Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48338) benedekco válasza Ctrl+Alt~Del (#48334) üzenetére


benedekco
addikt

Mondjámá egy értelmes észérvet, hogy minek jársz ehhez a csókához?

Megint csak, lehet van benne pár dolog abban amit mond ("rosszul berögzött dolgokat kigyomláljuk"), de hót hülyeség a többi.
Az én gityótanárom aki amúgy baromi jó volt, pl azt mondta előbb tanulod meg a szólókat lassan mint az akkordokat meg azok bontásait, mert egyszerre egy hanggal foglalkozol, nem 6-al. Szóval az, hogy az akkordokkal kell kezdeni, megint csak nem igaz.

re: uccsó hsz
"mindig metronómmal gyakoroljam az akkordokat" ha nem is mindig, de próbáld a legtöbbet úgy gyakorolni ha teheted! Rohadt sokat javít a ritmus érzékeden. Vagy sokat ront ha nem úgy gyakorolsz. Metronóm lehet backing track, vagy valami dobtéma.

Nem ehhez kell a tanár, mondtuk már ezerszer. A tanár máshoz kell. Pl jó tartás, laza tartás, elmélet, ritmus korrekciók, meghallgat és elmondja mi jó mi nem jó. Ez a pacák nem jó tanár.
Szerintem a Rocksmith-el messzebb jutottál volna ennyi idő alatt mint vele :D és halál komolyan mondom!

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#48340) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Tegnap a guitarmasterymethod.com egyik videójában volt, hogy az oktató azt mondta, hogy ha valaki mondjuk a kromatikus skálát tolja 70 bpm-mel, akkor lehet kísérletezni azzal, hogy egy negyed alatt nem egyszer, hanem mondjuk kétszer penget, sőt, később háromszor is. Mert ezzel fejleszthető a pengetési sebesség.

Ma kérdeztem a tanárt, hogy szerintem annak van értelme, ha a C-dúr skálát mondjuk duplázva játszom metronómra? Azt mondja, "Konkrétan semmi. Bohóckodni jó, de egyébként ez semmire nem jó".

Hozzátette, hogy majd később, amikor a skálák már úgy mennek, akkor ott lehet duplán pengetni hangokat, majd kezébe vette az akusztikus gitárt, és valami kurva gyors skálát tolt le duplán pengetve vagy fél percig. Azt mondja, na így már lesz értelme.

;]

W | W | H | W | W | W | H

(#48345) Ctrl+Alt~Del válasza cucka (#48343) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Nincs értelme a technikai gyakorlatnak, mert elvileg zenélni akarsz tanulni.

Justin, és sok más online, híres és kevésbé híres oktató, tanár, miért mondja az ellenkezőjét? :F

W | W | H | W | W | W | H

(#48364) benedekco válasza Ctrl+Alt~Del (#48352) üzenetére


benedekco
addikt

Én nem tértem meg, inkább feladtam :DDD Illetve attól, hogy a tanár egy balfasz, vannak dolgok amikben igazat adok neki.
Amúgy meg cucka igenis jókat ír, érdemes odafigyelni a 48343-ból egész sokat lehet tanulni ;)

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#48369) FockeWulf válasza Ctrl+Alt~Del (#48363) üzenetére


FockeWulf
tag

Kb mindegyik Green Day dal kezdőknek való, ettől egyszerűbb punkrock dalok nemigen vannak.

Én tényleg nem értelek téged, méltatlankodsz hogy neked minek megtanulni a hangközöket, aztán azon méltatlankodsz hogy nem érted az akkordok vagy skálák lényegét/felépítését.

Fel vagy háborodva hogy veled a tanár akkordokat gyakoroltat mert minek az, aztán azon keseregsz hogy nem tudsz egy mezei faékegyszerű 3-4 akkordos dalt elkaparászni.

Nem érted miért nem ad a tanárod technikai gyakorlatokat, holott a mezei nyílt akkordok váltása (metronómra!) Is technikai gyakorlat.

Vagy 8X le lett már itt írva neked hogy az akkordok az egyik alapja a gitározásnak (attól függetlenül h te füstölgő Iron Maiden szólókat játszanál), ami egyszerűen megkerülhetetlen.

Tök jó tanácsokat kapsz itt a fórumon, kb mindegyikre magasról teszel rá, aztán egy idő elteltével meg ugyanazokon a "problémákon" akadsz meg.

Folyton beleesel abba a kezdő hibába hogy egyből akarsz mindent tudni, és lehetőleg azonnal. De ez sajna nem megy így. Volt h én is 2, sőt 3 év tanárhoz járás után is úgy éreztem h semmit sem tanultam...aztán persze rájöttem h ez nem igaz.

Nem kioktatás, vagy bántás, félre ne érts. Amit írtál h miket mondott a tanárod, egy-két dolgtól eltekintve igaza volt. Kezdem azt látni h nem is igazán a tanárral vannak itt a nagyobb gondok...hanem a nebulóval.

(#48374) Ctrl+Alt~Del válasza espista (#48370) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Hidd el nekem, hogy egy térdszalag szakadást se nehéz megtanulni, mégse tudod megcsinálni.

Semmi bajom a kvintekkel, pláne, hogy metálalap, de

1. nem tanultunk egyet se, soha nem volt szó róla az órán
2. nem tartok ott a tanár szerint, hogy ilyeneket tanuljak
3. ha véletlenül mutattam neki valamit, hogy magamtól tanultam hétvégén, és mondjuk volt benne egy kvint, szikrát szórt a szeme, hogy minek csinálok ilyeneket, egyszerűen nem tartok még itt.

