Hirdetés

Hívószámváltás - a háttérsztori

Volt egy telefonszámom. Még a sok-sok évvel ezelőtti cimborák is néha elértek rajta, volt akivel már 10 éve nem beszéltem telefonon. Ez a szám 15-20 éve volt meg. Már minden szolgáltatót látott.

Ma jött el az a nap, hogy eldöntöttem: számcsere lesz.

Legfőképp két oka van ennek, lényegében mindegyik arra vezethető vissza, hogy számkijelzés nélkül hívnak olyanok, akiknek nem szeretném a hívásait fogadni. Sajnos azt nem tehetem meg, hogy egy az egyben tiltom a szám nélküli hívások fogadását, mert elvétve előfordulhat olyan eset, hogy fontos hívás érkezik hívószámkijelzés nélkül. Múltkor épp a bankba foglaltam időpontot, de csak úgy érvényes ha telefonon megerősítik - szám nélkül hívtak. Értelemszerűen ez nekem volt fontos nem a banknak. Egyszerűen magammal tolok ki ha nem fogadom azt a hívást.

Az utóbbi időben megszaporodtak azok a hívásaim, amikor szám nélkül hívnak és valamilyen kutatást végeznek. Mindig megkérdezem honnan van meg a számom és mindig az a válasz, hogy véletlenszerűen dobja a gép. Ééééééérdekes :) Csak az enyémet dobja véletlenül mindig. 1-2 hetente. Sem egyik kollégám, sem a családtagjaim, ismerőseim nem számoltak be ilyen hívásról, pedig már annyi ilyen volt, hogy mindenkinek meséltem róla. Adatvédelmi Hatóság irányába szerintem megért volna egy ajtócsapkodást.
Mondjuk ott simán mondhatom, hogy nem érek rá és bontjuk a hívást. De általában azért próbáltam segítőkész lenni mert engem is érdekelt mit kutatnak csak mostanában mindig az volt, hogy mondjam be hány éves vagyok és erre az volt a válasz, hogy ebben a korcsoportban már van elég válasz. Ez megint gyanús. Legközelebb megduplázom a korom :D Csak nem biztos, hogy lesz legközelebb.

System monitor - hardveresen

Picit tovább gondoltam a NAS okosítást (azzal majd lesz valami).

Néha nem árt tudni a számítógép állapotát, viszont nem mindig van rá lehetőség, illetve nem mindig kényelmes ablakot váltani, hogy ránézzünk a system monitorra nem beszélve arról, hogy nem igazán van egyetlen olyan program ami mindent mutat, amit tudni szeretnénk. Kivéve persze a jó öreg Conky-t, de ehhez is az asztalra kell ugrani.

Windowsról meg aztán ne is beszéljünk.

Ja, igen.. ha valakinek nem lenne egyértelmű: linux desktop rendszerről beszélünk, azon belül is leginkább ubuntu vagy annak valamilyen variánsa. Egy jó ideje Mint-et használok, nem tervezem a váltást.

Szóval az ötlet adott volt, valahogy látni kellene a rendszer állapotát. Ilyenekre gondolok, mint CPU kihasználtság, hőmérséklet, gpu-val ugyanez, feszültség értékek, ram és swap használat, foglalt/szabad hely a lemezen, aktuális lemezkihasználtság, lemez hőmérséklet, hálózati statisztika, stb...

Zyxel NSA 325v2 NAS "okosítás" - 1. rész

Egy ideje már megvan az NSA325v2 nasom, meg vagyok vele elégedve. Szerencsére Linux van rajta, így szinte nincs ami ne lenne rá.

Igazából a probléma, amire a megoldást keres(t)em, onnan ered, hogy tavaly megdöglött az egyik vinyó benne. Nagyon melege lehetett nyáron. Arra gondoltam, hogy jó lenne monitorozni a merevlemezek, cpu hőmérsékletét vagy akár a többi s.m.a.r.t. adatot. Van webes felülete, amin keresztül megtekinthető, de körülményes. Mindig kell hozzá egy gép, telefon, stb amin fut egy böngésző és csatlakozik a hálózatra. Arra gondoltam, hogy csinálok Arduinóból vagy inkább NodeMCU-ból egy olyan eszközt, ami a wifire van csatlakozva, kiírja a fontosabb adatokat egy kijelzőn, ami bizonyos időközönként frissül.

Igen ám, de itt jön a következő probléma.
Egyrészt a NAS dinamikus IP-vel rendelkezik, mivel sokszor cserélgetem a hálózati eszközeimet Így sokszor változik az ip címe, akár a hálózati rész is. Persze az éppen aktuális routerbe be lehetne állłtani egy static bejegyzést a dhcp szerverbe, de nincs kedvem folyamatosan ilyenekkel foglalkozni.
Emiatt aztán azt találtam ki, hogy mivel van az eszköznek serial portja, toljuk rá oda a cuccot. Ott egy busybox fut, tehát nem pontosan ugyanaz a rendszer, mint amit telneten elérek, de az előzetes tesztek alapján jó lesz. A soros port sebessége 115200 bps, aminek a későbbiekben még lesz jelentősége. A lábkiosztás itt található.

