Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8451) Vladi


Vladi
nagyúr

Én most tápegységeket keresek. Egyelőre kellene valami sima töltős, pl: link.

De valami hosszabb távú megoldást keresek. Esetleg egy dines táp? Vagy inkább ami most van?

Mire érdemes figyelni a kiválasztásnál? 12 voltos lenne jó, mert most is azt használok a kapcsolókhoz, ahhoz van tervezve izolátorom.

Amúgy arduinoról nem szívesen hajtok semmit, max opti izolátorokat.

Egyébként van valami ajánlott cucc, ami arduinoval kompatibilis programozás téren, és strapabíróbb, a masszívabb használatot is jól bírja?

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#8452) // Chaka // válasza Vladi (#8451) üzenetére


// Chaka //
tag

Ha strapabírót kell csinálni, az vagy nemkiciócó, vagy sok melóval jár. A sok melós változatban át kell rágni magadat a cuccosok adatlapjain, és olyan elemekből felépíteni, amiket azok javasolnak. Én a kettőt vegyítem. A 230V-os tápegységet nem merem megcsinálni, de minden mással rendben vagyok. A linkelt DIN sínes tápegységet többtízes gyártási sorozatnál nem ajánlanám, mert már hallottam egy kollégától a korai haláláról. Bár az ennél sokkal drágább cuccosok is megdöglendhetnek 10-15 év után. Na ezzel most jól ki lettél segítve :)

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#8453) Vladi válasza // Chaka // (#8452) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Na ezzel most jól ki lettél segítve "
Hátjah. :DDD

MOndjuk 10 évnyi üzemmel évi 1000 munkaórával bármelyik elektronikai cuccnál aláírnék. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#8454) Teasüti válasza Vladi (#8453) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Évi 1000 óra az bakfitty. Ennél a PC jóval többet megy otthon és a Seasonic táp benne jövőre lesz 10 éves.

(#8455) Janos250 válasza Vladi (#8451) üzenetére


Janos250
őstag

"Amúgy arduinoról nem szívesen hajtok semmit, max opti izolátorokat."

Na, én erre használom az ESP8266-ot, azaz optocsatoló helyett.
Például az egyik dobozban akkuról hajtva a hőmérők konverterei, és az egyik ESP, ami küldi a jelet WiFin a másik dobozban lévő másik ESP-nek, ami kapcsolgatja az erősebb (48 V 3A) delejt.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8456) Teasüti válasza Janos250 (#8455) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A lakásban meg Sonoff cuccok futnak vígan 24/7 hálózati áramra kötve, nem igaz? ;)

(#8457) nyikszi


nyikszi
őstag

Sziasztok! Érdemes Kínából rendelni Micro:bit got vagy inkább itthonról? És melyik bolt az ajánlott, megbízhatóság és olcsóság tekintetében?

Ha egy iskola többet szeretne venni, akkor van valahol kedvezmény? (Nyilván itt csak hazai beszerzési lehetőség jöhetne szóba.)

''Ha az agyunk olyan egyszerű lenne, hogy megérthetnénk, olyan egyszerűek lennénk, hogy nem értenénk.''

(#8458) Aryes válasza nyikszi (#8457) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha iskoláról és több darabról van szó, én felvenném a kapcsolatot a BBC-vel.

(#8459) nyikszi válasza Aryes (#8458) üzenetére


nyikszi
őstag

Az egy másik opció, az még egyáltalán nem biztos. Viszont darabra hol érdemes venni?

''Ha az agyunk olyan egyszerű lenne, hogy megérthetnénk, olyan egyszerűek lennénk, hogy nem értenénk.''

(#8460) Aryes válasza nyikszi (#8459) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem sehol. :)
Néztem az árakat, és a hardverhez képest durván túl van árazva. Persze, tudom, az árba bele van építve a fejlesztés, az egész "ingyenes" oktatási program költsége, meg az, hogy te fizeted ki az angol tanulóknak ingyen juttatott példányok árát is. :DDD

Minden célra kell? Arduinoval nem lehet helyettesíteni?

