Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35449) cucka válasza NeoPampalini (#35429) üzenetére


cucka
addikt

Igen, láttam, de azért a jellemző setupok még mindig az 1x15, a 2x10 meg a 4x10. Újonnan én is tuti neodímium szórós ládát vennék amúgy, egyszerűen a súly miatt. (Bár az is tény, ezekkel sose leszel annyira menő, mint egy 810-es Ampeg hűtőszekrénnyel :D )

Amúgy volt egy Roland Micro Cube Bass kombóm, az fenomenális. Van benne 4 darab fing 2.5"-es hangszóró és simán beszólja a hálószobát, kiadja a mélyeket is, bátran ajánlom. Biztos van benne valami dsp, hogy átverje a füledet, de nem baj az, ha jó az eredmény.

(#35428) llax
Igen, gitárra valóban igaz, basszusnál kicsit más a helyzet. Az érzékenységet 1khz-es szinusz jellel mérik, ami pont jó, mert ott a legérzékenyebb az emberi fül.
A mélyhangokra sokkal kevésbé érzékeny a fül, és sokszor ezeket inkább a gyomroddal "hallod".
Ahhoz, hogy kiadja, meg kell mozgatni a sok levegőt, kell a póver meg a hangszóró felület. Nem véletlen, hogy próbaterembe, dob mellé bőven elég egy 15wattos csöves gitárcucc. Basszusnál ugyanebben a helyzetben 200watt-tól indul a történet.

[ Szerkesztve ]

(#35650) llax válasza Jazz (#35637) üzenetére


llax
senior tag

Nem feltétlenül kell elfelejteni a szettet. Ha jók Neked azok a kis ridikül mérető kombók, akkor számolni kell, hogyan olcsóbb. Azok használtan 7-10e között mozognak, újként 15-20 körül. Ha a szett árra legalább egy ötezressel olcsóbb, mint ha külön vennéd a cuccokat, akkor nagyjából visszajött az, amennyivel kevesebbet érne az a kombó 1 naposan :)

A HB szett kombója talán a vállalhatóbb "kicsik" közé tartozik. Nem hallottam még olyat szólni, de paraméterei alapján sokkal jobbnak tűnik, mint az SX szetté (utóbbi kb. "mindennek az alja", használtan 6-7e-nél többet nem ér - valójában annyit sem).

Minden probléma ott kezdődik, hogy az eddigi hozzászólásaid alapján "hangzást" akarsz venni. Az nem fog menni a rászánt keretből. Itt mindenképp kompromisszumot kell kötnöd.

Ma szereztem egy Crate GX 65 kombót. Kicsit ki kell pofozni, a hangszóróját talán kicserélem Celestion-ra (van kéznél), de így is egész vállalható hangja van.

Nem egy csöves Marshall, de azért jól szól, kb. ez az a kategória, ahol már lehet "hangzásról" beszélni. Mondjuk egy ilyen társasházba már nagyon nem való :)

(#35672) Goose-T válasza consono (#35671) üzenetére


Goose-T
veterán

Te a gitárládából mikrofonnal felvett gitárhangot hallgatod, nem a Boss DS1-ből kijövő nyers négyszögjelet. Mert az tényleg tönkrevágja nem csak a hifi-hangszórót, hanem az erősítőt is. Szerencsére a mai modellezős multieffektek már szimulálják a gitárládák és a csöves erősítők spektrumát, THD-jét, impulzusválaszát és a többi dolgot is, hogy a nyers torzított jel hallgatható legyen, és ne tegyen tönkre semmit.

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#35716) freelanced


freelanced
addikt

Pontosan mire jó a "Speaker defeat switch" némelyik csöves erősítő fejegységen ? Ilyenkor lehet hangláda nélkül is használni csak fejhallgatóval vagy ez másra való?

[ Szerkesztve ]

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#35835) llax válasza Kobe (#35820) üzenetére


llax
senior tag

"Nagyon kreten kerdes.....illetve jon tobb is"

A kérdés az jó.

Nem csak a csövesekre, hanem jóformán minden valamire való (elektromos-szóló) gitárerősítőre és kombóra vonatkozik, még a ridikül méretűek egy részére is. (csöveseknél a kimenőtrafó sajátos viselkedése, az áramvisszacsatolás eltérő megoldhatósága a nagy különbség, megfelelő terhelőimpedancia nélkül nem nagyon kellene üzemeltetni, ill. az előfokban az overdrive viselkedése is különlegessé teszi)

A villanygitárnál nem valamiféle opció vagy "szükséges rossz" (annak indult, de több lett belőle) az erősítés, hanem a gitár az erősítővel és hangszóróval egy rendszert alkot. A hangképzésben legalább akkora súlya van az erősítő és gitárhangszóró együttesének, mint a hangszedőnek és húroknak. Az sem a véletlen műve, hogy vannak külön gitárhangszórók (minél jobb, annál sz@rabbul szól egy HiFi hangládába téve). Ha nincs vagy nem lehet "hardver", akkor emulálják azt.

Ezekben a gitáros cuccokban a hangszóró áramkörében negatív áramvisszacsatolást alkalmaznak, így az erősítő nem megfékezni próbálja a hangszóró sajátos viselkedését és rezonanciáit (mint HiFi-nél), hanem ellenkezőleg: kiemeli azokat. A hangzás kialakításában a hangszórónak van a legnagyobb szerepe.
Amint kihagyod a hangszórót a játékól, a hangzás mint olyan, értelmét veszíti. Innentől tökmindegy, ha egy nagyobb kimeneti jelet adó pedálra közvetlenül kötöd a fülest, vagy HiFi erősítőt használsz a célra.

