Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) attila9988


attila9988
őstag

ÓÓÓÓÓ de mennyire hogy azok.. Hány egyetemistának kellett már beállítanom a hálózati kártyát.... csak úgy záporoztak a hülyeségek a szájából, meg az ezer éves "városi legendák" mindegyiknek, de ha valamit meg kellett csinálni, akkor aztán se kép se hang.
Az álltalam ismert iskolákban egyébként egy kivétellel gyakorlatilag semmit nem ér a gyakorlati oktatás. ("kattints ide aztán oda" na persze... ). Az az egy darab kivétel pedig szinte csak gyakorlati oktatásból áll, így ha valaki nem tud semmit az elméletről, akkor szinte azonnal elvérzik...

Az átlag magyar színvonal egyébként minden oktatási területen meglehetősen mélyen van, nem csak az informatikában.

Igazi gyakorlati tudása itt inkább azoknak van, akik hobbi informatikusként kezdték. Ők "csinálják, és közben tanulják". Nem csak "tanulják".

[ Szerkesztve ]

„Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

(#2) cellpeti


cellpeti
veterán

Mivel igen ritka a gyakorlati képzés ezen nem kell csodálkozni! :W :(

Megelőztél! ;)

[ Szerkesztve ]

Tigris, tigris, csóvafény...

(#3) bobsys


bobsys
addikt

milyen az a „mindenes informatikusok” ?
ahol en tanultam ott azert voltak jo gyarkolati oktatasok foleg a programnyelvek teren
masbol nem igazan voltak toppon
mainframe - csak elmelet
unix/linux - inkabb elmelet mintsem gyakorlat
ms - ezekre nem kellett jarnom :)
adatbazis - szinte csak elmelet, illetve papirra irogassal sqlben

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#4) anulu


anulu
félisten

a legnagyobb baj a másik oldalról, h a munkavállalók sem tudják (vagy csak elvétve), hogy pontosan mit akarnak. képesek olyan dolgokat kérdezni a szakmai interjún, amiről alapból szó sem volt, de a másik oldala is nagyon sokszor előfordul, miszerint kérnek fűt-fát, a jelentkező úgy gondolja amikor bekerül, h tényleg szakmai lesz a dolog, aztán kiderül, h picit kell több, minthogy be tudja valaki kapcsolni a gépet...

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#5) anulu válasza bobsys (#3) üzenetére


anulu
félisten

ELTE-IK prog-mat / újabban prog info: prog maton az első 4 félévben akkor láttál programnyelvet ha sikerült bejutnod valami olyan sávra aminek a keretszáma volt 20, az évfolyamé 400+. prog infon talán még rosszabb a helyzet.

személyes tapasztalat.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#6) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

"Az elsődleges megkövetelt nyelvismeret a válaszadó cégek körében az angol, a második a német. Mindkettőből legalább középfokú nyelvismeretet várnak el, de nem volt ritka a felsőfokú nyelvismeret szükségessége."
Ez nekem kicsit furcsa. Nemsokára végzek, és én a legtöbb álláshirdetésben angol melletti nyelveket csak, mint "előnyt" láttam az esetek 90%-ban. Illetve nagyon még nyelvvizsga kötelezettséget sem, csak "tárgyalóképes angoltudás"-t (illetve munkaadók elmondása szerint ha értelmesen képes elbeszélgetni angolul, már annak is örülnek, elég siralmas a helyzet ilyen téren, ami elég érthetetlen számomra informatikusok körében).