Teclast X5 Pro ultrabook

Bevezetés

Megérkezett a várva várt Microsoft Surface klón.

Vásárlás előtt sokat olvasgattam és nézegettem videókat, hogy milyen gépet vegyek. Mindenképpen valamilyen érintőképernyős eszközt szerettem volna. Először a Lenovo Yoga Bookot néztem ki magamnak, de nem tetszett a rögzített billentyűzet. Aztán találtam Onda tabokat, voltak dokkolható billentyűvel is de aztán kiderült, hogy a wifijük nem túl acélos a fém váz miatt. Jött a Teclast, ahol esztétikusan műanyag rész mögé rejtették az antennákat és így igen jól dolgoznak, ráadásul mivel egész jó áron is voltak, olvasgattam róla. Igazából semmi rosszat nem találtam róluk sehol. Sőt, inkább mindenhol jókat írtak róla. A típusok elnevezése nem mindig logikus, de egy adott típuson belül a különböző modellek nevei szerintem átgondoltabbak.

Motorola Milestone 2 root, CWM, bootmenu, baseband switch és Blur-mentesítés

Gondoltam leírom a tapasztalataim, hátha más is hasznát veszi.

Röviden:

Adott egy QWERTZ billentyűzetes Milestone2 (vagy Droid2).
Számla szerint Németországból származik e-bayről.

Úgy kaptam, hogy Angol 2.3.6-os ROM, QWERTY kisztással. Kicsit érdekes volt, hogy gyárilag miért nem jó a kiosztás, de utólag rájöttem, hogy frissítették és EU-ban 2.3.4-ig volt hivatalos ROM, Latin Amerikában 2.3.6. Valaki azt feltette rá, de downgradelni tudtommal nem lehet, nem is szeretném.

Hekkelgettem rá ilyen-olyan romokat, CM10 elég jól ment rajt, de nekem hiányzott a HD video.

RSD Lite-al vissza tettem a gyári Latin Amerikai firmware-t.

Rootolást ez alapján a leírás alapján csináltam:
http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28321264&postcount=26

Részletesen:

A.) Rootolás (csak latin amerikai android 2.3.6 esetén):

Első "igazi" kernel fordításom :D

Igazából annyira nem volt nehéz, néhány szakkifejezéssel, rövidítéssel jó tisztában lenni, a google sokat segít, meg nem árt némi angol tudás.
Nekem csak annyi bajom van az angollal, hogy ha 4 órán keresztül bújom a monitort, akkor a végére magyarul se értek semmit.

Adott egy P3 gép, fél giga RAM... meg egy Crunchbang, amit a testing tárolókból frissítettem 3.1-es kernelre.

Azzal a kernellel másfél képernyőnyi modul volt betöltve, ezzel csak annak a fele.
Az eredetivel a proci terhelés alapjáraton 10-20% közötti volt, ezzel 9-12%.
Minden működik, egy kivételével. (de lehet, hogy csak én bénázom) Pendrive-okat csak read only módban tudok mountolni. Na de ez egy másik történet lesz.

Úgy kezdődött minden, hogy ez egy igen régi gép, és gondoltam megnézem, hátha gyorsul valamit egy egyedileg fordított kernellel.

Leszedtem a legfrissebb vanilla kernelt
wget http://kernel.org/pub/linux/kernel/v3.x/linux-3.2.tar.gz
Ha lejött, kibontjuk a tar -xf linux-3.2.tar.gz paranccsal a
/usr/src könyvtárba, belépünk a Linux 3.2 mappába, és ott dolgozunk, illetve onnan adogatjuk ki a parancsokat.

IceArmor-hoz fekete értesítési sáv + ikonok + redőny

Összedobtam egy update pakkot IceArmor-hoz. Az alapja a Kelzsoca féle SkaTe_V2 értesítési sáv/gombok/redőny.

A redőnyt először feketére akartam, de szerintem így jobban megy a gombok színéhez.
Az értesítési energia widget beállításai itt vannak.

A gombok 95%-át kicseréltem/megcsináltam, a médiavezérlő gombok maradtak fehéren.

Néhány kép:

1 2 3 4 5 6 7 8

Blade módosított IceArmor ROM

Leginkább magamnak csináltam, de gondoltam közzé teszem, hátha valakit még érdekel:

---===>>LETÖLTÉS<<===---

------------------------------Módosítások-------------------------

eltávolítva:

-fájlkezelő
-rootexplorer
-gmail (van sima email app, ami a gmailt is szinkronizálja)
-adw (nem szeretem mert lassú)
-főoldallal kapcsolatos tippek
-tts service
-theme chooser
-pico tts
-voice dialer
-csengőhangok (lent részletezve)
-quicksearchbox
-sound recorder
-visualisation wallpapers

hozzáadva:

+Launcher Pro (gyorsabb)
+absolute system root tools
+Es taskmanager
+ghost commander + samba támogatás
+GTalk
+Mobo player (Blade-re az ARMv6 VFP kodek kell)