Clean-ban csak a hangszedő nyers hangját hallod, esetleg némi hangszínszabályozással, a legnagyobb különbségek torzított jelnél lesznek (a teljes sávban konstans amplitúdójú négyszög-féleség, amit legfeljebb a hangszínszabályzó manipulál kissé). Gyakorláshoz ez is megfelelhet, de "hangzást" ne várj, csak hangot...

[ Szerkesztve ]

(#35847) Goose-T


Goose-T
veterán

1. Hendrix korában nem voltak torzítópedálok, csak kitekerte a csöves fejet. Ez az overdrive, én pedig a torzított single coilra mondtam a herélt hangzást. Nem ugyanaz, nagyon nem.

2. Milyen végletek? Írtam, hogy metál, prüntyögés, és a kettő között bármi. Ez végtelen számú stílust lefed.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#35941) fattyu válasza freelanced (#35937) üzenetére


fattyu
veterán

egy kütyübuzi gyűjtő vagyok. a gitározásnak nagyon az elején

van itthon 13 gitár.
5 kombó, 3 fej és két láda.
és 0 pedál. na jó vettem egy olcsó mutlieffektet de főleg modelingjét próbálgatom még.

egyszerűen nem volt rá igényem és hiányérzetem még. ha visítós cső kell eltekerem bármelyik csövest és búg ahogy egy tube screamer tolná. ha kruncs kell feltekerem a gaint oda ahol már szépen törik, ha halálmetál kell akkor valamelyik randall drive csennelje vagy a triampon a red csennel több mint elég és nagyon nagyon remek torzat ad. reverb van mindenben. más meg még nem kell amennyit én tudok.

minapi napon nálam tartottuk az órát tanárral. én annyira kedvelem a kis laney lc15 hangját hogy átengedtem neki a triampot a 4x8 ládával. le volt esve az álla hogy bármilyen gitárt kötöttünk rá minden úgy szólt mint az álom. még az is ami nála nem... egy JÓ erősítő az jó.

amugy andertonék csináltak valami vaktesztet hogy hi gain pedálok erősítők saját torz hangjával szemben. csúfosan az erősítők nyertek.

ez csak egy vélemény valakitől aki nem ért hozzá de van itthon ez az :D

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#35949) llax válasza bigrob (#35948) üzenetére


llax
senior tag

Már az "eredeti" OD 808 is "kopi" :)

A lényegi rész az Ibanez Tube Screamer 808 másolata, TrueBypass verzióban elkészítve és a be- és kimeneti buffereket tranzisztoros helyett IC-vel megoldva (ugyanúgy 1x erősítéssel és egyenes átvitellel, de sokkal több zajjal).
Bár az OD808-ban használt MC1458 ugyanúgy bipoláris és nagyon lassú műveleti erősítő (ez is kell a "vintage", csöves jellegű hanghoz), mint az eredeti JRC4558, de kb. 5x zajosabb annál... (ráadásul oda is OPA került, ahová felesleges, a hangos semmi jót nem ad hozzá, csak zajt)

Én maradtam a JRC4558-nál és a tranzisztoros buffereknél...

(#35952) brickm válasza llax (#35951) üzenetére


brickm
őstag

A gitáros elektronika szembe megy az egész elektronikai ajánlással is. Lásd a túlhajtott anód-katódos csöves erősítők. De b szott jol szolnak legalább 😈

(#36154) llax válasza #96302336 (#36153) üzenetére


llax
senior tag

Ezzel részben az is a bajom, hogy nem csak oda tesznek TL0xy-t, ahová elférne jobb is (legalább a bemenetre és az A>20...30 fokozatokba), hanem oda is ahová az "túl jó", pontosabban túl gyors (overdrive fokozat).

Ennek a kombónak előbb láttam a kapcsolási rajzát, mint magát a kombót, mondhatnánk úgy is, hogy választottam egy "menthetőnek tűnőt" (a használtan jó áron elérhető kínálatból). Részben azért is folyamodtam ilyen kiválasztási megoldáshoz, mert láttam már néhányat közelebbről. Tökmindegy, hogy mekkora "brand", az olcsóbbja (kb. az újként 100kHUF alatti 50W felettiek) ugyanilyen, vagy még igénytelenebb megoldásokkal van kibélelve, hát még ha beépített zajgenerátor (multieffekt/modellezés) is van benne (azoknak sokszor zajzára is van, így elsőre nem feltűnő, hogy mennyire veszélyes ipari hulladék).
Sokszor olyan problémákról van szó, amik egy csövesnél nem is létezhetnének :)

Maga a készülék alapból sem rossz, de ha már van benne overdrive az legyen "normális" (pl. JRC4558, vagy egyéb "ősi" felépítésű nagyon lassú bipoláris OPA, vagy jFET-es/tranzisztoros), a zaja semmilyen körülmény mellett ne legyen nagyobb, mint amit egy humbucker vagy aktív EMG is produkál (nagyon alá menni meg nincs semmi értelme).

Egy pici érdekesség:
A korábban betett [képen] láthatsz (a JRC mellett) egy R1 és egy R94 ellenállást szorosan (1 raszter) egymás mellett. Az R1 egy bemenettel sorba kötött, védődiódák előtti ellenállás, az R94 az 4, azaz négy erősítőfokozattal odébb, az overdrive kimeneti bufferének visszacsatoló körében van... Ilyen megoldás még egy kezdő hobbista konstruktőrtől is minimum "égő". Ha nincs a bemenet se letestelve (kihúzott jack esetén alap), se leterhelve (pl. néhány méter kábel kapacitásával), félig feltekert gain mellett sz.rrá gerjed az egész. Bár normál használatban nem tűnik problémásnak, de a való élet mindig hozhat meglepetéseket, amit megfelelő konstrukcióval jobb lenne kivédeni. A bemeneti, egyent leválasztó C1 is veszélyesen közel van az overdrive fokozathoz... (Amit eddig láttam - bár kisebb teljesítményűek voltak - azok több helyen ennél is igénytelenebbek.)

