Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Noddy


Noddy
senior tag

A probléma: Van egy jó öreg Abit vh6 alaplapom, kb egy éve csak a az ide1-es csatlakozót használtam rajta (azaz csak primary masterem és slavem volt) a winchester(samsung 80gb) volt a mastery a cd író(LG) a slave. Most vettem még egy vinyót(pont olyat amilyen volt), és átraktam a cd írót a secondari masterre (átjumperoltam a cd írót). Ilyenkor a befagy a gép ha a bios oda ér hogy detecting ide drives(furcsa krikszkrakszok jelennek meg a képernyőn, de ctrl+alt+del-re újra indúl), ha a cd írót slave-re rakom, akkor nem ismeri fel. Ha a cd írót megcserélem a vinyóval akkor is ugyan ez történik.

Remélem érthető volt a probléma. A kábel biztos hogy jó. Az a gyanúm hogy meghallhatott az ide2-es csatlakozó, de szeretném ha megerősítenétek ebben, vagy ha valakinek van valami javaslata vagy megoldása. Ezelőtt pedig működött, de akkor egy seagate vinyó és a samsung volt benne és a cdíró, akkor működött. Remélem tudtok segíteni.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#2) GERI_666 válasza Noddy (#1) üzenetére


GERI_666
tag

Biztos hogy biztos hogy a kábel jó? :)
Ha a kábel tuti jó, akkor sem az IDE vezérlő halt meg, hanem valami valószínűleg áttszántott az alaplap hátulján és elvágott pár szálat,ettől a krikszkrakszok.
De lehet krikszkraksz hibás ide-kábel-feldugástól is. A jumpereket ellenőrizd mégegyszer. Próbálj meg mást dugni a kábelre, nézd meg azt felismeri -e.

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

(#3) Noddy válasza GERI_666 (#2) üzenetére


Noddy
senior tag

A kábel biztos, hogy jó mert kipróbáltam más kábelel is és azzal is ugyan ezt csinálta. A vinyót is megpróbáltam secondari masterre tenni de azzal is ugyan ezt csinálja.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#4) GERI_666 válasza Noddy (#3) üzenetére


GERI_666
tag

Akkor hardveres hiba. Átt lett szántva hátul az áramkör. Javaslom egy használt PCI-os IDE vezérlő beszerzését (kb 2-4k).

Amúgy az én lapomnak (ECS K7S5A) is ugyanez a bajja. Én Silicon Image RAID kártyát használok.

[Szerkesztve]

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

(#5) Marci_


Marci_
tag

Hali

Atszantva az aramkor? Azt kotve hiszem.

Milyen tapot hasznalsz? Probaltad mar, hogy masik tapdugaszt kotsz ra? Tuningolod a geped?

(#6) GERI_666 válasza Marci_ (#5) üzenetére


GERI_666
tag

Tuningolás - tápolódás hülyeség, mert ha fizikailag nem pörög fel az eszköz attól még nem ad vissza hibás értékeket a vinyó a biosnak.

Majdnem 100%ra mondom hogy átt lett szántva az áramkör :)

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

(#7) Noddy válasza Marci_ (#5) üzenetére


Noddy
senior tag

Nincs tuningolva a gép, egy sima 766MHz P3 szerintem, a tápkábel cserét nem csináltam mert csak az az egy tápcsati szabad csak. Kettő a két vincsinek egy egy ház ventinek és csak egy marad a cdírónak.
Megnézem még a lap hátulját, de én nem nyúltam mostanába az alaplaphoz szerintem nem sérült.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#8) Marci_ válasza GERI_666 (#6) üzenetére


Marci_
tag

Mar miert lenne hulyeseg? Ha mondjuk csak a 12V kap aramot, es az 5V nem jon, vagy erintekzes hibas, akkor pl a fejek meg sem fognak mozdulni. A tapot azert kerdeztem, mert egy ketes erdetu tapnal elkepzelheto, hogy az ertekek mar reg nem a megfeleloek.

Nem arrol beszeltem, hogy nem kap aramot, hanem arrol, hogy csak reszben kap. Amugy kivancsi lennek erre az ''atszantott'' dologra, hogy hogyan kepzeled el. Egy nyaklap azert eleg sokat kibir...