De ha nem tartok itt, akkor minek ad fel olyan számot, ami azzal van tele?

W | W | H | W | W | W | H

(#48384) jmarcell válasza Ctrl+Alt~Del (#48381) üzenetére


jmarcell
csendes tag

Veled mondjuk nem nehéz "személyeskedésbe" kerülni.

Összességében, mi most a lényeg? Otthagytad a tanárt, mint Szent Pál az oláhokat, ez történt "50" kommenttel ezelőtt, a tanár tud róla? Ha tud, akkor majdnem mindegy mindkettőtöknek, ha meg nem, akkor is. Adott leckét, gyakorolsz kicsit, senki nem fogja tudni, hogy miért adta pont ezeket, lehet még ő sem.
Általános probléma ez a link hozzáállás emberek részéről legyen az tanár vagy sem, gyakran a pedagógiai érzékük is nulla. Saját magad szopattad eddig vele, holott nem rezegtetek össze, ez nyilvánvaló. Nem tudom ki ez a csávó, marhára kíváncsi lennék rá, mert az eddigiek alapján hazánk 5 legjobb élő gitárosa között kellene emlegetni, csak enyhén bunkó még mellé... Gyanítom nem fog kiderülni, vagy valami "noname" alak.

A H7 is egy elég alapakkord, én hamarabb fogtam szerintem, mint F-t, az F már a barrék előtt jött. Gyűlöltem is, mint az állat, sőt a mai napig nem fogom, csak ha muszáj, mégis gyakorolni kell és berögzül, hiába mutatta a csávó vagy sem. Valami szűkített akkord még úgy sem tetszene, vagy ilyesmik.
Nincs összerakva a kép a fejemben, nem is az én dolgom, de azt kellene nézni, hogy mi a cél? Nyilván, ha nem haragszol meg, már profi zenész talán nem leszel, hobbistaként, saját kikapcsolódásra gondolnám, hogy kellene fordítani az időt, ez lehet zenehallgatás, zenére alájátszás, bármiféle gyakorlás. Nem kell senkihez mérned magad, azt csinálod, ami neked örömet okoz, pont. Lesznek technikai hiányosságaid? Biztosan, sokaknak van itt szerintem, sőt még híres zenekarokban lézengő embereknek is vannak, valaki kottát se tud olvasni és rohadtul megvan 20-30 éve. Parasztba lefog 3-4 kvintet és kész a szám.
Ettől függetlenül persze, keressél egy tanárt, remélhetőleg találsz egy normálisabbat, csak helyén kell kezelni a dolgokat. Valaki ebben jó, valaki abban, gyakorlással meg egy szintig el lehet jutni, minél hamarabb kezdi az ember, annál könnyebb talán és fordítva. Bármikor el lehet kezdeni gitározni, nem erről van szó. A neten is találni egy csomó dolgot, te is néztél már ilyeneket, ezután is fogsz. Ott a tab-on mit kell lefogni, ha barré lesz, akkor barré, majd kitapasztalod hogy kell lefogni, neked miként kényelmes. Biztos nem fog minden porcikád az optimális szögben állni, érdekel valakit? Nem hiszem. Te zenélsz, örülsz neki, ennyi. Biztos sokan megköveznek majd itt ezért, lehet te magad is, de szerintem valami hasonló lenne a lényeg.

Szerk.: Bodor Máté is talán egyetlen órát volt Alapinál, mert nem rezegtek össze. Legyél te a következő Bodor Máté. ;)

[ Szerkesztve ]

(#48389) Goose-T válasza Ctrl+Alt~Del (#48385) üzenetére


Goose-T
veterán

Ezt elmondta már valaki, hogy ilyen szintű tudáshoz azért kell minimum 4-5 év tanulás és gyakorlás? Nem fogsz pár hónap alatt komoly szintre eljutni, ne is várd el. Szerintem a tanár azért mondja, hogy először tanuld meg rendesen váltogatni egymás után a tábortűz-akkordokat, mert ez szokott lenni az a lépcső a gitártanulásban, ami már az elején tud sikerélményt adni, hogy ne menjen el a kedved.

Szerk.: a 4-5 év gyerekekre vonatkozik, 40+-os vén szaroknál a tanulási képesség jóval kisebb már.

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#48408) lacibattya válasza Ctrl+Alt~Del (#48363) üzenetére


lacibattya
csendes tag

https://www.youtube.com/watch?v=uZ_D5CZL_r4
Esetleg?
Olcsóbb mint a tanár. :DD

[ Szerkesztve ]

(#48458) Vegyigyümi válasza lacibattya (#48408) üzenetére


Vegyigyümi
tag

:C Köszi :C
Ez tényleg felér egy tanárral. És 50 perc után nem mondja, hogy mára ennyi. :D

Ami nem kék, az más színű.

(#48469) Vegyigyümi


Vegyigyümi
tag

A következő 33 másodpercet küldeném azoknak akik gitár tanárhoz járnak. :DDD
[link]

Ami nem kék, az más színű.

(#48473) Ctrl+Alt~Del válasza lacibattya (#48472) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Az 1 perc körüli részről mondta az ex-tanárom, hogy ennek semmi értelme ilyeneket gyakorolni.