(#7) oO7 válasza bobsys (#3) üzenetére


oO7
őstag

szerintem a "mindenes informatikus" az olyan ember akit hívnak egy cégen belül ha bármi baj van... lefagyott a vindóz, nem mozog az egér, nem megy a net, nem nyomtat a nyomtató... és hansolnó feladatok megoldására.

amúgy nálunk (NIK) is így a törzstantervben főleg a programozás az ami egy kicsit is nagyobb hangsúlyt kapott (C#) de sajnos nem mondhatnám, hogy a legújabb technológiákig érnénk el... kb .NET 2.0 -ig tanulgatjuk a dolgokat de kb ennyi, végülis főleg az alapokra megy rá és nyilván nem a specifikus .NET technológiákra... a probléma ott kezdődik, hogy ha jóltudom akkor még szakirányon sem jutok majd sokkal előrébb szal magamtól kell tanulnom ezeket a dolgokat, ha ezekkel szeretnék a későbbiekben foglalkozni

[ Szerkesztve ]

(#8) anulu válasza Cathfaern (#6) üzenetére


anulu
félisten

magyar cég nyelvvizsga papírt kér, nemzetközi nyelvtudást.

az, h beszélsz 1 idegennyelvet, az nem előny, hanem alapvető. a kérdés az, h mennyit és milyen szinten még mellette. ritka az a multi, ahol csak 1 idegennyelvvek kell kapcsolatba kerülnöd.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#9) Cathfaern válasza anulu (#8) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Mármint angol kötelező mindenhol, további nyelvek előny.
De elég sok munkaadót meghallgattam mostanában, mindenhol azt mondják, hogy már annak örülnek, ha 1 nyelven képes normálisan beszélni az illető, mert nagyon gyakori az olyan eset, hogy szakmai tudása tökéletes, de amikor odakerül a sor, hogy angolul kéne valamit mondani, akkor meghalt az illető.
Persze én értelemszerűen inkább olyan helyeket nézek/látok, ahova pályakezdőket felvesznek, magasabb szinten már könnyen lehet, hogy más az elvárás.

[ Szerkesztve ]

(#10) anulu válasza oO7 (#7) üzenetére


anulu
félisten

az ilyen "mindenes" az, aki szvsz a legtöbbet kell, h dolgozza, és tényleg mindenért neki szólnak. a napi rutin cuccokkal megy el a munkaideje, semmi új dologra nem jut és este örül ha ágynak tud esni.

jól látod. vért izzadva magadtól kell megtanulnod a dolgokat, mert a felsőoktatásban nem fogod. szomorú, de ez van. örülj neki mellesleg, h olyan oktatód van, akinek van fogalma a .net 2.0-ról és nem ragadt le a qbasicnél... :(

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#11) anulu válasza Cathfaern (#9) üzenetére


anulu
félisten

igen, erre mondtam, h 1 nyelv alapvető :)

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#12) ddekany válasza bobsys (#3) üzenetére


ddekany
veterán

"Mindenes informatikus" a kisebb cégeknél szokott lenni, amiknek a tevékenységi köre nem IT-s... Nem feltétlenül rossz munka (ha van benne sok programozás is), mert változatos (mindenhez kell érteni... valamennyire), viszont elég kétes értékű portfólió építés szempontjából (mert semminek sem leszel a mestere).

Amúgy az informatika pont az a terület, ahol aki önállóan nem tanul és érdeklődik, az úgy is lemarad. Én mikor infóra mentem régen, már rég írogattam szórakozásból programokat. Maga az iskola sajnos rengeteg időmet vette el, amiben tanulhattam volna a szakmámat... ehelyett nem szorosan a szakmához kötődő (pl. közgáz) ill. abszolút elavult dolgok tanulásával (hardver őslénytan, stb), na meg előadásra járással kellet töltenem az időt (utóbbinak mi értelme... ember körmöli amit a tanár mond, ahelyett hogy a tanár 1x begépelni és feltenné valahova). Na ez a gáz. Az iskola akadályozott a szakmai fejlődésben!

[ Szerkesztve ]

(#13) oO7 válasza ddekany (#12) üzenetére


oO7
őstag

"Az iskola akadályozott a szakmai fejlődésben!"
sokszor énis így érzem aztán csak reménykedni merek benne hogy valójában azért csak-csak ragad rám valami hasznos is

(#14) ]Phobos[


]Phobos[
senior tag

Maximálisan egyetértek mindenben az előttem szólókkal!

