2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Telepítés - Így csinálom én

Írta: | Kulcsszavak: telepítés . operációs rendszer . xp . windows

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Mióta dolgozom eléggé felszaporodtam a hozzám kerülő hibás, vírusos, nem induló, vagy csak éppen rakoncátlankodó számítógépek, így hát mivel nincs jobb dolgom és az aláfestő zene is kellemes, ezért úgy döntöttem megosztom veletek hogyan is csinálom én.

Anno írtam arról, hogy újratelepítés után miket pakolok fel a saját gépeimen, ámde ezzel nem megyek sokra abban az esetben, ha a rakoncátlan gép nem az én tulajdonom. Hiszen minden felhasználó egy külön eset (és külön hibaforrás), egyedi igényekkel és vágyakkal. Tegyük fel, hogy ha hardveres gond volt, azt elhárítottam, ha a gépet bővíteni kellett, akkor megtettem. Ha véletlenül vírusgyanú merült fel, akkor pedig konstatáltam és ellenőriztem. Tételezzük fel, hogy szükséges az újratelepítés (meg kell említeni, hogy én csak a legutolsó esetben lépem ezt meg, mindig megpróbálom enélkül megszüntetni a problémát). Van, aki pontosan megmondja mi az, amit szeretne az újdonsült gépén látni és vannak olyanok is, akik csak annyit mondanak, hogy legyen a gép gyors :) Essünk neki!

Az operációs rendszer

Első körben fontos megjegyezni, hogy legtöbbször hozott anyagból dolgozom, azaz a géphez mellékelt rendszert telepítem fel, persze csak abban az esetben, ha annak értelme is van. Példa az iskola számítástechnikai terméből: A gyengébb, kevesebb rammal rendelkező (javarészt P3) gépekre Windows 2000 kerül, a licensz is arra szól. Az erősebb modellek pedig a Windows XP SP3-as kiadását kapják meg. Valamelyest így működik ez a hozott gépeknél is. Ha mellékelnek operációs rendszert, akkor az kerül fel, ha pedig nem, akkor a gép teljesítményének függvényében ajánlom a tulajdonosnak a telepítendő rendszert. Nem használok semmiféle összekutyult, kiherélt operációs rendszert. Nem szeretem azokat a Windows-okat, amibe bele van integrálva egy csomó program és sok hasznosnak vét kiegészítő. Ezzel nem is lenne semmi baj, ha két hét után nem válna egy őrült nagy biztonsági kockázattá a sok régi verziós, hibáktól hemzsegő program. Természetesen a sok kikapcsolt rendszer szolgáltatás miatt a gép is sűrűn összeomlik, a frissítések nem települnek megfelelően és sokszor telepíteni sem tudjuk azt, amit éppen szeretnénk.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a tűzfalat sem viccből találták ki. Évek óta csak a Windows beépített tűzfalát használom hiba nélkül, így másoknak is ezt szoktam ajánlani. Ezt viszont mindenképpen hagyjuk bekapcsolva. Nem fog nekünk semmilyen lassulást vagy hátrányt okozni, néha talán megkérdezi, hogy kiengedünk-e a net felé 1-2 programot, de a válasz úgyis magától értetődik. (Ha mi indítottuk el, akkor igen, ha nem mi, akkor természetesen nem).
Sokszor kérdezik, hogy elég-e, ha a sima Windows XP-t vagy sima Windows 2000-et telepítik fel. NEM! Nem véletlenül adták ki a szervíz packokat. Ezek megléte már-már kötelező. Ha a telepítőnk nem tartalmazza ezeket, akkor az első dolgunk legyen kézzel feltelepíteni őket az installálás befejeztével.

A frissítések

Mindenkit mindig arra próbálok buzdítani, hogy mindenképpen hagyja bekapcsolva a Windows Update-et. Nem viccből találták ki ezt a szolgáltatást. Nem kell félni tőle. Használatával biztonságos maradhat a gépünk és az esetleges sebezhetőségek is javítása kerülnek a letöltött frissítések által. Aki nem él ezen szolgáltatással az egy ketyegő bombán "ül".
Telepítés után az első dolgom, hogy fellépek Window Update-re és frissítem a rendszerösszetevőket. Beállítom, hogy a frissítések automatikusan töltődjenek le és települjenek is. (Kivéve ha alacsony a sávszélesség, akkor manuálison hagyom, de a tulajdonos lelkére kötöm, hogy frissítse időnként a gépet).
Ugyanez az elv vonatkozik a programokra is. Igyekezzünk mindig a frisebb verziót használni, hiszen nem véletlenül adják ki azokat. Stabilabbak, biztonságosabbak, jobbak és nem utolsó sorban új funkciókkal bővülnek. Vannak persze ez alól is kivételek, de az ritka.