W | W | H | W | W | W | H

(#48474) lacibattya válasza Ctrl+Alt~Del (#48473) üzenetére


lacibattya
csendes tag

Háde a te tanárod farok volt! :DD

(#48489) Alexios válasza V.Stryker (#48488) üzenetére


Alexios
veterán

Nem tudom pontosan mit gyakoroltál innen., de ha nem mennek ezek akkor szerintem legalább mellette, vagy helyette nézz ki esetleg egy egyszerű dalt. Ha nem tudod mit, justinnak az oldalán pl. találni minden section végén, akár a kezdő résznél néhány dal amit az addig tanult akkordokkal el tudsz játszani, válassz ki egyet, és kezd el tanulni.
Ha csinálod, legalább sikerélményed lesz belőle, mert a végére megtanulsz egy dalt.

Másik opció hogy esetleg keress egy tanárt akihez eljársz heti 1x, ami kicsit rákényszerít hogy gyakorolj, és terelget is.

Végső soron amúgy a beletett munkától fog függeni az egész, nyilván a tanár segít hogy hogy legyen a leghatékonyabb a tanulásod, vagy az ilyen netes kurzusok adnak egy struktúrát, de a sikerélmény akkor lesz ha gyakorolsz, lehetőleg rendszeresen.

[ Szerkesztve ]

(#48535) Ctrl+Alt~Del válasza lacibattya (#48533) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

A gyökér tanárom ezt úgy tanította, hogy lefogod az akkordot, lepengeted, bal kéz elenged, és utána megérinted mondjuk a térded. Aztán megint lefog, megint lepenget, térd.

De videón láttam azt is, amit te mondasz, ki is próbáltam, és amúgy meglepően nehéz. Azt gondolná az ember, milyen könnyá, közben meg úgy elmozognak az ujjaid, mint a huzat.

W | W | H | W | W | W | H

(#48593) Alexios válasza Ctrl+Alt~Del (#48586) üzenetére


Alexios
veterán

Van pc/macre is yousician, inkabb egy gitár tanár az csak a premium pluszban vannak licencelt dalok. Cserébe mondjuk nem csak hrmadvonalbeli japán zenekaroktol, nem tudom mi történt a rocksmithel mert a nem előfizetéses verzióban voltak rendes együttesek is. Yousicianben amúgy napi x perc ingyenes, érdemes lecsekkolni ha nem ismered

(#48678) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Na eddig bírtam, kerestem egy új tanárt, ma voltam az első órán. :DDD

Hát az a tyúkeszű, akihez jártam, elbújhat emögött a srác mögött. Artisjus zenetanári díjjal rendelkezik, egy nagyon barátságos, nyugodt, türelmes srác.

Egész órán egyetlen egyszer nem pengettem, és mégis szaladt az idő, ittam a szavait. Kikérdezett, mióta, hogyan, mi a motiváció, hova akarok eljutni. Mivel egy ideje csörög a 6-os húrom, elmondta a gitár felépítését. Egy hangszerész mit állít, és miért. Beszélt húrmagasságról, a nyak ferdüléséről, hogy a nyakban a fa ugye tömörebb és ritkább részeket tartalmaz, aminek eltérő a párakötő képessége, ezért van az, hogy "elmászik" a nyak. Megmutatta és elmagyarázta, hogy kell a pálcán állítani.

Beszélt a babáról (saddle) - fingom se volt eddig mi az, oktávolásról. Megmutatta, hogy mi az, elmagyarázta, miért fontos. Beszélt húr hosszúságról, megmutatta, hogy az összes csavarral mit lehet állítani, ez miért fontos, és hogyan.

Aztán kicsit elkezdtünk zeneelméletezni, elmondta, hogy az open akkordok miért a fejhez közel kerülnek lefogásra, a nyakon hogyan csúsztathatók ezek a hangzatok, egy A4-es oldalon megmutatta az összes létező dúr és moll, sus akkordok elrendezését, hogy ezeknek mi a logikája.

Mondta, hogy nem hisz abban, hogy a tanulás csak a sikamikával indul, és ne lehetne közben örömzenélni, sőt, fontosnak is tartja. Mutatott egy looper pedált, elmondta, hogy az nem azonos a loop pedállal.

Minden kérdésemre válaszolt, nem ment el kávét főzni közben, nem gyújtott rá. Azt se mondta, hogy amit kérdezek, az itt van fent, én meg itt lent. Szerinte nem kellenek szólótechnikai alapok a kromatikus skálához.

Elrepült az 50 perc, hazajöttem, és kb. 3 perc alatt állítottam a merevítőn, és meg is szűnt a 6-os húr csörgése. Azt hittem, hogy ehhez mindenképp hangszerész kell, és ez egy bonyolult dolog, közben meg 3 perc volt megcsinálni kb hangolással együtt.

Ez egy másik liga.

W | W | H | W | W | W | H

(#48684) benedekco válasza bigrob (#48683) üzenetére


benedekco
addikt

Nekem is az jutott eszembe, hogy a gitár tech részét már itt elmagyaráztuk (leginkább ti).
De igaz, hogy pont ezért fontos a tanár, ott van testközelben úgy mondja, úgy mutatja és az ember másképp látja a dolgokat, mint leírva, elolvasva.

re: Ctrl+Alt~Del
Jól döntöttél! Sok izgalmas és tanulságos órát kívánok! Hajrá! Eszedbe ne jusson megint letenni azt a szép hangszert!

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#48791) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Az új kihívás :-D Hát ezzel elleszek egy darabig mire értelmezhetően fog szólni. Egyelőre a harmadik ütem végéig jutottam. Amúgy a tanár mondta, hogy ha van kedvem, tanuljuk ezt.


