Hirdetés

3060Ti EGPU over USB4 vs PC teszt

Eredetileg azt a címet adtam volna a cikknek, hogy "Miért nem lesz EGPU-m 2025-ben sem?", de közben rájöttem, hogy egyrészt nem kiabálom el a dolgot, mivel a legújabb ASM2464PD vezérlőt azért kipróbálnám, mert az már PCIe Gen4 x4 kapcsolatot is támogat, másrészt meg nem szeretem a clickbait címeket.

Absztrakt

A teszt a 3060Ti eredményeit veti össze normál PC setupban valamint egy Razer Core X EGPU házban laptopra kötve. Idő hiányában táblázatokat sem készítek és a tesztelt játékok körét sem bővítem, azért talán így is hasznos lesz. Előre is elnézést, hogy kicsit összecsapott teszt következik.

Motiváció

Annyit érdemes tudni a motivációmról, hogy régóta szemezgetek EGPU megoldásokkal és 2020-ban már ki is próbáltam egy hasonló setupot, de akkor még "csak" TB3 képes notim volt. A tapasztalatom sok stutteringben és a mért FPS-hez képesti rosszabb játékélményben merült ki. Vajon változott-e a helyzet 2025-re, tettem fel magamnak a kérdést. Tavaly nyáron vettem egy elég modern laptopot, egy XMG Evo 15 AMD típust. Ebben már USB4 is van, ami 40Gbps adatátviteli sebességet tudna biztosítani az EGPU-nak a TB3 32Gbps sávszélességéhez képest. Ez előny lenne, ha az ember azt a bizonyos fentebb említett ASMedia vezérlőt használná, amire a mai napig is még csak Aliexpresszen elérhető csupasz NYÁK-os megoldások vannak és azok sem olcsón.

EGPU házak és várható sebesség deficit

Tömören összefoglalva a lehetőségeket, kb úgy néz ki jelenleg az EGPU helyzet, hogy:
- Bármely eddig létező TB3 kompatibilis megoldás csak PCIe 3.0-t támogat, ezért max 32Gbps sebességre képes és még igazából erre sem teljes egészében a TB protokoll miatt. Várható teljesítmény csökkenés normál PCIe x16 kapcsolat helyett ezekkel az eszközökkel kb 40%, ami nagyban függ attól, hogy mennyire GPU limites az adott helyzet.
- Az új vezérlővel 40Gbps sebesség állna rendelkezésre, ami a valóságban hozzávetőlegesen 30%-kal nagyobb sávszélességet jelent, mint a régebbi megoldásokkal. Emiatt itt átlagosan 20% a teljesítmény deficit a normál x16 kapcsolathoz képest.

Teszt setup

- A PC leegyszerűsítve egy ROG B450 alaplapot tartalmaz egy 5600X procival (PBO aktiválva volt, de itt nem lényeg), mindez 2x16GB 3400MHz RAM mellett Win10 rendszeren.
- A laptop egy XMG Evo 15 (AMD) benne 8845HS központi egységgel, hozzá 2x8GB 5600MHz RAM, Win11 23H2 fut rajta.
- Nvidia driver a legújabb kiadás mindkét gépen.
- Megjelenítés minden esetben külső QHD monitoron.

Papíron a 8845HS 8 maggal egy szálon és több szálon is erősebb, mint a régebbi 6 magos 5600X, viszont a tesztelt felbontásokon és beállításokon nem sok feladat hárul a CPU-kra.

És megnéztem-e, hogy tökéletesen elérhető-e a PCIe 3.0 x4 sávszélessége az USB4 kapcsolaton keresztül? Igen. És képem van-e hozzá? Na az elmaradt. Így most el kell hinnetek, hogy a CUDA-Z programban a host to device sebesség 2470MB/s körül volt, a device to host pedig 2700MB/s körül. Mindkettő érték elég "csücskös", ahogy egy barátom mondaná. Ennél jobbat ezekből a házakból nem igazán lehet kicsiholni.

Tesztelt alkalmazások

Csak párra szántam időt, játékokból igyekeztem frissebbeket keresni beépített benchmarkkal, egyébként nem ismerem őket. Utólag jöttem rá, hogy rossz lett a párosítás, mert mindkettő Unreal Engine-re épül :(

- Unigine Superposition
- Black Myth: Wukong Benchmark
- Returnal (beépített benchmark volt használva)

Eredmények

Unigine Superposition 1080p High: 116 -> 110 FPS (-5%)

Amit már 2020-ban is tapasztaltam, hogy (ebben a) szintetikus tesztben az EGPU szinte ugyanazt tudja, mint a PC. Itt az ember még optimista. Tüskék, akadások, microlaggok nélkül megy EGPU-n is a benchmark.


