Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58651) AGE-T válasza AGE-T (#58623) üzenetére


AGE-T
senior tag

:F

For SALE: http://bit.ly/1aepGxI

(#58652) Tamoo válasza Dorian (#58646) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

M3i lehetett az. :)

PMA-t elvitte Liszi kipróbálni, úgyhogy én meg "ráfanyalodtam" a Puccini-re. :D Tök jó, csak ki kell várni mindig, hogy bemelegedjen. Jár a lábam rá folyamatosan. Csak nagyon hiányzik a táv .... (na meg a végfok bemenet).

[ Szerkesztve ]

(#58653) blattida válasza Tamoo (#58652) üzenetére


blattida
nagyúr

Végül is úgy alakult, hogy mégis jobban tetszik az olasz, mint a japán hangja?

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#58654) BBéci válasza blattida (#58653) üzenetére


BBéci
titán

Nem lenne meglepő.
Van tapasztalatom Norma Audio és Audia Flight CD-játszókkal, erősítőkkel, embertelen jó a hangjuk. Most éppen Audia Three CD-játszó szolgáltatja a zenét, amit kivételesen nem olasz vas erősít, hanem egy Vincent SW-238MK. :K A kábelek, tápok is, HiDiamond gyártmányok, szintén Itáliából,

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#58655) blattida válasza BBéci (#58654) üzenetére


blattida
nagyúr

Nem, egyáltalán nem, csak én azért kérdeztem, mert korábban még nem tudta eldönteni, hogy melyik hangja tetszik neki jobban, én ajánlottam neki a puccinit és most olvasva már kialakulni látszik a meccs végeredménye.
Az olasz audio termékek meg általában tényleg nagyon jók, főleg nagyon zeneiek és nem mellesleg szépek.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#58656) Tamoo válasza blattida (#58653) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Igen, mondhatjuk hogy jobban tetszik a Puccini, összességében kellemesebb hallgatni. De nem ez a végállomás sajnos, olyan erősítőt kell találni amit integrálhatok a mozis rendszerbe és kényelmesebb használni. Ettől függetlenül a Puccinire lehet építek majd egy kis másod sztereó láncot. Amint lesz helyem...
Ki akartam próbálni egy lényegében mindenki által zeneinek tartott erősítőt a Denonnal szemben, ezért csaptam le az olaszra. Legyen "összehasonlítási alap".

[ Szerkesztve ]

(#58657) proci985 válasza liszi70 (#58615) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

itt meg egy helyen talaltam ujonnan, de tenyleg.

koszi a valaszt :R

Tamoo: koszi:)

mindenesetre van egy alap kepem, lehet ebbol az lesz, hogy nekiallok kozbemenni es hallgatozni.

a Zachryk addig is birjak, elektronikus zenenel meg a bal hangfal zorgese nem jon elo.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#58658) liszi70 válasza proci985 (#58657) üzenetére


liszi70
nagyúr

"itt meg egy helyen talaltam ujonnan, de tenyleg."

:Y Sok éve nem forgalmazzák már a Focal Electra 926-ot. Valamelyik bolt ott felejtette a pincéjében? :D Ez kuriózum, tudod linkelni?

[ Szerkesztve ]

(#58659) Kernel válasza gabber01 (#58645) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha a hifiben szerinted ez a lényeg, akkor a laikusoknak nem kellene leszólni a szakembereket, akik néha megpróbálják a víziókat szertefoszlatni.

Ilyenkor az egyszeri hifis jut eszembe, aki elment egy komolyzenei koncertre és csodálkozva állapította meg, hogy a hegedűnek élőben ilyen nagy a torzítása?

Ez mindent elmond szerintem az egész témáról.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58660) proci985 válasza liszi70 (#58658) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ugy nez ki bug. egy helyen van hasznaltan kb 1600 euroert, emiatt pedig az arosszehasonlitos oldal ahol neztem meg kiirja az uj arat:).

sorry.

