Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54820) Ba cy lus válasza Ctrl+Alt~Del (#54817) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Nincs trükk, csinálni kell, törekedni a pontosságra, és minden nap gyakorolni tiszta/torzítatlan gitársounddal is, hogy a hibák jobban felszínre jöjjenek.

Mikor most pár hónapja stratocasterezni kezdtem, azért az jobban megmutatta a hibákat. És ugyanez volt akkor is, mikor csöves kombóval kezdtem gyakorolni, sőt tán még inkább. Bár nem ez volt a célom velük, a fejlődésemhez is hozzájárultak.

[ Szerkesztve ]

(#54943) X2N válasza doc (#54941) üzenetére


X2N
senior tag

Első pár évben nekem se volt csöves cuccra igényem, aztán majd úgyis kialakul, vagy nem ;] a legtöbb gitáros botfülű...Fillérekért vannak jobbnál jobb csöves cuccok aprón, Fractal árából azért fel lehet szerelkezni elég rendesen. Nekem annyira nem szempont hogy mindent is tudjon a cucc, elég 1-2 bevált sound.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#54949) Goose-T válasza X2N (#54939) üzenetére


Goose-T
veterán

Praktikus okokból használok modellezős cuccokat, nem azért, mert ugyanúgy szól, mint a csöves. Mindenki tudja, hogy jobban szól a csöves. A lényeg nem ez, hanem hogy a modellezős cuccok is elég jól szólnak most már, ezért simán megéri kiváltani a nagy fejeket meg ládákat.

Az egy dolog, hogy otthon a szobádban tornyozhatod a ládákat, de:
1. A próbateremben egyrészt nem fér el minden, örülünk, hogy tudunk lépni a cuccoktól.
2. A próbatermi felvételeket rettentően megkönnyíti a modellezős cucc használata.
3. Mivel elektromos dobot használunk, így nem kell minden gitárnak túlszólnia a dobot, visszább tudjuk venni a hangerőt, ami sokat jelent az érthetőség szempontjából is.
4. Ha koncertre megyünk, rettentően meggyorsítja a beállást a modellezős cucc. Csak rádugjuk az XLR-t a keverőre és kész is.
5. Sokkal ritkábban romlik el és konzisztens a hangzás a modellezővel.
6. Ha remdes ládákkal, nagy hangerővel játszanánk, szerintem már rég feljelentettek volna a szomszédok. Rettentően megkönnyíti a zenélést az, hogy a saját garázsomban van a próbatermünk.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#54955) X2N válasza doc (#54953) üzenetére


X2N
senior tag

Beszerezni annyira már nem kell semmit, van itthon 2 csöves erősítő(SLO30, JCM 900 SLX) meg még kettő ami készül, az egyik egy kombó lesz, 50W végfokkal, az előfokot még nem találtam ki, ezt majd eladom, mert nincs rá szükségem egy 4X12-es ENGL láda mellett, a másik egy 2u rackbe épített kis teljesítményű SE végfok lesz szerintem egy Matchless Spitfire előfokkal, ami 2-3 módban kapcsolható lesz 8W-os kimenőtrafóval azért ez is elég hangos lesz itthonra ez is.. Meg itt van a Vetta II is amit becseréltem az ENGL E530-előfokra, agyon lehet rajta mindent is állítani, az hogy egyszerre két erősítő szól és be tudod állítani hogy az egyik-re legyen chorus, a másikra meg egy pici delay...zseniálisan szól...quad delay-es gyári preset is elképesztően szól a 2 külön erősítővel... de azért hallatszik rajta hogy 20éves modellezési tecknológia, a tiszta hangjai, meg a hi-gain erősítőket jól modellezi, OD Marshall edge of breakup torzításon meg egyértelműen elvérzik, ez van kikötve a 4x12-re stereo-ban úgy hogy külön külön hangszórón szólal meg a két erősítő modell, több cucc van itthon mint amivel elbírok. Amúgy ha elférne akkor még egy Marshall 1960-as ládát szeretnék, G12T-75 hangszórókkal, meg egy zárt 1x12-est valami V30/greenback-el hogy a 3 hangfalat kipróbálhassam WET/DRY/WET Rigként is. ;] Csak ehhez várom még a Radial-os leválasztós pedált.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#54975) Ctrl+Alt~Del válasza X2N (#54971) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Mert nem csak a Metallicát szeretem, és tetszik a szép tiszta hangzású stratok hangja. Hát ezért tettem vele egy próbát. A Slash Epit ne szóld le, marha jó kis gitár, pláne annyért, amennyiért én vettem, kemény tokkal. Mivel szeretem a Guns klasszikusokat, nem volt kérdés, hogy ez kell nekem. Nagyon szívesen veszem a kezembe, hozzáteszem, hogy Kirk is baszatja egy Gibson LP-vel elég szépen.

Azért használom a Sparkot és a Katanát, mert ezeken elég annyit bepötyögnöm, hogy Hallowed Be Thy Name, és minden kísérletezgetés meg órákon át tartó tekergetés nélkül már is ott a preset, és tudom tanulni a számot. Az ilyen meg olyan hiper szuper csöves fejek ezt nem tudják. Két perc múlva bekattan, hogy For the Love of God, és már ott is van, a csöves csodákon meg vakarhatnám a fejem, hogy most akkor most mi van.

W | W | H | W | W | W | H

(#55384) Ba cy lus válasza kutyek (#55371) üzenetére


Ba cy lus
őstag

hogy amikor múltkor bedobtam, hogy a(z eredetivel egyező) hangzás talán nem olyan fontos, ő is határozottan ellentétes álláspontot képviselt.

Annak ehhez nem sok köze van, mert egyik technikai jellegű dolog, másik meg előadóművészi. Egy csöves gitárerősítő elég sokféleképpen meg tud szólalni (azon túl, hogy nyilván van bennük valami közös jellemző is), és esélyes, hogy az eredeti eszköz áll legközelebb az eredetihez. :))


Amúgy a tanulásban szerintem is alapvető, fontos szakasz, hogy pontosan úgy tanuljunk meg valamit, ahogy az eredetileg szól

Ugyan miért? Elég nagy bajban lehettek akkor a gitárosok évtizedekkel ezelőtt, mikor az adott erősítőn csavarták ki a hangzást, nem is tudom, ilyen feltételek mellett Hetfield hogy tanult meg Diamond Headet játszani. :DDD

(#55722) Moleman válasza Alexios (#55662) üzenetére


Moleman
addikt

Én amúgy kifejezetten szerettem az Andertons csatornát, 8-9 éve minden egyes videójukat megnéztem. Nyilván promó az egész, de eléggé ismeretterjesztő is, rengeteget tanultam belőlük. Mielőtt elkezdtem volna nézni őket, azt sem tudtam, hogy van tranzisztoros meg csöves erősítő... :D

Rabea meg Pete nyilván virtuóz, ahogy a That Pedal Show srácok is, de én sokszor kifejezetten élvezem Lee játékát is, látszik rajta a fejlődés.