[ Szerkesztve ]

(#8461) Janos250 válasza Aryes (#8460) üzenetére


Janos250
őstag

"a hardverhez képest durván túl van árazva"
Nekem is ez a véleményem. Az idő túlhaladt fölötte.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8462) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok! Bízok benne hogy tudtok segíteni nekem! Nem tudom mit kéne leírjak a kis rendszeremről, úgy gondolom a sound module-al van probléma, ezért nem a rendszerrel és a kóddal kezdek, de persze leírom ha szükséges. egy kis arduino nanoval hajtok egy WS2812-es szalagot. a mikrofonról Analóg jel érkezik A0-ba, és D6-ból fut szépen a szalagba.

a kódra meg se mozdul a fény, semmit. ha a mikrofon érzékenységét állítom a potméterrel, változik, úgy mint ahogy a hangerősségre ugrálnia kéne. fogalmam sincs mi lehet a baj :( utánaolvastam elég sokat, sokan az érzékenységre gyanakodtak hasonló esetben, mások a feszültséget tartották soknak. nem tudom.

ilyenem van amúgy és 5.4 V-ot kap kb (sajnos táp nem állíthatós)

(#8463) Teasüti válasza ZTE_luky (#8462) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Próbáld ki az analóg bemenetet egy potméterrel! Zárjuk ki először a kontroller felőli hibákat!
Amúgy milyen tápot sikerült szerválni végül? Az 5.4V elég szokatlan.
WS2812b specifikációjában 5.3V szerepel, mint abszolút maximum. Szóval ne lepődj meg, ha majd elhaláloznak a pixelek! ;)

(#8464) ZTE_luky válasza Teasüti (#8463) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

köszi a választ! :) a kontroller okés ,lecheckoltam, haha emlékszel rám :) ez nem a végleges táp, úgy találtam itthon, de képzeld azt a rendszert kipróbáltam a mobiltöltővel és szuperül működik. uhh jó h mondod, erre odafigyelek, akkor nem használom, portról is simán elég hogy rájöjjek a mikrofon titkára :) igazából csak próbálgatok egy hangvezérlést végre összehozni, hogy mire kész lesz az a rács test, futhasson rajta több animáció is, és hát na őszintén elég király lenne egy hangvezérelt kis rendszert elecsempészni, és mire nekiállo ka szerkezetnek tudjam hogy mikrofont vagy egy jackportot is forrasszak bele, egy másik outra és akkro lehet feltöltögetni mást is a boardra :)

(#8465) Aryes válasza ZTE_luky (#8464) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az a gyanúm, hogy a "sound modul" igazából egy digitális kimenetű cucc, a potival threshold-ot tudsz csak állítani, vagyis abból az életben analóg jelet nem fogsz tudni kiszedni. De jobb lenne, ha leírnád a típusát, hogy ne sötétben tapogatózzunk. A táppal meg szerintem köss egy diódát sorba, azon fog esni ~0,6V így talán nem teszed tönkre a cuccokat.

[ Szerkesztve ]

(#8466) ZTE_luky válasza Aryes (#8465) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

a képen pont látható az analóg out amire kötöttem
a táppal kapcsolatos ötleted meg jól hangzik, köszönöm kipróbálom

[ Szerkesztve ]

(#8467) Teasüti válasza ZTE_luky (#8464) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Elég komplikált dolognak tűnik nekem. Bár soha nem foglalkoztam audió jelfeldolgozással és az erősítők működése is ismeretlen világ nekem.
Úgy tűnik azon a modulon rajta van már az erősítő fokozat, remélhetőleg az analóg jele is 0-5V közé van eltolva.
Így a következő lépés az volna, hogy megfelelő tápfeszültséget adsz a rendszernek (usb bőven elég a ledek nélkül) és letekered a Gain-t a modulon, majd fokozatosan emeled amíg kellő mértékű jelet látsz a bemeneten (mondjuk írasd ki Serial monitorra ha nem tudod/akarod mérni)!

szerk:

Hááát őőő ez nagyon úgy tűnik, hogy nem fog működni Arduinoval. Legalábbis az analóg része, ami se erősítve nincsen, se a DC offset nincs megoldva. Ez így felejtős.

Viszont ha megépíted azt a kapcsolást, amit feljebb linkeltem az Instructables-ben, akkor jó lesz.

[ Szerkesztve ]

(#8468) Aryes válasza ZTE_luky (#8466) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezen a videón a fickó pont ugyanezzel a problémával küzd, mint te, a videó végén a megoldás nem túl megnyugtató. :DDD Hátha segít.