Semmi sem lehetetlen, csak nem túl valószínű!

(#15) Myers


Myers
senior tag

"Leginkább a 3-5 és az 5-10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezőket foglalkoztatják szívesen,"

10 év felettiekkel mi van? Őskövületnek tartják őket? Vagy azokat már nem lehet annyira kizsákmányolni?

http://www.muszaj.hu/

(#16) shev7


shev7
veterán

masodeves koromtol dolgoztam fel vagy teljes munkaidoben egyetem mellett. Kezdetben rendszergazda, majd junior fejleszto. Persze igy nagy szopas volt a vizsgaidoszak, volt olyan eloado akivel vizsgan talalkoztam eloszor, es volt olyan targy amit 5szor vettem fel. Nem azt mondom, hogy nem tanultam semmit az egyetemen. Jopar eloadas/gyakorlat volt aminek nagyon sokat koszonhetek, de teny, hogy az elso "igazi" interjumon tobbet szamitott, hogy van munkatapasztalatom mint a diplomam.

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#17) Bandi18


Bandi18
tag

Én is most végeztem infósként.
Mivel a porgzáshoz sose volt érzékem ezért más terültet próbltam keresni így lettem hálózatos. Viszont gyakorlati képzés nálunk is nagyon kevés volt, csak a Cisco-s tanfolyamon miatt vettek fel a mostani a munkahelyemre, de nagyon sok dolgot kell behoznom :S

[ Szerkesztve ]

(#18) Cathfaern válasza Myers (#15) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Szakmai tapasztalatot nem úgy szokás megadni, hogy 3-5 év között, akinek 6 van, az már nem kell, hanem, hogy legalább annyi :) Emiatt kicsit furcsa is a cikkbeli megfogalmazás.

[ Szerkesztve ]

(#19) TR3 válasza Bandi18 (#17) üzenetére


TR3
tag

És akkor még azt mondhatjuk, hogy javult a helyzet, mert manapság vannak ilyen tanfolyamok. Az én időmben még azt mondták, hogy minden benne van a Tannenbaum könyvben, amit a hálózatokról tudni érdemes. Inkább nem mondom, hogy mire elég ez a tudás a gyakorlatban.

(#20) Syrano


Syrano
tag

Ez a felmérés se mond többet annál mint amit már mindenki tud aki a szakmában dolgozik. Nekem ELTE progtervmat diplomám van, de véleményem szerint az MCP vizsgám és szakmai gyakorlatom, nah meg, hogy két idegen nyelvet folyékonyan beszélek többet ért anno az egyes állásinterjúkon. Az egyetemen nem sok hasznos gyakorlat volt.

(#21) Bandi18 válasza TR3 (#19) üzenetére


Bandi18
tag

Igen vannak mivel kifizettem a 100k-t érte :), annyi hogy nem külsős cégnek fizettem hanem a sulinak. Amúgy nálunk is ez van a Tannenbaumban benn van minden... Na meg a ló... :) ötödik lába :DD .

Amúgy az új Tannenbaum Archiba elég érdekes dolgok vannak, csak nem azt tanítják :(

(#22) sKie^ válasza anulu (#8) üzenetére


sKie^
tag

Pontosan! Ahol en voltam allasinterjunkon, ott soha az eletben nem kerdeztek meg tolem, hogy van-e nyelvvizsgam. Mindig az volt, hogy beszelhetunk angolul? Persze, onnantol eszukbe se jutott papirrol erdeklodni. Tenyleg siralmas, ami nalunk van idegennyelv teren. Mondjuk en mindigis olyan voltam, hogy magamtol tanultam az idegennyelveket. Mindent angolul hasznalok (windows/linux, programjaim, telefonom...) es nezek (fimek, tv-n ahol lehet atallitom az alapertelmezett nyelvet angolra), igy mindenhol ragad ram ugy, hogy eszre se veszem. Ja esz iszonyat mertekben szotarazok a kezdetek ota. En nem ertem ezt az iszonyatos mindenre kiterjedo magyaritasi oruletet. Csak sajat magadat fosztod meg egy hatalmas elonytol,raadasul ha kulfoldre mesz, lesel, mint a hal. Nem egy ilyet lattam.