A bolt meg simán csak jó, bármikor Angliában voltam, beugrottam pár órára, brutális kínálat, végtelenül kedvesek, mindent kérdés nélkül kipróbálhatsz, az 5000 fontos PRS-t is. És néha még olcsó is, volt hogy féláron vettem Dáridó húrokat, jól szét is szedtek hazafelé a reptéren, hogy miért van ennyi vas a hátizsákomban. :DDD

(#55787) cucka válasza Ctrl+Alt~Del (#55785) üzenetére


cucka
addikt

Arra gondolok, hogy ha megvan rá a pénz és a lehetőség, hogy rendes hangerőn játssz, akkor minden adott ahhoz, hogy egy valódi csöves gitárcuccon játssz, nem pedig egy valódi csöves gitárcucc szoftveres szimulációján.

Igen, kevesebb fícsört tud. Nem tudod a telefonodon b*sztatni az opciókat. Le se tudod hozzá tölteni a más emberek által telefonon összeb*sztatott preseteket. Nem fog úgy szólni, mint Hetfield a stúdiófelvételen, ahol 4 erősítő 6 mikrofonnal felvett és megkevert hangját hallod.

Van 6-7-akárhány potmétered, abból kell megoldani. Az eredmény tökéletlen lesz, de valódi. Valódi potmétert tekersz, valódi cső clippel, ha zajos, az is valódi. Ez a szépsége a dolognak.

#55786X2N
Bár korábban is utáltam az összes mobilalkalmazásos hardvert mint a büdös szart, amióta mobilalkalmazást is kell fejlesszek, a gyűlöletem a négyzetre emelkedett.

[ Szerkesztve ]

(#55788) X2N válasza cucka (#55787) üzenetére


X2N
senior tag

Az a baj hogy nem tudja még ő sem milyen hangzást keressen(honnan is tudhatná kezdő létére) teljesen amatőr hozzá, ajánlottam neki egy hotone ampero-t amit most tanulgat. Majd kialakul nála is a dolog és akkor lehet továbblépni csöves erősítő +láda fele ha lesz igény rá. ;]

Nekünk ez fura mert nem ezen nőttünk fel. Én is egy sima 10W-os 1X8" hangszórós kombón kezdtem mint anno rengetegen. Az keveset tudott, volt 1 tiszta meg egy torz hangszín, most neki a hotone ampero az kb űrhajó kategória. Mi anno egy ilyen cuccért a fél karunkat odaadtuk volna, nekem az első multieffektem(digitech RP-80) csak ilyen ismerkedésre volt max jó, ma meg már stúdióban használható cuccokat odaadnak 100eFt-ért.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55789) cucka válasza X2N (#55788) üzenetére


cucka
addikt

Én csak basszusgitáron játszok (igen rosszul), de még így is, várom azt a napot, amikor társasházból elköltözhetek egy lakóházba. Valószínűleg az első vásárlásom egy rendes half stack lesz :D . Nagy láda, full analóg, ennyi biztos.

(Bár egyre inkább érik bennem, hogy mégiscsak meg kéne tanulni pár akkordot gitáron, lehet jövőre belevágok)

Ez a hotone ampero miben más, mint egy spark? Ugyanúgy digitálisan nyomogatod az erősítő meg effekt szimulációkat, ezt ha jól tudom, a spark-ban is meg tudod csinálni pont ugyanígy.

A gitár multieffekttel a személyes tapasztalat, amikor haverokkal összejöttünk zenélni. Két gitáros, hozták az otthon összenyomogatott preseteket a multieffekten, ilyen igazi hányadék hangzás volt. Amikor megkértem az egyiket, hogy csak próbaképp húzza már ki abból a szarból a kábelt, dugja be a Valvestate-be és tekerje fel a hangerőt, akkor mindannyian lestünk, hogy jé ez mennyire jól tud szólni. Pedig azért hát a Valvestate az nem egy butik csöves erősítő, kb. azoknak csinálták, akiknek nem volt pénzük rendes csöves marshallra.
(Fun fact - Chuck Schuldiner használt Valvestate-et, asszem nála nem volt panasza senkinek a soundra)

[ Szerkesztve ]

(#55791) X2N válasza cucka (#55789) üzenetére


X2N
senior tag

Sok régi olcsó csöves erősítő van, Peavey windsor, valveking, XXX, Marshall JCM900 stb ami anno a kutyának nem kellett, nem volt népszerű mert páran elterjesztettek róla baromságokat, hogy nem jó. Most közel 15 év múlva jönnek rá az emberek hogy mégis milyen jól szóló cuccok ezek amikor fel van véve youtubon. A régebbi csöves erősítőknek még meg van az az előnye hogy nem SMD alkatrészeket használtak bennük, ha ma megnézem Thomann-nál az egyik legnépszerűbb Harley benton Tube 15 kombót az már 90%-ban SMD-s...

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55799) cucka válasza X2N (#55798) üzenetére


cucka
addikt

A Marshall baja az, hogy a hagyományos flagship termékeiknek megszűnt a piaca. Senki se vesz manapság 100 wattos csöves erősítőt.

Otthonra-próbaterembe túl sok.
Koncerten átáll mindenki digitálisra, mert praktikusabb.
Egy valamirevaló stúdióban, ahol ládát mikrofonoznak, na nekik már van marshall-juk.

Amit el tudnak adni, azok a kis digitális cuccok, esetleg kis csöves cuccok, amiben hát nem ők az első név, akik eszedbe jutnak, nem véletlenül.
Meg a lifestyle cuccok, mittomén, póló-fejhallgató-hűtőszekrény. (Nekem volt marshall fejhallgatóm, nem javaslom senkinek)

(#55800) kutyek válasza cucka (#55789) üzenetére


kutyek
senior tag

Erre csak annyit tudok mondani, hogy:
- én is klasszik (nem csöves) kombóval kezdtem, Orange 20W. Tök jó hangokat lehet kicsiholni belőle, DE: túl hangos, a headphone out nem az igazi, ha a clean channelt is használni akarom, akkor minimum plusz két pedál (comp + drive), és így is rohadt limitált. Felvenni rémálom vele, és összességében jó, de nagyon limitált. Családdal még családi házban is túl hangos. Nem adom el, persze...
- a modellezős multi (szintén ampero kategória) _összes_ gyári presetje h.u.l.l.a.d.é.k. Az összes. Pedig állítólag "neves YouTube gitárosok" (WTF?!) rakták össze őket. Szerencsére nem adtam fel, találtam egy cheatet, amivel egyben ki tudtam törölni az összeset a halálba-picsába-szevasz. Viszont jó IR-rel bármelyik klasszik Marshall v. Fender v. Mesa amppal alapból könnycsordulósan faszán szól. Jó a headphone out. Jó az USB, felvenni gyerekjáték. Nincs App, PC nélkül is teljesértékű. Jól szól az Orange-ra kötve is (IR-rel együtt is). Árulom a drága(?) kompresszor és delay pedálokat, mert elég jól reprodukálja azokat is. Ha nem veszik meg őket, akkor meg elé + a loopba kötöm majd őket. És majd ha egyszer valaha oda jutok, nem kell majd nagy ládákat tologatni, csak egy FRFR a próbaterembe vagy egyből a PA mixerbe.
Persze ha nyerek a lottón, és lesz egy másik családi házam is, ahova a családot nem engedem be :) majd telerakom Hiwatt meg Mesa DR meg Marshall fullstackkel. De csak a vicc kedvéért ;)

PS. Lassan jönnek már a binaural IR-ek is, igazi "amp in the room" sounddal a fülesben is. Nem rossz cuccok ezek...