(#8467) Teasüti: a videó alapján a poti a dc offsetet állítja, szerintem nem jó rajzot találtál.
A rajz alapján viszont lehetne negatív visszacsatolást létrehozni a d0 és az a0 közt, vagyis talán erősítőnek is lehetne használni a cuccot? Ne nevessetek ki, ha nem így van, mert nem túlzottan értek hozzá. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#8469) Aryes válasza Aryes (#8468) üzenetére


Aryes
nagyúr

És tényleg. :))
Ha jól számolom, egy 300 Ohmos ellenállás a d0 és az a0 közé, és a d0-on megjelenik a mikrofon bemeneti jelének a kétszerese.
De javítson ki vki, ha hülyeséget írtam...

(#8470) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Mindkettőtöknek köszönöm szépen hogy ilyen segítőkészek vagytok. Ez elég érdekes, sokkal de sokkal egyszerűbbnek találtam a dolgot.. Első találat ebayen a microphone for arduino, másik érdekesség hogy több tutorial videóban is használnak hasonlót.

Megmondom őszintén én teljesen ismeretlen tereped evezek mind elektronika mind arduino téren, és csak egy kis "mókázást" szerettem volna ledet zenére varázsolni arduino segítségével, de akkor úgy néz ki a dolog hogy ez nem lesz okés?

Nem vágyok arra hogy írjak bonyolult kódokat (még) , de vhogy elkell indulni ilyen téren is, gondoltam keresek egy király kis kódot összedobom a hardvert és mehet a buli.

Aa alábbi rendszert és az alábbi kóddal akartam megvalósítani, a kód le is futott, és mintha működne is, csak a mikrofon potméterével állítam az aktuálsi hangerősséget, szóval elég furi :D

(#8471) Teasüti válasza Aryes (#8468) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mert nem nézted milyen modult linkelt a srác.

(#8472) Aryes válasza Teasüti (#8471) üzenetére


Aryes
nagyúr

De néztem.

(#8473) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

és esetleg valaki itt a fórumon csinált már hasonlót? milyen mikrofont/ jack aljzattal felszerelt lapkát kéne vennem ahhoz h működjön szépen?

(#8474) Aryes válasza ZTE_luky (#8473) üzenetére


Aryes
nagyúr

Próbáld ki, amit írtam. Kárt nem csinálsz vele.

(#8475) ZTE_luky válasza Aryes (#8474) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

oké köszi!

(#8476) gyapo11 válasza ZTE_luky (#8473) üzenetére


gyapo11
őstag

Lehet, hogy jó ez a modul is. Az analóg jelet elfelejtheted, ahogy írta valaki nincs erősítve. A digitális kimenet már az erősítőből jön, ami nyílthurkú, tehát hatalmasat erősít a mikrofon kicsi jelén. Ha jó helyre van állítva a trimmer, akkor a beérkező hang félhullámai az egyik irányba, a másik félhullámok a másik irányba fogják tápfeszültségig billenteni a jelet. Mondjuk belefütyülsz, és másodpercenként 1000-szer változik a kimenet.
Mit kezdesz ezzel a jellel? Hogy olvasod be? Milyen összefüggést szeretnél a hang és a ledek fénye között?
Ha frekvencia szerint változzon a fény, akkor szűrők kellenének, mint egy fényorgonánál. Ha hangerő szerint, akkor elég szűk hangerőtartományban lesz jó, mert alatta semmi, fölötte meg max, mivel az erősítés nem állítható. Ha megvan, hogy mit szeretnél, akkor lehetne továbblépni.
Szerintem a fényorgona lenne jobb, aluláteresztő a mély hangokhoz, felüláteresztő a magas hangokhoz és sávszűrő a középső frekvenciatartományra, és az egyes sávokon érkező jel szerint változtatni a színeket. Ezt még akár kombinálni is lehetne a hangerővel, hogy milyen hosszúságú ledsor világítson frekvenciatartományonként más színnel.
De valószínűleg állítható erősségű erősítő kell, és analóg jelfeldolgozás, szűrés, ezt kellene beolvasni az arduinoval 3 analóg bemeneten.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#8477) Aryes válasza gyapo11 (#8476) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ahogy írtam, visszacsatolással a nyílt hurkú erősítésből kontrollált erősítést lehetne csinálni, legalábbis ahogy én látom.

(#8478) nyikszi válasza Aryes (#8460) üzenetére


nyikszi
őstag

Mivel a Kisfiam most lesz 10 éves, egyelőre csak fel szeretném kelteni az érdeklődését.

A Micro:bit Go és a Micro:bit Starter kit között mi a különbség? (Én csak az USB kábel között látok különbséget.)