Kernel: telen egy koncerthazban voltam egesz egesz jo filharmonikusok fellepesen.

olyan szempontbol jo volt, hogy hiaba voltam koncertberletes 10+ evig, utobbi par evben nem voltam rendes nagyzenekari koncerten (akut idohiany + itt jon ki hogy nem nagyvarosban lakom).

meg is lepodtem, hogy eloben mennyire osszefolyik minden, illetve mennyire nem tisztak a magasak mondjuk egy felmillios-millios fules tesztlanchoz kepest. (emlitett lanc egyebkent itthonra nem kene)

viszont egyik baratomnal hallgattuk a rendszeret, bakelitrol az LA Woman mastere leginkabb a Sziget nagyszinpadanak a hangzasvilagara emlekeztetett ugy a 15. sorban / vilagzenei szinpad 8.sor.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#58661) andorra válasza pepe1125 (#58629) üzenetére


andorra
őstag

....már 3 évesen mértem apu műszerével. Valahol itt kezdődött el a történet. Azóta a zene, a hang, és ezáltal az erősítők világa érdekelt / érdekel a legjobban.
Nálunk nem volt elektromosság, gyertyát és petróleum lámpákat használtunk. A Volt-ról mindig aszt hittem, hogy múlt idő, fogalmam sincs mi van egy erősítőben. Miután ilyen mostoha körülmények között nőttem fel, mindenféle rendszereket meghallgattam és magam rendszereit folyamatosan fejlesztgettem. Mindig a fülemet használtam és ennek alapján törekedtem az egyre jobbra, a saját, fejlődő ízlésem szerint. Azután jártam nagyon profi elektromérnököknél is, de legtöbb esetben nagyon nem tetszett az, amit náluk hallottam, pedig ők nagyon nagyra tartották a nagy múszaki tudással épített hifi eszközeiket. Viszont találkoztam egy vegyészmérnökkel és megdöbbentem azon, hogy milyen csodálatosan szóló rendszert hozott össze. (Nem lombikokban.)
Szóval nagyobb szerénységet javasolnék és óvatosabb fogalmazást. Nem erre a mondatra, hanem az összes hozzászólásodra vonatkozóan. Az emberek többsége nagyon tájékozatlan, ez a hifi területén még inkább igaz. A többségükkel könnyű elhitetni, hogy a hifihez a hozzáértést az elektronikai szaktudás jelképezi. Mi nem tartozunk ezek közé, vagyis a te igazi tereped máshol van..

(#58662) Mezga Aladár válasza pepe1125 (#58629) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

A műszaki megfelelés, sok esetben nem korrelál a jó hanggal. Miért, ki tudja. :U
Ajánlom figyelmedbe a pszichoakusztika fogalmát.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#58663) liszi70 válasza andorra (#58661) üzenetére


liszi70
nagyúr

Ti vagytok az egyik véglet, ő a másik. Az igazság valahol kettőtök között van.

(#58664) Dorian válasza liszi70 (#58663) üzenetére


Dorian
félisten

Természetesen nálunk :D

proci985:
"meg is lepodtem, hogy eloben mennyire osszefolyik minden, illetve mennyire nem tisztak a magasak"

Esetleg fordítva kellene átgondolni :)

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#58665) Mezga Aladár válasza liszi70 (#58663) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

"Ti vagytok"

??

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#58666) krichd1 válasza Mezga Aladár (#58665) üzenetére


krichd1
addikt

Nem értem miért kell ilyen virtuális csoportokat létrehozni, amelyekre lehet mutogatni, mindenki kicsit másképp áll az otthoni zenehallgatáshoz, a "hifisták" között sincs sok mindenben egyetértés, így gyakorlatilag nem lehet őket egy kalap alá venni. Írhatnék hasonlót a szakemberekről is.

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#58667) Mezga Aladár válasza krichd1 (#58666) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Lehet még nem hatott a kávé? :D
Nem emlékszem hogy valahol "virtuális csoportokat" vagy valami más hasonló jellegű kijelentést tettem.

Csak arra céloztam, ha a műszaki tartalom megfelelő és a reprodukált hang nem, akkor ott érdemes tovább keresgélni, mert egyéb változók léptek be.
Ez lehet pl. a pszichoakusztika.
Adott esetben lehet h., a műszaki mérések metódusa nem illeszkedik a hallásunkhoz.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#58668) krichd1 válasza Mezga Aladár (#58667) üzenetére


krichd1
addikt

Annyiban nem hatott a kávé (amúgy tea), hogy nem új hozzászólást írtam. :)

(#58669) liszi70: A mai és tegnapi beszélgetésre úgy összességében.

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#58669) liszi70 válasza Mezga Aladár (#58667) üzenetére


liszi70
nagyúr

Ne vedd magadra, az én mondatomra reagált. :D

(#58666) krichd1 A mondatom a "HiFi" megközelítésének különbségéről szól, nem konkrét személyekről. Szerintem érthető volt.