[ Szerkesztve ]

(#55804) cucka válasza kutyek (#55800) üzenetére


cucka
addikt

Teljesen igazad van.
Onnan indult az egész gondolat, hogy kolléga megvette a spark kombóhoz a kiegészítő nagy ládát.

Amit mondani akartam, az csak annyi, hogy ha azon kevés szerencsés közé tartozol, hogy pénzben és hangerőben belefér az életedbe, hogy rendes csöves erősítőn játssz jó hangosan, akkor vétek lenne nem rendes csöves erősítőn játszani jó hangosan.

[ Szerkesztve ]

(#55806) X2N válasza Alexios (#55805) üzenetére


X2N
senior tag

Hogy szól? Hát teljesen máshogy mint egy hagyományos gitár erősítő. FRFR-t élőben még nem hallottam úgyhogy teljesen mindegy mit írok. Én csöves erősítőkön játszom évek óta.
Lehet venni Reverben Mesa Triaxis-t meg Diezel VH4-et és nem kell érte ott hagyni egy lakás árát se, nem kellene túlozni. Nem kerül többi mint egy AXE FX3. Ez nem egy dumble/trainwreck limitált szériás erősítő. A Mesa Boogie Mark 2C+- hangzást meg az újabb Mark sorozatú erősítők tudják csípőből nem kell a régit megvenni horror összegekért.

Egyszer ki kellene próbálnom ezeket az újabb modellezős cuccokat hogy bekötöm végfokba kikapcsolt láda szimulációval, biztos jól szólna, de most csak ezért nincs kedvem beruházni egy ilyen cuccra, meg minek is. Több csöves erősítő mellett már nincs szükségem még egy ilyen dologra is pluszban.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55807) Ctrl+Alt~Del válasza cucka (#55787) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

és a lehetőség, hogy rendes hangerőn játssz

Nincs. Társasházi lakásban nem tudok csöves erősítőt bömböltetni, meg nem is cél. A CAB-et azért vettem meg, mert egyrészt a Spark-kal full kompatibilis, dizájnban ugyanazt tudja, FRFR, és funkcionálhat hangfalként, ha mondjuk zenét szeretnék hallgatni.

A Spark amúgy remekül működik. Gondolok egyet, hogy The number of the beast, és fél percen belül már nyomathatom is. Nyilván nem szól úgy, mint a Maidennek szól(t), de nem is az a cél. Elég jól hozza a hasonló hangzást, ami gyakorlásra egy lakásba bőven elég.

Vehetnék egy szerinted rendes erősítőt, ami egy one trick pony lenne. Fél órám azzal mennek, hogy tekergetem a treble-t, meg a bass-t, és még mindig nem hallanám benne a The Number of the Beast-et, miközben a másikon már fél órája gyakorlom belőle a riffeket. Ez a nagy előnye a Spark-nak. Amúgy lehet vele jammelni is, ehhez nekem nincs meg a tudásom ugyan, meg YT-videókkal tolni számokat együtt, szóval van benne egy-két plusz funkció is. És mindezért fizetsz kb 130 ezer forintot. Ezért cserébe megkapom a "létező összes hangzást", konkrét számokét, legyen az Queen, Maiden, Metallica, Dream Theater, Scorpions vagy Slayer. Ezt én egy csöves erősítővel nem kapnám meg, pláne nem 130 ezerért.

Az Ampero-ban több a beállítási lehetőség, lehet mikrofonozni ládákat, több benne az erősítő meg a láda is, van benne dobgép, looper, rögzítésre kompletten alkalmas, elég sok peccset tud tárolni, és könnyebben lehet kísérletezni vele, mint a Spark-kal.

[ Szerkesztve ]

W | W | H | W | W | W | H

(#55808) Alexios válasza X2N (#55806) üzenetére


Alexios
veterán

A lakás árát kifejezetten a iic+ra értettem csak :)
Egy Diezel VH4 Thomannon jelenleg 1 millió ft+ amúgy, persze használtan biztos olcsóbb, de ez akkor is 1 darab 100 wattos dögnehéz, hangos erősítő lesz. Stúdióba tök jó, de minek vennék ilyet mikor ott az AxeFx, Quad Cortex, Kemper, stb, amik ha nem is 100%-ban de simán 95+%-ban hozzák ugyan azt, csak mondjuk mellette ott van egy Mesa Lone Star, egy Marshall JCM800, egy Roland JC120 vagy egy Fender Blackface. És akkor ez így együtt még mindig olcsóbb mint az egy darab Mesa(én amúgy Thomannon nem látok jelenleg Mark V-t se egyáltalán), Diezel, stb.
Én értem amúgy hogy van vélt vagy valós hátránya a modellezőknek, csak talán túlságosan ezen megy a pörgés hogy mennyire pont ugyanolyanok a digitális modellek, mert mi van ha csak 94%-ban egyezik, míg a csöves erősítőknek ugyanúgy van egy rakat hátránya amikről úgy csinálunk mintha nem lennének.

[ Szerkesztve ]

(#55819) X2N válasza Alexios (#55808) üzenetére


X2N
senior tag

Van Diezel VH2 is az ugyanaz mint a "nagy" VH4 csak fele annyi csatornával, olcsóbban. Mesa-t nem fogsz látni áttértek a direct to consumer értékesítésre ahogy a Gibson felvásárolta őket, gondolom mindkét cégből ilyen lifestyle brand-et akarnak csinálni a gazdagoknak, szegény zenészeknek már nem lesz opció a márka...szép új világ

De mi van ha nem elég az a "90-95%"??? Ezt ki döntötte el? Mert én élőben szerintem megmondom hogy az általam épített csöves erősítőt hallom vagy annak a modellezett változatát szimplán abból ahogy reagál az erősítő a játékra...

A modellezőknek a legnagyobb hátránya hogy nem úgy szól mint az igazi. Tartalmazhat 100+erősítőt, 50+ gitárládát,20+mikrofont, az itthoni csöves cuccomat csak bekapcsolom és jól szól, a modellezőst meg tekergethetem 2 napig ha jó hangokat akarok belőle és mégsem fog úgy szólni, fizikailag lehetetlen, az egyik full analóg cucc elektroncsövekkel a másik meg full digitális félvezetőkkel, nagyon nem ugyanaz. A nagy többségnek mindegy, amúgy is botfüle van hozzá, elég nekik ha 90%-ban úgy szól, jó neki az oszcilláló D osztályú végfok, a zajos kapcsolóüzemű táppal, örül neki hogy nem 15-20 kiló a a cucc, ami ha bedöglik akkor kevesen lesznek akik megjavítják, mehet a kukába, a csöves cuccban meg kell 25 évente egy újra kondizás és kész. Modellezős cuccok gyorsan veszítik az értéküket ahogy jönnek az újabb "trendi cuccok", azért jellemzően 5 évente lecserélődik a paletta. Sokáig tart beállítani egy modellezős cuccot, ez kezdőnek megitn csak hátrány lehet ha nem olvas utána. Ha nem értesz hozzá, nem akarsz utánaolvasni, akkor nem érdemes elektroncsöves dolgokban gondolkodni, nagyok, drágák, nehezek. Nem véletlenül vannak 100W-os elektroncsöves fejek, lehet hogy a laikusnak soknak tűnik a 100W otthonra, de nem az, főleg ha arra gondolunk hogy tiszta hangot akarunk megszólaltatni nagy hangerőn torzítás nélkül egy fellépésen, a 100W-os fejeket egyébként lehet 50W-osként is használni kihúzott 2 végfokcsővel, lehet pentóda/trióda módban használni a végfokcsöveket és akkor már csak 50/25W teljesítményünk van,(ami otthonra még mindig rengeteg) lehet már kapni loadboxokat is. Vannak kisebb lunchbox fejek amik csak 15-20W-ot adnak le és van bennük műterhelés és 1W alá be lehet vinni a teljesítményüket, már nem az 1960-as években vagyunk hogy nincs master volume a 100W-os erősítőkön hogy ne lehessen otthonra használni.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55820) Alexios válasza X2N (#55819) üzenetére


