Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11101) vzoltan válasza Jim Tonic (#11100) üzenetére


vzoltan
aktív tag

hat nem hagyhatom ki hogy az rpi meg v6 es az rpi2 a v7 : ) annak is kulon topikja van (bar talan annak pont nem kellett volna kulon letrehozni : ) ) ezt mar csak a poen kedveert irtam

prohardver.hu/tema/re_itt_a_raspberry_pi_2_extra_sebesseggel_valtoza/hsz_1-50.html

na komolyan befejeztem, ma mar csak erdemben szolok hozza igerem : )

[ Szerkesztve ]

(#11102) azbest válasza vzoltan (#11101) üzenetére


azbest
félisten

Na abból is lesz még kavar, mert van ami csak raspi1-en megy, van ami csak raspi2-őn. Meg van, amiből külön változat van. A raspbian meg közösen van az 1-2-re ;]

(#11103) vzoltan válasza azbest (#11102) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ha mar itt tartunk, raspbian tudja h pi2n fut es akkor ott mar ARMv7?
raktam fel pi2-re xbiant, ami ugye raspbian, ezert kerdezem.
(osmc szethullott ami viszont mar debian jessiere epul,
openelec meg keves, kell a linux nekem)

[ Szerkesztve ]

(#11104) azbest válasza vzoltan (#11103) üzenetére


azbest
félisten

Tudja bizony, ahogy futólag láttam a /boot-ban vannak fájlok külön a sima, a +-os és a 2-es változatokhoz. Kernelből is külön van az 1 és 2 fajtákra és tudja hogy kernel.img vagy kernel7.img kell az adott hardverhez és persze a kernel modulokból is két féle van.

Hízott is a rendszer, 4GB-os kártyán frissítéskor kifutottam a szabad helyből.

Viszont a userspace úgy van belőve, hogy armv6-os legyen alapértelmezetten például a gcc-vel készült bináris. tvheadend build után megnéztem, hogy mi lett az eredmény és láttam, hogy a régi pi-re célzott. Így az sd kártya áttehető régi pibe is és elvileg működik azon is.

[ Szerkesztve ]

(#11105) vzoltan válasza azbest (#11104) üzenetére


vzoltan
aktív tag

akkor ezek alapjan az xbian (bar direkt pi2-re keszutl valtozatot raktam fel)
meg nem armv7es, ez a boot tartalma:
(nincsen kernel7.img)

root@xbian ~ # ls -halt /boot/
Összesen 16M
-rwxr-xr-x 1 root root 534 febr 22 22:03 config.txt
-rwxr-xr-x 1 root root 350 febr 22 20:49 cmdline.txt
-rwxr-xr-x 1 root root 5,3M febr 21 02:28 initramfs.gz
-rwxr-xr-x 1 root root 375 febr 21 02:25 cmdline.default
-rwxr-xr-x 1 root root 1,6M febr 21 02:11 System.map
drwxr-xr-x 2 root root 2,0K febr 21 02:11 overlays
-rwxr-xr-x 1 root root 3,6M febr 19 04:25 kernel.img
-rwxr-xr-x 1 root root 1,6M febr 19 04:25 System.map-3.18.7+
-rwxr-xr-x 1 root root 375 febr 10 23:04 cmdline.new
-rwxr-xr-x 1 root root 4,3K febr 5 20:08 bcm2708-rpi-b.dtb
-rwxr-xr-x 1 root root 4,3K febr 5 20:08 bcm2708-rpi-b-plus.dtb
-rwxr-xr-x 1 root root 5,3K febr 5 20:08 bcm2709-rpi-2-b.dtb
-rwxr-xr-x 1 root root 18K febr 5 20:08 bootcode.bin
-rwxr-xr-x 1 root root 9,0K febr 5 20:08 fixup.dat
-rwxr-xr-x 1 root root 3,5M febr 5 20:08 start.elf
-rwxr-xr-x 1 root root 19K máj 8 2013 COPYING.linux
-rwxr-xr-x 1 root root 1,5K máj 8 2013 LICENCE.broadcom

[ Szerkesztve ]

(#11106) oba


oba
addikt

valaki nyisson egy banana pi topikot hogy helyre álljon mindenki lelki békéje... :U

(#11107) MaCS_70 válasza oba (#11106) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez nem az?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#11108) Horvi válasza MaCS_70 (#11107) üzenetére


Horvi
őstag

Hát sajna nem éppen. Ez az R1-ről szól ami a routeres lap.