Igaz, tenyleg sok olyan hely van, ahol mas nyelveken is kell tudni. En altalaban vmi szlav, vagy holland nyelvet szoktam latni, mint masodik nyelvet. Egyebkent amin meglepodnek egy interjun az az, amikor meglatjak hogy koreaiul is tanulok. Ez mindig felkelti az erdeklodesuket. Igaz, nem beszelek vmi sokat, csak alap dolgokat tudok, de ez olyasmi, ami kiemel ezen a teren a tobbiek kozul.

''Genyo Kapitany nem kegyelmez!''

(#23) ntomka válasza sKie^ (#22) üzenetére


ntomka
nagyúr

Én magyar vagyok, szeretek magyarul írni, olvasni és beszélni (még ha hibásan is olykor). Az más kérdés, hogy egy nem magyarral természetesen x nyelven érdemes és lehet kommunikálni, de az, ha szeretjük a saját nyelvünk, természetes és dicsérendő: "Meleg szeretettel függj a hon nyelvén! Mert haza, nemzet és nyelv három egymástól válhatatlan dolog, s ki ez utolsóért nem buzog, a két elsőért áldozatokra kész lenni nem fog."

"Az informatikusképzés legnagyobb hiányosságát a gyakorlati oktatás és az új fejlesztések ismeretének a hiányában látják a cégek."

Ezt eddig is tudtuk, az egyetemen is tudják, mégsem tesznek semmit. Inkább még tovább rontják az oktatás színvonalát. Képzik a sok diplomás "senkit". Már bocsánat, de ez a helyzet. :(

"Az informatikusok legfontosabb tulajdonságának a jó problémamegoldó készséget tartják, de szintén hangsúlyosnak ítélik a felelősségvállalást, az önálló munkavégzést és a kreativitást. Legkevésbé fontos tulajdonságokként a vezetői ambíciókat és készségeket nevezték meg."

Jah, ez a tipikus álláshirdetési szöveg. Lézer szeme ne legyen? :F

"illetve munkaadók elmondása szerint ha értelmesen képes elbeszélgetni angolul, már annak is örülnek, elég siralmas a helyzet ilyen téren, ami elég érthetetlen számomra informatikusok körében"

Egyáltalán nem érthetetlen, az elvárt nyelvtudás(ok) minőségét nem tükrözi a nyelvoktatás minősége és támogatása, valamint a munkaerő piacra kikerülésig a legtöbben nem is használják a nyelvet.

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#24) Bandi18 válasza ntomka (#23) üzenetére


Bandi18
tag

Itt nem arról van szó hogy nem szereti valaki a magyar nyelvet, hanem hogy a frissen kikerültek közül sokan nem képesek idegen nyelveken megszólalni, hlott enélkül max a tescoba mehetsz el árufeltölteni :)