A vírusirtó

A védelem egyik legfontosabb alappillére. Nélküle internetezni olyan, mint egy bőröndnyi pénzzel sétálni a 8. kerület valamelyik sikátorában :] Megúszhatod egy darabig, de rövidesen úgyis utolér valami féreg.
Hogy milyet, melyiket? Szinte mindegy, csak működjön és frissítse az adatbázisát napi szinten. Otthoni gépekre én mindig az Avast-ot telepítem (jelenleg az 5-ös verziót). Ennek a licenszelése egy felhasználónak, egy gépre ingyenes, így csak egy e-mail címet kell megadnunk és egy éven keresztül nem is kell aggódnunk a víruskergetőnk miatt. Okos, gyors kis program, naponta 1x-2x frissíti az adatbázisát és ezidáig nem is engedett be semmilyen kártevőt sem. Persze használhatjuk a Nod-ot, a Norton Antivirust vagy akár az Avirát is, kinek melyik tetszik vagy mennyire szeretné kinyitni a pénztárcáját. A lényeg az, hogy LEGYEN! Ha vírust észlelünk vagy a gép működése gyanúsan lelassul, akkor ütemezzünk egy boot idejű teljes rendszerellenőrzést, hogy biztosak legyünk, hogy nem egy kártevő-e az oka. Ha a programunk frissíteni szeretné magát, engedjük hát neki (ez minden programra legyen igaz!).

Egyebek

Van már stabil, frissített rendszerünk, aktív tűzfalunk, vírusirtónk. Kezdhetjük a kevésbé fontos, mégis hasznos dolgok telepítését. Természetesen nem saját gépről beszélek, így hát csak azt teszem fel, ami mindenkinek fontos és hasznos lehet. Általában egy Microsoft (vagy éppen Open) Office-al kezdek. Még ha akad is olyan, aki nem használja, akkor is fontos, hiszen rengeteg dokumentum van a neten, amik megnyitásához szükséges. (Jó, tudom, elég lenne hozzá csak egy Viewer is, de így tisztább, szárazabb érzés). Ha nem tettem volna meg, akkor ezeket is frissítem természetesen a Windows Update segítségével.
Ezután felkerül egy Firefox is, hiszen sokan szeretik és használják. Persze, ha más igény van, akkor ezt a lépést kihagyom. Az IE8 marad minden esetben, hiszen a frissítésekkel érkezik, de tapasztalatból mondom, hogy kevesen használják aktívan. Nem felejtem el a Flash plugint sem, mert ma már szinte nincs is olyan weboldal, ahol ne találnánk legalább egy Flash fejlécet vagy bannert (személyes vélemény: én meg a Flash nem vagyunk jóban, én nem szeretem őt és ő sem szeret engem :) )
Ma már szinte minden gépre kérik, hogy telepítsem a Windows Live Messengert is, így ezt is megteszem. Ehhez általában társul egy Live Plus! is, gondolom nem kell részleteznem miért.
Szinte mindenki néz filmet és hallgat zenét, tehát rakok fel egy K-lite Codec Packot is, hogy az alap formátumokkal gond nélkül megbirkózzon a gép. Zene és filmlejátszó programot csak kérésre teszek fel, akkor viszont általában az MPCHC/VLC páros kerül fel. Ezek mellé vagy a jól ismert Winamp vagy az Aimp, hogy a zenehallgatással se legyen gond.

Az iskolai gépekre telepítésre kerül a TightProjector is, ami egy kliens és szerver programból áll. A szerver a tanári gépre kerül, a kliensek pedig értelemszerűen a diákok gépére. Az egész lényege annyi, hogy a tanár egy gombnyomásra "ki tudja vetíteni" a képernyőképét a diákok gépére. Így könnyebb az anyag megértése és nem is szükséges egyesével elmagyarázni mindenkinek a feladatot. Plusz addig a diákok figyelme sem kalandozik el.

Alapesetben ennyi kiegészítő kerül fel egy frissen telepített gépre. A többi a tulajdonos dolga, hiszen mindenki szereti a saját szájíze szerint testre szabni a rendszerét.

Függelék

Megfigyeléseim alapján elég ritka még a Windows 7 rendszer, legalábbis az idősebb korosztály esetében. A laptopokkal rendelkező fiatalok sokan kipróbálták már és meg is ragadtak mellette, de az asztali gépeken a legtöbb esetben a mai napig főleg XP fut. Itt sajnos elég elkeserítő a helyzet. Ha van szervíz pack telepítve, akkor az a legjobb esetben is csak az SP2. Az automatikus frissítések szinte mindenhol ki vannak kapcsolva, a gépek lassúak és vírusosak. Hihetetlen, de még ma is rengetegen használják az IE6-ot, ami pedig nagy bátorságra és merészségre utal.
Egyre többen rendelkeznek viszont LCD monitorokkal, ami jó dolog, az viszont nem, hogy a legtöbb embernek fogalma sincs arról, hogy mi az a natív felbontás. Ennek fényében a legtöbb monitor 1024x768-as felbontásban üzemel, ami elég furcsán mutat, főleg ha az aktuális megjelenítő éppenséggel egy 21 colos wide típus, aminek a natívja pedig ennél az alap felbontásnál jóval magasabb.