Hello darkness, my old friend...

(#11109) azbest válasza vzoltan (#11105) üzenetére


azbest
félisten

Nem, ez így nem jelenti azt, hogy nem armv7-es. Az alapértelmezett konfigurációnál van így. Ránázásre nem tudom megmondani az image fájlt nézve sem, nem bootoltam be.

A config.txt-ben megadható más néven is a kernel. Ezesetben úgy látom initramfs van megadva. Lehet, hogy ha nem talál kernel7-et és nincs más megadva, akkor fallbackel a kernel.img-re.

A cmdline.txt-ben pedig kernelnek szóló varázslat van.

A dokumentáció lehet nem a legfrissebb, a kernel opciók meg függhetnek attól is, hogy milyen kernelről van szó.

(#11110) footy válasza vargalex (#11022) üzenetére


footy
addikt

Ma tesztelgettem egy kicsit. A Pi1-esem a másik tévével érdekes módon jobban megy, pedig ugyanazok a beállítások. HDMI Passtrough bekapcsoltam, gondolom így nem kell downmixelni a hangsávokat.
Kipróbáltam egy Pi2-t is, a bootolás nagyon gyors OPENELEC-kel kb 10s. Viszont ennél is megvan az a probléma, hogy miután leállítom a filmet. Utána csak 12-14s múlva tudom indítani a következőt. Ez alapesetben nem probléma, de ha nem tudom hogy egy sorozatot mely résznél hagytam abba, akkor kellemetlen a részek léptetése között kivárni a fenti időt. Másnál is van ez a probléma?
Egyébként NAS-ról streamelek SAMBA megosztásról. Az NFS-re történő átállás hozna változást?

(#11111) Gyula84


Gyula84
veterán

hali

ha bedugom a LAN kábelt akkor a pwr led kialszik az normális vagy? :F

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#11112) azbest válasza Gyula84 (#11111) üzenetére


azbest
félisten

Nem igazán... nem villog a piros?, mert akkor gyenge a tápegység.

[ Szerkesztve ]

(#11113) wassermann válasza footy (#11110) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az NFS tényleg gyorsabb, mint a Samba, de ebben az esetben szerintem nem ez az ok: hanem a "puffer" kiürítése és feltöltése a vacak lassú USB-buszon át illetve az egész belső mobilokéhoz hasonló architektúra. Ilyenkor jön elő, hogy ez sajnos nem egy x86-os PC

Nekem hasonlóan lassú a csatornaváltás a rádugott DVB-T stickkel

(#11114) Gyula84 válasza azbest (#11112) üzenetére


Gyula84
veterán

villogott viszont kihúztam a tápkábelt, majd vissza és jó lett nem villog és nem alszik ki ha bedugom a lan kábelt. 4.93v-ra droppol a táp, ha elindul a raspi nem tudom mi volt ez

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#11115) vargalex válasza footy (#11110) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Én DLNA-ról (uPnP-n) játszom le a filmeket, de korábban NFS esetén sem tapasztaltam hasonlót. Mi is sok sorozatot nézünk, de az egyik befejeztével azonnal indítható a következő.

Alex

(#11116) bzsolt99


bzsolt99
tag

Sziasztok!
Most jött meg a rpi2 nagyjából sikerült beállítani egy dolog maradt hátra szeretném szinkronizálni ezért rsyncet alkalmaznék,ahogy néztem nincs rajta.
jelenleg openelec fut rajta.Van erre megoldás ?
Elvileg az unoffical tárolóba van azt viszont nem lehet telepíteni. Próbáltam csak frissíteni engedi.
Másik dolog lehet gyenge tápegység ,ha magától kikapcsol?