Alexios
veterán

De mi van ha nem elég az a "90-95%"???
Ha nem elég, nem elég nyilván, bár az előbb mondtad hogy nem hallottál még FRFR cuccot, szóval nem tudom te sem mi alapján döntötted el hogy nem szól ugyanúgy. De amúgy senki nem akarja elvenni a csöves erősítőd, boltokban is árulják ugyanúgy továbbra is, tök fölöslegesek ezek a rantek mert egy lehetőség jött be, amivel sokan élnek is. A helyzet hogy a nagy többség belátta hogy neki elég, sőt, meg merem kockáztatni hogy a nagy többség ott tart hogy inkább 99%-nak mondaná a kurrens cuccokat. Persze lehet te szuperabszolútvájtfülű vagy és kihallod a kábel különbséget is, neked megmaradnak továbbra is az analóg cuccok.

lehet hogy a laikusnak soknak tűnik a 100W otthonra, de nem az
Nem a fenét, ne vicceljünk már komolyan. Persze értem ha egyedül él valaki az erdő szélén akkor nem sok otthonra, de azért a többség nem így van.

annak kisebb lunchbox fejek amik csak 15-20W-ot adnak le és van bennük műterhelés és 1W alá be lehet vinni a teljesítményüket,
És máris nem fognak olyan jól szólni, cserébe megkapod az összes hátrányát a csöves cuccoknak. Nekem volt PRS MT15 és EVH 5150 lunchbox erősítőim is, kurva jól szóltak de akkor hangosak voltak. Az EVH-nek a lakás hangereje egész konkrétan olyan volt hogy úgy kellett feltekerjem a master potit hogy az abszolút minimum aminél hangot ad ki, ez volt a panel hangerő, minden más fölötte bőven túl hangos volt. Viszont ilyen hangerőn megint ott tartunk hogy nem lesz meg a hűbazdmeg érzés mert nem fog annyi levegőt mozgatni a láda, egyszerűen pont a csöves erősítő lényege veszik el benne.

Modellezős cuccok gyorsan veszítik az értéküket ahogy jönnek az újabb "trendi cuccok", azért jellemzően 5 évente lecserélődik a paletta.
Nem romlik meg 5 évente a modellezős cucc sem, ott is igaz, hogy ha valami jól szól, akkor jól szól, nem muszáj lecserélni semmit. Az más kérdés amúgy hogy ez egyre kevésbé igaz, az Axe-Fx3 5 éve jött ki, még nincs új(és ha kijönne is az új, akkor a mostani már szarul szólna?). Kemper több mint 10 éves cucc már. Helix 7 éve kijött. Pont azért kezdett lelassulni a fejlődés mert már elég erős a hw, a szoftver meg amúgy is közelíti hogy tökéletes legyen a "másolat", innentől nincs olyan egyértelmű előrelépés

[ Szerkesztve ]

(#55835) X2N válasza cucka (#55834) üzenetére


X2N
senior tag

Szoktam nézni, az összes videóját láttam aminél összehasonlította az Ampero II-t másik pedálokkal, de végül arra jöttem rá hogy jobb lenne egy ilyet élőben kipróbálni mint videókat nézni róla. ;]
Arra vagyok kíváncsi hogy ha összerakom a WET/DRY/WET-riget, akkor hogy fog szólni ha keverem a digitális Line 6 Vetta II-t meg a csöves erősítőket, egyszerre hogy fog szólni.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55852) X2N válasza benedekco (#55850) üzenetére


X2N
senior tag

Nincs mit megcáfolni, vannak ilyen kütyük aztán mindenki azt használ amit akar meg amire szüksége, igénye van. Teljesen értelmetlen ilyen dolgokról beszélnem olyan embereknek akik nem értenek hozzá, nem építettek soha egy erősítőt se, és a hangot százalékokban mérik egymáshoz meg azon problémáznak hogy hol fog elférni egy gitárláda, hangos lesz-e a szomszédnak. Van hangszigetelés, lehet rendet rakni, meg lehet beszélni a szomszéddal ha kicsit hangoskodni akarsz. Lehet attól a véleményem a mai cuccokról is úgy hogy egy darabot nem hallottam mert tudom hogy működnek, milyen alkatrészeket, kapcsolásokat használnak fel. Kapcsolás alapján be tudom határolni hogy fog egy csöves erősítő szólni. Próbáltam már évekkel ezelőtt hifin zenélni audio interface-el, modellezős cuccokkal, hangfal szimulációval(túl időigényes beállítani hogy úgy szóljon mint egy igazi gitárerősítő. Mindig volt a hangban egy olyan karakter ami kapásból nem tetszett...elég csak megnézni a mostani multieffekteknek a presetjeit, nem hiszem hogy a Fractal-on kívül sok cuccban lennének jól használható gyári presetek. Egyszerűen nem mindegy hogy milyen fejhallgatón, IEM, stúdió monitoron lettek a gyári presetek megcsinálva... Ezt mindenki tudja aki egy ilyen modellezős cuccot bevállal hogy sokkal több ideig tart jól beállítani mint egy analóg csöves erősítőt.

Ha olyan erősítőt akarsz amiben van jó tiszta/crunch/torz csatorna akkor egy soldano slo/JetCity-t érdemes kipróbálnod, abból mindent is ki lehet tekerni. Persze nem a modellezős változatot, ahol rendszerint csak a torzított csatornát csinálták meg. Mert sokak szerint az annak az erősítőnek csak a torzított csatornája a fontos, pedig nem tévedhetnének nagyobbat, sok gitáros nem is használja az adott erősítő torzított hi-gain csatornáját, csak a crunc csatornát-t löki meg valamilyen overdrive pedállal.

"egy egész regiment fals infót idedobni. " Pontosan mit is?

