Hirdetés

NVMe - Nem mindegy hova dugod

Az egész úgy kezdődött, hogy a kollégát elkapta a gépszíj és "előre megfontolt szándékkal elkövetett hirtelen felindulással" meglepte magát Karácsonyra egy SSD-vel. Tudom, hogy korai még az ajándékozás és az előre megfontolt szándék sem enyhítő körülmény, de megtörtént. Ezután jött a meglepetés: A tesztekben az SSD bezzeg sokkal jobban teljesít. Mi lehet a hiba? Gyors kipróbálásra, valamint galád csábítási szándékkal, a gépemben kötött ki.

Hirdetés

Egy Samsung PM961-es NVMe-s SSD-ről lesz az alábbiakban szó, ami a nevéből is adódóan PCIe buszra csatlakozik. A kolléga az Ivy alapú gépébe egy kártyával tudta megoldani a csatlakoztatást. A ujjnyi méretű tároló szinte elveszik a kártyán.


PCIe kártya és az SSD, a kép nagyítható

A saját alaplapomon szerencsére van dedikált slot. Ez jónak is tűnt, de már a beszerelésnél kétségeim voltak, mert a mATX lapon közvetlenül a videokártya alatt kapott helyet. Már alapból is tudnak melegedni ezek a kis meghajtók, a GTX1060 nem hiányzik ráadásnak.


Alaplapi foglalat, a kép nagyítható

Az Crystal Disk info szerint a két slot között egy dolog változott: 4/4 helyett csak 4/2 a PCIe sávszélesség. minden képpárnál az első a natív alaplapi foglalatot, míg a második a kártyás verziót jelenti. Tehát a kártyába dugva az SSD elvileg lassabb. Persze a PCIe 3 x2 is bőven elég kell, hogy legyen a mindennapi feladatokhoz.


Alaplapi mérés

A Crystal Benchnél elkövettem egy hibát. Nem vártam végig az első tesztet, hamar készült a kép ezért az utolsó (jobb alsó) teszt értéke csak iránymutató. A soros olvasást leszámítva minimális a gyakorlati különbség.


Alaplapi mérés

HD tach nagyon nem mai darab. Itt is hasonló az eredmény. Az alaplapi slotban gyorsabb az SSD. Itt kicsit jobban el tudott húzni.


Alaplapi mérés

Az AS SSD benchmark sem mond sok újat. Alaplapi slot győzelem. Ez főként a soros írás/olvasás esetén jön elő, de az egy szálas random értékek is határozottan jobbak. Ez az IOPs-ra is igaz.

Atto benchmarkban az alaplapi slotban ismét jobban indít, majd elfogy a lendület. Ez volt az utolsó mérés és nagyon gyanús, hogy eddigre már rendesen túlmelegedett az SSD. Hogy őszinte legyek szinte rögtön kiszereltem és igencsak forró volt.


Alaplapi mérés

Konklúzióm az elég egyszerű. Szerintem még PCIe x1 kártyával is bőven elég egy otthoni gépbe. Még azt is mondhatnám, hogy sok is, mert egy sima SATA SSD is elég az átlag felhasználónak. A maradék 1% meg keményen videót vág/virtualizál vagy valami hasonlóan megterhelő dolgot végez a gépén. Itt jön elő a cím, hogy nem mindegy hova dugja a power user az NVMe meghajtóját. Az Asus lapon kialakított slot pokoli helyen van. Nem csak meleg, de beszerelés szempontjából is hülye helyre rakták. Alapból melegszenek a több rétegű chipek és a vezérlő az SSD-n, de a VGA kártya ad nekik egy pofont. Pont akkor fog belassulni amikor a legjobban használná az ember. Logikusabb lenne valami hűvösebb helyre rakni és ha lehet még valahogy extra hűtést, hőelosztó lapot, ne adj Isten bordát szerelni rá.

Mindent leszámítva tetszik a kis méretű, nagy kapacitású tároló, örömmel elfogadnám a kicsikét. Felpiszkálta a fantáziám és lehet, hogy holnap kölcsönkérek egy még ütősebb darabot...

Az eredeti tesztelési célt se feledjem el. A Z77-es laphoz képest sokat gyorsult az SSD. Nagyjából 1.5-2x gyorsabb értékeket mértem, de volt ahol még ennél is nagyobb a különbség. Egy új drága SSD alá is kell a jobb lap és CPU, hogy ki tudja futni magát, de logikus, hogy nem SATA-t vett a kolléga, hanem előre tekint a következő Zen2-es rig irányába.

Még van hozzászólás! Tovább