(#25) Piton válasza Bandi18 (#24) üzenetére


Piton
tag

A gond inkább az, hogy kicsit átestünk annak a bizonyos lónak a másik oldalára már...
Miért fontosabb az, hogy legyen x nyelvvizsga, mint a szakmai tudás? Ennyi erővel, ha valaki nyelvet tanul annak is legyen alapkövetelmény az, h informatikából min ugyan olyan szinten legyen arányait tekintve, mint amennyire fontosnak tartják a nyelvet.
Mellesleg attól, hogy valakinek szar a nyelvérzéke, vagy marhára nem nyelvtanuló típus ne függjön már tőle az, hogy megkapja vagy sem a diplomáját, meg ne értékeljük már hülye gyereknek, mert mondjuk nyelvügyileg tényleg nem oké. A szakmai tudása attól még lehet marha kimagasló.
Mellesleg, ami nálunk van az egy vicc. 20 éve az orosz volt a nagyon kell, aztán lett a német a nagyon kell, majd most az angol éppen a nagyon kell, anélkül semmit nem érsz nyelv. Lehet pár év múlva a kínai lesz? Nevetséges amit csinálunk a "fontos nyelv" kategóriában...

[ Szerkesztve ]

Kódból vagyunk...

(#26) ntomka válasza Bandi18 (#24) üzenetére


ntomka
nagyúr

Ő nem így fogalmazott, ahogy én sem.

ツ Headphones on - World off

(#27) dabadab válasza Cathfaern (#18) üzenetére


dabadab
titán

"Szakmai tapasztalatot nem úgy szokás megadni, hogy 3-5 év között, akinek 6 van, az már nem kell, hanem, hogy legalább annyi"

Itt konkrét kutatásról volt szó, nyilván a kérdőíven ott voltak a rubrikák, hogy kiket szeretnének (mondjuk jó lenne látni a konkrét kérdőívet, hogy hogyan nézett ki a konkrét kérdés).

Ami nekem furcsa volt, az az, hogy a "megkérdezett cégek háromnegyede látja versenyképesnek azt a fizetést, amelyet biztosítani tud". Úgy látszik, én valahogy mindig csak abba a 25%-ba tartozó cégekkel találkoztam errefele (az egy dolog, hogy az osztrákokkal nem versenyezhetnek, de Bp-hez képest sincsenek sehol se a fizetések).

DRM is theft

(#28) #53246592 válasza Myers (#15) üzenetére


#53246592
törölt tag

Igen, vagy már nem tudják követni a fejlödést, vagy túl sokat kérnek.

(#29) dabadab válasza Piton (#25) üzenetére


dabadab
titán

"Miért fontosabb az, hogy legyen x nyelvvizsga, mint a szakmai tudás?"

Azért, mert bármi normális szakmai tudás megszerzésének kb megkerülhetetlen előfeltétele az angoltudás. Egyébként 20 évvel ezelőtt is az angol volt szakmai szempontból a legfontosabb, meg ma is az.

DRM is theft

(#30) shev7 válasza Piton (#25) üzenetére


shev7
veterán

"mondjuk nyelvügyileg tényleg nem oké. A szakmai tudása attól még lehet marha kimagasló."

Mivel hasznalhato szakmai tudas megszerzese informatikaban elkepzelhetetlen hasznalhato angol nyelvtudas nelkul, igy nem erzem az ellentmondast

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#31) Bandi18 válasza Piton (#25) üzenetére


Bandi18
tag

Igaz, de ha egy cégen belül csak így megy a kommunikáció, akkor ha az egyén nem tud idegenül, nem tudja a munkáját végezni, így lehet bármilyen jó a szakmai tudása...

(#32) Rive válasza anulu (#8) üzenetére


Rive
veterán

magyar cég nyelvvizsga papírt kér, nemzetközi nyelvtudást.
Ez SZVSZ egy kicsit másképp osztódik.