Én azért kritizáltam kicsit privátban fórumtársnak ezeket az új FRFR ládákat mert ezt ugyanazt megkapod aktív PA monitor hangszóróként fele/harmad árba más gyártóktól, amit a Positive Grid árul, csak kifejezetten gitárosok lehúzására.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55862) Moleman válasza X2N (#55852) üzenetére


Moleman
addikt

+1 a JetCity-re, élőben sose találkoztam vele, de Amplitube-ban rendesen le van modellezve minden billenőkapcsolója, tiszta, crunch, torz, mindenhogy zseniálisan szól, sokáig azt használtam alap presetnek. :K

Olcsó univerzális csöves megoldásnak a magyar kisipari Kox jutott még eszembe, egyszer láttam olyat belőle, hogy egybe volt építve a Fender-ízű és a Marshall-ízű verzió, az úgy már elég változatos tud lenni. :D
Nekem a Fender-ízű kombó volt, csodálatosan szólt, csak brutál hangos volt az 50 watt cső, már 1-es hangerőn is lobogott a nadrágszáram. :DDD A későbbi modellekbe már építettek műterhelést is, azzal már használhatóbb lehet otthon is.

(#55912) X2N válasza Alexios (#55911) üzenetére


X2N
senior tag

120e az 1x8"-es aktív láda. :( Ha nagyobbat vesz az már 160-180e. :B 125e egy Hotone Ampero. Abból ~300eFt-ből már én veszek egy 2x12-es ládát, 1 normális Jet city fullcső fejet, meg egy ampreo kaliberű multieffektet amit tudok majd 4 kábeles megoldással használni az erősítővel. Szóval van egy csöves erősítőm, amit tudom magában is használni, meg multieffektel is csak lekapcsolt láda+mikrofon szimulációval.

Vagy veszek egy monitor pa hangfalat horror árba amiben van valami filléres D osztályú végfok kétes teljesítménnyel (2000W) műanyag fröccsöntött dobozba, valami kapcsolóüzemű táppal(ezt onnan tudom hogy nincs 10 kilós 2000W-os erősítő).

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55959) cucka válasza X2N (#55957) üzenetére


cucka
addikt

Az miért baj, hogy műanyag csatikkal vannak csatlakoztatva a potméterek? Nekem egész elegánsnak tűnik. Amúgy simán lehet, hogy ez a kis erősítőjük nem kézzel forrasztott, a linkelt 2 milliós példány meg igen.

És ezeknek is csodájára jár mindenki, mert jól szólnak, szóval amennyire legendássá válhat 10 év alatt egy ilyen old school csöves erősítő most a digitális korszakban, annyira legendássá vált.

#55958Moleman
Teljesen normális ez az ár húrkészletért. Basszusgitáron azért játékérzet és hang szempontjából is a legfontosabb paraméter, hogy milyen húr van rajta.
Ezért vesz mindenki 10+ ezerért húrokat, pedig vehetnének féláron piros warwick-ot is. (Az alis szutykokról nem is beszélve)

[ Szerkesztve ]

(#55960) X2N válasza Ctrl+Alt~Del (#55952) üzenetére


X2N
senior tag

Ezeknek a pedáloknak már külön piaca van, annyi féle boutique pedált gyártanak, hogy már itthon is van bolt ami kifejezetten csak ezekkel foglalkozik. Ilyen pedáloknál válogatott alkatrészek, egyedi kapcsolások vannak, egy multieffektben nem fogod megtalálni ezeket, csak az általánosan használt, mindenki által használt népszerűbb pedálokat. Sok régi pedál ma már nem kapható, mert már nem gyártanak olyan alkatrészeket(főleg félvezető alkatrészeket) amikből az eredeti épült, tehát ritkaságnak számít. Itt tudsz csemegézni, azért akad 1-2 amit én is kipróbálnák(Earthquaker Devices Sunn O))) Life) a csöves erősítővel.

cucka-A műanyag csatis megoldás elmegy. De miért kell feleslegesen műanyagot használni amikor oda is forraszthatnád? Olcsóbb, viszont dárágg a munkaerő aki ért hozzá hogy mit hova kell beforrasztani. Ennyi pénzért 1mFt+ már legyen handwired. Potméterek ne legyenek a pcb-be forrasztva, hanem vezetékezve legyenek és a cső foglalatok se legyenek rátervezve a pcb-re mert azok meg 100 fokra felmelegednek és melegítik a pcb-t meg az alkatrészeket.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55965) X2N válasza cucka (#55962) üzenetére


X2N
senior tag

Néztél mostanában alkatrész árakat? A J201-es jfet-nek a darabja!! 1500Ft-és ezeket válogatni kell ezekbe a pedálokba mert nincs 2 egyforma karakterisztikájú/erősítésű jfet. Ez pedig csak 1db alkatrész a sok közül. Sok speciális alkatrész kell az ilyen pedálokba, mivel hangot alakítunk. Azért ma már nem gyártanak annyi féle szilícium germánium félvezetőt mint régen, sok ilyen pedálban raktárokban elfekvő vagy ilyen olyan 30-40 éves, neadjisten katonai elektronikából harvesztált alkatrészek is lehetnek, ahogy az első Fender erősítőket is nagyrészt katonai rádiókból bontott alkatrészekből építették. Akkor az volt olcsón elérhető nagy mennyiségben. Egy dual rectifier kaliberű torzításhoz kell 6-7-8db egy ilyen pedálba. Pár száz darabot meg kell venned előre hogy beindulhasson egy ilyen pedál sorozatgyártása, arról nem beszélve hogy meg kell tervezned a pedált a 0-ről mert az nem játszik hogy lemásolunk innen-onnan a netről lementett kapcsolásokat és elkezdjük sorozat gyártani, sok kapcsolás le van védetve.
Csöves erősítőknél pedig felmentek a csövek árai is most az ukrán háború óta, régen 3-4eFt volt egy előfokcső most már inkább 8-10eFt. Ebből kell 4-5 egy tisztességes erősítőbe, plusz végfokcsövek 20-50eFt-ba kerülnek, a trafóknak az árai megint csak felmentek, én is vertem a fejem a falba hogy halogattam a trafó vásárlást és nem rendeltem meg előbb. Ha csak egy 20-30W-os csöves erősítőt építenék abba a hálózati, kimenő,fojtó trafó összesen olyan 70-80eFt...50W-os erősítőhöz már olyan~120eFt. Szóval anyagárban a legtöbb erősítő megáll olyan 150-200eFt-ból sasszival, viszont ha szeretnél mondjuk egy normális rétegelt fából készült dobozt ami le van bőrözve, fogantyúval, ráccsal mindennel stb. az ~100eFt

Ha már legendá erősítő: Sunn Model T van eladó a reverben. Ezen még Hendrix is játszott, Doom, Stoner legenda.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55969) cucka válasza X2N (#55965) üzenetére


cucka
addikt

Kinyitottam a thomannt, 693 fajta boost, od és torzító pedált lehet náluk kapni.
Ne kábíts már, hogy ezek mind egyedi 0-ról tervezett pedálok.

És azt nem értem, hogy tudsz 250-350 ezer körül orange, engl meg hasonló csöves erősítőt venni? Úgy hogy abban az árban benne van az összes résztvevő cég működési költsége, haszna, az adó, jelentős marketing költség, stb. stb.
Ha 150 ezer az anyagára egy jobb csöves erősítőnek, akkor a boltban fél millió alatt nem lehetne semmilyen csöves erősítőt kapni. Közben meg de, bőséges a választék.

