Windows 11 FPP, avagy így néz ki a dobozos verzió!
A Full Packaged Product verzió tartalmaz csak Pendrive-ot!
Hirdetés
Egy kis történelem:
Anno, 2003-ban még OEM Windows XP-vel kezdtem, ahhoz még hologramos CD járt. Aztán 2005-ben OEM Windows XP 64-bit-tel folytattam, ez angol nyelvű volt. Ugyanúgy CD-vel kaptam. Ezután 2007-ben Windows Vista OEM, jött majd 2009-ben lett a képen látható OEM Windows 7-esem az egyik gépemen, és dobozos Windows 7 Home Premiumom az elsődlegesen. Vistától már DVD-ken adták ki a Windowszokat. Utána 2012-ben a dobozos Windows 7 Home Premiumot a Microsoft akciója keretében 29.99 €-ért Upgradelhettem dobozos Windows 8 PRO-ra. Tehát 2009-től beköszöntött a dobozos verziók, 2012-től azokból is a PRO-k kora nálam. 2015-ben szintén hivatalos MS akció keretében Windows 10 Pro-ra frissíthettem ingyen. Ez a frissítési akció 2016. nyaráig, talán júniusig tarthatott, mert 2016 májusában, az ingyenes átállási lehetőséggel élve (mert ez ugye digitális licenc volt, de átvihető az év nyarán), építettem egy teljesen új konfigot Intel alapokra. Ez egy ASUS Z170-A alaplap volt (2003 óta csak ASUS alaplapjaim voltak), eleinte i5-6600K és 32 GB RAM társaságában, később i7-7700K lett a CPU 2018-tól 2021-ig.
Ekkor jött a hír, hogy a Windows 10 nem az utolsó Windows lesz, hanem követi őt a Windows 11 és hogy az Intel 8. gen alatt, tehát a 7-dik gen már nem lesz Windows 11 kompatibilis, csak 8. gentől.
A chipválság, a bányászláz, és a Home Office, amit a tomboló COVID-19 robbantott be, egyaránt olyan irányba vitte az árakat, hogy PC-t nem igen érte meg fejleszteni. Csak a viszonyítás miatt. Az i7-7700K-t abban az évben több mint 3 évesen, sikerült eladnom 75E Ft-ért, az Nvidia 1060 6GB-os VGA-t meg 102 E Ft-ért
Nekem kellett a Windows 11, így vásároltam vadonatújonnan egy gamer laptopot 650 E Ft-ért, ami szintén ASUS volt természetesen, és amihez a gyártó mellékelte az előretelepített Windows 11 Home Premiumot. Sajnos csak 16 GB RAM volt benne, ez felbővítettem + 50 E Ft-ért 32 GB RAM-ra.
Még egyéves sem volt a laptop, amikor alaplap hibás lett. Ez volt az első ASUS alaplapom ami meghibásodott. Elég érzékenyen érintett, mert laptop esetén ilyen esetben a komplett triót, a CPU-t a GPU-t és természetesen magát az alaplapot is cserélni kell. Az ASUS-nál adtam le RMA-ra, a futár jött érte, elvitte, a folyamat végig követhető volt a MyASUS applikációban, pár napon belül pedig visszakaptam, már megjavítva. Mivel 36 hónap garancia volt rá, amiből még egy év is alig telt le, így 0 Ft-ba került nekem ez a történet. Viszont ha nem lett volna garanciális, akkor, akkori árakon körülbelül 500 000 Ft-ra is rúghatott volna a veszteség, hiszen a G713QM alaplap sem olcsó, a Ryzen 9 5900HX is nagyon erős és drága laptop CPU, illetve az RTX3060-as laptop GPU sem olcsóság. Ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy még használom egy kicsit azután eladom.