(#11117) vzoltan válasza bzsolt99 (#11116) üzenetére


vzoltan
aktív tag

szia, fontos az openelec? ha nem akkor inkabb hasznalj xbiant es arra barmit tudsz telepiteni, vagy osmct.
openelec ugyben nem tudom a valaszt.
2A tap nem art rpi2nek.

[ Szerkesztve ]

(#11118) vzoltan válasza footy (#11110) üzenetére


vzoltan
aktív tag

nalam samban at jonnek a filmek sorozatok nasrol (720 1080 bdiso, barmi es 5.1 dts), es se inditasnal se megallitasnal nincs varakozas, azonnal indul es azonnal leall. RPI2-t hasznalok, most xbiannal, korabban osmcvel. egyiknel sem tapasztaltam azt amit te. esetleg probald ki ezt a ket disztrot is.

[ Szerkesztve ]

(#11119) wassermann


wassermann
Topikgazda

Nem lehet, hogy azért vált lassan, mert média információkat keres: pl. borítót, stáblistát akar lehívni a netről?

(#11120) footy válasza wassermann (#11113) üzenetére


footy
addikt

Az ethernet vezerlo is az USB buszon at kommunikal? Csak mert siman lanon van a PI nem wifin usb stickkel.

(#11115) vargalex
Ha vegignezem az adoot filmet, akkor nem jelentkezik a gond, vagy csak minimalis de ha megszakitom a lejatszast, akkor kemenyen varni kell.
UPNP-n meg lehet oldani a feliratot? Mert igazabol az is megfelelne, ha a felirat mukodik.

(#11118) vzoltan
Az OSMC-t kiprobalom. Allitottal be valamit az openelecen install utan? Nalam csak a hangbeallitasok vannak modositva.

(#11119) wassermann
Ennek hol lehet utananezni?

(#11121) Alexios válasza footy (#11120) üzenetére


Alexios
veterán

Az ethernet vezerlo is az USB buszon at kommunikal? Csak mert siman lanon van a PI nem wifin usb stickkel.

igen

(#11122) vargalex válasza footy (#11120) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Ha én leállítom a lejátszást, akkor is rögtön tudom indítani a következő filmet. Én osmc-t használok, de korábban a Pi-nél sem volt ilyen gond raspbmc-vel.

Szerver oldalon nálam miniDLNA van, a feliratok megjelennek.

Alex

(#11123) smallmer


smallmer
őstag

Sziasztok,
van egy ilyen "elosztóm" [link]

ezek az adatai:
Voltage 110-240V
Outlets 4
Cable 1.5m/5ft.
Mounting dock Included
Cable fix Included
Grounded Yes
Child proofing Yes
USB Output (V) 2 x 5V
USB Output (A) 2100 mA

ez mennyire lenne jó ha usb-n használnám? :) banana pi-hez

[ Szerkesztve ]

(#11124) vzoltan válasza smallmer (#11123) üzenetére


vzoltan
aktív tag

raspberry pihoz eleg lenne.

[ Szerkesztve ]

(#11125) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

Venni fogok egy PI2-t kizárólag hálózati media playernek, egy penről futtatva az OPENELEC-et.
Jól láttam vmelyik hozzászólásban, hogy a PI2-nek elég a TV USB portjáról kapott áram is?

Illetve szintén olvastam hogy a CEC-nek köszönhetően lehet a PI2-n lévő OPENELEC-et lehet a TV távirányítójával is vezérelni? A TV-men van egy HDMI CEC. Ez gyakorlatban mennyire műxik?

És egy utsó kérdés: jelenleg a TV és a házimozi erősítő HDMI CEC-en van összekötve, így az erősítő hangerejét a TV távirányító szabályozza. Ha bekerül egy PI2 a képbe össze tudom kombinálni a 3 eszközt úgy, hogy csak a TV távirányítója legyen, és azzal állítsam továbbra is az erősítő hangerejét, meg az OPENELEC-et is azzal navigáljam?

Előre is köszönöm mindenkinek a válaszokat :R :R

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#11126) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Problémám a következő:
B+, Raspbmc. Menne is minden szépen, összeállt a zenei médiatár -- aztán rendezgettem a fájlokat, rendbe tettem pár renitens ID-taget, és a szemét szépen bent maradt a listában, azaz a médiatár tele van teljesen elavult információval, hibásan írt vagy törölt előadó-, album- és számcímmel.

