Hirdetés

486 VLB vs PCI

Az igazság pillanata.Sok összevissza mérésem volt régebben 486- on, sokszor szembejött hogy a VLB mintha jobban menne.Mivel nemrég érkezett a gyűjteménybe sok hozzávaló, készítettem egy viszonylag rendezettnek számító tesztet, hogy kontrollált körülmények között, erős procival és egy kis időt szánva a rendes belövésre, saját teszttel tapasztaljam meg mennyi az annyi. Neten nehezebb is találni azonos procival összehasonlító tesztet, mely egyértelműen erre hajaz. Esetleg VIP lappal, de arról bebizonyosodott hogy nem igazán sebességbajnok mindkét foglalat terén, inkább csak különleges, valamint ma már ritka és drága.

Összeállítottam tehát két konfigot, melyben minden azonos, csak az alaplap és persze a tesztelt videokártyák különböznek. Minden alkatrész nagyon szép, szinte újszerű állapotban került hozzám.

Tesztrendszerek

Nézzük végig először a VLB konfigot :

Asus SIS471 lap, egy ideje tudom a retro topikból hogy a 471- es gyorsabb mint a későbbi 496- os.
Intel PODP 83@100MHz proci, a fotó még így készült, 2 darabbal rendelkezem, a tesztben az alsó futott, de mindegyik szerencsés példány, stabilak 100MHz- en. A Socket3 foglalatba helyezhető procik közül az egyik leggyorsabb, FPU- ban legalábbis tuti.
2x16MB FPM RAM 36bit, 3 érkezett, amiatt ilyen a fotó.
Awe64 hankártya, ezt még nem is fotóztam, gyorsban egy netes képet linkeltem.
HP ISA hálókártya
UMC/WinBond VLB IO
Maxtor 40GB IDE HDD, igen 40GB, a 96- ban megjelent Maxtor diskmanager szépen felismeri és 8GB- ot használatba is vesz, mely DOS- hoz bőségesen elegendő.
LG optika (itt DVD, a PCI konfignál CDRW)
Gotek hardveres floppy-emulátor+8GB- os pendrive
AT 230W táp
Ház nélkül, próbapad
DOS 6.22, Win3.11 oprendszerek

Az alkalmazott VLB videok
- Ali 62228 és S3 805
- Cirrus 5428
- Cirrus 5429

A PCI ellenfél :

FIC 486-PI03, ez Via chipsetes, (a SIS volt az elterjedtebb), elég ritka lap (lehet :U ), Google 1. találat, raktáron, rendelhető, 375 $ :Y (esetleg ipari vezérlőgépben is alkalmazzák). Mint kiderült a memória-kezelésén van mit javítani, be is lőttem, ennek ellenére még nem éri el a VLB szintjét, de egyátalán nem számít, a cache lépcsők nagyon gyorsak, ez a lap simán lenyomja a SIS- es vetélytársait, minden fastestre állítva - stabil, nagyon megy.
PODP83@100 proci
2x16 MB FPM 36bit RAM
HP háló
Integrált IO
40GB Maxtor
LG optika
Gotek
AT 230W táp
Ház nélkül, próbapad
DOS 6.22, Win3.11 oprendszerek

PCI kártyák melyek ringbe szállnak :
S3 Trio64V2DX
Matrox Millenium G200
S3 Trio64
S3 Trio64V+

Versenyen kívül, mivel Win3.11 drivere nincs, viszont jó kis kártya, ezért a DOS eredményeit feltüntettem, de nem számoltam be az összegzésbe :
Ati RagePro
DOS+Win98- as géphez remek lesz, mivel 98- as drivere már van.

A Matrox és az Ati 8MB fedélzeti RAM- al, a többi VLB/PCI kártya pedig 2MB- al lett tesztelve. A fotókon több db 1MB- al látható, de a teszt idejére kaptak +1 megát. DOS alatt ez nemigen számít, Win alatt is csak az elérhető max felbontás/színmélység miatt.

