Zombik a kert gyepén? Netán az úszómedencénkben vagy a háztetőn? Nem probléma! Hálás kis növényeink megoldják a helyzetet.
Valószínűleg kevesen vannak, akik ne hallottak volna az egyik legismertebb tower defense stílusú játékról, mindenesetre dióhéjban a következőket kell tudni róla. Adva van egy fix képernyő, bal szélen a házunk bejáratával, jobb szélen a palánkkerítéssel, ami mögött vérszomjas zombihorda csorgatja nyálát - nem másra, mint a mi finom kis agyvelőnkre. A kettő között pedig egy négyzetrács-szerűen felosztott kert húzódik, hat sorral és kilenc oszloppal, összesen tehát 54 mezővel. Mivel agyunkra mi is igényt tartunk, ezért inkább belevalónál belevalóbb növényeket ültetünk a mezőkbe, melyek különféle furfangokkal igyekszenek zombijaink útját állni, lehetőleg kitartva egészen a végső roham végéig.
Jelen kis szösszenet tárgya nem a Nintendo DS-re megjelent dobozos verzió, hanem az egykori DSi Shopból, illetőleg most már csak a 3DS eShop-ból letölthető DSiWare változat. Ebből sajnos kigyomláltak néhány dolgot, feltehetően a DSiWare játékok méretkorlátja miatt. De nézzük inkább az elejéről, mit is tud a játék.
A felső képernyőn mindössze az elegáns nyakkendős zombikat látjuk közeledni, plusz a közeledtüket jelző skálát is, amin agyvelős zászlók jelzik a közelgő nagy hullámokat. Ilyenkor a lassan(?) poroszkáló zombik egy nagyobb serege bukkan fel, akik közt - növényeinkhez hasonlóan - szintén rengeteg trükkös szerzet lakozik.
A fő attrakció, a harctér az alsó érintőkijelzőn lakozik. A kezdetben üres gyepet egy legfeljebb 9 növényből összeválogatott csapattal ültethetjük tele, célszerűen balról jobbra haladva, hogy kezdetben minél messzebb legyenek a közeledő zombiktól. Ha utóbbiak rájuk vetik magukat, kíméletlenül rágni kezdik őket, végül búcsút inthetünk szegény növényünknek, hacsak nem sikerül a falánk zombit lefejeznünk időben. A növényekért fizetnünk kell, mégpedig napsugarakkal. Napsugarak nappal maguktól is érkeznek, a megjelenő kis napok formájában. Rá kell böknünk, mielőtt eltűnnének, így gyarapíthatjuk fénykészletünket. Legfőbb napsugárforrásunk azonban a napraforgó, nélküle ne is nagyon induljunk harcba. Minden napraforgó 25 napsugarat ad bizonyos időközönként, így célszerű legalább az első oszlopot teleültetnünk velük.
A játék előrehaladtával egyre több féle növénnyel bővül repertoárunk. Minden egyes pálya előtt lehetőségünk lesz megvizsgálni, milyen zombik fognak rohamra kelni ellenünk és ezek alapján összeállítani a csapatunkat. Az alap napraforgón kívül érdemes lassító növényt is beválogatni, nekem erre a fagyasztott borsó jött be, valamint egy fal típusú sem árt, amin csak nagyon nehezen rágják át a zombik magukat. Tömegoszlatásra pedig leginkább az egész sort lángba borító erős paprika jött be. A növények számának a beültethető mezők szabnak határt, egyféle növényt tetszőleges számban ültethetünk. Itt azt kell csak figyelembe vennünk, hogy az egyes növények csak megadott időt követően ültethetőek ismét, ez növényenként eltérő. Például a napraforgónál ez az idő rövid, de falak és bombapaprikák esetén kifejezetten hosszú. Az egyes növényekről - ahogy a zombikról is - részletes tájékoztatást nyújt az almanach, ami a főmenüből elérhető.