''Ha az agyunk olyan egyszerű lenne, hogy megérthetnénk, olyan egyszerűek lennénk, hogy nem értenénk.''

(#8479) Aryes válasza nyikszi (#8478) üzenetére


Aryes
nagyúr

Értem!
Esetleg érdekel egy olcsóbb megoldás?
Kell hozzá egy uno vagy egy nano, egy hc-06 Bluetooth modul, és tetszőleges számú led, csipogó, szervó vagy dc motor.
Mellé pedig egy ilyen programozó környezet:
[link] vagy [link]
Ezek a LEGO-hoz hasonló grafikus környezetek.

Az én fiam 8 éves, én egyelőre sikertelenül próbálkozom "megfertőzni" :DDD, bár LEGO EV3-mal már vannak részeredményeink (egy tanfolyamra jár most, a feladatokat megcsinálja, érti, de nem túl kezdeményező).
Az általam épített Arduino smart car-t is szívesen irányítja egy telefonos remote appal, de a programozás még nem igazán hozza lázba.

[ Szerkesztve ]

(#8480) Teasüti válasza Aryes (#8479) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mindig röhögni szoktam az ilyen ambiciózus kezdeményezéseken, hogy tanítsunk programozást óvodában, kis iskolában. Vhogy nem tudom elképzelni, hogy bármelyik gyerek érdeklődését felkeltené az a rengeteg meló, ami azzal jár, hogy akár csak bekössem a hc-06 modult egy Uno-ra, érteni a elektromos alapelveket hozzá, stb. Aztán bármilyen felületen szarakodni, hogy vmi, a gyerek számára értelmes eredmény szülessen.
Ebben a korban leszarják a gyerekek, majd apuka úgyis vesz olyan rc modelt, ami működik is! :DDD
Ellenpéldát egyet sem láttam még.

Tvamos-t kéne megkérdezni, ha jól emlékszem ő régebben próbálkozott vmi Arduino RC Kit-tel, asszem robot autó volt.
Úgy emlékszem ott is csak apuka lelte örömét benne, már ha egyáltalán. :C
Lehet az is a fiókban porosodik.

[ Szerkesztve ]

(#8481) tvamos válasza Teasüti (#8480) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nalunk a szomszed gyerek folyton errol beszel. Valmi mBlock-ot tanulnak, de rohadjak meg, ha meg olyat is veszek feleslegesen. Ebben van bluetooth is, ha jol latom. Enyem viszont egyaltalan nem erdekli. A HC-06-ot 30 sec bekotni, azt a fiam is megcsinalta, sot egyutt irtunk olyan progit, ami a HC-06-rol jovo karaktereket visszakuldi soroson. Hogy oruljek... es bekenhagyjam xboxozni.
Mondjuk azota javultak a Google skilljei... szoval megerte nyegtetni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8482) Teasüti válasza tvamos (#8481) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem olyan rossz ez a puzzle programozás, ez még nekem is tetszik!
App Inventor-ral melózok épp és piszok egyszerű (na jó, azért pár órát eljátszadoztam vele mire belejöttem) BT Serial alapú menüsoros alkalmazást készíteni vele úgy, hogy fingom sincs az Android működéséről (ahogy a linuxéról se, nem hogy programot írjak rá).

Mondjuk azért vannak korlátai rendesen, pl amíg egy String parse függvényt Arduino-ban ujjgyakorlat összeraknom, addig ebben lesz.ptam magam mire összeállt amit szerettem volna. Persze kerülőutakkal tarkítva,
mert a "nyelv"-nek vannak fura hülyeségei (pl. fixen zárójelek közé rakja a String-eket kiíratáskor, ami külön mókás egy Split függvény esetén. :DDD )
De legalább nem kell megtanulnom Android alkalmazást írni.

A HC-06-ot 30 sec bekotni, azt a fiam is megcsinalta
Na jó, de tudja mit miért csinált vagy egy tutorial-t követett?
Tudja mi az a fesz osztó és mire jó? Ismeri hozzá az elektromosság alapjait? Ki tudja számolni a szükséges ellenállásokat? Saját megfontolásából kötötte az Uno megfelelő portjaira a modul megfelelő lábait?
Azért én nem igazán arra céloztam, hogy bedugok 4 vezetéket 4 helyre mondjuk egy szemléletes rajzocska alapján vagy esetleg mert apa így mutatta.
Azért ezek a kérdések nekem sem voltak egyszerűek felnőtt fejjel, amikor elkezdtem ezt az egészet nulla szakirányú ismerettel.