Ha minden alkatrészné az 1 darabos kisker árat veszed, akkor gondolom kijön a matek. De most érted, ahol legyártanak évi 5000 torzítópedált, na nekik mennyibe kerül a j201-es darabja, amit ők kínából a nagykerből rendelnek? Negyede-ötöde a kisker árnak?

[ Szerkesztve ]

(#55971) X2N válasza doc (#55968) üzenetére


X2N
senior tag

Igen amit írtam az a 60-70-ezer forint az egy csöves előfok 3 előfokcsővel, nem félvezetős mint az Uzi. De ott van a soldano supercharger is amit régebben építettem 2 előfokcsővel az olcsóbb kicsit, és hasonlóan jól szól. Ez viszont konkrétan úgy fog szólni mint a 2 milliós Friedman előfoka. Ugyanazok az ellenállások, kondenzátorok, még márkára is. csak turret boardra megépítve kézzel vezetékezve. ;] Csővel egyszerűbb jól szóló erősítőt építeni, csak költségesebb az alkatrész árak miatt. Félvezetővel kihívás.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55977) cucka válasza X2N (#55974) üzenetére


cucka
addikt

Köszi, így érthető.
Ami gyanús, hogy ha az Orange-nak csak az alkatrész és a vas 81 ezerbe kerül, akkor szinte teljesen kizárt, hogy 162 ezerért adják azt az erősítőt úgy, hogy az fedezi az ő működési költségeiket és még pénzt is keresnek.

Cégeknél a munkaerő, disztribúció, raktározás, stb. iszonyatos költségeket jelentenek. És hát nem tűnik valószínűnek, hogy millió számra adnának el évente csöves erősítőt, ami lejjebb vinné az overhead-et.

(#55983) setup válasza X2N (#55979) üzenetére


setup
junior tag

Így? Akárhogy se könnyű. Manapság egyáltalán lehet még jót venni vagy csak drágát? Az innováció és a legmodernebb technológia az a basszuskombóknál manapság a „D” osztályú végfokot jelenti leginkább.
Sokat fejlődött tényleg és jó is már a hangja. Csak mivel nincs nagy áramfelvétel mellévágnak egy kapcsolóüzemű kínai táp panelt. Időzített bomba. Az előfokja persze teljesen felületszerelt, így nincs kifurkálva a nyák az alkatrészlábaknak.
Ha nem kell furat a penelbe már spórolják is ki még a műgyantát is az áramköri lapból. Úgy sem derül ki, meg minek is az bele, úgy is tömör.
Az eredmény pl. egy Markbass kombó, ami jót szól. Tehát egekben az ára újonnan. 10-15 éves korára nem az, hogy egy-két darab, hanem gyakorlatilag mind tönkremegy.
Ha nem az egyik igénytelen alkatrészbeszállító filléres kerámiakondija tojik be (de soha nem jössz rá, hogy hol és melyik, mert titkos a kapcsolási rajz), akkor hajszálreped az előfok panel vagy letérdel a táp panel.
Minden panelen, mindenhol, minden alkatrészenként összetaknyolva belül műanyagos ragasztóval. Gazdasági totálkár árképzésű szakszervíz háttér olaszban.
Tehát gyakorlatilag csak garázsban gányolt van használtan.
Kapcsolási rajzok ugye nincsenek publikálva. Vakon próbálgatják a drótosok mi lehet a baja. Ha véletlenül meg is találja emberünk, agyon kínozza a mindenét is, mire legyőzi a ragasztásokat.
A hangszórók között meg ugyanúgy előfordulhat gyártási hibás, ami teljesítményen megég, ha mindez nem lenne elég. Szóval a használt kilőve. Újonnan meg túlárazott és akkor vegyél jót.
Aztán, ha problémád van ezzel van csöves is még drágábban :D

(#55984) X2N válasza setup (#55983) üzenetére


X2N
senior tag

Basszus erősítőkkel nem igazán foglalkoztam, de ott azért terjedtek el a D osztályú erősítők mert azzal lehet nagy teljesítményeket kihozni jó hatásfokkal. Tiszta hangra rengeteg teljesítmény kell hogy ne torzítson be a végfok. Basszus erősítőknél az Ampeg úgy tudom eléggé megkerülhetetlen ha a régi cuccokról beszélünk, sokan már 15-25kilós erősítőket sem akarnak cipelni, akkor egy 300W-os fullcső 36kilós Ampeg fejet ki fog hurcolászni? A markbass kombó csak 12kiló. A gitárládák meg gitár és basszus erősítőnél is ugyanúgy nehezek. Vannak egyébként jó minőségű D osztályú végfokok(vannak már audiofil végfokok is) csak ezek jellemzően nem a legolcsóbb erősítőkben lesznek, és ahogy írtad is sok gyártó kapcsolóüzemű tápegységet tesz már az új erősítőkbe hogy ne kelljen drága trafókat venni, csak ez megint zaj forrás, meg bonyolultabb mint egy lineáris tápegység, nehezebb jól megtervezni, és jellemzően gyorsabban is tönkremegy. Kapcsolási rajz sem kell már lassan annyi integrált ic van ezekben az erősítőken, elég lesz rákeresni az ic adatlapjára, abban lesz kapcsrajz, D osztályú végfokok mind ilyenek. Újonnan sok ilyen mostani modern kapcsolású erősítő szerintem túlárazott, mert az elektronika olcsó benne, nem kell beletenni az anyagot mit a csöves erősítőkbe. Használtan viszont sose volt még ennyi jó cucc aprón olcsón, akárhányszor felnézek apróra mindig látok 3-4 olyan erősítőt amit érdemes megvenni mert már anyag árban adják csak vigye el valaki. Ezek jellemzően 1-2 csatornás régebbi elektroncsöves erősítők ilyen 80-150eFt-os áron. Ezeket meg már a kezdők nem veszik meg mert a nagy többség már multieffektezik és pc-n zenél stúdió monitorral/fejhallgatóval, vagy FRFR hangszóróval. Pedig ezekben a régebbi erősítőkben még nem jellemző az hogy smd alkatrészeket használnának, ha van valami típushibája az adott szériának az már régen ismert, csak utána kell nézni neten, mint nálam a JCM900 SLX-nél ahol típushiba hogy szétég a diódahíd, meg hogy rosszul kötötték be a 2 végfokcsőnél a rácselőfeszültségnek az ellenállását.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55985) cucka válasza X2N (#55984) üzenetére


cucka
addikt

Igen, a méret az egyik oka, mély frekvenciákon nagy hangerőhöz nagyon nagy teljesítmény kell.

A másik oka, hogy általában a basszusgitárt vonalból hallod - koncerten és stúdióban is a preampból direktbe megy a keverőbe a jel, nem mikrofonozzák a ládát. Szóval az erősítő meg a láda funkciója, hogy monitor a zenészeknek.
Ez azért is van így, mert a jó basszus hang az úgy jön létre, hogy az adott teremhez, meg a többi hangszerhez képest kell jól szóljon, ahhoz eq-zzák, sokkal kevésbé hangsúlyos, hogy átjön-e egy adott erősítő-láda-mikforon karaktere.