Mivel teljesen új konfigurációt építettem, ezért szükségem volt egy teljesen új Windows 11 licencre is. Eredetileg meg akartam várni a Windows 12-t, de a laptop folyamatosan veszített az értékéből, így nem akartam még egy vagy akár másfél évet várni erre. Azt most előre mondom, hogy Németországban már lecsapnak a kulcsos oldalakra ahol a legális Windowsok árai helyett azoknak töredékéért árulnak kulcsokat. Egy legális, azaz jogtiszta Windows a legolcsóbb Home kiadás esetében is OEM kiszerelésben 30 000 Ft körül van, Pro esetében ez az ára 40-45E Ft-ra rúg. Viszont az OEM-nél a vásárlásó a felelősség, hiába garanciális az alaplap, ha nem a gyártó adta, mellékelte a termék mellé, ha az alaplap meghibásodik és cserélni kell, akkor az OEM kulcs is oda!
Nos két dolgot nem akartam. Az egyik, ezen okból kifolyólag OEM verziót, a másik Home verziót, mert a PRO-ban pl van teljes értékű Bitlocker is. Ami az adatokat biztonságban tartja.
A Windows 11 Pro verziók ára, retail, azaz dobozos, kiskereskedelmi forgalomban kaphatóan 80 000 Ft körül van, ehhez névre szóló számla, terméktámogatás, és a biztonság érzet jár, hogy bármikor ha gépet cserélünk idővel, tovább vihetjük a licencet, az egyetlen kikötés, hogy egyszerre csak egy gépen használhatjuk.
be quiet! Pure Base 500DX-ben.
2012-es képeim:
A Pendrive amit mellékel ehhez a konstrukcióhoz a Microsoft, 32 GB-os, nem írható (ennek az az oka, hogy így nem kerülhet fel rá káros kód sem, cserébe viszont nem lehet frissíteni a rajta lévő telepítőt sem), és gyárilag a Windows 11 RTM verziója van rajta 2021-ből:
Útmutató a Pendrive-on lévő telepítő verziószámának lekérdezéséhez.
Helyezzük be a Pendrive-ot, majd a Windows Fájlkezelőben válasszuk ki a Windows 11 Pendrive-jának meghajtóját:
Nálam ez az L: betűjelet viseli
Nálam az install.swm van
Ezután navigáljunk el a L:\sources útvonalra. Itt három állományt kell keresni, a háromból az egyiknek rajta kell lennie, ezek a következőek: install.wim, install.esd, or install.swm
Ezután, indítsuk el a Terminált rendszergazdaként, majd adjuk ki ezt a parancsot:dism /get-wiminfo /wimfile:L:\sources\install.swm
Akinek a másik kettő van, nekik ezt kell kiadni:dism /get-wiminfo /wimfile:<Drive Letter>:\sources\install.wim
vagydism /get-wiminfo /wimfile:<Drive Letter>:\sources\install.esd
Ekkor kilistázza indexelve, hogy mely változatok vannak fent, és azoknak mi az indexszámuk
Mivel az én verzióm a Windows 11 Pro, és annak az Index 5 a száma, ezért ezt a parancsot adtam ki:dism /get-wiminfo /wimfile:L:\sources\install.swm /index:5
Akiknek más Index verzió kell, illetve install.wim, install.esd állományuk van náluk ez így módosul:
dism /get-wiminfo /wimfile:F:\sources\install.wim /index:1
dism /get-wiminfo /wimfile:F:\sources\install.esd /index:1
A licenc lekérdezésének módszerei:
Magából a Windows-ból is megtehető:
Rendszergazdai jogosultsággal indított terminalba írjuk be ezt a parancsot: slmgr /dli
Ekkor megjelenik a Windows Script Host ablaka, ami kiírja a licenc típusát, ami esetemben Retail, azaz kiskereskedelmi, illetve hogy pontosan melyik kiadásról van szó..
A másik megoldás a ShowKeyPlus - Windows 10 Forums (tenforums.com)
használata. Ez 2021 óta nem lett frissítve, így Windows 10-nek fogja felismerni, de kiírja, hogy milyen licenc kiszerelésről van szó.