[ Szerkesztve ]

(#36182) bigrob válasza Goose-T (#36180) üzenetére


bigrob
őstag

Szerintem igaza van a mesternek.
65W-os csöves gitárkombóm (kitekerve halláskárosodás) mellé simán kellett a 110W-os basszer kombó. Akkor a dob még sehol se volt.. :D

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#36229) fattyu válasza bigrob (#36227) üzenetére


fattyu
veterán

kinek vétó kinek nem.
effekt loop hiánya és hogy nincs benne looper nekem ha EGYETLEN cucc lenne emiatt kipontozódna.

Goose-T: igazad van és nyilván lehet úgy is és a nehezen megszerzett megdolgozott tudás értékes. ettől még ma már ha már egy pici dobozba megkapsz egész értelmes áron nagyon sokmindent kifejezetten emészthető minőségben... azért ez jó. :D

nagyon nagy bajban lennék ha EGY erősítőm lehetne. szeretem a csöves cuccaim nagyon de ha CSAK egy lehetne és nem lehetne pedálsor/multieffekt akkor őszintén azt hiszem valami olyasmi mellett tenném le amit javasoltam.

a boss ds1 pedig szörnyű :D órán a tanárnál az van a diákoknak. kis tranyós szögeccerű kombó ds1 :D van high gained és tompíts: igen. szép hang: nem :D

[ Szerkesztve ]

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#36230) Goose-T válasza fattyu (#36229) üzenetére


Goose-T
veterán

Elsiklasz a mondanivalóm lényege fölött: nem fog fókuszálni a lényegre, ha a hangzásokat próbálgatja az akkordok gyakorlása helyett. Egy E7#9 jól szól egy háromnegyedes Cremonán is. :D

Szerk.: a mai napig a DS-1 hangzását használom ritmusozáshoz, szerencsére benne van az ME-50-ben is. :D Egy jó csöves cuccra és 412-re ráküldve jól szól az!

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#36516) fattyu


fattyu
veterán

Ha esetleg érdekel valakit a youtubon kívüli személyes tapasztalat

kaptam kölcsibe egy fender bassbreaker 007 kombót. a hangjáról nem írok annyit mert a yt úgyis jobb, ami a close micing miatt becsapos tud lenni: marha jó mélye van. nagyon meggyőző nemcsak a méretéhez képest. ha valaki halkan is szépen szóló csövest keres karakteres kellemes rock lágy metál gainnel annak mocsok jó választás. aki single coil cleaneket akar annak is.

viszont itt jön ami miatt leírom egyáltalán. beszélgettünk itt a mennyi a sok meg mennyi a kevés lakásba.
eme 7 watt. bőven tud túl hangos lenni. nem itt van a gond. hanem a clean headroommal. humbuckerrel, pláne erősebbel egyszerúen nem tud clean maradni. 1 gain fél hangerő ez teljesen szomszédkompatibilis hangerő mondjuk nappal. este már talán kicsit sok de értitek. na ha FINOMAN pengetsz akkor még clean, de ha picit erősebben akkor azért már érezni hogy crunshosodik. ami nem baj és nem hiba, csak tudni kell.

nagyon csípném megtartani a gyűjteménybe. de EGY erősítőnek én tuti nem ezt venném, mert a humbuckerrel clean azért kell. és ezért imádom a laney lc15öt mert abban van elég headroom hogy a hotrail és a bl500 is tiszta marad ha azt akarom.
szóval nagyon jó csak kevés a headroom. ez lehet előny ha valaki halkan szeretne meghajtott cső élményt. meg hátrány ha erős jellel szeretnél clean maradni.
uff

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#36517) Goose-T válasza fattyu (#36516) üzenetére


Goose-T
veterán

Nekem van egy Carlsbro 50 Top csöves erősítőm, az még aktív humbuckerrel is tisztán szól. Mondjuk nincs rajta gain poti. :D De van benne két EL34, két ECC83 és két akkora trafó, mint a fejem.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#36563) Eastman


Eastman
őstag

„2019. január 18.

FENDER? GIBSON? MUSIC MAN? CORT? TE MIT HASZNÁLSZ?

Minden gitáros a saját gitárjára/erősítőjére/pedáljaira esküszik. Addig legalábbis biztosan, amíg nem vesz egy másikat...

Készítsünk közösen statisztikát gitáros munkaeszközeinkről! Küldd el nekünk a hangmester@hangmester.hu címre, hogy a Te hangszerparkod miből áll, s mi hamarosan közzétesszük az összesített eredményt a HANGMESTER.HU oldalon.

16 éve, amikor az első HANGMESTER.HU Hangszerboltot megnyitottuk, hamar kiderült, hogy nem feltétlenül azokat a hangszereket és gitáros eszközöket érdemes a kirakatba pakolni, amiket gyakran vásárolnak a zenészek, ugyanis minden harmadik érdeklődő a "Fender gitárotok van?", "Marshall full csöves erősítőtök van?" kérdéssel indít, ám az ilyen drága termékek mennyiségi statisztikái messze elmaradnak azon termékek eladási eredményeitől, melyeket az említett kérdéseket feltevő zenészek valóban megvásárolnak.