Persze ha megnézem ezt, én rögtön elsírom magam, mert én ezt pont így akarom eljátszani, ahogy ő. :F

W | W | H | W | W | W | H

(#49097) Ctrl+Alt~Del válasza V.Stryker (#49096) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Jól teszed.

Kurvára nem jutsz el ide egy év alatt, hacsak nem vagy extrán tehetséges. Én nem heti 2-3 gitározom, hanem úgy 15-öt, de tizet garantáltan, és mégsem tartok ott.

Ez jól hangzik, csak amikor valaki elmegy egy tanárhoz mondjuk 7 ezerért óránként, az 50 perc úgy elmegy, mint a nyavalya. Ennyi idő alatt nem fog ő skálákról logikázni, meg minden akkordot háromféleképp lefogni, meg ritmikát és miegymást tanítani. Meg amiket itt még felsorolt. A riffeket pont meg lehet magadtól tanulni, tele van a net oktató videókkal. De a riffektől valaki még nem fog tudni gitározni, én sem tudok Gary Moore meg Metallica: One után.

Tapasztalatból mondom, a harmadik tanárhoz járok.

W | W | H | W | W | W | H

(#49100) FockeWulf válasza beteg (#49098) üzenetére


FockeWulf
tag

Hát ezaz, hogy a jó tanár észre kell(ene) hogy vegye, ha nem tudod tartani az adott tanulási tempót, s akkor lassítani. Ahány ember annyi féle megközelítés. Ez nem "hülyegyerek/nem hülyegyerek" kérdés szerintem, van akinek ez meg ez a technika megy jobban, van akinek az meg az, van akinek egyik sem, viszont keni-vágja az elméletet....stb. Ezt fel kellene ismerni és aszerint alakítni a tanmenetet....ha már magántanár. Eleve szerintem tévút ez az "X idő alatt ezt meg ezt a szintet fogod elérni" maszlag. Ez nem más mint behülyítő reklámfogás. Sok mindentől függ h ki milyen szintre ér el bizonyos idő alatt, és ezt előre senkinél sem lehet megjósolni. Ezer tényezőtől függ. Életkor, szorgalom, rászánt idő, tehetség, stb. És ez nem verseny kéne h legyen. A csóka borsos óradíjakért baromságokat ígér. Most elolvastam a házirendjét/weboldalát....hát..."kicsi" kapzsiság azért átjön....vagyonokat fizetsz neki és minden feltételt ő akar szabni...hm...érdekes.

(#49103) Alexios válasza Bobrooney (#49101) üzenetére


Alexios
veterán

Nem tudom, én inkább úgy látom hogy a legtöbb tanárnál nincs tanmenet :) Voltam olyannál aki 20+ éve tanított, volt olyan aki csak 10+, de én nem találkoztam olyannal még ahol lett volna egy kötött tanrend, és azt kell követni, általában vagy volt valami téma, mittudomén, nézzük a blues imprót, és akkor azzal foglalkoztunk, vagy csak simán óráról órára gyakorlat, az alapján látta mire kell épp nagyobb hangsúlyt fektetni, ilyesmi.

(#49104) Ctrl+Alt~Del válasza FockeWulf (#49100) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Elolvastam a házirendet én is, ez alapján, ha semmi mást nem tudnék a tanárról, garantáltan nem akarnék hozzá járni. Ez a stílus, jézusom, nagyon gáz.

5.500 forint a csoportos óra, fizessen 5500-at ezért az, akinek két anyja volt, 6 ezerért már simán mész egyéni órára is.

W | W | H | W | W | W | H

(#49105) Ctrl+Alt~Del válasza Bobrooney (#49101) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Én a harmadik tanáromat fogyasztom, tanmenet még egyiknél se volt. Az első a nevemet se tudta mindig, a második tyúkeszűről sokat meséltem itt, akihez most járok, ő is az óra elején dönti el, akkor most mivel is foglalkozzunk.

Egy kicsit amúgy ez zavar, persze ahány tanuló annyi módszer meg minden, de csak van ennek egy általános menete, hogy először, kéz és testtartás, utána pengető fogás, pengetési minták, stb, majd akkordok, mikor milyen zeneelmélet, stb.

Ezt így komplexen még sehol sem láttam.

W | W | H | W | W | W | H

(#49107) FockeWulf válasza Ctrl+Alt~Del (#49105) üzenetére


FockeWulf
tag

Igen, általában ez van. Vagy van egy kötött tanmenet, amitől aztán eltérni nem lehet, vagy van a kesze-kusza módszer, ami éppen a tanárnak az eszébe jut, vagy amihez éppen kedve van, azt tanulgatjátok.

(#49108) beteg válasza Ctrl+Alt~Del (#49099) üzenetére


beteg
őstag

Ez így van! :) Igaz!

FockeWulf Abszolult!

Tényleg nehéz kérdés ez a tanár ügy. Az első tanárom csak és kizárólag figcsiket, témákat tanított. Hiába kérfem többször is, hogy legyen kis zeneelmélet. Akkor emiatt otthagytam, de most meg lehet, hogy visszamennék hozzá.

Aztán volt olyan is, aki ha nem online vagyunk, olyan nyakast baxott volna le, hogy leesek a székről. :D Szerintem a kis kínai gyerekeket emberségesebb módszerekkel hajszolják világbajnoknak.