"mindenki kicsit másképp áll az otthoni zenehallgatáshoz.......... a "hifisták" között sincs sok mindenben egyetértés, így gyakorlatilag nem lehet őket egy kalap alá venni........... Írhatnék hasonlót a szakemberekről is."

Így van.

Ettől függetlenül létező, és folyamatosan érzékelhető a két "csoport" HiFi-felfogásbeli eltérése, még ha vannak is átfedések és átjárások.

[ Szerkesztve ]

(#58670) gabber01 válasza Kernel (#58659) üzenetére


gabber01
addikt

Ez most hogy mond ellent annak amit mondtam?

Man proposes, god disposes. Dum spiro, spero.

(#58671) Mezga Aladár válasza krichd1 (#58668) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Csak mert nekem válaszoltál. :)

(#58669) liszi70
"Ettől függetlenül létező, és folyamatosan érzékelhető a két "csoport" HiFi-felfogásbeli eltérése, még ha vannak is átfedések és átjárások."

Pedig az egyik sem létezhet a másik nélkül. Önhittség azt gondolni, jók a paraméterek akkor jól is fog szólni,
a tervezést/gyártást kizárólag a jól megszervezett meghallgatás hagyhatja jóvá.

Másik területről példa.
F1: új aero csomag ami a szélcsatornában tökéletesen vizsgázik, és a pályán nem müxik.

[ Szerkesztve ]

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#58672) proci985 válasza Dorian (#58664) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

jaja, ott megtortent :K

jo volt helyrerakni, hogy nekem ennel tisztabban szolo ampdac / fules nem fog kelleni.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#58673) fehér_ember


fehér_ember
addikt

Egy csak zenehallgatónak szinte semmi hasznos nem jött át pepe1125 hozzászólásaiból.
Nem ajánlott egy konkrét teljesen készen megvásárolható erősítőt sem.
Annyit tudtunk meg hogy lehet a szerencse folytán ráhibázott egy lehet nagyon jó erősítőre amit jelenleg sehol senki sem tud megvásárolni, meghallgatni; sőt még hivatalos teszteken sem szerepelt.
Ha harminc évet rászán egy laikus, akkor talán sikerülhet neki összehozni egy hasonlót.

(#58674) pepe1125 válasza andorra (#58661) üzenetére


pepe1125
tag

Nagyon jó dolog amit írsz. Elhiszem, hogy a füledre hagyatkoztál, meg az elektrósok között is nagyon sok a "buta", hozzá nem értő. Csak, hogy egy példát említsek milyen az egyetemi oktatás, az egyik frissen végzett mérnök kollégám megkeresett, hogy nézzem már meg az erősítőjét mi baja. (Tudták, hogy én nagy szaki vagyok...) Elhozta, és mondom nagyon egyszerű a helyzet, ezt a műveleti erősítőt kell kicserélni. Rámutattam, és megkérdezte, hogy ez így néz ki? Ő azt hitte valami háromszöget kell keresni. :O

Érzékeled?

- Mit látott az órákon?!
és
- Mi a valóság?

Elnézést kérek minden kedves olvasótól, aki hisz a tündérmesékben és én megpróbáltam elmondani neki, hogy a télapó nem is létezik. Én jónéhány oldalról megközelítettem már ezt a HIFI témát, nem zárkóztam el az ezotéria részétől sem, egyáltalán nem "mereven" a tudományban hiszek, mert elfogadom azt a tényt, hogy biztos létezik millió egy paraméter amire még nincs is mérési módszer, viszont ott van az a valami...

A fülünk egy olyan szerkezet, amit nagyon könnyen át lehet verni. A probléma ott kezdődik, hogy torzítás. A jó példát elsütötte az előttem szóló, amikor az illető csak a "HIFI"-n hallotta a hegedű hangját, aztán elment egy koncertre ahol meghallotta az igazi Stradivari hangját, és elszörnyülködött milyen rosszul szól.

Azok az átkozott torzítások.