Arra gondoltunk tehát, hogy állítsunk fel közösen egy statisztikát.
Kérjük, ha gitáros vagy, válaszolj az alábbi kérdésekre, hogy a lehető leghitelesebb lehessen az összesített eredmény:
1, TE MILYEN GITÁRT HASZNÁLSZ (márka, típus)?
2, TE MILYEN GITÁRHÚRT HASZNÁLSZ (méret, márka, típus)?
3, TE MILYEN ERŐSÍTŐT HASZNÁLSZ (márka, típus)?
4, TE MILYEN EFFEKTEKET HASZNÁLSZ (márka, típus)?

Nagyon köszönjük válaszodat, az eredmény hamarosan a HANGMESTER.HU oldalon olvasható megújuló Magazinunkban.”

OFFenzív hírlevél menjen ezért itt is OFF-ba. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#36718) llax válasza fattyu (#36717) üzenetére


llax
senior tag

Jó lenne kicsit többet tudni a szituációról. Mi mihez van kötve, milyen sorrendben, mi a legkevesebb dolog, ami ahhoz kell, hogy ilyeneket csináljon.

Mindenképp kell az effekt gerjedéshez?
Ha minden ki van véve az effekt loop-ból, akkor is előfordul?
Ha vannak a bemenet előtt effektek és az effekt loop-ban is, azok teljesen el vannak szigetelve egymástól? (se közös táp, se közös testpont)
Milyen tápja van az effektnek? (elem vagy dugasztáp?)
Másik kábelekkel próbáltad már? (minden kábel testpontjai között végezz szakadásvizsgálatot - kihúzott kábelnél)

Csípés: vagy Te töltődsz fel sztatikusan, vagy földelési probléma van, csöves cuccnál esetleg némi szivárgással megspékelve.

Gerjedés+zaj: földelési probléma, árnyékolási/testelési probléma, alkalmatlan (vagy nem megfelelően toldott) Y kábel az effekt loop-ban, két földelt eszköz a rendszerben, földhurok a kis jelű körben (közös táp a bemenet előtti és az effekt loop pedáljainak, noise gate vagy többfunkciós átkapcsoló/útválasztó is előidézheti), valami kimenete nem tolerálja a hosszú kábelt...

Az effekt loop használata minden esetben földhurkot idéz elő az oda kapcsolódó effektek számára, kevés effekttel és rövid kábelekkel ez nem feltétlenül okoz problémákat, viszont a nagy erősítésű effektek (overdive/torzító/boost/fuzz) kevésbé toleránsak... Mindent ki lehet védeni, csak ekkor már a professzionális hangosítástechnika eszözeihez is hozzá kellhet nyúlni.

(#36823) fattyu válasza llax (#36822) üzenetére


fattyu
veterán

ezért kérdeztem hogy a 6 ohmot mégis lehet e 8as lukba dugni. :D 5.5 dc ellenellás az 6 sacc per 6 ohm névleges nemde?

celestion g12-p80 egy darab szóró. nincs ráírva ohm érték ezért a méregetés.

de a kérdés tényleg az. 8 ohmnál kissebbet nem támogató csöves fejbe ez mehet e? azt gondolnám mérsékelt tudásommal hogy nem kéne. mert több amper vándorolna arra amiből lehet gond. másik irányból kevésbé lehetne,

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#36839) freelanced válasza Tommyka21 (#36838) üzenetére


freelanced
addikt

Nem saját célra lett, magamnak valamilyen olcsóbbat szeretnék majd. Igazából erősítő téren sokfelé jutottam, de végül elengedtem a csöves retteneteket, bármennyire is szeretném, kezdésnek, otthonra megteszi valami kis gyakorló erősítő, például egy Yamaha THR. Úgy is rajtam múlik, hogy és mit szólaltatok meg rajta.

Aztán ha már elértem egy szintet és esetleg elköltözöm, akkor tudok úgy tervezni, hogy valami jó kis csöves erősítőt vásároljak, mert nyilván ég és föld, egy adott hangerő után.

Szóval hasznosan teltek az elmúlt hónapok, viszonylag sokat próbálgattam, hallgatóztam ilyesmi, már amennyire időm engedte ( sajnos ebből nem volt túl sok ).

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#36840) Tommyka21 válasza freelanced (#36839) üzenetére


Tommyka21
tag

Értelek.
Alakul ez akkor :D.
Jó hír, hogy egyre több gyártó jön rá arra, hogy leszabályzót rak a csöves erősítőibe (attenuator) az otthoni használat miatt, lásd az új Marshallokba, Peavey kisebb fejei, stb.

(#37117) Eastman válasza Rejtj (#37114) üzenetére


Eastman
őstag

Szia!

Nézd meg a kedvenc bandád kedvenc gitárosának a hangszerét, és felszereltségben, (hardveresen) ahhoz hasonló kezdőgitárt válassz!

Tremoló vs. fix híd (bridge),
Dupla hangszedők vs. egytekercses,
(Humbucker vs. Single coil).

Én nem szettet választanék. A szín és a gitárforma röviden; nem befolyásolja a hangzást. Vegyél olyat ami tetszik, aztán, ha már nálad a gitár, egy elektrós haverod, ismerősöd segítségével a használtpiacról válasszatok, próbáljatok ki egy erősítőt... (Recseg vs. nem recseg.) Van belőlük millió, nem vennék újat. Punkhoz szerintem nem kellhet a csöves erősítő, elég a "tranzisztoros", tehát kvázi olcsóbban találsz jókat. Szinte mindegyik tranyós "kiskombót" beépített torzítóval gyártják. Új kábel kell még, pánt, pengetők, meg a telódra egy hangoló app és sanyi.

Szoftveres dolgokban majd itt a srácok segítenek, én csak bedugom mint Marty a BTTF elején osz't nagy ZS...

(El lehet költeni erre a hobbira milliókat is.)