Hogyan tudnám kitakarítani?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#11127) Cyber_Bird válasza LLKobe (#11125) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Openelecet pont nincs ertelme pendriverol futtatni, mert bootkor betolti az sd kartyarol, aztan az ramban van, es csak a konfig beallitasokat irja ki sd-re. Mivel ez always on gepnek van tervezve, ez a gyakorlatban nagyon ritka sd kartya hasznalatot jelent.

-CEC hibatlan( avagy, meg anyukam is tudja hasznalni, es hasznalja is lelkesen)
-Erosito: passz, atadom a terepet masnak.

@MaCS: Szerintem ez segithet. http://kodi.wiki/view/Updating_or_removing_videos

[ Szerkesztve ]

(#11128) MaCS_70 válasza Cyber_Bird (#11127) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

Magyarán töröljem és építsem újra. Igen elegáns megoldás! :)

Még egy kérdés: Elég sok számnak van több előadója. Az ID-tagben hogyan választom el a neveket úgy, hogy mindegyik önálló előadóként szerepeljen a médiatárban? Tehát van van egy duettem, amiben Pavarotti és Uhrin Benedek énekel együtt, hogyan érem el, hogy az mindkettőjük neve alól elérhető legyen? Eddig a következőkkel próbálkoztam: / \ \\ ; Lettek is olyan előadóim, mint pl. "Pavarotti\\Uhrin Benedek".

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#11129) DeniL


DeniL
tag

Sziasztok!

Ritkán esik szó tuningról, így most kiváncsi lennék, hogy ki milyen beállítások mellett használja a Pi-jét.
A Pi 1 rev2 B-met a következő beállításokkal használom Openelec-el:
arm_freq=1050
core_freq=500
sdram_freq=600
over_voltage=6
force_turbo=0
temp_limit=70

Tovább nem nagyon mertem, félek a volt emelésétől, így most stabilnak érzem. Bár ahogy látom voltak akik 1,1-1,4Ghz környékéig is simán feltornászták. Sima memóriahűtőket raktam rá, passzív maradt, ~50-55 fok körül áll meg.

Megérkezett a Pi 2-m, még nem nagyon volt időm tesztelgetni, viszont nem sok mindent találok a neten "tuning téren". Raspbianban van egy "turbo" a Pi2-re, de az csak 900Mhz@1000Mhz, ellenben a Pi 1 eléggé "tuning barát volt a maga 700Mhz@1 Ghz fölötti sebességeivel.

Mennyi facsarható ki a 2-ből? Valaki próbálgatta már?

(#11130) Cyber_Bird válasza MaCS_70 (#11128) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Igazabol ha always on gepet csinalsz ez a leglogikusabb megoldas :)

(#11131) envagyok válasza DeniL (#11129) üzenetére


envagyok
veterán

http://haydenjames.io/raspberry-pi-2-overclock/

(#11132) envagyok válasza LLKobe (#11125) üzenetére


envagyok
veterán

Egy távirányítóval fog menni minden.

(#11133) Gyula84


Gyula84
veterán

hello

putty-al el lehet érni a raspit másik gépről (nem itthonról) valamit be kell hozzá lőni? hálozati ip met beírtam de úgy nem megy

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#11134) envagyok válasza Gyula84 (#11133) üzenetére


envagyok
veterán

Ha forwardolod a routerben a portot a gép felé akkor a wan címmel eléred

(#11135) footy válasza vargalex (#11122) üzenetére


footy
addikt

Tegnap felraktam a Raspbmc-t, sajnos azzal is ugyanaz a szitu. Egyebkent megprobaltam az NFS beallitani, de az sem mukodott igazan. Az igazsahoz hozzatartozik, hogy nem akartam az egesz konyvtarstrukturat megbolygatni ezert letrehoztam egy NFS share-t(/i-data/md0/nfs/Video/downloads) a Nason amiben elhelyeztem egy linket ami a korabbi downloads(/i-data/md0/downloads) mappara mutat. A Raspberry viszont csak a /i-data/md0/nfs/Video/ alkonyvtarig tud belepni, a linket a downloads mappara nem latja.