Most viszont találtam egy nagyon szimpatikus jazz gitárművészt! Ő aztán tényleg tud zenélni, hiteles, türelmes, érthető, nem horror drága, de most meg sajna én nem tudok menni.

Marad a truefire, meg a youtube. Azzal is lehet azért poroszkálni.

Csak futni kell!

(#49139) kutyek válasza Ctrl+Alt~Del (#49137) üzenetére


kutyek
senior tag

Jól :) meglep, hogy ezt eddig egy tanár sem mondta el neked (vagyis hogy nem jött rá, hogy el kellene mondani).

Ugyanezek a hangok vannak a természetes moll (eol) skálában is, csak a 6. fokról indítva. Az E dúr példa esetében ez C# moll.

(ami azt illeti, mivel a hangok ugyanazok, ez igazából nem is külön skála, hanem ugyanannak a természetes skálának az eol (moll) "módja". Vannak olyan hangsorok, amelyek valóban más skála módjai, mivel semmilyen természetes módnak nem felelnek meg.)

[ Szerkesztve ]

(#49142) Ctrl+Alt~Del válasza doc (#49141) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Jó reggelt, doc! ;]

El kellett kétszer is olvasnom, de a lényeget megértettem, köszi. Nézem a videót.

Neked lesz igazad, rémlik már, hogy inkább E-moll, a tanár is mondta, holnap ezzel kezdünk el majd szórakozni az órán.

W | W | H | W | W | W | H

(#49197) Ctrl+Alt~Del válasza jmarcell (#49195) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Én meg basszus egy G-moll skálát képtelen vagyok azzal az ujjrenddel lejátszani, ahogy a tanár mondja. :(

6-os húr 3-as bund mutató, 5-ös bund középső (itt vérzek el) 6-os bund (kisujj)..

Mit összes szenvedtem vele tegnap, mint egy nyomorék, úgy néz ki közben a kezem és csiga lassúsággal is alig megy. Mondtam neki, hogy az 5-ös bundot nekem a gyűrűs ujjam "akarja" lefogni, azt mondta azért, mert nem jó a kéztartásom. De olyan kitört csuklóval, ahogy ő játssza, nekem nem megy.

Tegnap este két óra gyakorlás után azt hittem, hogy kibaszom az ablakon az összes gitárom meg erősítőm. :((

Ez volt a 10 hónapom második mélypontja.

[ Szerkesztve ]

W | W | H | W | W | W | H

(#49204) Ctrl+Alt~Del válasza espista (#49202) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Úgy valóban könnyebb. De a tanárom szerint pont ez a lényege, hogy így próbáljam meg, mert így két ujj marad szabadon kvázi, tehát az további játéklehetőség.

Nekem is a hármas ujj áll rá könnyebben azokra, de tény, hogy ez jobban nyújtja-tornáztatja a kezem.

W | W | H | W | W | W | H

(#49223) terepkigyo válasza FockeWulf (#49222) üzenetére


terepkigyo
csendes tag

A 'kapafogás' ha jól sejtem 'thumb over the neck' magyar megfelelője. Sosem hallottam még így, nagyon találó.
Én is nagy művelője vagyok ennek, mondjuk én átszoktattam magam - nem kevés sz.pással - a "simabarrésról" erre a formára, leginkább azért mert akiknek a dalait vakarászom nagyrészt így fogták, és hát utólag egyszerűbb is így. Eszembe sem jutott hogy kvázi "illegál" :)

(Nagyon pörög mostanság a tanár-téma, azt meg tudja valaki mondani, hogy egy szintfelmérő hogyan történik? Tanára válogatja hogy, s mint, vagy létezik valami sztenderd-szerűség?)

"A hangerő, életforma!"

(#49224) Ctrl+Alt~Del válasza Goose-T (#49218) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Na, akkor kezdhetek mindent elölről. :(

Nem vitatkozásképp, de én ahány mondjuk metál együttest látok játszani, mindegyik marokra fogja a nyakat...

Most épp arról szoktatom le magam, hogy a jobb kisujjam a gitár testén megtámaszkodjon.

Az első tanárom azt mondta, hogy az mindig legyen letámasztva. Mert támpontot, stabilitást ad a kéznek. Igen ám, csak ezáltal felesleges feszültséget is visz a kézbe, ami meg nem jó.

Most elpengettem pár dolgot úgy, hogy nem támasztom, és bár most még nagyon fura, egyből érzem, hogy szabad a kezem, gyorsabban is tudok pengetni. Nem érzem azt, hogy "gúzsba van kötve".

W | W | H | W | W | W | H

(#49228) Ctrl+Alt~Del válasza benedekco (#49226) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Ha nem utálnál, már hamarabb is mondtam volna biztos. :C

Az a faszkalap tyúkeszű tanár miért nem mondta, hogy figyelj ember, nem jól fogod a gitár nyakát?! Hónapokat jártam hozzá. Az nem f§sz, nem markolászd, ez a helyes tartás. Meg azt, hogy ne támaszd a kisujjad a testhez, mert izomfeszülés lesz a vége, és ez gátol majd a játékban.

Bezzeg azt tudta mondani, hogy amit kérdezel az itt van fent, a tudásod meg itt lent. Kurva anyád. :B

W | W | H | W | W | W | H

(#49555) Ctrl+Alt~Del válasza cucka (#49553) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Vajon Nicko a Maidenben használ ilyet? Szerintem a 40 év, ami a kezében van, az neki elég.

Larsnak látni szoktam a fülében a HANGSZÓRÓT, de hát őt tudjuk, milyen.