Üdv.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#37118) nap válasza brickm (#37110) üzenetére


nap
addikt

Digitech RP360XP-t vettem. Eredetileg Zoom G3X-et akartam, de kíváncsi lettem, mert jókat olvatam róla, és youtube is azt mondta, hogy egy próbát megér. A G3Xn nem tudott usb-n keresztül felvenni, és kihagyták belőle a JCM2000-et.
Szóval Digitech. Sokkal több és jobb erősítőmodell van benne, mint a Zoomban, és a saját modelljei is használhatók, nem csak a klónok. Élőben lehet, megmondanám melyik az eredeti csöves, és melyik a modellezett hang. De otthon mindez nem számít. A kis marshallt is csak hajszálnyival tekerem egyes fölé, egy csöves ott nem rúghat labdába. Jelenleg az egyéb effektekkel ismerkedek, olyanok is vannak benne, amikről eddig még nem is hallottam.
Kb ezt a gitárhangzást keresem.

@Rejtj: Én megnézném az Epiphone Les Paul juniort is, ha már punk.

[ Szerkesztve ]

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#37511) #96302336


#96302336
törölt tag

Van baj rendesen....
Az impedancia különbség okozza a legtöbb halált. (meg a szakszerűtlen ki-bekapcs, és eszköz csatlakoztatás közben fellépő durva tranziens, mert szarik levenni a volumét a hülyéje...Meg a ráboruló sör :D )
Ha egy 8 ohm-ra méretezett erősítőre rákötsz egy 4 ohmos cuccot, az már az egészségtelen kategória. Fordítva, egy 4 ohmos terhelhetőségűre egy nyolcas, az nem fog gondot okozni, azon felül, hogy kisebb lesz a kimeneti teljesítmény. De ez kizárólag félvezetős erősítőre igaz.
Csövesnél nagyon kell figyelni a helyes impedancia illesztésre, mert ott a nem megfelelő hangszóró tényleg megölheti a csövet, mivel az illesztőtranszformátor szekunder impedanciájának meg kell egyeznie a számított értékkel. A csövek primer oldalon nagy impedanciára dolgoznak, ha ez az impedancia elmászik, akkor az egész rendszer borul. Tehát, ha 4 ohm, akkor 4, ha nyolc, akkor nyolc (a több kivezetésesnél természetesen a megfelelő kapcsokat kell használni) A csöves rendszernél a kimenő trafót illesztik a csövekhez, ehhez kell a pontos szekunder terhelés. Alacsony terhelésnél a csövek megfuthatnak megnő az anódfeszültség, Átüthet a feszültség, gyorsabban mennek tönkre. Túl kicsi impedanciánál meg szintén túlterheljük, felizzik a rács is és a túláram megöli a csövet.
De...
A végfok mindig kisebb teljesítményű legyen, mint a hangsugárzó, mert ha azonos, vagy kisebb a hangsugárzó teljesítménye, az nem kívánt torzításokat okoz a hangban, továbbá a hangszórók is túlterhelődnek. 100W szinusz teljesítmény az kb. 70W zeneinek, és 50W basszusnak felel meg kb. A nagy dinamikatartomány miatt.
Építhettek bérház méretű falat is, de ha impedancia különbség túl nagy az egyes komponensek között, az korai halált fog okozni.
A különböző ládák, között pedig azért van jelentős különbség a megszólalásokban, mert sok ládát szándékosan akusztikus rövidzárral építenek, hogy a megfelelő frekvenciasávon szóljon rendesen az a gitár. Ez elsősorban elektromos gitároknál jellemző. Basszusgitárnál, kerülik ezt, illetve maximum felülvágó (aluláteresztő) szűrőket használnak, a túl sok magas kerülésére. De alapvetően egy basszus fej, és láda jóval közelebb áll a hifihez, mint egy gitárcucc. A széles sávú átvitel elég sokszor kell, hogy a basszusnak is legyen kellő felharmonikusa, bizonyos esetekben. Ezért is az egyik alapvető szabályzás a minimum 3 sávos hangszín a basszeroknál, de a soksávos EQ is elég gyakori.
Ritmus, és szólógitárnál kifejezetten káros a túl sok mély, ezért is teljesen más egy gitárláda és erősítő felépítése. A ládák túlnyomó részt nyitottak, ami a mély hangoknak akusztikailag rövidzárt jelentenek. ( ellenfázisú kioltás) Így csak azok a frekvenciák maradnak, amik kívánatosak.

(#37517) #96302336 válasza bot1978 (#37514) üzenetére


#96302336
törölt tag

Réges-rég építettem hifi erősítőket. Tranzisztorost, és csövest is. Elektronikai oldalról nagyjából megvan, minek kell rendben lennie. Hangszórói oldalon meg régen tényleg úgy volt, hogy kannibalizmus volt, és erős válogatáson estek át a cuccok, főleg, ha kikerültek valamelyik "kultúrból" egy kis időre :D És az is ökölszabály, hogy több hangszóróból épített ládáknál szigorúan egyforma teljesítményű, és impedanciájú cuccból építkezik a tömb. Még az is befolyásoló tényező, hogy a különböző ládáknak, mekkora az érzékenysége (dB)
És valóban, ha az épített falban van egy rossz, az erősen kihat a többire. De minél nagyobb az az épített fal, annál kevésbé. egy ládánál,négyes felállásnál óriási, de ha 4db. 4X12 ládából építem meg ugyanarra a teljesítményre a rendszert (eredő impedancia is ugyanannyi) akkor a hibás cucc máris kevésbé fog érvényesülni. (Oszlik a teljesítmény, de nő az érzékenység ha jól rémlik) De jön a paradoxon, mivel a nagy épített falakat azért is építik, mert sok kilowattos teljesítmény is elérhető így. Tehát, ha közel 70%-ban az összes cucc ki van hajtva a végén egy óriási teljesítményű PA-val, akkor bizony az a hibás cucc újra számottevő tényező lesz, csak egy láncreakciót fog indítani, ami elég látványos is lehet, a hatalmas kimeneti áramok miatt. Leég a picsába... :D