(#11136) Horvi válasza Gyula84 (#11133) üzenetére


Horvi
őstag

Ha meg dinamikus IP címed van akkor meg valamilyen no-ip kliensre van szükség a raspin.

Hello darkness, my old friend...

(#11137) vzoltan válasza footy (#11135) üzenetére


vzoltan
aktív tag

(eleresi utvonalad alapjan egyezo nasunk lehet)
nekem Zyxel nasom van (325v2) es belefutottam ugyan ebbe.
megoldas relative symlink nem sima symlink

[ Szerkesztve ]

(#11138) footy válasza vzoltan (#11137) üzenetére


footy
addikt

Azt hogy kell? En sn -l /mit /hova paranccsal csinaltam. Nekem Zyxel NSA310 van.

(#11139) vzoltan válasza footy (#11138) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ez mind off topic, mert nem rpi specifikus hanem altalanon linux, hasznald az off topic radio buttont.
amugy ln -s vagy mcben raalsz a mappara amit be akarsz linkelni majd File/Relative symlink a masik oldalon meg ahova akarod rakni a linket.

[ Szerkesztve ]

(#11140) footy válasza vzoltan (#11139) üzenetére


footy
addikt

ln -s paranccsal csinaltam korabban is, csak rosszul irtam. Akkor ez mar a relative symlink nem?
[link]

[ Módosította: mobal ]

(#11141) Jim Tonic válasza footy (#11140) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Miért NFS, miért nem CIFS? Kell a plusz sebesség?

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#11142) vzoltan válasza footy (#11140) üzenetére


vzoltan
aktív tag

nem tudom h mit hogyan csinaltal, probald ki h jo e.
ha nem akkor csinald igy:
mcben raalsz a mappara amit be akarsz linkelni majd File/Relative symlink a masik oldalon meg ahova akarod rakni a linket.

amugy en siman sambat adok meg kodiban es kesz, minden szep es jo.

[ Szerkesztve ]

(#11143) footy válasza Jim Tonic (#11141) üzenetére


footy
addikt

Most CIFS van es van egy furcsa hibajelenseg. (lasd lent) Ezert ki szeretnem probalni, hogy a problema NFS-sel fennall-e.

Kipróbáltam egy Pi2-t is, a bootolás nagyon gyors OPENELEC-kel kb 10s. Viszont ennél is megvan az a probléma, hogy miután leállítom a filmet. Utána csak 12-14s múlva tudom indítani a következőt. Ez alapesetben nem probléma, de ha nem tudom hogy egy sorozatot mely résznél hagytam abba, akkor kellemetlen a részek léptetése között kivárni a fenti időt. Másnál is van ez a probléma?

[ Szerkesztve ]

(#11144) bambano válasza footy (#11143) üzenetére


bambano
titán

ez nem lehet esetleg dns szerver probléma?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11145) Gyula84


Gyula84
veterán

(#11134) envagyok (#11136) Horvi

köszi :R meglátom mire jutok

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#11146) footy válasza bambano (#11144) üzenetére


footy
addikt

A NAS-t próbáltam már IP-vel is hozzáfűzni és ugyanaz lett az eredmény.

(#11147) Horvi válasza Gyula84 (#11145) üzenetére


Horvi
őstag

Igazán nincs mit. Ha tényleg a no-ip-s cucc kell akkor én pl ez alapján csináltam és kifogástalanul működik.

Hello darkness, my old friend...

(#11148) cigam válasza footy (#11146) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Próbáld ki azt, hogy a gépen megosztasz egy könyvtárat, és abba másolsz pár filmet. Ott is olyan lassú?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11149) footy válasza cigam (#11148) üzenetére


footy
addikt

Kipróbáltam, ugyanaz a helyzet. A könyvtárváltás továbbra is kb 15s.

(#11150) sztanozs válasza footy (#11149) üzenetére


sztanozs
veterán

Nincs sok file/folder az adott könyvtárban?
Nekem akkor csinál ilyeneket.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.