Változatosság terén nincs okuk a zombiknak sem szégyenkezniük. Az alap zombi csak lassan vánszorog, egy egyszerű borsóköpő is könnyen leteríti. Jönnek azonban majd az útjelző bóját, vödröt a szemükbe húzók, akikkel már komolyan meggyűlhet a bajunk. Mások létrát cipelnek, amivel átmásznak a mogyorók alkotta falon, vagy egyszerűen rúdugrással átvetik magukat az első védelmi vonalon. A levegőt is képesek meghódítani a légballonos zombik, őket csak kaktuszok képesek levarázsolni, vagy szélkerékkel fújhatjuk vissza. A föld alól is támadni fognak a bányász zombik, de az úszómedence sem fog megvédeni tőlük. A gumikacsás zombik ellen külön vízinövény kommandót kell majd készenlétbe állítanunk. Ha átverekszik magukat az összes növényünkön, még az utolsó védvonal, a fűnyíró egyszer megvéd tőlük, azonban ha egy is bejut a házba, annak nagyon csúnya vége lesz :-/
Néha egy-egy leterített zombi után kis pénz üti a markunkat, de jóval többet kapunk egy jól sikerült ütközet végén. Szerencsére lökött szomszédunk, Crazy Dave kocsijában mindig találunk érdekes holmikat, például gereblyét, ami pofán csapja az első zombit, vagy különféle tuningokat egy-egy növényünkhöz. Nála lehet több tárolót is vásárolni, amivel többféle növénnyel indulhatunk neki a pályáknak. Másra úgysem tudjuk nehezen megkeresett aranyainkat elverni, úgyhogy vásároljunk be minél jobban nála.
Egyre bővülő arzenálunkkal összesen 3 napon és 2 éjszakán keresztül kell állnunk a zombik rohamát, 50 szinten keretül. Első nap az utcafrontról próbálkoznak, majd éjszaka is jönni fognak. Éjszaka nincs napfényünk, de a napraforgók és egy bizonyos gomba képes termelni. A sötétség beállta után egész sereg gomba fog rendelkezésünkre állni, akik viszont nappal szenderednek álomra. Második nap a hátsó kertet fogják ostromolni, az úszómedencét sem kímélve. Második éjszaka ugyanitt meg fogja keseríteni életünket a sűrű köd, amit csak ímmel-ámmal tudunk időlegesen szétoszlatni. De zombijaink a harmadik napon sem adják fel, a tetőn keresztül akarnak majd a házba bejutni. Itt csak virágcserepekbe tudunk bármit is ültetni, illetve a tető hajlásszöge miatt a katapultos növényekre kell nagyban támaszkodnunk. De megéri kitartanunk, mert a nap végére megérkezik a zombisereg ura, Dr. Zomboss, akit legyőzve véget vethetünk a háromnapos ostromnak.
A játéknak ezzel még nincs vége, ugyanis 20 minijáték várja, hogy próbára tegyük ügyességünket. Egyik legjobb a zombiteke, ahol a zombihordákat kell a sorra érkező mogyorókkal feldöntenünk. De jópofa még a hibrid növény-zombik elleni pálya is, ahol saját fegyvereinkkel fognak támadni bennünket. Nem utolsó sorban azonban jó pénzszerző lehetőség is ezeket végigjátszani, így hamarabb fogunk tudni Crazy Dave shopjában bevásárolni. Néhány minijáték sajnos áldozatul esett a már említett kurtításnak, de azért a megmaradtak is jó szórakozást tudnak nyújtani.
Másik elérhető extra az achievement-rendszer, melyből összesen kilenc található ebben a verzióban. Ilyenek például, hogy éljünk túl egy extrém ködös pályát a köd bárminemű megzavarása nélkül, vagy költsünk el X összeget Crazy Dave-nél. Érthetetlen módon azonban számos achi hiányzik innét a kártyás változathoz képest (az üres helyük is meg van), én kétlem hogy ezek ennyi helyet raboltak volna el a játéktól.
Legfájóbb hozománya a csonkolásnak, hogy egész játékmódokat is kiszedtek, ilyenek a versus-mód, a túlélő-mód, puzzle-mód és a Zen kert is hiányzik. Szerencsére az alapjátékot nem bántották, ami kifejezetten hangulatos, sőt jó tower defense-hez illően könnyen addiktívvá is tesz. A rengeteg humor mellett izgalmas is, a későbbi szinteken már jobban figyelni kell, mit hová teszünk. Két negatívumot tudok csak említeni, a kis felbontást és a nehézségi szintek hiányát. Így is bele tudtam tenni 40+ órát, igaz ez volt az egyik első letöltött játékom 3DS-re.
Bátran ajánlom mindenkinek a Plants vs Zombies-t, aki szereti a vicces de agyalós játékokat. Akinek nem feltétlenül opció a hordozhatóság, az mondjuk lehet jobban jár a PC-s változattal.
Ami tetszik:
- humor
- könnyű kezelhetőség
- addiktív játékmenet, tower defense rajongóknak igazi csemege
Ami nem tetszik:
- más platformokénál butább verzió
- az alacsony felbontás nem áll jól neki
- hardcore stratégáknak nyújthatna több kihívást is