(#37568) Alexios válasza fattyu (#37567) üzenetére


Alexios
veterán

Oké, cleanre még akár jó is lehet, én 3db 15w csöves fejet próbáltam eddig:
- EVH 5150 lbx: kibaszott hangos, tényleg az az 1 mm amit hangerőre tekersz és már épp megszólal, az még jó lakásba napközben - mindezt persze 4 wattra lekapcsolva(!)
- PRS MT-15: Még hangosabb :DDD
- Fender Bassbreaker 15: Ez mondjuk nem volt annyira hangos feltétlenül, de lakásba ez is simán sok

Illetve volt egy Blackstar HT-5 (2x10 verzió), abból ki lehetett hozni bőven nappali lakás hangerőt, de ott az a baj, hogy halknak halk, de mivel nem mozog úgy a hangszóró, nem is szól annyira jól.

Szerintem otthonra, lakásba az ilyen Katanák, THR, stb simán van létjogosultsága, bár mindenki maga tudja nála milyen hangerő fér bele. Volt Katana 50-em, ott alacsony hangerőn is egész jól tudott szólni, még este is simán beleférhetett játék. A multi is jó opció lehet, aki bírja, hogy fejhallgatóval gitározik, nálam 10 percnél több nem megy.

Most otthonra a monitor + Fortin NTS plugin megy, ez baromi jól szól, halk is tud lenni stb. Tegnap pl. este 11kor még a demónkhoz vettem fel anyagokat, ez egy akármilyen kis csöves cuccal esélytelen lenne.

[ Szerkesztve ]

(#37569) fattyu válasza Alexios (#37568) üzenetére


fattyu
veterán

de itt meg olyan érdekes. a 10 col nem mozgott eleget hogy jól szóljon, de a katana 12ese igen?

én is tapasztaltam hogy nem mindegy mi hajtja. esetemben pl hót ugyanaz a seventy80 szóró van két randall kombóban. egy tranyós egy csöves. a tranyós sokkal érteékelhetőbb halkan.

próbálgattam most picit itthon a jcmet. nemtom tegnap hogy tekertem el 7 gain 7 vol 7 masterre. :D a clean 3 3 sok volt. lehet a gát hogy a szomszédok :D

szerk: ox? torpedo? azért van megoldás a csendre csővel is :D letudtam a költözést meg amit kell csinálni a házon utána nekem egy ox jön asszem. fene tudja nekem fájdalmas lesz e az ahol jól szól a triamp pl.

[ Szerkesztve ]

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#38106) Goose-T válasza kemotox (#38104) üzenetére


Goose-T
veterán

Én úgy vagyok vele, mint a parasztbácsi a zsiráffal: szép-szép, de otthonra nem kéne. A régi próbatermünkben volt két nagy csöves fej két 4x12-es ládával. Tényleg úgy szóltak, mint az álom. Csak füldugó nélkül nem tudtunk próbálni.

Most megvettem a the box 2.1-es PA rendszert (CL115 sub + 2x CL110 top), egy kis keverőt, elektromos dobot, vannak modellezős gitáreffektjeim, és ezekkel sokkal jobb érzés zenélni. Mindent tökéletesen hallani, nem gerjed semmi, nem kell füldugó, nem zavarjuk a szomszédot. Ráadásul pont olyan jól szól a gitár, mint egy nagy csövesen, csak kisebb hangerőn is használható, a 4x12-vel ellentétben.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#38107) Tommyka21 válasza Goose-T (#38106) üzenetére


Tommyka21
tag

Ez a pont olyan jól szól mint 1 nagy csövesen azért ingoványos talaj :D:D:D...

(#38109) Goose-T válasza Tommyka21 (#38107) üzenetére


Goose-T
veterán

Egy digitálisan lemodellezett Bogner Ecstasy vagy Dual Rectifier simán lehet, hogy jobban szól, mint egy lakossági árkategóriás (200E körül) nagy csöves fej. Főleg elviselhető hangerő mellett. De ezen ne nyissunk vitát, mert parttalan lenne.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#38112) Alexios válasza Goose-T (#38111) üzenetére


Alexios
veterán

Volt nekem is Zoom G5n, de érezhetően más szint volt mint a L6 Helix LT-m, főleg valami rendes IR-al.
Amúgy szerintem a Zoom se rossz, ne érts félre, csak ez is nagyjából az a szint a modellezőknél mint az előbb leszólt olcsóbb csöves cuccok :D

(#38113) Goose-T válasza Alexios (#38112) üzenetére


Goose-T
veterán

Mondjuk én JCM900-nál komolyabb csöves cuccon még sosem játszottam, ami még csak a kommersz kategória teteje. Vagyis még használtam Laney Klippet is, de az is hasonló kategória szerintem. Ezekhez képest a Zoom G5n versenyben van. Lényeg az, hogy egy 200 ezres csöves fej hangzási színvonalát hozza egy 70 ezres modellezős effekt is, amennyiben milliós árkategóriájú erősítőt modellezel rajta. :DDD

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#38116) Alexios válasza Goose-T (#38113) üzenetére


Alexios
veterán

Amúgy a lényeg valahol szerintem hogy hiába szól jól akármelyik modellező, azért nem szól úgy mint a csöves erősítő, mert a modellezésben ott van a mikrofon is. Mixbe, vagy a közönségnél úgyis mindegy, hiszen az ígyis-úgyis mikrofonon át menne, ez inkább csak a gitárosok saját szívügye :D

De amúgy én pl. imádom a Fortin NTS plugint, otthon nem is játszok máson, aztán ~30 ezer körül van, emiatt passzoltam el a csöves gyakorló cuccot mert nem használtam egy idő után, úgyis jobban szól a fortin

(#38115) bigrob: jóaz, csak próbára viszonylag macerás vinni :)

[ Szerkesztve ]

(#38121) Tommyka21 válasza Goose-T (#38109) üzenetére


Tommyka21
tag

Én most pont a modellezős részére írtam a hozzászólást :D...
Mégpedig úgy értettem, hogy egy Helix vagy Kemper, Axe FX esetében elhiszem hogy akár szólhat jobban emberi hangerőn mint egy jóféle csöves de egy budget multinál nem hiszem.