Hülye cég és állami szektor papirt kér: a többiek tudást...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#33) Rive válasza Piton (#25) üzenetére


Rive
veterán

Miért fontosabb az, hogy legyen x nyelvvizsga, mint a szakmai tudás?
Olyannal még nem találkoztam, ahol fontosabb lett volna.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#34) Rive


Rive
veterán

Volt egyszer valami felmérés, hogy mit tanácsol az ember egy egyetemistának: mire feküdjön rá, mivel tudja majd jól eladni magát. Valami olyasmit sikerült akkor kinyögnöm, hogy tanuljon nyelvet, meg lehetőleg már félidőben keressen magának valami állást.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#35) devast


devast
addikt

Zsír. Egy hónap múlva államvizsgázok :DDD

(#36) Nyugdíjas válasza Rive (#34) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Ez igy is van. Kb ennyi amivel már megél. Az egyik legrosszabb létforma a totális sokkban fetrengő 24 éves most végzett egyetemista aki életében nem dolgozott egy percet sem :D

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#37) TR3 válasza ntomka (#23) üzenetére


TR3
tag

"Ezt eddig is tudtuk, az egyetemen is tudják, mégsem tesznek semmit."

Ó, dehogynem. Először is intenzíven kommunikálják a leendő hallgatók felé, hogy ők már rég túlléptek ezen a problémán, és a náluk megszerezhető diploma több mint ultra piacképes. Ha pedig végképp tenni is kell valamit, akkor rendeznek egy konferenciát, ahol jól megbeszélik a munkaadókkal, hogy mire is lenne is igény. Persze a legtöbb konferencia pozitív hatása kimerül az ásványvíz és aprósüti eladások átmeneti fellendülésében, és minden szépen megy tovább a régi kerékvágásban, de legalább hírként el lehet adni ezt is kisebb médiákban, ami marketingszempontból mindenképpen jó az egyetemnek.

(#38) Cathfaern válasza ntomka (#23) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Egyáltalán nem érthetetlen, az elvárt nyelvtudás(ok) minőségét nem tükrözi a nyelvoktatás minősége és támogatása, valamint a munkaerő piacra kikerülésig a legtöbben nem is használják a nyelvet"
1. Informatikáról beszélünk, aminek a nyelve menthetetlenül angol. Szakirodalom 90%-a angolul van, programok jó része angolul van, programozási nyelvek nyelve angolra épít, stb. Tehát ha semmi másért nem tud angolul, akkor már csak ezért miért nem?
2. Informatikus jó része multihoz kerül. Ha nem multihoz, akkor is exportra fog dolgozni. (Kivéve ha rendszergazda vagy ilyesmi lesz, de ahhoz meg felesleges infós diploma, pár tanfolyam bőven elég. Ezzel nem akarom a rendszergazdákat lenézni, de egyetemen nem olyat tanítanak ami oda kell). Mindkét esetben napi szinten kell külföldiekkel kommunikálni, nem ritkán egy projekten külföldiekkel dolgozik együtt. Innentől kezdve egyszerűen elengedhetetlen az angol tudás, mert ha nem tud angolul, az pont olyan, mint ha programfejlesztő révén nem tudna egy programozási nyelvet sem, magyarul: nem tudja a munkáját végezni.
Konklúzió: lényegtelen milyen a nyelvoktatás minősége, ha dolgozni akar, akkor tudnia kell angolul. Ha nem tud, azért nem az oktatás a hibás, hanem ő maga (mert igen is utána lehet járni, és keresni megfelelő oktatást, vagy képezni magadat). De mégegyszer mondom, szerintem az informatikához az angol egyszerűen hozzátartozik, akit kicsit is érdekel az informatika, annak saját jól felfogott érdeke, hogy jól tudjon angolul.

dabadab:
Tudod, álláskereső kisszótárból:
versenyképes fizetés: nagy a verseny, hogy melyik nap ki kap
:D