Udv

Marci

(#9) GERI_666 válasza Marci_ (#8) üzenetére


GERI_666
tag

Noshát lássuk a fejmosást:

A merevlemezek inicializálását a BIOS végzi, mint ezt eddig is tudtuk. Az információt az ide kábeleken keresztül juttatjuk el a chipsetekig, onnét pedig a nyákon átt eljutnak az IDE vezérlőig.
A HDD belső felépítését alaposan szemügyrevéve azt tapasztalhatjuk, hogy a HDD-n lévő firmware egy külön kis chipben van eltárolva. Ez olyan kb, mint a vinyónk biosa, inicializálja a merevlemezt, vagyis bekapcsoláskor kiolvassa a tányérról a szűkséges adatokat (olyan adatokra kell gondolni pl hogy él -e még a tányér, lehet -e olvasni a tányérról, stb.) Hogyha az inicializálás hibás, akkor bizony a firmware sokmindent nem tud tenni, leküld ide kábelen egy ahhoz hasonló aranyosés sokatmondó üzenetet, mint pl ''Maxtor ROMULUS'' aztán az ember csak WTF névvel nézelődik erősen a tér minden irányába.
Ha sikerült az inicializálás akkor leküldi az üzenetet szépen, pl hogy Maxtor 1L030U2 mittoménhogyjelölik. És ezt látja az ember. A vinyó NEM küld rissz krikszkrakszokat, hogyha a tápfeszültség nincs rajta rendben, mert akkor következetesen NOT DETECTED üzenettel elrendezi az egészet az alaplap biosunk.
A tulaj állítása szerint kizárt hogy a vinyó hibás lenne, vagyis nincs rajta összeolvadva semmilyen ellenállás sem, ami elősegítené a krikszkrakszosodást.

Tehát ebből egyértelműen következik, hogy az információt szállító buszrendszer a ludas. Innéttől nem nehéz belátni, hogy vagy az ide kábel, vagy az ide csatoló - ide vezérlő közötti áramkör sérült meg (mert igen, az adhat krikszkrakszokat, pl Maxtor 1L030U2 helyett kaphatunk olyat hogy Mav{łł U<°˛`67, és ekkor jön a pánik.).
A tulajdonos elmondása szerint az IDE kábel jó, vagyis egyértelmű hogy az áramkör sérült meg, és kész, a probléma oka megvan.

Persze én sem az újamból szopom ám a nyáklapátszántást, mert az én alaplapom is átt van szántva, ezért vagyok ilyen okos, látod. De ha nem lenne áttszántva a lapom, akkoris pontosan ugyanezt mondtam volna, csak az uccsó bekezdést nem írtam volna ide ;)

[Szerkesztve]

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

(#10) GERI_666 válasza GERI_666 (#9) üzenetére


GERI_666
tag

(persze krikszkrakszokat okozhat még a vinyó nyákjára történő hamarjában elkövetett megfelelő erejű kalapácsütés is, vagy egy vinyó aljára feltapasztott nyálas rágógumi :D, de rosszul feldugott IDE kábel is okoz ám fincsiségeket ;) )

[Szerkesztve]

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

(#11) Noddy válasza GERI_666 (#10) üzenetére


Noddy
senior tag

Én is a Lapra gyanakszok, mert ha a secondari masterre bármit rakok (vinyó, cd író) beadja a krikszkrakszot, de ha sec. slave-re akkor felse ismeri. Na de hátha ma délelőtt okosabb leszek megnézem az alaplapot picit részletesebben nincs-e rajta valami gebasz, egyébként codegen táp van 300W, de egy p3-assal simán elkéne birnia két vinyóval és egy íróval, egyébként a táp vadiúj. Legalábbis szerintem.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#12) GERI_666 válasza Noddy (#11) üzenetére


GERI_666
tag

A lap hátulján nézd az IDE csatitól a vezérlőbe futó áramkört. Ott lesz elszakadva valszeg.

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

(#13) Noddy válasza GERI_666 (#12) üzenetére


Noddy
senior tag

Megnéztem az alaplapot, nem látok rajta semmi feltünőt, szóval a rejtély megoldatlan marad, mindenesetre köszi a tanácsokat, aza baj hogy egy ide raid kártya itt szegeden 4,5-5k ami nekem nagyon sok, ennyi pénzből veszek egy használt p3 alaplapot, nem? Még kiagyalom, hogy mit teszek.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#14) GERI_666 válasza Noddy (#13) üzenetére


GERI_666
tag

Valszeg jobb megoldás új lapot venni.

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

(#15) Noddy válasza GERI_666 (#14) üzenetére


Noddy
senior tag

Hát igen de akkor lehet hogy új procit is kéne és akkor memóriát is, mert nem hiszem hogy kapnák megbízható helyről olyan p3-as, alaplapot amilyen kellene, mert ezek a lapok számítógépes időszámítás szerint régen kimentek a forgalomból. A haveroknak már mindnek p4 v. amd sempron van :) . És az az igazság hogy nem is tudom hogy milyen alaplap kellene ami megbízható lenne ekkora távlatból. Ha van tipped milyen lapot keressek szívesen veszem a javaslatod.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#16) GERI_666 válasza Noddy (#15) üzenetére


GERI_666
tag

ezeknek az alaplapoknak (pár speciális laptól eltekintve) az áruk max 1,5k.
Számtekboltba kipróbáltok egyet, ha minden rendben van, viszed.
Bármilyen Asus, MSI jó bármilyen VIA (bár a VIA-t kerüld vagy, Intel chipsettel.

K7S5A, 2,2Ghz K7, 9800pro + 4.12 Catalyst, 512 DDR

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.