[ Szerkesztve ]

(#8483) tvamos válasza Teasüti (#8482) üzenetére


tvamos
nagyúr

Na jó, de tudja mit miért csinált vagy egy tutorial-t követett?
Tudja mi az a fesz osztó és mire jó?

Minek tudna ilyesmit?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8484) Teasüti válasza tvamos (#8483) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Csak az értelmén filózok, hogy egyáltalán miért megy arra a világ, hogy gyerekeknek szakismereteket tanítsunk.

(#8485) tvamos válasza Teasüti (#8484) üzenetére


tvamos
nagyúr

Felesleges túlgondolni. Azt tanítjuk, amiről azt gondoljuk, hogy hasznát veheti.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8486) Gergosz2 válasza nyikszi (#8478) üzenetére


Gergosz2
veterán

Én Lego mindstorms-ot vennék neki. Kicsit többe kerül de tuti évekig el lesz vele.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#8487) // Chaka //


// Chaka //
tag

Nektek mit vettek anno, hogy most apró elektromos izékkel vesződtök? :U Nekem pölö semmit, és a családfámban sincs senki, akit érdekelnének. 17 évesen ezek ellenére egész jól programoztam gépi kódban (nem assemblerben) Z80-ast. Ha kaptam volna akár csak egy DC tápegységet is ... ó, de szép is lett volna :) Szóval nem tudom, hogy hogyan is mennek az ilyen dolgok. Ha a kölköt érdekli, rákockul. Ha nem, akkor nem. Ha valamelyik csemetémnek átadhatnám ... de nem adhatom.

[ Szerkesztve ]

Több ezer telefonszámot tudok fejből, csak azt nem tudom, hogy melyik kié.

(#8488) nyikszi válasza Gergosz2 (#8486) üzenetére


nyikszi
őstag

Köszi, de azt már kölcsönkértük egy suliból és nem kötötte le annyira. Bár az két éve volt.

''Ha az agyunk olyan egyszerű lenne, hogy megérthetnénk, olyan egyszerűek lennénk, hogy nem értenénk.''

(#8489) Balázs1621


Balázs1621
senior tag

Sziasztok!

Arduino Nano 3.0 -át szeretnék programozni USBAsp segítségével, de nem akar összejönni. A programozó drivere telepítve van, Arduinoba ki van választva az usbasp, mégsem látja a programozót, mi lehet a gond?

(#8490) Aryes válasza Teasüti (#8484) üzenetére


Aryes
nagyúr

Úgy 50 év múlva kb. minden szakma meg fog szűnni, kizárólag robotprogramozókra lesz majd szükség (egy darabig...), én tulajdonképpen az unokáim megélhetését próbálom időben megalapozni. :DDD

(#8491) asuspc96


asuspc96
senior tag

Kellemes estét,

Összeszeretnék rakni egy kis egyszerű szortírozó masinát, aminek nem kell kb semmi lénygit csinálnia, csak egy tollat körbe forgatnia, egy kis motorral.

Eddig ezeket néztem ki hozzá:
Arduino Uno Rev3
A2941 DC Motor in Micro Servo Body

A kérdésem pedig a következő lenne, hogy van e olyan motor, amihez eleve adnak ráerősíthető kart a tengelyére, amibe én bele tudnám csippenteni a tollam ?

(#8492) tvamos válasza Aryes (#8490) üzenetére


tvamos
nagyúr

50 év múlva medmex lesz. Szerintem... Szerencsére annál előbb feldobom a pacskert.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8493) Aryes válasza // Chaka // (#8487) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én 11 éves korom körül kaptam egy c64-est, de már egy évvel előtte minden könyvet elolvastam hozzá. 14 éves koromban már assemblerben írogattam rá kódokat. Ennek az ismeretnek nemrég hasznát vettem, amikor az arduino smart car-t csináltam, írtam bele egy processzor-emulációt/virtuális gépet, amit kb. a 6510-es processzor működése/felépítése ihletett, hogy egy virtuális utasításkészlettel lehessen programozni a robotot. Legnagyobb döbbenetemre elsőre sikerült. :DDD

(#8494) Aryes válasza asuspc96 (#8491) üzenetére


Aryes
nagyúr

A kérdésedre nem tudom a választ, de ehhez a motorhoz kelleni fog egy motor driver is, azt remélem tudod?