Felül nem említettem, de értelemszerűen a rendszer telepítése után természetesen az első dolgom a megfelelő driverek feltelepítése, úgy mint a chipset, a hangkártya és az egyéb sallangok. Ezután jöhet a VGA illesztőprogramja.

Hozzászólások

(#1) Cucuska2


Cucuska2
őstag

szép iras, es en is gyakran talalkozok bitang lassu XP-s gepekkel. Amugy en meg ilyen monitorossal nem is talalkoztam.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#2) The DJ válasza Cucuska2 (#1) üzenetére


The DJ
addikt

Én már olyan dolgokkal találkoztam, hogy ha nem a saját szememmel látom el se hiszem :)
Sosem a gép jelenti a nagyobb biztonsági kockázatot, hanem maga a felhasználó.

Köszönöm egyébként :)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#3) szablya


szablya
tag

Elegem van, amikor hívnak ismerősék, hogy "újra kéne telepíteni a vindovsz mert szerintem már nagyon vírúsós..."... Hát az bazmeg, de ha 10-szer nem telepítettem már ott "vírusírtót", akkor egyszer se... aztán persze gondolom valahogy lepiszkálják, mer a zosztálytárs szerint "lelasítja agépet"! Nem szeretem a laikusokat, főleg, ha még meg sem fizetnek (egyszer megcsinálom szívességből, még ötször, mert rendes vagyok, de sokadszor jó képet vágni a dologhoz elég nehéz, arról nem is beszélve, hogy az incidensek sokszor 2-3 órán keresztül tartanak), elég nekem a saját bajom! :W

DJ, te szervizben dolgozol, rendszergazda vagy, vagy otthon csinálod maszekban? Mennyit kapsz egy átlag "kezelésért"?
Mellesleg a jogvédett programokkal úgy vagyok, hogy aminek van shareware vagy freeware alternatívája, akkor inkább azt használom és telepítem másnak is, gondolom te sem vásároltatod meg a kuncsaftokkal a Microsoft Office vagy neadjisten Windows licenszeket, szóval ajánlom az OpenOffice.org és hasonló programcsaládokat (ugye, ha lehet tisztán is, miért...), esetleg vállalkozó szellemű vagy nem Windows függő felhasználóknak egy Linux Mint telepítését (már ha van ilyen téren tapasztalatod) :)

[ Szerkesztve ]

Madarat tolláról, embert desktopjáról. | Inni és inni adni. | Ellopták az alisok a tankot. | Az igazi tuningos Prescott kávét iszik. - all by szablya | "Igazat az igazaknak, zárják be a hazugokat!" \m/

(#4) The DJ válasza szablya (#3) üzenetére


The DJ
addikt

Rendszergazda vagyok, helyi viszonylatban a hivatalos intézmények mind a szárnyam alá tartoznak, úgy mint az iskola, a polgármesteri hivatal, az óvoda, stb :) Persze ez csak egy kis település nem nagy vállalati szinten kell ezt elképzelni. Mondjuk azért az iskolában meggyűlik a bajom általában a gépekkel. Hihetetlen, hogy a mai tizenéveseknek csak a májvip, iwiw, fészbúk, a pikcsőrök no meg a játékok a fontosak. Minden egyes gépről legyalulni a demokat, az asztalon felejtett majdhogynem félmeztelen képeket, a feltelepített toolbarokat és vírusokat... jó pár délutánom ráment nyár végén, hogy felkészítsem iskolakezdésre a gépeket.

Kedvenc emlékem, amikor óra közben is benn dolgoztam és úgy töröltem a játékdemokat meg a vírusokat, hogy a háttérben SP - Pa-Pa-Partyarc, valamint JB valamelyik fantasztikus száma szólt ismétlésben a Winampból, közben pedig fél méterre mellettem három srác játszott valamelyik NFS demójával teljes hangerőn, kb. 10 FPS-el. Agyhalál. Belülről sikoltottam.