Loop vs looper, keverem, pedig a tanár elmondta.

[ Szerkesztve ]

W | W | H | W | W | W | H

(#49877) Ctrl+Alt~Del válasza Nunder (#49876) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Nagyon helyes.

Én pont tegnap éreztem ezt a Schecterrel. Végre hazakerült a hangszerésztől négy hét után, szerintem jobban csörög, mint előtte. Rákérdeztem, és bundot is síkolt rajta, úgy került az egész húrral együtt 31 ezerbe.

Aztán elkezdtem játszani azokat rajta, amiket nagyjából tudok, hát mind szarul ment, billegett a gitár az ölemben, nem azt hallottam, amit szerettem volna..

Mondjuk már a tanárnál befrusztrálódtam teljesen. A pentaton dobozokról kérdeztem, azokról kezdtünk el beszélni, hogy mi bennük a logika, milyen móduszokat lehet játszani rajtuk, stb. Beszélt az improvizálásról, és mondta, hogy nézzük meg ezt a gyakorlatban. Kijelölt három hangot a skálából, egy alaphangot, az eggyel magasabb és alacsonyabb hangot. Mondta, hogy ő játszik egy alapot, és én tetszőleges ritmussal ezt a három hangot variáljam rá. Elkezdte játszani, én meg ott ültem, és teljesen lebénultam, mondtam neki, hogy nem tudom. Nyomta tovább az alapot, türelmesen, ültem izzadó tenyerekkel, bénán, mondtam, hogy fogalmam sincs mit kéne játszanom oda, ami illik rá. Aztán mondta, hogy oké, akkor játsszam rá ezt, és mutatott egy ritmikát. Na, az úgy már ment, pár percig azzal szórakoztunk.

Utána mondtam neki, hogy oké, de magamtól erre képtelen vagyok, pláne éles helyzetben. Egy rakás szerencsétlenségnek éreztem magam, és arra gondoltam, hogy hazajövök, és a gitárok meg az ampok meg mindenem, ami gitárhoz köthető, azt fogom és szanaszét töröm ezer darabra, és kibaszom a kukába. :F

W | W | H | W | W | W | H

(#49878) consono válasza Ctrl+Alt~Del (#49877) üzenetére


consono
nagyúr

Jó lesz ez, nyugi! Egyelőre a tagadási fázisban vagy ("magamtól erre képtelen vagyok") ,de nagyon rövid ideje gitározol még csak, ez is javul idővel. Ezt ugyan úgy kell/lehet gyakorolni. A tanár belökött a vízbe, magadtól nem ment az úszás, de mikor kaptál egy kis támpontot, akkor igen. Neo is leesett elsőre ;)

"In God we trust. All others must bring data"

(#49880) Alexios válasza Ctrl+Alt~Del (#49877) üzenetére


Alexios
veterán

Az improvizálás is olyan, hogy gyakorlod és jobban megy majd. Én is ezzel szenvedek mostanában, hogy a korábbi tanárok kevésbé erőltették ezt, így technikailag egész sok minden megy, meg tudok tanulni egy szólót, de ha nekem kell imprózni akkor bestresszelek és kb a skála fel-le megy csak :D Ha erőltetem és minden nap szedek valami backing tracket viszont akkor azért van érezhető fejlődés, a lényeg hogy az improvizáció sem úgy fog jönni, hogy most már tudok ezt meg azt, és akkor magától menni fog, hanem külön gyakorolni kell.

Pl. játsz el valamit, majd ismételd meg, majd ismételd meg valami apró variációval mondjuk más hangra legyen vége, az ismétlés az egyik legfontosabb dolog, ha 2-3x eljátszol valamit akkor az úgy fog hallatszódni hogy szándékos volt, nem hogy csak valamit összevissza pengettél :) Hasonló dolog az, hogy van valami motívum, játszd el ugyan azt a ritmust csak teljesen más hangokkal, akár technikával, másik fekvésben, stb. Ha meghagysz ilyen fix pontokat, mint a ritmus szintén jobban fog szólni, és az ezzel való kísérletezéssel elég sok időt el lehet tölteni. A helyedben én kezdésként amúgy ezeken kívül(pentaton skála) nagyon mással nem is foglalkoznék imprónál, emlékszem mikor nekem annó mondták hogy oké, és most X akkord megy amire játszhatod az Y skálát, de mindjárt vált másik akkordra és akkor a Z skála hangjaiból is rájátszhatsz, én meg örültem hogy ha egyáltalán a ritmust tudtam tartani, és játszani valamit nemhogy azt figyeljem milyen akkord jön és gondolkodjak arra melyik skála lesz jó :D
Ja, és fontos, nem most kell megírjad a nagy szólódat, játsz apró dolgokat, 4-5 hang max, aztán szünet. Aztán megint 4-5 hang, szünet. Sokkal jobban fog szólni, és jobban is ráérzel, mintha folyamatosan csak próbálnál játszani valamit, több időd van kitalálni is mi legyen a következő lépésed.