Black Myth: Wukong Benchmark

Beállításoknál sima high profil és super resolution TSR-re állítva, majd 100-ra húzva, így gyakorlatilag ki van kapcsolva.

FHD High: 52 -> 45 FPS (-13%)

Nagy volt az öröm először, hogy a PC-vel dettó ugyanazt az FPS-t kaptam, mint amit a notebookcheckes srácok is mértek ezzel a VGA-val. Akkor várhatóan minden jól működik.

EGPU-val a helyzet nem tűnik olyan rossznak, lényegében 13-14% "veszteség" van, de valahogy már elkapott az a jobban döcög ez, mint az FPS mutatja érzés. Látszódnak is a lenyúló tüskék az FPS grafikonon, de a valóságban valahogy sűrűbbnek érzem a döcögést. Min FPS és low 5th egyébként korrekt lenne.

Bár nem erről szól a teszt, de akkor már gyorsan megnéztem a 780M képességeit is. A VRAM mértékét kézzel szerintem még feljebb kellett volna állítanom, így 1080p low beállítással FSR mellett sikerült közel játszható állapotot elérnem.

QHD High: 36 -> 33 FPS (-9%)

Ez a játék azért piszok GPU igényes, egyértelműen QHD-ban nem ilyen beállítást használnék, de már maradtam a high profilnál.

EGPU-val a magasabb felbontáson az FPS droppok csak még erősebbek lettek, a min FPS is lement 9-re. Az alsó 5% tartja magát, lényegében 10% FPS deficitet lát csak az ember, mondhatnánk, hogy tökéletes, de érzésre számomra rosszabb.

Returnal Benchmark

Beállításoknál sima high profil. Ez egy igen informatív benchmark és ráadásul a grafika is mély részleteiben állítható.

FHD High: 103 -> 61 FPS (-41%)

Itt már megvan a közel 40% perf. drop. Hasonló a sztori, mint korábban, egyszerűen hiába a 60 feletti átlag, de olyan akadósnak érződik. FPS diagram megtévesztő, mert PC-vel kétszer akkora a max FPS, így más a skála.

Hogy mit tudna a beépített 780M? Hát 1080p mellett nehéz játszható élményt kicsikarni belőle, FSR bekapcsolása mellett ez sikerült:

QHD High: 97 -> 61 FPS (-37%)

A szitu ugyanaz, mint a feljebb, de az ember gyanút foghat, hogy EGPU-val ugyanannyi az FPS mindkét felbontáson, hát itt akkor valami limit lesz. Erre fel megcsináltam a tesztet QHD Epic beállításon is.

QHD Epic: 84 -> 57 FPS (-32%)

Mint látjátok, alig csökkent az FPS a külső kártyán (61-ről 57-re) a magasabb részletességgel. Jól mutatja azt a közismert EGPU jelenséget, hogy kisebb képkockaszámnál kisebb a veszteség. A min FPS különbség mondjuk már elég drasztikus.

Összegzés

Most sem nyűgözött le az EGPU használata, bár el kell mondjam, hogy igazi plug and play élmény volt, semmi hiba, minden ment magától. Az viszont továbbra is zavar, hogy mikroakadásokra ugyanúgy hajlamos a rendszer, magasabb FPS értékek mellett továbbra is hatalmas a veszteség és még éppenséggel halknak sem mondanám a Razer házát, idle kifejezetten hangos.

Az XMG Evo 15 viszont jól teljesített, az USB4 portja nagyon szép sávszéllesség értékeket mutatott, ebben a tekintetben a legjobbak között van.

Mi a konklúzióm?

Ha nagyon kell a plusz GPU teljesítmény, akkor inkább venni kell egy erősebb laptopot. A Razer ház használtan a 3060Ti-vel együtt 170ezer pénzbe kerül. Ez kb 400€, amennyiért már pl az én XMG EVO-m helyett lehetne venni egy Fusiont vagy Core-t mobil RTX4060-nal. Persze úgy már 400 grammal nehezebb lenne a gép, meg játék alatt hangosabb, melegebb, stb, de összességében jobbnak érzem, mint egy idle is zajos EGPU-t. Persze ezzel a hordozhatóságot némiképp feláldozzuk, ezért én inkább megelégszem az iGPU teljesítményével. Talán már nem kell sokat várni és elérhető áron lesznek Strix Halo APU-val szerelt kompakt noteszgépek, amik megoldást nyújthatnak a hozzám hasonló felhasználóknak, hisz a bennük lévő integrált grafika az említett mobil 4060-nal van kb. egy szinten.

Tovább a fórumba.