A másik példa erre, a kis minihifik hangja, mekkora állat, milyen jól szólnak?! Olyan érzeted van, hogy abból a kis dobozból mi hangerő jön, és milyen szépen szól. Aztán eljössz hozzám, meghallod a nagyteljesítményű High End cuccot, és azt kérdezed, csak ennyit tud? (TORZÍTÁSOK!)

electrojunkie

(#58675) pepe1125 válasza fehér_ember (#58673) üzenetére


pepe1125
tag

Május végén tartunk egy bemutatót, ha gondolod lehet jönni "leszólni". :) Árulni nem szerettem volna az erősítőket, pedig legyártottam 8 db-ot. Mindegyiket egyesével, saját kézzel raktam össze, egyesével méregetve, hangolva. Mégis mi az az ár amit elkérhetnék érte? Nekem csak egy célom volt. Olyat alkotni ami hallgathatóbb, mint a piacon kapható összes erősítő. Az én ízlésvilágom szerint szóljon.

electrojunkie

(#58676) fehér_ember válasza pepe1125 (#58674) üzenetére


fehér_ember
addikt

Ha savanyú a tej, akkor nekem mint tejivónak miért is kell tudnom, hogy milyen vegyületek okozzák?
(Ez az elektromérnök kontra vegyészmérnökkel kapcsolatban jutott eszembe.)

[ Szerkesztve ]

(#58677) pepe1125 válasza fehér_ember (#58676) üzenetére


pepe1125
tag

Jogos :)

electrojunkie

(#58678) krichd1 válasza pepe1125 (#58674) üzenetére


krichd1
addikt

Tényleg, a B&W-ek hangszóróit kicserélték vagy mi lett velük ?

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#58679) #71562240 válasza pepe1125 (#58674) üzenetére


#71562240
törölt tag

"...aki hisz a tündérmesékben és én megpróbáltam elmondani neki, hogy a télapó nem is létezik."
De csak annyit sikerült elmondanod, hogy Mikulásnak hívják.

Victor, a takarító

(#58680) fehér_ember válasza pepe1125 (#58675) üzenetére


fehér_ember
addikt

A másik dolog meg szerintem az, hogy hiába csinálsz te tökéletes erősítőt, az még egyáltalán nem garantálja hogy azt kapjuk meg a lánc végén amit kellene. Hiszen minden komponens beleszól a hangba, és ezért lehet hogy pont egy nem tökéletes erősítővel kapunk a valóságoshoz közelibb eredményt mint a tiéddel.
Ezzel csak azt akartam mondani, hogy mindaddig amíg nem lesz minden komponens tökéletes, addig lehet nincs is akkora szükség tökéletes komponensekre, akármilyen furán is hangzik.

Más: Vegyünk két énekest: A és B. Mindkettő jól tud énekelni, nekem az A hangja határozottabban jobban tetszik neked a B-é. Tegyük fel hogy mindkettőnk hallása jó (kimérik műszerekkel) de akkor is itt van ez az ellentét. Akkor most melyikünknek is van igaza?

[ Szerkesztve ]

(#58681) Gabor970


Gabor970
addikt

Szerintem a tökéletességhez való közelítést sem tudjuk megítélni, hiszen nem voltunk ott a stúdióban, és nem hallottuk mi hangzott el a felvételkor, nem voltunk ott a koncertteremben, ahol a felvétel készült. Nem is tudjuk mihez hasonlítani azt ami kijön, hiszen nem tudjuk mi ment be. Az én nézetem szerint annál tökéletesebb, mennél hasonlóbb az amit hallok, ahhoz, amit felvettek. A forgalomban kapható zenefelvételeknek szerintem 99,999%-át egyikünk sem hallotta bemeneti fázisban. Innét kezdve, csak olyanunk lehet, hogy ez tetszik jobban, vagy az tetszik jobban egy egy lánc esetén.
Akkor tudnék én véleményt mondani, ha leülnék egy koncertterembe, ott készítenék felvételt (vagy készítene valaki) és aztán ezt odahaza meghallgatnám. A fülemnek tökéletesen emlékezni kellene tudni az eredetire, és lehetne cserélgetni a komponenseket, alakítgatni a szobát, hogy mikor hasonlít leginkább a reprodukció az eredetihez.
Ahogy idősödöm, úgy vesztem el a hitem mindenféle számokban, mérhetőségekben. És ez nem csak a HiFi területére igaz, hanem szinte mindenre. Nem attól jó egy autó, hogy ennyi centi, annyi lóerő és x mp alatt van százon, hanem ha mentem vele 10e km-t, meg tudom mondani mennyire tetszik, mennyire sem. Egészségügy dettó, sokkal elvontabb minden szerintem, semmit akárhány méréssel megítélhető lenne.