Mióta hivatalosan is ezen a területen dolgozom elterjedt a hír, hogy hát én értek is hozzá, tehát sokan hordják hozzám a gépeket vagy éppen hívnak ki magukhoz. Legtöbbször ismerősök, családi barátok, tőlük legtöbbször nem kérek semmit, úgyis meghálálják valahogy. Ha pedig mégis kapok valamennyit, akkor az maximum pár ezer forint csak, a benzinköltség, meg a ráfordított idő megtérül belőle. :)

Ha egy mód van rá én is az ingyenes szoftvereket preferálom leginkább, de sajnos ha én itt elkezdenék Linuxokat telepítgetni, akkor nem sokáig hívogatna bárki is :D Elkeserítő egyébként a helyzet legális szoftverek terén, de ebbe nem is akarok nagyon belemenni. Elég annyi, hogy sokan nem is hallottak még arról, hogy ezeket meg is lehet venni és nem csak alkoholos filccel vannak ráírva a programok nevei a lemezre.

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#5) #19617792 válasza szablya (#3) üzenetére


#19617792
törölt tag

Linux-szal, meg az alternatív programokkal egy baj van, ami ugyan nem a szoftverek hibája, hogy sokan azokat úgy akarják használni, ahogy az előzőeket, aztán mivel ez többnyire nem úgy megy, ezért anyáznak, problémáznak. Linuxot nem lehet Windowsként használni, például. Meg sokan megrögzöttek, nem hajlandóak tanulni, átszokni stb. ami nem feltétlen baj, de akkor ne hősködjenek a megszokásaik mellett. De ez érthető, hiszen a PC sokaknak csak egy eszköz, és az eszköz legyen a felhasználóért, ne fordítva.

"Nem szeretem a laikusokat, főleg, ha még meg sem fizetnek "

A laikusokkal alapból nincs semmi baj, mert nem érthet mindenki a PC-hez magas szinten. Én meg pl. nem tudok focizni, más meg ezért nézhet le. Akkor van gond a laikussal, ha nem hallgat egy hozzáértő (igazi hozzáértő, nem kontár vér pistike...) tanácsaira, szavára és csak megy, mint a vak légy. Az okoska kontár vér pistike a legrosszabb, mert azt hiszi mindent tud, holott semmit, de okoskodik, aztán ha megcáfolják, akkor neki áll feljebb.

Megfizetés is sokrétű lehet, persze evidens, hogy pénzben megfizetve illik, illetve kell a javítást honorálni.

A felhasználó, ha hallgat a "bölcs" tanácsára, hajlandó (nem zárkózik el) tanulni, akkor sok bajtól megkímélheti magát. Például adott a gépe, Windows XP kell rá, akkor lesz egy jelszóval védett admin fiók, ha valamit telepíteni, vagy javítani kell, aztán pici kompromisszumot kötve kap egy korlátozott fiókot, ritka esetben kell csak admin jog. Így meg legalább kicsivel nagyobb biztonságban van.

(#6) szablya válasza The DJ (#4) üzenetére


szablya
tag

Elég annyi, hogy sokan nem is hallottak még arról, hogy ezeket meg is lehet venni és nem csak alkoholos filccel vannak ráírva a programok nevei a lemezre.

na igen, errefelé is elképesztően rossz a helyzet... bár nem ártana az árakat k-európához igazítani, és akkor talán nekem is több licenszelt szoftverem lenne...

Madarat tolláról, embert desktopjáról. | Inni és inni adni. | Ellopták az alisok a tankot. | Az igazi tuningos Prescott kávét iszik. - all by szablya | "Igazat az igazaknak, zárják be a hazugokat!" \m/

(#7) 7 válasza szablya (#6) üzenetére


7
addikt

Az arakrol annyit, hogy mig itthon 90-100k-ert kapsz dobozos (nem OEM) Win7 Ultimate-et, addig eBayrol postakoltseggel egyutt kerul 30k-ba. Nem tudom, hogy nalatok keletre ez hogy van, de azert itt magyarfoldon eleg huzos ez az arres.

(#8) szablya válasza 7 (#7) üzenetére


szablya
tag

Igen, itt is 80e forint az ára egy Win7 Ultimatenek, konzolos játékoknak meg 14-15e-nél kezdődik... megnéztem ebayen, AvP2 7$ :Y ... na de játékokat nem is vennék boltban, drágáért, ha ott a Steam.

Madarat tolláról, embert desktopjáról. | Inni és inni adni. | Ellopták az alisok a tankot. | Az igazi tuningos Prescott kávét iszik. - all by szablya | "Igazat az igazaknak, zárják be a hazugokat!" \m/

(#9) kraftxld válasza The DJ (#4) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Suliba meg ilyen helyekre group policy-vel izom módon lekorlátozni az ifjúságot, valamint rendes tűzfallal megszűrni az ilyen agypusztító oldalakat, kapásból a tizedére esik vissza a dolog amit csinálnod kell.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#10) Vakegérke


Vakegérke
veterán

A cikk hatására teszek egy próbát.

1., Uninstallálom a ZoneAlarm Security Suite 7.0.483.000 verzióját.
2., Engedélyezem a Windows tűzfalnak, hogy védjen.
3., Feltelepítem az Avast free progit.

Drukkoljatok. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.