[ Szerkesztve ]

(#50341) m3tr0


m3tr0
senior tag

Sziasztok,

olvastam a a topik egy részét már, de én is -mint pár kezdő - kezdek kicsit összezavarodni.
Szeretnék gitározni (saját magam szórakoztatására) és majd tanárhoz is járni, de ehhez kellene egy gitárt vennem. :D

Oszt' azonkívül,hogy elektromosat és stratot szeretnék lövésem sincs,hogy nekem mint kezdőnek amatőrnek mit kéne vennem.
Kellene hozzá egy erősítő is, de mivel társasházban lakom gondoltam jó lenne olyan megoldás amivel fejhallgatót is meg tudnék hajtani,hogy megkíméljem a szomszédokat még az elején. :DDD

Néztem a használt piacot is de ott attól félek,hogy mivel rohadtul nem rétek hozzá kb.bármit eladnak,hogy "ezt vedd meg,mert ez neked teljesen jó lesz 50 ezerért" aztán meg foshalmaz lesz.

Ibanez termékeit nézegettem,találtam olyat ami tetszene de jön a kérdés,hogy kell-e nekem kezdőként 100 ezres gitár?
[link] [link] [link]
Ha kell,akkor milyen erősítő/kombó kell és mennyiért érdemes nézni??

Kicsit el vagyok veszve. :F :U

[ Szerkesztve ]

https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/mazda/mx-5/mazda_mx-5_coupe_1.8i_16v_revolution-20518846#sid=b13b1a91-1e0f-480c-b898-8b9bfb218ee3

(#50344) lumpy92 válasza m3tr0 (#50343) üzenetére


lumpy92
aktív tag

Szerintem először menj el tanárhoz, így Ő is fog tudni segíteni neked a vásárlásban. Valószínűleg pár gitárt is ki tudsz nála próbálni.

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

(#50346) Ctrl+Alt~Del válasza lumpy92 (#50344) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Szerintem meg ne.

Vegye meg a gitárt, kezdje el kóstolgatni, tapasztalja ki, mit is szeretne a tanártól. És amikor már kicsit prüntyögött vele, akkor keressen egy tanárt majd, ha feltétlen szeretné.

W | W | H | W | W | W | H

(#50349) m3tr0 válasza Ctrl+Alt~Del (#50345) üzenetére


m3tr0
senior tag

Igen,olvastam... :D
El fogok menni hangszerboltba, de pont ahogy te is írtad,nem sok mindent fogok tudni megállapítani egy gitárról. :DDD
Nem cél,hogy olcsó legyen...bár akkor lehet nem jól gondoltam,hogy egy Ibanez már esetleg jó lehet a linkelt modellek közül,plusz egy kombó.
Mivel hajlamos vagyok átesni a ló túloldalára ezért itt meg kell húznom egy bizonyos összegbeli határt. :D
Én ha veszek valamit általában próbálok elsősorban jót venni, aztán ha eleget kutatok általában jó áron is. :C

Tanárhoz a belépő,hogy legyen hangszerem. :U

https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/mazda/mx-5/mazda_mx-5_coupe_1.8i_16v_revolution-20518846#sid=b13b1a91-1e0f-480c-b898-8b9bfb218ee3

(#50445) doc válasza m3tr0 (#50444) üzenetére


doc
nagyúr

Én NAGYON ajánlom Justint (justinguitar.com). A weboldalon ingyenes a tanfolyam, de van appja is, kb 1500 dallal mindenféle műfajból, én egy évre előfizettem rá, szerintem többet segített a gitartanulásban mint bármi más. Szenzációsan jó tanár, pont az általad megfogalmazott kérdésekre és hasonlókra ad választ az anyagokban. Nagyon jól kitalált, remekül strukturált tanmenet, abszolút kezdobarat anyag, de minden téma megvan idővel ami kell. En egyelőre 2 grade-et csináltam meg 3 hónap alatt, van talán valami 14 összesen, ebből az első három a kezdő.
magyon ajánlom, minimum a weboldalon állj neki szerintem, de az app brutal sokat segít a gyakorlasban

[ Szerkesztve ]

(#50568) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Nincs szerencsém a gitártanárokkal.

Tavaly szeptemberben kezdtem. jelenlegi srácnál, akivel amúgy elégedett vagyok, 6 ezer forint/50 percért. Rá nagyjából másfél hónapra, amikor kezdett igazán begyűrűzni ez az infláció, emelt 7 ezerre.

Tegnap este kaptam tőle egy e-mailt, amiben tájékoztatott, hogy március 1-től 10 ezer forint / 50 percre emel, addig a meglévő tanítványoknak tartja az árat, az újaknak már januártól ennyi.

Azt hiszem ezzel túlkúszott a rezervációs áramon. Havi 40 ezret tanárra költeni..hááát..

W | W | H | W | W | W | H

(#50569) lacibattya válasza Ctrl+Alt~Del (#50568) üzenetére


lacibattya
csendes tag

Akkor marad a jutyub.😬
Érdekes ám ez az áremelés dolog,nekem tuti nem duplázták meg a fizum szeptember óta.
Anno gondolkoztam tanáron én is,az akkori 3-4ezres ár is sok volt.Inkább csak konzultáció miatt(hibajavítás stb.)hát most már nem is álmondok róla.😭