(#38122) brickm válasza Tommyka21 (#38121) üzenetére


brickm
őstag

"Emberi hangerőn" minden modellezős cucc jobban szól, mint bármelyik hájend csöves.

(#38263) kemotox válasza nap (#38262) üzenetére


kemotox
addikt

Az jó ocsmány lenne, szerintem felejtsd el. Nagyon jellegzetes csíkos textúrája van a nyomtatott cuccoknak, a házi olcsóbb cuccoknak legalábbis mindenképp. Vagy esetleg ici-picit vastagabbra kéne csinálni a tetejét, hogy le lehessen simára csiszolni, vagy nemtom. De elég csöves megoldás.

(#38302) benedekco


benedekco
addikt

Na elbalfaszkodtam a rendelésemet. Tiszta csöves módon.
Mindegy írtam nekik hogy ha van rá mód módosítanám.

Betettem kosárba ezt HBZ-2004 meg ezt B-550 QTB Progressive . A másodikat nem akartam, véletlen az 5 húrost tettem be a 4 húros helyett. BALFASZ!
Na majd kiderül hogy módosítják-e még a rendelésemet vagy meg kell oldani egy 5 húros basszer eladását.
Meg majd kell neki egy tok is. :(

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#38330) Alexios válasza MATEO6600 (#38329) üzenetére


Alexios
veterán

De ezt se fogod kihajtani, vagy lehet én nem értem teljesen mit szeretnél :D Mivel nem csöves erősítő, ezért kb tökmindegy, magasabb hangerőn sem fog jobban szólni, csak hangosabban(max picit jobban a hangszóró miatt, bár mintha a code-ban pont valami frfr cucc lenne, ahol még az sem)
Ráadásul az ilyen kiskombókba pont hogy szarabb hangszórókat raknak, azt hiszem a Line6 Spider V 30-ról hallottam youtube-on direct kimenet és mikrofonnal felvett összehasonlítás, és az előbbi tök korrekt, az utóbbi meg vállalhatatlanul fos.

De lehet csak nekem nem világos mitől lenne jobb a Code25 mint az MG15 erre a célra :D

[ Szerkesztve ]

(#38560) arnyekxxx válasza MATEO6600 (#38559) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Ha nagyon zavar köss be egy kapcsolót a hangszóró elé. Gondolom nem csöves erőlködő, tranzisztorost meg nem zavarja ha hangszóró nélkül indul.

(#38563) Eastman válasza nap (#38561) üzenetére


Eastman
őstag

Fullcső BS40 nálam is pont így „beköszönt” 0 hangerőn, gitárt kihúzva is. (Karácsony Jánoshoz került, eddig még nem hívott, hogy gagyi. :) )

Máté, tranyós vagy csöves a cucc?

Más:


+

#38558 arnyekxxx OK, látom. Lehet, hogy Marshallék ráfejlesztettek a digitális bepukkanásra... ;]

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#38585) brickm válasza MATEO6600 (#38553) üzenetére


brickm
őstag

Az attól függ. Van sok amibe tesznek egy relét a kimenetre, hogy késleltesse a hangszóró felcsatolását, míg feláll a táp Viszont ha ez összeég, ahogy a most nálam lébő kis csöves előfokos kombónál is, akkor sajnos koppan mindig. Illetve tápáramköri hiba kialakulására is is lehet következtetni, ha egyébként ezt új korában nem csinálta.

[ Szerkesztve ]

(#38819) Alexios válasza fattyu (#38818) üzenetére


Alexios
veterán

Simán bőven túl hangos minden 5w-os csöves erősítő ha csak lakásban akarod használni.
A 5150-m 4w módban, a legminimálabb hangerőn amin még megszólalt volt vállalható pl.
Blackstar HT-5 volt az egyetlen ami tök korrekt hangerőt tudott lakásban(persze azt is fel lehetett tekerni akár próba hangerőre is), de alacsony hangerőn is tök jól szólt.

(#38830) ElGatto


ElGatto
aktív tag

Most, hogy a gityó megvan én is elkezdtem erőlködőket nézegetni...
Jelenleg egy tranyós Laney World Series 100 R - t használok, de már néha érzem, hogy kéne valami csöves kombó... :W
Amiket néztem eddig 150K - ig keresek, használtan bár még szűkíteni kellene a listát. 50w vagy 60w azért kellene szerintem

ENGL Thunder vagy Screamer mi lehet a különbség?
(EVH 5150 - est nem látok most használtan de gondolom ez baromi drága)
Laney - nek van csöves 50w körüli cucca?
Marshall - nak van 3 amit néztem itt igazából az lenne a kérdés melyik a "metálosabb" DSL 401 vs DSL 40C vs JCM 2000 TSL 601 -602?
Orange eddig amit próbáltam nem jött be, vagy nem tudtam jól kitekerni.
esetleg a Peavey 6505+ 112?

