracetamol tartalmú forró italport. Utána még jobban izzadtam :D de legalább tudtam aludni 1-2 órát mert a fejem valamennyit csillapodott.
Gondolom ez nagyjából normális de azért remélem nem tart sokáig azt meg főleg, hogy nem lesz rosszabb.

Szólok a házidokinak reggel. Gondolom pár nap pihenés lesz. Érdekes, hogy az oltás helye azóta sem fáj. Aztán simán lehet, hogy megfáztam és semmi köze az oltáshoz.... nem tudom.
Kíváncsi lennék, másnak voltak-e és ha igen, akkor mik voltak a tünetek oltás után és mennyivel. Nem mintha ez bármin is segítene, leginkább csak arra lennék kíváncsi, hogy az oltás miatt van vagy amúgy is beteg lettem volna :P

Építsünk mobiltelefont - II. rész

Volt ma szívás rendesen. Az egész napom elment vele.

Rájöttem, hogy a billentyűzetnek elfelejtettem kijelölni a digitális bemeneteket, de mivel nincs vagy nem is lenne elég szabad port, így marad az első terv kicsit módosítva.
Jobban utánanéztem a dolognak, és bár a legtöbb arduino lapon csak 6db analóg ki/bemenet van, viszont van 2db puszban még korlátozott funkciókkal, ami a pro mini lapon megtalálható. Ezeket csak és kizárólag ADC-ként lehet használni, magyarul feszültségérzékelésre használhatók.

Mivel úgymond egy "greyscale" analóg multiplexben gondolkodtam, tehát az 5x4 gomb nem úgy néz ki, hogy 5+4 digitális bemenet = 9 lefoglalódik, hanem 4 analóg bemenet 5 különböző feszültségszinttel, feszültségosztóval.

Mire találtam egy használható programot ehhez... megvettem a Fritzing-et mert úgy emlékeztem, hogy lehet vele szimulálni, de ha így is van, nem jöttem rá hogyan. Végülis a simulIDE-vel szimuláltam, a KiCAD-del terveztem az áramkört. Milyen áramkört? Arról nemsokára.

Építsünk mobiltelefont - I. rész

Az elején leszögezem, hogy lehet nem lesz II. rész, mert mostanában elég kevés az időm a kislányom miatt.

Mivel az ötlet már régóta érik, de mostanában sürgetőbb lett, így gondoltam leírom magamnak is, hogy ne kelljen mindig újragondolni. Onnan ered a dolog, hogy a nagymamám már 80+ és sajnos egyre nehezebben látja a telefon kijelzőjén a szöveget. Valószínűleg összefüggésben lehet ez a hályoggal és a cukorbetegséggel is. Sajnos COVID alatt a hályogot nem tudják neki eltávolítani.
Van neki most egy ilyen Maxcom MM428. A gombokat látja, de a kijelzőn a szöveget nem mindig.

Ennek a készüléknek 1,8"-os kijelzője van.

Innen indul a prokejt. Ezek lesznek a főbb igények:

- A kijelző legyen minél nagyobb és kontrasztosabb.
Gondoltam monokróm LCD-re is, de jellemzően kisebbek vagy/és macerás a meghajtásuk. Jó esetben SPI, rossz esetben valamilyen párhuzamos meghajtást igényelnek. Van nekem itthon többféle 0,9-1,54"-ig bezárólag OLED kijelzőm. Sőt, van egy 3" méretű is, de azt sajnos csak párhuzamosan lehet meghajtani. Az összes többi I2C (IIC) vagy SPI. Úgy döntöttem, hogy az OLED a magas fényerő, a jó kontraszt miatt jó irány lesz, főleg ha találok egy nagyobb példányt I2C protokollal.

Telefonakku és a "bármilyen táppal töltés" esete

Korán reggel... ezt muszáj leírnom 😃
Lehet, hogy tényleg én vagyok a hülye, de eddig ilyet még nem hallottam pedig pont ebben elég sok szakmai anyagot és tippet/trükköt olvastam, láttam, hallottam. Jópár éve építek otthon kütyüket, IoT rendszert, okosotthont, műszereket, stb... Úgy tudom, a Li-ion és Li-Po akkuk esetén szigorúan figyelni kell a feszültség és áram határok betartására, mert különben a cella károsodhat ami azért probléma, mert megnövekedik a tűz- és robbanásveszély. Márpedig ha egy ilyen elpukkan vagy kigyullad, az megint nem egyszerű eset mivel a füstje is már erősen mérgező.
Ma reggel a kollégám azzal fogadott, hogy kellene neki egy táp(egység).
-Milyen táp?
-Mindegy.
-De minek kell?
-Akksit tölteni. "Megindítani".
-Oszt mekkora feszültség?
-Mindegy. Mondjuk 20V.
-Azt a telefon akkut akarod 20V-ra csatlakoztatni?
-Tudod te már mennyit csináltam ilyet?
-Oké.
-Csak meglököm.
-Oké.
Na most szerintetek ennek mi értelme van?
Úgy tudom, ha mélykisülésbe kerül egy akku és a töltésvezérlő már nem akarja tölteni, az nem véletlen. Olyan kémiai folyamatok indulnak be, amiket már nem lehet visszafordítani és instabillá válik a cella. Főleg egy olyan eszköznél nem szórakoznék ezzel, ahol az akku a fejed mellett van közvetlenül.
Azt mondja, majd ha melegszik akkor nem tölti tovább.
Na és mondom mivel ellenőrzöd hogy melegszik-e? Folyamatosan fogod a kezeddel egész nap? Mert egy irodában vagyunk számítógépek mellett...
Nem hiszem, hogy túlgondolom, mert utána azt a készüléket odaadjuk valakinek használatra. Ha történik bármi, ki lesz a felelős?