(#39) ntomka válasza Cathfaern (#38) üzenetére


ntomka
nagyúr

1. Mert más írni, olvasni és beszélni angolul. A legtöbb ember, akiket szóba hozol, olvasás szintén találkozik a nyelvvel. Bizonyos része veszi a fáradtságot, és külföldi fórumokon is megnyilvánul, így írni is képes valamilyen szinten. Mondjuk úgy, hogy tud angolul fogalmazni, de mivel itt nincs szükség ad hoc angol kommunikációra, van ideje gondolkozni a szövegen. Csevegő csatornák ebből a szempontból megint jobbak, hisz az valamelyest az előző ad hoc fogalomnak megfelel, tehát gyorsabb reagálásra van kényszerítve. Viszont a többség az oktatási ideje alatt szinte nincs ráutalva egyáltalán, hogy egy szót is szóljon angolul valakihez, így hiába érti a nyelvet, egy rögtönzött stílusú társalgási forma nem alakul ki nála. Tömören: nem bír megszólalni. Jómagam is ebben a cipőben járok, és sajnos el kell mondjam, hogy a legtöbb ismerősöm is. Szóval amikor azt írtam, hogy az elvárt idegennyelvi tudás szintjét nem tükrözi a oktatás minősége, erre gondoltam. És az az egészben a legszomorúbb, hogy a diploma feltétele nem az elfogadható szintű nyelvtudás, hanem egy papír, amit manapság csak az nem szerez meg, aki nem is akarja. :(
Mindemellett, és ez már szubjektív véleményem, rendben van, hogy elvárja tisztelt kormány törvényi szinten a diplomához a nyelvtudást egy papír formájában, de akkor ahogy a hagyományos képzéseket is támogatja valamilyen formában, ezt is ugyanígy kéne kezelni. Aki bizonyíthatóan rászorul, kapjon támogatást a tanuláshoz, mert akárhogy nézzük, a valamire való nyelvképzések is komoly költségekkel járnak. Talán ezzel is javítani lehetne a rátát...

2. Egy szóval sem mondtam, hogy nem szükséges a nyelvtudás, ellenkezőleg! Az természetes, hogy egy nem magyarral valamilyen idegennyelven kommunikál az ember. Én az ellen hördültem fel, amit egy magyar egy másik magyarnak mond: "magyarítási őrület". Na de kérem...
Másik részről az 1. pontban részben boncoltam, hogy a nyelvtanulás nem csak ennyiből áll, hogy leülök és angol doksikat olvasok...

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#40) shev7 válasza ntomka (#39) üzenetére


shev7
veterán

"de akkor ahogy a hagyományos képzéseket is támogatja valamilyen formában, ezt is ugyanígy kéne kezelni."

Nem erzem azt hogy ne lenne kezelve (illetve kevesbe lenne kezelve mint barmi mas, az oktatas szinvonalaba most ne menjunk bele, nem ez a tema). Kozepiskolaban ha jol tudom kotelezo nyelvet tanulni. Egyetemen is vannak nyelvi orak (ja, hogy BME-n nem adnak kreditet erte, es akkor mar "nem eri meg" felvenni... hat az mar nem az egyetem hibaja)

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#41) ntomka válasza shev7 (#40) üzenetére


ntomka
nagyúr

Mi ha nem ez a téma? A cikk pont erről szól!
Jelen van az oktatásban a nyelvképzés, de milyen szinten? A legtöbb helyen megtanulják, hogy az apple az alma és, hogy mit csinálnak a "holidayben". Nyelvet az beszél jobban, aki már középiskolás (esetleg általános iskolás) évei alatt is megengedheti magának, hogy külön képezze magát ebben is. Aki ezt nem teheti meg, később szenvedve szerzi meg az elfogadható szintet...

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#42) negyedes válasza Cathfaern (#38) üzenetére


negyedes
addikt

de egyetemen nem olyat tanítanak ami oda kell - pedig sokszor jol jonne, jobban mit a felesleges toltelektantargy. :(((

[ Szerkesztve ]

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#43) anulu válasza ntomka (#39) üzenetére


anulu
félisten

2) szeretem a magyar irodalmat, tisztelem a "régi nagyokat". de ha azt látom, hogy "Kellékek" az "Accessories" helyett, attól feláll a szőr a hátamon

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#44) shev7 válasza ntomka (#41) üzenetére


shev7
veterán

Azert mondtam, hogy a szinvonalba ne menjunk bele, mert a kozepiskolaban nem csak a nyelvoktatassal van/lehet problema. Te azt mondtad, hogy a nyelvtanulas nem tamogatott, csak elvart. En azt mondom, hogy nem kevesbe tamogatott mint barmi mas.