(#50573) Alexios válasza Ctrl+Alt~Del (#50568) üzenetére


Alexios
veterán

Szerintem gondold át mi az amit a tanártól vársz és kapsz még jelenleg. Én mikor kezdtem vagy 4 évig jártam nagyjából folyamatosan tanárhoz, de őszintén szólva a vége fele inkább már csak szokásból. Az elején rendkívül hasznos, hogy ne legyenek szar berögződéseid, de egy idő után eljutsz arra a pontra, hogy nem kell tanár ahhoz, hogy megtanulj egy dalt, vagy hogy új technikai gyakorlatokat adjon, mert magadtól is tudod hogy állj ennek neki és konkrét gyakorlattal tele van az internet.
Pl. a te szinteden valószínűleg simán kezdheted csinálni justinnak az intermediate kurzusait, az végig fog vinni barré akkordoktól kezdve az alap impró gyakorlatokig pentaton/blues skálával, van szó benne ezek elméletéről, stb. Kérdezni mondjuk nem fogsz tudni direkben, de ott az internet, és neked is van már annyi tapasztalatod szerintem, hogy tudjad merre indulj el egyáltalán a kérdéseddel :)
Ha metálosabb vonal érdekel szintén full ingyen ott a syngates.com, szerintem justinnak jobban felépített kurzusai vannak, viszont itt van egy csomó etüd amivel gyakorolhatsz konkrét technikákat

[ Szerkesztve ]

(#50574) benedekco válasza Alexios (#50573) üzenetére


benedekco
addikt

Aztán egy idő múlva ha az ember úgy érzi megrekedt, mondjuk pár év múlva, akkor lehet érdemes megint újra elmenni tanárhoz. Vagy belépni egy bandába, esetleg valakivel összejárni zenélni.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#50580) Ctrl+Alt~Del válasza Alexios (#50573) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Nézd kroki, gondolkodtam ma ezen az uszodában is, amikor róttam a hosszokat reggel.

Ha most nagyon őszinte akarok lenni, akkor azt, amit jelenleg tudok, azt köszönhetem:

1. Saját magamnak, a kitartásomnak
2. Justinnak
3. Marty Schwarznak
4. Az itteni válaszoknak
5. A privát beszélgetéseknek
6. Az internetnek és a YT-nak

Valójában egyetlen tanártól sem tanultam semmi olyat (tényleg egy-két apróbb gondolat, vagy helyrerakást leszámítva), amit addig ne tudtam volna. A jelenlegi tanárnál arányaiban véve szerintem 70%-ban beszélgetés volt az óra, és 30% pengetés. Pl. bármilyen fura, egyetlen egy open akkordot nem pengettem le előtte.

Még a nagy felismerésem, hogy mitől dúr egy skála meg mitől moll, azt sem az a barom tyúkeszű mondta el nyáron, hanem Guy Michelmore videóiból értettem meg.

Szóval magamban én is arra jutottam, hogy valójában nincs tanárra szükségem, ennyi pénzért garantáltan nincs. Inkább egy rutin volt, hogy hetente mentem az órákra, meg megnyugtattam magam, hogy most tanulok gitározni, de valójában nem akkor tanultam gitározni igazán.

[ Szerkesztve ]

W | W | H | W | W | W | H

(#50583) FockeWulf válasza Ctrl+Alt~Del (#50580) üzenetére


FockeWulf
tag

Az az igazság hogy szerintem ezt nagyon jól látod. Ma már olyan mennyiségű tudásbázis van felhalmozva a neten, főleg a youtubeon hogy ezek mellett tényleg felesleges tanárhoz járni. Komplett tanfolyamok, lépésről lépésre, több online tanártól is tanulhatsz párhuzamosan, mert azért kicsit nyilván mindenki másképp tanít, de én ezt előnynek látom. Több helyről, több infó szerezhető. A szükséges elméleti rész is megtalálható, akár beleáshatod magad olvasgatva, de ugyanúgy rengeteg videó is foglalkozik a témával, akár külön gitárorientált tanfolyamok stb. Habár én is évekig jártam tanárokhoz, így utólag azt mondom hogy a legnagyobb élmények talán a közös zenélgetések voltak, na meg sokszor játszhattam, kipróbálhattam olyan gitárokat, erősítőket, effekteket amiket amúgy nem. De a tudást manapság ugyanúgy meg tudod szerezni a neten. A gyakorlás, kitartás így is-úgy is rajtad múlik. Nem mellesleg nagyon sok az ingyenes tanfolyam/videó, de a fizetősek is baráti árakon vannak. Néhány "élő" gitáróra áráért hónapokig, vagy akár egy évig is elvagy, sokkal többet ad sokkal kevesebb pénzért. 10 ezer forint egy 50 perces alkalomért......hááát....több mint pofátlanság.

(#50846) Ctrl+Alt~Del válasza benedekco (#50834) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Pont tegnap agyaltam a pentaton skálákon munka közben. Még a tanárral pár hónapja valamiért egyszer a G-moll pentatonnal kezdtük, utána olvastam, megtudtam, hogy öt különböző formája van (mint az A-nak a képeden). Hármat már álmomból felébredve is lejátszom.

Viszont.

Amit nem értek. Az összes hangra épített pentaton skálának csak ez az öt alakja van? Azaz, Ez végig csúsztatható a nyakon ezek szerint, ha az A és a G ugyanaz.

Akkor az E-moll pentaton dobozok alakja mitől más? Attól, hogy az E hangot elméletben a nut mögötti nem létező bundnál fognám le? Akkor csak az E a kivétel, az összes többinek ez az 5 alakja van, mint lent a képen?

W | W | H | W | W | W | H

(#51025) Ctrl+Alt~Del válasza Alexios (#51022) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Az uccsó tanárom mindig azt mondta, amikor kvintekről volt szó, hogy kvintet úgy kapunk, ha terceket pakolunk egymásba. Mint a legókat. Ha két nagyot, akkor lesz bővített kvint, ha két kicsit, akkor tritónusz, ha egy ilyet egy olyat, akkor meg tiszta kvint. :U

W | W | H | W | W | W | H

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.