(#38856) WolfheartGR


WolfheartGR
őstag

Nahát akkor Laney Irt Stúdió, vagy 6505MH. Lezáratlan egyelőre. Bár valójában akár a Marshall 1w-os Dslje is játszhat.
Beszeljunk a ladakrol. Továbbra is halk csöves vaddisznóval próbálkozunk. Ami tudom hogy kellene az egy olyan 212 amiben Celestion G12 K100 lakik. Namost tartok tőle, hogy ez nem lenne túl halk... Ötlet, alternatíva?

‎"Mindegy, hányszor adsz enni a farkasnak, mindig visszavágyik az erdőbe..." Milyen színű az, hogy berúgok szombaton? Valószínű...

(#39044) fattyu válasza Alexios (#39043) üzenetére


fattyu
veterán

nemtom. ebből már kijön 5-10 wattos csöves meg pedálsor kb :D szerintem irreálisan drága. és az effect loop megint lemradt...

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#39045) Alexios válasza fattyu (#39044) üzenetére


Alexios
veterán

Igen, de az 5-10w csöves erősítő, meg ez, nem ugyan az a felhasználási mód.
Otthonra nekem ez még mindig jobban kéne(csak nem ennyiért :D), mint egy 5w kombó, végtelenszer jobban hordozható, halkabb hangerőn is jobban szól, stb.
Mondom ezt úgy hogy volt 5-10-15w csöves erősítőm is, és az 5 akár nappal már használható volt lakásban is, de egész egyszerűen sokszor jobb egy ilyen THR szerű cucc, főleg a vezeték nélküli vevőjével. Persze nem azoknak akik a wc-re is csöves cuccot raknának, van akinek semmi más nem jó, de nem ők a célközönség :D

[ Szerkesztve ]

(#39192) Alexios válasza ElGatto (#39177) üzenetére


Alexios
veterán

Jelenleg az erősítőmodellezés terén a két vezető cég a Fractal és a Helix.
A különbség köztük, hogy az Axe-Fx kb olyasmi mint egy nagyon részletesen beállítható multieffekt, ha voltál az elmúlt években valami közepesen nagyobb együttes koncertjén, jó eséllyel volt Axe-fx.
A Kemper inkább az erősítőmodellezés irányból közelíti meg, itt nem(csak) előredefiniált, a gyártó által készített modellek vannak, hanem te magad is tudsz ilyen modelleket csinálni a saját erősítőidből, vagy letölteni/vásárolni mások által készítettet. Ezen felül vannak effektek is benne, de azért nem Axe-Fx szinten. Stúdióba pl. baromi jó tud lenni, ha lényegében bármilyen erősítőt be tudsz rá tölteni.

Azon a szinten ahol ezeket használnak, jó eséllyel keverőre megy, aztán onnan lehet majd fülmonitorra tolni a hangot ha kell, Helixből van powered verzió erre lehet ládát is kötni, vagy lehet végfokra is kötni és úgy ládára, stb.

Azért kerül ennyibe, mert ennyit is kifizetnek érte emberek, mert nincs olcsóbban jobb :DDD
A Helix van, az azért elég jó, de az is ~300k körül van. Fractalt azért nem nagyon látsz itthon, mert ők nem árulnak(külföldön sem) boltokon keresztül, hanem csak a saját webshopjukon keresztül kapható.

Ha egy erősítőre van szükséged pár effektel jó eséllyel jobban jársz azzal. Ha akár 2-3 jobb csöves erősítőd is van, mert mittudomén stúdiózol és az kell, akkor már akár árban is jobb tud ennél lenni egy Kemper pl.

(#39193) Moleman válasza Idiofil (#39191) üzenetére


Moleman
addikt

Jogos, első körben a gitár legyen meg, és legyen olyan, amilyenre vágysz. Amire jó ránézni, ami kényelmes, amit mindig a kezedbe akarsz venni. :)

Nem feltétlen kell nagyon drágának lennie, néha egy kis szerencsével ki lehet fogni olcsón jót, a kedvenc superstratomat 40 ezerért vettem a Vintage52-ben, ők sem tudták, hogy miféle szerzet. Most már 160-ért se adnám el.

Eleinte tanulgatni amúgy effektek nélkül is lehet, mikor megvettem az első stratomat, pár évig csak egy kicsi olcsó erősítőm volt, aztán lett egy delay pedálom, mert U2 fan voltam akkoriban. Bő 2 évvel később lett multieffektem, aztán jöttek a számítógépes cuccok, és csak 10 évvel később jutottam el odáig, hogy lett több kisebb-nagyobb erősítőm, csöves is, tranzisztoros is, több tucat kispedál, meg persze több gitár is. :D

(#39350) fecaga21


fecaga21
aktív tag

Pesten nincs egy olyan hely ahol állandóan szólnak legalább amatőr rock, metál zenekarok, vagy legalább ha nincs élő zene, de legalább hasonló a színvonal, és igényes a társaság, nem szipus csövesek járnak? Unom már hogy a Barbába csak Bikini koncert van állandóan. :F

(#39466) WolfheartGR válasza kemotox (#39462) üzenetére


WolfheartGR
őstag

Amúgy a legvégén úgyis valami kisebb motyó lesz, az is jó eséllyel modellezős, vagy valami hibrid rendszer. Csupán a csöves hang jelenséget akarom megtapasztalni, megérteni.

Eastman: nekem amúgy a Joyo zoMBie csalódás volt. A saját torzítása elég, hogy is mondjam, ratyi, kevés, nyomi, stb, stb.

[ Szerkesztve ]

‎"Mindegy, hányszor adsz enni a farkasnak, mindig visszavágyik az erdőbe..." Milyen színű az, hogy berúgok szombaton? Valószínű...

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.