Tanulj meg alkalmazkodni a körülötted levő világhoz, mert a világ nem fog tehozzád! /boda

(#58682) andorra válasza fehér_ember (#58680) üzenetére


andorra
őstag

Az attól függ, hogy kettőjük közül melyik Leblanc Győző? A, vagy B?

(#58683) andorra válasza Gabor970 (#58681) üzenetére


andorra
őstag

Ebből az következik számodra, hogy túl sokat nem érdemes törnöd magad, hiszen úgysem fog sikerülni. Nincs a természeteshez közelibb hangzás, mert az úgyis szubjektív megítélés kérdése.

(#58684) perempe válasza fehér_ember (#58680) üzenetére


perempe
addikt

a valóságban óriási különbség van két énekes között, pláne operában. kedden pl. kétszer is láttam egy operát más szereplőkkel: Miklósa E. sokkal jobb volt a délutáni Konstanzenál, délutáni Ozmin híres D-je alig szólalt meg.

[ Szerkesztve ]

* Brahms: 4. szimfónia *

(#58685) Gabor970 válasza andorra (#58683) üzenetére


Gabor970
addikt

Nem. Az következik ebből számomra, hogy senkinek sem hiszek, ha számokkal akar meggyőzni.
Érdemes törnöm magam, de hiába mondja valaki, hogy ő kimért mindent, és nincs ennél tökéletesebb, én ez alapján nem fogom azt mondani, hogy ez nagyon jó.
Érdemes törnie magát aki ebben a témában hobbizik, én is szeretnék jobbat és jobbat, de kijelenteni sosem jelenthetem majd ki, hogy ez a legjobb, mert nem tudom, hogy az jobban megközelíti-e az eredetit, mint egy másik. Lehet sok esetben arra mondjuk, hogy jobb, amit ha kizárólag a helyesség alapján akarnánk megítélni, épp gyengébben "muzsikálna"

Tanulj meg alkalmazkodni a körülötted levő világhoz, mert a világ nem fog tehozzád! /boda

(#58686) pepe1125 válasza krichd1 (#58678) üzenetére


pepe1125
tag

Még nincs semmi előrelépés, két három hetet ígértek. Ami mostanában lesz aktuális.

electrojunkie

(#58687) Gabor970


Gabor970
addikt

Eszembe jutott egy példa. Mondjuk 8 hangszeres zenész ül a színpadon. Én meg ülök mondjuk egy viszonylag ideális helyen a nézőtéren. Hallgatom az előadást. Készül felvétel, odahaza is meghallgatom, és még hallgatja velem + 3 ember. A három embernek simán lehet olyan véleménye, pl cserélgetve komponenseket, hogy egyik adott rendszer esetén, jajj, itt olyan jól szétkülönülve hallatszanak a zenészek, ez milyen nagyon levegős, ez ilyen és olyan, ez a legjobb. Én meg aki hallottam az előadást, arra emlékszem, hogy ott egyáltalán nem lehetett ilyen elkülönülten hallani az előadókat, sokkal "monósabb" volt mint itt most ezzel az adott rendszerrel. Hmm, melyik a helyes?

Tanulj meg alkalmazkodni a körülötted levő világhoz, mert a világ nem fog tehozzád! /boda

(#58688) pepe1125 válasza Gabor970 (#58681) üzenetére


pepe1125
tag

Soha se fogod visszakapni azt, ha mondjuk egy terem 18. sorának 5. székében ültél, és ott rögzítették a hangot. Jó közelítéssel XY mikrofonozással és egy műfej, ami a te tökéletes másod, arra ráakasztva esetleg, valamit átad. Viszont a stúdióban nem erre törekednek. A stúdió munka az ottani hangmérnök ízlése szerint lesz kikeverve. Ő alakítja ki a teret, ahogy neki tetszik. Gyakorlatilag ez az amit otthon, egy referencia szintű berendezéssel szeretnél visszahallgatni.

electrojunkie

(#58689) pepe1125 válasza pepe1125 (#58688) üzenetére


pepe1125
tag

Ez a referencia berendezés amúgy is csak aktív dobozzal lehetséges. Egy spektrumanalizátorral pedig megtudom mondani mi az ami neked tetszik. Mint egy fénykép.

electrojunkie

(#58690) rukh


rukh
aktív tag

Ha az egyikünk barátnője egy fekete bombázó, a másikunké egy barna, mi alapján lehet eldönteni (ha egyáltalán kell ilyen döntést hozni), hogy melyikük a bombázóbb?