Láthatod a termékkínálatban is ezt. Gitárnál most kezdenek népszerűvé válni a gitár preamp pedálok (pl. az említett Friedman pedál), viszont a kis hangerőre alkalmas csöves erősítők népszerűek.
Basszusgitárnál a preamp pedál az "alapfelszereltség", ezek a leginkább használt pedálok. Kis csöves basszuserősítők viszont nem léteznek, mert nincs rá szükség. De még a csöves preamp is ritka.

Ja és persze vannak kivételek, mondjuk Justin Chancellor a Tool-ból, vagy Mike Kerr a Royal Blood-ból. Nekik iszonyat komplex többutas rendszereik vannak, de hát egyrészt ők megtehetik, másrészt a zene is megkívánja, hogy a basszusgitár nagy teret töltsön be.

[ Szerkesztve ]

(#55987) X2N válasza setup (#55986) üzenetére


X2N
senior tag

Igen tudom h ez rólam szól, ugye kinek mi tetszik. Attól még a piac változik. Ezek a régebbi egyszerűbb erősítők nem szoktak problémásak lenni, sok már 10+éve működik.

cucka-Mi számít kis teljesítménynek? Én nem nagyon látok kis teljesítményű, kis hangerejű csöves erősítőket otthonra(, legolcsóbb gitárerősítő amit tegnap néztünk 15-20W(már ez is hangos, koncerten bőven elég hogy színpadon meglegyen a hangerő)-os kis fejek. A Mooer gyárt multieffekt pedálokhoz csöves végfokot egész "olcsón", amit használhatsz bármilyen pedállal/előfokkal. Ebben is a szokásos EL84 AB osztályú végfok van 15W teljesítménnyel. Félvezetősből vannak D-osztályú, kapcsolóüzemű tápos pedálok olcsón és akkor egy pedalboardban elfér a teljes gitárcucc. Kis teljesítményű 5W alatti elektroncsöves erősítők csak ezekben a kis gyakorló kombókban vannak, 1 csővel működnek A-osztályban(maximum 50% hatásfok mellett).. Itt gazdaságosan 5W-ig lehet elmenni teljesítménnyel, 10-15W amit maximum ki lehet szedni teljesítmény 1db 6l6GC,EL34,6550,K88 csőből. Ezeknek a hangereje már kevés arra hogy dobos mellett tisztán megszólaljon ha kihajtod torzítani fog, de nem úgy ahogy egy JCM800 kaliberű 50-100W-os erősítő(~5% torzítás) hanem annál sokkal jobban torzít(10%) az A osztály miatt, az pedig máshogy fog szólni, egy 5E3 hasonlóan, amit nem feltétlenül szeretnénk ha mondjuk egy előfokot/pedált/multiefektet rákötünk

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55989) cucka válasza X2N (#55987) üzenetére


cucka
addikt

Kis csöves erősítő azok az 1-5 watt környéki kiskombók, amiket mindenki gyárt. Van ilyenje a fendernek, marshallnak, blackstarnak, stb.
És azok a lunchboxok többségén van egy kapcsoló, hogy kis teljesítményen működjön. Például amit tegnap néztünk orange, az átkapcsolható 1 wattosra, amit még meg is felezhetsz.
Szóval ez egy létező piaci igény, hogy a gitárosok szeretnének csöves erősítőn játszani otthoni körülmények között elviselhető hangerőn. És szerintem elég jól le is van fedve ez az igény.

Na basszusgitárnál ilyet nem nagyon látsz. A legtöbb gyártónak van mutatóba egy nagyon drága és nagyon nagy teljesítményű csöves erősítője, aztán kalap. Szinte mindenki class d tranyós erősítőt használ, és felvételnél/koncerten szinte mindenki vonalból játszik.

Ezt megteheted gitáron is, nyilván, csak valamiért az nem egy népszerű setup elektromos gitáron, hogy tranyós preamp + class d végfok.

[ Szerkesztve ]

(#55990) X2N válasza cucka (#55989) üzenetére


X2N
senior tag

A kérdés csak az hogy van-e erre igény. Basszusgitárnál a torzítás inkább hátrány mint előny. Ezért nem használnak a végfokban kis teljesítményű csöves erősítőket.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#55991) Moleman válasza cucka (#55989) üzenetére


Moleman
addikt

Ha otthonra kell kis teljesítmény, nem gatyaszárat lobogtatni, akkor nem jó basszushoz is egy 1-5 wattos csöves gitárkombó? Mostanában nem próbáltam, de 10+ éve játszottam egy duóban, akusztikus gitár + basszus a kis 25 wattos Frontmanen, tök jól szólt, elbírta az aktív basszusgitárt a pici hangszóró.

(#55994) X2N válasza Moleman (#55991) üzenetére


X2N
senior tag

Máshogy van hangolva a csöves gitárkombó, nem jó basszusgitárra. Egy ilyen moer tube Engine-t viszont meglehetne egyszerűen moddolni hogy jó legyen basszusgitárra és az a 15W otthonra bőven elég még basszusgitárnak is valami előfokkal. Nem érdemes ezekkel az 1-5W-os erősítőkkel foglalkozni annyira kis teljesítmény basszusgitárra Ha ilyen teljesítményű erősítőt akarok veszek a hobbielektronika boltban 2x3W-os 200Ft-os végfokot.

cucka Hát hol van a varázslat? ;]

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56008) X2N válasza cucka (#56006) üzenetére


X2N
senior tag

Ezt a torzítás mennyiséget ami a Maiden backing tracken van egy nagyon lightos cruch-nak tudnám gitár esetében hívni, de gondolom itt se a torzításon van a hangsúly hanem az ezzel jelentkező plusz kompresszió, harmonikus és intermodulációs torzítás miatt keletkezett hang az ami miatt kedvelik a basszusgitárosok. Fontos megjegyezni hogy itt nem a végfok torzít hanem az előfok, ezért van minden ilyen basszusgitár végfok erősítő több száz watt, hogy ne az torzítson, a dinamika, gyors hangindítás megmaradjon nagy hangerőn. Ugyanezért használnak metál zenére 100W-os csöves erősítőket, csak ott mivel az előfok elektroncsöves, többszáz voltos jelszintekkel működik, egyszerűbb akkor már a végfokot is ugyanúgy elektroncsővel megcsinálni, meg már eleve ennek a hangját szokták meg a gitárosok, egyből kiszúrnák a gitárosok ha kicserélnéd a végfokot egy D-osztályúra mert a csöves végfok is torzít picit.(A legutolsó EVH erősítőt amikor még Van Halen élt D-osztályú végfokkal tervezték meg költségcsökkentés miatt, de nem hagyta jóvá a tervet miután meghallgatta az erősítőt)

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56888) cucka válasza btraven (#56886) üzenetére


cucka
addikt

Hát ennél sokrétűbb a téma.

Volt az egyik gondolat, a szétvágott hangszóró. Ez egy kimagaslóan idióta ötlet, nem is nagyon terjedt el. Időrendben ez volt legkorábban, de mivel maga az ötlet fasság, ezért legfeljebb történelmi kuriózumként lehet rá gondolni.

Volt a fuzz, amit eredetileg úgy képzeltek el, hogy arra lesz jó, hogy szaxofon hangú legyen a gitár. Aztán a Rolling Stones a Satisfaction c. gigaslágerükben ezt használta, onnantól ezt a szaxofon témát nem erőltették.