Tesztprogramok, módszerek

Landmark 2.0 : a klasszikus teszt, pontossága megkérdőjelezhető, de anno sokat használt, baráti, ismerősi körben is gyakran kitárgyalt, egészen a P-II, P-III- ig alkalmazott, olyan epenis féle EGO program, mindíg beszédtéma volt "-mennyit megy Landmark alatt ?". Eredményei csak bizonyos digiteket vehetnek fel, a video értékekkel számoltam, a resultokat 10K- val osztva hogy ne vigye el a realitást. A CPU/FPU értékekkel nem számoltam, mindkét lapban rendre ugyanannyit hoztak, azonos CPU beállítással ez el is várható/nem meglepő.
3DBench2 : ezt már kiegyensúlyozottabbnak tartják, eredményeit elfogadhatóbbnak.
Doom1.9s : a Doom már rendesen megdolgoztatja a 486- ot, az eredmény is elég jól skálázódik, a mérés a Thandor módszere szerint ment.
Chris Bench VGA : 3D kockát forgat, ez is viszonylag illik a korabeli vashoz.
PCPlayer Bench 640x480 : valami parkosított alakulótér körberepülése, ezen felbontásban szoftver renderrel jól kihozza az erőt, 486- nak nagy falat.
Quake 320x200 StartTimerefresh/Timedemo demo3 : a játszhatóságot nem éri el, ahhoz Pentium lap kell legalább, itt viszont arra jó hogy rendesen megfingassa a gépet, az erő utolsó morzsáit is kipréseli.
WinTach 640x480 32K colors overall : ezek a konfigok DOS alá a legjobbak, játéktéren még a DOS dominált, viszont ekkoriban már irodai fehasználásra jött fel rendesen a Win3.1x, a kártyákba be is építették a Win 2D objektumok gyorsítását, a WinTach ezt méri, ennek hatékonyságáról ad tájékoztatást. Nagyobb felbotás/színmélység esetén több pontot ad. A 640- et a beállíthatóság miatt választottam. A PCI kártyák fejlettebb drivere lehetővé teszi Win alatt a frissítési freki állítását, a VLB- re ez nem igaz, nagyobb felbontásokon túllépi a teszthez használt LCD monitor 75Hz- es max képességét, lekapcsolva azt. Állítólag van rá megoldás, majd utánanézek, itt nem alkalmaztam, nemtudom mennyire befolyásolja a kapott eredményeket.

A teszteket aktív hardverkomponensekkel futtattam, a hangkártya, hálókártya is bent volt a gépben, DOS alatt a hangkártya drivere is betöltve, a háló csak Win alatt belőve - Win32s+TCP32 telepítve, DHCP beállítva, azonban az UTP csati nem volt bedugva. DOS alatti indítófileok rendesen feltöltve, hogy minden aktív legyen. Mérhettem volna 1 szál videokártyával is, de jobban szeretem azon eredményeket, melyek azt mutatják, mit várhatott a felhasználó egy mindennapi használatra beállított géptől. Elvégre nem játszottunk hang nélkül, optikát is használtunk, valamint a Win3.11 bevezette a kényelmesen belőhető hálózatot, otthon még nemigen, de iskolákban, cégeknél ki is használták ezt.
A 2.0- nál alacsonyabb VESA móddal redelkező kártyákhoz futott kiterjesztés, a VLB- hez a DisplayDoctor, az S3- akhoz pedig az S3VBE2.0 rezidens program.

Munka közben a VLB konfig :

...itt pedig a PCI :

Teszteredmények

Számolásnál különvettem a DOS és Win alatti teljesítményt, A PCI tarolt Win alatt, de mint fentebb említettem a kor dominánsa a DOS, erre voltam legjobban kíváncsi.
Az eredményeket nehezebb átláthatóan ide beilleszteni, emiatt Google táblázatba foglaltam, ha valaki részleteiben meg szeretné tekinteni.

Itt a végeredményt közlöm, mely a részeredmények egyszerű összeadásával született, csak a Landmark video eredmény lett relatívvá alakítva.

DOS VLB : 836,81
DOS PCI : 904.96
WinTach VLB : 222.76
WinTach PCI : 529.81

DOS és Win alatt is nyert a PCI. DOS alatt nem olyan nagy a fölény, de egyértelmű, érdekesség hogy ennek ellenére a Quake tesztben a PCI szerepelt gyengébben. Win alatt markáns a PCI fölénye - valószínűleg a hardveres gyorsítás kiforrottabb lett a PCI eljövetelével. DOS alatt a VLB- t szerettem volna befutónak látni, ez nem sikerült.

Képmentések, életképek, kalandozások a két oprendszerben tesztek közben

Jóideig elvoltam a kofigokkal, sok képernyőt mentettem, a tesztek közé nem akartam ennyi shotot belekeverni, hogy átláthatóbb legyen, így inkább néhányat a végére egyfajta függelékként illesztek be, mini képregény, mely a nosztalgikus hangulatot próbálja meg bemutatni.

Speedsys a VLB konfiggal

Ugyanez PCI- vel

A SysChk szépen mutatja a meghajtókat

Landmark

Snooper diag

Egy kis játék Arkanoiddal

3DBench

A teszthez előkészített VLB RIG, itt még háló nélkül, valamint Yamaha hangkártyával, ami kissé problémás volt, emiatt döntöttem a jól bevált Awe mellett

Egy brutális WinTach eredmény - Matrox 1280x1024 / 16M colors

Win3.11 desktop Creative és Matrox stílusban

Közben mégegy játék, nagy kedvenc, a Tyrian

Win3.1x alá is van azért pár tucat egyszerűbb játék

Egy vegyes desktop, rajta a Matrox info ablakával

Annak ellenére hogy nem a VLB nyert, abból lesz gép építve, a korhoz passzoló, számomra szimpatikus kinézetű minotoronyba kerül, mely szintén nemrég érkezett :

Köszönet :
gban fórumtársnak, a legtöbb hardverelemet biztosította baráti áron.
Alvaro fórumtársnak, az S3 és ALi VLB kártyákért (csere-bere).
bacsisnak és a helybéli JGY haveromnak a csomagok szállításáért.

Még van hozzászólás! Tovább