Ha az én autóm egy másodperccel gyorsabban éri el a százat, de valaki másé kényelmesebb, akkor melyik is a jobb?

Ki a mérvadóbb: aki a számoknak/méréseknek hisz (feltéve, hogy tudja, mit és hogyan kell mérni és értékelni), vagy aki a fülének (és ha nem tudja a trombitát megkülönböztetni az angolkürttől, akkor is)?

Miért kell mindenáron valamelyik nézetnek győzedelmeskednie, amikor mindkettő fontos és szükséges? Biztos vagyok abban, hogy ha a mérés-hívő és a meghallgatás-hívő együtt meghallgatnának több rendszert, fel tudnának állítani egy megegyezésen alapuló minőségi sorrendet, legfeljebb olyanokon mehetne a vita, hogy ennek kicsit jobb a tere, ez egy kissé mélyebbre megy, stb .... van aki az ütős mélyeket szereti, van akinek a középtartomány tisztasága a legfontosabb, van aki a jó térhatásra esküszik - akkor melyik is a jobb?

Üdv mindenkinek, Rukh

(#58691) pepe1125 válasza rukh (#58690) üzenetére


pepe1125
tag

Nincs két egyforma. De jó közelítéssel lehet hasonlót készíteni. Mind a két dolognak találkozni kell. Mér - hallgat. Ez nem vitás.

electrojunkie

(#58692) fehér_ember válasza perempe (#58684) üzenetére


fehér_ember
addikt

Azért mondtam az énekes példát mert szerintem ez igen könnyen előfordulhat és így mindenki könnyen beláthatja, hogy a hallás szubjektív.
Egyéni tapasztalások egyértelműen befolyásolják (és lehet hogy még sok minden más is).

Az énekes példát továbbvíve:
Nem nyugszunk bele hogy másként ítéljük meg a két énekes hangját tetszetőségi szempontból (azon nincs vita hogy mindkettő jól énekel), ezért elkezdünk tovább kutatni, megvizsgáljuk a hallásközpontunkat, az a neurunok számát, statisztikákat készítünk ... stb. Sőt az emberiség minden tagján elvégezzük a vizsgálatokat de mégsincs egyértelmű végeredmény. Végül csak kiderül hogy: pl. Az egyik női énekes ;) hangja műszerrel kimérve az ő édesanyja hangjával mutat hasonlóságot a másikéban pedig az én édesanyáméval való hasonlóságot lehet kimutatni. De az előbbi példában lehetett volna egy régi barátnő is, és szerintem könnyen belátható és bebizonyítható hogy ilyen dolog is egyértelműen befolyásolhatja akár pozitív akár negatív értelemben is a megitélésünket. És a végén ugyanúgy nem tudunk igazságot tenni.
Az agyunk a feldolgozó ezért a hallásunkra is kihatnak az általa megtapasztalt pozitív vagy épp negatívnak itélt történések.

Erre mondok egy egyértelműbb példát, amit szintén sokan megtapasztaltak már: Eleinte én is úgy ittam a vodkát mint a vizet, semmi rossz nem volt benne. De miután egyszer-kétszer nagyon kiütöttem magam vele és nagyon pocsékul voltam utána, az agyam alapból hozzárendelt egy nagyon rossz (fertelmes, undorító, hányingertkeltő) tulajdonságot, pedig a vodka íze közben mit sem változott. Utána már nem hogy nem bírtam meginni, de a szagától is rámjött a hányinger. Miután végigjátszottam ezt még 1-2 itallal, utána már bármilyen kis mértékben alkoholt tartalmazó ital ezt váltotta ki belőlem (sajnos); pedig nem az alkohol hanem én voltam a hibás, az agyam mégis önkényesen döntést hozott. Sőt még az is levonható, hogy a negatív dolog többet nyom a latba mint a pozitív (mert hiába éreztem én közben egy darabig igen jól magam :DD ).

Ha teljesen objektíven akarnánk ítélni akkor előbb formatálni kellene az agyunkat. De akkor hogy hallanánk és hogyan tudnánk ítéletet alkotni.