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#45) ntomka válasza anulu (#43) üzenetére


ntomka
nagyúr

De én nem is a Microsoftos förmedvényekre gondoltam. ;] :DDD

(#44) shev7: Én még nem találkoztam államilag támogatott nyelvtanfolyammal, aminek a végén a képzést igazoló dokumentum legalább egy középfokú nyelvpapír (az már csak hab lenne a tortán, ha használható tudást is adna). A középiskolai, egyetemi nyelvórák alkalmatlanok használható nyelvtudás megszerzésére, alapnak jók csak. Talán a mostani emelt idegennyelv érettségi ér valamit, nemtom, ezt már nem ismerem. Viszont egyetemen tudom mennyit ér a nyelvóra, én felvettem, kaptam érte kreditet és kötelező is volt, de nem lettem okosabb, ahogy senki más sem (nem, nem túlzok)...

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#46) dabadab válasza ntomka (#45) üzenetére


dabadab
titán

"A középiskolai, egyetemi nyelvórák alkalmatlanok használható nyelvtudás megszerzésére, alapnak jók csak."

Ugyanez elmondható bármelyik másik tárgy óráiról. Aki tudást akar, annak saját magának is tennie kell érte.

DRM is theft

(#47) ntomka válasza dabadab (#46) üzenetére


ntomka
nagyúr

Ezt sosem vontam kétségbe, teljes mértékben igaz. Csak nem mindegy, hogy mihez milyen alapfeltételek adottak.

ツ Headphones on - World off

(#48) Vikthor válasza anulu (#8) üzenetére


Vikthor
nagyúr

Nincs teljesen igazad ebben. Én már lassan 5 éve dolgozok egy nagyobb multinál és papíron csak egy C közepem van angolból. Más nyelven nem beszélek folyékonyan. Ez sokat számít de messze nem a nyelv dönti el a dolgokat, hanem a hozzáállásod a dolgokhoz, mennyire vagy segítőkész meg ilyenek.

Üdv,
Vik

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#49) shev7 válasza ntomka (#45) üzenetére


shev7
veterán

"középiskolai, egyetemi nyelvórák alkalmatlanok használható nyelvtudás megszerzésére, alapnak jók csak."

Nem jartam kulonorakra. Kozepiskola alatt szereztem nyelvvizsgat. Tobb cegnel is dolgoztam ahova hasznalhato angol nyelvtudas nelkul fel sem vettek volna. Jelenleg Londonban dolgozom. Es ismetlem angolbol 0 kulonoran vettem reszt. Tudom erosen tanarfuggo. Ahogy a matek, fizika de akar az irodalom, tortenelem is...

"Én még nem találkoztam államilag támogatott nyelvtanfolyammal,"
miert, allamilag tamogatott matematika tanfolyammal talalkoztal? Pedig egy it diplomahoz ugyanugy kell matek tudas is. Ismetlem nem az a hozzaszolasom lenyege, hogy meg lehet tanulni, hanem az, hogy nincs kevesbe tamogatva mint barmi mas...

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#50) ntomka válasza shev7 (#49) üzenetére


ntomka
nagyúr

Akkor neked szerencséd volt, de sajnos a többség nincs ilyen helyzetben szerintem... :(

Igen, kell matekot is tanulni, amit a szak követelményeinek megfelelően tanítanak is (függetlenül attól, hogy mennyire használható tudást adva), ellenben az idegennyelv szakmától függetlenül elvárt, még sincs az oktatás ugyanazon a szinten belőle, mint az előbbi eset(ek)ben.

ツ Headphones on - World off

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.