(#8495) Teasüti válasza Balázs1621 (#8489) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Eszközkezelőben látszik a programozó rendes leánykori nevén? Ha nem, driver hiba.
Látszik a programozó és jól kötötted be az ICSP lábakat? Nano kap áramot?
Nincs több ötletem. Nincs programozóm.
Esetleg próbáld meg egy másik Arduinoval programozni, ArduinoISP-ként! Ilyet már csináltam, ez zökkenőmentes volt.

[ Szerkesztve ]

(#8496) asuspc96 válasza Aryes (#8494) üzenetére


asuspc96
senior tag

Nem tudtam, tudsz linkelni kérlek, valami használható drivert, meg motort is, ha esetleg nem ez lenne?
Vagy van olyan motor amihez nem kell driver ?
(Csak a félreértések elkerülése végett, szoftveres driver, vagy valami fizikai kiegészítő kellene még hozzá ?)

(#8497) Aryes válasza asuspc96 (#8496) üzenetére


Aryes
nagyúr

Fizikai driver, mert a portok 20mA-nál nagyobb terhelést nem kaphatnak.
Szerintem megtévesztő lehet, hogy szervó házban van az általad linkelt dc motor, ugyanis a sima szervókhoz nem kell külön driver. Megoldás lehet, ha normál sg90 szervót veszel, itt csak a vezérlő vonalat kell összekötni meg tápot adni neki és működik is. Ha jól értem a tollnak nem kell folyamatosan körbe forogni, vagy igen? (Na és persze: milyen toll, madár, vagy golyós? :DDD)
Ha nagyobb tömeget kell mozgatni, ajánlom helyette az mg90-es szervót, ebben fém áttételezés van.
Ha folyamatos forgó mozgás kell, akkor van ugyanezeknek a szervóknak végtelenített változata, ami 360fokban körbe tud fordulni, és a vezérlő jel a forgás sebességét szabályozza, ehhez sem kell külön driver.
Ha mégis dc motor driverre lenne szükséged, ajánlom ezt a shield-et UNO-hoz, igaz kicsit overkill 1db dc motorhoz (4db dc motort tud meghajtani, vagy két stepper-t). Esetleg más tb6612-re épülő drivert, kis tápfeszültségnél is nagyon jól használható.

[ Szerkesztve ]

(#8498) Attix70 válasza Aryes (#8469) üzenetére


Attix70
aktív tag

Kijavítalak mert több helyen is elvérzik a dolog. A kétszeres erősítés (-2x) akkor lenne igaz ha a mikrofonnak nulla lenne a kimenő ellenállása (electret mic kb. 2K kimenő ellenállása ami itt hozzáadódna a 150Ohm-hoz).
Másik gond lehet talán az LM393-al mert a kimenete nyitott kollektoros tehát nem igazán jó analóg jelek erősítésre. A legnagyobb gond azzal lehet, hogy ha beállítunk rajta egy erősítést akkor (300Ohm) akkor az nem csak a kívánt jelünket (mic) fogja erősíteni hanem az egyen komponenseket is. Itt a nem invertálón 2.5V van beállítva, az invertáló bemeneten is van egy egyenfesz potenciál és ezeknek a különbségét is erősíti (ami során lehet, hogy már a kimenet vagy test vagy az 5V táp közelébe áll).
Kis átalakítással lehet használni erősítésre (mic és a nyomtatott áramkör maradhat :D)

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#8499) Aryes válasza Attix70 (#8498) üzenetére


Aryes
nagyúr

Köszi, hogy kijavítottál!
Pedig a linkelt oldalon az opamp-os fázisfordító erősítő elvi felépítése egész hasonlónak tűnt...
És szerinted hogy lehetne úgy átalakítani, hogy működjön? Másik opamp-pal?

[ Szerkesztve ]

(#8500) asuspc96 válasza Aryes (#8497) üzenetére


asuspc96
senior tag

Sima golyóstoll.
"Ha folyamatos forgó mozgás kell, akkor van ugyanezeknek a szervóknak végtelenített változata, ami 360fokban körbe tud fordulni, és a vezérlő jel a forgás sebességét szabályozza, ehhez sem kell külön driver."
Esetleg tudnál ajánlani egyet,ha megkérlek, hogy melyikbe fektessek ?
Én állok neki keresni, abból sok jó nem sül ki :DDD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.