[ Szerkesztve ]

(#58693) simongab válasza Gabor970 (#58685) üzenetére


simongab
senior tag

Eszembe jut a műkedvelő és a művész közti különbbség. A műkedvelő az ezközt hiszi meghatározónak a mű létrehozásában, a művész az eszköztől szinte függetlenül a műre gondol. Vajon nem kell e a művet a Nusi néninek is élvezni a szokol rádióján? Vajon mindenkit az asztal körül kergettek gyerekkorában ha nem referencia láncon hallgatta kedvenc zenéjét? A kérdés nem költői!

(#58694) Gabor970 válasza simongab (#58693) üzenetére


Gabor970
addikt

Szerintem szokol rádión csak a hirek, és a beszélgetős műsorok élvezhetőek. Bartókot még a kocsiban sem tudok hallgatni, petőfit azért szoktam.
A minőség nem attól függ, hogy a többség min hallgat. Nem véletlenül kedvelik kevesen a komolyabb műfajokat . Jópár emberrel találkoztam már, aki korábban csak popzenét, vagy rockot hallgatott, és mikor lecserélte a rádiósmagnót, a mjúzikcentert minőségibb hangkeltőkre, megszerette a jazz-t, komolyzenét, operát... stb.

[ Szerkesztve ]

Tanulj meg alkalmazkodni a körülötted levő világhoz, mert a világ nem fog tehozzád! /boda

(#58695) blattida válasza pepe1125 (#58675) üzenetére


blattida
nagyúr

Azt hiszem, hogy a piacon kapható erősítőknek csak igen kis hányadát hallhattad.

Az én ízlésvilágom szerint szóljon.
Ez a kulcsmondat. A hifi erről szól.

A zene meg egy sokol rádión is megszólal.

[ Szerkesztve ]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#58696) Gabor970 válasza Gabor970 (#58694) üzenetére


Gabor970
addikt

Ezzel kapcsolatban eszembe jutott, hogy mig crt TV-m volt gyakorlatilag nem néztem filmeket odahaza, nem néztem TV-t sem. 5 éve vettem egy plazmát, és azóta sok filmet megnézek, sorozatokat is elkezdtem nézni.
Még ha egy nagyon alap készülék is, azért mégiscsak plazma és 50". 21:9-es filmek a CRT-n egy nadrágszíj méretű csíkon... nekem aztán mindegy volt, hogy a film mekkora durranás, képtelen voltam élvezni.

Tanulj meg alkalmazkodni a körülötted levő világhoz, mert a világ nem fog tehozzád! /boda

(#58697) simongab válasza blattida (#58695) üzenetére


simongab
senior tag

Szerintem azt megoldják. Mármint hogy az ízlésed szerint szóljon. Kikeverik Neked a mágusok, úgy hogy azt gondolod hogy Te döntöttél. Ha már autó: amikor az autó szektorban is dolgoztam mondta egy kereskedelmi igazgató a kulisszák mögöt: "Az emberek nagyon kicsi hányada veszi azt az autót ami tetszik Neki. Azt veszi meg amit Én akarok!"Remélem a kereskedők nek kapják fel a vizet :))

[ Szerkesztve ]

(#58698) Kernel válasza blattida (#58695) üzenetére


Kernel
nagyúr

Érdekes felfogás. 80-as években Darvasék a Hi-Fi Magazinban nekem még azt tanították, hogy a Hi-Fi a valósághű átadásról szól.

Mint ahogy a TV-n is valósághű színeket, arcokat akarok látni. Nem túlszínezett, nem hideg, nem meleg színeket, hanem a valóságot.

Elektronikus zenei forrásnál ez persze nem gátol meg abban, hogy a basszusokat és a magasakat úgy toljam, ahogy nekem tetszik, de ez viszont már nem Hi-Fi kategória, itt az eredeti fogalma is már kevésbé értelmezhető, vagy nem is érdekel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58699) simongab válasza Kernel (#58698) üzenetére


simongab
senior tag

És szerinted ez így van?

(#58700) blattida válasza Kernel (#58698) üzenetére


blattida
nagyúr

Elméletben igen, gyakorlatilag viszont ízlések és megszokások döntenek. Az otthoni zenehallgatás Sosem lesz olyan, mint a koncerteken, eredendően a szobaakusztika miatt. A legtöbb hifista falnak menne otthon attól, ha úgy szolna a rendszerük, ahogy élőben, hiszen koncerten messze nincs annyi basszus, nincs annyira térábrázolás, akkora hangerő, nincsenek annyira finom részletek.
Aki csak zenét akar otthon hallgatni, annak sokkal könnyebb.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.