Meg volt a csöves torzítás, ami úgy lett, hogy a rockzenében koncerteken a fő korlátozó tényező és megoldandó probléma a hangerő volt. Ezért mindenki csutkára tekerte az erősítőket, és így jöttek rá, hogy fasza muzikális torzított hang jön létre.
Ugye ekkor még minden erősítőnél a fő szempont az volt, hogy tisztán szóljon. A torzítás ekkoriban egy tervezési/műszaki probléma volt, nem pedig kívánatos hangzás.

Manapság ha azt mondod, hogy torzított gitár, akkor az vagy valamilyen fuzz-variációt jelent, vagy valamilyen megközelítése a túlvezérelt csöves erősítő torzításának.
Márhogy a klasszikus értelmezés szerint. De persze pedál meg ötlet annyi van, mint csillag az égen, végül is a bit crusherre, gitárszintire, meg minden egyéb hülyeségre rá lehet mondani, hogy torzítás.

[ Szerkesztve ]

(#57303) arnyekxxx


arnyekxxx
veterán

Itt a fórumon tanultam, elég csak pár oldalt visszaolvasni. Engem meggyőztek. Nyilván megszólatatni csak minőségi csöves erősítővel érdemes de ez nem volt kérdés.

(#57381) trexgumi


trexgumi
csendes tag

Lehet buta kérdés....
Ha erōsítō szimulációt használok, akkor nagyjäból pont mindegy,h. csöves,vagy tranyós az erölködō ?

Egyebet elmondani nem tudok

(#57658) trexgumi


trexgumi
csendes tag

Ha van egy 5 W-os csöves combo,aminek kb. 8 collos a szórója az elbír egy 12 collos hangszórót?

Egyebet elmondani nem tudok

(#57731) X2N


X2N
senior tag

Mondok egy példát, ki tudja itt hova kell állítani egy Fender/Marshall erősítőn az EQ-t hogy ne szóljon bele egyáltalán hangba?
1-2 napja fedeztem fel egy zárt erősítő építős fórumon hogy bizony az egyenirányító diódának is van hatása egy erősítő hangjára, a standard egyenirányító diódák(1N4007) helyett lehet használni UF5408(Soft Recovery Ultrafast Rectifier)-at vagy az újabb FRED diódákat is...csöves egyenirányításnál persze ilyen probléma nincs...

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57739) X2N válasza arnyekxxx (#57734) üzenetére


X2N
senior tag

Ja így már leesett. :) Nem sztárolja a saját cuccait pedig lenne mire, egyébként ő fejlesztette ki anno először gitárerősítőre a szabályozható rezonancia állítást, még csak le se védette. Nekik van a piacon a legjobb Reactive Loadboxuk, illetve ők csináltak először olyan végfokot ami 1U magas és 2x50W-ot tud mindezt csövesen. Interjúban elmondta hogy eddig ilyet senki nem csinált mert a kimenőtrafót nem tudták ekkora méretben elkészíteni a hagyományos eljárással...sikerült beszereznem 2 gitárerősítőjük rajzát, és már értem miért olyan amilyen...és hogy anno miért a Hiwatt erősítőket preferálta a Marshallokkal szemben.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57780) Ctrl+Alt~Del válasza btraven (#57779) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Hehe, egyik se.

Olcsó gitár, lehetőleg használtan, és olcsó erősítő, az is Aliról. Az eredetivel szinte teljesen egyező erősítőket lehet venni ott, töredék áron. 120-ért megvan a kettő együtt, tök felesleges ennél is többet költeni, pláne hangszedőre, az úgyse számít semmit, vakteszten elbukik az összes nagy gyártó. Sőt, erősítő se kell, 20 ezres multieffekt 95%-ban hozza a csöves erősítőket, a fennmaradó 5% meg úgyse megy át a mixen.

És különben is, Hetfield is egy Electrán kezdte, amit 100 dollárért vett. Ez mindent bizonyít. ;]

[ Szerkesztve ]

W | W | H | W | W | W | H

(#57785) X2N válasza consono (#57784) üzenetére


X2N
senior tag

Lesz pár hét múlva fej változata is, amit nem tudok hova tenni h teljesen rossz sorrendben rakták rá a potmétereket, input jack mellé került a reverb aztán tonestack master/gain, holott pont ez lenne a lényeg hogy a nagy érzékenységű előfokcsövet és a hozzá tartozó alkatrészek minél távolabb legyenek a hálózati trafótól...hogy ne legyen zajos...erre fogta valami jó képességű és odarakta az előfokcsövet a hálózati mellé, az input jacktól meg keresztbe odavezetik a jelet... :C :C
Ő meg a videóban pont azt mondja hogy kevés, mármint egy fellépésnél elfogy a cucc ha tiszta hangon használod, elkezd nagy hangerőn torzítani, kb mint minden hasonló teljesítményű cucc. :) Próbálgattam tegnap egy kis Sony rádiónak a 0.5W-os végfok ic-jét, 6V-al meghajtva(8.5V max), (rádió 3db 1.5-os ceruzaelemről megy gyárilag) kb 100mA-t vett fel csúcsokban...ha fullra feltekerem ez is megrottyan, annyira nem is hangos még egy 1x12 Celestion Seventy 80-assal se. Szerintem ~5W az ami ideális lenne otthonra, úgy hogy tisztában is marad tartalék, ilyen teljesítményű csöves végfok meg csak A osztályú(jobban torzít mint az AB) van, vagy triódás Push-Pull de az meg nem szól úgy mint egy pentóda. Úgyhogy tényleg ez a legkisebb teljesítmény otthonra/kisebb fellépésre amit ki lehet olcsón és gazdaságosan hozni csövesből, úgy hogy vállalható a hatásfoka is.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57899) X2N válasza arnyekxxx (#57898) üzenetére


X2N
senior tag

Igen ez a legenda, aztán kiderült hogy a több mély(vastagabb húrok) az ≠ jobb hangzással, mert jobban túlvezérli a csöves cuccot(Marshall-t) aztán nem lesz annyira feszes a mély tartománya mert túlvezérled rögtön az első 2 erősítő fokozatot. A legtöbb booster pedál pont azt csinálja hogy levesz a mélytartományból és megnyomja a közepet.
Persze ha olyan erősítőd van amin lehet rögtön állítani az első erősítő fokozat után mint a Mesa Mark sorozatú erősítőknél vagy speciális erősítőd van mint egy Krank Krankenstein, Fryette SigX, Deliverance, vagy hasonló modernebb cucc aminél nincsenek akkora csatolókondik, katód bypass kondik hogy az alacsony frekvenciákat is túlerősítsék nem lesz az mint a régi Marshall-oknál, akkor aztán lehet hót mindegy milyen húrokat használsz és booster pedál sem kell. A probléma mindössze ezzel az ha elkezdek kondenzátor értékeket csökkenteni akkor meg a tiszta csatorna fog kiherélten szólni. Nyilván ha le van hangolva a gitár akkor utána kell menni alkatrész értékekkel is hogy megfelelően szóljon. Kapcsolási rajzokon alkatrész értékek alapján ezt látom.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.